PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 308 Direksiyonu tam sol yapınca titriyor

jerpelea
12-07-2014, 01:02
Son 2 haftadır aralıklı olarak bazen bunu yapıyor. Park ederken falan direksiyonu tam sola kırınca direksiyon titriyor. Bazen aşırı şekilde zangır zangır titriyor ama bunu hep yapmıyor haftada 1-2 kez. Yarın yıllık bakıma gideceğim araç henüz 5000km'de

jerpelea
12-07-2014, 16:42
Bugün bakıma götürdük yağı falan değişti genel kontrolleri yapıldı. 135-140km hızda araçta titreme başlıyor. Bunu ustaya belirttim bakarız dediler. Tekerlerin balanslarına falan baktılar test sürüşüne çıktılar araçta sıkıntı yok dediler. Nasıl olur 2 aydır 140km hızdan sonra titriyor araç dedim, verdiği cevap : yüksek hızlarda amortisörler sertleşir o yüzden titreme olur dedi. Hiç inanasım gelmedi 6-7 ay sürdüm aracı hiç sıkıntı yok bir anda böyle bi sorun oldu.

Balans harici bu titreme neden olur acaba ? Lastik basınçları 4 tekerinkide 34. Pazartesi yetkili servis harici rot balans ustasına göstericem aracı.

woonmalker
12-07-2014, 18:11
Hocam tam bilmiyorum benimki tahmin sadece ama 32 olmali diye hatirliyorum. Ben 34 yaptim benim ki de ziplayip titreme yapiyor rot ve balanslarida yeni yaptirdim.

jerpelea
12-07-2014, 18:48
Hocam tam bilmiyorum benimki tahmin sadece ama 32 olmali diye hatirliyorum. Ben 34 yaptim benim ki de ziplayip titreme yapiyor rot ve balanslarida yeni yaptirdim.

Dediğiniz gibi bazı yerlerde bu lastik basıncı olayından bahsetmişler. 34 psi'da zıplama, kasisleri fazla hissetme gibi sorunları olanlar 4 lastiğide 32 psi yapıp bu sorunun bi nebze önüne geçmişler. Bende 32 ye düşüreceğim basınçları. Çünkü 3-4 gün önce uzun yola gittim, hafif kötü yollarda araba sürekli zıplıyor içim dışıma çıktı resmen.

Bu arada 1 saat önce dayanamadım çıktım güzel bir yola yine 140 km'den sonra araba hafiften titremeye başladı, 150kmden sonra baya bi ayaklarıma masaj yapıyor araba :) gittim rot balanscıya. Konuyu anlattım, servistekiler uğraşmamıştır başından savmıştır dedi ki bence haklı amortisörün sertleşip arabayı komple titreştireceğini ilk kez duydum. Neyse pazartesi gel hallederiz dedi.

Direksiyondaki sıkıntıyıda biraz araştırdım hidrolik ve elektronik destekli hidrolik direksiyonlarda bu sorun normal demişler. Araç yorulup direksiyonda tam sağ veya sola zorlanırsa direksiyon pompasıda yoruluyormuş ve bu şekilde titreme yapabiliyormuş. Mecbur kalmadıkça tam sağ veya sol yapmayın demişler. İnş. sorun dedkileri gibidir bundan sonra dikkat ederim bu olaya.

woonmalker
12-07-2014, 18:52
Dediğiniz gibi bazı yerlerde bu lastik basıncı olayından bahsetmişler. 34 psi'da zıplama, kasisleri fazla hissetme gibi sorunları olanlar 4 lastiğide 32 psi yapıp bu sorunun bi nebze önüne geçmişler. Bende 32 ye düşüreceğim basınçları. Çünkü 3-4 gün önce uzun yola gittim, hafif kötü yollarda araba sürekli zıplıyor içim dışıma çıktı resmen.

