PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasnak Dağıtan 307 cc

dousy
18-08-2014, 14:34
Arkadaşlar herkese merhaba,

2005 model 81.000 km'de olan 307 cc 1.6 aracım düz yolda giderken aniden durdu. Kaputu açtık hiç bir şey anlamadık tabii ki. Sonra yeniden çalıştırmayı denedim ve motorun yanında duran kasnak dağıldı. Gittim tamircimi çağırdım, yeni kasnak aldık taktık araba yine çalışmadı, sübaplar yamulmuş ya da onun gibi bir şeyler. Arabayı alalı 8 ay oldu ve 79.000 de aldım, yaz başında özel serviste bakımları yaptırdım. Yağını suyunu devamlı kontrol ettim, ancak araba şimdiden 600 lira masraf açtı ki bu daha da artabilir.

Sizce neden böyle bir şey olmuş olabilir? Bakımı yapan servisin gözünden kaçan ya da kontrol etmediği bir şeyler mi olmuştur, yoksa herkesin başına gelebilen bir durum mu?:anlamadim

Ömer Gedik
18-08-2014, 14:41
Kasnak çift parçadır ve zamana bağlı değişim gerektirir. Bakım yapan ustalar yıpranmayı farketmemiştir. Gayet doğal bir durum. Ancak bu sebeple subaplat eğilmez orada bir hata var

bacadir68
19-08-2014, 06:17
Benimde kasnagımda çatlak varmış. 60000 km bakımında sağolsun Ümit usta farketmişti. Aracım şuan 71000'de. Ben sormuştum kırılırsa ne olur diye. Yolda kalırsın başka birşey olmaz demişti. Riske girmemek lazım :)

dousy
20-08-2014, 22:01
Merhaba,

Kasnak dağıldıktan sonra motorun içinde bazı dişliler atmış ve subapları yamultmuş yani en azından benim anladığım bu. Sonuçta subaplarım değişti, debriyaj pedalının ağırlığı ve ayarı değişmiş, daha yukarıda kavrıyor gibi, vites geçişlerinde biraz iyileşme olmuş gibi.
Bunun yanında vites arttırdıktan ya da azalttıktan sonra gaz pedalına basınca o geçiş sert oluyordu hala öyle. Herhangi bir viteste giderken gaz pedalına bastıktan sonra vites kolu kendini itiyo ya da çekiyo gibi. Sizce bunlar için hemen servise gitmeli miyim? Yeniden yolda kalmak istemiyorum.