PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : pejo 106 xs yardım beklıyor

uluhanmert
13-10-2014, 20:32
selam arkadaslar 1998 model otomatık vıtes .6 pejo 106 var . ılkın rolantı dalgalanması ıle basladı sonra sında bır ara boguldu neyyse sımdılerde ıse sadece benzındee kulanıyorum opet ten alıyorum balıeksırde bı gun sıkıntı yok bı gun sıkıntılı mesela acacak olursak son gunlerdeı sıkınttım dur kaklarda sehır trafıgınde fan calısıyor ve araba gaz vermeden gıdınce sıkıntı yok ama en ufak gaz a dokununca guc kesıyor yanı sankı yıgılıp kalıyor bır ıkı defada fan acılınca ısıklar yandı yenıden kapatıp actım ama yıne nezaman fan acılsa araba gaz yemıyor fan hararet gostergesınde yarıdan bı ustte ıken acılıyor ama arabayı sogutamıyr cunku araba gıtmıyor neyse fan susunca araba kacıyoo sıkıntı yok ustayı alıyom yanma araba da sıkıntı yok oylekı kendım tek basıma bınıyom tırt bıde gece far acıncada yıgılıyor fanla bırlesınce .. usta rolantı valfını degısmek lazım dedıı bıde potansıyo metre dedı ee arıza ondan ddegılse degılse parcalar bana kalıyo) kesın bı teshıs yok malesef ve ılgınc yanı oto parcacıları arıyorum stesınde atıyorum 300 se ındırımlı fııyat 120 denmıs tamam olsun dıyom yok dıyoo 600 lıra yok pejo parcayı durdurdu fransa boboykot edıyor renoda fransanın onuda nıye bulabılıyorsak artık neyse yada yan sanayı valf buluyom ozaanda yok xs e olmaz denıyor sase numasrından son 8 haneden bakıp bende anlamıs degılım .. sızce napmalıyım benım mantıgım derkı bu arabada tesısat da sıkıntı olabılır veya aku cekıyor gucsuz yada ateslemede skıntı va bıde ben bedensel engellı oldugum ıcın sureklı kullanma gıbı durumum yok yardımlarınız beklıyorum tesekkurle gaz kelebegı temızlendı bu arada

eklemek gerekırse arkadaslarım 106 1.6 walf vveya potansıyo metre de xs ve gtı farkı varmı xs lerın sucu ne?

HamzaHakkı
13-10-2014, 22:22
Geçmiş olsun fakat arabanın tesisat aksamında bir sorun var gibi görünüyor. Araç bilgisayara bağlandı mı hiç?

uluhanmert
13-10-2014, 22:40
yok baglatmadım arada motor ıkaz lambası k yanıp sonuyor ınsallah basıt bıseydır de ugrasmayız her hata lambası yandıgında arıza verırımı ? bırde nadır arada yururken stop etmıs gıbı butun gosterhe ısıkları yanıyor ama arac cansız calısuyor stop edıp yenıden yarım kontak fan sogutunca normale donuyor cekıs. ama ılerlerken basıma geldıgınde ınatlasıp gaz verdıgımde bı sanıye gaz yıyıp bı sanıye kesıyor sankı bı anlık elektırık alıp almamsı gıbı bas edemeyncede yanı fan sogtamayıncada ya kenara cekıp beklıyom bende anlamıs degılım

HamzaHakkı
13-10-2014, 22:55
Aracın elektrik tesisatıyla ilgili bir sorunu var gibi duruyor. Eğer bilgisayara bağlanıp bakılmazsa bir çok parçayla tek tek uğraşmanız gerekebilir. Önce aracı bilgisayara bağlamayı deneyin bence.

uluhanmert
28-10-2014, 22:15
aracımda ısınınca cıft fan aynı anda acılıyordu bu yuzeende akım cekıyordu araya role taktırdım ılk etapda bır sonra dıger fan acılmasını sagladm ama sorun devam ettııı cıhaz baglattım sonuc olarak fan tesısatı arızası verdı kacakmı varmıs şase mı yapıyormus oyle dedı sılınemedı hata fıyat sordum 150-200 e yaparım dedı sızlerın yorumu nedır tesısatı yenıden cekecekmıs artık yalan dogru bılemem

Ömer Gedik
28-10-2014, 22:23
Elektrik problemi var görünüyor. İyi bir elektrikçi sorun teşhis edebilir.

uluhanmert
29-10-2014, 00:31
cıhaza baglattıgımda. sorun bu deıler. arabayı. yarın 9 da bırakacam. aksma yapıp test edıp verırız dedı bakalım. dıger elektırıkcılere. cıhaza baglayalım dedıgımde. ne cıhazı dıyen bıle. oldu. bıde. suphelendıgım. seyden hata kodu vermesı. benı sanırım karar ermeme yardım ettı

uluhanmert
30-10-2014, 15:34
son gelişme. aracın fac teisatı kısa devresı gıderıldı usta 60-70 km yol da yaptıgını soyledı sorun cıkmamıs ınsallah. duzelmıstır. arabadan soguttu . sadce. oksıjen sensoru uyarısıı vermıs onuda lpg ayarı yapılınca duZelecegını söyledi ınsallah dedıgı gıbıdır. rahat nefes alalımツ

HamzaHakkı
30-10-2014, 17:22
Geçmiş olsun umarim bir daha sorunla karsilasmazsiniz.

