PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıcaklarda frenlerimize iyi davranalım

reisG
07-07-2010, 16:48
Haberturk sitesinden alınmıştır.

Sıcak havalar otomobiller için zararlı olmaya başladı. Özellikle ısınan hava otomobillerin lastiklerinde aşınmalara, fren sistemlerindeki tahribatları arttırmaya başladı. En büyük sorun olarak görünen ise fren sistemindeki tahribatlar. Bunun sebebi ise sürücülerin bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.

Sıcağın had safhaya ulaştığı noktalarda frenin verimli kullanılması gerekiyor. Yokuş inişlerinde motor freninden faydalanılıp aracı yavaşlatmak en doğrusu. Aksi takdirde balatalar, diskler ısınır frenler tutmamaya başlar. Hele ki bunun üzerine herhangi bir dinlenme tesisinde mola verdiğinizde hemen yıkamacının aşırı derecede ısınmış tekerlere ve disklere su tutması fren sisteminde tahribat yaratır.

Sıcak günlerde otomobiliniz normal bir sıcaklığa inmeden kesinlikle yıkamaya sokmayın! Yıkatmak zorunda kalırsanız da tekerleklerine su tutturmayın. Sıcak diskler soğuk su ile karşılaşınca özelliğini kaybeder ve yamulur. Bunun sonucunda frenlerde dengesizlik, frene basıldığında tiz bir ses çıkar. Problemin giderilmesi içinse diskler tornaya girer ya da yenisi ile değiştirilir.

Tornaya giren diskler ilk karşılaştığı su darbesinde yeniden eski haline döner. Bu sebepten dolayı disklerinizi orjinali ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Fren balatalarınızı da orjinal almaya gayret gösterin. Aksi taktirde servise veya bakıma gittiğinizde cebinizden 400-500 TL çıkabilir.

Bu da benden not;
Sıcak disklerin üzerine su gelmesi ile yüzeysel bozulmalar ve eğrilmeler olduğu bilinen gerçek. eskiden maliyet problemleri çok ön planda olmadığı dönemlerde imalat aşamasında diskler döküldükten sonra açık havada normal doğa koşullarına bırakılır ve doğa şartlarının disk üzerindeki değişimleri yapmasına izin verilir ardından diskler son haline getirilirmiş. maks. olarak değişim geçirmiş olan diskler sıcak olarak ıslansada başka bir doğa olayına maruz da kalsa ne eğilme ne de başka bir şey olurmuş.Tabii artık bu tip üretim yapılmıyor.

TanerHoca
07-07-2010, 16:58
reis iznin olursa ben de sıcak havalarla ilgili şöyle bir katkıda bulunayım:

“Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir. Yoğun fizik aktivite spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır.Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir”

bize sağlıklı, araçlarımıza arızasız günler...

γuяdaeя
07-07-2010, 17:12
Hiç sevemedim şu sıcak havaları... Bahar çocuğuyum ondan heralde :)

Reis'in yazdıklarına bir ek te ben yapayım. Sıcak havalarda araba yıkayanlar bazen güneşe aldırış etmeden bol keseden sabunluyorlar. Bunun boyaya çok zarar verdiğini çeşitli kaynaklarda okuduğumu hatırlıyorum.

TanerHoca
07-07-2010, 17:26
Hiç sevemedim şu sıcak havaları... Bahar çocuğuyum ondan heralde :)

Reis'in yazdıklarına bir ek te ben yapayım. Sıcak havalarda araba yıkayanlar bazen güneşe aldırış etmeden bol keseden sabunluyorlar. Bunun boyaya çok zarar verdiğini çeşitli kaynaklarda okuduğumu hatırlıyorum.

özellikle deterjan türevi olanlar için ben de aynı şeyi duymuştum.

