PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 508 ve aklımdaki sorular...

atk07
27-10-2014, 14:12
Merhaba arkadşlar,

Aranıza geçen hafta içi aldığım 2011 model 1.6 e-hdi Auto6r 508'le katıldım. Hemen yada ileride oluşabilecek problemler ile ilgili tavsiye ve bilgilerinize başvurmak istiyorum.
-Hareket halinde iken vites değişimleri sırasında (büyütme yada küçültme farketmeksizin) devir saati ilk geldiği noktanın çok az üst veya alt noktasına gelip tekrar ilk noktasına hareket ediyor. Bu durum şuan için herhangi bir problem gibi gözükmesede (benim için-bilgim olmadığından), ileride şanzıman yada volan ile ilgili bir problemin başlangıcı mıdır?
-Stop&Start sisiteminin devreye girmeme sebebleri doğrultusunda(hız-klima-ışıklar v.b.) herhangi bir problem olmaması ve akünün %66 oranında dolu olması durumu ile ilgili sistemin devreye girmemesinden neler sorumlu olabilir. Eco ışığı birkaç kez yanıp sönüyor.(Şuan 4-35 saat dilimini bekliyorum)
-Lexia-3 ile ilgili aparatları Aliexpress gibi bazı Çin sitelerinde 60-100 dolar arasında satışı yapılmakta. Bu cihazların alınması sonrası şanzıman kalibrasyonu yada enjektör alıştırması gibi işlemlerin yapılabilirliliği ne durumdadır?

Teşekkür ederim. Kazasız-problemsiz günler dilerim...

Taylan43
03-11-2014, 08:52
2.5 yıldır 508 kullanıcısı olarak sorularınıza cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle hoşgeldiniz. Severek kullandığım 508'im ne yazıkki ilk yıllarda sorunlarıyla beraber beni bayaa bir yormuştu. Son 1 yıldır MAŞALLAH herhangi bir sorun yaşamadım.

1. sorunuza cevabım, yokuşlarda duran trafikte fazla kullanıldığından debriyaj balatasında ileride sıkıntı olabilir. Ama söküm takım işi biraz sıkıntılı olduğundan bence bitmesini bekleyin ondan sonra yapın, çünkü sorun şanzıman beyninde de olabilir. Bence en iyisi beklemek :)

2. Start&Stop sisteminin devreye girmesi motor ısınmadan olmuyor, klima çalışırken de devreye giriyor ama daha erken çalışıyor. yani klima-ışık gibi sistemlerin çalışması start&stop sisteminin sadece erken kapanmasına etki oluyor. Akü'nün %66 olması belki bir etki olabilir fakat, benimkinin de o seviyelerde olması gerekiyor. ama Kütahya'da sabah hava 5 derece iken bile çalıştı. Eco ışığının yanıp sönmesi en azından devrede olduğunun bir göstergesi.

3. Lexia-3 aparatının alınmasını ben doğru bulmuyorum.(tabiki benim görüşüm)

Saygılar.

atk07
03-11-2014, 13:46
Taylan Bey,

Tam da diyordum hiç mi 508 kullanıcısı yok yada kimse sorun olana kadar bakmıyor foruma!!! Cevaplarınız için teşekkür ederim. Foruma yazdıktan sonra özel servisten bir ustaya götürdüm ancak 1 sorumdaki olay için net şudur dememekle beraber bir sıkıntı olmadığını söyledi. 2. olay için halen araştırma içerisindeyim. Önceki arabamı 2012 C4 1.6 e-Hdi confort plus aracımı kardeşime satmıştım. Farklı illerde oturuyoruz gelirse Antalya'ya akü değişimi yapacağım o araçla. ve deneyeceğim. Sorun aküyse yenileyeceğim. 3. sorum için yabancı sitelere de baktım ancak satıştaki lexia-3 ve pp2000 cihazları için 2 problem var. İlk olarak sistemin yazılımını bulmak zor, Peugeot sitesinden indiririm dersen almış olduğun cihazı kilitliyormuş. İkincisi ise sistem beyniyle olan iletişimi sırasında orjinal ürün olmayışı sebebiyle beyin hasarına neden oluyormuş. O yüzden şu aralar vazgeçtim.

Taylan43
03-11-2014, 14:30
Adınız Atakan herhalde, atk'den çıkarabildiğim buydu :)

Forumumuzdaki 508 kullanıcısı sayısı fazla gibi gözükse de çoğu kişi ne yazıkki çok faal değil, benimde düğün dernek işlerinden dolayı fazla giremedik birkaç günde. Eğer çok acil bir sorunuz varsa özelden de yazabilirsiniz, eğer anlayabileceğim bir konu ise cevap vermeye çalışırım.

Gelelim konumuza;

Aküden sıkıntı olacağını pek sanmıyorum dediğim gibi, Benim aracım Türkiye'deki en sorunlu birkaç 508'den birisiydi mesela, 1.5 yıl boyunca servisten çıkamadım :) En son sorunum sizin de yaşadığınız Start&Stop mevzusuydu ve yaklaşık 1 haftada çözebildiler. (Aracı Fransa'ya bağladılar v.b) sonunda aracın PGA kutusu (yanlış söylemişte olabilirim) değişti ve sorunum ortadan kalkmıştı ama garanti içerisinde olduğu için herhangi bir ödeme yapmamıştım. Kış aylarında S&S çok fazla çalışmıyor özellikle motor ısınıncaya kadar.

Lexia gibi aletleri de ben kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü kullandığımız 508'ler Peugeot'un şu ana kadar ürettiği en elektronik araç ve elektrik arızaları ne yazıkki onlar öğreninceye kadar çıkacaktır, bunu da başka elektronik aletlerle zorlamanın anlamı yok bence.. Aracınızı güzelce kullanın artı birşeye gerek yok, benim görüşüm. Çünkü Powerbox sistemleri konusunda çok istekliydim ama artık kullanmanın bir faydası olmadığı kanaatine vardım sonradan.

atk07
04-11-2014, 13:20
İlginiz için teşekkür ederim, düğün dernek işlerim var demişsiniz şimdiden hayırlı olsun. Bakalım kullana kullana öğreneceğiz herşeyini. Mesela yakıt filtresi (motor koruma kapağını kaldırınca sol üst köşede) üzerinde 3 adet yakıt borusu (beyaz+yeşil+turuncu) ve 2 adet soket girişi var. Sizde bu soketlerin ikiside dolu mu? Muhtemelen benim daha önceki bakımlarda 1 tanesini(mazot içindeki su alarmını aktif eden) takmayı unutmuşlar. Yeşil ve beyaz renkli yakıt hortumunun üzerindeki soketi. Zamanınız olursa kendi aracınızda bahsettiğim tüm bağlantılar tam mı bakabilirmisiniz?

mustafa508
07-11-2014, 21:14
Öncelikle aracınız hayırlı olsun bende 2011 mayıstan beri e-hdi 508 kullanıcısıyım.
Soruları yeni gördüm.
Bilgilerimden ziyade deneyimlerim çerçevesinde size rahatlıkla şanzımanın vites yükseltireken yaptığı devirin bir düşüp bir çıkması olayının debriyaj alıştımasıyla düzeldiğini söykeyebilirm.
Arac sık sık yokuşta geri geri kalkış yapmışsa aşırı yüklü kullanılmışsa bu olay oluyor sanki debriyaj kaçırıyormuş gibi. Belki de gerçekten kaçırıyordur.
Start-stop ise bence tamamen akü seviyesiyke ilgili.
Eğer bu e-hdi araçlar biraz fazlaca yatan arabalar olarak kullanılıyor, kullanıcıları haftada bir 10 günde bir kullanıyorsa veya yoğun kısa mesafeli kullanım oluyorsa akü max. 2,5 3 yıl dayanıyor ki sizin aracınız da aşağı yukarı bu yaşa gelmiş.
Eğer çok kafanıza takılacaksa aküyü yenileyin bence düzelecektir. Debriyaj için de aynı şeyi söyleyeceğim eğer alıştırma yaptırsanız büyük oranda düzelme görülecektir. Aracın km'sini bilmiyorum ama 60.000 km civarı da ortalama bir kullanıcının debriyajı bitiyor
Benim arabam şu anda 90.000 km'de daha akü değişmedi ve start-stop gayet sağlıklı çalışıyor hatta araba motor son derece soğukken dahi çalışıyor ama kardeşimde 2012 c4 e-hdi comfort plus var onun aküsü bir kez garantiden değişti ayrıca iki arkadaşımda ikiside 2012 c5 var onların km'leri düşük 20-25 bin civarında onlarınki de değişti biri tamamen boşaldı araç hiç çalışmadı diğerinin start-stop u çalışmıyordu. Bu c5 sahiplerinden birinde daha önce 2011 c4 e-hdi vardı oda 100.000 km'de satılırken start-stop çalışmıyordu sonradan servisten öğrendikki akü tamamen bitik gelmiş :)
Kısacası pek çok örnekten gördüğüm kadarıyla bu sistemin derdi akü seviyesi ve aküyü biraz erken yemesi.

