PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : !! Aydınlanma zamanı !!

ergngll35
17-07-2014, 02:06
Arkadaşlar biliyorsunuz aracı yeni aldım ve sıkıntılarını da az çok buradan öğreniyorum. Merak ettiklerim şunlar ;

1-Araca yeni lastik aldım. 2 tane sensör vardı . 4 tane vardır diye var olan 2 taneyi de çıkarttırdım. Şimdi ise lastik kaçırıyor hatası veriyor. Ben hatayı nerede yaptım ? Araçta kaç tane sensör var. Bu iki taneyi taktırsam düzelir mi ?

2-Aracı aldığımdan beri lastik basınçları düşük diyor. Önlere 37, arkalara ise 34 bastım sağlam olsun diye. Ancak yine de sorun gitmedi. Bu sorun da iki sensörün sökülmesinden mi yoksa taksam da devam eder mi ?

3-Aracın sağ arkadan gıcırtı sesi geliyor ara ara. Bende önemsememiştim. Şimdi araştırdım ki torsiyon bilyası gibi. Bunu yaptırsam ne olur yaptırmasam ne olur ? Malum hep müzik dinleyince duyulmuyor :)

4-Bir de aracın sol ön far değişmiş sağ far orjinal. Bakınca sol farı temizletmek istiyorum. Mercek vs çok batıyor gözüme. Bir far temizleyiciye denk geldim. Nikelajları çok kaliteli olmadığından içine kimyasal vermiyoruz. Soyulma yapar diyor. O zaman bu aracın merceği ve içini nasıl temizliyorsunuz ?

5-Aracın orjinallerini beğenmediğimden 4 tane yeni kabin aldım. Ama istediğim kaliteyi alamadım. Bu orjinal teybin çıkışları bu kadar mı kötü :S

6-Son olarak aracın komputestte tek hatası gaz pedalı ....... diyordu. (Sonunda yazan kelimeyi hatırlayamadım) Bu nedir ? Önemli midir ?

Şimdilik bu kadar :D

uurgzl
17-07-2014, 02:20
istediğimiz sorudan başlayabiliyor muyuz hocam?:S

rocker307
17-07-2014, 02:31
4. Far açıp temizlemeyi ben de düşündüm de genelde açma dediler. Hatta birisi ben açmam git başkasına yaptır dedi:) onun dışında su zımparası seti ve plastx ile dıştan temizlik yapılabilir..

5. Ses sistemiyle ilgili biri olarak orjinal teyplerden zaten performans beklenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Aldığınız hoparlörler ne, belki de amfisiz çalmayacak bir şeydir..

ergngll35
17-07-2014, 02:33
Her soru 100 puan benim gözümde. Birini çözen çıkar işin içinden :D :D

ergngll35
17-07-2014, 02:36
4. Far açıp temizlemeyi ben de düşündüm de genelde açma dediler. Hatta birisi ben açmam git başkasına yaptır dedi:) onun dışında su zımparası seti ve plastx ile dıştan temizlik yapılabilir..

5. Ses sistemiyle ilgili biri olarak orjinal teyplerden zaten performans beklenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Aldığınız hoparlörler ne, belki de amfisiz çalmayacak bir şeydir..
4-Plastx var elimde. Cuma boya koruma yaptıracağım. O sırada onu da polisaj makinesiyle hallederim diyorum ancak merceği falan halledemezsem sıkıntı ederim. O yüzden içine de bir şeyler yaptırayım dedim.
5-Kapılara 4 tane 16.5 cm'lik Sony 3 kanallı kabinler aldım. Özelliklerde baslarda potluyor. Kabinleri eskiden bildiğim için olayı teyibe bağladım.

rocker307
17-07-2014, 02:47
Büyük ihtimalle gücü yetmiyordur. Orjinal teyplere 35watt rms hoparlörden fazlası iyi olmaz. Pioneer falan takılabilir ama o zaman da direksiyon kumandasına uygun bir şey bakmak lazım..

ergngll35
17-07-2014, 10:46
Evet gücü yetmiyor gibi. Teyp almak da mantıklı gelmiyor

rocker307
17-07-2014, 11:46
O zaman amfi alınabilir..

