PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış Lastiği-Tecrübe Paylaşımı

Sayfa : [1] 2

TanerHoca
19-09-2009, 16:08
bu arada henüz erken olsa da yavaş yavaş sezon yaklaşıyor.
kış gelince kimler aracında kış lastiği kullanıyor.marka ve memnuniyetlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

ben geçen yıl meganda kışın 4500km boyunca pirelli (205 55 16) snowsport 210 kullandım. gerçi geçen sene istanbulda kış olmadı ancak lastiğin yağışlı havadaki performansından son derece memnun kaldım araçtaki fabrika çıkışı nct5 lerin yazın yaptığından çok daha iyisini pirelli kışın yaptı.adeta aracın yol tutuş karakteri değişti.nct 5 ler ıslak zeminde tam bir felaketti.407 yi alınca lastik ölçüleri uymadığı için(205 60 16) pirellileri kardeşime verdim.ama kişisel deneyimim ile söylüyorum ki kış lastiği ile yaz lastiği arasında kesinlikle dağlar kadar fark var.
tabiki bütçeyi çok zorluyor. ancak ben ailece bidiğimiz arabanın ıslak zeminde viraj içinde kıçı başı bir tarafa gidince herşeye değer diye düşünmeye başladım.

Ömer Gedik
19-09-2009, 19:20
Kış Lastiği sadece karda değil +7 nin altında Normal lastiklere göre çok önemli üstünlüklere sahiptir. Sadece deseni değil lastiğin hamuru ve üretim şekli lastiğin kalitesini belirler.

Yakın zamanda Lastik-Jant-Akü bölümünde forum üyelerine özel fiyatlar sağlayacağız.

TanerHoca
22-09-2009, 22:21
anlaşılan kimse kışın kış lastiği kullanmıyor ???

Ömer Gedik
22-09-2009, 23:03
Açıkçası tanerhoca kış lastiği kullanımı son derece gerekli birşey ama ben LAstik-Jant-Akü üzerine dükkanımız olmasına rağmen imkansızlıktan takamadım. Yine de lastikler konusunda bilgi sahibi olduğum için bu konuda yardımcı olabilirim.

TanerHoca
23-09-2009, 09:59
hiç merak etme ben de aynı dertten (ekonomik sıkıntılar) muzdaribim arabanın kredi taksitleri falan derken benim içinde bu sene bu iş biraz zor.ama lastikle ilgili bir sorunum veya ihtiyacım olduğunda ilk sıradasın bilesin
hatta belli olmaz müsait bir zamanda tanışmaya çayını içmeye de gelebilirim

MaLi
23-09-2009, 15:46
bende bu sene alamicam kar lastiği.
geçici çöcüm için palet mi alsma diyorum.

Ömer senin bilgin vardır.
paletlerin kullanımı nasıl?
fiyatlar hangi aralıkta?

otmotvmhndsi
23-09-2009, 16:37
arkadaşlar bu kış lastiği işini çok araştırmış biri olarak şunları söyleyebilirim...

özellikle karın yerde çok kalmadığı, daha çok ıslak-soğuk zeminin olduğu Ankara ve İstanbul gibi bölgelerde Michelin Alpine A3 ile Continental tercih edilmesi,

karın yerde çok kaldığı, kar üzerinde çok gidilen bölgelerde ise Goodyear UG7+ kullanılması daha uygun diyorum...

Babamın Focus2 sinde geçen sene Michelin AP3 aldık, sulu zeminde inanılmaz bir performansı var, hem tutunma açısından hemde frenleme açısından. Ayrıca kar üzerindede bir hayli güzel gittik. kar üzerinde fren yapınca ABS devreye girmemesi(gerek kalmaması) çok heyecan verici ve vay be dedirten cinstendi.

Bu arada kışlık lastikler yavaş yavaş satılmaya başlandı sanıyorum. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus lastiğin üretim tarihidir. Size ucuz fiyat veren lastikçilerden imalat tarihine mutlaka bakınız. Bir başka dükkanda 50 tl ucuz bulduğunuz lastik büyük ihtimalle geçen seneden kalma lastik olabilir, ucuz fiyatlara kanmamak gerekir...

Ömer Gedik
23-09-2009, 18:22
Tanerhoca öğrenci olduğum için her zaman dükkanda olamyorum ama işiniz düştüğünde kesinlikle yardımcı olurum.

MaLi paletleri kesinlikle önermiyorum. Paletler iki çeşittir. Ama avrupadan gelen ürün bile yeterli dayanımı göstermiyor. Ayrıca kaliteli paletler 300 Euro civarına bile çıkıyor. Eğer kışlık almak isterseniz 2 adet almanız Sizin için faydalı olur.

Berker araştırmalarını neye göre yaptın bilemiyorum ama pek katılamayacağım. Desenlere göre karar verdiysen eğer Lastik hamurunun çok büyük etkisini gözden kaçırmış olursun. UG7+ gerçekten çok iyi bir kış lastiğidir. Kuru, Islak, KAr lı zeminlerin tümünde segmentinin en iyisi diyebilirm. Adac 'ın testlerinde de bu böyledir.

Eski lastik konusunda şöyle bir deyineyim. Geçen senenin lastiğinden hiç zarar gelmez hatta uygunsa takılmalıdır. Sebebi yeni teknolojiler sayesinde Lastiğin rafta sertleşme veya eskime sorununun olmamasıdır.

otmotvmhndsi
23-09-2009, 19:26
Ömer UG7+ kesinlikle çok iyi bir kış lastiği, hatta karda AP3 den çok daha iyi tutunma ve çekiş özelliğine sahip. Aynı zamanda suda da iyi. Ancak su performansında AP3 biraz daha iyi gözüküyor testlerde.(tüm dergilerin ve kuruluşların testlerinde genel olarak) Bunun en temel etkisi sanırım desenden kaynaklanıyor. Gerçi arada çok çok illa bu tercih edilmelidir diye bir ayrım tabiki söz konusu değildir. Zaten kalburüstü ; Michelin, Goodyear vb. lastiklerin kötü sonuç vermesi zor bir ihtimal... Bu arada bir önemli notta sanırım dayanıklılık konusu. Ömer sen daha iyi bilirsin ama UG7 lerde sanırım erken yıpranma sorunu varmış ve UG7+ da bu sorun yokmuş, doğru mu? bende bu sene olmasa bile illaki kışlık lastik alacağım. Ancak şu an için alacak olsam AP3 ile UG7+ arasında fiyatı hangisinin uygunsa onu alırdım sanırım...

Ömer Gedik
23-09-2009, 20:06
http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww1.adac.de%2FTests%2FReifentests% 2FWinterreifen%2F195_65_R15T%2Ftab.asp%3FComponent ID%3D229299%26SourcePageID%3D229332&sl=de&tl=tr&history_state0=

Yukarıda Adac'ın test linki traslate ile çevirip verdim. 0,5 en iyi 5,5 en kötü puan olarak değerlendiriliyor.
Adac'ın testine göre ki bu adamlar baya otorite sayılır. Islak zeminde de UG7+ 'ın bariz üstünlüğü var.
Kış lastiğinde erken yıpranma olayını duymadım. Ama zaten 5 sezon da kimse kullanmaz. Bildiğim kadarıyla 7 ile 7+ arası jhamur farkı var.

MaLi
23-09-2009, 23:40
MaLi paletleri kesinlikle önermiyorum. Paletler iki çeşittir. Ama avrupadan gelen ürün bile yeterli dayanımı göstermiyor. Ayrıca kaliteli paletler 300 Euro civarına bile çıkıyor. Eğer kışlık almak isterseniz 2 adet almanız Sizin için faydalı olur.

o zaman dediğin gibi en azından önlere kar lastiği alacağız.
yada normal zincir.

Ömer Gedik
24-09-2009, 09:23

o zaman dediğin gibi en azından önlere kar lastiği alacağız.
yada normal zincir.

Zinciride pek önermem sök tak derdi, ayrıca biraz kuru zemine denke gelse parça kopuyor. Kopan bir zincir parçasının Çamurluk kırdığına hatta fren hortumunu koparttığına şahit oldum.

En makulu önlere iki adet kış lastiği takmanız olacaktır. Çekerlerdeki iki lastik sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

TanerHoca
24-09-2009, 11:59
http://www.kislastigi.com/sss.asp#soru1

arkadaşlar yukarıdaki linkte kış lastiği ile ilgili hertürlü sorunun cevabı var.bilgi paylaşıldıkça faydalıdır.faydalı olması dileğiyle.

Taylan43
24-01-2010, 21:41
Arkadaşlar sizce bu tarihten sonra kar lastiği alınmalı mı, yoksa seneye mi alalım? bir türlü karar veremedim.. ???

otmotvmhndsi
24-01-2010, 22:07
Kesinlikle alınmalı. Lastiği "Kar" lastiği olarak görmemek lazım. Aslında bunlar "Kış" lastiği. Havanın +7 derece altında olduğu durumlarda Normal lastikler; 4 mevsim ve yazlıklar, çok sertleşiyor ve haliyle soğuk zeminde tutunma sağlayamıyor. Bence mali gücünüz yetiyorsa en iyi kış lastiğinden bir an önce almanız ve kullanmanız lazım... TanerHocamın dediği bir laf var, "Kışlık lastik kullanmayan, önemini anlıyamaz" diye, gerçekten kendisine hak veriyorum...

Ömer Gedik
24-01-2010, 23:24
Taylan Berker'in dediği gibi lastik kış lastiği, +7 nin altında önemli faydaları var. Goodyear UG7+ veya DunlopWinter 3d önerebilirim. Kış şartlarında çok etkililer. Bu zamandan sonra alınır mı konusunda evet alınır derim çünkü bu lastiği zaten 3 kış rahatça kullanırsın.

TanerHoca
25-01-2010, 13:01
2010 kış lastiği testinin birincisi Goodyear ug 7 olmuş.

ayrıntılı bilgi için: http://galeri.arabam.com/Pages/Gallery/GalleryDetail.aspx?Gallery=3253

c3xx
25-01-2010, 20:24
Kullanım amaçlarının farklı olduğunu biliyorum ama sormak istedim peki kar paleti tavsiye edermiydiniz? Biliyosunuz fiyatları 4 kış lastiği fiyatına oluyor o yüzden önceden detaylıca düşünmek gerekiyor?

otmotvmhndsi
25-01-2010, 20:27
Kullanım amaçlarının farklı olduğunu biliyorum ama sormak istedim peki kar paleti tavsiye edermiydiniz? Biliyosunuz fiyatları 4 kış lastiği fiyatına oluyor o yüzden önceden detaylıca düşünmek gerekiyor?

Kar Paleti, Çok Zorlu şartlarda Karın 30-40 cm i geçmiş ve tutunması oldukça zor olan yollarda, Kış LAstiğinin yetmediği durumlarda güzel bir alternatif.

Ancak bunu gündelik kullanmak imkansız. Yani Kış Lastiği almıyayım, Kar Paleti alır, kar yağınca takarım mantığı işlemez ne yazıkki... Kış Lastiği her ne olursa olsun alınmalıdır. Gerisi ekstrem durumlar için yardımcı olacaktır...

Yapı marketlerde satılan 30-40TL lik takmatik zincirler yeterli gibi sanki ama mali gücünüz el veriyor ise ve sürekli karda geziyorum derseniz paletler alınabilir...

TanerHoca
25-01-2010, 23:26
TanerHocamın dediği bir laf var, "Kışlık lastik kullanmayan, önemini anlıyamaz" diye, gerçekten kendisine hak veriyorum...

ufak bir düzeltme:
kış lastiği kullanmayan farkı bilemez. ;)

berker bu arada senin lastikler 2010 test birincisi olmuş ;) ilginçtir değerlendirmedeki artılar eksiler kısmında eksiler başlığı yoktu ;D . böyle birşeye ilk defa rastladım.neyse bence önemli bir eksisi ver UG 7 lerin:bende olmayışı :'(

kış lastiği mutlaka alınmalı ve hatta sigorta şirketleri kış lastiği ile araç kullananlara kaskoda extra indirimler yapmalı.

TanerHoca
25-01-2010, 23:48
şimdi bir soru da benden:

bir yerde 215 55 16 ölçüsünde makul fiyata goodyear ug performance modeli çıkma lastik buldum.gidip inceledim lastikler 2008 6.ay üretimli ve iyi durumda. 215 55 16 lastik ile orjinal 205 60 16 arasında çap olarak -1cm fark var. en olarak ise +1 cm.genek olarak kış lastiğinde lastik eninin genişlemesi değil daralması tercih sebebi.yani lastik tabanı genişlerken buna ek olarak aracın 1 cm alçalacak olmasıda kışın sıkıntı.fakat yaz lastiğiyle kışın gezmek hepsinden daha büyük sıkıntı.bu durumda tavsiyeniz ne olacak.yarın almayı düşünüyorum.

Burak
26-01-2010, 08:30
Çok kelepirse düşünülebilir ama bana soracak olsan çıkma jant ve lastik almazdım. Uygun fiyatlı kış lastikleri de var sonuçta, UG 7 olması şart değil. Ankara'da veya doğuda olsam en kralını takardım çünkü 6-7 ay çıkarmıyorsunuz. İstanbul için eğer mümkünse o 2-3 gün trafiğe çıkmamak en güzeli. İş ve çocuk için mecburen çıkılıyor ise kar zinciri ve paleti arası birşey var, zincir gibi zarar vermiyor araca onu tavsiye ederim.

Burak
26-01-2010, 08:42
Bunu gibi birşey :

http://www.snowwolf.com.tr/tr.htm

http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&k_id=447&kn=Patinaj+Zincirleri+&pid=2645

reisG
26-01-2010, 09:07
Burak'ın dediği gibi zaten 2-3 gün sürecek kar ve buz olayında aracı park yerinde tutmak daha uygun. ama o günlerde bile çıkmak zorunluluğu varsa kış lastiği şart . Normalde orjinal kullanılmak olan ebadın bir altı ebadlı kış lastiği daha yerinde bir karar.(ralli ekibi çalışmalarımda yapardık. normalde 195 veya 205 tabanlı lastikle kuru zeminde kullanılırken buzlu satıflar için 165 tabana bile inildiği olurdu. sebebi cm2 üzerine düşen ağırlığın arttırılması idi) snowways kar paleti ürününü dün gördüm inceledim. bana sanki dağılacakmış gibi bir izlenim verdi. tabii bu sadece görüntü olarak...

