PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Disk / Balata Değişim Fiyatı Hakkında ?

kvnc35
26-08-2014, 20:06
Merhaba arkadaslar aracım 126 bin km de.. Bugun ön sol kısımdan fren esnasında metal sürtünme sesleri gelmeye basladı tedirgin oldum İzmir dısında olduğum için dikkatli şekilde yola devam ettim. Fren pedalının da hassasiyeti yok olmaya basladı çünkü.. İzmir'e dönünce her zaman gittiğim özel servise gittim ve balataların bittiğini ve disklerinde aşındığı için ön disklerin tornalanmasına karar verdik..

Fİyat olarak ön iki disk tornalamaya 30 tl, balataların değişimine ise orjinal olursa 190 TL, muadili olursa ( sürekli kullanılıyormuş ) 90 TL fiyat verdiler. İşçilik ile beraber 150 TL fiyat aldım . Haftasonu yaptırmayı düşünüyorum.. Bu durumu sizinle de paylaşmak istedim, başından geçen arkadaslar varsa özellkle fiyatlar nasıl sizce? Fikirlerinizi bekliyorum...

suloman
26-08-2014, 20:22
Ben daha 1 ay önce ön fren disk ve balata ayrıca arka balata değişimi yaptırdım. İşçilik olarak 50 lira verdim. Fiyatlar:
Ön fren diski : 180 TL,
Ön fren balatası : 125 TL,
Arka fren balatası : 80 TL.
Bu arada parçaların hepsi orijinaldir. Yan sanayi ya da bilinen kaliteli markalardan kullanmadım. Almışken orijinal olsun istedim.

HamzaHakkı
26-08-2014, 20:28
Aracınız 1.6 vti 120 hp olan modeldi galiba. Orjinal balata fiyatları pahalı denildiği gibi 199,30 TL ve 162,97 TL olarak çıkıyor service box fiyatı. Muadil balataların fiyatları 75 ila 100 TL arasında değişiyor kalitesine göre. Fiyat uygun bence.

ANKA
26-08-2014, 20:42
Disk konusunda Ömer çok sıkıntı olmaz demişti ben de eski aslana brembo disk almıştım. Balata konusunda ise orijinal olsun derim başka marka kullanmayın orijinal muadil oluyor. Mesela benim önler orijinal 308 balatası arkalar Citroen'in eski bir modelinee ait yeni aslanın tanıtım sayfasında vardı. Üzerinden jurid diye bir marka çıkmıştı çok kötüydü hem performans hem de sesten yıldığım için disklere torna yaptırıp orijinal balata taktırdım. Eğer diskler yıpranmışsa doğrudan değiştirin sonuçta torna daha da inceltecek diski ve fren çok önemli bence.
Araca uygun bosch brembo trw disk takılabilir ama balata orijinal olsun.
Benim envynin balata değişimi
http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?6723-Anka-n%FDn-2-Aslan%FD

kvnc35
26-08-2014, 21:08
Orjinal fiyatları bana da biraz pahalı geldi balatalar için ama bakalım belki orjinal de yaptırabilirm ama muadilini çok kullandıklarını şikayet gelmediğni söylediler.. Disklerin tornalanması konusunda bence birazda işin ustalarca yapılması önemli, ford focus aracımıza disklere torna yaptırmıştık çok memnundum hiç şikayetim olmamıştı açıkcası

ANKA
26-08-2014, 21:48
Torna konusunda ben de çok katı değilim artık ama 100bini devirip hiç disk değiştirmeyen bir araç için bence riskli demek istedim. Yoksa benim envy gibi yattığı için korozyon oluşan disklerim 28000 kmde idi güzelce tornalatıp balataları yeniledim. Şu an harika bir fren performansı var. Ben orijinal ön arka balataya 170 vermişim gayet makul. Sanırım aynı ürünler sizin araca da uyar. Kodları sayfada mevcut. 3 ayı geçtik daha bir kez ses yapmadı öyle hissedilir bir performans kaybı da olmadı.
Bu arada ustalara kanıp jurid, trw, bosch falan taktırmayın derim epey sert balatalar hem diski çiziyor hem ses yapıyor. Piyasada sahte mal çok. Bir de Çin malı uyduruk balatalar var onlardan da uzak durmak lazım. Ate'nin iyi odluğu söyleniyordu, EBC zaten iyidir, bir de eski aslana da fritech taktırmıştım ama çok memnun kalmadım. Ustam da çok sert bir balata olduğunu söylemişti. İyi bir sistem için paraya kıyıp iyi bir disk ve EBC balata ama standart düzgün bir sistem için iyi bir disk artı orijinal balata derim.

