PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt tüketimi

sercanadli
03-08-2014, 16:44
Merhaba arkadaşlar.
Bu aralar yakıt tüketimim oldukça artmış durumda. 100 TL lik mazot ile şehiriçi 320 km yol yapıyorum. Kullanım alışkanlıklarım aynı,bir değişiklik olmadı. Fakat inanılmaz bir yakıt tüketimi ile karşı karşıyayım.
Az önce İstanbul Viaport'a gittim. Kocaeli'de oturuyorum gidiş geliş toplam yaklaşık 140 km. Giderken yakıt ibresi üçüncü çizgideydi,şimdi neredeyse kırmızının üzerinde.
Hesap yaptım Km'de 38 kuruş yakmışım ve ortalama 7.2 ye tekabül ediyor. Bilgisayarda gösteren değer 6.7
Aklıma gelen enjektörler. Sizin de varsa şurasına baktır dediğiniz yer ona göre sanayiye götürüp göstereyim.

HamzaHakkı
03-08-2014, 19:03
Kaçak olma ihtimali olabilir. 2 ay önce 106 da başıma geldi. benzin enjektörünün ordan benzin kaçırıyordu araba tüpte çalismasina rağmen 10 dk da ceyrek depo benzin bitti. Önce motor calısırken kaçak yapabilecek yerlere bakılırsa iyi olur.

HLTYLMZ
04-08-2014, 13:39
Merhaba,

Yol bilgisayarı ile gerçek arasında ben de de 0,5 lt civarında oynuyor yol bilgisayarı 0,5 az gösteriyor ama uzun yolda 31-32 kuruş yakıt fazla gibi.

Yol bilgisayarları enjektör sürelerine göre yakıt sarfiyatını hesaplıyor yol bilgisayarı da fazla gösterdiğine göre kaçak değildir. Araçta çekiş problemi var mı? Klima bu nemli ve sıcak havalarda ekstra çalışıyor, lastik havaları sıcakta yakıtta çok etkili düşük basınç yakıt sarfiyatını baya arttırabilir, bir de kötü mazot ihtimali var her zaman aynı yerden mi mazot alıyorsunuz?

ergngll35
04-08-2014, 17:58
Bence İstanbul için o kadar da abartılı değerler değil. Bende Bursa'da kullandığım zaman, ki o zaman Getz vardı 33-35 kuruş yakıyordu. Trafiği İstanbul'u aratmıyor ara ara. Şu an Ankara'dayım. Araç 4.7 yakıyor ortalama. 680 km oldu.
O yüzden normal bir yolda denemeden sonra karar verin derim.

sercanadli
04-08-2014, 22:07
Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.
@HLTYLMZ..Hocam mazotu her zaman aldığım yerden alıyorum sıkıntı yok. Yalnız bu durum son 5 yakıt alımımda dikkatimi çekti. Çekişte düşme vardı egr elektrovanasını değiştirdim düzelir gibi oldu ama eski performansından hala uzakta arabam.

@ergngll35... Hocam Kocaeli'nde oturuyorum. Bizim buralarda çok fazla trafik yok. Kullanım alışkanlıklarım da aynı. Çok sert kullanmam arabayı süratte yapmam fazla. Benim sıkıntım bilgisayarda ki tüketim verisi değil gerçekte olan değerler. Dediğim gibi önceden 100 TL'lik mazotla yaklaşık 480-500 km yapıyordum şimdi ise en fazla 320 km.

ergngll35
05-08-2014, 11:40
Anladım haklısınız o zaman. Bulunduğunuz ilde yetkili bir carbonclean uygulama yaptırmanızı tavsiye edebilirim. Bende aracın gidişi nasıl daha iyi olur diye araştırırken çıkan ortak sonuç bu idi. Kurum bağlama, tıkanıklıklar vs ne varsa açmaya yarıyor. Aracımın yakıtından memnundum ancak yaptırdıktan sonra çekişi daha da iyileşti.

sercanadli
10-08-2014, 17:04
2 gün önce aracımı Bosch dizel servisine götürdüm. Sağolsun oranın sahibi çok ilgilendi. Enjektörlerde geri dönüş artmış bu yüzden yakıt sarfiyatı fazla dedi. Zaten ilk çalıştırmada da belli biraz zorlanarak alıyor marşı.
Kendisiyle baya sohbet ettik. Bana masrafı çıkardı,olacakları söyledi. En kötü ihtimal olarak 1470 TL,en iyi ihtimal ise 450 TL olabileceğini belirtti. Bana kalırsa sen ayağını biraz terbiye et fazla yüklenme böyle kullan boşuna kendine masraf çıkarma dedi. Düğünüm olacağını söylemiştim,düğününden sonra birara gelir yaptırırsın dedi.
Kocaeli'de böyle usta bulmak gerçekten büyük şans. Burada ki esnafların büyük bölümü yamyam olduğundan böyle bir ustayla karşılaşınca birden sevindim :)

atilla77
21-08-2014, 08:34
bence tüketimin normale yakın , ben şehir içinde bir depoyla 1000 km gidiyorum , senin gibi 100 tl koyarsamda trafiğe bağlı olarak 300 - 330 km arası gidiyorum.araba ağır ve 1.6 yaoacak birşey yok :) 150 kilo eksik olsa cok farkederdi.bu arada benim tüketim değerimi 19 jantlarla ölçüyorum