PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 eHDİ AUTO6R uğuldama sesi

ebah17
19-09-2014, 09:25
Arkadaşlar merhaba.. 2012 model 308 e hdi (dizel-yarı otomatik) 32,000km de aracım var. Aracımda 50-70 km hızları aralığında gelen bir uğuldama sesi var.Yanlız bu ses hızlanırken değil araç yavaşlarken duyuluyor.Araç ile hızlanıp 110-120 km hızlara çıkıyorum daha sonra ayağımı gazdan çekiyorum ve araç kendi hızıyla yavaşlamaya geçince sadece 70-50 km hızları arasında şanzıman sesine benzer bir uğuldama sesi geliyor.Yetkili servis e götürdüm normal olduğunu herhangi bir sıkıntı olmadığını belirttiler.Araç eylül sonuna kadar garanti kapsamında.Sizler de araçlarınızda buna benzer sesler duyuyor musunuz yoksa ben mi çok evhamlıyım.

tkartin
19-09-2014, 10:11
Aynı tip aracı kullanmamıza rağmen bu şekilde bir uğultu ile karşılaşmadım.
Servis bu tip bir sesi duyupta, normal diyorsa; bende aynı servise gidip aracım 70-50 km hızlarda niye böyle bir ses çıkarmıyor diye göstermek isterim açıkçası.
İşin mekanik tarafında tecrübesi olan arkadaşlarında yorumlarını bekliyoruz.

jerpelea
19-09-2014, 11:01
@tkartin çok doğru söylemiş madem bu ses normal neden bizim araçlarda bu uğuldama sesi yok diye götürmek lazım.

Size tavsiyem garanti bitmeden farklı servislere götürün, garanti bitmeden bu işi çözdürmeye çalışın belki mekanik aksamda ciddi bir sıkıntı vardır ve ilerde size daha büyük masraflara yol açabilir.

ebah17
19-09-2014, 11:32
teknik bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

eleanor
08-10-2014, 21:57
Evet bendede 2008 model 308vti otomatik vites aeac mevcut 65000 km maalesef bendede ayni durum var sanki rulman sesi gibi bir ses her zaman gelmiyor yavaslarken 70 -50 km arasi geliyor.Çozum bulamadım

anilimaca
17-11-2014, 09:41
Aracımı 2. el aldım 2012 model 23.000km de, benim de dikkatimi çekti bu ses. 50-70 km arası bir uğuldama var ama şanzımandan değil de arka taraftan geliyor sanki :S

ebah17
04-12-2014, 13:04
Aracımı 2. el aldım 2012 model 23.000km de, benim de dikkatimi çekti bu ses. 50-70 km arası bir uğuldama var ama şanzımandan değil de arka taraftan geliyor sanki :S
Çanakkale de uğuldayan 2 pejo olarak biz varız herhalde:)

mustafa508
04-12-2014, 15:52
1 adet 2011 508 auto6R, 1 adet 2011 citroen c4 mcp, 2 adet 2012 c4 mcp ve 2 adet c5 mcp
bu saydığım araçların hepsi bizim ikisi satıldı. hepsi e-hdi ve aynı yarı otm. vites kutusuna sahip araçlar ve hepsinde benzer sorunlar oldu (akü seviyesi ve volant) ama hiçbirinde şanzımanda uğuldama olmadı.
Sesi duymadan ne olduğunu tarif üzerinden tahmin ederek fikir belirtmek hem zor hem yanlış olur ama bence sizin şanzıman uğuldaması sandığınız şey turbodan belli devirlerde araç viteste yavaşlarken motor freni halinde iken gelen uğuldama sesi ve bu bir arıza değil.

recai609
08-12-2014, 12:08

selamlar ankaradan uğuldayan bende bir 308 var.

çok ince sesleri ayırt edebilen bir kulağım var. ve ebah17 nickli arkadaşın bahsettiği konudan bende de var. tam olarak difransiyeli bozuk araçlardan gelen difransiyel sesi gibi uğultu geliyor. sabitleyiciyi 60km/h aldım. devam ettim bakalım ne olcak diye. bu uğultu ölesine bir uğultu ki delirtiyor. düşük devir yüksek viteslerde geliyor. örneğin 60 km/ 2500-3000 arası bir devir/ 4. vites.

yol sesi desem değil. şanzıman sesine benzetiyorum. şaft olmadığna göre. lastiklerde iyi. lastik sesi değil. turbo olmaması için allaha yalvarıyorum. ustamız lastik sesi olduğuna kanaat getirdi.
ama ben ısrar ziyan başka bişiy diyorum. kendi de anlamadı zaten nerden geldiğini.