kvnc35
26-08-2014, 21:55
Torna konusunda ben de çok katı değilim artık ama 100bini devirip hiç disk değiştirmeyen bir araç için bence riskli demek istedim. Yoksa benim envy gibi yattığı için korozyon oluşan disklerim 28000 kmde idi güzelce tornalatıp balataları yeniledim. Şu an harika bir fren performansı var. Ben orijinal ön arka balataya 170 vermişim gayet makul. Sanırım aynı ürünler sizin araca da uyar. Kodları sayfada mevcut. 3 ayı geçtik daha bir kez ses yapmadı öyle hissedilir bir performans kaybı da olmadı.
Bu arada ustalara kanıp jurid, trw, bosch falan taktırmayın derim epey sert balatalar hem diski çiziyor hem ses yapıyor. Piyasada sahte mal çok. Bir de Çin malı uyduruk balatalar var onlardan da uzak durmak lazım. Ate'nin iyi odluğu söyleniyordu, EBC zaten iyidir, bir de eski aslana da fritech taktırmıştım ama çok memnun kalmadım. Ustam da çok sert bir balata olduğunu söylemişti. İyi bir sistem için paraya kıyıp iyi bir disk ve EBC balata ama standart düzgün bir sistem için iyi bir disk artı orijinal balata derim.

Teşekkürler.. söylediğiniz markaları araştıracağım

Ömer Gedik
26-08-2014, 22:00
Aşağıda son zamlarla beraber değişen parça fiyatlarının son halini yazıyorum. Balatalar her daim orjinal tercih etmeli. Ben diski de orjinal kullanıyorum. Aşağıda yazanlar elbette ki Liste fiyatları. Buradaki arkadaşlara direk %20 indirim uyguluyorum.

Ön Fren Balatası 4254.26 199,30 TL
Ön Fren Disk Takımı 2X4249.J6 250,68 TL
Arka Fren Balatası 1608820380 113,91 TL

kvnc35
26-08-2014, 22:19
Teşekkürler Ömer hocam, fiyatları düşüneceğim :iyi

wolo
30-08-2014, 13:09
geçen hafta başında normal bakım için servise götürdüğüm 132.000 km deki aracımın disklerinin epey inceldiğini gördük. balataları 10.000 km önce değiştirmiştim. ancak yeni diske yeni balata gerektiği için yeni balata takımı da aldım.
üstte ömer'in verdiği fiyatlar orjinal fiyatlar. ben ise 180 tl denilen ancak sonra 150 tl ye inen brembo fren diski ve önce 90 tl denip 80 tl verdiğim markasını hatrlamadığım balataları aldım. esasında 60 iseteyip 45 tl bıraktıkları çin malı balatalar da vardı ama onları almadım. hem disk hem balata takımına garanti verdiler. hatta riskli olmasına rağmen takılır takılmaz test sürüşüne çıkıp test ettim herhangi bir titreme ses veya koku yoktu. üstelik fren performansında da herhangi bir fark görmedim. benim tavisyem orjinalleri veya en düşük kalitede olanları almak değil orta kaliteli ürünleri almak. yalnız yan sanayi polen filtresini usta tavsiye etmedi otomatik klimalarda karbonlu orjinal filtre aldım, aralarında hem kalite hem de fiyat olarak dağlar vardı ( 10 tl- 40 tl ) ancak küçük oğlum var ve ben aracımı cam açmadan sadece klima ile kullanırım o yüzden bunda fiyattan kaçmadım. ayrıca disk değişimi ve bakım için total 80 tl ücret ödedim.