ergngll35
17-07-2014, 12:34
Amfi yerine double din bakmaya başladım :)

caglar06
17-07-2014, 15:39
4-Bir de aracın sol ön far değişmiş sağ far orjinal. Bakınca sol farı temizletmek istiyorum. Mercek vs çok batıyor gözüme. Bir far temizleyiciye denk geldim. Nikelajları çok kaliteli olmadığından içine kimyasal vermiyoruz. Soyulma yapar diyor. O zaman bu aracın merceği ve içini nasıl temizliyorsunuz ?

ben farları geçen ay ankarada temizlettim, sisler ve arka stoplar ile birlikte her hangi bi sıkıntı yaşamadım gayet te güzel oldular ...
bu da temizlenme zamanı :D
http://i1174.photobucket.com/albums/r610/caglar06/IMAG0202_zps0d663389.jpg (http://s1174.photobucket.com/user/caglar06/media/IMAG0202_zps0d663389.jpg.html)
http://i1174.photobucket.com/albums/r610/caglar06/IMAG0201_zps174d6e94.jpg (http://s1174.photobucket.com/user/caglar06/media/IMAG0201_zps174d6e94.jpg.html)
http://i1174.photobucket.com/albums/r610/caglar06/IMAG0200_zps2745cc0a.jpg (http://s1174.photobucket.com/user/caglar06/media/IMAG0200_zps2745cc0a.jpg.html)

rocker307
17-07-2014, 19:32
Amfi yerine double din bakmaya başladım :)
Güzel olur geri görüş kamerasıyla;) ama direksiyon kumandası iptal olmayanı bulmak lazım. Bir de hepsinin ses kalitesi iyi olmuyor..

ergngll35
18-07-2014, 01:05
Hadi bu işi böyle çözdük diyelim. Diğer konular hakkında kimsenin bir bilgisi yok mu ??

ergngll35
18-07-2014, 01:12

ben farları geçen ay ankarada temizlettim, sisler ve arka stoplar ile birlikte her hangi bi sıkıntı yaşamadım gayet te güzel oldular ...
bu da temizlenme zamanı :D

Bende şu an Ankara'dayım. Aracı da Ankara'dan aldım zaten. Nerede temizlettiniz ??

caglar06
18-07-2014, 10:59
tekrar hayırlı olsun aracınız ... şaşmaz'da PC otomotivde temizlettim ...
https://tr.foursquare.com/v/pc-otomotiv/52f90862498e4e694c7c0f04

ergngll35
18-07-2014, 11:40
Peki farların nikelajında bir soyulma vs olmadı mı. Ben Eryaman'dayım. Yakınmış da... Fiyat olarak ortalama ne diyorlar ?

caglar06
18-07-2014, 13:25
dediğim gibi temizleteli 1 ayı geçti bi sorun çıksa bu zamana kadar çıkardı diye düşünüyorum ... ben farlar, sisler ve arka stopları komple temizlettim 200 tl ...

SerKan1923
18-07-2014, 13:53
Güle Güle Kullanın Aracınızı.

Benim İhtiyacım Olmadı Temizletmeye Ama, Karartmak İçin Araştırdığımda, 20 Far Temizleme ve Açma İşini Yapan Kişiden 19 Tanesi Ben Peugeot ve Renault'un Farlarını Ayıramam Dedi Elimizde Kalır. Birisi Ben Yaparım Dedi ve Yaptı.

Gerçekten Çok Hassasdır Gözlemledim, En Ufak Bir Sert Temasta Far Kırılır, Farın Tekrar Yine Eski Haline Döndürülme İşlemleri Daha Zor.

Bu İşi Profesyonel Birine Yaptırmanızı Tavsiye Ederim, Aksi Halde Farlarınızdan Olursunuz.. Kırılımak Yada Hava Almak Suretiyle..

Farınız Açıldığında, En Kaliteli Silikon İle Yapıştırılıp En Az Bir Gün Beklemesi Gerekir.

Esenlikler Dilerim.

ergngll35
19-07-2014, 10:36
Evet kardeş katılıyorum sana. Çağlar'ın yaptırdığı farı açarak olmuş herhalde. Benim konuştuğum ise farın içine kimyasal salıp bekliyorlar. Onda sıkıntı var anlaşılan.

ergngll35
19-07-2014, 10:37
dediğim gibi temizleteli 1 ayı geçti bi sorun çıksa bu zamana kadar çıkardı diye düşünüyorum ... ben farlar, sisler ve arka stopları komple temizlettim 200 tl ...