eleanor
08-12-2014, 12:17
Ben 2 yere gösterdim şanziman dişli sesi diye cevap aldim tüm otomatik viteslerde bu ses normalmis rulman yada baska bir şey değil yani :(

recai609
08-12-2014, 13:41
Ben 2 yere gösterdim şanziman dişli sesi diye cevap aldim tüm otomatik viteslerde bu ses normalmis rulman yada baska bir şey değil yani :(

hocam peki, dişliler eskiyince malum ses sizce daha da artmaz mı? yani eski model bir araba kullanıyor hissine kapılmıyor değilim:anlamadim

eleanor
08-12-2014, 13:56
hocam peki, dişliler eskiyince malum ses sizce daha da artmaz mı? yani eski model bir araba kullanıyor hissine kapılmıyor değilim:anlamadim
Sanirim bu kronik bir durum yeni,eski fark etmiyor ses belirli aralikta 60-70 km arasi gelip kayboluyor.Sanirim o devirde dişliler surtunuyor.Problem ortak fakat çözüm bulan yok maalesef.

mustafa508
08-12-2014, 15:16
iyi güzel de sorun şanzımansa neden sadece 308 de duyulsun. :) bu şanzımana sahip belki 10 faklı araba kullandım hiç dikkatimi çekmemişti.

ebah17
10-12-2014, 21:29
1 adet 2011 508 auto6R, 1 adet 2011 citroen c4 mcp, 2 adet 2012 c4 mcp ve 2 adet c5 mcp
bu saydığım araçların hepsi bizim ikisi satıldı. hepsi e-hdi ve aynı yarı otm. vites kutusuna sahip araçlar ve hepsinde benzer sorunlar oldu (akü seviyesi ve volant) ama hiçbirinde şanzımanda uğuldama olmadı.
Sesi duymadan ne olduğunu tarif üzerinden tahmin ederek fikir belirtmek hem zor hem yanlış olur ama bence sizin şanzıman uğuldaması sandığınız şey turbodan belli devirlerde araç viteste yavaşlarken motor freni halinde iken gelen uğuldama sesi ve bu bir arıza değil.
Mustafa bey bende yaptığım araştırmalar sonucunda aynı kanıya vardım.Turbodan kaynaklı belli devirde yavaşlarken motor freni gibi düşünülebilecek bir ses. Şanzıman işinin sıkıntılı bir iş olduğunu düşündüğüm için çok fazla da kurcalatma taraftarı değilim.Çok dikkat edilmediği sürece duyulmuyor.Lastikleri bile değiştirdim sonuç aynı.

anilimaca
28-12-2014, 22:24

Hocam neredesiniz buluşup bir çay, kahve içelim :)

ebah17
02-01-2015, 21:21
Hocam neredesiniz buluşup bir çay, kahve içelim :)
Ben Çan ilçesindeyim.

bora75
29-01-2015, 17:23
evet bende bu ses için servise gittim, auto6R dişlilerinin düz dişli değilde, helis dişli olduğunu bu yüzden bu sesin geldiğini söyledi, geleneksel sorun değil normal dedi ve yolladı beni.

halbuki mesleğim icabı tekstil makinalarının şanzımanıydı dişlisiydi iyi bilirim. dişli ses yapıyosa sorundur diye biliyorum.

şöyleki, hangi viteste olursa olsun, yani hangi dişlide olursa olsun uğultu yine geliyor.

arkadaşında dediği gibi, sanki 150000 km de tofaş defransiyeli gibi ses yapıyor. vites dişlisinde değilde, daha daha başka sabit bir dişliden ses geliyor diye düşünüyorum.
km ler aynı 50 70.

ben bu soruna daha sonra yoğunlaşıcam.

eleanor
29-01-2015, 17:34
Bana bir tamirci balans makinası ile tekerleri teker teker askida döndürüp sesin geldiği tekerleği tespit etmeyi önerdi firsat bulup deneyemedim henüz , tekerlek porya rulmanlari bu sesi yapabilir dediler.Beldike sorun bir rulmandan kaynaklaniyordur.Cok basit bir şey olabilir.Fakat bizim tamirci eşrafi şanzumandandir diyip siyriliyor işin içinden orasi kesin inşallah biri bi çare bulur bu işe.

bora75
30-01-2015, 14:49
Bu sabah dikkat ettim, soğukken yağ gibi kayiyor.

50 70 arasi sese gelince hala bi fikrim yok. Porye bilyası soru işareti ... bakmak lazım.

bora75
04-02-2015, 15:53
o hızlarda vitesi boşa alınca ses kesiliyor :/

recai609
05-02-2015, 13:38
Bu sabah dikkat ettim, soğukken yağ gibi kayiyor.