Ömer Gedik
26-01-2010, 12:56
KAr paletleri en iyisi bil olsa kırılıyor. Zincirden hiç bahsetmiyorum. +7 C nin altında Kar lastiği çok daha iyi yol tutuş ve frenleme sağlar. Sadece KArlı zemin oalrka düşünmeyelim.

kivanc
27-01-2010, 02:49
Halen michelin alpin fanatiğiyiyim.:)

Burak
27-01-2010, 08:41
KAr paletleri en iyisi bil olsa kırılıyor. Zincirden hiç bahsetmiyorum. +7 C nin altında Kar lastiği çok daha iyi yol tutuş ve frenleme sağlar. Sadece KArlı zemin oalrka düşünmeyelim.

palet kırılır, zincir kopar, lastik eskir.. Kullanıma göre ömürleri çok değişir. 10 yıl aynı zinciri kullandım (her sene en az 5 kez takmışımdır). Şirket araçlarımızda palet var herkes çok memnun.

Kış lastiğinin de çok faydalı, belki de en iyi çözüm olduğunu biliyorum, maddiyat meselesi var bir yandan da...

reisG
27-01-2010, 09:15
Eğer kar ve buzlu yollarda araba kullanmak zorunluluğu can güvenliği ve aracın üstünde olabilcek hasarın maddi boyutun 4 kar lastiğine verilecek paradan kat be kat fazla oluyor.

Burak
27-01-2010, 10:20
Tercih meselesi hocam, 3 gün çıkmazsın dışarıya veya kar lastiği takar aracını kullanırsın. İstanbul için ben verilen paranın değmeyeceğini düşünüyorum.

Ömer Gedik
27-01-2010, 11:07
Burak burda kaçırdığın bir nokta var. İstanbulda 7+ dercenin altında 3 gün yaşamıyoruz. Bu sıcaklığın altında normal lastikler sertleşir ve vazifesini yerine tam getiremez. Hatta bu soğukta kullanılan lastiklerde sertleşmeye bağlı kılcal çatlaklar oluşur. Bunun sonucunda da yazın dahi o lastikten alınan verim ciddi anlamda düşer. Kar lastiğiyle Hava +7 nın altında frene bastığınızda ciddi farklarla erken durursunuz bu da can güvenliği demektir. Sadece karda kullanılan lastik olarak kdüşünürsek bencede gerek olmazdı. Zaten kaç gün kar görüyoruz ki.
Eskilere dönersek kar lastiği karlı zemin harici oldukça verimsizdi. Islak zeminde büyük zaafları vardı ama şimdi ıslak zeminde dahi oldukça başarılı kar lastikleri mevcut...

Burak
27-01-2010, 12:42
Ömer sana katılıyorum, faydası mutlaka vardır. Ben arabasını hızlı kullanmayan, seyir mesafesini koruyan v.s. kısacası nizami kullanan birisiyim. Buzlu günler haricinde de 4 mevsim lastiklerle uzun fren mesafeleri, kayma savrulma ve tehlikeli durumla karşılaşmadım. Olmayacak anlamına gelmez, aracına hergün uzun mesafelerde kullanan kişiler kesinlikle kullanmalı. Taksicilerin kesinlikle kullanması gerekir diye düşünüyorum mesela. Ama ben kendi açımdan değerlendirdiğimde; benim için fayda/maliyet oranı düşük.

c3xx
27-01-2010, 19:41
Benim araçta malum Continental Premium Contact 2 4 mevsim lastiklerle geldi. Peki bu lastiklerle kışın ciddi anlamda hayati tehlikeye varan bir problem yaşamışmıydınız? Ben de şu anda kar lastiğini ertelemek zorunda olanlardanım, yollar buz pateni pisti gibi olduğunda çıkmıyorum arabayla. Gerekli olduğuna katılıyorum ama sormak istedim sadece...

TanerHoca
27-01-2010, 20:03
izleyebilenler şu linke mutlaka bir baksınlar.http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4sburada yaz lastiği, 4 mevsim lastik ve kış lastiği karşılaştırmalı testi var.
bu videoyu izledikten sonra konuşmaya gerek yok diye düşünmekteyim.

* Bir düzeltme:4 mevsim lastiği tabiri yanlış kullanılmakta.araçlarınızın üstündeki fabrika çıkışı lastikler yaz lastiğidir.4 mevsim lastikleri özel üretim lastiklerdir.hem kışın ve hemde yazın kullanılmak üzere tasarlanmışlardır.kışın kış lastiğine, yazın da yaz lastiğine yakın performans göstermeleri için düşünülmüş lastiklerdir.

Abdullah
27-01-2010, 22:59
Ömer selamlar acil olarak kış lastiği alacağım comfortların lastik ebatları biliyorsun 195/65/15 bana fiyat verebilir misin? Taksit imkanı felan ne olur? Cuma günü memlekete yolculuk varda yarın yani perşembe lastikleri taktırmayı düşünüyorum.

kivanc
29-01-2010, 14:51
Burak bey hangi lastikçiye giderseniz gidin 4 Mevsim lastik yok derler.Ha ticari amaçlı diyeceksiniz ama gerçekten değil benim amcam lastikçi ben para vermeden alıyorum nerdeyse lastikleri.Öle bişe olsa amcam bana 4 mevsim lastik var derdi:)

kivanc
29-01-2010, 14:55
Ha şunuda söyleyeyim 2 ordan 3 ordan kısalım derken araçlarımıza yazık etmeyelim.Sonuçta araba lüks işidirki ödediğimiz vergide lüks. mesela antifreeze 10 lira suyla konsantre edip kullanabiliyorsunuz ben üzerindeki tarife göre -15 dereceye kadar dayanıklı hale getiriyorum suyu.Forumda bi arkadaşımızın suyu donmuş antifreeze kullanmadığı için mesela patlamamış su haznesi ama patlayadabilirdi.

Taylan43
25-10-2010, 11:13
Arkadaşlar malum kış gene geldi ve kış lastiği almaya karar verdim.
Hangi kış lastiğini alacağıma ise karar veremedim; aklımda 4 tane marka var hepsi de aşağı yukarı aynı fiyatlarda: Michelin, Pirelli, Goodyear ve Lassa... Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz, ya da iyiliklerini kötülüklerini söyleyebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler...

TanerHoca
25-10-2010, 11:26
taylan ben hafta sonu petlas aldım.
bu kış dişini sık ben bir tecrübe edeyim petlası. 8)
değerlendirmelerim olumlu olursa seneye bir takımda sana alırız ;D

forumda goodyear ve michelin kullanıcıları var.eminim onlar izlenimlerini aktaracaklardır. ;)

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=261.0

MaLi
25-10-2010, 11:50
Ömer'in tavsiyesi üzerine geçen kış UltraGrip Performance 2 aldım.

gayetde memnunum. hatta yaz lastiklerden daha çok sevdim.

reisG
25-10-2010, 12:04
Tüm şirket araçlarında Michelin kullanılımakta... Hepimiz çok memnunuz.

Ömer Gedik
26-10-2010, 09:20
UG7+ kullanıorum. Yazlık Conti lerden daha sessiz yol tutuşu harika. LAstikte kış lastiği uğultusunu duymuyorum diyebilirim. Kesinlikle tavsiyemdir. Son dönem testlerinin de birincisidir kendisi.

TanerHoca
09-12-2010, 20:11
Kış şartlarında güvenli sürüş için neler yapılmalı?

+7 Derecede değiştirilmeli

Kış Lastiklerinin özel kauçuk yapısı, ısı değerleri +7°C’nin altına düştüğünde güvenli sürüş imkanı sağlar. Sadece kar da değil yağmur, çamur ve hatta buz gibi tüm kaygan zeminlerde yazlık lastiğe göre yüzde 40 ila yüzde 50 oranında daha iyi yol tutuş ve frenaj sağlıyor.

Basınç artırılmalı

Karlı zeminlerde daha iyi performans elde edebilmek için, lastik basıncını bir miktar artırmak gerekir.Bu lastik olukları arasındaki mesafeyi açar. Ayrıca yere temas eden taban kısmının dar olması tavsiye edilir. Orijinal den geniş tabana dönüldüğünde, lastik izi genişleyeceği ve birim alana düşen ağırlık azalacağı için kızaklama riski artar.

4 Lastik birden değiştirilmeli

Kar lastiklerinin sürüş kontrolü ile yaz lastiklerinin sürüş kontrolü birbirinden çok farklı olduğundan araca 4 yerine 2 adet kış lastiği takmak emniyet açısından tehlikelidir. Sadece çekişin bulunduğu lastikler değişirse ve diğer iki lastik yazlık lastik olarak kalırsa savrulma ihtimali oluşur. Savrulmaları önlemek için 4 lastiğin birden değiştirilmesi önerilir. Aynı zamanda diş derinliği 3 mm ve altına inen kış lastikleri asla kullanılmamalıdır.

Tutunmayı artıran lastik seçilmeli

Lastiğin tabanındaki zigzag şeklinde kılcal kanallar yolu vakumlayarak tutunmayı artırarak güvenli sürüş sunar.

TanerHoca
09-12-2010, 20:25
karşılaştırmalı test videosu...

http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s&feature=related

fark bariz ortada.ama milletin kabak lastiklerle gezdiği bir ortamda sizin kış lastiği takmanızın hiçbir anlamı yok. o yüzden mecbur kalmadıkça karlı buzlu havalarda toplu taşımayı veya evde şömine başında oturmayı tercih etmek en iyisi. :) ;)

http://img573.imageshack.us/img573/9676/somine40genis.jpg

Gökay
09-12-2010, 23:24
ama milletin kabak lastiklerle gezdiği bir ortamda sizin kış lastiği takmanızın hiçbir anlamı yok. o yüzden mecbur kalmadıkça karlı buzlu havalarda toplu taşımayı veya evde şömine başında oturmayı tercih etmek en iyisi. :) ;)

aynen olay budur ...

reisG
10-12-2010, 13:19
ama milletin kabak lastiklerle gezdiği bir ortamda sizin kış lastiği takmanızın hiçbir anlamı yok. o yüzden mecbur kalmadıkça karlı buzlu havalarda toplu taşımayı veya evde şömine başında oturmayı tercih etmek en iyisi. :) ;)

aynen olay budur ...

Evet Hocam son noktayı koymuş.

Kresk26
10-12-2010, 15:37

aynen olay budur ...

Evet Hocam son noktayı koymuş.

Bravo, video ve yorum her ikiside süper. Ayrıca ülkemizde kış lastğini kar lastiği olarak algılayanların da tekrar tekrar izlemesi gerekir diye düşünüyorum

TanerHoca
12-12-2010, 01:38
KIŞ LASTİĞİ SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

1) Araç üreticisinin önerdiği;
- Kış lastiği markası ve Tipi
- Ölçü , Yük sınıfı ve Hız Sınıfı takılmalıdır.
Bu bilgiler Kullanıcı El Kitabı veya araç üzerinde bulunmaktadır.
Aracın Yetkili Servisleri de bu konuda bilgi verebilir.

2) Araç üreticisi tarafından Kış lastiği markası ve Tipi önerisi verilmemişse, seçilecek Kış Lastiğinin aracın üzerindeki Standart Yaz Lastiği ile aşağıdaki özellikleri aynı olmalıdır ;
- Ölçü : Genişlik (mm) / Profil (%) X Jant çapı ( inç)
- Yük sınıfı : Load Index
- Hız sınıfı : Speed Index

3) Aşağıdaki durumlarda Standart Yaz Lastiği ile farklı özelliklere onay verilebilir:
- Çapı aynı ancak genişliği daha az olan Kış Lastiği kullanılabilir.
- Yük Sınıfı kesinlikle aynı olmalıdır.
- Hız Sınıfı daha düşük bir Kış Lastiği kullanılacaksa sürücü, Kış Lastiğinin bu düşük Hız Sınıfından dolayı , kilometre göstergesine yapıştırılacak bir çıkartma ile uyarılmalıdır.

4) Seçilen Kış Lastiğinin mutlaka;
- Üzerinde “Kış Lastiği” işaretinin olması,
- Üretim Yılı ve Ayının kontrol edilmesi,
- Garanti şartlarının öğrenilmesi,
- Aracın tüm tekerleklerine takılması gerekir. ( 4 x 4 x 4 kuralı)

5) Kış Lastiklerinin çeşitli otomobil dergileri veya kuruluşlar tarafından yapılmış testlerdeki sonuçları , fiyatlarının yanında, aşağıdaki önem sırasına göre gözönüne alınmalıdır:
- Kuru yolda fren
- Islak yolda fren
- Karda Fren
- Karda Çekiş
Kış Lastikleri kışın, kardan çok kuru ve ıslak zeminlerde kullanılmaktadır . Sadece kar üzerinde iyi sonuç veren , kuru yolda kötü sonuçlar veren “Kar Lastiği” iyi bir Kış Lastiği olamaz.
En iyi Kış Lastiği ;
- Karda Fren ve Çekiş yönünden yeterli ,
- Kışın Kuru ve ıslak zeminde yazın Yaz Lastiğine en yakın sonuç veren lastiktir.

m_u_r_a_t06
12-12-2010, 19:12
Dün aldığım Lassa snoways ERA kış tipi lastiklerimi bugün ankaranın karlı ve buzlu yollarında test etme imkanım oldu. Aslında lastikçime continental almak için gitmiştim fakat lastik başına 60 TL fark olunca lassa aldım. Hani lastik ömrü, yağmurlu ve ıslak zemin performansı konusunda yorum yapamayacağım ama karda ve hafif buza dönük zeminlerde performansı çok iyi. Tamamen karlı ve yer yer buz olmuş yokuşlada bile hiç patinaj çekmeden çıkabildim yine yokuş aşağı inişlerdede ani frenlerde çok fazla kızaklama yapmadan durabildim. Zaten yumuşak lasik oldukları için direksiyonda ve kasislerde çok fazla sertlik hissetmedim, yanlız lastik sesinin biraz daha arttığını düşünüyorum. Genel olarak şimdilik memnunum diyebilirim.
Eski arabamda da Pirelli carwing kullanıyordum.3 yıl boyunca kartalkaya, ılgaz, uludağ gibi karın ve buzun bol olduğu yollarda bile hiç yolda bırakmadı ondanda çok memnundum.

Bu arada arabanın 17 jant olmadığına, lastik başına 125TL fark olunca o kadar çok sevindimki :)

TanerHoca
12-12-2010, 19:23
aracınızla birlikte yeni kış lastikleriniz de hayırlı olsun.
deneyimlerinizi paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim.
ben de şahsen karda ve buzda tüm kış lastiklerinin üç aşağı beş
yukarı aynı performansı göstereceği kanaatindeyim.(uyduruk olanlar hariç)
kış lastikleri arasındaki önemli farkların ıslak ve kuru zeminde daha bariz ortaya
çıkacağı kanaatindeyim.

m_u_r_a_t06
12-12-2010, 19:40
aracınızla birlikte yeni kış lastikleriniz de hayırlı olsun.
deneyimlerinizi paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim.
ben de şahsen karda ve buzda tüm kış lastiklerinin üç aşağı beş
yukarı aynı performansı göstereceği kanaatindeyim.(uyduruk olanlar hariç)
kış lastikleri arasındaki önemli farkların ıslak ve kuru zeminde daha bariz ortaya
çıkacağı kanaatindeyim.

Teşekkürler tekrar. Evet dediğiniz doğru karda buzda hemen hemen hepsi aynı iş yapıyor.
Lastik seçiminde etkili olabilecek faktörlerden biride kullanım ömrü. Her ne kadar 2 yıldan sonra lastik özelliğini yitirir deselerde lastik ne kadar sert olursa kullanım ömrü o kadar uzuyor.

reisG
15-12-2010, 17:00
Arkadaşlar,
Başkent kar altında; yarından itibaren de İstanbul'da kar yağışı başlayacakmış. Karlı ve buzlu yollarda özel araç yerine mümkünse toplu taşımayı (mesela metrobüs cehennemini ;D) tercih etmek en güzel yol. Ama mutlaka araç kullanılacaksa, kış lastikleri takılı olmalı, ihtiyaç halinde kullanım için lastik ebatlarına uyan zincirler alınmalı (zincir takarken eğer alaşım jant yok ise jant kapağı kırılmasın diye kapak çıkartıldıktan sonra zincir takılmalı,alaşım jant varsa zincirin janta değecek yerleri kumaş ile kapatılmalı) veya lastikler için üretilmiş kar paletleri takılmalı, araçta acil durumlar için battaniye ve yiyecek bir şeyler olmalı, yakıt durumu yeterli olmalı, mutlaka cep telefonu şarj cihazı araçta da olmalı, cam suyuna mutlaka antifriz eklenmeli.
Bunun dışında bir siteden alıntı bilgiler de aşağıda.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kazaları Araştırma Merkezi Müdürü, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Konya Şube Başkanı Osman Nuri Çevik, karlı havada ani hareket etmenin aracın kontrolden çıkmasına neden olabileceğini, aracın kaymasını önlemek için direksiyon, gaz, fren, debriyaj gibi aksamlara ani hareketleri yapmamaya özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Çevik, olumsuz hava koşullarında yolda kalmamak için ani hareketlerden kaçınılması gerektiğini ve direksiyon, gaz, fren, debriyaj gibi aksamlara düzenli bir şekilde yavaş yavaş basılması gerektiğini belirtti.

Kışın araç lastiklerinin dış derinliklerinin 3 milimetre olmamasının araç performansı ve aracın yola tutunması için çok önemli olduğunu vurgulayan Çevik, lastiklerin havasının kış şartlarına göre ayarlanması gerektiğini bildirdi.

Fren ve debriyaj balatalarının uzun yola çıkmadan önce kontrol edilerek aracın uzun yola hazır hale getirilmesi gerektiğini dile getiren Çevik, şunları kaydetti:

“Kışlık bakım, aracın mekanik düzenini korur ve yol tutuşunu artırır. Görmeyi, görülmeyi ve görüş açısının kalitesini artırır. Olumsuz hava ve yol şartları nedeniyle yolda zorunlu olarak beklenilmesi durumlarında gelebilecek tehlikeleri önler. Aracınızın sabahları geç çalışmasını önler. Aracınızdan yakıt tasarrufu sağlanmış olur. Araç motorunun performansını artırır. Sürücünün aracına ve kendine güveni artar.”

Özellikle kış aylarında araçlarda patinaj zinciri, reflektör ve takoz, çekme halatı, ilk yardım seti, yedek lastik (stepne), yangın söndürücü, yedek ampul ve fener, kriko ve bijon anahtarını kesin bulundurulması gerektiğini ifade eden Çevik, zorunlu olmasa da kum ve patinaj hasırı, küçük kar küreği, camlar için buz çözücü sprey, buz kazıyıcısı, kar fırçasının bulundurulmasının da kış şartlarında faydalı olacağını belirtti.

OLUMSUZ HAVA VE YOL KOŞULLARINDA NASIL ARAÇ KULLANILMALI

Olumsuz hava ve yol koşullarında aracın durma (fren) uzunluğunu artırdığını belirten Çevik, kazaya engel olmak için hızın azaltılarak öndeki araçla takip mesafesinin korunması gerektiğini vurguladı.

Kışın aracın normal hava şartlarındaki performansının mümkün olmadığını ifade eden Çevik, şöyle devam etti:

“Kış aylarında araçlarımız normal performansla çalışmaz. Aracımızdan aynı performansı beklememeliyiz. Aracımızın bakımını yaptırmalıyız. Kış şartlarına uygun lastikler takmalıyız. Aracın kaymasını önlemek için direksiyon, gaz, fren, debriyaj gibi aksamlara yapacağınız ani hareketleri yapmamaya özen gösterilmelidir. Özellikle kış aylarında aracınızın farlarını gündüz de açık tutulmalıdır. Aracınızla hareket etmeden önce ayakkabılarınızın ve araç pedallarının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Önünüzde buzlanma, çukur, su birikintisi gördüğünüzde veya hissettiğinizde aracınızın hızını düşürmek için ayağınızı gazdan çekin, ani manevra ve fren yapmaktan kaçının.”

Ömer Gedik
15-12-2010, 17:12
Reis abi meteoroloji önümüzdeki günlerde kar yağışı göstermiyor. Ben durumu pek anlamadım.

reisG
15-12-2010, 17:31
Ömer haklısın bende mesleğim gereği takip ediyorum önmüzdeki 5 günde İstanbul geneli yağmur /sağanak yağmur olarak verilmekte.
Ama kamouyunda konu aktif iken bende bu bilgileri şimdiden yazayım dedim.
Bu arada hava koşulları hakkında bilgi için www.weather.com
bölge ismi yazarak 10 güne kadar hava tahmini alabiliyorsunuz.

Ömer Gedik
15-12-2010, 17:46
Ben www.meteor.gov.tr den takip ediyorum. Detaylı (ilçe ilçe ) da bakılabiliyor.

BahadırALTUN
15-12-2010, 18:02
Bende camdan dışarı bakarak takip ediyorum. Sonuç kesin oluyor. ;D

TanerHoca
15-12-2010, 19:03

:D :D :D

haruntuncer
15-12-2010, 19:53

Size ''Havayı Koklayan Adam'' diyebilirmiyiz o zaman ? ;D

Ömer Gedik
15-12-2010, 20:01

;D ;D bende o beceri yok. :)

TanerHoca
15-12-2010, 20:18

iyi de camdan bakan "arap kızı" değil miydi ;D

TanerHoca
31-12-2010, 11:58
bmw x3 ile yapılan kış ve yaz lastikleriyle ilgili karşılaştırmalı test.

http://www.youtube.com/v/WkztWJZUcXI?fs=1&hl=en_US

bu arada fonda kar olan her türlü görsel bana keyif veriyor. :)

Taylan43
31-12-2010, 12:19
arkadaşlar 1 ay önce peugeot bayisinden çok ucuza aldığım Michelin Alpine A4 lastikleri her türlü şartta denemem nasip oldu (şantiye şartlarında herşey mevcut :D ) ve önceden kullandığım Lassalar olsun babamın arabasındaki pirelliler olsun, bana göre hepsinden iyi ve sessiz çıktı. altında kar lastiği olduğu bile belli olmuyor ve direksiyon bana göre %50 daha hafifledi. Ben çok tavsiye ediyorum.

hakan308
31-12-2010, 15:58
Bende muşlen(!)A4 kullaniyorum butun acilardan sorunsuz :)

InsMuh
31-12-2010, 16:36
bu arada fonda kar olan her türlü görsel bana keyif veriyor. :)

sevgili hemşehrim "kar" pardon kanmı çekiyor ne ... memleketi özlemişsin demekki. buyur sana karlı bir sivas manzarası
http://img512.imageshack.us/img512/5281/28344393hm1.jpg

TanerHoca
31-12-2010, 16:44
foto için teşekkürler ellerin dert görmesin.içim ısındı pardon açıldı yazacaktım ;D
memlekete selam. "bir baaaşkadır beniiim memleketim" ;)
ben de pusuya yattım bekliyorum böyle bir kar yağsada tadını çıkarsam diye :)

haruntuncer
31-12-2010, 20:28
Ne demişler Tanerhocam '' Kar sana gelmiyorsa sen kara gideceksin '' ;D

cmr_cihangir
31-12-2010, 20:48
İstanbul a böyle kar yağsa sanırım hayat 1 hafta felç olur :)

reisG
31-12-2010, 21:29
Sivastaki gibi bir kar yağsa da ofisteki dizel Forester'ları test etsek diyoruz. Bakalım ne zaman olacak.
Bu arada ofisteki tüm araçlarda Michelin Alpine A4 kullanıyoruz. Çok çok iyiler.

TanerHoca
04-01-2011, 16:29
Sivastaki gibi bir kar yağsa da ofisteki dizel Forester'ları test etsek diyoruz. Bakalım ne zaman olacak.
Bu arada ofisteki tüm araçlarda Michelin Alpine A4 kullanıyoruz. Çok çok iyiler.

reis böyle bir teste katılmayı çok isterim ;)

reisG
04-01-2011, 16:42
Ne demek Hocam, hemen çağırırım seni...

Gökay
04-01-2011, 17:03
Amerika tarafından bakalım olaya birazda; çok pratik ve faydalı görünüyor :) Turuncu olan daha sağlam bi model.

Test çekimlerini yapan arkadaşımızdır, bizzat faydasına şahidim diyor, -30 derecede yapılmış çekimler...

http://www.ecstuning.com/Search/ISSE_Textile_Snow_Chains/ES2129937/

http://c1552172.cdn.cloudfiles.rackspacecloud.com/135240_x600.jpg

aydalper
08-10-2011, 19:48
Kış yaklaşırken ve hava sıcaklıkları düşmeye başlamışken kış lastiği araştırmalarına başlamak lazım. Kış lastiği olarak geçen sene honda aracımda Lassa Iceways kullanmıştım, açıkcası oldukçada memnundum, ama tabi ikinci kış, üçüncü kış performansı nasıldır bilmiyorum. 308 aracımı yeni aldığım ve birkaç sene binme kararında olduğuma göre ikinci, üçüncü kışta beni sıkıntıya sokmayacak birşey olsun diyorum. Genel olarak Michelin tavsiye ediliyor çevreden ama michelin sanki ederinin çok üstüne satmaya çalışıyor gibime geliyor. Goodyear, Bridgestone ve Lassa şu anda gündemimde olanlar, fiyat-performans olarak değerlendirme yapmaya çalışıyorum. Sizinde deneyim ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ömer Gedik
08-10-2011, 20:19
Ben son iki kış Goodyear UG7+ kullandım. Çok memnun kaldım. Ben yüksek km yaptığım için 2 kış beni idare etti. 3. kışta performans beklemiyorum zaten artık jantlarda değiştiği için 2 adet Yeni lastikte ben alacağım. Bu arada adac ın yeni testi var mı bakmak lazım.

cmr_cihangir
08-10-2011, 20:24
Ben son iki kış Goodyear UG7+ kullandım. Çok memnun kaldım. Ben yüksek km yaptığım için 2 kış beni idare etti. 3. kışta performans beklemiyorum zaten artık jantlarda değiştiği için 2 adet Yeni lastikte ben alacağım. Bu arada adac ın yeni testi var mı bakmak lazım.

Ömer, alacağın kış lastiklerini yeni jantlarına göre mi seçeceksin merak ettim?

TanerHoca
08-10-2011, 20:31
goodyear ug8 var artık :havali

Ömer Gedik
08-10-2011, 20:40
Hocam şimdi bende UG8'i ve Yeni Adac testini inceliyorum. :)

Olumlu sonuç alan 6 lastik var listeyi sıraya göre yazayım.

1.Continental ContiWinterContact TS830
2.Goodyear UG8
3.Semperit Speed-Grip2
4.Dunlop SP Winter 4d
5.Michelin Alpin A4
6.Pirelli Winter 190 Snowcontrol Serie 3

TanerHoca
08-10-2011, 20:44
bu test sonuçları 195/65 R 15 T ölçüsündeki lastiklere ait. :)
farklı ölçüler farklı sonuçlar verebilir. :iyi

Ömer Gedik
08-10-2011, 20:46
Bu arada UG8 ile ilgili yorumlar

+Çok Dengeli Bir lastik
+Emniyet için gerekli tüm disiplinlerde başarılı
+Islak zeminde en iyi kış lastiği

Ömer Gedik
08-10-2011, 20:47
Ben kış için önlere Sac Jantlarım ve iki adet 195 65 15 UG8 ile girebilirim. Arkalarda Lincancaburlar kalır. Fantastik Montebello deriz. :)

aydalper
08-10-2011, 21:24
Benim jantlarda 15". O yüzden Continantel- veya goodyear en iyi seçenek gibi duruyor. Continatel fiyatı hakkında bir bilgim yok şu an için ama UG-8 kesinlikle michelinden oldukça ucuza bulunabilir. UG-8'i kaçtan temin edebiliriz acaba, fiyat bilgisi olan var mı?

TanerHoca
08-10-2011, 21:26
195 /65/ 15 91 T ölçüsündeki ug8 150 tl.
aynı ölçülerdeki 195/65/15 Michelin Alpin A4 de 150 tl

aydalper
08-10-2011, 21:40
Evet internet ve bayi fiyatları aynı görülebilir ama michelin bayileri özellikle benim çevremdekiler( simav,gediz, uşak) nasıl olsa satıyorum havası içinde liste fiyatından satış yapıyor. Geçen sene goodyear ve prelli bayilerinden ciddi indirimler almıştım ama o an için sipariş verip 2 hafta sonra anca alabilirsin dediler. Ben de lassa bayisinin elinde hazır varken vede uygun fiyat verdiğinden lassa almıştım. Bu sene önceden sipariz verip uygun fiyatta olursa goodyear düşünüyorum.

Ömer Gedik
08-10-2011, 21:46
Michelin, Distrbütör olarak çok farklı bir anlayışa sahip maalesef.

Goodyear ise Türkiyeden çok önceleri Tatko Grup ile girmiş Türkiye için daha köklü ve yaygın bir firma. Tr'de üretim ve lastik ithalatı için daha büyük çalışmalar yürütülüyor.

Haliyle daha büyük satış adetleri daha iyi iskontolar sunuyorlar. Bazı dönemler bazı ebat grupları çok iyi iskontolara da sahip olabiliyor. Mesela Goodyear şu dönemde Kış lastiği alacak bayiilere muhtemelen çok güzel iskontolar sunuyordur. Alan oluyor mudur bilemem :)

Kış lastiği konusu bayii içinde risktir. Keza satılmayan lastik en az 9-12 ay Stok maliyeti oluşturur. Ama eğer kış sağlam geçecek olursa herkes mumla lastik arar. :)

TanerHoca
08-10-2011, 21:48
...
Ama eğer kış sağlam geçecek olursa herkes mumla lastik arar. :)

fiyatlar da tavan yapar :bam3

gerçi kış lastiğine kış sezonu içinde kış sert de geçse yumuşak da geçse sürekli olarak zam gelir o da ayrı mesele.

Ömer Gedik
08-10-2011, 21:53
...
Ama eğer kış sağlam geçecek olursa herkes mumla lastik arar. :)

fiyatlar da tavan yapar :bam3

gerçi kış lastiğine kış sezonu içinde kış sert de geçse yumuşak da geçse sürekli olarak zam gelir o da ayrı mesele.

Mesaj ne çok edit yedi. :) Her Alıntıda şaşırdım böyle mi yazıyordu diye :buldum

Kış yumuşak geçerse son dönem panikleyerek ucuza satışlar olur yoksa pahalı satışlar olacaktır.

aydalper
09-10-2011, 11:00
Benim için kış lastiği bir seçenek değil zorululuk. Geçen sene aracımda 4 kış lastiği vede zincir olmasına rağmen evime 5 km uzakta gecenin bir yarısı 4 saat mahsur kaldım, zinciri yokuşa sarmadan değilde yokuşta kaldığım yerde taktığım sonucunda da zincirin kırılması nedeniyle. Ama hafif karda bile kış lastiğinin farkı çok belli oluyor, önünüzdeki araç yalpalaya yalpalaya yola sığamazken, siz rahatlıkla bir çekince duymadan yola devam ediyorsunuz.

stormhan
09-10-2011, 21:41
Hani marka avukatlıgı olarak anlasılmasın, yada reklam kokan hareketler :) Ama michelin diyorum baskada birsey demiyorum :iyi Dogru diger lastiklere oranla biraz pahalı ama inanın peugeot'umdan onceki aracımda aynı lastigim vardı eski aracım pert olunca peugeot'uma taktım.Lastigimle 5. yılım bitti ve bu sene acaba degistirsem mi diye dusunmeye basladım.Bunun yanında kısın gerek kar ustunde, gerekse asfalt uzerinde sorunsuzca kullandım.Malum kıs lastiklerinde konfor normal yol lastiklerindeki gibi degil(derler) ama ben acıkcası hic problem yasamadım.

gokhancpt
12-10-2011, 11:46
aslanın üzerindeki lastikleri lış lastikleri ile değiştirmek istiyorum,bridgeston, ug8 ve michelin lastikleri incelemeye aldim. forumdaki arkadaşlarında tavsiyelerini bekliyorum

Ömer Gedik
12-10-2011, 12:02
Gökhan abi Goodyear UG8'i öneririm. Test Sonuçlarıda güzel. Hatta değişim konusunda yardımcı da olurum. Kuzenimin bu işle ilgili şirketi var.

gokhancpt
12-10-2011, 12:11
ömerim çok iyi olur. bu hafta sonu halledeyim diyorum. yoksa bir daha fırsat bulamam.

cmr_cihangir
12-10-2011, 12:12
Gökhan, otomobilin mevcut jantlarına mı taktıracaksın kış lastiklerini?

Gökay
12-10-2011, 12:29

Sac jantlar ne kadardır acaba?

Ayrıca genelde çekerlere takalım diye bahsediyoruz ama bu sefer yengeç gibi yan yan gezme ihtimali doğuyor :D

gokhancpt
12-10-2011, 12:40

mevcut jantlara düşünüyorum. aslında şeytan dürtükleyip duruyo ama bilmiyorum :cilgin

Ömer Gedik
12-10-2011, 15:14

Sac jantlar ne kadardır acaba?

Ayrıca genelde çekerlere takalım diye bahsediyoruz ama bu sefer yengeç gibi yan yan gezme ihtimali doğuyor :D

Bende var bir takım sac jant. Uygun fiyatta verebilirim. Bir dönem 20,000 km kullandım. Kapaklarını kullanmadığım için naylonlarında duruyor. :)

mtahakorkmaz
13-10-2011, 12:14
arkadaşlar yaşadığım şehirin kar yağışı malüm bu ay yağmaya başlar kar lastik bulamıyorum hiç bir markada yok nası bişe yapabiliriz jant alıp taksak küçük ebatda diskler kurtarırmı acaba 17" jantı çok sıkıldım bu işten ben :S

TanerHoca
13-10-2011, 13:39
konu daha önceden var olan konu ile birleştirildi.
konu açmadan önce lütfen forum içi arama motorunu kullanalım :iyi

mtahakorkmaz
13-10-2011, 15:26
tamam kış lastiğinin önemini biliyoruz fakat bütün RCZ sahipleri bu sıkıntıyı çekecekleri için ayrı konu altında olmasında bi sakınca yok bence öneri istiyorum ben!!!!

TanerHoca
13-10-2011, 15:37
burada kış latiği ile ilgili öneriler de var konudaki mesajları okumadınız galiba.
bu başlıkta kış lastiğiyle ilgili her türlü paylaşım yapılmakta.
size ilk önerim forum kurallarını okumanız ve kullandığınız üslüba dikkat etmeniz yönünde olacak...

TanerHoca
14-10-2011, 11:41
ilgilenenlere duyurulur ug8 satışı başlamış.
hatta bir tanıdık aracılığı ile 205 55 16 ölçü için 200 lira tane fiyatı aldım. :iyi

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/540xorig.jpg

Gökay
14-10-2011, 11:58
Hocam nakit fiyatımıdır bu?Bilginiz varmı ?

Ömer Gedik
14-10-2011, 12:40
Yukarıdaki mesaja binaen lastiği bugün tekrar sorduruyorum.

gokhancpt
14-10-2011, 12:45
ömerim haberini bekliyorum :)

Gökay
16-10-2011, 14:35
Taner Hocam sizin 16' Petlasların durumu nedir?Tavsiye olunurumu? Yerli malı yurdun malı :)

TanerHoca
16-10-2011, 14:49
Taner Hocam sizin 16' Petlasların durumu nedir?Tavsiye olunurumu? Yerli malı yurdun malı :)

gökaycığım ben kış lastiğini karda kullanmaktan ziyade tedbir amaçlı aldım.
petlası da hem yerli hem de en ucuz seçenek olduğu için aldım.(205 60 16 130 tl)
biliyorsun istanbulda geçen sene kar bile yağmadı neredeyse.
lastikleri denemek için şehir dışına çıkmam gerekti :havali2
karda yokuş tırmanırken falan bir sorun yaşamadım.
hatta yokuşun orta yerinde durarak yeniden hareket ettiğimde de çekiş sorunu yaşamadım.
ben, benim açımdan lastiklerin görevini başarıyla yerine getirdiği kananatindeyim.
ayrıca oldukça da sessiz ve konforlu idiler.(18 liklerden geçiş yaptığımı unutmayalım :D)

ama 200 tl civarına ug 8 bence çok iyi bir alternatif. :iyi

Gökay
16-10-2011, 15:30
Evet 205 - 16' için Petlas 180 civarı yazıyor 2011 listesinde.

UG8 daha mantıklı :)

TanerHoca
16-10-2011, 15:57
gökay burada gözden kaçırdığın bir şey var.
liste fiyatları çok yanıltıcı olabilir bayağı bir iskonto olabiliyor liste fiyatları üzerinden :iyi

bu arada senin araçta 205 55 16 lastik var ve 407 de kullanılan 205 60 16 lastikler
her zaman için 308 de kullanılan 205 55 16 lastiklerden pahalı olur.
çünkü 205 60 16 az kullanılan bir ölçüdür. :kafa

TanerHoca
17-10-2011, 08:17
ilgilenenlere duyurulur ug8 satışı başlamış.
hatta bir tanıdık aracılığı ile 205 55 16 ölçü için 200 lira tane fiyatı aldım. :iyi

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/540xorig.jpg

şimdi sordum 200 lirayı 6 taksite bölüyorlarmış :iyi

Gökay
17-10-2011, 09:03
Gunaydın hocam güzel avantaj.Bayi nerde acaba PM'den alabilirmiyim?

Abdullah
17-10-2011, 09:03
oyyy oyy oyyy tadından yenmezzz

aydalper
17-10-2011, 11:35
Michelin taktırmam demiştim ya, fiyatı uçuk oluyor, indirim yapmıyorlar diye. Haftasonu Afyon'a gittiğimde alpin4 195-65-15 için tanesine 135 gibi güzel bir fiyat alınca taktırdım geçtim. UG8 170 lira fiyat aldım en uygun. 205-55-16 için 200 lira neredeki fiyat acaba ben en ucuz 220 ye bulabildim. Kardeşimin aracı içinde o ebata bakıyorum. Lastiği taktırdım sonrasında yağmurun içinde yüze yüze geldim, tam zamanında taktırmışım :yahoo :yahoo

Haluk
17-10-2011, 11:58
lassa snowwaysi 3 yıl michelin alpini 2 yıl kullanmış bir erzurumlu olarak ikisi de iyi ama michelin daha iyi.ama lassa fiyat olarak uygundu geçen sene için şimdi fiyatlardan haberim yok geçen sene lassayı 150tl ye almıştım 205/55/16 micde 190 civarıydı.brigdestoneun ice cruser diye bir serisi vardı o mükemmeldi.tecrübe ile sabit

Gökay
17-10-2011, 12:11
Taktıran arkadaşlar 2 mi 4 adetmi taktırıyor?

aydalper
17-10-2011, 17:56
Taktırmışken 4 adet taktırmak en iyisi. Ben 4 taktırdım, yolda giderken oldukça güven veriyor.

TanerHoca
17-10-2011, 18:28
Bazı kullanıcılar biraz da ekonomik nedenlerden dolayı sadece çekiş olan tarafa (önden çekişse sadece ön tekerleklere) kış lastiği alıyor. Maksat yokuşu çıkabilecek bir tutunma sağlamak. Ancak şu unutulmamalıdır ki kış lastiği kullanmanın tek amacı çekiş olan tekerleğe tutunma kazandırmak değil, aynı zamanda kış şaartlarında arcın frenlemesini ve yol tutuşunu da iyileştirmektir.
Sadece çekişin olduğu tekerlere kış lastiği takmak aracın kaymasına, savrulmasına ve fren mesafesinin uzamasına neden oluyor. İdeal olan 4 lastiğin de aynı marka ve desen olması, yere hepsinin eşit şekilde tutunmasıdır. :iyi

Ömer Gedik
17-10-2011, 19:22
Kış lastiği, hava sıcaklığının 7C altına düştüğü zamanlar için önem arz eder. Çünkü kauçuk yapısı tamamen farklıdır ve soğuk havalar için uygundur. Yani Kış lastiği Kar lastiği değildir.

TanerHocamında dediği gibi Eğer alınabilirse Set olarak almak önemlidir. Aksi halde aracın arka dengesi herzaman tutunma kayıpları sebebiyle bozulur. Ayrıca Yaz lastiği takılı arka akstaki lastikler Soğuğa uygun olmayan hamurları yüzünden daha kısa sürede bozulur. Lastikte kılcal çatlaklar oluşarak verimi kaybolur.

Yalnız lastikler sağ sol farklı olmadığı müddetçe ön arka akslar farklı desen olabilir. Tabi ki çok uç kaliteler olursa tutunma farklılığı oluşabilir.

gokhancpt
18-10-2011, 21:05
havalar daha çok soğumadan ve yağmurlar bastırmadan kış lastiklerinini bu akşam taner hocam ile birlikte taktırdık. tercihimi UG8 den yana kullandım. ve yeni lastikleri taktırdığımızda havanın yağmurlu ve soğuk olmasını da fırsat bilerek kısa bir test sürüşü de yapma fırsatımız oldu. konfor olarak bir önceki lastiklerime göre daha konforluydu diyebilirim, araç içerisinde rahatsız etmiyor. frenleme ıslak zeminde güzel, istediğinizi veriyor, ne kadar mesafede duruyor tam olarak bilmiyorum ama ıslak zeminde kaydırma yapmadan rahatca durduğunu söyleyebilirim( sağolsun bir taksici ve iki dolmuşun sayesinde test etmiş oldum :tehlikeli ) daha sonra gözlemlerimi yine bildireceğim. bu arada tanesini 200 tl den ve 6 taksitle aldım.
http://i1087.photobucket.com/albums/j478/gokhancpt/DSC_0017.jpg
http://i1087.photobucket.com/albums/j478/gokhancpt/DSC_0020.jpg
http://i1087.photobucket.com/albums/j478/gokhancpt/DSC_0022.jpg

Abdullah
18-10-2011, 21:09
abim Allah kaza bela vermesin çok iyi yaptın güle güle kullan keşke bende olaydım taktırırken malum iş :(

γuяdaeя
18-10-2011, 22:37
Hayırlı olsun kaptanım ;)

İlkay
19-10-2011, 02:06
Hayırlı olsun. Bu arada fiyat makul olmuş. Hız sınıfı nedir acaba?

gokhancpt
19-10-2011, 07:51
abim Allah kaza bela vermesin çok iyi yaptın güle güle kullan keşke bende olaydım taktırırken malum iş :(

saol apocan, sen bugunku buluşmaya gel yeter :D

Hayırlı olsun kaptanım ;)

sağol yurdaer abi,hep kendimize kışlık alacak değiliz ya (eşim neden yeni lastikleri çıkartma gereği hissettiğimi sorduğunda verdiğim cevaptı :fiuw )

Hayırlı olsun. Bu arada fiyat makul olmuş. Hız sınıfı nedir acaba?

teşekkürler ilkay, evet fiyat çok uygun geldi ve taksitlide olunca kaçırmak istemedim, zaten düşünüyordum. bu arada hız sınıfı derken anlamadım???

cmr_cihangir
19-10-2011, 07:55
Gökhan iyi bir tercihte bulunmuşsun. Yabancı kanallarda özellikle -dili gibi kışı da çok soğuk memleket- Alman tv lerinde UG8'in çok reklamını görüyorum. Allah kaza beladan uzak etsin.

gokhancpt
19-10-2011, 08:00
saol cihanım, daha önce tercihimi hep michelin yada bridgestone dan yana kullanıyordum. UG8 i buradaki arkadaşlarımın tavsiyesi ve internetteki yazılanlardan dolayı taktırdım. michelin lastiği ile yan yana getirdiğinde UG8 daha dişli duruyordu( takdırdığım bayi aynı zamanda michelin bayisiydi :) ) dün akşamda yaptığımız kısa test sürüşündede beni memnun etti diyebilirim, şimdi de nissana düşünüyorum :cilgin

TanerHoca
19-10-2011, 08:07
bir kere de buradan hayırlayalım.kazasız belasız iyi günlerde kullanın gökhan. :)
lastik bahane sohbet şahane :iyi

hız sınıfı lastiğin yapabileceği tavsiye edilen maksimum hızı belirtir.
lastik yanağındaki harf kodlarından anlaşılır(T,H,V gibi.)

cmr_cihangir
19-10-2011, 08:09
Çıkarttığın lastikleri ne yaptın, nerede muhafaza ediyorsun Gökhan?

gokhancpt
19-10-2011, 08:12
bir kere de buradan hayırlayalım.kazasız belasız iyi günlerde kullanın gökhan. :)
lastik bahane sohbet şahane :iyi

işte buna şapka çıkartılır :alkis2
tekrardan zaman ayırdığınız içinde size ayrıca teşekkür ederim hocam

Çıkarttığın lastikleri ne yaptın, nerede muhafaza ediyorsun Gökhan?

ofisin altında garajımız var cihan, oraya koydum. yaza kadar belki bunları satıp yerine baska alabilirim, conti lere bir türlü içim ısınmadı :)

γuяdaeя
19-10-2011, 09:34
ofisin altında garajımız var cihan, oraya koydum. yaza kadar belki bunları satıp yerine baska alabilirim, conti lere bir türlü içim ısınmadı :)

Kimbilir belki de bunlar 18" için verdiğin sinyallerdir :D

γuяdaeя
19-10-2011, 09:38
Gökhan iyi bir tercihte bulunmuşsun. Yabancı kanallarda özellikle -dili gibi kışı da çok soğuk memleket- Alman tv lerinde UG8'in çok reklamını görüyorum. Allah kaza beladan uzak etsin.

Yok be Cihan, memleket soğuk olabilir ama özellikle dil konusunda yanılıyorsun :) Genelleme yapmayım ama kesinlikle soğuk değiller.. belki biraz kaba :cilgin

Ömer Gedik
19-10-2011, 09:39
Gökhan abim hayırlı uğurlu olsun.

Özellikle kış lastiklerinde şu dönemde kıtlık baş gösterdi. Lastik bulunmuyor. Uygun ve iyi lastiği bulmuşsun. Çok güzel :havali Güle güle kullan Gökhan abi.

Gökay
19-10-2011, 10:36
Hayırlı olsun Kaptan,bende istiyorum aynı şekilde bakalım hayırlısı :)

Almanyaya gitmiştim, sene 99 falan yine aylardan ekim kasım civarıyıdı sanırım. Sokakalarda dolaşan çoğu aracın jantları siyah sac'tı.Böğğğ ne tipsiz deyim geçiyordum sebebinide merak ettim sonunda sordum neden bu şekilde jant kullanılıyor diye. Yaz bitiminde yazlık takım çıkıyor yerine kışlık takım takılıyor demişlerdi.

Memleketimde henuz yeni yeni başlıyor KIŞLIK lastik bilinci ama bunada şükür.

Esat
19-10-2011, 10:38

Almanyaya gitmiştim, sene 99 falan yine aylardan ekim kasım civarıyıdı sanırım. Sokakalarda dolaşan çoğu aracın jantları siyah sac'tı.Böğğğ ne tipsiz deyim geçiyordum sebebinide merak ettim sonunda sordum neden bu şekilde jant kullanılıyor diye. Yaz bitiminde yazlık takım çıkıyor yerine kışlık takım takılıyor demişlerdi.

Geçen sene bende aynı şeyi geçirdim içimden ekim sonu kasım başı lastiklerini kışlıkla degiştirmeyenlere para cezası veriliyor adamlar sonra yolda kalma patinaj kaputun üstüne adam oturtma gibi şeylerle ugraşmıyorlar

TanerHoca
19-10-2011, 16:19
gökhan artık senden yağan ilk karla beraber fotoğraflı, videolu kapsamlı bir ug8 testi bekliyoruz :iyi

Hasan_33
19-10-2011, 17:08

Geçen sene bende aynı şeyi geçirdim içimden ekim sonu kasım başı lastiklerini kışlıkla degiştirmeyenlere para cezası veriliyor adamlar sonra yolda kalma patinaj kaputun üstüne adam oturtma gibi şeylerle ugraşmıyorlar

Ekim - Nisan arasi kislik lastik kullanmak yasal zorunluluk. %80 nin kislik-yazlik lastik-jant takimi var, geri kalanlar ise benim gibi 4 mevsim lastigi kullaniyor :nargile
Isteyenler 20-40 € karsiligi kullanmadiklari lastigi depoya koydurabiliyor. Lastik degisimine de en az 20€ aliyorlar , janttan lastik degistirmeye degil, komple lastik takili janti takmak icin, tabi ki eski aracimda hep ben degistirirdim.

γuяdaeя
20-10-2011, 03:02
Ekim - Nisan arasi kislik lastik kullanmak yasal zorunluluk. %80 nin kislik-yazlik lastik-jant takimi var, geri kalanlar ise benim gibi 4 mevsim lastigi kullaniyor :nargile
Isteyenler 20-40 € karsiligi kullanmadiklari lastigi depoya koydurabiliyor. Lastik degisimine de en az 20€ aliyorlar , janttan lastik degistirmeye degil, komple lastik takili janti takmak icin, tabi ki eski aracimda hep ben degistirirdim.

İlk fırsatta bir takım galaxie jant alıp mevcut jantlarına kışlık pabuç giydir :cilgin

TanerHoca
21-10-2011, 10:50
308 lerin fabrika çıkışı lastik ölçüsü olan 205 55 16 ölçüsündeki kış lastiklerinin 2011 yılı test sonuçları.

ACE (DE) 2011 - 205/55 R16

1) Goodyear UltraGrip 8
2) Semperit Speed Grip 2
3) Continental WinterContact TS830
4) Dunlop SP Winter Sport 4D
5) Pirelli Winter Snow Control Series 3
6) Nokian WR D3
7) Michelin Alpin A4
8) Fulda Kristall Control HP

AutoZeitung (DE) 2011 - 205/55 R16

1) Goodyear UltraGrip 8
2) Semperit Speed Grip 2
3) Nokian WR D3
5) Continental WinterContact TS830
5) Pirelli Winter Snowcontrol 3
7) Michelin Alpin A4
8) Vredestein Snowtrac 3
9) Sava Eskimo HP
10) Bridgestone Blizzak LM-32
11) Fulda Kristall Control HP
12) Firestone Winterhawk 2 EVO
13) Apollo Acelere Winter
14) GT Radial Champiro Winterpro

Ömer Gedik
21-10-2011, 10:54
UG8 damgasını vurmuş.

OZZY77
21-10-2011, 14:11
UG8 damgasını vurmuş.

Bende Megane'a bir takım Ultra Grip 8 almaya karar verdim burdaki bilgiler ışığında. Daha önce kullandığım Michelin ler de iyi idi bu arada.. Ama fiyat bakımından Goodyear daha avantajlı..

aydalper
21-10-2011, 18:29
Allah 16 ve yukarı ölçülerde jant kullananlara sabır versin, özellikle kardeşim gibi 215/55/16 kullananlara. O nasıl fiyattır öyle. Allah tan arabayı alırken 16" jant almamışım diyorum.

TanerHoca
21-10-2011, 20:11
16 jantta 55 yanakla 60 yanak arasında bile ciddi fiyat farkı var :kafa

OZZY77
22-10-2011, 00:07
Allah 16 ve yukarı ölçülerde jant kullananlara sabır versin, özellikle kardeşim gibi 215/55/16 kullananlara. O nasıl fiyattır öyle. Allah tan arabayı alırken 16" jant almamışım diyorum.

İşte bu yüzden kışın RCZ ye garaj hapsi gözüküyor. Bu arada yazlık lastiklerde bitti. Continental Conti Sport Contact 5 geliyor. Kaç para olduğunu hiç yazmayayım..

Yasin CCK
22-10-2011, 08:36

18" kullananlar ne yapsın :uzgun

Birde siz kaç inç kullnıyorsunuz, 15mi ???

İşte bu yüzden kışın RCZ ye garaj hapsi gözüküyor. Bu arada yazlık lastiklerde bitti. Continental Conti Sport Contact 5 geliyor. Kaç para olduğunu hiç yazmayayım..

Yazın yazın, bilgimiz olur ;)

Orjinal janta takacaksınız sanırım, yani 19luk Contilerin fiyatını merak ettim doğrusu :)

OZZY77
22-10-2011, 09:01

18" kullananlar ne yapsın :uzgun

Yazın yazın, bilgimiz olur ;)

Orjinal janta takacaksınız sanırım, yani 19luk Contilerin fiyatını merak ettim doğrusu :)

Tanıdıkla anca 750 TL *4 3000 TL takım.. :'(

Yasin CCK
22-10-2011, 09:32

:kac

aydalper
22-10-2011, 09:38

Ben 15" jant kullanıyorum. 195/65/15. Alpin4 eylül üretimi lastikleri 135'e bulunca taktırdım geçtim. Kardeşim için 205/55/16 fiyatlarını soruyorum tanesi 220 nin altında fiyat alamadım. Kardeşimin esas lastiklerinin ebatı olan 215/55/16 ise 300 lira civarlarında. Bu fiyatlandırma neye göre anlamış değilim yani.

cmr_cihangir
22-10-2011, 10:05

:kac

Bu fiyata lastikleri ile birlikte bu klasik aracı veriyorlar :D
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-peugeot-orijinal-1975-lpg-li-58057285/detay/?#

TanerHoca
09-11-2011, 18:25
cuma ve cumartesi istanbul için hava sıcaklığı gündüz 8/gece 5 derece.
kışlıkların zamanı geliyor gibi.

OZZY77
10-11-2011, 14:05
UG8 leri Megane'a taktıralı 10 gün oldu. Tabii havalar biliyorsunuz bu aralar iyi gitti ama kış lastiklerinin en çok zorlandığı iklim şartıda bu. İlk izlenimlerim oldukça olumlu. Kuruda gayet konforlu ve sessiz.

TanerHoca
13-11-2011, 17:30
ben de dün taktıtdım kışlıkları :)
artık kar yağsın diye beklemedeyim :havali

fexzi
13-11-2011, 17:49
geçen sene michelin kullandım ama pek memnun kalmadım aşırı sertleşme söz konusuydu..

bu yıl değişiklik yapıp nexen marka aldım araca,geçen sene ki lastiklerden 10 kat daha randumanlı ve sessiz,bazen markalara aldanmamak lazım,kullanım aşaması çok farklı oluyor.

Ömer Gedik
13-11-2011, 19:55
Bugün 7 dereceyi gördüm. Lincancabur ları çıkartmanın vakti geldi. Sac Jant (kapaksız :cilgin ) ve 195 65 15 kışlıklara geçiş zamanı. Bir takım lastik arayışı başladı.

Abdullah
14-11-2011, 17:34
Bugün 7 dereceyi gördüm. Lincancabur ları çıkartmanın vakti geldi. Sac Jant (kapaksız :cilgin ) ve 195 65 15 kışlıklara geçiş zamanı. Bir takım lastik arayışı başladı.

bende var hemde saç jantların üzerinde 1 ay kullandım sana temizden 1000TL ya veririm :D forumdan olduğundan oda :D

baragat
14-11-2011, 18:45
Geçen Sene Yılın Lastiği Seçilen Good Year Kar Lastiği Aldım.

Trabzonda Kar Yağarken Arabayı Zorlamama Rağmen Hiç Memnun Kalmadım.

TanerHoca
15-11-2011, 19:15

kısmet olursa eğer istanbula kar yağdığında gökhanın ug8 lerle benim petlasların karşılaştırmalı bir testini yaparız.

Ömer Gedik
15-11-2011, 19:40

kısmet olursa eğer istanbula kar yağdığında gökhanın ug8 lerle benim petlasların karşılaştırmalı bir testini yaparız.

Ben iki dönem 10binlerce km kullandım. Goodyear UG7+ ve çok çok memnun kaldım. Kullandım en iyi Kış lastiği idi.

TanerHoca
18-11-2011, 20:25
ContiWinterContactTM TS830P kış lastikleri, Auto Express ve Evo Magazin dergilerinin düzenledikleri yarışmalarda kış lastikleri kategorisinde birincilik kazandı.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın üçüncü büyük otomotiv yan sanayi tedarikçisi ve en büyük orijinal lastik ekipman tedarikçisi Continental’in geliştirdiği ve sağladığı sürüş emniyeti ile kış lastiği standartlarını yeniden belirleyen ContiWinterContactTM TS830P kış lastikleri, performanslarını 2 büyük ödül ile taçlandırdı.

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/contiwintercontacttm-ts830p-2-buyuk-odul-3131567_1981_o.jpg

TanerHoca
22-11-2011, 12:12
Brisa Pazarlama Direktörü Zeki Bilsel karlı veya buzlu zeminde ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmış kaza adedinin geçen yıl 2 bin seviyelerine çıktığını ve bu kazaların kış zemininde doğru lastik kullanılmamasından kaynaklandığını belirtti

Bilsel emniyet lastiği Bridgestone’a özel CAIS teknolojisi ile 7 farklı zemin(kuru, yarı ıslak, ıslak, eriyen kar, yeni yağan kar, sıkışmış kar ve buz) koşuluna göre lastik üreterek kış koşullarında her türlü değişken havada kullanıcı için en uygun lastikleri tasarlayarak her zamanki gibi güvenlikten ödün vermeden ürünlerini tüketicilere sunduklarını açıkladı.

Haluk
22-11-2011, 15:41
arkadaşlar size bir tavsiyem olacak.erzurumda yaşayan bir araç kullanıcısı olarak sizlere lassanın yeni çıkardığı iceways adlı lastiğini öneririm bu lastiği daha önce bridgestone ıcecruiser adıyla çıkarmıştı desen olarak bbir fark yok gibi ve bu lastiklere istenildiği taktirde çivi takabiliyorsunuz.geçen hafta erzuruma bir arkadaşımın aracı ile gittim buz üzerinde mükemmel bir yol tutuş sağlıyor ama çivilerden dolayı asfaltta biraz ses yapıyor.çivisizde güzel yol tutuş sağlar hemde çok fazla para vermemiş olursunuz buralarda insanlar genellikle ice serisini tercih ediyor.ilginize sunarım

aydalper
22-11-2011, 19:26
Haluk bey lassa'nın fiyatının uygun olduğunu yazmışsınız ama bu sene hiç de uygun değil. Ben 3 bayisine sordum en son tanesi için 150 lira fiyat alabildim, 165 liraya UG8 için fiyat almıştım, alpin4 genelde 150 liraya birkaç yerden fiyat aldım 135 liraya bulunca taktırdım geçtim. İceways'i geçen sene çivisiz olarak kullanmıştım, memnundum ama tabi ikinci üçüncü yıllarını görmediğim için net bir yorum yapamayacağım.

Seramana
22-11-2011, 22:40
Aracım bölümünde yazmıştım. Burada da paylaşayım. Contiwintercontact TS 830 205/55/R16 4x235=940TL ye mal oldu.

TanerHoca
12-01-2012, 22:49
haberlerden izlediğim kadarıyla istanbul hariç her yerde kar var :kafa

evet arkadaşlar aracında kış lastiği olup da kullanma fırsatı bulanlardan yorum bekliyoruz.
yorumlarınızı esirgemezseniz seviniriz. :havali

06ÖzGüR06
12-01-2012, 23:05
Lassa snoways 2 plus kullanıyorum.Frene bastığımda oluşan yol sesi dışında kar performansı fena sayılmaz yolda
bırakmadı hiç. :)

gokhancpt
13-01-2012, 09:59
...

istanbul'a kar yağacağı yok hocam, biz en iyisi yağan yere gidelim :cilgin

TanerHoca
13-01-2012, 10:01
...

istanbul'a kar yağacağı yok hocam, biz en iyisi yağan yere gidelim :cilgin

evet gidelim ve arkadaşların buradan bizimle paylaşmaya kıyamadığı bilgileri biz paylaşalım :arkadas

gokhancpt
13-01-2012, 10:10
Gidelim hocam, ancak Esat'ı da yanımıza alalım, biz laztikleri test ederken o da kayağın tadını çıkartır :iyi

Esat
13-01-2012, 10:20
Gidelim hocam, ancak Esat'ı da yanımıza alalım, biz laztikleri test ederken o da kayağın tadını çıkartır :iyi

cok memnun olurum abi arkadan beni iple baglayin abi :) bende snowboard yaparim ben bu gun sabah erzuruma ucacaktim normal sartlarda ama bi hastam sayesinde biletimi aksama almak zorunda kaldim insallah bu haftasonu orda karin keyfini cikaririm (gerci cok kar yokmus dagda oda ayri mesele)

Dreamcatcher
13-01-2012, 10:50
Buyrun canlı kar lastiği tecrübem...Taner hocamın isteğine ve zevkine ithafen :)

Kastamonu-Ilgaz yolu (11.ocak.2012) (http://www.youtube.com/watch?v=3cxYulVbrJ0#)

TanerHoca
13-01-2012, 11:33
işte bu :alkis eline sağlık :arkadas

tek eksik var.mesajda videonun üstüne lastiğin markası ve modeli yazılsa daha da iyi olurdu. ;)

Dreamcatcher
13-01-2012, 13:13
Hocam lastikler çok tasvip ettiğim bir marka değil...ama elimde honda civic den kalma olduğu için kullanıyorum..
Aslında sorun da çıkarmıyor,işe de yarıyor gördüğümüz üzere
Petlas snowmaster w651

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/dreamcatcher37/w651.jpg

muhti
13-01-2012, 14:04
pazartesi istanbula kar geliyor. bizzat test edebiliriz. :D

TanerHoca
13-01-2012, 15:02
lastikler benimkilerin aynısı.demek ki ben de sorunsuz olarak ılgaza çıkabilirim :havali

Dreamcatcher
13-01-2012, 15:15
lastikler benimkilerin aynısı.demek ki ben de sorunsuz olarak ılgaza çıkabilirim :havali

Kesinliklee :)

InsMuh
13-01-2012, 17:33
haberlerden izlediğim kadarıyla istanbul hariç her yerde kar var :kafa

evet arkadaşlar aracında kış lastiği olup da kullanma fırsatı bulanlardan yorum bekliyoruz.
yorumlarınızı esirgemezseniz seviniriz. :havali

istanbul bir de burası hariç :)
287.5 x 4 = 1150tl ye ug8 almıştım. 205/60/16. ama gram kar yok. deneme fırsatım olmadı daha.
önceki 308'imde pirelli vardı. ug8 ona göre çok sessiz. kar lastiği takılı olduğu belli bile değil.

Dreamcatcher
13-01-2012, 17:59
Goodyear ın UG 6 sını kullanmış biri olarak,ug serisinin kar lastiği sınıfında lider olduğunu söyleyebilirim..sessizlik,konfor,yol tutuş ve estetik süper..

TanerHoca
13-01-2012, 19:16
pazartesi istanbula kar geliyor. bizzat test edebiliriz. :D

tarçınlı sahlepim hazır bekliyorum :yahoo

TanerHoca
14-01-2012, 15:44
şu an dışarıda lapa lapa kar yağıyor. :yahoo

mmutlu
14-01-2012, 21:08
Selamlar bu konuyu görünce yazmam gerektiğini düşündüm istanbulda fazla kar ve soğuk olmadığından ve az kullanılan bir araç için kişisel görüşüm tabiki aracı kullanan kişinin sürüş stiline bağlı olarak tercih edilebilir kış lastiği .
Bulgaristandaki tecrübelerime dayanarak sölemeliyim ki en kötü ihtimalle %70 varan bir yol tutuşu farkı var kış lastiği ile bunu yaz lastikleri ilede tecrübe ettim kış lastikleri ile de. Hatta çok basit bir örnek vermeliyim size kış şartları adına kış aylarında yaz lastiklerinizle bir kasisten geçtiğinizde sizi gerçekten rahatsız edicek derecede bir sarsma yapıyor araçta kış lastiklerinin hamurunun daha düşük sıcaklıklarda sertleşmesinden dolayı aynı kasisten geçtiğinizde fark ediceksiniz sarsmanın azaldıgını bunu kış lastiklerimi almaya giderken ve dönerken aynı güzergahtan gittiğimde farkettim gerçekten hatrı sayılır bir fark var ve ayrıca kendi tavsiyem ben bulgaristan da kullandığım -25 derece sıcaklıkda dahi gerçekten hiç bir avrupalı rakibinden aşağı kalmayacak türk malı lassa snoways era serisi gerçekten uygun fiyatı kalitesi ile tavsiye edebileceğim bir lastik selamlar saygılar

muhti
14-01-2012, 21:56
şu an dışarıda lapa lapa kar yağıyor. :yahoo

hocam bugün aslanımla kara doyduk desem yeridir. kavacık tepelerinde inanılmaz kar vardı. kış lastiğimle keyifli anlar yaşadık. akşam acıbademe indim ve bu kadar fark olabileceğini düşünmemiştim buralara adeta kar bile yağmamış şaşırdım.

TanerHoca
14-01-2012, 22:05
özdemir ben de kayışdağının etrafında bir tur attım. ;)
bu arada pazartesiyi sabırsızlıkla bekliyorum. :havali

TanerHoca
15-01-2012, 12:56
bu da dün kayışdağı güzergahından kısa bir görüntü. :)

tkhoca - 14012012001_MP4_.mp4 (http://s1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/?action=view&current=14012012001_MP4_.mp4)

muhti
15-01-2012, 13:44
bunlar da benim dün gece saat 2 gibi -2 derecede çektiğim resimler..

http://img809.imageshack.us/img809/2241/img7014b.jpg

http://img828.imageshack.us/img828/8233/img7015u.jpg

Dreamcatcher
15-01-2012, 15:30
Taner üstadım,özür defetme açısından güzel olmuş gezinti..ancak tabanda kar olmayınca asıl zevki çıkmaz karda sürüşün malumun..ayrıca youtube video eklediğinde kaliteyi çok düşürüyor,photobucket daha başarılı geldi bana bu konuda..belirtmeden geçemedim ...

TanerHoca
15-01-2012, 15:58
Taner üstadım,özür defetme açısından güzel olmuş gezinti..

anlamadım ???

video kalitesi konusuna gelince video izleme sitelerine video yükleyebilmek için sıkıştırmak gerekiyor.
sıkıştırma işlemi de doğal olarak kaliteyi bozuyor.
ben photobuckete video yüklemeden önce fotoğraf makinasıyla çektiğim ve orjinal hali 150-200 mb
olan videoyu formatını değiştirip 20-25 mb kadar düşürdükten sonra yüklüyorum siteye.
aksi taktirde 5-10 dakikalık bir videonun yüklenmesi saatler sürer.

Dreamcatcher
15-01-2012, 16:18
Özür defetme : Kar yağışını seyretme ve karda sürüş isteğini karşılama :)

TanerHoca
16-01-2012, 23:09
akşam üzeri yoğun şekilde yağan kar bizi bayağı bir heveslendirdi.
bizde gökhanla konuşarak akşam el ayak çekilince karlı yollarda istabul turu
yapmak için sözleştik.bayağı havaya girmiştik. :havali

gökhan nissana zincirleri falan taktı.buluştuk ve çayımızı yudumldıktan sonra yola çıktık.
ancak kar geldiği hızla ortadan kayboldu.kayışdağı etekleri de dahil olmak üzere azimli
kar arayışımız hüsranla bitti.sonunda biz de nissanı kenara çekipböbrek taşı düşürme misyonu
yüklenmiş olan zincirleri araçtan söküp boynu bükük evlere döndük :D :fiuw

Abdullah
16-01-2012, 23:27
akşam üzeri yoğun şekilde yağan kar bizi bayağı bir heveslendirdi.
bizde gökhanla konuşarak akşam el ayak çekilince karlı yollarda istabul turu
yapmak için sözleştik.bayağı havaya girmiştik. :havali

gökhan nissana zincirleri falan taktı.buluştuk ve çayımızı yudumldıktan sonra yola çıktık.
ancak kar geldiği hızla ortadan kayboldu.kayışdağı etekleri de dahil olmak üzere azimli
kar arayışımız hüsranla bitti.sonunda biz de nissanı kenara çekipböbrek taşı düşürme misyonu
yüklenmiş olan zincirleri araçtan söküp boynu bükük evlere döndük :D :fiuw

abi gelseydiniz bizim o tarafa hala heryer kar :D

muhti
16-01-2012, 23:33
hocam karda araç kullanmak istiyorsanız şuan acarkent civarı yollar 20 cm kar bilginize :iyi halen tipi şeklinde kar yağışı devam ediyor sizi motive edecekse dilerseniz bahçemden bir kaç resim paylaşabilirim :D

TanerHoca
16-01-2012, 23:36
hocam karda araç kullanmak istiyorsanız şuan acarkent civarı yollar 20 cm kar bilginize :iyi halen tipi şeklinde kar yağışı devam ediyor sizi motive edecekse dilerseniz bahçemden bir kaç resim paylaşabilirim :D

özdemir inceliğin için teşekkür ederim.ama şu an evdeyim, ropdöşambırımı giydim
şöminenin karşısında keyif yapıyorum. :keyifli :gul5

muhti
16-01-2012, 23:40
:gul5 sahlepte var mı hocam.. yarın sabah bekleriz hocam gece aynı hızla devam edecekmiş buralarda yağış.. :yahoo benim aslanı 2 sokak üstte bırakmak zorunda kaldım kışlıklara rağmen.

gokhancpt
16-01-2012, 23:45
zinciri çıkarıp Taner hocamı bıraktıktan sonra eve dönüş yolunda tipi ye yakalandım. fakat 20 dk daha zincir takmaya dermanım olmadığından arabayı eve 1 km geride park ettim ve yürüyerek eve geldim. :kafa

Dreamcatcher
17-01-2012, 07:59
Size çok üzülüyorum İstanbullular :)
Bi kar yağdı permeperişan oldunuz..
Dün gece telefonda Taner üstadımın da dediği gibi..kar kültürünüz yok :)

TanerHoca
17-01-2012, 09:50
aslında dün istanbulda yaşananlar kış lastiğinin önemini bir kez daha gösterdi.
insanlar saatlerce kar yağışı nedeniyle tedbirsiz sürücüler yüzünden kilitlenen
trafikte mahsur kaldı.
maalesef bir çok insan "ne olacak canım istanbulda senede iki gün kar yağacak
diye o kadar para verlip kış lastiği alınır mı" düşüncesinde hala. :bam3
kimse tedbir almıyor ama arabasına binmekten de vazgeçmiyor.sonuç ortada.
tabii ki olaylara Türk mantığıyla baktığınızda yaşadıklarınızda Türklere has sıkıntılar oluyor...

gokhancpt
17-01-2012, 10:11
her ne kadar sizde kış lastiği yada zincir bulunursa bulunsun, önünüzde sorumsuz biri var ise neyazık ki ikisi de bir işe yaramıyor. :kizgin
bu arada, sabah 308 ile işe geldim, ve kış lastiklerinin ne kadar güzel bir şey olduğunu ara sokaklarda patinaj çekip gidemeyen araçları görünce bir kez daha anladım :havali

aydın
18-01-2012, 09:52
evet bizim işyeride kağıthanede ara sokaklar berbat idi yalnız önlere aldığım kumho kış lastikleri beklemediğim bir performans ile rampalar dahil hiç zorlanmadan çıkardı :iyi

muhti
18-01-2012, 14:31
abime 215/60/16 kış lastiği arıyoruz nasıl bir ölçüyse hiçbir markada hiçbiryerde bulamıyoruz. nokian bulduk herkes methediyor. bridgestone ve michelin bayiileri dahi kaçırma nokian kış lastiğinde çok iyidir dediler. kullanan yada bilen var mı? kış lastiğinde nokianı övüyor herkes ama hiçbirisi de kullanıcısı değil kulaktan dolma hep. sizlerden fikir almak istiyorum.

Gökay
18-01-2012, 14:56
Valla bende sadece Marka olarak duydum onun dışında birşey diyemiyeceğim ama ne kadar fiyat çekiyolar şuanda özellikle kar yağdıktan sonra?

TanerHoca
18-01-2012, 15:57
özdemir bu başlıkta verdiğim 2011 yılına ait test sonuçları aşağıda.
lastik ölçüsü 205 55 16.bir fikir verir umarım...

308 lerin fabrika çıkışı lastik ölçüsü olan 205 55 16 ölçüsündeki kış lastiklerinin 2011 yılı test sonuçları.

ACE (DE) 2011 - 205/55 R16

1) Goodyear UltraGrip 8
2) Semperit Speed Grip 2
3) Continental WinterContact TS830
5) Pirelli Winter Snow Control Series 3
6) Nokian WR D3
7) Michelin Alpin A4
8) Fulda Kristall Control HP

AutoZeitung (DE) 2011 - 205/55 R16

1) Goodyear UltraGrip 8
2) Semperit Speed Grip 2
3) Nokian WR D3
5) Continental WinterContact TS830
5) Pirelli Winter Snowcontrol 3
7) Michelin Alpin A4
8) Vredestein Snowtrac 3
9) Sava Eskimo HP
10) Bridgestone Blizzak LM-32
11) Fulda Kristall Control HP
12) Firestone Winterhawk 2 EVO
13) Apollo Acelere Winter
14) GT Radial Champiro Winterpro

Ömer Gedik
18-01-2012, 16:11
Özdemir araç nedir? Zor bir ebat olmazsa bende bir sordurayım.

Dreamcatcher
18-01-2012, 16:34
Goodyear UG serisinden şaşmayın derim imkanınız varsa..Taner hocamın cevabına binaen ki daha önce ben de yazmıştım..bildiğim kadarıyla michelinden hesaplı fiyatları..

mimit
18-01-2012, 17:30
continental contiwintercontact ts 830 ıslak zemin performansı çok iyi,kışlık bir lastik için oldukça sessiz,ve nihayet kar yağdığında kardaki performansında görme şansım oldu,bence alınabilecek lastikler içinde en iyilerden birisi. Yokohama da tavsiye derim v902 ıslak zeminde ve kar üstünde contilerden daha başarılı bence.bu sene yeni tarihli bulamadığım için alamamıştım.

aydalper
18-01-2012, 17:32
Nokian'ın normal kış lastiği olarak durumunu bilmiyorum ancak çok met edilmesinin esas nedeni patentli çivili lastiği. Çivilerin altına belli sıcaklık değerlerinde sertleşerek çivileri dışarı iten, sıcakta ise yastıkların yumuşayarak çivilerin geri gömülmesini sağlayan sistemi sayesinde ün yapmıştır. Bir ara araştırmıştım baya bir pahalı idi.

ender44
18-01-2012, 21:30
arkadaşlar 3 gün önce malatyadan sivasa görev icabı geldim geldiğim gün kar yagıyodu şu an kar durdu sıcaklık -20(eksi20) 3 gün oldu aracı yerinden oynatamıyom karları temizledim fakat kış lastiği yok sürmemenin daha iyi bir fikir olacagını düşünüyom günde 7 dakka aracı oldugu yerde çalıştırıyom dogru bir davranışmı bu mahallede herkezin aracı saplanmış sanki kimse işe aaçla gitmiyor herkez benim yaptıgımı yapıyor antifiriz -45 derce

muhti
18-01-2012, 21:33
arkadaşlar ilginize teşekkür ederim lastiği birazda mecburiyetten alternatif bulamadığımız için ve bugün acil takılması gerektiğinden aldık. Ömer araç skoda yeti. lastiğin resmini yüklüyorum. ilk izlenim çok olumlu. aşağıda benim 308 le geçtiğim yollarda test ettik ve çok memnun kaldık.

http://img703.imageshack.us/img703/2601/fotoraf0170pd.jpg

bu arada Taner abi teklifim halen geçerli. az önce bu yollardan evime ulaştım çok keyifli gerçekten karda araç sürmek. saat 4 gibi bastırdı burda kar az önce durdu ve zaten erimemiş olan karın üzerine yağdı sonuç mükemmel.

http://img39.imageshack.us/img39/5484/fotoraf0172.jpg

http://img808.imageshack.us/img808/3341/fotoraf0173j.jpg

Gökay
18-01-2012, 21:45
Lastikçiler bayram ediyo bu aralar valla,gule gule kullanın daha derin yorumlarıda bekliyoruz.

Bu arada Taner hocamın verdiği listedeki Nokian WR D3 modelinin deseni UG8'e ne kadarda benziyor.

http://www.nokiantyres.com/files/nokiantyres/ha_talvi/nokian_WR_D3_iso.png

Gökay
18-01-2012, 21:48
arkadaşlar 3 gün önce malatyadan sivasa görev icabı geldim geldiğim gün kar yagıyodu şu an kar durdu sıcaklık -20(eksi20) 3 gün oldu aracı yerinden oynatamıyom karları temizledim fakat kış lastiği yok sürmemenin daha iyi bir fikir olacagını düşünüyom günde 7 dakka aracı oldugu yerde çalıştırıyom dogru bir davranışmı bu mahallede herkezin aracı saplanmış sanki kimse işe aaçla gitmiyor herkez benim yaptıgımı yapıyor antifiriz -45 derce

En iyisini yapıyon :D

InsMuh
19-01-2012, 02:10
abime 215/60/16 kış lastiği arıyoruz nasıl bir ölçüyse hiçbir markada hiçbiryerde bulamıyoruz. nokian bulduk herkes methediyor. bridgestone ve michelin bayiileri dahi kaçırma nokian kış lastiğinde çok iyidir dediler. kullanan yada bilen var mı? kış lastiğinde nokianı övüyor herkes ama hiçbirisi de kullanıcısı değil kulaktan dolma hep. sizlerden fikir almak istiyorum.

benim aracın lastik ebadı da 215/60/16. michelin ve lassada bu ebatı bulabiliyoruz.
tecrübelerime dayanarak kış lastiklerini tabanı orjinalinden biraz daha dar tercih ederim.
yükü daha dar bir alana yaydığı için karda buzda yol tutuşu daha iyi oluyor.
bu yüzden ben ug8 in 205/60/16 sını aldım.

nokian nasıldır hiçbir fikrim yok ama hayırlı olsun .keyifli sürüşler.

muhti
19-01-2012, 11:31

benim aracın lastik ebadı da 215/60/16. michelin ve lassada bu ebatı bulabiliyoruz.
tecrübelerime dayanarak kış lastiklerini tabanı orjinalinden biraz daha dar tercih ederim.
yükü daha dar bir alana yaydığı için karda buzda yol tutuşu daha iyi oluyor.
bu yüzden ben ug8 in 205/60/16 sını aldım.

nokian nasıldır hiçbir fikrim yok ama hayırlı olsun .keyifli sürüşler.

teşekkür ederim. nokianın kışlıklarıyla ilgili internette okuduğum bütün yorumlar olumlu :havali

Ömer Gedik
21-01-2012, 09:21
Insmuh

Zaten Senin aracın lastik Mud&Snow tipi olarak çıkıyor ve bu sebeple ebatın 215 60 16. Eğer Grip Control yoksa zaten 17 inç çıkıyor lastikler. Senin ebat araziye daha uygun. 205 yapman ise tabanı daraltmanın yanı sıra lastik çapını da daraltır. Hız ve km bilgin farklı gösterir. Ayrıca aracın alçalır.

mygold
21-01-2012, 14:26
arkadaşlar su anda ankarada cok guzel bır kar yagısı var. yollar kar..hemen tecrubeye cıktım.ve test yokusu karsıma geldı. 2 tane opel astra ve 3 tane honda yokusun ortasından gerı dondu yol bosalınca ben yokusa gırdım tam tepeye yakın bıraz patınajla yokusu bıtırıp duzluge cıktım.sonuc cok mutlu ettı benı. lastık hankook icebear w440 kış lastıgı ölçu:205 55 r16 "şiddetle onerırım"

http://www.felnigumi.hu/foto/hankookw440.jpg
selamlar.

TanerHoca
21-01-2012, 14:40
tecrübe paylaşımından ötürü teşekkür ederim mücahit.

diğer forum üyeleride kişisel deneyimlerini aktarsalar küçük bir bilgi bankası oluşturabiliriz bu başlıkta. :iyi

Yasin CCK
21-01-2012, 14:50
Hocam benim hiç kış lastiğim olmadı :uzgun

TanerHoca
21-01-2012, 14:56
Hocam benim hiç kış lastiğim olmadı :uzgun

:gul4
http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/yapma-bunu-yapma-bunu_90769.jpg

Yasin CCK
21-01-2012, 14:58
:gul5

pisi
21-01-2012, 15:20
Malum Eskişehir de de her yer buz ve kar.. Bende goodyear ultra grip 8 kış lastiği aldım ve güvenli sürüşü ve karlı yokuştaki performansı gerçekten inanılmaz..... 240 tl adet fiyatı kış ortasında normal sanırım...

Dreamcatcher
21-01-2012, 16:30
UG8 doğru tercih...güle güle kullan..:)

mygold
21-01-2012, 17:04
hankook w440 tanesı 195tl. ug8 tanesı 240 tl. 4 lastıkte 180 tl fark az para degıl bence.. .sıralamada ug8 bırıncı sırada ise w440 3. sıradadır bu bır gercek ama fıyat fayda olayını da gozardı etmeyın.. para sıkıntısı yoksa kesılıkle ug8 :havali :havali

TanerHoca
21-01-2012, 23:31
mücahit fayda maliyet konusunda kesinlikle haklısın ama hankook da pek ucuz değilmiş.

aydalper
21-01-2012, 23:53
Karda, buzda, yağmurda, kuru asvaltta yani her ortamda denedim. Alpin 4 ler yedinci sırada da olsa görevlerini yerine getiriyorlar. 195/65/15 ekim ayında almıştım, tanesi 135 lira. 17" jant kullanan arkadaşlara allah sabır versin.

