PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış Lastiği-Tecrübe Paylaşımı

Sayfa : 1 [2]

TanerHoca
31-01-2012, 17:17
Allah kaza bela vermesin lastikler hep böyle gitsin inşallah hocam.

abdullah 2 yıl daha sorunsuz gider, sonrası Allah kerim...

Hasan_33
31-01-2012, 18:43
Allah kaza bela vermesin lastikler hep böyle gitsin inşallah hocam.

abdullah 2 yıl daha sorunsuz gider, sonrası Allah kerim...

Hocam nasil ya ? Niye 2 yil daha sorunsuz gider dediniz anlamadim ??? En az 5 yil gideri var, zaten kislik kullanimda (3-4 ay) profili kolay kolay bitmez.

muhti
31-01-2012, 19:43
bunlar da benim fuldalar. hakkında aman aman övgüler olmasa da yoğun karda beni ne üzdü ne de strese soktu. bugün 508 sw rampada yazlık lastikleriyle 4lüleri yakmış şekilde yolda kalmışken yanından rahatça süzüldüm gittim. kış lastiğinin kötüsü olmaz diye düşünüyorum hele ki yazlık lastiğe kıyasla. istanbul gibi aman aman yağışın olmadığı yerde bilindik markaların tamamı rahatça isteklerinize cevap veriyor.

http://img685.imageshack.us/img685/948/fotoraf0190q.jpg

http://img24.imageshack.us/img24/3751/fotoraf0191t.jpg

TanerHoca
31-01-2012, 20:08
Hocam nasil ya ? Niye 2 yil daha sorunsuz gider dediniz anlamadim ??? En az 5 yil gideri var, zaten kislik kullanimda (3-4 ay) profili kolay kolay bitmez.

hasan lastikleri geçen sene aldım.bu sene 2. senesi.
2 sene daha sorunsuz kullanırsam eder 4 sene.
ondan sonraki performansı nasıl olur bilemem.
çünkü kış lastiği sertleşti mi zaten hiç bir özelliği kalmıyor.

TanerHoca
31-01-2012, 20:14
...kış lastiğinin kötüsü olmaz diye düşünüyorum hele ki yazlık lastiğe kıyasla. istanbul gibi aman aman yağışın olmadığı yerde bilindik markaların tamamı rahatça isteklerinize cevap veriyor.

kesinlikle katılıyorum özdemir.yaz lastiği ile kış lastiği arasında dağlar kadar fark var.
ayrıca ben bu lastikleri tedbir ve hobi amaçlı aldım.yani benim kış lastiği kullanmam keyfe keder.
tamam kış lastiği bütçe işi ama millete bakıyorum altında 150-200 bin liralık araç.
her gün aracıyla km lerce yol yapıyor ancak kış lastiği almıyor ben de bunu anlamıyorum işte...

Gökay
01-02-2012, 09:15
Eveeet son anda verdiğimiz TL'lerin karşılığını alıyoruz.Bileği geçen kardan rahatca cıkıp caddeye ulaşıp asfaltı görüp işimize ulaştık kazasız belasız.

Yalnız sadece ön tarafta kışlık olması çok eğlenceli!! olabiliyor (zaman zaman) :cilgin Çok dikkat etmeli yan yan neslihan olabiliyoruz Allah korusun özellikle dönüşlerde :D

http://img710.imageshack.us/img710/8210/01022012103.jpg

Dreamcatcher
01-02-2012, 09:24
...Çok dikkat etmeli yan yan neslihan olabiliyoruz ...

Sabah sabah beni güldürdün Allah da seni güldürsün emi :gul5 :gul5

Gökay
01-02-2012, 09:31
Amin Hüsmen abi cümlemizi güldürsün :nazar

Bu arada kar güzel zevkli ama umarım buza dönmeden erir :bilmem

Ozan
01-02-2012, 09:42
Ben sabah mahallede Partner ile neslihan oldum.Kaldım.
Zincirleri takarak çıktım.Malum yazlık lastikler.
Birazdan Goodyear almaya gideceğim :)

Dreamcatcher
01-02-2012, 09:48

Ozan baba nazarım mı değdi ne ..
sen bütün Türkiye yi gez yazlıklarla,evin önünde kal..olacak iş mi :)

Burak
01-02-2012, 09:52
Arkadaşlar,

Aşağıdaki ürünü alıp da kullanan var mı ? İstanbul kar şartları için sokak aralarında kurtarıcı olur gibi. Malum ana arterlerde sorun yok. Gerçi her durumda kış lastiklerinin önemi büyük. Ben de seneye kış lastiği taktıracağım, bu sene daha kar görür müyüz belli olmaz.

http://www.autosock-tr.com/

Gökay
01-02-2012, 10:11

E aşağı insen inemen çıksan çıkaman orda,demek bile cesaret ister.Nişantaşının ara sokakları kötü..

Abdullah
01-02-2012, 10:11
var 3008 sahibi bir üyemiz takmıştı söylediğine göre kar yapışıp üzerinde buz olana kadar çok iyiymiş ama sonrası kötü.

Ömer Gedik
01-02-2012, 10:55

Ozan baba nazarım mı değdi ne ..
sen bütün Türkiye yi gez yazlıklarla,evin önünde kal..olacak iş mi :)

İstanbul başkadır :)

Burak
02-02-2012, 12:48
Kış lastiği konusunda çok yeniyim. Benim araç için biraz internetten fiyat araştırması yaptım. Sonuç parasal açıdan çok korkutucu. :korku Acaba bu fiyatlar doğru mudur ? Yoksa daha düşüğe bulunabilir mi ? :uzgun
Ölçü 205-50-R17

Good year UltraGrip Performance 2
470 TL
Michelin Alpin
485 TL
Sava Eskimo
390 TL
Pirelli W210 Sottozero
553 TL

TanerHoca
02-02-2012, 13:03
burak kendi aracımda kullandığım ve verdiğim paraya göre performansından memnun olduğum -ki
bu başlıkta deneyimlerimi paylaştım- 205-50-R17 petlasların fiyatı 200 tl.yalnız elde varmıdır bilmiyorum
çünkü ilan 12 ocak tarihli...

bu da linki:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-jant-lastik-lastik-petlas-kis-lastigi-205-50-17-93v-snowmaster-w651-xl-70825959/detay

Burak
02-02-2012, 13:26
200 TL iyi fiyatmış, petlas'ın kendi sitesindeki fiyat 260-270 TL gibi.

Taner hocam, lastikten uğultu geliyor mu peki ? Kış lastiğinde beni en rahatsız eden bu ses.

TanerHoca
02-02-2012, 16:20
ben lastiklerimi bu kış -4 derecede karda buzda kullandığım gibi
22 derece sıcaklıkta 130 km hızla otoyolda da kullandım.
beni rahatsız edecek bir gürültüyle karşılaşmadım.

sadece birşey dikkatimi çekti.gerek önceki aracımda kullandığım
pirelli marka kış lastiği, gerekse petlas ıslak zeminde daha fazla su sesi çıkarıyor.
bunu da lastiklerin yapıları itibariyle yaptıkları su tahliyesine yoruyorum.

Dreamcatcher
02-02-2012, 16:26
Hocam pirelli bildiğim en sert lastiktir,hem kauçuk kalitesi olarak serttir hem de içinde diğer lastiklerden çok daha fazla çelik tel vardır, o yüzden çok ses yapar ve konforu da bozarlar..

TanerHoca
07-02-2012, 20:19
İstanbul dahil Türkiye’nin büyük bölümünde etkili olan kar yağışı kış lastiği satışlarını patlattı.
Lastik bayilerinin önünde uzun kuyruklar oluşurken, hemen hemen tüm markalar stoklarını tüketti.
Son 10 gündür bayilerde ciddi yoğunluk yaşandığını belirten Michelin Pazarlama Direktörü
Sertan Akçagöz, “Kış lastiği yılda 1.5 milyon adetlik bir pazardır. Bu satışın yüzde 35’ini son 10 günde
yapmış olduk. Bu da yaklaşık 525 bin adetlik bir rakama denk geliyor. Son 10 günde 92 milyon liralık
kış lastiği satışı gerçekleştirildi” dedi.

Ömer Gedik
07-02-2012, 20:48
Kar yarın itibariyle İstanbulda başlayacak görünüyor. Umarım etkili olmaz. Perşembe günü sınavım var. :(

gokhancpt
07-02-2012, 21:38
Kar yarın itibariyle İstanbulda başlayacak görünüyor. Umarım etkili olmaz. Perşembe günü sınavım var. :(

Rahat ol, sen sınavına odaklan ;)

Gökay
07-02-2012, 21:45
Ya herkes kış lastiği alıyo şimdide kardeşim kar yağınca seviniyodum trafik olmuyo diye,milllet çıkamıyodu korkudan :D

Gökay
07-02-2012, 21:49
Bu arada UG8'lerin sağanak yağmur altındaki sürüşlerde çıkardığı sesi kaydetme şansım olsada burada yayınlasam,arabanın altında hakikatten bi yaratık varmış gibi sesler geliyor :D Sanırım üstündeki olukların suyla kavuşma sesleri :arkadas

pisi
03-04-2012, 16:05
malum yaz kendini hissettirmeye başladı ve bende ug 8 leri çıkarttırıp yazlıklara geçiş yaptım.... yalnız dikkatimi çekend ireksiyonun birden ve belirgin bir şekilde ağırlaşması oldu.. ilk kez kış lastiği kullandığım için bu durumun normal olup olmadığını bilemiyorum ve yorumlarınızı merak ediyorum....

Gökay
03-04-2012, 16:16
Gayet normal bu durum, kış lastiğinin hem hamuru çok daha yumuşak hemde üzerindeki kılcal desen durumu yazlık lastiklere göre farklı.

Özdemir
16-10-2012, 20:45
Fiyatlar iyice şişmeden kış lastiği arayışlarımı hızlandırdım. Lastik ölçüm 225/45/17 birçok markanın fiyatlarını toparladım gibi bu yüzden de iyice kararsız kaldım.
Michelin, Bridgestone, Goodyear, Nokian, Continental, Pirelli gibi markaların fiyatları maalesef 360-425 TL arasında değişiyor bu yüzden de bu markaları elemek zorundayım.
Adını sanını duymadığım markaların fiyatları 220-250 TL arası değişiyor bunları da güvenmediğimden eliyorum.
Alınabilecekler listemde şuan için Sava 315TL, Lassa 300TL, Hankook 270TL, Nexen 245TL, Petlas 235TL var. (6 taksit fiyatları)
Nexen nasıldır acaba kore malı olduğunu söyledi bayi bilen kullanan tecrübesi olan var mı en mantıklı seçim şuan nexen gibi duruyor lastiklerde temmuz 2012 üretimi.
Başka tavsiyesi olan var mı hangisi mantıklı kararsız kaldım.

mygold
17-10-2012, 06:24
dogru karar 1-2 ay sonra fiyatlar artar..lassa oneririm pişman etmez..ben hankook kullanıyorum ve memnunum onuda oneririm ..başka markaya girme derim ozdemir...