Abdullah
08-07-2010, 09:42
Bu arada bende frenler ile ilgili başıma gelen birşeyi anlatayım sizlere. Kanlıca buluşmasında hava çok sıcaktı biliyorsunuz bende buluşmadan sonra malum ben denize gitmek için yanınızdan ayrıldım. Dönüşte Beykoz korusunun üzerinden geçen güzel asfalt bir yol var o yolu kullanmaya karar verdim. Yolda beni tahrik eden bir volvo s40 ile hız yapmaya başladım. Yolunda güzel olması sebebiyle benim süratim 170-180 civarı idi ve S40 gerilerde kaldı. O yol üzerindeki Tünelden geçtikten sonra acarkentin önündeki ışıklara doğru geliyordum uzaktan gördüğüm üzere kırmızı yanıyordu ve ışıklarda araçlar durmuş en arkada da bir opel corsa vardı ben ışıkların kırmızı olduğunu gördüğümden hemen hızımı düşürmeye başladım frene bastım fakat hızım 130 KM/h a ancak düştü bu arada corsaya yaklaşık 400M kalmıştı ki benim tropik bir türlü durmadı son çare olarak el frenini kullanmak üzere elimi el frenine götürdüm biraz daha tropiğin yavaşlamasını bekliyordum ki yeşil ışık yandı araçlar hareket etti böylece corsanın üzerine çıkmadan bu olayı atlattık sonra anladım ki acilen benim disklerimi ve balatalarımı değiştirmem gerekiyor.

reisG
08-07-2010, 09:51
Abdullah sana yapılan tacizlerden lütfen uzak dur. Biz daha pek çok buluşmada seni ve tropiği sapasağlam görmek istiyoruz.

Abdullah
08-07-2010, 10:19
Abdullah sana yapılan tacizlerden lütfen uzak dur. Biz daha pek çok buluşmada seni ve tropiği sapasağlam görmek istiyoruz.

Genelde sakinimdir ama Reis abi o gün öyle kapıldım birden tacize ;D

reisG
08-07-2010, 11:09

O zaman şöyle bitirelim. Tacizlerin daima güzel bayanlardan gelmesi dileğiyle ;)

Ömer Gedik
08-07-2010, 11:21
Abdullah disk ve balatanın tutmaması aşırı ısınma ve zorlanmadan kaynaklı olabilir. Bunun için disk balata değişmen gerekmez.

Reis abi, hava ile soğutmanın nasıl bir maliyet artışı yaptığını anlayamadım ben. Şu anda disk üretiminde hava,yağ, su soğutmalarından hangisi tercih edilmekte bilen var mı?

Abdullah
08-07-2010, 11:24

O zaman şöyle bitirelim. Tacizlerin daima güzel bayanlardan gelmesi dileğiyle ;)

Hmmm bu öneriyi çok beğendim işte Reis abim ;D

Abdullah
08-07-2010, 11:26
Abdullah disk ve balatanın tutmaması aşırı ısınma ve zorlanmadan kaynaklı olabilir. Bunun için disk balata değişmen gerekmez.

Reis abi, hava ile soğutmanın nasıl bir maliyet artışı yaptığını anlayamadım ben. Şu anda disk üretiminde hava,yağ, su soğutmalarından hangisi tercih edilmekte bilen var mı?

Ömerim tutmamasında aşırı ısınmanın ve zorlanmanın payı var fakat benim daha önceden yaşadığım problemler olduğundan zaten disklerim 2 kere tornaya girdi ve düzeltildi değişmesi gerektiğinide söylemişlerdi. Balatalarımda orjinal değil ve sert bir balata o yüzden zamanla disklerin çizileceğini söylemişlerdi. Bu yüzden bana 200TL Balata + 200 TL Disk + İşçilik = 600 TL gibi bir hesap çıkar diye düşünüyorum ;D

Yasin CCK
08-07-2010, 11:30
Ucuz atlamışsın Abdullah, geçmiş olsun...

Benimde başıma benzer bir olay geldi, son 100M de iyice bastım frene, durmaz dedim ama durdu :) Aşırı sıcak bir gündü, sıcak asfaltında etkisi vardı sanırım...

Abdullah
08-07-2010, 11:49
Ucuz atlamışsın Abdullah, geçmiş olsun...

Benimde başıma benzer bir olay geldi, son 100M de iyice bastım frene, durmaz dedim ama durdu :) Aşırı sıcak bir gündü, sıcak asfaltında etkisi vardı sanırım...