Bugün gidip yüz yüze görüşeceğim bakalım.

caglar06
21-07-2014, 10:19
Benimkileri açtılar tabi komple ve temizledikten sonra tekrar yapıştırmışlar ...

HamzaHakkı
21-07-2014, 15:10
1. Her lastikte bir sensör olmak üzere 4 tane sensör vardır. Ekranda ''Tyres preassure not screen'' hatası mı alıyorsunuz? Çıkartmadan önce böyle bir arıza vermiyor muydu?

2. Öncelikle aracın lastik ebatları değişmemiş fabrikadaki aynı ölçüler ise sol ön kapıdaki değeri bastığınızda uyarı vermemesi lazım. Sensörler olmadığı için ölçüm yapılamıyor şu an 2 tane sensörü geri taksanız da bu hatayı alırsınız sanırım. Ayrıca eldeki sensörlerin çalıştığı da net değil belki onlar da bozuk.

3. Torsiyon sistemini yaptırmazsanız pek bir sorun olmaz fakat bozuk kullanırsanız torsiyon mili iyice aşınır ve maaliyeti artırır belki komple torsiyonun takılı olduğu sistem ile değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca bozuk torsiyon amortisörlerin de ömrünü kısaltır ve yol tutuşunu azaltır. Ben olsam hiç düşünmeden yaptırırdım.

4. Sol ön far değişmiş ve sol ön farı tekrar temizletmek istiyorsanız sol ön far büyük ihtimal yan sanayi takılmış ve ustanın da dediği gibi kimyasal dökmek nikelajını sökebilir. İyi bir far temizlemesi yapan kişiye göstermek gerek.

5. Orjinalleri beğenmeme sebebiniz nedir benim aracımda ki de orjinal bana çok rahat yetiyor. Aldığınız hoparlörler sistemle uyumlu olmayabilir mi? Orjinalden daha kötü mü ses verdi yoksa siz daha mı iyi bekliyordunuz?

6. Komputest dediğniz her markaya test yapan cihaza mı bağlattınız yoksa sadece peugeot araçların testini yapan bir cihaza mı? Tavsiyem bir özel peugeot servisinde test yaptırmanız böylece arızayı daha net anlayabilirler.

Hocam 50 yetiyor :D

ergngll35
21-07-2014, 20:06
1. Her lastikte bir sensör olmak üzere 4 tane sensör vardır. Ekranda ''Tyres preassure not screen'' hatası mı alıyorsunuz? Çıkartmadan önce böyle bir arıza vermiyor muydu?

2. Öncelikle aracın lastik ebatları değişmemiş fabrikadaki aynı ölçüler ise sol ön kapıdaki değeri bastığınızda uyarı vermemesi lazım. Sensörler olmadığı için ölçüm yapılamıyor şu an 2 tane sensörü geri taksanız da bu hatayı alırsınız sanırım. Ayrıca eldeki sensörlerin çalıştığı da net değil belki onlar da bozuk.

3. Torsiyon sistemini yaptırmazsanız pek bir sorun olmaz fakat bozuk kullanırsanız torsiyon mili iyice aşınır ve maaliyeti artırır belki komple torsiyonun takılı olduğu sistem ile değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca bozuk torsiyon amortisörlerin de ömrünü kısaltır ve yol tutuşunu azaltır. Ben olsam hiç düşünmeden yaptırırdım.

4. Sol ön far değişmiş ve sol ön farı tekrar temizletmek istiyorsanız sol ön far büyük ihtimal yan sanayi takılmış ve ustanın da dediği gibi kimyasal dökmek nikelajını sökebilir. İyi bir far temizlemesi yapan kişiye göstermek gerek.

5. Orjinalleri beğenmeme sebebiniz nedir benim aracımda ki de orjinal bana çok rahat yetiyor. Aldığınız hoparlörler sistemle uyumlu olmayabilir mi? Orjinalden daha kötü mü ses verdi yoksa siz daha mı iyi bekliyordunuz?