Taylan43
17-10-2012, 09:41
Daha önce şirketin bana verdiği arabanın kış tekerleri nexen'di ama karda baya kayma yapıyordu, o yüzden ben beğenmemiştim. Lassa'nın kış tekerlerini 2eski aracımda kullandım ve memnun kalmıştırm ama Michelin yokmu Michelin.... :)

Taner hocam Petlas kullandığını ve çok memnun kaldığını söyledi, Petlasa bir uğrayıp konuşmak isterim, sonuçta iyi bir marka, bir sava ya da uyduruk bir marka değil... ben de 10-15 güne bir kış tekeri almak zorundayım. 215/55/17R benimki de...

suat3
18-10-2012, 20:16
Meraba arkadaşlar bende bugun 4 adet kış lastiği aldım. Ufak bi araştımadan sonra good year u8 aldım. genellikle tavsiye edilen bi lastik.. ebatlar 205/55/16. Altı taksit toplam 800 lira...

eyup_31
18-10-2012, 20:42
Şükür buralar da kış lastiği diye bir sorunumuz yok dört mevsim aynı lastikle devam

eyup_31
18-10-2012, 20:43
Meraba arkadaşlar bende bugun 4 adet kış lastiği aldım. Ufak bi araştımadan sonra good year u8 aldım. genellikle tavsiye edilen bi lastik.. ebatlar 205/55/16. Altı taksit toplam 800 lira...
Hayırlı olsun güle güle kullan

aydalper
19-10-2012, 17:02
Bu senen kış lastiği derdim yok şükür. Geçen seneden alpin4 lerim duruyor. Ama alacak arkadaşlara kasım 15 gelmeden iyi bir pazarlıkla almalarını tavsiye ederim. fazla sonraya bırakmak pahalıya malolabilir.

bylal666
20-10-2012, 09:03
Değerli arkadaşlar, UG8 almayı düşünüyorum, 205/55 R 16 91T UG8. bilgisi olan arkadaşlar seçimim hakkında olumlu olumsuz yorumda bulunabilirse sevinirim. Ankara havasında kullanılacaktır. Merak ettiğim diğer bir konu ise UG7+'dan farkı nedir?

suat3
20-10-2012, 10:17
aynı ebatlarda aynı markadan u8 aldım. birkaç gün önce almıştım,daha taktırmadım ama.. genellikle tavsiye edilen bi marka. bende ankarada oturuyorum yani ankarada kullanacam. diğer modelle farkını bilmiyorum ama..

Gökay
20-10-2012, 10:45
UG8 için söylenecek söz yok kesinlikle tavsiye ederim,gecen kış kullandım.Bu senede bayramdan sonra tekrar taktıracağım balkonda uyuyolar :)
UG7 plus'ı bende bilmiyorum ama sonunda plus olan şeylere karşıyım genelde 206plus gibi mesela :D

Siz Ankaradasınız zincirede ihtiyacınız olacaktır ama çivisiz olduktan sonra buzlu zeminde hiçbir kış lastiği size yardımcı olamayacaktır.

bylal666
20-10-2012, 10:49
Batıkent'i bilen arkadaşlar vardır, Carrefour yokuşu tek derdim...

suat3
22-10-2012, 22:14
Meraba arkadaşlar geçen hafta tanesini 200 liraya aldığım kışlık lastiklere bugün serviste 253 lira fiyat çıkardılar.. lastik fiyatları her yerde farklı, alamadan önce ii araştırın bence...

Özdemir
25-11-2012, 00:18
Fiyatlar iyice şişmeden kış lastiği arayışlarımı hızlandırdım. Lastik ölçüm 225/45/17 birçok markanın fiyatlarını toparladım gibi bu yüzden de iyice kararsız kaldım.
Michelin, Bridgestone, Goodyear, Nokian, Continental, Pirelli gibi markaların fiyatları maalesef 360-425 TL arasında değişiyor bu yüzden de bu markaları elemek zorundayım.
Adını sanını duymadığım markaların fiyatları 220-250 TL arası değişiyor bunları da güvenmediğimden eliyorum.
Alınabilecekler listemde şuan için Sava 315TL, Lassa 300TL, Hankook 270TL, Nexen 245TL, Petlas 235TL var. (6 taksit fiyatları)
Nexen nasıldır acaba kore malı olduğunu söyledi bayi bilen kullanan tecrübesi olan var mı en mantıklı seçim şuan nexen gibi duruyor lastiklerde temmuz 2012 üretimi.
Başka tavsiyesi olan var mı hangisi mantıklı kararsız kaldım.

Sonunda kışlıklarımı aldım. Tercihim Nokian wr g2 modeli oldu. Fikir vermesi açısından 225 45 17 ölçü peşin 330 taksitli fiyatı 340 lira.

Taylan43
26-11-2012, 14:29
Arkadaşlar hankook'un V tipi kış lastiğini kullanıyorum ve uzun yolda daha iyi anladım ki; en az Michelin kadar iyi ve çok memnun kaldım. Almak isteyen varsa hiç düşünmesin.

Abdullah
26-11-2012, 14:55
Yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması üzerine emniyet yetkilileri değerlendirmede bulundu. Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını bildirdi.

TanerHoca
26-11-2012, 16:05
Sonunda kışlıklarımı aldım. Tercihim Nokian wr g2 modeli oldu. Fikir vermesi açısından 225 45 17 ölçü peşin 330 taksitli fiyatı 340 lira.

hayırlı olsun özdemir.ilerleyen zamanda kullanımla ilgili izlenimlerini de bekliyoruz.

Abdullah
26-11-2012, 17:01
Özdemir Hayırlı olsun.

Cem B
26-11-2012, 19:31
merhabalar,

18 jant için kış lastiği almak mantıksızmıdır? kalın taban oldugu için verimin çok düşük olacağı düşüncesindeyim

TanerHoca
26-11-2012, 20:40
merhabalar,

18 jant için kış lastiği almak mantıksızmıdır? kalın taban oldugu için verimin çok düşük olacağı düşüncesindeyim

kim demiş!

http://www.youtube.com/watch?v=Xc6ZbLedQgQ&feature=related

mygold
26-11-2012, 20:42
merhabalar,

aslında her boyut için kış lastiği kullanılabilir ama yeterki kulanacak duzgun yol bulabilelim cem baskan..

Cem B
26-11-2012, 23:13
Abi abdullah dedi :) ben onun yalancısıyım:)

TanerHoca
27-11-2012, 08:57
Abi abdullah dedi :) ben onun yalancısıyım:)

ben onun kulağını çekerim. :D

Abdullah
27-11-2012, 09:05
Cemmmm sen bu laflara aldanma bende Tanerhocanın yalancısıyım dikkat et Lambo o Lambo onun arkasından beygirler fışkırıyor pejo gibi 90 tane beygircik yok :D

Ayrıca bir yanlış anlamayı düzelteyim kullanılmaz demedim taban ne kadar dar olursa karlı havada kış lastikleriyle daha rahat edersin dedim yahu :D

mygold
27-11-2012, 09:10
Cemmmm sen bu laflara aldanma bende Tanerhocanın yalancısıyım dikkat et Lambo o Lambo onun arkasından beygirler fışkırıyor pejo gibi 90 tane beygircik yok :D

Ayrıca bir yanlış anlamayı düzelteyim kullanılmaz demedim taban ne kadar dar olursa karlı havada kış lastikleriyle daha rahat edersin dedim yahu :D

artık bunun üstüne 18 jantına kış lastiği alırsın abdullahcım.:gül8:

TanerHoca
27-11-2012, 09:11
lamboyu özellikle koydum. böylesine güçlü bir araç da bile işe yarayan kış lastikleri 90 hp lik araçlarda mucizeler yaratır. :havali

unutma kışın(karlı zeminlerde) en kötü kış lastiği en iyi yaz lastiğinden daha iyidir. :)

Abdullah
27-11-2012, 10:00
artık bunun üstüne 18 jantına kış lastiği alırsın abdullahcım.:gül8:

yok yok ben almayayım alacak arkadaşlara mani olmayayım :D

Selim Sümer
18-12-2012, 09:57
Birkaç gün önce kış lastiklerini taktırdım.Bu sene otomobili daha çok eşim kullandığı ve önümüzdeki seneye de hazır olmak için almaktan başka çare kalmadı.Pirelli sottozero seri 2 model lastikleri 500km kadar kullandım.Çok sessiz ve yumuşak olduğunu söyleyebilirim.Kar/buz performansını da paylaşırım.Selametler.

Abdullah
18-12-2012, 10:03
Hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin.

bacadir68
18-12-2012, 13:08
kış şartlarında ben goodyear kulanıyorum ve gayet memnunum ama bir daha ki kış lastiği şeçimimde michelin'e yöneleceğim. bakalım bahsedildiği kadar iyi mi deneyip göreceğiz. şu an aracımda goodyear ultragrip 7 takılı.

Ömer Gedik
18-12-2012, 14:58
Asker dönüşü eğer çok kara kış olursa bende bu seneden kışlık takmak istiyorum. Daha önce UG7 kullandım ve çok memnum kaldım. Bir sonraki ercihim muhtemelen UG8 olacak.

Gökay
18-12-2012, 20:48
Gecen sene maddiyattan dolayi son dakikada 2 adet almistim.Gectigimiz haftada diger cifti alip seti tamamladim.
Lastikci israrla eskileri (eski dedigim 3ay kullandim) arkaya,yenileri one takmaya yeltendi.Yok dedim eskiler onee yeniler arkayaa :) Abi sen anlamazsin biz biliyoruzda yapiyoruz bize guvensene falan dedi :)
Neticede dedigimi yapmak zorundaydi,yapti...Ama kesin soylenmistir icinden :)

ANKA
19-12-2012, 14:37
Ben almış olduğum 4 good year ug8'den inanılmaz derecede memnunum. Hatta pazartesi bizi karla karşılayan Ankara'da sabah 7'de aracı kullanmak zorunda kaldım, karları bir güzel temizleyip çıktım yola ne kayma ne kızaklama hiçbirşey olmadı. gayet düzgün bir sürüş oldu. Kış lastiği konusunda ug 8 diyorum. Geçen bizim bir arkadaş 4 adet michelin alpine almıştı daha 1 haftalık lastik 50-60 km/s süratte iken sol arka teker yandan yarılmış 308 arkayı bırakmış süratin düşük olması ve yoldaki diğer araçların dikkati ile kötü bir olay olmadan durmuş araç Arkadaş gidip direk lastiği yenilemiş ama ben biraz kurcala dedim. Düşme çarpma da olmadığı söyledi, ben yeni lastiğin birden yarılmasına anlam veremedim. O da iyi bir yerden taktırmış üstelik, 240 Tl vermiş tekine toplam 1000 TL'ye gelmiş lastikler. Ama sonuç faciadan kılpayı. Aslında şu sıra lastik taktıracak arkadaşlara önerilerim var:
1. İyi bir lastik seçin
2. Lastikler yeni olsun
3. Şu sıra çok talep olduğu için iyi bir lastikçiye gidip özenli bir şekilde taktırın aceleye gelmesin
4. Lastik takıldıktan sonra haftada bir lastiklerin yanaklarını bir kontrol edin.
5. Hele de kış lastikleri yumuşak hamurlu olduğu için kaldırma çıkma, sürtme ve çukura düşme gibi olaylardan çok daha fazla etkileniyorlar böyle bir durumda mutlaka lastiği kontrol ettirin.
Çok müthiş bir şoför olabilirsiniz ama lastik yarılması gibi bir olay olduğunda süratiniz de yüksek ise hayatınız ciddi şekilde risk altındadır. Bu yüzden her zaman dikkatli ve özenli olmakta fayda var.
Herkese kazasız belası günler diliyorum.

mimit
20-12-2012, 02:19
Geçen sene aldığım conti ts830 lar ile bu kışta yollardayız,geçen kış edindiğimiz tecrübeler sonrası lastik ile ilgili olarak söyleyeceklerim, geniş su kanalları sayesinde ıslak zeminde başarılı, manevra ve fren kabiliyeti çok başarılı, yeni yağan kar üzerinde kusursuz diyebilirim,kuru zeminde ise bir kış lastiği için oldukça sessiz ve konforlu. dunmuş kar üzerinde hareketi kesilmediği sürece ilerlemede sorun yaşamadım, bir kaç defa donmuş kar üzerinde dur kalk yaptım, eğim sebebi ile patinaj kaçınılmazdı,durduğum yerden kalkamayacağını düşündüğüm anda 2. vites te kalkış yaptım gene patinaj oldu ama araç bir kere hareketi aldıktan sonra ilerlemeye devam etti buda beni mutlu etti.