50 70 arasi sese gelince hala bi fikrim yok. Porye bilyası soru işareti ... bakmak lazım.

hocam selamlar;

ben ne bir teknisyenim ne bir tamirciyim. fakat şu kadarını söyleyebilirimki ben iyi bir dinleyici ve iyi bir analistim. analizlerim sonucu bu sesin herşeyin yolunda olmadığını biliyorum. önemsemezsen yada + 10 volume yaparsan herşey normale dönüyor. duymuyorsun geçip gidiyor. madem bu ses normal ben niye hiç 206 da bu sesi duymadım.
fakat duymamak için sağır olmak lazım. okadar da tiz ince bi uğultu ki...

net.

eleanor
05-02-2015, 13:45
o hızlarda vitesi boşa alınca ses kesiliyor :/
O zaman sorun şanzumandami şimdi , vitesi boşa alinca ses kesildiğine göre

bora75
06-02-2015, 16:10
O zaman sorun şanzumandami şimdi , vitesi boşa alinca ses kesildiğine göre

kesin tanı koyabilecek kadar fazla bilgim yok, fakat ses gelen hızda sabit ilerleken gazı kesiyorum ses devam ediyor, boşa alıncada sesi kesiyor, durum buyken
nerede sıkıntı olabilir.
şanzuman elemanlarını iyi bilen biri fikir yürütebilirmi acaba ??
volant veya baskı balata gibi şanzuman dışı parçadaki bir rulman felan mı acaba.
motorun şeması lazım bana :/

eleanor
06-02-2015, 16:25
kesin tanı koyabilecek kadar fazla bilgim yok, fakat ses gelen hızda sabit ilerleken gazı kesiyorum ses devam ediyor, boşa alıncada sesi kesiyor, durum buyken
nerede sıkıntı olabilir.
şanzuman elemanlarını iyi bilen biri fikir yürütebilirmi acaba ??
volant veya baskı balata gibi şanzuman dışı parçadaki bir rulman felan mı acaba.
motorun şeması lazım bana :/
Bora Bey benim aracim benzinli 4 ileri tam otomatik şanzuman olan model bildigim kadariyla bu modelde volan yerine tork konvertörü mevcut yani volandan ses gelmesi pek mümkün değil gibi geliyor bana ben hala sağ yada sol teker rulmanlarindan şüpheleniyorum başka ne olabilirki :confused:

atk07
06-02-2015, 19:22
Arkadaşlar bende de bir sıkıntı var ben çözüme ortak olamadım ancak soruna ortak olmak istedim:) 508 aracım var auto6r. Seyir galinde iken yaklaşık 35-40 km hız sırasında tabiri caizse 'vıyk-vıyk-vıyk' şeklinde bir ses geliyor. Meral sesine benzetemedim sanki lastik sürtüyormuş gibi hızlandıkça sesde hızlanıyor ve daha duyuşmaz bir hal alıyor. Bununla ilgili tecrübesi , bilgisi yada önerisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Kazasız günler dilerim.

ebah17
07-02-2015, 09:40
sorun hem Auto6R , hem de tam otomatik araç kullanan kullanıcılar tarafından fark ediliyor. Bende de vitesi boşa atınca ses azalıyor ama tam olarak kesilmiyor.

ssgti
07-02-2015, 10:01
Arkadaşlar bende de bir sıkıntı var ben çözüme ortak olamadım ancak soruna ortak olmak istedim:) 508 aracım var auto6r. Seyir galinde iken yaklaşık 35-40 km hız sırasında tabiri caizse 'vıyk-vıyk-vıyk' şeklinde bir ses geliyor. Meral sesine benzetemedim sanki lastik sürtüyormuş gibi hızlandıkça sesde hızlanıyor ve daha duyuşmaz bir hal alıyor. Bununla ilgili tecrübesi , bilgisi yada önerisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Kazasız günler dilerim.

Kayış sesi anladığım kadarıyla. Bir servise giderek kayış gerginliklerini kontrol ettirin...

ssgti
07-02-2015, 10:04
sorun hem Auto6R , hem de tam otomatik araç kullanan kullanıcılar tarafından fark ediliyor. Bende de vitesi boşa atınca ses azalıyor ama tam olarak kesilmiyor.

Şanzıman grup dişlilerinden bir miktar ses gelmesi normal. Ancak bariz ve rahatlıkla duyulabilecek seviyedeyse o zaman bir sorun olduğu anlamı çıkar. En iyisi yetkili serviste kontrol ettirmek. Yada bir aynı şanzımanlı 308 kullanarak test ederek ses seviyesine bakmak...

