PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil Yardıma İhtiyacım var

KAYA308
17-11-2014, 14:02
kaza yaşadığım aracıma 18bin hasar çıkardılar perte çıkardılar aracımı sigorta açık arttırmayla satacakmış
bundan sonra prosedür nasıl isler aracımın değerinin %70ini vermeleri gerek diye biliyorum bilgisi olanlar lütfen yardım etsin.
bana ne kadar verirler.
kaza raporunda 2. dereceden suçlu olduğum yazıyor bunun nedeni adam bana vurunca araba gitti dubaları altına aldı.bunun kullanırmış sigorta şirketi arabayı satar bide o paradan kesinti yapıp kalanı bana ödermiş.
kaskom yok.karşı tarafın sigortası hangi yolu izler bu durumda benim aracım için ödeme yaoması gerekmiyormu

bu örnekteki gibi olurmu?

öceki aracıma sizde olduğu gibi arkadan vurmuşları ve benim kaskom omadığı için bir hayli teşlaşlandım bir an:(http://toyotaclubtr.com/Smileys/msn/smile.gif.
aracınızı eksper mutlaka anlaşmalı yerlerde yaptırmak isteyecektir.size tavsiyem yetkili servislerin dışında herhangi bir yere yaptırmamanızdır.aracın perte çıkması için masrafın sigorta beledinin yüzde 60 ınıtutması gerekiyor.eksper aracı perte çıktığı raporunu ancak servisin vereceği raporla verebiliyor,servis x miktrarda masraf çıkar dediğin aracınıza verilecek miktarı göz önüne alıyorlar ve ona göre perte çıkartıyorlar sonra eksper raporunu sigorta şirketine sunuyor sigorta en geç 15 gün içerisinde size paranızı ödüyor.tüm bunlar ortalama 1-2 ay sürebiliyor.
bir çoğumuzn yanıldığ konu ise sigorta bedeli üzerine oluyor. şöyle açıklamaya çalışayım.
aracım seat cordoba vario 1,9tdı piyasa fiyatı 11000tl civarında. eksper aracmı perte çıkarttı ancak sigorta bana bu parayı vermiyor.SİGORTA HASAR BAŞINA YADA PERT OLMA DURUMUNDA TEMİNAT BEDELİNİ ÖDÜYOR.yani aracıma sigorta 3500tl bedel veriyor aracımda 2500tl hasar oluştuğu için perte çıkıyor sigorta 3500 tl veriyor,peki aracım 11000tl gerisi nolacak? o noktada sigorta aracı ihale yolu ile satışa çıkartıyor ve aracımı 7000tl ye satıyor alıcı 7000tl veriyor sigorta 3500tl toplam da bana 10500tl veriliyor,bu noktada atlanmaması gereken şu ihaleyi alan kişi her an vazgeçebilr ve aracı almak istemeye bilir.siz aracın perte çıkmasını kabul etmişseniz ve ihalede alacak adam almaktan vazgeçmişse elinize sadece sigortanın verdiği para kalabilir bu noktaya dikkat edelim.
kısaca özet halinde tavsiyelerim şöyle olabilir.
1 aracınızı mutlka yetkili servise görütürn ve orda masraf çıkarttırın,eksperlerin zorlamasına yada dayatmasına aldırmayın,unutmayınki yetkili sevisler piyasadan daha pahalı yapacakları için maraflar yüksek görünecek ve belirlene masrqaf oranına yaklaşılınacaktır.
2 eğer sigortaın yada eksperin aracınız içn belirlediği fiyatı beğenmezseniz 5 yetkili servisten fiyat alma hakknıız var unutmayın
3 ihaleye çıktığınızda alıcı kişinin aracınızı almaasında vazgeçmemesii sağlayın:)

asi
17-11-2014, 14:13
geçmiş olsun. sigorta şirketinizin, kasko bedelini ödemesi gerekir.

ANKA
17-11-2014, 16:38
Bir de yeni bir bilgi var sigorta şirketlerine bu hasarlı araç satışı ile ilgili vergi çıkarmış devlet bu yüzden artık çoğu şirket pert aracı kendisi satmak istemiyormuş. Umarım böyle birşey olmaz.

KAYA308
18-11-2014, 15:49
farklı bir sigorta şirketiyle görüştüm bişey kesemezler dedi,kesselerde çok yüksek mebla olamazmış bu iyi oldu sıkıntı çekecektim biraz aracın tam değerini alacağım aşşağı yukarı.30-33 arası değer biçmiş exper.
araç pertmi,ağır hasarlımı daha belli olmadı tramere geçmedi.

StilGammni
24-11-2014, 12:30
geçmiş olsun.

Ömer Gedik
24-11-2014, 13:22
Forum üzerinde hiçbir kişiye, kuruma veya çalışanlarına hakaret edilemez. Üsluba dikkat edelim.

Mesajlar gereği üzeri silinmiştir.