BahadırALTUN
20-12-2012, 08:03
Ben önlere iki adet Petlas Snowmaster aldım . Henüz kar üzerinde kullanmadım . Ancak daha önce kullandığım lastiklere gore daha sesli ve Arac daha çabuk Abs ye geçiyor . İslak ta performans çok iyi degil yani. Karda nasilmis göreceğiz .

Taylan43
21-12-2012, 15:13
Arkadaşlar geçen ay aldığım 215/55/R17 boyutundaki Hankook Icebear W300 lastiklerimle dün beykoz, ataşehir, kartal, tuzla boyunca yaklaşık 200km araç kullandım ve hiç araç girmemiş yerlerde bile yokuş yukarı sorunsuz çıktım-indim. Islak asfaltta da çok iyiydi, hiç kızaklanmadı. Kesinlikle tavsiye ederim.. Geçen sefer kullandığım Michelin'ler kadar iyi performans aldım. Haftaya Kütahya'ya gideceğim için kar orada daha fena olacaktır ve hiç korkum kalmadı :) O zaman resimlerle eklerim :) :nazar

mygold
21-12-2012, 16:54
Arkadaşlar geçen ay aldığım 215/55/R17 boyutundaki Hankook Icebear W300 lastiklerimle dün beykoz, ataşehir, kartal, tuzla boyunca yaklaşık 200km araç kullandım ve hiç araç girmemiş yerlerde bile yokuş yukarı sorunsuz çıktım-indim. Islak asfaltta da çok iyiydi, hiç kızaklanmadı. Kesinlikle tavsiye ederim.. Geçen sefer kullandığım Michelin'ler kadar iyi performans aldım. Haftaya Kütahya'ya gideceğim için kar orada daha fena olacaktır ve hiç korkum kalmadı :) O zaman resimlerle eklerim :) :nazar

taylan bende hankook icebear w440 kullanıyorum.. cok memnunum...
http://www.felnigumi.hu/foto/hankookw440.jpg

Taylan43
21-12-2012, 17:16
taylan bende hankook icebear w440 kullanıyorum.. cok memnunum...
http://www.felnigumi.hu/foto/hankookw440.jpg

Evet Kardeşim, çok memnunum. Bu sefer uzun yollarda ses, gürültü sıkıntısı çekmemek için V tipi (max:240km) lastik aldım, 200km'de denedim normal lastiğimden farkı yok o yüzden memnunum. Ayrıca Mahmut'a da bir teşekkür daha etmeyi kendime borç bilirim :)

gokhancpt
21-12-2012, 17:25
Evet Kardeşim, çok memnunum. Bu sefer uzun yollarda ses, gürültü sıkıntısı çekmemek için V tipi (max:240km) lastik aldım, 200km'de denedim normal lastiğimden farkı yok o yüzden memnunum. Ayrıca Mahmut'a da bir teşekkür daha etmeyi kendime borç bilirim :)

taylanım, hayırlı olsun iyi bir seçim yapmışsın. yalnız 200 km hızla bir işe yaramaz, haberin olsun:)

Taylan43
21-12-2012, 17:30
taylanım, hayırlı olsun iyi bir seçim yapmışsın. yalnız 200 km hızla bir işe yaramaz, haberin olsun:)

Gökhan abicim ben hıza karşı bir insanım biliyorsun, yoksa 508 almazdım zaten :D sadece ilk aldığımda bir 5 sn civarında denedim. çünkü uzun yolda 120km civarı giderken ses çıkarır mı diye sorduğumda bana git bir dene, sonra beğenmezsen çıkarırız dediler, bende denedim :D

mygold
21-12-2012, 17:39
ben hankookları takınca ne yol sesı nede dıreksıyonda en ufak tıtreme kalıyor. kışlıklarla 190 km kadar cıktım hıç sorun yoktu .harbıden ıyı lastık yapmışlar..

Taylan43
22-12-2012, 00:40
Ayrıca yanlış yazmışım arkadaşlar, tekerlerim Hankook W310 icebear Evo muş. Şimdi bir bakayım dedim :)

woonmalker
02-10-2013, 08:41
forumdaşlar selamlar. aracım 2013 308 auto6r malümünüz kış geldi sayılır. lastik alacağım ve tavsiyelerinizi bekliyorum. lastik ölçülerim 205-55-16 lastiklerden beklentim karda ve kışta iyi yol tutması. nasipse kış ortasında çocuğum alacak o yüzden gece gündüz her an hazır bir araç istiyorum :D ankarada yaşıyorum tanıdık lastikçisi olan arkadaşlardan da yardım bekliyorum. saygılar.

asdfg112
02-10-2013, 10:13
#moonmalker

Nokian WR G2'yi ve Goodyear Ultragrip8'i çok övüyorlar. Nokian yetkili bayi 270 lira istiyor tanesi için ve bence biraz fazla istiyor. Goodyear 215 liraya 2013 üretimi lastikleri veriyor.

Goodyear alırsan bütün bayileri tek tek ara ve açıkça herkesi aradığını, en düşük fiyatı verenle anlaşacağını söyle. telefonuna kuvvet :)

not : ben olsam goodyear tercih ederim test sonuçlarına dayanarak

woonmalker
02-10-2013, 11:15
#moonmalker

Nokian WR G2'yi ve Goodyear Ultragrip8'i çok övüyorlar. Nokian yetkili bayi 270 lira istiyor tanesi için ve bence biraz fazla istiyor. Goodyear 215 liraya 2013 üretimi lastikleri veriyor.

Goodyear alırsan bütün bayileri tek tek ara ve açıkça herkesi aradığını, en düşük fiyatı verenle anlaşacağını söyle. telefonuna kuvvet :)

not : ben olsam goodyear tercih ederim test sonuçlarına dayanarak

açıkcası nokian hiç duymadım biraz temkinli yaklaşıyorum. normalde partnerimde bridgestone lm30 kullanıyordum epey de güzeldi. goodyearın test sonuçlarına nerden bakabilirim? telefonla değilde tek tek gezecem anlaşılan :D

Ömer Gedik
02-10-2013, 11:38
Geçen sene de UG8 tavsiye etmiştim. Kullanan herkes çok memnundu.

woonmalker
02-10-2013, 12:22
peki şu lastik nasıl arkadaşlar ?

http://www.rezulteo-lastik.com.tr/continental-lastikler/contiwintercontact-ts-810-lastik/fiyat-205-55-R16-91T-6762

Ömer Gedik
02-10-2013, 12:28
2012 yılında Adac Kış lastiği testi Ebat: 205 55 16

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2012_winterreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId =147067&SourcePageId=31821

gokeri06
02-10-2013, 12:31
ilk aracımda 2007-2010 döneminde michelin alpin vardı kışın Şırnakta hayatımı kurtardı diyebilirim.
Lacettimde 2010-2011 Kumho KW17 serisi kullandım hiç iş düşmedi diyebilirim.
Merivamda 2011-2012 Starmax ice gripper w850 idi sanırım onu kullandım f/p oranı çok iyiydi ancak çok yol sesi yapıyordu.
Golf 4ümde 2012-2013 sezonunda Debica Frigo 2 (205-55-16) kullandım Good Year yan ürünü çok sessiz bir lastikti çok memnun kaldım 308 ile aynı ebat olduğu için bu kış tekrar takacam arabama. Lastikçi arkadaşımın beğenmezsen getir kapıya at demesi üzerine taktırmıştık iki öğretmen arkadaş kesinlikle pişman olmayacağınız bir lastiktir. Başka bir arkadaş için fiyat aldım iki gün önce tanesini (205-55-16) 165 liradan verebileceğini söyledi. Düşünürseniz yardımcı olurum.

woonmalker
02-10-2013, 12:44
ilk aracımda 2007-2010 döneminde michelin alpin vardı kışın Şırnakta hayatımı kurtardı diyebilirim.
Lacettimde 2010-2011 Kumho KW17 serisi kullandım hiç iş düşmedi diyebilirim.
Merivamda 2011-2012 Starmax ice gripper w850 idi sanırım onu kullandım f/p oranı çok iyiydi ancak çok yol sesi yapıyordu.
Golf 4ümde 2012-2013 sezonunda Debica Frigo 2 (205-55-16) kullandım Good Year yan ürünü çok sessiz bir lastikti çok memnun kaldım 308 ile aynı ebat olduğu için bu kış tekrar takacam arabama. Lastikçi arkadaşımın beğenmezsen getir kapıya at demesi üzerine taktırmıştık iki öğretmen arkadaş kesinlikle pişman olmayacağınız bir lastiktir. Başka bir arkadaş için fiyat aldım iki gün önce tanesini (205-55-16) 165 liradan verebileceğini söyledi. Düşünürseniz yardımcı olurum.

hocam teşekkürler biraz daha araştırayım uygunolursa alacam. fiyattan ziyade biraz daha güvenliği ön planda tutuyorum deidğim gibi kışın ortasında çocuğum olacak belli belirsiz her saatte yola çıkabilirm :D o yüzden az paraya kıyacam kırmızı alacam 5 kuruş fazla olsun :)

Taylan43
02-10-2013, 13:01
Ben 308 kullanırken Michelin kullanmıştım memnundum, şimdi Hankook kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. Uzun yolda da çok iyi.

gokeri06
02-10-2013, 13:01
Hocam benimde çocuğum var ve hiç pişman etmedi geçen sene. fiyatına göre çok çok iyiydi. Fazla kar olmasa da genelde sorun yaşadığım otoparkın çıkışındaki yerde daha iyi anlaşılabilir. Video kendi çekimimdir.

http://www.youtube.com/watch?v=gNV0mq2nwLw

Gökay
02-10-2013, 16:52
UG8 kullanıyorum 2 sezondur,gayet memnunum, çoğu marka birbirine yakın bence kesenize en uygunu neyse onu alın.Taze olsun yeterki.

woonmalker
08-10-2013, 20:49
arkadaşlar ömer hoca ve diğer arkadaşların tavsiyesiyle good year ug8 aldım. tek lastik fiyatı 205 tl dir.ilk izlenimimde yaz lastiğime göre fren mesafesinin uzadığını gördüm doğal mıdır yoksa lastiğe alışamadığım için midir?

