PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka değişim prosedürü

pejocu06
24-07-2014, 09:06
Merhaba arkadaşlar,

Sizlere plaka değişim prosedürü hakkında bilgi vermek istiyorum..Yeni taze tecrübe etmiş birisi olarak işlemlerin nasıl olduğunu anlatmak istiyorum..

Ankara'da ikamet ettiğimden Ankara'daki durumu anlatacağım..Aracı ben şehir dışından aldım..Noterde plaka değişikliği yapmak istediğinizi söylüyorsunuz ve 193,5TL ödüyorsunuz..Size ruhsatın bir sayfası(diğer sayfası noterde kalıyor), noter alım satım belgesi ve geçici ruhsat belgesi veriliyor.

1 ay içerisinde Ankara emniyet müdürlüğüne (Ankamall yanında) gidiyorsunuz...

Emniyete gitmeden önce emniyetin internet sitesinden plaka tahsis bölümünden boştaki plakalardan plaka seçebilirsiniz ben öyle yaptım...

Emniyete giderken ruhsatın bir sayfası(diğer sayfası noterde kalıyor), noter alım satım belgesi, geçici ruhsat belgesi ve zorunluk trafik sigortasına ait belgenizi yanınızda götürüyorsunuz. Aracınızı Ankamall park yerine park edip plakaları söküp yanınızda emniyete götürüyoruz. C kapısından girince hemen solda şoförler odasına ait bir yer var oradan plaka değişimi için gerekli dosyayı alıp doldurtabilirsiniz(15TL) isterseniz C kapının sol tarafında iş takipçiliği yapanlar var onlara güvenebilirseniz onlara da işinizi yaptırabilirsiniz. Ben kendim yapmak istedim.

Dosya doldurulup size verilmesi 5-10dk falan sürüyor..Dosya içerisinde şoförler odasının doldurduğu Ek1 formu, noter satış belgesi, geçici ruhsat belgesi ve zorunlu trafik sigortası evrağı oluyor..Hemen şoförler odasının yerinden 1-2 metre ilerden sağa dönün 30mt kadar sonra geniş büyük bir salon göreceksiniz. Bir sürü koltuk ve insanlar sıra bekliyor. Hemen solda numaramatikler var..Hemen oradan numaramatikten en üst seçenek olan yeni ruhsat işlemi idi yanlış hatırlamıyorsam seçip numara alıyoruz... Sırayı beklerken hemen solda köşede plaka tahsis yazan yerden seçmiş olduğunuz plaka için memurdan bir evrak alıyorsunuz..Eğer internetten seçmemişseniz orada da seçme imkanınız oluyor sanırım...Tabii kalmışsa..

Dosyayı doldurmadan hemen buraya gelip numara almak lazımmış..İşlemlerin nasıl olduğunu bilmeyince insan bilgisizliğin cezasını çekiyorsunuz...

09:00 gibi aldığım sıra bana saat 11:15 te geldi..

Dosyayı inceleyip plakaları senden alıyorlar..Dosya içerisine birde sendeki tek sayfa ruhsat belgesini de koyup veriyorsun.. Dosya incelemesi tamam olduktan sonra sana yeni ruhsatını alabilmen için küçük bir kağıda plaka, isim soyad ve işlem zamanının yazılı olduğu bir kağıt veriyorlar.. Bana saat 15:00 den sonra kafeteryadan yeni ruhsatımı ve plaka bastırmak için gerekli dökümanı alabileceğimi söylediler...

Ben de kafeteryada hemen şansımı denedim fakat ruhsatın daha çıkmamış dediler.. Plakaları söktüğüm için dedim ki en iyisi 15:00 a kadar bekleyeyim belki daha erken çıkar...Keşke beklemeseymişim..Saat 15:00 kadar 5-6 kez sordum çıkmadı.. Arada Ankamall a gidip biraz dolaştım vakit geçsin diye..

Saat 15:00 den 16:30 a kadar da benim ruhsat çıkmadı.. Saat 16:30 da nihayet yeni ruhsatı ve plaka bastırabilmem için gerekli evrağı alabildim.. 1 günüm heba oldu...

Plaka bastırılacak yer emniyete yakın fakat saat 16:30 da adamların mesaisi bitiyor.. Ruhsat alınan yerde plakanın nereden alınacağını haritayla göstermişler...

Plakasız halde hemen gittim..16:45 de rica etsem de plakamı alamadım.. Sabah 09:00 da alırsın isersen parasını şimdi alabiliriz dediler. Arka ve ön taraf için 2 plaka 30 TL ödedim..

Plakasız halde (arabanın bağlanma riskini göze alarak) eve gittim..

Sabah 09:00 da plakam hazırdı..

Emrah_06
24-07-2014, 09:41
Güzel bir kılavuz olmuş emniyet plaka ruhsat işlemleri için. Eminim bir çok kişinin işine yarayacaktır.

Bi kaç not düşmek istiyorum.

Emniyette verilen sıra ve saatlerin pek de önemi yok. saat 15 derler 17 de çıkar 16 derler işlemler 14 de biter. Ki o gün dosyada sorun varsa hiç bitmeyip ertesi güne kadar uzayabilir. Çıldırır kafayı yer sorunu çözmeye emniyetten ziyade siz uğraşır 2-3 saat aralıksız telefon görüşmeleri yaparsınız. Sorunun cinsine göre ilk tescil yerine mail atılır yanıt beklenir ek1 de hata olur muayene gitmek gerekir tekrar vs. o an işiniz biraz da şans işi. Problemsiz o gün içerisinde hallederseniz ne ala yoksa uğraşır durursunuz.

İkincisi dosya düzenleme için dosya takipçisi adı altında simsarlık yaptıranlara itimat etmemeli ve 15 20 lira kaptırılmamalıdır. Dosya düzenleme işi banko arkasında oturan dosyayı teslim alan memurun işidir ve bunun için parasını alır. Suratı asıktır atar yapar ama karmaşık dosyayı mecburen düzenler, kabul etmeme gibi lüksü yoktur. Eğer al götür takipçiye düzelt tir derse de baskı yaparak görevli memura işinizi hallettirebilirsiniz.

Üçüncüsü işiniz ertesi güne kalmışsa ve özellikle araa hafta sonu girmişse büyük sıkıntı çünkü artık işlemler bitene kadar elinizde araca ait ne bir evrak nede plakanız mevcuttur. Bu sorunu geçici çözmek içinse tescilde ki onay makamında ki görevli memura rica edersiniz size ait bir imzalı kağıt verebilir. Aracın plakası şudur evrakları emniyette devam etmektedir diye. Herhangi bi kontrol ve çevirme de hayat kurtarır aracınızın bağlanmasını ve ceza yemekten kurturulursunuz.

En temizi aynı şehrin plaka koduna ait araç almak ve özel plaka istememek. Noterde işinizi halledip sigortanızı yaptırıp keyfini sürmek bi kaç güne kargo ile ruhsatın diğer yaprağı da gelmiş olur.

pejocu06
24-07-2014, 10:05
Ha bir de dosyayı benden sonra verenler benden önce ruhsatını aldı.. Neden öyle diye sordum...Dosya alınan yer farklı incelenip ruhsatın hazırlandığı yer farklı o yüzden dediler..