6. Komputest dediğniz her markaya test yapan cihaza mı bağlattınız yoksa sadece peugeot araçların testini yapan bir cihaza mı? Tavsiyem bir özel peugeot servisinde test yaptırmanız böylece arızayı daha net anlayabilirler.

Hocam 50 yetiyor :D

Öncelikle ilgine teşekkür ederim. Bu işin hocaları siz olmuşsunuz ne notu :D

1. hatayı çok komik bir biçimde çözdüm. Arabanın 2 tane sensörü de söktürdükten sonra kolluğa koymuştum. Herhalde sağ arka lastiğin sensörü ki havasız olduğunu algılayıp patlak hatası veriyordu. Sensörleri menzilinden çıkarıp eve getirdim sorun çözüldü :D :D

2-Lastikleri 205-60-16 aldım. Aldığımda da o hata vardı şimdi de var. Hiç sensör olmadığı için veriyor herhalde.

3-Torsiyon sesini ben hiç duymadım. Arkada eşim ara ara duyuyor. O yüzden önemli mi diye sordum. Yoksa bende yapılmasından yanayım.

4-Bende değişen far parlak. Diğeri orjinal olanı soluk. Eski - yeni farkı var. Meguiars Plastx aldım. O da hiç kar etmedi. Orjinal olanların da nikelajları gidiyormuş. Duyunca çok şaşırdım. Çünkü farcıya kardeşimin Focus'u var. Adam onu görünce hemen dedi atladı ve yaptı. Far yepyeni çıktı. Benimkini görünce yaparım bile diyemedi :S

5-Ses sistemi de beklentilerimin altında. Aldığım kabinlerin kalitesini bildiğim için daha iyi ses bekliyordum. Yeni arabaların orjinal teyplerinin çok iyi olduğu beklentisi vardı. Yine referansım kardeşimin arabası. 2009 Focus titaniumlara kabin bile takılmadan verdiği sesi bir dinlemenizi öneririm. Amfi bile alsam kurtarmaz herhalde :)

6-Pedal arızasını 2 komputestçide de verdi. Peugeot servisi değildi. Elektronik bir şey olabilir. Önemseme dediler. Şu an da bana bir sıkıntı göstermedi. Ancak neden verir , ne sonuçlar doğurur kestiremediğim için deneyiminiz vardır diye yazayım dedim.

HamzaHakkı
21-07-2014, 20:22
Şimdi sensörler takılı olmadığı için sensör yok uyarısı verir.

Araç executive paketti sanırım hocam, eşinizin duyduğu ses torsiyon sesi değil. Şöfor koltuğundan gelen gıcırtı sesi. Executive paket 407 lerde bu sorun var bozuk bir yolda giderken arka tarafa oturup koltuğa yaklaşıp dinleyin sesi duyarsınız. İyi bir döşemeci koltuk iskeletinin ses gelen kısmını yağlarsa sorun bir kaç aylığına düzelir fakat sonra yine ses gelmeye başlar sağlıklı yapılması için koltuk döşemesinin sökülmesi lazım bence gerek yok çünkü döşeme eskisi gibi olmayabilir.

Benim araçta da şu an orjinal ses sistemi var gayet memnunum hatta focuslardan daha iyi ses veriyor bence, sizin araçta bir sorun olmasın ya da benim aracın teyibi yeni model olduğu için mi böyle? Ama çok fark olacağını sanmam.

Pedal arızasını bence özel bir peugeot servisine gösterin gaz pedalı sensörlü olduği için aracın gaz tepkimesini bozabilir.

ergngll35
22-07-2014, 02:49
Evet araç executive. Şoför koltuğundan gelen ses derken benim koltukta olsa bana da gelmez mi ?? Bende forumlarda araştırınca torsiyona yöneldim hemen. Yarın arkada oturup sesi bende dinleyeyim bi.

Teyp dediğin gibi benimki 2006 model olduğu için olabilir. Focus derken normal focuslardan iyidir bizim teypler ancak 2009-2010 titaniumlardaki bir ses düzenini dinlemeni tavsiye ederim. Araçta komple set var gibi.

HamzaHakkı
22-07-2014, 03:22
Sürücü pek duyamıyor koltuğun tam arka alt kısmından geliyor arkada olmak lazım önden duyması zor.

