PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun süredir çöülemeyen Lastikten gelen sürtünme sesi

smcssllsmt
15-08-2014, 14:54
Merhaba arkadaşlar pug 208 e-hdi 1.6 allure auto6r kullanıcısıyım. Aracım 45.000km 38.000km civarlarında Ankaradan Anamur , Anamur Ankara yolcuğumdan sonra aracımın arka amortisörlerinden lokurtu sesiyle servise başvurdum ve aracımın arka amortisörleri garanti dahilinde değişti.

Sonrasında ise aracı düz kaymak asfaltta giderken ön tekerlerden genel olarak 100km/h hızdan sonra sanki lastiğe gimiş ufak taş parçaları gibi lap lap lap sesine benzer tekerleğin turuna bağlı olarak ufak ses gelmeye başladı.Direksiyonda titreme yok ve araçta bir çekme yok herşey yolunda.

Servise tekrar başvurdum lastiklerin sertleştiğini söyledi üzerinde michelin energy saver 195/55/16 h lastikler vardı.Bende yakın bir arkadaşım vasıtasıyla Pirelli P1 Cinturato aldım lastiker değişti ama ses az bişey azaldı ama kaybolmadı.

Rot Balans servisine başvurdum ön Porya bilyalarından olabileceğini söylediler önlerde 2 adet skf bilya ile değişim yapıldı ama ses kesilmedi.Ön fren diskleride iz vardı onlarıda balatalar işe değiştirdim ses yine kesilmedi.

En son olarakta arka balata disk porya ve bilyalar takım olarak değişti. Ama ses yine kesilmedi.

İyi bir balans merkezinde lastiklerin oryantasyonuna özel bir makine ile bakıldı lastiklerde hiç bir problem olmadığı söylendi.

Ses 100km/h geçince hala devam ediyor lap lap lap şeklinde 160 ulaştığımda ses artık bütünleşiyor direk olarak duyuluyor vitesi boşa attığım zamanda bir değişiklik olmuyor.

Son olarakda aks kafalarına baktırdım onlardada bir sorun olmadığını söylendi.

Araçta 100 km/h kadar herşey normal sonrası ise lap lap lap sesi ile başbaşa kalıyorum.

Lastik havaları önler 34 psi arkalar 32 psi ve 28 psi ile 38 psi tüm basınçlarda denedim.Ses devam ediyor.

Mıcırlı asfaltta ise ses duyulmıyor yol sesinden dolayı.

ahmetyldz
15-08-2014, 18:39
Benim eski opel vectramda ayni sorun vardi 70 80 den sonra ses yapiyordu. Bir cok ugrasmadan sonra sesin itme manifoltundan geldigini anladik atik egzos dumanina manifolt icinde yon veren.bir levhanin vidasi gevsemisti, iyice sabitlenince ses kesilmisti.