Bu arada 1 saat önce dayanamadım çıktım güzel bir yola yine 140 km'den sonra araba hafiften titremeye başladı, 150kmden sonra baya bi ayaklarıma masaj yapıyor araba :) gittim rot balanscıya. Konuyu anlattım, servistekiler uğraşmamıştır başından savmıştır dedi ki bence haklı amortisörün sertleşip arabayı komple titreştireceğini ilk kez duydum. Neyse pazartesi gel hallederiz dedi.

Direksiyondaki sıkıntıyıda biraz araştırdım hidrolik ve elektronik destekli hidrolik direksiyonlarda bu sorun normal demişler. Araç yorulup direksiyonda tam sağ veya sola zorlanırsa direksiyon pompasıda yoruluyormuş ve bu şekilde titreme yapabiliyormuş. Mecbur kalmadıkça tam sağ veya sol yapmayın demişler. İnş. sorun dedkileri gibidir bundan sonra dikkat ederim bu olaya.
Cozum bulursaniz mutlaka yazin :) bu arada servis anirsam salincak burcu muydu neydi ona bakti mi? O konuda forumda biseyler okumus gibiydim ama hatirlayamadim yaslandim :) 30000 bakiminda ben de servise bi sorayim ben de tekrar ..

HamzaHakkı
12-07-2014, 19:03
Elektronik direksiyonları denildiği gibi tam sol veya tam sağ yapmayınız. Eğer böyle kullanım yaparsanız bir süre sonra direksiyonu durduğunuz yerde çevirirken sonuna kadar cevirmesenz de titreme yapar. Amortisör sertleşmesini durumunu çocuğa söylesek inanmaz heralde. Lastik ölçüleriniz kaç 34 hava fazla olabilir fakat sorunun tek sebebi fazla hava gibi durmuyor. İyi bir tamirciye ön düzenin durumunu gösterin 5000 km de sorun olmaması lazım fakat yine de gostermenizde fayda var.

jerpelea
12-07-2014, 19:26
Cozum bulursaniz mutlaka yazin :) bu arada servis anirsam salincak burcu muydu neydi ona bakti mi? O konuda forumda biseyler okumus gibiydim ama hatirlayamadim yaslandim :) 30000 bakiminda ben de servise bi sorayim ben de tekrar ..

Hocam salıncak burçları ile ilgili bir yazıyı bende okumuştum ama ben de tam hatırlayamıyorum. Araç makyajlı son kasa henüz 1 yaşında sanırım bu yüzden salıncak burçları durumunu önemsemedim yada bir önceki modellerin sorunudur diye önemsememiştim onuda hatırlamıyorum :) ama servisin dediği "hızlandıkça amortisörler sertleşir bu yüzden araç titrer" sözünü duyunca tamam dedim üstelemedim. Zaten ben onlara araçtaki sorunlardan bahsediyorum adamlar sorunları laf kalabalığı yaparak geçiştiriyor, yok kapı altlarına ışıklı logo takalım, yok paçalık takalım diyip duruyorlar. Servisten geldikten 1 saat sonra rot-balanscıya uğradım dediğim gibi pazartesi hallederiz balanstır dedi. Bakalım pazartesi yapıldıktan sonra aracı deneyip yazarım. Eğer çözüme ulaşamazsam sizin dediğiniz gibi salıncak burçları üzerine yoğunlaşırım :)

Elektronik direksiyonları denildiği gibi tam sol veya tam sağ yapmayınız. Eğer böyle kullanım yaparsanız bir süre sonra direksiyonu durduğunuz yerde çevirirken sonuna kadar cevirmesenz de titreme yapar. Amortisör sertleşmesini durumunu çocuğa söylesek inanmaz heralde. Lastik ölçüleriniz kaç 34 hava fazla olabilir fakat sorunun tek sebebi fazla hava gibi durmuyor. İyi bir tamirciye ön düzenin durumunu gösterin 5000 km de sorun olmaması lazım fakat yine de gostermenizde fayda var.

Lastikler 205/55/R16 Kapılarda 2.4 bar yazıyordu sanırım o yüzden 34 psi vurdum epeydirde kontrol etmedim ama geçenlerde uzun yola gittim ve dalgalı asfaltta aracın zıplamasından içim dışıma çıktı :D
Pazartesi balans + basınçları ayarlayıp aracı deneyip yorumlarımı yazarım.