atk07
17-11-2014, 11:14
Arkadaşlar iş yoğunluğum nedeniyle cevap yazamadım kusura bakmayın, aracın stop&start sorunu ile ilgili yetkili servisin 150 TL'lik muayene ücreti istemesi nedeniyle kardeşime sattığım eski arabam C4 1.6 e-hdi confort+ plus'un aküsünü dün itibari ile kendi aracıma taktım yaklaşık 5,5 saat sonunda stop&start tekrar çalıştı. Sorun sadece akü olayıymış. Ek bilgi olarak araçlarımızda kullanılan stop&start aküsü ''Fulmen'' marka zannedersem Amerikan''Exide'' firmasının ürünü(FK700) ve 70 Ah ve 760A marş basma güçlü olan modeli. Boyutları 278mm (L) x 170mm (l) x 190mm (h) 'dir. Şimdi uygun Bosch yada Varta akü arayışındayım.

mustafa508
19-11-2014, 22:26
Arkadaşlar iş yoğunluğum nedeniyle cevap yazamadım kusura bakmayın, aracın stop&start sorunu ile ilgili yetkili servisin 150 TL'lik muayene ücreti istemesi nedeniyle kardeşime sattığım eski arabam C4 1.6 e-hdi confort+ plus'un aküsünü dün itibari ile kendi aracıma taktım yaklaşık 5,5 saat sonunda stop&start tekrar çalıştı. Sorun sadece akü olayıymış. Ek bilgi olarak araçlarımızda kullanılan stop&start aküsü ''Fulmen'' marka zannedersem Amerikan''Exide'' firmasının ürünü(FK700) ve 70 Ah ve 760A marş basma güçlü olan modeli. Boyutları 278mm (L) x 170mm (l) x 190mm (h) 'dir. Şimdi uygun Bosch yada Varta akü arayışındayım.

Ben demiştim :)
Mesele sadece akü.
Bu arada ben uzunca bir süre varta ve bosch akü aradım bulamadım. Eğer bulursanız lütfen buradan paylaşın da bende gidip alayım.

tsinanb
20-11-2014, 08:05
Bizim 2008de de s&s sistemi çalışmıyordu araba garantiliydi serviste aküyü resetlediler düzeldi

mmusavir
20-11-2014, 10:39
Hayırlı olsun allah kaza bela vermesin bende 2012 şubattan beri 1,6 ehdi alure kullanıcısıyım çok şükür ciddi hiç sıkıntı yaşamadım ve çokta memnunun.S&S içi tamamen akü ile bağlatılı bizim burdaki bi arkadaşda oldu akü şarjı belli seviyenn altına düşünce çalışmıyor aküyü şarjz ettirdi düzelti daha önce ki konularda bu s&s akülerle ilgili bi konuda açılmıştı akü ile ordan bakabilirisiniz.

atk07
06-01-2015, 14:07
Merhaba arkadaşlar,

Daha önce bahsettiğim gibi start stop çalışması ile ilgili olay akü ile alakalı.Fırsat bulup yazamadığım için kusurabakmayın. Aracıma Varta nın aküsünü aldım.416 TL, Denizli'den. Araç şuana kadar hiç teklemedi, her seferinde çalışıyor start stop.