PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 1.6 HDI AUTO 6R vs Citroen C4 1.6 HDI (2009-2011 )

theclansma
09-11-2014, 20:02
Merhaba arkadaşlar,

2009 model 1.6 HDI 92 HP C4 manuel sahibiyim.Eşimin baskısı üzerine otomatik vites bir araca geçmek durumundayım.Şu anki bütçeme ( max 36000 ) uyan araçlar arasında 308 2009-2010 model 1.6 HDI Auto 6R uygun gözüküyor.Aracımda memnun olmadığım bazı noktalar var.Cevabını bulamadığım sorular hakkında bilgisi olan arkadaşımın desteğini rica ediyorum.

1.Bu C4'ün direksiyonu gerçekten ağır.Normal veya yavaş hızlarda giderken çok koymuyor ama mesela bir kapalı otoparktan tek elle çıkmak zorluyor.308 in direksiyonu nasıldır?Tamam bir Bravo'da ki City modu gibi birşey beklemiyorum ama benim için önemli bir konu.
2.Bu C4'ün süspansiyonlarının sertliği beni hakikaten yoruyor.Sarıyer gibi bir yerde adım başı kasis olan gıcık bir yerde yaşıyorum.Tak tuk seslerden bahsetmiyorum ve bir amerikan arabası yaylanması da beklemiyorum ama Clio,Fluence gibi şirket araçları kullanıyorum ve kendi arabamdan soğuyorum :( Bu kadar da hissetmemeliyim yoldaki her hassaslığı.308 bu konuda nasıldır?
3.308 in donanım paketlerinin karşılaştırmalarını görebileceğim kolay bir link var mıdır?( Airbag ve ESP konusu çok önemli benim için )
4.Son olarak, ikinci el 308 robotize bir araç alırken, baskı balata ile şanzımanın sorunsuzluk durumunu kontrol ettirebilmemin bir yolu var mı?

Şimdiden ilginiz ve desteğini için teşekkür ederim.

Abdullah
09-11-2014, 20:31
öncelikle 4 yıl 90HP düz vites 308 ve son 1 aydır 308 Auto6r kullanıcısı olarak yardımcı olmaya çalışayım. C4 den sonra 308 sana daha ferah gelecektir. Fakat hemen hemen c4 de rahatsız olduğun herşeyden 308 de de rahatsız olursun çünkü 308 in de direksiyonu oldukca ağır süspansiyonları oldukca serttir. Robotizeye gelecek olursak daha önce kullanmadıysan biraz rahatsız olursun çünkü kesinlikle normal otomatik olarak düşünme aracı vites geçişleri ve trafikte çok az gaz vermelerde titreme ve hoplamalar oluyor ama yaşadığın keyif bunların hepsini görmezden gelmene yetiyor. Biraz kullandıkca da alışıyorsun hemen. Airbag konusu comfort araç bile alsan sıkıntı olmaz. Bana kalırsa hem comfort hemde premium kullanmış biri olarak kesinlikle premium al derim gerçekten arada dağlar fark var. Şanzıman kontrolü için Forum Otomotive gidebilirsin. Forumda konusu var. Arama alanına Forum Otomotiv yaz çıkar ;)

theclansma
09-11-2014, 20:40
Hızlı dönüş için teşekkür ederim.Robotize şanzıman konusunda sıkıntım yok.Mantığını biliyorum, 3-5 defa da kullandım, Toyota'nın MMTsi gibi olmasın yeter :)Ancak direksiyon ve süspansiyon bilgisi kötü oldu :( İnşallah C4'ten daha kötü değildir.Gidipte koni sarı amortisör alacak durumum da yok.Neyse bakacağız artık.Acaba direksiyon için teknik olarak hiçbir çözüm yok mudur?

Peki Comfort, Comfort pack, milesim, premium arasındaki farklar için bir link mevcut mu?Forumdan direkt bulamadım.Benim için donanım konusunda en önemli konu perde havayastıkları ( arkada çocuk koltuğu olduğu için ), esp, varsa bluetooth bağlantısı veya en azından aux girişi ( c4te buda yoktu ).