Ömer Gedik
08-10-2013, 20:55
Lastik çok yeni ise olabilir. Hava 7 derecenin üzerinde ise yine olabilir.

woonmalker
08-10-2013, 21:23
Lastik çok yeni ise olabilir. Hava 7 derecenin üzerinde ise yine olabilir.

ömer hocam bayramda kütahya bolu ve birkaç yere daha gitcem oyüzden şimdiden taktırdım. ankarada hava iyiydi biraz aslında ama arabadaki derece 11 i gösteriyordu akşam vakti. lastik 2013 23. hafta üretimi .

asdfg112
08-10-2013, 22:02
arkadaşlar ömer hoca ve diğer arkadaşların tavsiyesiyle good year ug8 aldım. tek lastik fiyatı 205 tl dir.ilk izlenimimde yaz lastiğime göre fren mesafesinin uzadığını gördüm doğal mıdır yoksa lastiğe alışamadığım için midir?

hocam ankarada nereden aldınız 205 liraya?

xtreme59
08-10-2013, 22:29
bende de Michelin Alpin A4 var.. kar üzerinde performansı çok çok iyi.. hiç beklemediğim yerlerde bile sağlam performans gösterdi.. 3 yıl boyunca kelkitin karlı ikliminde kullandım ve sıkıntı yaşamadım.. sadece buz üzerinde çok güven vermiyor, ama tüm kışlık lastiklerin ortak sorunu bu.. cam gibi yüzeylerde hepsi kendinden geçiyor..

woonmalker
09-10-2013, 21:23
hocam ankarada nereden aldınız 205 liraya?

,hocam geç oldu pardon iskitler çınar lastikten aldım....ankamall tarafından samsun yoluna giderken köprüyü geçinde 150m sonra sağda.

Gökay
09-10-2013, 21:58

UG8'ler takılıyken asr ve abs çalışmıyor galiba diye Ferit ustanın kapısına gelmiştim 2 sezon önce :) Gerçektende Asr ve Abs sensörleri yaz lastğinden daha farklı algılyor sanırım kış lastiğinin diş yapısından yada hamur yapısı :)

woonmalker
09-10-2013, 22:14
UG8'ler takılıyken asr ve abs çalışmıyor galiba diye Ferit ustanın kapısına gelmiştim 2 sezon önce :) Gerçektende Asr ve Abs sensörleri yaz lastğinden daha farklı algılyor sanırım kış lastiğinin diş yapısından yada hamur yapısı :)

:D hocam bugün düzeldi az daha ama sıcaklık arttı ömrü gidiyo lastiklerin içim yanıyo :D 3 sene kullanırım diye düşünüyordum :D

efekaancan
27-10-2013, 18:35
Aracımda geçen kış Petlas kış lastiği (225/45/17) kullandım,bir sorunla karşılaşmadım.Karlı yollarda performansıda tatmin ediciydi bana göre.

BORDERLINE
27-10-2013, 21:04
2012 yılında Adac Kış lastiği testi Ebat: 205 55 16

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2012_winterreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId =147067&SourcePageId=31821

ADAC 205/55/16 için olan bu testini belki 20 kere incelemişimdir.
İstanbul'da kullanacağım kışın sadece. Malum burada hava genellikle kuru ya da yağmurlu.
Karda buzda pek kullanacağımı sanmıyorum ama sabah saatlerinde filan buzlanma olabiliyor tabii (Hoş İstanbul'da da havaların ne olacağı artık belli olmamaya başladı).
Kış lastiği takılı diye hızımı azaltmak istemiyorum. Kuru ve ıslakta virajlarda yol tutuşu ve fren mesafesi kritik.
Bu şartlarda hangisi mantıklı olur bir fikri olan var mı?
Continental'in ilk sırada yer alması, uzun ömrü, sessiz olması filan cezbediyor beni ama nedense pek kullanan yok? Fiyatı haricinde ve genel bir kanı olan serttir konforsuzdur gibi problemler dışında (ki bu lastikte böyle sorunların olduğunu sanmıyorum test sonuçlarına bakıldığında) başka bir tercih edilmeme sebebi varsa aydınlatır mısınız beni?
Michelin gayet iyi gözüküyor ancak yağmur performansında olumsuz bir durum olur mu bilemedim? Hoş UG8'den fren performansı filan çok da kötü değil su tahliyeleri yüzünden puan kaybetmiş sanırım ama çok ciddi bir sorun teşkil eder mi ki?
UG8 tavsiye edilmiş baya ama ben şirket aracında kullandım. 1 aylık lastik Bolu tüneli çıkışı İstanbul istikametinde yokuşu inerken paramparça oldu. Aracı ben kullanıyor olsam şu anda burada olmazdım herhalde. Arkadaş yavaştı baya zor toparladık da durabildik. Bu yüzden bir antipatim var nedense ayrıca yağmurda çok ses yapıyordu ama ıslak performansı beni çekip duruyor.
Kış lastiği ile 120kmph'yi geçmemek lazım filan gibi laflar dolaşıyor bunun gerçeklik payı var mı illa ki performans lastiği mi almak lazım 160-180 ile gidebilmek için? H kodlu bir lastik işimi görmeli diye düşünüyorum ama özel bir bilgi birikimi olan varsa bu konuda yardımcı olursa sevinirim.
Biraz uzun bir soru oldu üzgünüm bu üçü haricinde başka marka düşünmüyorum açıkçası...

Gökay
27-10-2013, 21:32
Istanbulda kullanacagim demissiniz 160-180 km/h lerden bahsetmissiniz,hangi Istanbul bu :)

BORDERLINE
27-10-2013, 22:38
Istanbulda kullanacagim demissiniz 160-180 km/h lerden bahsetmissiniz,hangi Istanbul bu :)

:) Trafik canavarı gibi hissettim kendimi... İstanbul içinde zor evet ama belki Ankara yaparım ya da sabiha gökçen havalimanına yetişmem gerekir filan :)
İstanbul içinde doğruyu söylemek gerekirse trafik olmadığı sürece 120'nin altına inemiyorum pek. Otoyolda da 150-160 altında konsantrasyonum azalıyor.
Sanırım kısa süreli hızlar sorun değil uzun süreli yapılan hızlarda sorun yaratıyor kış lastikleri. Bu yüzden ancak bi İstanbul-Ankara, İstanbul-Edirne filan sorun olabilir.
Bu arada 17 sayfayı da okudum sorularımın bazı kısımlarına cevaplar var biliyorum ama genellikle herkes kullandığını tavsiye etmiş ve kar yokuş performansları filan değerlendirilmiş.
Neden kimse Continental önermemiş mesela anlamadım. Türkiye'de pek satılan bir marka olmaması mı sorun?
Gerçekten lastik konusunda bilgisine güvenen arkadaşlardan ricam neden mesela Conti değil de Alpin A4 veya UG8 öneriyor?
UG8'in dayanıklılığı konusunda ciddi şüphelerim var benim yaşadığım olaydan ötürü ama inmiş ve farketmemiş de olabiliirz hiç sanmasam da. Kötülemek de istemiyorum yani ama lastik yözeyi yanaktan tamamen ayrılmıştı...

woonmalker
28-10-2013, 00:32
:) Trafik canavarı gibi hissettim kendimi... İstanbul içinde zor evet ama belki Ankara yaparım ya da sabiha gökçen havalimanına yetişmem gerekir filan :)
İstanbul içinde doğruyu söylemek gerekirse trafik olmadığı sürece 120'nin altına inemiyorum pek. Otoyolda da 150-160 altında konsantrasyonum azalıyor.
Sanırım kısa süreli hızlar sorun değil uzun süreli yapılan hızlarda sorun yaratıyor kış lastikleri. Bu yüzden ancak bi İstanbul-Ankara, İstanbul-Edirne filan sorun olabilir.
Bu arada 17 sayfayı da okudum sorularımın bazı kısımlarına cevaplar var biliyorum ama genellikle herkes kullandığını tavsiye etmiş ve kar yokuş performansları filan değerlendirilmiş.
Neden kimse Continental önermemiş mesela anlamadım. Türkiye'de pek satılan bir marka olmaması mı sorun?
Gerçekten lastik konusunda bilgisine güvenen arkadaşlardan ricam neden mesela Conti değil de Alpin A4 veya UG8 öneriyor?
UG8'in dayanıklılığı konusunda ciddi şüphelerim var benim yaşadığım olaydan ötürü ama inmiş ve farketmemiş de olabiliirz hiç sanmasam da. Kötülemek de istemiyorum yani ama lastik yözeyi yanaktan tamamen ayrılmıştı...

hocam öneri üzerine aldım bende ömer hocaya güveniyorum kısa süredir forumdayım ama o ve diğer arkadaşlardan epey çok öğrendim. lastiğe gelince bayramda boludaydım abantta kar vardı gayet iyiydi performans .ug8 aldım. senin gibi conti düşünüyordum aslında ama uzun araştırmalar sonucu diş yapısı ve yağmur performansından dolayı seçtim. sonuçta ankarada ve istanbulda çok kar kalmaz erir ve sulu kar olur genelde. oyüzden ug8 i seçtim. conti buz ve karda gerçekten daha iyiymiş( video ve forumlardan okuduğum). sağlamlık konusunda da şunu söyleyim ankara kazanda oturuyorum yollar çok bozuk ve lastiği takalı 15 gün civarı oldu herhangi bir aşınma yok lastiklerle en az 2000 km yaptım . bu arada hız konusunda da tereddütün olmasın 190 a kadar çıktım birşey olmuyor :D ama rot ayarına baktırmaya gittiğimde rotçu arkadaş abi bu lastiklerin dişleri asimetrik o yüzden rot tutmaz dedi. şaştım açıkcaası ama sanırsam doğruluk payı var viraj dönüşlerinde çok da güvenemiyorum. bu arada son birşey ekleyim ıslak ve kuru zeminde de fren performansı çok iyi ilk başta alışamamıştım ama 2 defa şehir içinde kaza atlattım tabi aslanın fren performansıda çok önemli ama lastik de gücü yere veriyor malumun :D biraz karışık yazdım ama kusura bakma. iyi forumlar :D

sessizgece
28-10-2013, 01:04
Öncelikle şunu belirteyim. Buz üstünde her lastik aynıdır. A B markaları fark etmez. İş sürücü de biter. Ben 8 yaşımdan beri araç kullanırım. 76 doğumluyum ve tabiri caizse 9 ay kışın bol olduğu ve toprağı göremediğiniz Kars da kar ve buzun üstünde şoförlüğü öğrendim.
Aslanım da pirelli kullanıyorum. Onuda 2 sene önce şirket aracımla yoğun kar yağışı altında Ankara seyahatim ve Ankara içindeki performansından dolayı seçtim. Ankara da yollarda araçlar hareket edemezken ben ceylan gibi sekiyordum. Hatta 1 karış kar üstünde Ankaralılar bilirler Parkoran ın o bölgedeki rampalar da hiç bir aracın çıkamadığı rampaları çıktım. Önemli not: Geri geri çıktım.
Şimdi ki şirket aracımda hala ug8 takılı. Geçen kış karın başladığı gün Ankara ya yola çıktım. 2 şetirli yolun 1 şeridi kardan kapalıydı. Ug8 ler beni hiç üzmedi. O hava da Ankara ya gittim ve gece buzun üstünde Konya ya döndüm.
Aktif olarak bu 2 markayı kullandım. Hemde oldukca zorlu koşullarda. İkisi de beni üzmedi. Aslanımda daha kışlıklara geçmedim ama şirket aracımda hala ug8 ler takılı. Yaz boyu bindim. Havalar biraz daha soğusun ön arka lastikleri yer değiştirerek tekrar kışa aynı lastiklerle girmeyi planlıyorum. Bakalım ne olacak?
Özellikle kışın lütfen lastiklere güvenmeyelim. Özellikle sıfır derecenin altında buzlanma çok olur. Virajlar, köprü-tünel giriş ve çıkışları, rampa inişlerinin bittiği yerlerde buzlanma kesin vardır.

Ömer Gedik
28-10-2013, 09:43
woonmalker

Lastiklerin hayırlı olsun. Bende bir takım UG8 alma arefesindeyim.

Yalnız lastikçi işi bilmediğinden uydurarak konuşmuş. Öncelikle UG8 asimetrik değildir. Sadece Yönlü lastiktir. Bir diğer konu ise asimetrik lastiğin rot ayarı ile hiç alakası olmadığı gibi çekme vs de yapmaz. Aracımda Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 kullanıyorum. Oldukça da memnunum.

sercanadli
28-10-2013, 11:23
Lassa Snoways öneririm. Ha fabrikasında çalıştığımdan değil iyi lastik olduğundan,yoksa yanlış anlamayın :D

Gökay
28-10-2013, 13:02
Çoğu birbirinin aynı abartmaya gerek yok kesenize uygun olanı alın,
doğru hava basıncıyla adam gibi kullanın,buzda da ya çıkmayın yada zincir takın.

woonmalker
28-10-2013, 22:07
woonmalker

Lastiklerin hayırlı olsun. Bende bir takım UG8 alma arefesindeyim.

Yalnız lastikçi işi bilmediğinden uydurarak konuşmuş. Öncelikle UG8 asimetrik değildir. Sadece Yönlü lastiktir. Bir diğer konu ise asimetrik lastiğin rot ayarı ile hiç alakası olmadığı gibi çekme vs de yapmaz. Aracımda Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 kullanıyorum. Oldukça da memnunum.

saol omer hocam.. bu asimetrik konusunda lastikçinin yalancısıyım lakin araba virajları eskisi gibi almıyor lastik kış lastiği olduğu için midir yoksa öyle bir şey yok da ben mi öyle hissediyorum ;:D

BORDERLINE
30-10-2013, 18:23
Yardımlarınızın için teşekkürler...
Michelin'e daha yakınım şimdilik. Kullananlardan olumlu ve olumsuz yanlarını öğrenebilir miyim?
Kış gelmeden alayım diyordum ama gezdiğim yerlerde kar kış birden bastırmadığı sürece fiyatı artmaz dediler.
UG8 için 900 lira (H), Conti için ise 1000 lira fiyat aldım en düşük şimdiye kadar araştırmalarımda alacak olanların bilgisine (205/55R16 91H)...
Kredi kartına 3 taksitten başlıyor genelde...

xtreme59
30-10-2013, 20:18
Michelin'e daha yakınım şimdilik. Kullananlardan olumlu ve olumsuz yanlarını öğrenebilir miyim?
Kış gelmeden alayım diyordum ama gezdiğim yerlerde kar kış birden bastırmadığı sürece fiyatı artmaz dediler.
UG8 için 900 lira (H), Conti için ise 1000 lira fiyat aldım en düşük şimdiye kadar araştırmalarımda alacak olanların bilgisine (205/55R16 91H)...

3 yıl boyunca Gümüşhane'nin kış şartlarında kullandım.. rahatlıkla önerebilirim.. karda performansı gerçekten çok iyi, diğer kış lastiklerinin aksine belirgin bir uğultu, ses falan da yapmıyor.. ben memnunum..

asdfg112
30-10-2013, 21:30

hocam link vermek hoş olmaz şimdi buradan ama internetten lastik almak isterseniz 4 adet 205/55/16 UG8'i (2013 üretimi) 690 gibi bir fiyata peşin alabilirsiniz sanıyorum. isterseniz pm yoluyla bilgilendirebilirim.

aynı şekilde Nokian WR G2'yi 640 liraya, WR D3'ü 800 liraya alabilirsiniz.

herkesin bildiği bir site :)

BORDERLINE
01-11-2013, 11:47
hocam link vermek hoş olmaz şimdi buradan ama internetten lastik almak isterseniz 4 adet 205/55/16 UG8'i (2013 üretimi) 690 gibi bir fiyata peşin alabilirsiniz sanıyorum. isterseniz pm yoluyla bilgilendirebilirim.

aynı şekilde Nokian WR G2'yi 640 liraya, WR D3'ü 800 liraya alabilirsiniz.

herkesin bildiği bir site :)

Benim bilmediğim bir site sanırım o...
PM ile yazabilirseniz sevinirim...

BORDERLINE
29-11-2013, 11:59
Uzun araştırmaların ardından sizlerin dediklerini dinlemeyip TS850 aldım.
Hepinizden özür dilerim! :)
Ama bunu da kullanan ve tavsiyelerini yorumlarını yazacak birisinin olması lazımdı o da ben olayım dedim.
4 ad 205/55R16 91H lastik bana KK ile 960 liraya geldi bilginize. Daha düşük fiyatlara da alınabilirdi belki ama ben uğraşmak istemedim.
Daha taktırmadım taktırdıktan sonra paylaşımda bulunacağım.
Bu arada dün en bilinen alışveriş sitemizde Nokian WRG2'nin fiyatı 134 liraydı 205/55R16 91H! Finlandiyada 4 mevsim lastiğiymiş karda çok da iyi değilmiş filan gibi yorumlar okudum ama yani 134 nereeee 240 nere... Hem Nokian kalitelidir hem de İstanbul şartları için gayet yeterdi belki de yağmur performansı filan da daha iyi olurdu diye düşündüm kanalları filan görünce.
Ama sonra testlere baktım ikisi aynı kategori olmadığından kıyaslayan bir test de bulamadım açıkçası ama kuruda yağmurda filan da TS850 daha iyi sanırım diyerek kendimi kandırdım biraz!
Ayrıca 2012 üretimi olduklarını düşünüyorum Nokian'ların... Üretimi de bitti ya da bitiyor olsa gerek ileride devamı da bulunamayacak yani.
Ama yine de ekonomik tercih eden İstanbul şöförlerimiz için baya uygun bir fiyattı...
Foruma yazacaktım ama ben yazana kadar tükendi bile ya toplu alan oldu ya millet kapıştı bilemiyorum artık.
Ben çok konuşmayayım tekrar teşekkürler destekleriniz için...

Cem B
03-12-2013, 15:20
Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak size. bu sene 18 jantlar için kış lastiği almaya karar verdim yolum uzadı malum her gün istinye arasehir. iyi durumda çıkma lastikleri araştırırken evime de yakın olan bir lastik buldum.ilanda da görebilirsiniz bu modelin üretim tarihleri eskimidir? lastik iyi durumda gibi ama olumsuz yönleri neler olabilir? Fikirlerinize göre satıcı ile görüşeceğim.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-lastik-225-40-18-pirelli-kar-lastigi-140314611/detay

Taylan43
03-12-2013, 16:03
Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak size. bu sene 18 jantlar için kış lastiği almaya karar verdim yolum uzadı malum her gün istinye arasehir. iyi durumda çıkma lastikleri araştırırken evime de yakın olan bir lastik buldum.ilanda da görebilirsiniz bu modelin üretim tarihleri eskimidir? lastik iyi durumda gibi ama olumsuz yönleri neler olabilir? Fikirlerinize göre satıcı ile görüşeceğim.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-lastik-225-40-18-pirelli-kar-lastigi-140314611/detay

Cem Bey, bence ikici el lastik almayın. Ama sizin tercihiniz... Ayrıca 18' almak yerine kışın eski jantlarınızı kullanıp 16' alsanız, hem yeni lastik olduğu için daha güvenli, hemde kışın güvenlik bakımından daha iyi olur...

Cem B
03-12-2013, 16:08
Teşekkürler Taylan bey. Foruma yeni bir iletişim şekli geldi sanırım bey hanım gibi mi konuşmak gerekiyor :) Taylan kardeşim :)

Taylan43
03-12-2013, 16:09
Teşekkürler Taylan bey. Foruma yeni bir iletişim şekli geldi sanırım bey hanım gibi mi konuşmak gerekiyor :) Taylan kardeşim :)

Olm kibar davranalım dedik işte fena mı :D özledim kardeşim valla :)

Cem B
03-12-2013, 16:19
Kanka bende özleidm gerçekten. Lastik konusunda şöyle bir durum var. Sıfır alsam 3 ay sonra depoya girecek lastikler ve ben belki bu lastikleri 3 yıl kullanacağım. Alacağım lastikte böyle bir durumda olabilir. Üretim tarihleri yeni ise lastiklerde de bir problem yoksa kafama yattı açıkçası

Taylan43
03-12-2013, 16:24
Kanka bende özleidm gerçekten. Lastik konusunda şöyle bir durum var. Sıfır alsam 3 ay sonra depoya girecek lastikler ve ben belki bu lastikleri 3 yıl kullanacağım. Alacağım lastikte böyle bir durumda olabilir. Üretim tarihleri yeni ise lastiklerde de bir problem yoksa kafama yattı açıkçası

Ya Cem sen sakin de kullanmazsın yapma bence.. Allah korusun belli olmaz abi... Lastik arabanın yere basan tek noktası ve bence olabildiğince iyisi olmalı.

Draco83
03-12-2013, 19:16
208 için kışlık olarak Goodyear UG ve Michelin Alpin arasında kalmıştım ve tavsiyeler sonunda Michelin Alpin (yeni desenli olanıymış) aldım. 185/65/15. Kullanan var mı, nasıldır bu lastikler sizce?

iPhone 'den Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) aracılığı ile gönderildi

reisG
03-12-2013, 21:18
Şirket araçlarının hepsinde Michelin Alpin kullanıyoruz Corolladan Forester a kadar. çok memnunuz.

xtreme59
04-12-2013, 10:24
ben de benim Alpin'leri taktım dün.. artık kar bekliyorum.. :) gerçi trakyada en fazla senede 1-2 gün kar görür artık lastikler ama yapacak birşey yok..

BORDERLINE
06-12-2013, 10:39
İstanbul'da yaşayanlar içlin kışlıklara geçme vakti...
Bugün atlayın arabalarınıza gezin bol bol çünkü yarından itibaren bir daha böyle güneşli ve sıcak hava bulamayacağız.
Hava durumu önümüzdeki günler için pek iç açıcı şeyler söylemiyor açıkçası...
Baya üşüyeceğiz lastiklerimiz de sertleşecek gibi.
Tavsiyem bugün yarın kışlık lastıklerinizi artık taktırmanız yönünde.
Yarından itibaren ortalama sıcaklık 3 derece civarına iniyor!
Bir haftanın ardından sonraki haftasonu ortalama sıcaklık 0 derecenin altına iniyor Pazartesi'den itibaren karla karışık yağmur, kar ve don beklentisi var!
Kasım sonu Aralık başı ticarilere zorunlu olduğundan lastikçilerde kuyruk vardı.
Hava soğuyunca da aynı şey olacak malum. Bence bugün lastikleri taktırmak için en ideal gün...
Herkese iyi sürüşler...

ANKA
13-12-2013, 22:21
Kış lastikleri ile ilgili en taze test sonuçları auto Show'da yayınlandı. Bizim ug8 fena değil gibi.
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Mobile%20Uploads/Screenshot_2013-12-13-22-12-48_zps8edd4e7b.png (http://s1270.photobucket.com/user/ankasimmurg/media/Mobile%20Uploads/Screenshot_2013-12-13-22-12-48_zps8edd4e7b.png.html)

asdfg112
13-12-2013, 22:41
avrupa birliği etiket değerleriyle pek uyuşmuyor sanki ıslak fren mesafeleri

Gökay
13-12-2013, 23:53
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2013_winterreifen_test_185_60_R15.aspx?ComponentId =185944&SourcePageId=31821

ADAC testlerine bakın ebatlara göre farklı sonuclar var

HamzaHakkı
14-12-2013, 01:21
Ben tam anlayamadım. Şimdi Roadstone lastik ıslak zeminde 50km/s hızda giderken fren yapıldığında 49,8 metrede mi durmuş. Böyle olamaz heralde.

Yasin CCK
14-12-2013, 09:41
Ben tam anlayamadım. Şimdi Roadstone lastik ıslak zeminde 50km/s hızda giderken fren yapıldığında 49,8 metrede mi durmuş. Böyle olamaz heralde.

Cm olsa gerek :)

ANKA
14-12-2013, 10:43
Hız ıslak zeminde 80 km/s olarak görünüyor bir de ıslaktan kasıt karlı ve ıslak zemin, ikisinin ortalamasını almışlar. Karda 49 metre normal bence. Kuru zeminde en iyi durma mesafelerinin 30+ olduğunu düşünürsek sonuçların çoğu kötü değil aslında.

Alper134
14-12-2013, 16:59
http://imageshack.us/scaled/landing/208/wd6k.jpg

Michelin alpin a4 aldım ben.. 3 önceki aracım olan 206 1.4hdi da da vardı o zamanlar yine 4 tane 0 almıştım 2 kış kullanmıştım gayet memnunum.. 240 tl ye aldım tanesini , petlas,sava,nexen zart zurt gibi markalara para vermektense 20-30 fazla olsun iyi marka olsun diyenlerdenim. Tavsiye ederim.. saygılarımla.

Ömer Gedik
14-12-2013, 17:22
Birgün şu listede Petlas'ı da görmek istiyorum.

TanerHoca
14-12-2013, 17:44
viking, semperit, apollo, barum, kleber gibi, piyasada pek bilinmeyen tabir caiz ise zart zurt lastikler, enteresan biçimde, nam yapmış olan anlı şanlı michelin, nokian ve goodyeardan daha iyi sonuçlar almışlar...

Alper134
14-12-2013, 18:10
viking, semperit, apollo, barum, kleber gibi, piyasada pek bilinmeyen tabir caiz ise zart zurt lastikler, enteresan biçimde, nam yapmış olan anlı şanlı michelin, nokian ve goodyeardan daha iyi sonuçlar almışlar...

hocam bu markalar yan sanayi ürünler barum mesela continental in yan ürünü olması lazım.. Aynı bridgestone un Türkiyede lassa adıyla üretim yapması gibi bir şey..

TanerHoca
14-12-2013, 19:07
hocam bu markalar yan sanayi ürünler barum mesela continental in yan ürünü olması lazım.. Aynı bridgestone un Türkiyede lassa adıyla üretim yapması gibi bir şey..

evet, zaten ilginç olan da ikincil markaların veya az bilinir markaların ana markaların önüne geçmiş olması. :)

ilker22
24-12-2013, 09:32
Aslanıma Good Year UltraGrip 8 aldım, haftasonu taktırdım ve gayet memnunum. Direksiyon bile yumuşadı, yoldaki yaya geçitleri için konulan hız kesme beyaz şeritlerini bile neredeyse hissettirmiyor. Kar, buz şartlarında da kullanınca yorum yazarım. hepsiburadadan 200 TL'ye aldım şu an 320 TL gözüküyor, almak isteyenler için arada sırada sınırlı kampanya yapılıyor takip etmenizi öneririm.

asdfg112
24-12-2013, 09:54
Aslanıma Good Year UltraGrip 8 aldım, haftasonu taktırdım ve gayet memnunum. Direksiyon bile yumuşadı, yoldaki yaya geçitleri için konulan hız kesme beyaz şeritlerini bile neredeyse hissettirmiyor. Kar, buz şartlarında da kullanınca yorum yazarım. hepsiburadadan 200 TL'ye aldım şu an 320 TL gözüküyor, almak isteyenler için arada sırada sınırlı kampanya yapılıyor takip etmenizi öneririm.

sökme takma bazı illerde ücretsiz oluyordu sanırım. siz hangi ilden aldınız? böyle bir kampanyaya da denk geldiyseniz şanslısınız :)

ilker22
24-12-2013, 11:59
Benim lastikler Edirne ye kargo olarak geldi (direkt good yeardan), ucretsiz takmayi sormadim kendi lastikcime 60 liraya taktirdim.

GT-P3100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

asdfg112
24-12-2013, 12:37
Benim lastikler Edirne ye kargo olarak geldi (direkt good yeardan), ucretsiz takmayi sormadim kendi lastikcime 60 liraya taktirdim.

lastikçiniz biraz tuzlu yapıyormuş bu işi sanki. Ankarada balans ayarıyla birlikte 30-40 lira civarında ücretler. bu fiyata bazı yerlerde lastik oteli hizmeti de dahil hatta.

ilker22
24-12-2013, 13:01
Simdi onlarin zamani oldugu icin fiyatlar biraz uctu. Birde ben baska bir islem icin adamin dukkanin yaninda sabahtan aksama askida tuttugum icin de olabilir :) genel bir soru da sorayim ben balans ayari yaptirmadim. Jantlar henuz cok yeni lastikte yeni olinca sanirim bir sikinti yok sadece 150 yi gecince direksiyonu titretmeye basliyor eski lastiklerle cok daha fazlasini yaptigimda bir sikinti yoktu. Zaten kisliklarla hiz onerilmiyor 150 den sonrasi icin balansa gerek var mi?

suat3
24-12-2013, 13:12
Kışlıklara kaç hava basıyorduk arkadaslar. Benim lastikci 32 yapti. Ben 34 e çıkarmayı düşünüyorum. Uygun mu sizce.

asdfg112
24-12-2013, 20:01
Simdi onlarin zamani oldugu icin fiyatlar biraz uctu. Birde ben baska bir islem icin adamin dukkanin yaninda sabahtan aksama askida tuttugum icin de olabilir :) genel bir soru da sorayim ben balans ayari yaptirmadim. Jantlar henuz cok yeni lastikte yeni olinca sanirim bir sikinti yok sadece 150 yi gecince direksiyonu titretmeye basliyor eski lastiklerle cok daha fazlasini yaptigimda bir sikinti yoktu. Zaten kisliklarla hiz onerilmiyor 150 den sonrasi icin balansa gerek var mi?

Hocam yaz kış farketmez bütün lastiklere balans ayarı yapmak şart. Eskiden 100km kullanıp öyle balansa götürüyorduk ama artık takar takmaz balans yapılıyor, bence eksik bırakmayın.
Ayrıca rot veya balans ayarlarindaki eksiklik çabuk aşınmaya da yol açıyor.

ME173X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ANKA
27-12-2013, 11:25
Kışlıklara kaç hava basıyorduk arkadaslar. Benim lastikci 32 yapti. Ben 34 e çıkarmayı düşünüyorum. Uygun mu sizce.
Benim lastikçi de havaların sıcaklığını öne sürerek 32 psi yapmıştı lastikleri ben havalar soğuduğu gibi 34 yaptım inanın yere çok daha sağlam bastığını hissediyorum. Yerli yabancı birçok forumda ve lastik firmalarının sitelerindeki bilgileri okudum 34 en uygunu bence. Sürüşde çok fark yaratıyor.

HamzaHakkı
27-12-2013, 12:50
Benim lastikçi haybeden basmış havaları. 50 hava varmış lastiklerde 40 a düşürdüm.

ilker22
27-12-2013, 15:19
Ben de bugün gittim balans ayarlarını yaptırdım tam istediğim gibi oldu.
205-55-16 olan lastiklere 32 nitrojen basıldı takılırken.

301gti
04-01-2014, 09:49
Kışlık lastik zorunluluğundan sonra 301 ime 185 65R 15 michelın alpin a4 tipi kış lastiği aldım.Pek fazla yol yapmadığım için yorum yapamayacağım.4 üne toplam 600 Tl gibi bir ücret ödedim yanındada 1 yıllık ücretsiz yol yardımı aldım.Bu lastiklerden kullanan arkadaşlar varmı?

xtreme59
04-01-2014, 10:41
Kışlık lastik zorunluluğundan sonra 301 ime 185 65R 15 michelın alpin a4 tipi kış lastiği aldım.Pek fazla yol yapmadığım için yorum yapamayacağım.4 üne toplam 600 Tl gibi bir ücret ödedim yanındada 1 yıllık ücretsiz yol yardımı aldım.Bu lastiklerden kullanan arkadaşlar varmı?

3 yıldır Alpin A4 kullanıyorum.. kar üzerinde beklentilerimin üzerinde bir performans sergiledi.. yol tutuşu çok iyi, neredeyse normal yol üzerinde gider gibi sürebiliyorsunuz.. fakat cam gibi buz üzerinde diğer lastiklerde olduğu gibi güven vermiyor pek, dikkatli olmak lazım.. açıkçası ben memnun kaldım, yumuşak ve kaliteli bir lastik.. lastiklerin ömrü bitince tekrar Alpin alabilirim..

301gti
04-01-2014, 13:20
3 yıldır Alpin A4 kullanıyorum.. kar üzerinde beklentilerimin üzerinde bir performans sergiledi.. yol tutuşu çok iyi, neredeyse normal yol üzerinde gider gibi sürebiliyorsunuz.. fakat cam gibi buz üzerinde diğer lastiklerde olduğu gibi güven vermiyor pek, dikkatli olmak lazım.. açıkçası ben memnun kaldım, yumuşak ve kaliteli bir lastik.. lastiklerin ömrü bitince tekrar Alpin alabilirim..

Teşekkürler bilgilendirme için, kazasız sürüşler

Alper134
04-01-2014, 13:35
bende aracımı alır almaz 205/55/16 ölçülerinde 4 tane michelin alpin a4 aldım tanesini 240 tl den

Gayet memnunum 4 bin km yaptım aldığımdan beri kuru,ıslak zemin,karlı zemin gerçekten iyi bir performans sergiledi.. Yanlız gizli buzlanma olan virajlarda sıkıntı yaratabilir bu tarz kış lastikleri.. Çivili lastik lazım buzlanmanın olduğu yerlerde.

67kaan67
25-10-2014, 21:45
Arkadaşlar malum önümüz kış tavsiye edebileceğiniz fiyat performansı iyi 17 jant için kar tipi lastik varmı acaba. Bi lastikci arkadaş 200 tl adet syron everest 1 plus takalim dedi ama. Sizce nasıl yada kullanan varmı. 225-45-17

Cem B
25-10-2014, 22:30
valla petlas ın kıs lastiğini iki sezondur kullanıyoruz babamın aracında kullanan arkadaslarda var forum da. Taner hoca mesela. Syron nedir necidir benim pek fikrim yok

HamzaHakkı
25-10-2014, 22:54
Ben nexen winguard sport modelini kullanıyorum 225/50/17 ebatında yol tutuşu performansında gayet memnunum, sessizliğini diğer lastikleri kullanmadığım için kıyaslayamam ama sessiz bir lastik.

sia1126
02-11-2014, 21:52
Bende 308.im için 205/55/16 almayı düşünüyorum ama lassa, bridgestone, goodyear arasında karar veremiyorum. michelin bütçemi aşıyor. Petlas ile pirelli uygun ama güvenebilirmiyim bilmiyorum. Tavsiyeniz nedir.

serdarhoca
02-11-2014, 22:18
Ben kliksasan 2013 tarihli goodyear ug8 aldim. Fiyat 208 di bana 200e maliyeti oldu. Koctasta. Barum vardi bu hafta 198 liraydi, nasil bir lastik bilmiyorum. Eleman Continentalin urunu dedi. Fikir olsun ..

ANKA
02-11-2014, 22:25
4 adet 15 inç sac jant+goodyear ug9 süper olur derim.

tkartin
02-11-2014, 23:15
Ben nexen winguard sport modelini kullanıyorum 225/50/17 ebatında yol tutuşu performansında gayet memnunum, sessizliğini diğer lastikleri kullanmadığım için kıyaslayamam ama sessiz bir lastik.
Kore markasi olan Nexen winguard larin yorumlari 2 senedir cok olumlu, fiyat performans konusunda bekleneni oldukca iyi karsiliyor. Lastik sinifi uluslararasi kodlarda C / C / 71 db bu degerler kislik bir lastik icin olumlu. Ankara'da 205 55 16 ya 175 Tl fiyat aldim. Acikcasi Michelin alpin 5 ile birlikte bu lastigi butce olarak kararsizliklar icerisindeyim.

HamzaHakkı
02-11-2014, 23:49
Kore markasi olan Nexen winguard larin yorumlari 2 senedir cok olumlu, fiyat performans konusunda bekleneni oldukca iyi karsiliyor. Lastik sinifi uluslararasi kodlarda C / C / 71 db bu degerler kislik bir lastik icin olumlu. Ankara'da 205 55 16 ya 175 Tl fiyat aldim. Acikcasi Michelin alpin 5 ile birlikte bu lastigi butce olarak kararsizliklar icerisindeyim.
Arada en az 200 TL lik fark olur sanırım, bu farka degecek kadar etkisi olur mu bilmiyorum ama kumhodan memnunum. Aşınma durumu olsun, yol tutuşu ve ses konusu olsun bence fiyatina gore gayet iyi.

Taylan43
05-11-2014, 12:34
2 senedir Hankook' un kış lastiğini kullanıyorum ve çok memnunum. Daha önce kullandığım Michelin A4'den daha sessiz ve yol tutuşunu tavsiye ederim.

serdarhoca
05-11-2014, 13:25
Goodyear lastigi dun taktirdim, kis performansi nasil olca bilmiyorum ama yol sesi cikan lastikle ayni gurultu yok ve cok yumusak bir lastik...

akin
07-11-2014, 18:31
Kar lastigi konusunda ben de kararsizim bu ara 16 jantla beraber Goodyear ug7 var ancak aşırı derecede yol sesi yapıyor arti olarak 16 jantla da aracimdan soguyorum 18 inç kar lastigi alsam mi 1 yıl daha bunlarla devam etsem mi bilemedim bu arada ug7 leri 2012 kış başı aldık aşağı yukarı 15 bin km yol yaptı tavsiyeleriniz nelerdir

SerhatRCZ
07-11-2014, 19:26
Kar lastigi konusunda ben de kararsizim bu ara 16 jantla beraber Goodyear ug7 var ancak aşırı derecede yol sesi yapıyor arti olarak 16 jantla da aracimdan soguyorum 18 inç kar lastigi alsam mi 1 yıl daha bunlarla devam etsem mi bilemedim bu arada ug7 leri 2012 kış başı aldık aşağı yukarı 15 bin km yol yaptı tavsiyeleriniz nelerdir

Aracı satacaksın Akın masraf yapma bence :).

akin
07-11-2014, 19:28
Aracı satacaksın Akın masraf yapma bence :).
Abi satılcagina hiç inanmıyorum en ucuz 18 kar lastigi de 300 tl kumho

SerhatRCZ
07-11-2014, 19:30
Abi satılcagina hiç inanmıyorum en ucuz 18 kar lastigi de 300 tl kumho
Sen bilirsin kardesim. Ben 19 icin sordum vazgectim :). Rcz kışın garajda yatacak zaten istanbulda cok sert kış olmuyor. Kötü havalarda çıkarmam.

akin
07-11-2014, 19:39
Sen bilirsin kardesim. Ben 19 icin sordum vazgectim :). Rcz kışın garajda yatacak zaten istanbulda cok sert kış olmuyor. Kötü havalarda çıkarmam.
Eskisehirde benim kesin almam gerekiyor abi bursada olsam almam da

SerhatRCZ
07-11-2014, 19:40
Eskisehirde benim kesin almam gerekiyor abi bursada olsam almam da
Haklısın eskisehir anadolu ayazinda soguk sert oluyor bilirim. Ins kafana gore bulursun.

Zulan
07-11-2014, 19:55
Ne kadar fiyat çektiler Serhat?

G2 ile takaTuka

SerhatRCZ
07-11-2014, 23:14
Ne kadar fiyat çektiler Serhat?

G2 ile takaTuka
Abi 700 tl falandi sanırım goodyear. Ama cok net degilim. Cunku takmayacagim diye pek dikkatli arastirmadim.

Zulan
07-11-2014, 23:32
Abi 700 tl falandi sanırım goodyear. Ama cok net degilim. Cunku takmayacagim diye pek dikkatli arastirmadim.
Bir takım alsak 2500+tl tutuyor. 17 jant lastik takimi alsak onada lastik basınç sensörü falan derken aynı hesaba gelecek. Çok çok gerekli olursa bir çift kar çorabı alırız. :p
Geçen kış Ankara'da sadece 1 gün zorlandım, onda da bile bile çıkardım arabayı karda gezmek için.
Onun yerine 1 takım yazlık lastik gerekecek gibi 52k oldu km ve hala orijinal lastik.

G2 ile takaTuka

SerhatRCZ
07-11-2014, 23:35
Bir takım alsak 2500+tl tutuyor. 17 jant lastik takimi alsak onada lastik basınç sensörü falan derken aynı hesaba gelecek. Çok çok gerekli olursa bir çift kar çorabı alırız. :p
Geçen kış Ankara'da sadece 1 gün zorlandım, onda da bile bile çıkardım arabayı karda gezmek için.
Onun yerine 1 takım yazlık lastik gerekecek gibi 52k oldu km ve hala orijinal lastik.

G2 ile takaTuka
Aynen oyle abi gerek yok bencede. 18 lik düzgün jant olsa dusundum kislik icin 18 jant lastik takimi almayi ama o asphalt da ki jantlari takacagima baglarim arabayi daha iyi :)

emax34
08-11-2014, 20:59
Arkadaslar benim yazlık Bridgestone potenza ların gerek ömrünü doldurmuş olması gerek de kış dönemine hazırlık adına bu yıl ilk kez kış lastigi aldım. Yakın bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine çok iyi durumda çıkma lastik aldım. Markası Avon orjinal üretim Usa olarak yazıyor lastik te, ice touring st modeli. Açıkçası sıfır almaya gözüm yemedi malum 17 jant olunca fiyatlar da o denli cep yakan cinsten, kış lastiğini fazla kullanmayacagimdan 2. El alıp yaz lastiklerinde cebimi yakmaya karar verdim. Şimdilik çok bir deneyim elde edemedim havalar soğudugu zaman paylaşırım. Bana 600 tl ye mal oldu, avon un belli başlı modellerinde (üst grup) yol tutuş vs nin iyi olduğunu biliyorum fakat ülkemizde pek isim yapmış bir marka değil malum belli başlı markalara takılıp kalan bir toplumuz.

tkartin
08-11-2014, 21:36
Avon ingilizlerin 100 yili geckin motorsiklet lastigidir. Tecrubesine dayanarak son yillarda oto lastigide uretmeye basladigini biliyorum. Motorsiklet aleminde aranan lastiklerdendi.

TanerHoca
09-01-2015, 18:47
arkadaşlar istanbula yağan kar nedeniyle bu sene almış olduğum falken hs449 kış lastiklerini üç gün boyunca dağlarda, tepelerde, köy yollarında kar ve buz üstünde 700 km kadar test etme imkanı buldum. hele dün polenezköy civarında tüm araçların takılıp kaldığı bir yokuşu da sorun yaşamadan çıkınca şunu kesin olarak söyleyebilirim ki bu lastikler işini çok iyi yapıyor.çok ama çok memnun kaldım lastiklerden.beklediğimin çok ötesinde bir performans sergilediler. :iyi
tüm bu üstün performansın yanında fiyatının da son derece makul olması da ayrı bir güzellik.test edildi onaylandı.Kesinlikle tavsiye ederim.

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/01/07/c617618ea51fb153de9361a71953f404.jpg

sessizgece
09-01-2015, 19:06
Uzun zamandır yatan aslanımı bugün otoparktan çıkardım. Lastiklerim 2011 de aldığım Pirelli. Buz olan otopark ve ara sokakta hiç esp yanmadan rahatça gezdim.
Eşimin aracı olan fiorino ya aldığım nexen ler de güzel performans sağladı. Karın başladığı andan itibaren sürekli trafikte gitmediği yer kalmadı. Ben beğendim.
Sonuçta Konya ve her yer düz :)

No Name's

mygold
09-01-2015, 19:20
lastiğin iyi olması ;bu güzel haber işte.. gule gule kullan taner hocam :arkadas

Emrah_06
09-01-2015, 22:44
Taner hocam aslanın pençeleri uyumu süper bu arada lastiği inceledim biraz su kanallarının da olması ayrı bi avantaj.

Ses oranı nasıl ?

HamzaHakkı
09-01-2015, 23:20
Bugün baktım yoldaki karların eriyeceği yok, yarın da kar yağışlı gösteriyor bu sene taktırmayı düşünmediğim nexen winguard sport marka kar lastiklerimi taktırdım. Geçen sene de taktırmıştım fakat kar yağmadığı için test etme imkanım olmamıştı. Gerçekten arada bu kadar fark olacağını düşünüyordum fakat çok fark var, önceden resmen kızak üzerinde gidiyormuşum, bundan sonra en geç Aralık ayında lastiğimi taktırırım hatta jant sök tak olmaması için Mart ayında Fransa'dan 4 adet saç jant sipariş edeceğim.

TanerHoca
10-01-2015, 08:57
Taner hocam aslanın pençeleri uyumu süper bu arada lastiği inceledim biraz su kanallarının da olması ayrı bi avantaj.

Ses oranı nasıl ?

zaten lastiklerin hem kuru hem de ıslak performansı çok iyi.
lastikleri kullandığım süreçte ses seviyesiyle ilgili herhangi bir rahatsızlık yaşamadım. ses seviyesi etiket değeri 71 desibel.
lastiklerle ilgili internette okuduğum tek olumsuz yön çabuk aşınması.

meteavc
14-02-2015, 23:20
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak aracımda kış lastiği yok biraz once ıslak zeminde virajda gaza asıldım araç hiç beklemediğim şekilde önce önden kaydı sonra arkadan baya bir kaydı yanladım resmen :)Bu kadar etkiler mi lastik ?

erener
14-02-2015, 23:27
Gereksiz konu, gereksiz soru....

meteavc
15-02-2015, 00:43
Gereksiz konu, gereksiz soru....

Gerekli olup olmadığının seni ilgilendirdiğini düşünmüyorum.Fark olacağı aşikar ama benim yaşadığım olaydaki kadar olur mu onu soruyorum araçta mı problem var diye.Gereksizse yorum yazmazsın buraya.

meteavc
15-02-2015, 00:46
Hızım yuksek degildi arkadaşlar bunu da belirteyim zaten hizlanmama izin vermedi araç.Anormal bir kayma olduğu için sordum soruyu bu kadar etkiler mi diye.

mustafa508
15-02-2015, 01:27
öncelikle kış lastiğinin tam olarak yaz lastiğine göre tutunma konusunda daha üstün olacağı şartların ne olduğunu hatırlatmak isterim; öncelikle tabii ki karlı ve buzlu zeminde çok kanallı deseni nedeniyle yolu daha iyi kavradığı malum buna açıklama yapmaya gerek yok.
Fakat sizin aracın kontrolunu kaybettiğinizde olduğu gibi zemin ıslaksa veya zemin kuru da olabilir havanın kaç derece olduğuna bakacağız. Kış lastiğinin hamurunun yapısı gereği hava soğuduğunda dahi esnekliğini kaybetmiyor olmasından kaynaklanan bir avantajı var ki bu ısı 7 derece yani hava bu ısının altına düşünce yaz lastikleri sertleşmeye ve gerektiği kadar yolu kavrayamamaya başlar.
Eğer ısı 8-10 derece ve üzerinde ise zemin ıslak ve kuru ise her türlü yaz lastiğinin yol tutuşu daha iyidir.
Mevsim kış olmasına rağmen pek çok kez ısı bunun üzerinde olabiliyor yani şu an kış o yüzden lastik kış olmak zorunda diye birşey yok.
Birde kışlık lastiklerle ilgili şöyle bir ayrıntı daha var; bu lastiklerin karda çekişi yüksek olması için yüksek profilli üretilirler. Standart bir yazlık lastiğin 7-7.5 mm. diş derinliği varken kış lastikleri asgari 8-8.5 hatta 10 mm ye kadar üretilirler dolayısıyla eğer aşırı sağanak bir yağmur varsa ve araba suyu yararak yol alıyorsa kışlık lastikler suyu çok daha fazla miktarda tahliye edebildikleri (aquaplaning denilen şey de budur) için ıslak zeminde artı bir performans gösterirler.
Son bir husus daha var ki oda yağmurun yeni yağmaya başladığı andaki asfaltın üzerindeki tozun kirin çamurumsu bir kıvam aldığı o birkaç dakikalık an vardır ; o anda lastiğiniz yazlık kışlık farketmez cayır cayır kayar. Buz gibi bişeydir
Şimdi sizin bu hadiseyi yaşadığınız zaman hava kaç derece idi yol ıslaktı demişsiniz ama aşırı su birikmesi varmıydı? Bunları bilsek daha net cevap verilebilirdi.
Bence siz muhtemelen farkında olmadan fazla agresif bir hareket yaptınız ya da kaydığınız bölgede bir yağ akması v.b. yabancı bir madde vardı

meteavc
15-02-2015, 01:50
Cevabınız için çok teşekkür ederim yağmur çisilememişti yer ıslaktı ama su birikintisi yoktu.Hava da 7 derecenin altındaydı.Bu derece olayını biliyorum ancak bu kadar ciddi bir fark olacağını düşünmemiştim.Normal şartlarda öyle bırakması mümkün değil çünkü 7 derecenin üstünde veya bugün 7 8 dereceyken gündüz başka yerde de denedim daha da sert girdim az önceki gibi bir tepki almamıştım.Arabadan anlarım ama şu lastik olayını bir türlü çözemedim en iyisi ne olursa olsun kışın limitleri düşürmek..

ssgti
15-02-2015, 07:19
7 derecenin altında kış lastiğinin önemi artıyor ancak olayın olduğu andaki zeminde önemli. Belki yerde gizli buzlanma, yola dökülmüş yağ veya kum gibi kaymaya yol açacak durum vardı. Zaten bu bahsettiklerim varsa kış lastiğide bir işe yaramaz.

sessizgece
15-02-2015, 16:27
7 derece altında kar lastiği demeyelim de kışlık lastiği diyelim. Kış lastiği kullanılmasının yararları maximum seviye de olur. Bu demek değildir ki güvenliği tam olarak sağlar.
Yeni yapan yağmur ve buzda kışlık lastiklerin öyle aman aman bir yol tutuşu olamaz. Hatta buzda neredeyse sıfırdır. Bu lastikler özelliğinden dolayı yumuşak olur ve kar üzerinde Performansı çok iyidir. Aslında Karlı zeminleride ayırmak lazım. Şöyleki; hiç ezilmemiş kar üstünde yol tutuşu, ezilmiş kar üstündeki tutuşundan çok daha iyidir.
Şartlar ne olursa olsun özellikle kış aylarında lastiklere güvenmeyin.
Sizin olayınızda ise; viraja veya döner kavşağa giriş hızınız, açınız ve lastiklerinizin durumu kadar yolun ıslak, buzlanma riski ( ki viraj, tepe-köprü üstü gibi yerler, tünel çıkışlarında daha çok olur), gevşek zemin, yolda ki Çakıl-kum gibi zeminle bütün olmayan zeminler kayma durumunu tetikler. Kayma durumunda yapılacak şey ise; arka kaymalarda ayak gaz pedalından çekilir ve direksiyon kaydığı yöne çevrilir, ön kaymalarda ise ayak gaz pedalından çekilir (bilinenin aksine) çok hafif gaz verilerek araç hakimiyet altına alınarak izine sokulur.
Eğer lastik dişleriniz iyi ise kayma sebeplerinden biri de lastik iç ve dış kesimlerindeki çemberin (taban ve yanağın kesiştiği yer) kenarında ki dişlerdir. Ön lastiklerde buralarda ki dişlerin olmaması aracın kafadan yani önden kaymasına en büyük etkendir.
Bu verdiğim bilgiler tamamen kişisel deneyimlerim olup, Kars da ki 15 yıllık deneyimlerimden kazandığım ve bire bir Yaşadığım tecrübelerimdir.

No Name's

meteavc
15-02-2015, 17:13
Çok teşekkür ederim bilgileriniz için arkadaşlar.Kayınca topladım sıkıntı olmadı yine de verdiğiniz sürüş teknikleri de çok doğru ve yerinde tespitler.Zaten turbo araçlar yazın kuru zeminde bile önden kaymaya çok musait oluyorlar.

Gökay
19-02-2015, 18:06
Evettt Istanbuldaki yogun kar la tecrube ettik ki 4×4 yuksek aracin yoksa binek aracla kış lastigine guvenme kalirsin yolda :) :)
kış lastigi ve zincir ayrilmaz ikili olarak kalsin bagajda mutlaka :)

ssgti
19-02-2015, 18:30
Kış lastiğiyle İstanbul'da yolda kalınmaz ancak önündeki araçta yaz lastiği olupta yolda kaldığında mecbur sende yolda kalıyorsun. Tv görüntülerine göre sadece Çatalca ve Haddımköy taraflarında kış lastiği işe yaramazmış. Tv'de gösterdi kış lasttikli range rover bile Kara saplanmış çıkamıyordu. Zincir tabiiki olması şart...

Gökay
19-02-2015, 18:47
Video paylasirim arac kameramdan istanbulun tam orta yerinde nasil kaliniyor hep birlikte izleriz :)

ssgti
19-02-2015, 19:05
Bugün kış lastiğiyle İstanbulun ara sokakları dahi altını üstüne getirdik. Lastik havalarını 38'e getirdim. Araç yeni kasa clio. Kağıthane'de Ara sokakta önümde yolda kalmış bir corolla var. Adamda kış lastiği var habire gaza basıyor araba haliyle gitmiyor. 2. Vitese alıp rolantide nasıl araç çıkartılır gösterdim "bu araç böyle çıkarmı" diyor. Aracı 2. Vitesle rolantiyle çıkartınca " bilmiyordum öğrendim" diyor. Kış lastiği nasıl kullanılır diye acemilere , işi bilmeyenlere tv lerde yayınlarla ders vermek gerekiyor.

mustafa508
19-02-2015, 20:27
sizin fotoğraflar kadar profesyonel işi değil ama yine de kar temalı fotoğraf olsun dedim

http://i1171.photobucket.com/albums/r551/mustafaserhan11/DSC_0514.jpg

Lastikler 215/60r16 Lassa Iceways.

bilenlere ; Ordu Boztepe'ye Taşbaşı mah. tarafından çıkan parke taş bir yol vardır orada çekilmiştir.

kar pek derin değil ama yol cidden dik ve anormal donar kimse ne aşağıdan ne de üst tarafan yola girmeyi denememiş bile.

Bizim arabanın yanındaki diğer tekelek izi de bizim yukarı çıkışımız sırasında oluştu:)

tamamen sorunsuz yukarı tırmanıp geri inebildik. eski goodyear ultragriplerden sonra bu lastik gerçekten kış lastiği ne demek gösterdi, şiddetle tavsiye ederim.

omach
20-02-2015, 10:32
mustafa çok güzel fotoğraf olmuş :) bende 225.50.17 çin malı sunny marka kar lastiği var ve istanbulda işim gereği karda girip çıkmadığım yer kalmadı ve gayette memnunum :) yani dandik bile olsa kar lastiği çok işe yarıyor.

mustafa508
20-02-2015, 19:33
mustafa çok güzel fotoğraf olmuş :) bende 225.50.17 çin malı sunny marka kar lastiği var ve istanbulda işim gereği karda girip çıkmadığım yer kalmadı ve gayette memnunum :) yani dandik bile olsa kar lastiği çok işe yarıyor.

öyle tabi. bana da Lassa iceways alırken abi naaptın sen bunlar ticari araçlar için falan dediler. gerçekten de kuru asfaltta ses seviyesi yüksek ayrıca hız 140-150 gibi olunca araba resmen yolda geziniyor.
Ama aynı yola üzerinde snoways olan manuel 307 ile girdim araba 50 metre bile gidemedi o kadar fark var. Markaya bakıp aldanmamak lazım önemli olan sizin beklentinize cevap verip vermediği.