InsMuh
22-01-2012, 02:38
Insmuh

Zaten Senin aracın lastik Mud&Snow tipi olarak çıkıyor ve bu sebeple ebatın 215 60 16. Eğer Grip Control yoksa zaten 17 inç çıkıyor lastikler. Senin ebat araziye daha uygun. 205 yapman ise tabanı daraltmanın yanı sıra lastik çapını da daraltır. Hız ve km bilgin farklı gösterir. Ayrıca aracın alçalır.

sevgili ömer;
araçta M&S tipi lastikler olsa da , biliyorsun ben Sivas'tayım burası için kesinlikle yetersiz gelir.
tabanı 205 yaparak çapı da küçülttüğümü biliyorum ama geçen hafta yağan 20-25cm karda bolca test etme sanşım oldu. kar, buz, yokuş, viraj hiçbir sıkıntı yok. en ufak bir patinaja düşmedi araç. en ufak bir savrulma da olmadı. grip control her startta standart moda geçtiğinden çoğu zaman da kar modunda değildi.
geçen seneki pirelli den sonra ug8 bambaşka geldi bana. şiddetle tavsiye ederim. sivas şartlarında bizzat test edildi onaylandı.
keyifli sürüşler :)

pisi
22-01-2012, 16:25
UG8 doğru tercih...güle güle kullan..:)
Teşekkür ederim...

serkan3d
22-01-2012, 21:02
307 aracımda kumho marka kar lastikleri mevcut , 205 45 55 r16 ebatlarında. Ankarada haftasonu yaşanan yoğun kar yağışında neredeye hiç problem yaşamadım , yokuş tırmanışı olsun , fren performansı olsun gayet başarılı, Kar yağışının en yoğun olduğu saatlerde kızılaydan keçiörene kadar iyice test etme imkanım oldu , özellikle keçiören asfalt yokuşunda yolda dörtlüleri yanan ve olduğu yerde patinaj çeken araçların arasından makas atarak hiç zorlanmadan çıkmak çok eğlenceliydi :) tabi aşırı buzlanmanın olduğu yerlerde bi miktar zorlanmadım değil .. Ancak 307 nin önden çekişli bir araç olmasının avantajını kullanarak aşırı buzlanma olan yerlerdende fazla zorlanmadan kurtulabildim. Sonuç olarak kumho kar lastiği almak isteyen arkadaşlar varsa gönül rahatlığıyla alabilirler fiyat olarak birazda pazarlıkla 4 adeti 700 tl olarak alınabiliyor ve duyduğum kadarıyla kore ve japon araçlarının bazıları kumho yu fabrikasyon lastik olarak kullanıyolarmış (kia , nissan ..vs tarzı ) , bence michelin , bridgestone tarzı markalara dünya kadar para vermeye gerek yok (tabi erzurum gibi bi yerde yaşamıyorsanız.. :) )

muhti
23-01-2012, 15:33
perşembeden sonra istanbula soğuk hava ve kar yağışı yeniden geliyor. kış lastiği taktırmayı düşünenler ellerini çabuk tutsunlar derim.

muhti
24-01-2012, 15:40
4 mevsim, yazlık ve kışlık lastikler için güzel bir karşılaştırma buldum.

Winter Snow Tires vs All-Season Tires vs Summer Tires testing on Ice (http://www.youtube.com/watch?v=L2wTg0l3_wI#ws)

TanerHoca
24-01-2012, 17:41
bu videoyu geçen sene bu başlıkta paylaşmıştım ;)
hatta bir de not düşmüştüm. :havali

karşılaştırmalı test videosu...

http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s&feature=related

fark bariz ortada.ama milletin kabak lastiklerle gezdiği bir ortamda sizin kış lastiği takmanızın hiçbir anlamı yok. o yüzden mecbur kalmadıkça karlı buzlu havalarda toplu taşımayı veya evde şömine başında oturmayı tercih etmek en iyisi. :) ;)

http://img573.imageshack.us/img573/9676/somine40genis.jpg

muhti
24-01-2012, 18:15
gözümden kaçmış hocam, şömine başını tercih ederim bende.. :havali

TanerHoca
24-01-2012, 18:35
bu video da kış lastiğinin sadece karlı zeminde değil, ıslak zeminde de yaz lastiğine göre
daha avantajlı olduğunu gösteriyor. :iyi

Winter Tyres v Summer Tyres: the Truth! - Auto Express (http://www.youtube.com/watch?v=elP_34ltdWI#ws)

OZZY77
26-01-2012, 11:51
Megane da 205-55-16 UG8 kullanıyorum. Şu aralar Küthaya da tam bir kabus var. Yağmur, kar, buz, dondurucu soğuklar ne ararsan. Yokuş, bozuk yok, buzlu zemin, sulu zemin RCZ ile son bir ay 50 Megane ile 1000-1500 km arası yol yaptım. Araçta ESP-ASR gibi donanımlarda var. UG8 lerle beraber hiç sorun yaşamadım yolda kalan bir sürü araç olan yerlede dahi yola devam ettim. UG8 gerçekten şu ana kadar kullandığım en iyi kış lastiği diyebilirim.

TanerHoca
27-01-2012, 16:22
bugün aracımın üzerindeki petlaslarla son derece zorlu şartlar altında yaklaşık 100 km yol yaptım.
sonuç gayet olumlu.lastiklere verdiğim para düşünülürse petlaslar fayda maliyet
oranıyla sınıfı geçti diyebilirim. :iyi

tkhoca - Video-0021.mp4 (http://s1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/?action=view&current=Video-0021.mp4)

Gökay
27-01-2012, 20:06
205 55 R16 ölçüsünde UG8 aradım yok satıyor sanırım kardeşler bulamadım.Yarın Anadolu yakasında arayışlara devam edeceğim otoparktan çıkabilirsem :aran

Dreamcatcher
27-01-2012, 20:15
Hocam aslanı yormuşsun biraz :)
Ben de pazar Ilgaz' ın doruklarında olacağım maaile inşallah :nargile

TanerHoca
27-01-2012, 20:24
205 55 R16 ölçüsünde UG8 aradım yok satıyor sanırım kardeşler bulamadım.Yarın Anadolu yakasında arayışlara devam edeceğim otoparktan çıkabilirsem :aran

kışın en yoğun geçtiği şu aralar lastik almak için seçilebilecek en kötü zaman.
fırsatçılar kol geziyor piyasada.çok mecbur kalmadıkça alma veya zincir ile idare et derim.

TanerHoca
27-01-2012, 20:24
Hocam aslanı yormuşsun biraz :)
Ben de pazar Ilgaz' ın doruklarında olacağım maaile inşallah :nargile

hayırlı yolculuklar, iyi eğlenceler. :)

Cem B
27-01-2012, 20:29
bugün aracımın üzerindeki petlaslarla son derece zorlu şartlar altında yaklaşık 100 km yol yaptım.
sonuç gayet olumlu.lastiklere verdiğim para düşünülürse petlaslar fayda maliyet
oranıyla sınıfı geçti diyebilirim. :iyi

tkhoca - Video-0021.mp4 (http://s1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/?action=view&current=Video-0021.mp4)

Taner abi, senin kullandıgın lastikleri eylül ve nisan ayları içerisinde askerde kış şartlarının çok ağır oldugu edirne de keşan da kullandım yaklaşık 7 ay,ucuz ve bilinmeyen bir marka işe yararmı gibi kesinlikle düşünme askeri şartlarda land rover jipler arazi vitesi zincirle ugraşırken 20 cm karda deli dana gibi geziyordum:) mükemmel lastiklerdir.

TanerHoca
27-01-2012, 20:39
cem, petlasları başka lastiklerle kıyaslama imkanım olmadı ama
dediğim gibi fayda maliyet açısından başarılılar.

tAKreS
27-01-2012, 21:02
cem, petlasları başka lastiklerle kıyaslama imkanım olmadı ama
dediğim gibi fayda maliyet açısından başarılılar.

memleketimin lastiği hocam :nargile fiyatıda iyi :)

Gökay
28-01-2012, 14:52
Kar bitti ben Grip oldum hemde UltraGrip :bam3 :D

Bugun 2 adet (duygusal sebeplerden dolayı) UG8 taktırdım.Direksiyon okadar yumuşadıki aman Allahım dedim aslanım ne keyifli oldu, 2 ay sonra nasıl Contileri geri takacağım bilemiyorum. :bee

http://img408.imageshack.us/img408/4584/28012012093.jpg

http://img208.imageshack.us/img208/7333/28012012090.jpg

TanerHoca
28-01-2012, 15:22
gökay hayırlı olsun.kaç paraya mal oldu ???

Ömer Gedik
28-01-2012, 15:24
Tam kar dönemi, kaç aldın hakikaten?

Dreamcatcher
28-01-2012, 17:09
Gökay hayırlı olsun..doğru tercih yapmışsın..2/4 yani yarım olmuş keyfin ve emniyetin ama duygusal olunca iş başka..

şimdi dikkatli ol aracın arkadan kayma eğiliminde olacaktır sürekli...

Gökay
28-01-2012, 17:22
Aynen tam kar dönemi,çok yeri aradım hep olumsuz cevap aldım sadece UG8 için değil diğer kışlıklar içinde.

Tam fırsatçıların kol gezdiği dönemde ne yazıkki 240'a 6 taksitte aldım.2x çelik yada metal sibopla beraber ki bunu daha önce görmedim ben beni kandırmış olabilirler sozde 10-15 defa sökme takmaya bu siboplara bişey olmazmış diğerleri zaten 10 tl imiş ve her sokme takmada değişmek lazımmış (Bu arada beni aydınlatın bu konuda)

Taner hocam sizle özelden konuştuğumuz şu bizim buradaki lastikçide 160 liraya Starmaxx W850 buldum Petlas'ın avrupaya ihraç ettiği malmış elindede sadece 2 adet kalmıştı ama güvenemedim işte ne yalan söyliyim :aran

Bu arada arkadaşlar direksiyon çok hafifledi bu sadece lastik hamurundan dolayımı ? H kodlu lastik Contiler T idi galiba :)

Hüsmen hocam evet yengeç gibi olduk şu anda sanırım yan yan :kral

TanerHoca
28-01-2012, 18:07
...
Taner hocam sizle özelden konuştuğumuz şu bizim buradaki lastikçide 160 liraya Starmaxx W850 buldum Petlas'ın avrupaya ihraç ettiği malmış elindede sadece 2 adet kalmıştı ama güvenemedim işte ne yalan söyliyim :aran
...

benim lastiklerin aynısı.fiyat da çok makulmüş.arkaya da onları al derim. :havali

bu arada 240 lira mevsim şartları düşünüldüğünde beklediğimden ucuz olmuş yine de.

muhti
28-01-2012, 21:23
hayırlı olsun keyifli sürüşler :havali

BahadırALTUN
28-01-2012, 22:17
Arkadan itişli bir araç kullanan birisi olarak bir iki kelam de ben edeyim bari.

Bende aracıma Kumho kış lastiği aldım. Ölçüleri 225/50/17 modelini hatırlamıyorum şu an için . Araç 200 hp üzeri ve otomatik olduğu için başlarda çok çekiniyordum. Kullandıkça alıştım sanırım.

Önden çekişten en belirgin fark; hızlı girilen virajlarda önde dışa kaymanın daha fazla olması ve viraja yavaş girip dönüş sırasında gaza biraz yüklendiğinizde arkanın dışa doğru fena kayması (buna halk arasında yanlamak ta deniliyormuş). Onun dışında 407 imle girdiğim her yere girip çıktım ve zorlanmadım diyebilirim. Rampa çıkarkende inerkende çok fark hisstmedim.

En kötü kış lastiği bile en iyi yaz lastiğinden iyidir. Atı koşturan binicisidir. :)

TanerHoca
30-01-2012, 17:29
az önce kayışdağı civarındaydım ve yolun belli bölümlerinde buzlanma vardı.
buzda kış laştiği bile fayda etmiyor, aman dikkat!

Hasan_33
30-01-2012, 20:51
buzda kış laştiği bile fayda etmiyor, aman dikkat!

Taner Hocamin bi ara rengi atmis gibi geldi :D

Gökay
30-01-2012, 22:08
Dışarsı dona çekti kıtır kıtır valla ,yumuşak ve cıvık karda UG8'ler vantuz gibi yapışıyor yola,buzdaki tavrınıda yarın sabah göreceğiz :)

Dreamcatcher
30-01-2012, 22:10
Dışarsı dona çekti kıtır kıtır valla ,yumuşak ve cıvık karda UG8'ler vantuz gibi yapışıyor yola,buzdaki tavrınıda yarın sabah göreceğiz :)

Test etmesen iyi edersin Gökay...UG8 de olsa karlastiği buzda yer tutmaz :tehlikeli

TanerHoca
30-01-2012, 22:16
arkadaşlar tekrar ediyorum:buzda kış lastiği fayda etmez!!!
buzlu zeminde ya zincir, ya da çivili lastik ki o da istanbul için fantaziden öteye geçmez.

Gökay
30-01-2012, 23:00
sizlerle tamamen ayni gorusteyim,biz ayakta zor duruyoruz,teker avuc ici kadar yeri anca yere basiyo zaten aman Allah korusun.Peki bu testlerdeki ozellikle bide kapali spor salonlarinda buz ustunde deniyolar ya amaclari nedir!

Ömer Gedik
31-01-2012, 01:32
Kar lastiği buzlu zeminlerden Normal lastiklere göre daha iyi tutunma sağlar bunu kılcal kanalları ve lastiğin hamur yapısı sayesinde yapar.

Fakat bu avantaj tamamen buz zeminlerde çok etkisini gösteremez. Yollarda çok dikkat.

TanerHoca
31-01-2012, 16:05
arkadaşlar geçen sene aldığım petlas snowmaster lastiklerimi
geçen sene doğru dürüst kar kış olmadığı için deneme fırsatı bulamamıştım.

ancak bu sene istanbulda kara doyduk :havali
ben de lastiklerimi adam akıllı test etme imkanı buldum.gerek dün geceki -4 derecede gerçekleştirdiğim
tamamı kar ve zaman zaman buz üzerinde yaklaşık 3 saatlik sürüş deneyimi gerekse bu sabah
yine -3/-4 derece sıcaklıklarda son derece zor hava ve yol koşullarının olduğu dağ ve köy yollarında
yaptığım 200 km lik sürüş deneyiminden sonra artık gönül rahatlığı ile petlasları herkese tavsiye edebilirim.

kar yağdığından beri gece gündüz demeden seyrine doyum olmayan muhteşem manzaralarla insana
keyif veren istanbul civarındaki köy yollarındayım.bu süreçte petlaslar üzerine düşen görevi fazlasıyla
yerine getirdi.ödediğim para da düşünülünce lastikler kar üzerindeki performansı ile 10 üzerinden 9 u rahat alır.

bizzat kişisel deneyimimi önümüzdeki yıllarda kış lastiği almayı düşünenlere yol göstermesi dileğimle sizlerle paylaşıyorum.

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/IMG_5549.jpg

Dreamcatcher
31-01-2012, 16:11
Aynı marka ve tip lastiği kullanan biri olarak sana tamamen katılıyorum hocam..bu markaya çok soğuk bakan biri olarak diğer araçdan kalma olduğu için kullanıyorum ve memnunum..

Abdullah
31-01-2012, 16:23
Allah kaza bela vermesin lastikler hep böyle gitsin inşallah hocam.