ANKA
09-11-2014, 22:40
Donanım olarak comfort pack'de standart donanıma ek olarak ön sis farları, arka cam otomatiği, alaşım jantlar var. Premium sportium harici perde havayastıkları yok. Çocuk otokoltuğunda ise perdeye şimdilik gerek de yok bence. Benim prenses 11 aylık oldu 2. aşama koltuğa geçtik chicco marka aldım bence yan destekleri falan çok iyi, perde zaten epey yukarıda kalır allah korusun bir kaza anında. Ben kısmetse çocuk koltuğundan yükseticiye geçince perde hava yastığı olan bir araç bakacağım. 2004 stiloda olan donanımı 2009 araca neden koymaz peugeot o da ayrı bir muamma. Neyse auto r6'sı olan bir 308 alırsanız ESP ve yokuş kalkış desteği standart zaten, öyle MMT gibi el frenini çekip kalkma olayı yok :) Bluetooth bağlantısı milesim de premium da sportium da ve envy de var. Son süreçteki access donanımda da opsiyon olarak vardı bazılarında denk gelebiliyor. Ama AUX hemen her 308'de var diye biliyorum. Eski kasa c4 ise bahsi geçen arada dağlar var aslında ve süspansiyon olarak 308 daha başarılı bence. Eski c4'lerde bir zıplamadan bahsedilir ama 308'de o denli bir sertlik yok. Ayrıca ben bu sert halinden gayet memnunum yola çok iyi tutunuyor 308. Daha hiç kaydıramadım aracı, lastikleri iyi olduğu sürece.
Son olarak 36000 TL bütçeye perde hava yastığı olan ototmatik dizel bulma ihtimali var ama yüksek ihtimalle ya çok fazla km yapmış olur bu araç ya da ağır kazalı olur. +2-3bin daha eklerseniz belki yine perde hava yastığı zor ama temiz bir araç bulursunuz auto dizel.

theclansma
09-11-2014, 22:48
Çok teşekkür ederim bilgilendirme için, kısmen özel mesajla sorduğum soruya da yanıt olmuş oldu.

jerpelea
09-11-2014, 23:51
hocam c4 hiç kullanmadım lakin bende 308 kullanıcı olarak şunları söyleyebilirim ;

Direksiyon evet biraz sert ama alışınca sorunsuz kullanıyorsunuz, normal hidrolik direksiyonlar kadarda yumuşak değil. Alıştıktan sonra düşük hızda gayet yumuşak yüksek hızlarda taş gibi olan direksiyon gerçekten güven veriyor.

Süspansiyonlara gelecek olursak her yerde duyuyorum 308 arka süspansiyonlar ses yapıyor diye ama bizim araçtan ya ses gelmiyor ya da ben bu sese dikkat etmediğim için hiç duymadım. Konfor olarak bizim 308le çok bozuk olmayan yollara girmezsem sıkıntı olmuyor. Bozuk yoldan kastımda şöyle diyeyim örneğin asfaltsız ama topraklı taşlı bir yola girdiniz bu durumda zaten çok hızlı gitmeyeceğiniz için araçta benim konforumu etkileyen birşey olmuyor lakin kaymak gibi asfaltta giderken birden yavaşlayamadan bozuk asfalta düşünce özellikle asfaltta çöküntü ve yükseltiler varsa biraz salıyor araç ki bu durum bütün araçlarda olur sadece 308de biraz fazla sallanıyormuş gibi geliyor bana. Bu ufakcık konforsuzluklara rağmen araç aslan gibi yol tutuyor.

Auto6r şanzımana tam otomatikten geçiş yaparsanız çok yadırgarsınız ama şöyle şehir içinde sürmeye tam olarak alışırsanız son derece sorunsuz şanzımana sahip. Özellikle sıkış trafikte ve yokuş çıkarken aracın dilini öğrenirseniz en ufak problem yaşatmıyor. Ben Ankara'ya gitmiştim bizim araçla yokuşlarda kullanmayı orada öğrendim :) Düz yolda gidiyorsunuz ve sola dönüp gayet dik bir yokuş çıkacaksınız diyelim acemilik zamanlarımda aracın vitesini 1e indirmeden dalıyordum yokuşa ve araç yığılıp vitesi 1e indiriyordu tabi ben o yığıllma anında gaza yüklendiğim için bu seferde hızını alamadan 2ye atıyordu tekrar yığılıyordu araç bi güzel rezil oluyordum acemi şoför gibi :D Tabi sonra öğrendim yokuşa dalmadan vitesi hemen 1e çekiyorum ardından yokuşun durumuna göre gazı ayarlıyıp öyle devam ediyorum.

Şanzımanın durumunada aracı almaya kesin karar verirseniz Forum Otomotiv'de baktırabilirsiniz. Forum adminlerinden Ömer Gedik'e aittir.

Bizim araç makyajlı kasa ama yinede altyapı olarak fark olmayacağı için bunları yazdım. Tamamen kendi tecrübelerimi aktardım size. Ben aracımdan çok memnunum,

Özetle ufak tefek konforsuzlukları olsada yolu çok iyi tutuyor, şanzımanın dilini öğrenene kadar bana acemilik yaşatsada gayet az yakıyor, direksiyonu normal hidroliklere göre birazcık sert olsada uzun yolda ve yüksek hızlarda aracın kontrolünü parmaklarınızın ucunda ve güvende hissediyorsunuz. :iyi

Siz en güzeli 2009-2010 model araçla test sürüşüne çıkın. Direksiyon ve süspansiyon konusunda daha iyi fikir sahibi olursunuz.

theclansma
10-11-2014, 00:55
Elinize saglik cok faydali bilgiler.en kisa zamanda bir test surusu yapmam gerekiyor :)

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi