PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 kademeli zor açılan kapılar -peugeot 308

jerpelea
27-08-2014, 11:28
Bizim aracın kapıları 2 kademede açılıyor ve 2 kademesi de acayip sert. Araca yabancı olan bir kişi kapıyı açıyor ve ilk kademeye gelince kapı baya bi direnç gösteriyor sonra orada sabitleniyor tekrar biraz güç uygulayarak ilk kademeden çıkartılıp komple açıldığında da 2. kademe aynı şekilde direnç gösteriyor. Bu olay haliyle kişi araca binip kapıyı kapatmaya çalışırkende oluyor, kapıyı hafif zorluyor kapı gelmeyince kuvvetle çekiyor.

Ben anlamadım bi sürü peugeot 308 videosu izledim kapıları böyle değil. Tek kademe açılıyor ve bizimki gibi kastırmıyor. Acaba 308 kullanıcılarının kapılarında durum nasıl 2 kademeli mi yoksa tek mi ? Bizim araçtaki gibi 2 kademeli olan var mı ? Gerçekten saçma bir konuymuş gibi ama inanın çok can sıkıcı. Yani 2-3 kez bizim aracın kapılarını açsanız illallah edersiniz. Bunun bir ayarı falan vardır inşallah :S 1. kademe iptal olsa müthiş olur varsın ikincisi çok kastırsın.

GOXIN
27-08-2014, 11:44
Bildiğim kadarıyla tüm araçlar 2 kademe hatta bazıları 3 kademe. Bu da olması gereken bir şey bence. Atıyorum dar bir yerde kapıyı açık tutmanız gerekiyorsa ilk kademede bırakıyorsunuz ve işinizi yapıyorsunuz. Yoksa kısa mesafede sabit durmayacağı için kapıyı çarpma gibi bir durum söz konusu olur. Ama açar kaparken çok zorlanıyor muyum hayır. Belki sizin kapılarda gerdirme parçalarında bir sıkılık olabilir mi?

asdfg112
27-08-2014, 12:33
bizimki de iki kademe, evet biraz zor açılıyor ikinci kademe ama bildiğim birçok arabada böyledir ve çok işlevsel oluyor. örneğin park ettiğinizde kapıyı yandaki arabaya çarpmayacak şekilde açabiliyorsunuz veya eğimli bir yerde kapıyı açtığınızda kontrollü bir şekilde sabit tutabiliyorsunuz kapıyı.

jerpelea
27-08-2014, 14:21
Yorumlar için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi işlevselliği güzel çok işe yaradığı zamanlar oluyor. Buna karşın mesela bazen iki araç arasına park ediyorum. Arkadaki kişi ineceği zaman kapıyı önce rahatça açıyor daha sonra ilk kademeye gelince kapı çok zorlanıyor haliyle kapıyı açan kişi daha fazla güç uyguluyor ondan sonra birden kapı fazla açılıp yandaki araca ve ya duvara artık ne varsa hafifçe çarpıyor.

Bazen de kapıyı açıp inecek kişi kapıyı ilk kademeye getirince kapı direnç göstermeye başlıyor kişide fazla zorlamayıp ineyim diye ayağını aşşağı atıyor bu seferde birden kapı üstüne kapanıyor.

@GOXIN sanırım dediğiniz gibi gerdirme parçalarında bir sıkılık var. Biraz önce ön kapılar ile arka kapıları karşılaştırdım önler daha az kastırıyor. Arkalar çok fazla direnç gösteriyor.

En iyisi servise gittiğim zaman bu konudan bahsedeyim belki biraz gevşetebilirler gergileri.

mustafaf
08-09-2014, 11:01
benzer sorun benim araçta da (ön iki kapı) mevcuttu. kapı gergilerini değiştirdikten sonra sorun kalmadı.aracınızın garantisi devam ediyorsa, ücretsiz halledebilirler diye umuyorum. aksi halde maliyetini, fikir olması açısından belirteyim; 2x80TL gergiler, 20TL işçilik ödeyerek toplam 180TL halletmiştim.(Şubat 2014)

reisG
08-09-2014, 12:52
Benim babylone da neredeyse kademe bile yoktu. her açıtğımızda özellikle arka kapılar geri kapanırdı. kapı gergilerini değiştirmek lazımdı açıkçası uğraşmadım. ama çözüm bu şekilde olacak.

ahmetyldz
08-09-2014, 19:43
Benim aracim 2008 model arka kapilar sanki hic kullanilmamis.gibi acilmasi ve kademeleri gecisi kademelerde.durusu cok saglam. Sadece sofor kapisi son kademede kapatinca ses yapiyor. Ayni sorun eski opel vectradada vardi