GOXIN
30-08-2014, 14:01
Benimde disk balata değişim zamanım geldi (32000km). Biraz önce Dumankaya peugeot servisindeydim. On balata disk değişimine 610tl dedi 550 ye yaparız dedi. Özellikle Ömer'in söylediği rakamlara göre çok iyi değil mi? Acaba bir yanlışlık mi var?

asdfg112
30-08-2014, 19:25
Benimde disk balata değişim zamanım geldi (32000km). Biraz önce Dumankaya peugeot servisindeydim. On balata disk değişimine 610tl dedi 550 ye yaparız dedi. Özellikle Ömer'in söylediği rakamlara göre çok iyi değil mi? Acaba bir yanlışlık mi var?

32bin km çok erken gibi geldi bana disk ve balata değişimi için. tabi kullanım özellikleri de önemli, şehir içi agresif kullanımda bu süre daha da kısalabilir bile.

ben 25bin'de bakıma götürdüm geçen ay, ricam üzerine balatalara bakan usta daha bunlar yeni hiç fren yapmamışsın anlaşılan, dedi :)

99 model megane'ımızın disk ve balatasını ilk defa 110bin km'ye gelince değiştirmiştik. üstelik herhangi bir sorun olduğundan değil, artık yeter deyip yeni parça almıştık. insan gerçekten hayret ediyor :)

Ömer Gedik
30-08-2014, 19:28
Bence çok Goxin hiç indirim yapmamışlar.

Fren konusunda önerim daima orjinalden yanadır. Fark hissetmiyor olabilirsiniz ama kesinlikle fark var.

GOXIN
30-08-2014, 20:49
Bence çok Goxin hiç indirim yapmamışlar.

Fren konusunda önerim daima orjinalden yanadır. Fark hissetmiyor olabilirsiniz ama kesinlikle fark var.
Senin söylediğin rakamlarla 650 yapmıyor mu? Dky için iyi bir rakam değil mi 550 tl? Aktiften de fiyat alicam.

Ömer Gedik
30-08-2014, 20:54
Ön disk takımı 250 tl
Ön balata 199 tl

Yani 449 tl yapar

GOXIN
31-08-2014, 00:12
Ön disk takımı 250 tl
Ön balata 199 tl

Yani 449 tl yapar
Balata set fiyatı mı? ben onu tek fiyatı sanmıştım. Disklere takım yazıp balatayı tek yazınca ikiyle çarpttım. O zaman fazla söylemiş. Fazla derken işçilikte almış tabii ki. Bakalım Aktif ne diyecek?

GOXIN
31-08-2014, 00:15
32bin km çok erken gibi geldi bana disk ve balata değişimi için. tabi kullanım özellikleri de önemli, şehir içi agresif kullanımda bu süre daha da kısalabilir bile.

ben 25bin'de bakıma götürdüm geçen ay, ricam üzerine balatalara bakan usta daha bunlar yeni hiç fren yapmamışsın anlaşılan, dedi :)

99 model megane'ımızın disk ve balatasını ilk defa 110bin km'ye gelince değiştirmiştik. üstelik herhangi bir sorun olduğundan değil, artık yeter deyip yeni parça almıştık. insan gerçekten hayret ediyor :)

Ya aslında bende kendimi çok frene basmayan biri olarak görürdüm. Yolda giderken önümdekiler sürekli frene basarken ben çok nadir basarım. Ama böyle olmama rağmen değiştirme zamanımın geldiğini söylediler. Arkalar iyiymiş ama önler bitiyor dediler.

asdfg112
31-08-2014, 01:11
Ya aslında bende kendimi çok frene basmayan biri olarak görürdüm. Yolda giderken önümdekiler sürekli frene basarken ben çok nadir basarım. Ama böyle olmama rağmen değiştirme zamanımın geldiğini söylediler. Arkalar iyiymiş ama önler bitiyor dediler.

bence balataları bir başkasına daha gösterin, belki de henüz değişim için erkendir.