Benim bindiğim titanium paket değildi ama benim araç ondan daha iyiydi ses konusunda. Titanium pakette kullandıkları sistem farklıdır belki, merak ettim şimdi kısa sürede bir titanium bulup test etmem lazım :)

Ömer Gedik
22-07-2014, 08:13
1-Aracı makineye bağlatarak tüm sensörleri iptal ettirin ve bu sorundan kurtulun.

2-Lastik inmesi ile sensörün alakası olmaz.Belki siboplar kaçırıyordur. Lastikçiye götürüp gösterin.

3-Aracınızda torsiyon yok ki torsiyon bilyası olsun. :D aracınızda tam bağımsız arka düzenek var. 407lerde arkada gıcırtı sesi yüksek ihtimal viraj demir lastiklerinden gelir.Çifti orjinal 63TLdir. Aracın altından bakıldığında veya liftte görürsünüz.

4-Bununla ilgili pek fikir belirtmek istemem. Yapabilen var yapamayan var. Hassas iş.

5-4 tane kaliteli hoparlör faydalı olmalıydı.

6-Aracınıza sonrada Cruise Control takıldıysa Gaz pedalı uygunluk diye hata verir. Önemsizdir.

Şimdilik benden de bu kadar

ergngll35
22-07-2014, 20:20
Sürücü pek duyamıyor koltuğun tam arka alt kısmından geliyor arkada olmak lazım önden duyması zor.

Benim bindiğim titanium paket değildi ama benim araç ondan daha iyiydi ses konusunda. Titanium pakette kullandıkları sistem farklıdır belki, merak ettim şimdi kısa sürede bir titanium bulup test etmem lazım :)

Bu ses tam olarak hangi koltuktan geliyor. Yarın hemen o sese yoğunlaşacağım :) :)

ergngll35
22-07-2014, 20:27
1-Aracı makineye bağlatarak tüm sensörleri iptal ettirin ve bu sorundan kurtulun.

2-Lastik inmesi ile sensörün alakası olmaz.Belki siboplar kaçırıyordur. Lastikçiye götürüp gösterin.

3-Aracınızda torsiyon yok ki torsiyon bilyası olsun. :D aracınızda tam bağımsız arka düzenek var. 407lerde arkada gıcırtı sesi yüksek ihtimal viraj demir lastiklerinden gelir.Çifti orjinal 63TLdir. Aracın altından bakıldığında veya liftte görürsünüz.

4-Bununla ilgili pek fikir belirtmek istemem. Yapabilen var yapamayan var. Hassas iş.

5-4 tane kaliteli hoparlör faydalı olmalıydı.

6-Aracınıza sonrada Cruise Control takıldıysa Gaz pedalı uygunluk diye hata verir. Önemsizdir.

Şimdilik benden de bu kadar

Teşekkürler ilgine arkadaşım. Sensörleri sadece servis mi iptal ettirebiliyor ?

Lastik inme işini hallettim. Söktüğüm sensörler arabanın içinde kaldığı için havasız algılamış. Sensörleri arabadan eve getirince sorun çözüldü :)

Far temizleme işini iptal edeceğim herhalde ya da yeni alacağım :)

Ses işinde beklentilerim çok yüksekti. O yüzden yazdım. Dediğim gibi titanium focuslarda adamlar olayı aşmış.

Aracım 2006 Executive. Orjinalinde var diye biliyorum. Adamın dediği elektronik olduğundan olabilir. Hızlanmada turboya geçişte bazen takılma yapar. Başka rahatsızlığı olmaz dedi ama tatmin olmadım.

ergngll35
22-07-2014, 20:30
Torşiyon kimi var diyor kim yok ? model model ya da başka bir şekilde bu torşiyon işi değişiyor mu anlamadım ?!?!

Ömer Gedik
22-07-2014, 23:25
407lerin hiçbir modelinde torsiyon yok. Var diyen bir servis ise sadece gülerim.

ergngll35
23-07-2014, 00:16
Ankara'da olunca tanımıyoruz usta musta. Öyle gidip soruyoruz. Adam değiştiririz keçe , bilya deyip çıkıyor işin içinden. En iyisi Bursa'da kendi ustamı beklemek demekki.

