PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dr ecu hakkındaki görüşleriniz nedir ?

301gti
03-07-2014, 09:18
Yakın bir arkadaşım dr ecu nun bayiliği vasıtasıyla yazılım yaparak (araçta güç artışı ve bununla birlikte düşük yakıt düketimi) araçlara ekstra güç sağladığından bahsetti.Yapılan işlemlerin garantili olduğunu herhangi bir sorun yaşanmayacağını dile getirdi. İnternetten araştırdığım kadarıylada ileride sorun olabileceği ve motorun ömrünün kısaldığını anladım.Bu konu hakkında ki görüşlerinizi bekliyorum...

rocker307
03-07-2014, 11:47
Bu konu parti meselesi gibidir. Zarar verir diyenlere de vermez diyenlere de laf anlatamazsın. Ben sürekli alım satım yapan biri değilim, aracımı da seviyorum o yüzden girmem o işlere. Tehlikeli bir konu bu boş ver hiç girmeyin bence:D

Yasin CCK
03-07-2014, 12:13
Dr. Ecu piyasanın bilinen isimlerinden biridir. Yaptığı işler iyi diye duydum. Her usta hakkın iyi ve kötü yorumlar vardır.

301 VTI için düşünüyorsanız şahsi yorumum yaptırmamanız yönünde. Neden derseniz yazlım işleri turbo destekli motorlarda iyi sonuçlar vermekte. Atmosferik motorlarda pek verim alamazsınız.

301gti
03-07-2014, 12:41
Merak ettiğim için görüşlerinize başvurmak istedim yoksa bende yaptırma taraftarı değilim.
Citröen elysee için yapılmış bir uygulama sonucu :
Citroen C-Elysée 1.6 HDI 92hp > 125hp

Güç Artışı
:
33hp

Tork Artışı
:
50nm

Yakıt Ekonomisi*
:
%12

http://www.megachips.com.tr/uygulama-detay.asp?id=204

Yasin CCK
03-07-2014, 12:59
Biraz şişirilmiş bir sonuç :) Tabi işin içine ticari kaygılar girince insanların beygir açlığını gidermek adına daha yüksek rakamlar telafuz edilebiliyor ;)

Ortalama bir yazılım ile ortalama %20 civarında güç artışı sağlanır. Verilen örnek %35 civarında. Tabi imkansız değil, stage 3 ve üzeri hard bir yazılımla alınabilir değerler ama motor ve şanzumanın ömründe ciddi bir azalma olur. Daha büyük motor ve turbosu bulunan araçlarda güç artışı daha yüksek olabilir.

Yazdıklarımdan yazılım yaptırmayın diye bir sonuç çıkartmayın :) Turbo dizel bir aracınızın varsa yaptırın hatta. Ama zevkler ve renkler... Araç sizin, karar sizin...

301gti
03-07-2014, 13:16
Bilgilendirme için teşekkürler, bencede gerek yok 1.6 vti gayet yeterli 0-100 km hızlanması : 9.4 sn :havali

HamzaHakkı
03-07-2014, 13:29
Yazılım işinde benim anlamadığım madem böyle bir şey mümkün bunu niye fabrikadan çıkmadan önce yapmıyorlar. Her marka daha güçlü araç üretmek istemez mi? Araca ek maliyet getirecek derseniz ne kadar maliyetli olduğu ortada çok bir masrafı yok hele hele seri uretimde daha da duser bu. Gerekirse opsiyon gibi sunup dileyenin 1000 lira gibi bir farkla alması sağlayabilirler.

ayı_boğan
03-07-2014, 13:42
yumurta kasa bi civic aracım olsa 1.5 , onu doktora götürürdüm

301gti
03-07-2014, 13:49
Teyzemin oğluda bu konuya aynı tepkiyi verdi.(ford Kocaeli fabrikasında makina mühendisi)
Dışarıda 600-700 tl gibi bir fiyata yapıyorlar fabrika bunu neredeyse 1/3 fiyatına çok rahat yapıp 3-5 misline çok kolay satar görüşündeyim

emrexxcv
03-07-2014, 20:27
Iyi olsa fabrika yapar zaten gibi bir anlayış bence tamamen düşünülmeden edilen bir söz şimdi düz mantıkla bakalım olaya örnegin benim 308 90bg olan model bi kaç sene sonra 92 bgyaptılar keza 100 bg yi 112 bg sonrada 115 bg yaptılar böylece her sene medyaya ve alıcı kitlesine baaak biz yeni motor yaptık çok çalışıyoruz sizin için teknoloji geliştiriyoruz diyorlar.Diyelimki direk 130 ya da 150 bg 308 çıkarttılar ki hiç zor değil bu sonraki seneler ne yapacaklar sadece far veya tampon mu değiştirecekler bu marka imajına zarar verir , o yüzden bu bg yükseltme işini gıdım gıdım yapıyor fabrikalar. Yasin abi de kullanıyor gerçi ama bizzat üniverste arkadaşım yaptırdı megane 2dci 100 bg lik olana 5 senedir tık demedi araba ne turbo ne şanzıman maşallah saat gibi gidiyor ayrıca 1lt ye kadar yakıt ekonomisi ve gözle görülür bir performans artışı oldu ha dynoya da girmedi araç önemli de değil zaten kaç bg arttığı rallici değiliz sonuçta o yüzden iyi bir usta yaparsa ki Dr.ecu iyi ustalara bayilik verir hiç bir sıkıntı olmadan keyfini sürersiniz.bu arada ben yaptırcam fakat maddi nedenlerden dolayı ertelemek zorunda kalıyorum orasıda ayrı mevzu.

