PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klimadan gelen koku

mustafa508
14-09-2014, 22:00
2011 508 e-hdi aracımda çok nadiren meydana gelen ama kimsenin nedenine dair bir yorum yapamadığı bir sıkıntı mevcut.
bunu daha önce aklıma gelip sormadım zira dediğim gibi çok nadiren olan birşey bu akşam da olunca aklıma geldi sorayım dedim belki biri bilir.
konu şu; araba içinde klima açıkken hafif hafif gelen bir yanık gaz kokusu,hatta sanki egzoz gazının kokusu gibi değişik bir koku.
bu koku gelir gelmez eğer arabadan iner bakarsanız dışında da duyuluyor ve motorun altından biryerlerden geliyor.
ama çok değil 3-5 dk. sonra kesiliyor ya da o anda klimayı kapatırsam yine kesiliyor.
servis bulamadı liftle kaldırıldı kaçak falan varmı diye bakıldı şanızman ya da motor yağı sızıp ısınan egzoza damlıyor ve bu yanık kokusuna neden olabilirmi süphesiyle öyle birşey yok.
merak ettiğim şu buna benzer birşey yaşayan oldumu.
benim tahminim yine egzoza bişeyler damlıyor ve yanık kokusu da bu ama klima gazı yoğunlaşıp damlarmı? ya da soğutma sıvısı sızıp içindeki antifriz yanınca koku yaparmı?

mustafaf
14-09-2014, 22:13
Bende bazen benzer bir koku hissediyorum. klimayı açtığım zaman motora yük bindiği ve otomatik olarak yakıt tüketimi arttığı, buna paralel olarakta egzoz gazının arttığını düşündüğüm için çok takılmamıştım. Daha farklı birşey olabilir mi diye benimde aklıma düştü şimdi :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Emrah_06
14-09-2014, 22:38
Polen filitrelerinizi ne zaman değiştirdiniz ?

mustafa508
14-09-2014, 23:49
Polen filitrelerinizi ne zaman değiştirdiniz ?

daha yeni değişti ama zaten polen filtresiyle ilgisi yok eminim çünkü dediğim gibi dışarıda da kokuyor,polen eskiyinice ekşi ekşi pis bir koku gelir bu bariz yanık kokuyor gaz v.b. bişey ve eğer filtreyle ilgisi olsa hiç kesmeden yapması gerekirdi. bu bazen 1 ay hiç gelmiyor sonra zart diye bir bakmışsın ''aha yine koktu'' dedirtiyor. o yüzden servis haklı olarak bulamıyor.
adamlara versem 1-2 ay gezseler belki ne olduğunu anlarlar:)

mustafa508
20-09-2014, 23:56
Pek fikir yürütebilen, veren ya da ilgilenen olmadı ama:) belki merak eden olur.
bugün şu bahsettiğim koku için servise tekrar gittim zira artık koku kesintisiz olarak arabanın içinde duyulur hale geldi.
servisteki eleman hoşgeldiniz diye gelir ya. o bile ilk laf ''bu koku ne abi'' dedi.
anlaşıldı ki klimayla hiçbir alakası yok. anladığım kadarıyla aktarıyorum; hem turboya giden havanın hem egzoz çıkışının sağlandığı manifoldun ve partikül filtesini de içinde barındırdığı söylenen parça kaçak yapıyormuş ve dolayısıyla aslında doğrudan egzoza gitmesi gereken aracın egzoz gazı motor bölümüne doğru hafif hafif kaçıyor ve bizde havalandırma ile içeriye bu havayı çekip kokuyu alınca peşin hükümle suçu klimaya atmışız.
tespiti yapan usta turbonun ve ısı kalkanının etrafının normalden fazla kararmasından huylandı boruları açtı baktı içleri tertemiz, hiç kurumlanma yok. peki dışında nasıl olur ki deyince uyandık. euro5 araçta ilk defa görüyorum bunu dedi. benimde sonradan aklıma geldi araçla kışın gerçekten çok derin karlı bir yola girmiştim ve egzozun hatta motor bölümünün alt tarafı tamamen kaskatı kar dolmuştu,lifte kaldırıp levyeyle donmuş karı temizlyene kadar motor garip şekilde hafif gürültülü ve titreşimli çalışmıştı.. büyük ihtimalle bu parçanın o zaman ufak aldığı hasar yavaş yavaş büyüdü.böyle bir sıkıntı oldu.
parça siparişi verdik, bir tamir kiti varmış söker tertemiz yapar yalıtırız kolay dediler. parça 75 lira ama sök tak çok iş var işçilik 150 civarı olur dediler. inş. bununla kurtuluruz.
bakalım fırsat olursa fotoğraf alıp paylaşacağım.

Emrah_06
21-09-2014, 12:25
Sorunun tespit edildiğine sevindim geçmiş olsun

mustafaf
21-09-2014, 17:50
Egzoz gazi ile bağlantılı olabileceği aklıma gelmişti ancak arızanın gelişim süreci ilginç. Umarım onarımdan sonra sorun tamamen düzelir.

Mobil