HamzaHakkı
23-07-2014, 00:24
Ben de araştırdım 407 lerde torsiyon yok. Zaten bağımsız süspansiyona sahip olan bir araçta torsiyon olması imkansız.

Ses sürücü koltuğunun arka alt kısmından geliyor. İnce bir ses

berkun14
23-07-2014, 01:25
Ben de araştırdım 407 lerde torsiyon yok. Zaten bağımsız süspansiyona sahip olan bir araçta torsiyon olması imkansız.

Ses sürücü koltuğunun arka alt kısmından geliyor. İnce bir ses
o gıcırtıdan bendede mevcut bi ara çok yapıyoduda şimdi daha az..

ergngll35
23-07-2014, 02:58
Hamzahakkı aklıma yatmayan tek bir şey var. Bu sesi niye ben duymuyorum. Benim koltuğumda ise. sende de öyle miydi ??

Berkun aynı soruyu sana da sorayım. Senin sesi sadece arkadakiler mi duyuyor yoksa sende duyuyor muydun ?

HamzaHakkı
23-07-2014, 03:11
Abi sesin kaynaği arka alt kısımda olduğu için ön tarafa pek gelmiyor. Tenha bozuk bir yolda radyo ve camlar kapalıyken sürücü koltugunda anca duyulur. Ben aracı ilk aldığımda yetkili servise gittim arka amortisörlerde galiba sorun diye usta baktı amortisör saglam. Ustayi arkaya oturtup 15-20 dk dolaştık usta anca öyle buldu. Arka kisma oturup dinledigin halde mi duyamadiniz sesi?

ergngll35
23-07-2014, 04:31
Araç 2-3 gündür yatıyor. Kardeşimin aracının işleri var, onlara koşturuyoruz. Kısmetse bugün ilk ve son arkaya geçişimi yapacağım :)

berkun14
24-07-2014, 01:39
Hamzahakkı aklıma yatmayan tek bir şey var. Bu sesi niye ben duymuyorum. Benim koltuğumda ise. sende de öyle miydi ??

Berkun aynı soruyu sana da sorayım. Senin sesi sadece arkadakiler mi duyuyor yoksa sende duyuyor muydun ?
sesi ben duyuyorum rahat rahat çukurlarda falan sürücü koltuğu yaylandıkça çıkıyor ses.

ergngll35
24-07-2014, 17:11
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Çoğu arkadaşın dediği gibi viraj lastikleri çıktı. Sokakta görsem tekme atıp yoluma devam edeceğim iki tane basit lastik yüzünden neler düşündük :)

Berkun koltuktan az da olsa ses geliyordu. Onun için döşemeciye de gittim. Yağ mağ diyen yalan söyler. Koltuğu en altta kullanınca ses geliyormuş. Yanımızda Mercedes falan da vardı. Hepsinde var. En alta inince yapıyor. Elektrikli koltukların hepsi böyleymiş. Belli bir yüksekliğe getir de kullanınca yapıyor mu bakalım ?? Yapıyorsa o zaman döşemeciye gidersin.

HamzaHakkı
24-07-2014, 18:46
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Çoğu arkadaşın dediği gibi viraj lastikleri çıktı. Sokakta görsem tekme atıp yoluma devam edeceğim iki tane basit lastik yüzünden neler düşündük :)

Berkun koltuktan az da olsa ses geliyordu. Onun için döşemeciye de gittim. Yağ mağ diyen yalan söyler. Koltuğu en altta kullanınca ses geliyormuş. Yanımızda Mercedes falan da vardı. Hepsinde var. En alta inince yapıyor. Elektrikli koltukların hepsi böyleymiş. Belli bir yüksekliğe getir de kullanınca yapıyor mu bakalım ?? Yapıyorsa o zaman döşemeciye gidersin.
Sorunun basit şekilde çözülmesine sevindim. Ben de akşam gidip deneyeceğim koltuğu hep aşağıda kullanırdım demek ondan ses yapıyor.

ergngll35
24-07-2014, 20:13
Umarım sende de çözülür. Büyütülen şeylerin böyle kolay çözülmesi bi ayrı güzel geliyor :) Tabii iyi ve yardımsever esnaflar sayesinde.