Ömer Gedik
31-08-2014, 09:04
32binde ilk krz balata değişmen gerekiyordur. Disk İçin erken... Disk ikinic balata değişimiyle değişir. Bu işlemler için garanti yoktur bana da gelebilirsin. Ekonomik şekilde hallederiz.

GOXIN
31-08-2014, 14:05
32binde ilk krz balata değişmen gerekiyordur. Disk İçin erken... Disk ikinic balata değişimiyle değişir. Bu işlemler için garanti yoktur bana da gelebilirsin. Ekonomik şekilde hallederiz.
Yanılmıyorsam bizim orijinal balatalar Bosch markaymış, yumuşak bir yapıya sahip oldukları için kısa sürede gidiyormuş. O nedenle de diskin aynı anda bitmesi tuhaf geliyor. Zaten serviste yaptırmayı düşünmüyorum. Seni ziyarete gelmek istiyorum ama karşıdasın ters kalıyor:(
Bu arada kargoyu yanlışlıkla Atalara getirdikten sonra bana teslim etmeden Maltepeye yollamışlar :) Allahtan takip ediyorum da arayip geri gönderin paketimi dedim :) yarın gelir sanırım.

GOXIN
31-08-2014, 14:08
bence balataları bir başkasına daha gösterin, belki de henüz değişim için erkendir.
Evet evet başka bi yere göstereceğim.

kvnc35
06-09-2014, 21:10
Bugun aslan parçasının balataları değiştirdik , muadili taktırdık kullananların memnun olduğunu söylediler.. Disklerde tornalandı.. Yaklaşık 80 km yol yaptım özellikle çevre yolunda da aracı test ettim çok şükür pek sıkıntı olmadı hatta önceden fren yapmadığımı düşünmeye basladım baya fark oldu diyebilirim..

mustafaf
03-10-2014, 15:58
ön diskler brembo max, fren balataları ön/arka ebc greenstuff olarak aldım. toplam maliyet 640TL oldu. henüz montajını yaptırmadım. fren mesafesinin kısalacağına çok ihtimal vermiyorum ancak en azından sert kullanımda başıma dert olan frenlerin şişmesi sorununu çözeceğini ümit ediyorum.

Uludag
06-07-2016, 09:16
Selamlar yeni konu acmadan bende buradan devam edeyim. 2013 301 1.2vti aracimda 56k da ikinci defa balatalari orjinal balatalari ile degistirdim.Diskler iyi denildi ama ben anlamadigim için size de danismak istedim.

http://i1198.photobucket.com/albums/aa448/m_cevik/Mobile%20Uploads/20160704_130043.jpg (http://s1198.photobucket.com/user/m_cevik/media/Mobile%20Uploads/20160704_130043.jpg.html)
Diskler bu durumda.Değişmesi gerekir miydi?

LG-H815 cihazımdan gönderildi

MaCReM
06-07-2016, 09:41
Selamlar yeni konu acmadan bende buradan devam edeyim. 2013 301 1.2vti aracimda 56k da ikinci defa balatalari orjinal balatalari ile degistirdim.Diskler iyi denildi ama ben anlamadigim için size de danismak istedim.

http://i1198.photobucket.com/albums/aa448/m_cevik/Mobile%20Uploads/20160704_130043.jpg (http://s1198.photobucket.com/user/m_cevik/media/Mobile%20Uploads/20160704_130043.jpg.html)
Diskler bu durumda.Değişmesi gerekir miydi?

Hocam bence ustanız diskler için iyi dediyse doğrudur ne kadar tuttu balata değişimi yaklaşık bir ay önce bende 34 bin deki c-elysee marka aracımin balatalarını değiştirmiştim balataların markası kale işçilik dahil toplam 100 lira verdim servis ise işçilik ve parça dahil 380 lira gibi bir para istemişti

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uludag
06-07-2016, 10:12
Hocam 120tl ye ben orjinal balatalari aldim 30tl de takmak için işçilik ödedim 150tlye hallettim.Parçayı kendiniz alabilirseniz daha uyguna geliyor bir nebze çünkü çeşitli fiyatlar mevcut servis en dusuk 140tl demisti çeşitli yerlerde 120 130 bandinda fiyatlar vardi setine.

