PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 206 1.6 XS hararet göstergesi . hararetin ani fırlayıp düşmesi.

walker58
25-11-2014, 23:01
1999 model benzin + lpg peugeot 206 xs aracım var. öncelikle sorunumu anlatayım size . çok araştırdım kesin bi çözüm veya kesin bi sebep bulamadım .

aracın şuanda hiç bi problemi yok öncelikle onu söyleyeyim . yağ eksiltme yağ yakma su eksiltme kaçak falan filan hiçbişey yok . arabamdaki dikkatimi çeken tek şey . hararet göstergesinin ani çıkışları ve inişleri ve bazen sürekli 100-110 arasında seyretmesi . hafif yokuş çıkarken bu hararet olayı sürekli başıma geliyor . yani araba hararet yapmıyor her hangi bi anormallik yok sesinde falan ama gösterge bu şekilde seyrediyor . ama bi yokuş bulursam mesela yokuştan aşağı inerken vites i boşa alıyorum . çok değil en fazla 15 saniye içinde hararet 90 ın bile altına düşüyor . vitese takıp kullandığımda tekrar yükseliyor. devirli kullanıyorum böyle oluyor , garip olan bir diğer şey ise şu ; 6bin devirde bile kullansam aynısı oluyor ama 110dan yukarı çıkmıyor . 6000 devirde kullanıyorum aynı olay 3000 devirde kullanıyorum aynı olay . anlayamadım gitti. birde internetten ne kadar 206 videosu izlediysem şu dikkatimi çekti ; devri 6bini geçtiğinde hararet göstergesi çat diye kırmızı noktaya dayanıyor vites yükseltildiğinde gösterge hemen normale düşüyor.

ve ben artık bunun bi sorun değilde normal / olağan birşey olduğunu düşünmeye başladım.

tecrübesi fikri olanlar yardımcı olur düşüncelerini paylaşırlarsa çok mutlu olurum.

ssgti
27-11-2014, 09:48
Başta terrmostat olmak üzere pek çok ihtimal söz konusu. İbrenin çok haraket etmemesi ve 110 derecelere çıkmaması gerekir. Hararet çok önemlidir ve acil bir şekilde arızanın giderilmesi gerekir. Yoksa masrafınız ağır olur.

kaportaci
17-12-2014, 01:53
kronik sorundur hemen hemen 5 aracın 3 unde vardır

Hasta
25-02-2015, 07:19
KARDEŞ bendede oluyordu rolland var bendede Ağrı'dan Elazığ'a getirdim sıkıntı yok Elazığ'dan balıksire gelecem Malatya da haralet yaptı ya antifriz eksiltiyor ona bakmışsınızdır ondan değilse radyatör Den motora 2 hortum geçer o 2 hortumdan biri soğuk biri sıcaksa bilki termostat değişecek sorun kalkacak tahminimce termostat değiş inşlah arıza kalkar

Mazlum
26-02-2015, 20:34
Termostat ve devir-daim kontrol edilmeli. Çok büyük ihtimal de termostat'dır.

Önce hararet müşürünü bir kontrol edin aşırı yakıt v.b. problem yoksa.

walker58
27-02-2015, 16:14
öncelikle cevaplarınız için teşekkürler . olayı anlatayım . iki farklı ustama götürdüm aracı arızayı anlattım . hönk o ne ya öyle şey olmaz o nası bişey sen yanlış biliyon dediler . motora baktırdım falan bi skıntı yok dediler . iyi bakalım dedik binmeye devam ettik . ikinci ustama götürdüm , o da aynı şekilde öyle şey olmaz olamaz ayağına getirdiler . dedim ki bin arabaya bak oluyomu olmuyomu , bindirdim arabaya sür dedim 1km içinde bak 110 a fırlayacak dedim . çevre yoluna çıktık 110 a geldi hararet hemen sağa çekti ön kaput açılıp bakıldı . termostat da bi sıkıntı yok . motora iki hortum geçtiğini biliyorum . ikiside aynı sıcaklıkta her zaman , bu da demek oluyor ki hiç bi sıkıntı yok . yakıt konusuna gelince 150 km de 35 lira civarı yakıyor (şehir içi ) .şehir dışı da ankaradan memleketim sivasa yaklaşık 500 km . araçta 4 kişi ve bi o kadar valiz yüklü gidiyorum sadece ve sadece 70 lira yakıyor . yakıt ta gayet az . eksiltme sorunu falan da yok üc aydır antifiriz seviyesi aynı . milim oynamamış . özellikle her haftasonu bakarım durum ne diye.

sorunu ben çözdüm gibi . gaza basılı tuttuğum sürece hararet göstergesi artıyor . özellikle tork u düşük olan viteslerde yani 3 te 4 de ve 5 te daha cabuk 110 a cıkıyor . kronik bir hata olduguna eminim. arabamda elektrik aksamıyla ilgili her işlem yaptıgımda gösterge yükseliyor . örneğin parkları açıyorum biraz artıyor farları acıyorum biraz artıyor kalorifer i 2 ye getiriyorum biraz daha artıyor . sonra sırayla araç rölanti de calısır vazziyetteyken tek tek kapatıyorum ve bekliyorum göstergenin düşmesini . 30 saniye sürmeden hararet 90 ın altına iniyor . sorun olmadığı belli . çünkü mantık olarak hararet 110 a çıksa araba su kaynatır . conta yakar falan filan . bunların hiç biri yok . artık kafama takmıyorum :)

ssgti
27-02-2015, 16:45
Akü şase kablosunda oksilenme olduğunda göstergelerde sapıtma oluyor. Şase bağlantı yeri ve kutupbaşını temizleyerek bir deneme yapmanızda fayda var.

Yadigar07
28-02-2015, 09:26
bende dikkat ediyorumda, benim hararet hep 90 üzeri motor ısınınca...normalmidir...yani ortanın üzerinde hep