HamzaHakkı
12-07-2014, 19:49
Sorun büyük ihtimal balans kaynaklı yetkili servislerde balans ayarı yapılmıyor benim bildiğim. Balans ayarından sonra büyük ihtimal düzelir.

jerpelea
14-07-2014, 16:14
1 saat önce gittim rot balans ustasına 4 teker kontrol edildi. sol ön ve sağ arka tekerin balansı baya bi bozulmuş. yapıldıktan sonra denedim aracı hiçbir sıkıntı kalmadı.
çarşamba uzun yola çıkacağım çıkmadan öncede lastik basınçlarını kontrol edip 32ye düşüreceğim. bakalım zıplatma olayı nasıl olacak.

GOXIN
15-07-2014, 07:13
Yüksek hızda frenleme yaptığınızda direksiyonda oluşan titremenin kesin çözümü salıncak burçlarının değiştirilmesidir. Bende makyajlı kasa kullanıyorum ve zamanında bende gidip değiştirdim ve düzeldi. Yetkili servisler artık bunu biliyor diye biliyorum. En azından İstanbuldakiler biliyorlar. Bilmeyenlere de salıncak burcunu değişin derseniz yaparlar sanırım.

jerpelea
15-07-2014, 17:27
Yorumunuz için teşekkür ederim, benim aracımda frenlerle ilgili sıkıntı yoktu sadece 140km hızdan sonra titreme başlıyordu 150kmde aşırı şekilde titriyordu araç. Sorun tekerlerin balansından kaynaklıymış. Rot balanscıda hallettirdim sıkıntı kalmadı ama ilerde frenlerle ilgili sıkıntı çıkarsa aklımda olacaktrır salıncak burçları.

jerpelea
13-08-2014, 01:24
Yeni konu açmadan burdan sorayım araç düz yolda bazen sağa bazende sola çekiyor. Araç 7 bin kmye yaklaştı üzerinde orjinal gelen lastikler var michelin energy saver. Lastik rotasyonu mu lazım acaba ? Tek taraf sürekli çekse bunu düşünmezdim ama bazen sağa gidiyor bazende sola ama aşırı bi çekme yok yavaş yavaş gidiyor araç.

Ömer Gedik
13-08-2014, 12:27
Bahsettiğiniz çekme yoldan kaynaklı olabilir. Daha geniş tabanlı lastik kullansanız daha çok hissedersiniz. Tek yönlü çekme olsa Rot ayarı diyecektim.

StilGammni
14-08-2014, 20:16
Sorununuz %90 amortisör takozu. Yağmurda sesin fazlalaştığı oldu mu?

Edit : titriyor demişsiniz.. ses gelmiyorsa sorun elektro servo motorun'da da olabilir..

jerpelea
14-08-2014, 20:23
Kusura bakmayın isminizi bilmediğim için kullanıcı adınızı kullanıyorum. StilGammni ses derken hangi konuyla alakalı yazdınız anlamadım. Araçta titreme vardı balans ayarı bozulmuştu, onu yaptırdım şimdi sıkıntı yok.

Direksiyon konusunda ise, hala araç durduğu yerde direksiyonu tam sağ veya tam sol yapınca titretiyor aracı. Fakat her zaman olmuyor ama bugün dar yoldan aracı ters çevirmeye uğraşırken baya bi titretti. Mümkün mertebe tam sağa yada sola kırmamaya çalışıyorum, direksiyon pompası zarar görmesin hırpalanmasın diye.

Bu sağa sola çekme konusunu da araştırdım önce lastik rotasyonu yapın demişler. Ön sağ -> Ön sola düzelmezse arkalarla çapraz Ön sağ -> arka sol Ön sol -> arka sağ şeklinde. Bunu deneyeceğim eğer düzelmezse farklı çözümler arayacağım.