Servis sadece on balata degisimi için çok fazla fiyat vermis keza ben Gaziantep’te ki yetkili servisden parca için 140tl fiyat aldim bu durumda işçilik için 240tl mi talep etmis oluyorlar vay vay vay.

Emrah_06
06-07-2016, 22:26
Disklere buradan bakınca herhangi birşey anlaşılmaz görmek ellemek gerekir. Frene basınca titreme sarsma yada kayma yoksa problem yoktur.

Balatalar yeni olduğu için lütfen fren mesafesine dikkat edin. Balatalar alışıncaya kadar fren mesafesi ciddi oranda uzamakta.

Uludag
06-07-2016, 23:01
Titreme sarsma herhangi bir sıkıntı yok esasen frenlemede hocam.Heralde bir sonraki balata degisiminde degistiririz artik diskleride.Teşekkürler.

uurgzl
03-11-2018, 00:17
Konuyu hortlatıyorum ama yakın zamanda 308 aracıma disk balata değişimi yapmak istiyorum. Son döviz kurlarıyla özellikle orjinal disk fiyatları 500 tl ye yaklaştı. Bu yüzden muadil markalardan brembo,trw,bosch,valeo vs. taktırmayı düşünüyorum.Hangisini önerirsiniz fiyatları 200-250 arası değişiyor.

sinan34
04-11-2018, 17:52
Konuyu hortlatıyorum ama yakın zamanda 308 aracıma disk balata değişimi yapmak istiyorum. Son döviz kurlarıyla özellikle orjinal disk fiyatları 500 tl ye yaklaştı. Bu yüzden muadil markalardan brembo,trw,bosch,valeo vs. taktırmayı düşünüyorum.Hangisini önerirsiniz fiyatları 200-250 arası değişiyor.

Ben uzun süredir standart brembo kullanıyorum. Orjinalden daha iyi tutan balata denk gelmedi.( orjinal,jurid,ferodo,kale ve hi-q balata kulandım.Jürid ve ferodo balataları memnun kalmadığım için iade etmiştim.

Ömer Gedik
04-11-2018, 20:40
İyi frenaj için orjinal balata şart ancak diski farklı tercih edebilirsiniz. Yazdığınız tum markalar olabilir.

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ANEMON
12-07-2019, 20:43
İyi frenaj için orjinal balata şart ancak diski farklı tercih edebilirsiniz. Yazdığınız tum markalar olabilir.

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiMerhabalar.
3008 p84 2018 aracım için 30k ön fren balatası değişimi gerekecek.Bugün sordum servise 560 tl parça +150 tl işçilik
Orjinalden uzaklaşmak istemiyorum ama buda biraz gereksiz derecede fazla maliyet.Web de görüyorum orjinal diye geçen balatalar var.
Önceden Honda kullanıcısıydım.Honda NİSSİN balata yı kullanırdı.

Peugeot hangi ürünü kullanıyorsa o markayı dışarıdan alır takarız diye düşünüyorum.
Siz nedersiniz

Ömer Gedik
12-07-2019, 22:16
Merhabalar.
3008 p84 2018 aracım için 30k ön fren balatası değişimi gerekecek.Bugün sordum servise 560 tl parça +150 tl işçilik
Orjinalden uzaklaşmak istemiyorum ama buda biraz gereksiz derecede fazla maliyet.Web de görüyorum orjinal diye geçen balatalar var.
Önceden Honda kullanıcısıydım.Honda NİSSİN balata yı kullanırdı.

Peugeot hangi ürünü kullanıyorsa o markayı dışarıdan alır takarız diye düşünüyorum.
Siz nedersiniz

Orijinal balata harici önermiyorum. İçinden hangi marka çıkarsa çıksın orjinal paketteki ürün ile ayn kalitede olmuyor.