uluhanmert
30-10-2014, 23:47
aldım aracı gezdım. 40- km grlan gıttım rolantı dalgalanması yada fan acılımca. bahsettıgım sorunlar yasanmadı 200lıra denmıstı ucret 180
e. hallettım umarım. bırdaha sıkıntı cıkarmaz. herkese ıyı forumlar ılgılı arkadaslarada sonsuz teşekkürler

uluhanmert
12-11-2014, 19:04
selam tekrar bu gunlerde k ıkaz lambası yanıp sonmekte tupte ıken. kalkısta. gelan. bayılmakta. bazen stop edıyor. benzınde de hata lambaı yanıyor ama bayılmıyor oksıjen sensorunden. olabıleceıjı dusunuyorum yarın gaz adaptasyonu yapılacak. . 106 xs lerde. kac oksıjıen (lambada)sensoru vardır 1 tanemk 2 tanemı. 98 mod 1.6 yanı benım aracta. . oksıjen sensorunu temızletmeyı dusunuyorum . bazı arastırmalarda oksıjen senaoru degıssede. yıne gaz da kullankmda ısıl yanar gıbı seyler var fıkırlerınız nedır

Ömer Gedik
12-11-2014, 20:54
LPG li araçta ikaz lambası belirli aralıklarla yanar. Oksijen sensörüde arıza verir. Bunlar gayet doğal.

Ateşleme bobini ve bujileri bir kontrol ettirin derim.

ibanez_022
21-11-2014, 13:44
Merhaba,

Benim aracımda ilk çalıştırdıktan sonra 50 metre gidiyorum 1 kez kesiklik yapıyor, sonra en fazla 1 kez daha yapıyor 1 daha da yapmıyor. oksijen sensörü olabilir mi?

uluhanmert
18-01-2015, 01:29
Senın sorun ısınma ıle alakalıda olabılır

Sent from my iPhone using Tapatalk

uluhanmert
18-01-2015, 01:31
Bu arada. Kıs ayı mı bılmıyorum. Duman cıkıyo egzozdan. Bazen. Bazn de cıkmıyor. Yag yakıyor. Dendı. Goren bı usta. Farzedelım yag yakıyor ve conta mı degısmesı lazım. Ne kadar masraf olur. Ve sorunu bıtermı ? Bıde. Araba cok ses mı yapıyor. Sessız egzoz taktırmanın faydası olurmu

ssgti
18-01-2015, 10:09
Kış aylarında yoğun bir şekilde özellikle ilk çalıştırmadan sonra beyaz duman çıkması normal. Bu duman su buharıdır ve bir sıkıntı yoktur. Bir süre sonra motor iyice ısındıktan sonra bu duman çok azalır. Ancak çıkan dumanın rengi maviyse o zaman yağ yaktığı söylenebilir. Yağ yaktığını ayrıca bujilerde ele verebilir. Bujiler sökülüp üzerinde yağ kapladığı görülürse bu motorun yağ yaktığına işarettir. Bujilerin yağ ile kaplanması ateşlemeye engel olduğu için teklemeye yol açar. Aracın arıza ışığınıda yakar.

uluhanmert
19-01-2015, 03:32
Yarın bujılere bakılacak. Oyle bı yerde degılkı kendım sökeyımツ Bılgıler ıın tesekkurler.

uluhanmert
27-01-2015, 18:18
Bujı ve kablolarını degıstırdım. Bujılerde yaglama yoktu da. Adi bujı takılmıs ve kablolarıda. Bıhaylı. Eskı ımıs. Sımdı sıkıntı yok sukur

uluhanmert
13-07-2015, 11:46
Selam tekrardan arkadaslar arabamda sorunlar yasamaktayim oncelikle soyle baslayayim 1998 otomatik 106 xs. 1.6 km 1850000 de su an. Sorun gecen sel su baskini sebebi ile suda 3-5 km geldik mecburen o esnada agac vs takilma sonucu sanzimanin orda bi hotrum ince bisey cikmis neyse eve geldik. Bi kac gun bu sekilde kullandik arabadan yag damlattigiji farkettik yag arabanin altini boyamis ti neyse lifte kaldirip yikatip nerden. Geldigini gormek istedik. Sonra orda bi hortumun ciktigini farkedip taktik damlama
Yok artik . Sonrasinda sanzimanda yag eksildigini
Dusunerek. Yag elediler. Ama bu seferde trafikte isininca arac cekisten dusuyor gibi farkettim ki servis sanziman koruma moduna geciyor direk 3 -4 viteste gitmene izin veriyor tabibyebinden kalkana kadar cekis yok saniyorsun. Ve isin ote yani stop edersen mars kesinlikle basmiyor tik yok sonra bekleyince yaklasik 10-15 dk. Mars zehir gibi basiyor vites gecisleri normale donuyor tekrar isininca. Trafikde dur kalk derken ayni
Sekil oluyor icindeki yagi bosaltip mobil lt71141 3 litre yag kondu yine ayni durum var sanziman
Sogutmada mi sorun var acaba bende anlamadim gitti ustalari biliyorsunuz bakmadan 2000-5000 masfar var diyecegincjn bi danisalim istedim. Not arabadan yag eksilmisken boyle sorun yasamadim
Yag rkledikten sonra ve havalarin isinmasindan. Da sanirim yasadik boyle bi sey fikrinolan paylasirsa sevinirim

uluhanmert
15-07-2015, 01:10
Bir baska deyisle sanziman yagi degismelerinde yazilima baglaritip yag degiseceginizi beyine bildirmek gerekmezmi . Cihaza baglattim ama. Servis modunda. Stop ettigim icin. Mars basmadigi anda yazilim sanziman beynine baglanmadi ? Yarin moda gecmeden cihaza baglatip sanziman yag degsiimi yapilacagini beyine. Okutmayi deneyecem hayirlisi sogukken program baglanacagini saniyorum