Ömer bey teşekkür ederim yorumunuz için. Bir çok farklı yolda denedim kötü olan yollarda anlıyorum zaten hemen sağa kaçıyor araç ama dümdüz çarşaf gibi yolda da denedim 100 metre falan düz gitti sonra hafif hafif sağa çekmeye başladı topladım aracı tekrar bıraktım yine 80 90 metre falan düz gitti bu seferde hafiften sola kaymaya başladı. Şu lastik işini bi deneyeyim olmazsa farklı çözümler arayacağım. Zaten 1 ay sonra Esenyurt Ardıçlı mah. tarafına taşınacağım sanırım sizin dükkanda avrupa yakasında artık kapınızı bol bol çalarım :)

StilGammni
14-08-2014, 20:25
Kusura bakmayın isminizi bilmediğim için kullanıcı adınızı kullanıyorum. StilGammni ses derken hangi konuyla alakalı yazdınız anlamadım. Araçta titreme vardı balans ayarı bozulmuştu, onu yaptırdım şimdi sıkıntı yok.Araç durduğu yerde direksiyon arada sırada tam sağ veya tam sol yapınca titretiyor aracı. Bu sağa sola çekme konusunuda araştırdım önce lastik rotasyonu yapın demişler. Ön sağ -> Ön sola düzelmezse arkalarla çapraz Ön sağ -> arka sol Ön sol -> arka sağ şeklinde. Bunu deneyeceğim eğer düzelmezse farklı çözümler arayacağım.

Ömer bey teşekkür ederim yorumunuz için. Bir çok farklı yolda denedim kötü olan yollarda anlıyorum zaten hemen sağa kaçıyor araç ama dümdüz çarşaf gibi yolda da denedim 100 metre falan düz gitti sonra hafif hafif sağa çekmeye başladı topladım aracı tekrar bıraktım yine 80 90 metre falan düz gitti bu seferde hafiften sola kaymaya başladı. Şu lastik işini bi deneyeyim olmazsa farklı çözümler arayacağım.

Direksiyondan gelen titreme ye yazmıştım ben , diğer yorumları okumadım.. Daha önceki 2 pejomda da durduğu yerde direksiyonu çevirdiğimizde
titreme ve ses geliyordu belli km üstünde. Amörtisör takozunu değiştirdik sorun kalmadı , bilginiz olsun :)

jerpelea
14-08-2014, 20:33
Anladım teşekkür ederim bilgilendirme için. Dediğiniz şekilde dar bir yerde aracın yönünü değiştireceğim mesela 4-5 kez tam sağa ve tam sola kırmak durumunda kalıyorum işte o zamanlarda titreme yapıyor ama bunu da her zaman yapmıyor. Bir dahaki servise gittiğimde durumu söyleyeyim kontrol etsinler. Gerçi onlar kontrol ederken %100 sıkıntı çıkartmaz ama :)

xweser
07-03-2016, 10:01
Arkadaşlar ek konu açmak istemedim ama bu titreme olayı ile bende karşılaştım. Çözümü var mı yoksa tam sağ-sol yapmaktan kaçınalım mı? İstanbul gibi bir yerde de tam sağ-sol yapmadan da araç park etmek zor ama.

des0uza
07-03-2016, 11:37
Bahsi geçen titreme, tam sağ veya sol kırınca hareket ederken oluşan titreme veya silkeleme şeklinde ise bende de olmuştu. Hatta aks kafası vb şüphelenmiştim.
Servisime gittiğimde aracın üstünde teste çıkmıştık. Sağ motor takozundan olduğunu söylemişlerdi. Hatta hidrolik takoz. Bu takoza beyaz bir yağı varmış ondan takviye yapmışlardı. Ve sorun geçmişti. Aradan 1,5 yıl geçti yine sorun başladı. Sanırım yağ sertleşti veya hidrolik olmasından dolayı mevsimsel oluyor.Takozun değişmesi gerekir diye düşünüyorum.

xweser
07-03-2016, 12:32
Tam dediğiniz gibi. Tam sağ - sol yapınca oluyor. Çözümünün olmasına sevindim. Ömer Bey e hallettiririz inşaallah.