Teşekkür ederim Yasinim sanada çok geçmiş olsun.

reisG
08-07-2010, 12:08

Ömer, birkaç hafta önce bir teknik bilgi yerinde okudum. Çok detaylı olarak anlatıyorlardı. Basitleştirerek anlatmaya çalışayım. Fren disklerinin üretimi yapılırken içinde yer alan sertleştirici ve şekil verdirici hammaddeler döküm sırasında belli bir sıcaklıkta sıkıştırılmakta. Ve sonuçta belli ölçülere sahip std.diskler üretilmekte.Üretilen disklerin içindeki malzemelerin herbirisinin ayrı etkileşimi olduğundan bunların karışımından oluşmuş disklerin mutlaka bir defa maks. değerlere ulaşması gerekmekte. Bunu sağlamak için eskiden bu diskler resmen boş bir alana serilir ve normal hava koşullara bırakılırmış (yağmur, kar, dondurucu soğuk ve aşırı sıcak) bu hava koşullarında kalan disklerin içindeki materyaller o hava koşullarında olabilecek maks. değişimi gösterirlermiş. ve ardından bu diskler fabrikaya alınır son defa üzerindeki eğrilip bükülmeler şişmeler düzeltilip ambalajlanır ve kullanıma sunulurmuş. Böylece şimdilerde yaşanan disklerin aşırı sıcak ve diğer başka hava koşulları/ortamları sonunda eğrilmesi olayı olmazmış . şimdilerde ise bu sistem hem stok maliyeti yaratması hemde üretim sayısının yüzbinlerce adet olmasından boş alan sıkıntısı sebebiyle terk edilmiş. Ve sonuçta diskler kullanılmaya başladıktan sonra bu maks. hallerine gelmeye başlamışlar ve bizimde yaşadığımız eğirlmeler gibi durumlar olmaya başlamış ve sonunda tornalama olayına gidilmekte. Mesela bu problemi çözebilmek için Porsche gibi AMG gibi yapımcılar ops. olarak saf porselenden üretilmiş herhangi bir değişim durumu olmayan disklere sahip fren sisitemlerini ops. olarak sunmakta. elimden geldiğince anlatmaya gayret ettim.

Ömer Gedik
08-07-2010, 12:24
Reis abi bilgiler için teşekkürler

Abdullah son bakım işimde yakınen tanıdığım bir özel serviste aşağıdaki işlemleri yaptırdım. Bir miktar özel iskonto aldım fakat aşırı bişey de değil

Ön Fren Balatası
Arka Fren Balatası
Fren Hidroliği
Polen Filtresi
4 adet Bijon
1 adet gündüz farı ampulü

Tutar: İşçilik Dahil 288 TL

γuяdaeя
08-07-2010, 12:42
Geçmiş olsun Abdullah. Sonu üzücü bitmemiş çok şükür.
O kadar süratliyken el frenini asla çekme bi daha... Hatta sen hiç gaza gelme :)

Abdullah
08-07-2010, 12:52
Geçmiş olsun Abdullah. Sonu üzücü bitmemiş çok şükür.
O kadar süratliyken el frenini asla çekme bi daha... Hatta sen hiç gaza gelme :)

Yurdaer abi yok çekmem zaten ben hani durmaz ise en son vurmadan biraz daha yavaşlatırım diye hazırlıklı olayım dedim ;D Arada bir gaza gelmek güzel oluyor abi ya ;D adrenalin ;D

Reis abi bilgiler için teşekkürler

Abdullah son bakım işimde yakınen tanıdığım bir özel serviste aşağıdaki işlemleri yaptırdım. Bir miktar özel iskonto aldım fakat aşırı bişey de değil

Ön Fren Balatası
Arka Fren Balatası
Fren Hidroliği
Polen Filtresi
4 adet Bijon
1 adet gündüz farı ampulü

Tutar: İşçilik Dahil 288 TL

Ömerim Balatalara 200TL demişlerdi bana ama tabi pazarlıksız fiyat bunlar ;D senin fiyatta iyi bence. Teşekkürler bilgiler için.