matara
07-02-2015, 13:27
Arkadaşlar yazılanları baştan sona kadar okudum bu tür uğuldama sesi benim 308 Premium plus auto6r aracımda da var özellikle 50 km den sonra başlıyor ses sesi, şiddeti artmıyor özellikle uzun yolda bu sesi rahat bir şekilde duyabiliyorum .. Yetkili servisle teste çıktık adam mormal dedi dişlilerden dolayı geliyor dedi bende bunca zaman yoktu şimdi neden geliyor dedim daha sonra bir sanayide özel servise gittim teste çıktık tekerlek bilyası dedi rotçuya gittik tekerlere araç üstünde balans aleti ile baktı sağ tekerden ses geliyor dedi falan filan .. Ben kullanmaya devam ediyorum ama benim tahminim triger kayışı ve parçalarından bu ses geliyor yakında triger setini komple yenileteceğim sonucu size buradan paylaşırım

snndymz
08-02-2015, 10:56
hocam sen vitesi boşa attığında ses kesiliyorsa şanzıman dan ve teker bilyesinden değildir çünkü sen boşa aldığında hızın 50-60 larda.

mustym35
03-03-2016, 23:50
Arkadaşlar merhaba.. 2012 model 308 e hdi (dizel-yarı otomatik) 32,000km de aracım var. Aracımda 50-70 km hızları aralığında gelen bir uğuldama sesi var.Yanlız bu ses hızlanırken değil araç yavaşlarken duyuluyor.Araç ile hızlanıp 110-120 km hızlara çıkıyorum daha sonra ayağımı gazdan çekiyorum ve araç kendi hızıyla yavaşlamaya geçince sadece 70-50 km hızları arasında şanzıman sesine benzer bir uğuldama sesi geliyor.Yetkili servis e götürdüm normal olduğunu herhangi bir sıkıntı olmadığını belirttiler.Araç eylül sonuna kadar garanti kapsamında.Sizler de araçlarınızda buna benzer sesler duyuyor musunuz yoksa ben mi çok evhamlıyım.

Hocam ayni sorunu yasiyorum su an siz bir cözüm bulabildiniz mi?

KARADENİZ
05-03-2016, 00:18
bende de var aynı sorun. demek ki aracın karakteristiği böyle diyorum artık.dinlemiyorum

kral1840
23-05-2016, 14:36
bende de aynı durum var.
4. viteste devir 2000 altındayken var.
diğer viteslerde yok.
çözümünü bulan yok heralde.

Sarpkaya
23-05-2016, 18:16
Sağ aks askı bilyasına bakın derim

bora75
25-05-2016, 15:34
sorun halen devam :\

dk320
25-05-2016, 15:55
pejo ve citroen araçların autor6 ların hepsinde bu durum mevcut, olmadığını idda eden sesi duyamadığından yok diyorlar. servisler bu konuda hiçbir arıza olmadığını ve çok evhamlısın şeklinde yorumlayarak işin içinden sıyrılmanın peşinde fakat işin üzerine gidince sorunu kabul edip hiç birşey yapamayacaklarını söylüyorlar. 2015 cactüs aracımızda tecrübe ile sabit başımıza geldi.

Özgür D.
25-05-2016, 19:21
Gecen hafta debriyaj seti,volan,bilya vs degismesine ragmen benim aracimda da sadece 4. Viteste uguldama kulagima takiliyor malesef.

Sizlerin de dedigi gibi servisteki ustalar sorun yok deyip gonderiyorlar.

sefapolat
25-05-2016, 22:55
Ayni sesi bende duyuyorum. Yalniz bu 1, 2 ve 3. Viteslerde yapiyor yuklenip gaza sonra ayagimi cektikten sonra geliyor arac daha 2 bin kmde servise gittim turbodan geliyor dedi

Sent from my iPhone using Tapatalk

sefapolat
25-05-2016, 22:56
Normal yani dedi gonderdiler valla anlamadigimiz icin tamam dedik

bora75
28-05-2016, 13:51
normal olması mümkün değil ??? olmamalı.
ortada işte, dönen bir şey (rulman, dişli) o devirde ses yapıyor işte. motor devri değil yanlış anlaşılmasın :havali

sefapolat
28-05-2016, 13:54
Bana diyorki turboya biniyor yuk o yuzden ses geliyor

aygunal
05-08-2016, 11:03
Selamlar,

Aynı uğultu 508 1.6 e-HDI ETG6'da da söz konusu. Belli devir aralığında sanırım her vites'te bu sesi yapıyor fakat en çok 3-4-5'te duyuluyor. Hangi dişlilerle alakalı olduğunu bilemiyorum fakat muhtemelen ses o bölgedeki yağın akışkanlığı kaynaklı. Servis bana da sesin normal olduğunu bildirdi. Şanzıman ya da diferansiyel yağı değişip ses sorunundan kurtulan varsa denenebilir.

sefapolat
05-08-2016, 11:05
Bende hala sorun devam ediyor hatta biraz artti ama bilmiyorum ne yapabilirim aslinda Omer hocama vakit olsa gotursem daha guzel olucak servistekiler anlamiyor yada inkar ettigini dusunuyorum