TanerHoca
08-07-2010, 13:00
abdulah gaza gelmiş,
tropix le hız limitini delmiş
kırmız ışığı görünce tropix: "ben durmam, giderim" demiş.
heyecan tavan yapmış
abdullah frenlere asılmış
verilmiş sadakası varmış.
Allahtan yeşil yanıp yol açılmış.
abdullah bu sana ders olsun.
sakın ola gaza gelme; farın da yolun da hep açık olsun. ;)

γuяdaeя
08-07-2010, 13:10
Arada bir gaza gelmek güzel oluyor abi ya ;D adrenalin ;D

Çok daha heyecanlı şeyler var adrenalin için Abdullah'ım.. Örneğin β-estradiol ;D
Ama ben illa gaza gelecem diyorsan bari profesyonel yap bu işi.. Gelir tezahürat yaparız forumpeugeot olarak ;)

Abdullah
08-07-2010, 13:25
Arada bir gaza gelmek güzel oluyor abi ya ;D adrenalin ;D

Çok daha heyecanlı şeyler var adrenalin için Abdullah'ım.. Örneğin β-estradiol ;D
Ama ben illa gaza gelecem diyorsan bari profesyonel yap bu işi.. Gelir tezahürat yaparız forumpeugeot olarak ;)

Tamam Yurdaer abicim ;D Ellerinize tropix yazılı pankart ve bayrakları da veririm ;D daha bi güzel olur

Ömer Gedik
09-07-2010, 01:04
Abdullah ürünler orjinal. Yetkili serviste çokça işçilik alıyorlar. Garantiye sokmadıkları için özelde yaptırdım.

Abdullah
09-07-2010, 08:27
abdulah gaza gelmiş,
tropix le hız limitini delmiş
kırmız ışığı görünce tropix: "ben durmam, giderim" demiş.
heyecan tavan yapmış
abdullah frenlere asılmış
verilmiş sadakası varmış.
Allahtan yeşil yanıp yol açılmış.
abdullah bu sana ders olsun.
sakın ola gaza gelme; farın da yolun da hep açık olsun. ;)

İlahi hocam ya bu nasıl güzel bir dörtlüktür ellerinize sağlık yok yok biz bu kitap işini düşünelim gerçekten ;D

Ömerim benimkileri de garantiye sokmuyorlar sen oradan zahmet olmaz ise ön arka balata + ön disk brembo olursa iyi olur yada şu yeni teflonlardan fiyat alır mısın işçilik dahil.

reisG
09-07-2010, 09:12
Abdullah , brembo diyorsan mutlaka orj. kırmızı veya sarı brembo kaliper kapağıda al derim ben.

Ömer Gedik
09-07-2010, 11:22
Abdullah Senin için fiyat aldım. Sitedeki arkadaşlar da faydalanabilir. Ürünler kesinlikle orjinaldir. Peugeot'tan temin edilir. Zaten kesin tavsiye balatalarınızı daima orjinal tamanızdır.

4249.84 Yeni Teflonlu Disk 152 TL
Ön Balata 147 TL
Arka Balata 85 TL
Toplam: 384 TL
Parça iskontosu : %10
İskontolu parça toplamı: 345,6 TL

Toplam İşçilik 60 TL

Toplam : 405 TL

Abdullah
09-07-2010, 16:49
Abdullah Senin için fiyat aldım. Sitedeki arkadaşlar da faydalanabilir. Ürünler kesinlikle orjinaldir. Peugeot'tan temin edilir. Zaten kesin tavsiye balatalarınızı daima orjinal tamanızdır.

Ön Balata 147 TL
Arka Balata 85 TL

Toplam İşçilik 60 TL

fiyat güzel kardeşim çok teşekkür ederim bakalım ne yapacağız :(

TanerHoca
09-07-2010, 16:55

Ön Balata 147 TL
Arka Balata 85 TL

Toplam İşçilik 60 TL

ne yapacağızı var mı abdullah bir an önce gereğini yapmaya çalış.Allah göstermesin bu işler şakaya gelmez.
daha askere gidip nöbet tutacaksın ki biz de rahat uyuyalım :)

bahadir2603
09-07-2010, 19:09
Fiyat çok iyi ya zamanı gelince bende isterim bu fiyatlardan servise sokmayı:)...60 bin bakımına ankara göral a gittim. Ön 2 balata, Yağ fitlresi dizel, hava filtresi, polen iflresi, tootal yağ 4 kg, balata temizleyici v.b bakım yapıldı 450 tl bayıldık.

Ön Balata 147 TL
Arka Balata 85 TL

Toplam İşçilik 60 TL

ne yapacağızı var mı abdullah bir an önce gereğini yapmaya çalış.Allah göstermesin bu işler şakaya gelmez.

Ömer Gedik
09-07-2010, 20:50
Yetkili servisler 60 TL işçiliğe sadece disk değişir. Burada fark büyük maalesef. Hem emin oldğunuz bir özel servis tedirgin olacağınız yetkili servisten on kat iyidir. Birde yetkili servislerde ki balata temizleyici cırt cırt gibi parçalara özel de ya bişey ödemez veyaz az ödersiniz.

γuяdaeя
09-07-2010, 21:15
Yetkili servisler 60 TL işçiliğe sadece disk değişir. Burada fark büyük maalesef. Hem emin oldğunuz bir özel servis tedirgin olacağınız yetkili servisten on kat iyidir. Birde yetkili servislerde ki balata temizleyici cırt cırt gibi parçalara özel de ya bişey ödemez veyaz az ödersiniz.

Bir iki defa gidersen üstüne çay içer, kek kurabiye bile yersin :D

Ömer Gedik
09-07-2010, 21:21
Aynen Yurdaer :D Her gittiğimde eski tanışıklığın vermiş olduğu ekstra muhabbet ile çayımızı içer bol bo lsohbet ederiz Sevgili Fatih ustayla :D

Abdullah
12-07-2010, 11:27

Ön Balata 147 TL
Arka Balata 85 TL

Toplam İşçilik 60 TL

Hocam yine döktürmüşsünüz valla ;D ;D ben askere gitmesine giderim de ;D ben nöbet tutarken rahat uyuyacak mısınız hocam orasını bilemem şahsen yanımda tropiğimi de götürüp onun başında nöbet tutma teklifi yapacağım Genel Kurmaya ;D

Ömer Gedik
12-07-2010, 11:29
Abdullah Senin aracı da askere alabilirler. Rengi itibariyle kurtarır :D

Abdullah
12-07-2010, 11:31

;D o zaman bu düşüncemi hemen gerçekleştirip Başbuğ paşaya bir mail atayım ben ;D

γuяdaeя
12-07-2010, 11:38

;D o zaman bu düşüncemi hemen gerçekleştirip Başbuğ paşaya bir mail atayım ben ;D

Len Abdullah eskerlik etmediğin nasıl da belli... Öyle maille falan olmaz, bizzat yazılı tebligat yapman lazım ;D
T ile başlayan kelimelere ufak ufak aşina ol şimdiden, sonra bunlar neymiş deme ;D

TanerHoca
12-07-2010, 13:06

Len Abdullah eskerlik etmediğin nasıl da belli... Öyle maille falan olmaz, bizzat yazılı tebligat yapman lazım ;D
T ile başlayan kelimelere ufak ufak aşina ol şimdiden, sonra bunlar neymiş deme ;D

:D :D :D

önce tekmil ile başla gerisi gelir zaten. :D

γuяdaeя
12-07-2010, 13:24
:D :D :D

önce tekmil ile başla gerisi gelir zaten. :D

Yaaa işte yapanlar nasıl da belli oluyo ;D

Abdullah
13-07-2010, 16:09
;D yok Yurdaer abi internet üzerinden halledeyim diyorum ya şimdi bir sürü Teferruat çıkartılar insana yoksa ;D

γuяdaeя
13-07-2010, 16:16
;D yok Yurdaer abi internet üzerinden halledeyim diyorum ya şimdi bir sürü Teferruat çıkartılar insana yoksa ;D

Vaay kardeşim kapmış olayı şipşak ;) ;D