HamzaHakkı
03-07-2014, 22:50
Iyi olsa fabrika yapar zaten gibi bir anlayış bence tamamen düşünülmeden edilen bir söz şimdi düz mantıkla bakalım olaya örnegin benim 308 90bg olan model bi kaç sene sonra 92 bgyaptılar keza 100 bg yi 112 bg sonrada 115 bg yaptılar böylece her sene medyaya ve alıcı kitlesine baaak biz yeni motor yaptık çok çalışıyoruz sizin için teknoloji geliştiriyoruz diyorlar.Diyelimki direk 130 ya da 150 bg 308 çıkarttılar ki hiç zor değil bu sonraki seneler ne yapacaklar sadece far veya tampon mu değiştirecekler bu marka imajına zarar verir , o yüzden bu bg yükseltme işini gıdım gıdım yapıyor fabrikalar. Yasin abi de kullanıyor gerçi ama bizzat üniverste arkadaşım yaptırdı megane 2dci 100 bg lik olana 5 senedir tık demedi araba ne turbo ne şanzıman maşallah saat gibi gidiyor ayrıca 1lt ye kadar yakıt ekonomisi ve gözle görülür bir performans artışı oldu ha dynoya da girmedi araç önemli de değil zaten kaç bg arttığı rallici değiliz sonuçta o yüzden iyi bir usta yaparsa ki Dr.ecu iyi ustalara bayilik verir hiç bir sıkıntı olmadan keyfini sürersiniz.bu arada ben yaptırcam fakat maddi nedenlerden dolayı ertelemek zorunda kalıyorum orasıda ayrı mevzu.

Bu satış politikası adına bir düşünce olabilir fakat düşünce tam olarak doğru değil. Yazılımla 90 hp motoru 100 hp, 100 hp motoru 110 hp, 110 hp lik motoru 120 hp yapabilirler. Yani biz 90 hp lik 308 i 100 hp yapabiliyorsak fabrika niye yapmıyor? 100 hp lik motoru da 110 hp yapar olur biter. Bu daha iyi bir satış politikası olmaz mı? Başka modelden bakacak olursak 407 lerin 2.0 dizel motoru 2004-2008 arasında 134 hp lik motor ile üretildi 2008-2010 yılında 138 hp lik motor ile üretildi. Ayrıca 163 hp lik gt line modeldeki motor var fakat ona deyinmeyelim. 134 hp lik motoru niye yazılım ile 144 hp, 138 hp lik motoru niye 148 hp üretmediler. Benim sorum bu.

emrexxcv
03-07-2014, 22:54
Diyorum ya fabrika çat diye 120-130 bg 308 çıkartsa sonraki yıllar ne yapacak bu adamlar motora 200 bg mi?

HamzaHakkı
03-07-2014, 23:10
Diyorum ya fabrika çat diye 120-130 bg 308 çıkartsa sonraki yıllar ne yapacak bu adamlar motora 200 bg mi?

İyi de abi bir araç kaç yıl aynı yüzle piyasaya sürülüyor en fazla 5-6 yıl sonrasında yeni bir model geliyor yeni çıkan modelin illa ki 200 bg olmasına gerek yok ki bir önceki modelle aynı olabilir. Mesela 1.6 dize 407 110 hp 1.6 dizel 508 112 hp arada çok bir fark yok. Yani 1.6 dizel 407 120 hp 1.6 dizel 508 122 hp niye yapmıyorlar. Bu arada yazılım yapmak zararlıdır yaptırırmamalı gibi bir tezi savunmuyorum uygun ölçülerde yapılınca gayet iyi bir olay, anlamak istediğim bunu fabrikanın neden yapmadığı.

emrexxcv
03-07-2014, 23:12
Bence fabrikanın bıraktığı güvenlik payı var ve bizde yazılımla o güvenlik payını kullanıyoruz
ecufast durumu şöyle açıklamış:
Araç üreticileri kendileri neden yapmıyor?

Üreticiler her aracı tüm dünya pazarı için tasarlıyorlar. Bunun neticesinde bir çok değişken oluşuyor.( Egzos emisyon standartları, Sıcaklık farklılıkları, Sigorta kapsamları gibi.) Ayrıca çoğu otomobil üreticisi motor harici aksamları üretmektedir ve motor üreticisi firmalar aynı motoru farklı marka ve modeldeki araçlara pazarlamaktadırlar. Fabrika çıkış ayarları ile aynı motora sahip farklı marka, model araçlarda bile bazen %40′a yakın performans farkı vardır.

reality59
03-07-2014, 23:33
kafanızı karıştıracak ama benimde bir düşüncem var;

aracı ilk aldığınızda "Rodaj" dönemi diye tabir edilen bir dönemden sonra aracın daha fazla performans verdiği öne sürülüyor;
peki aracı aldık 2000-2005 yılında;
yıl oldu 2010-2014 bu aracın mekanik aksamları hiç mi deforme olmuyor ? hiç mi performans kaybı yaşanmıyor ?
birde bu acıdan bakalım, "ECU" denilen beyin bu parcaları hâlâ ilk gün ki gibi görüyor değil mi ? peki bu mekanik parçalar deforme olduğu zaman "ECU" hâlâ ilk gün ki gibi tepki veriyor oysaki mekanik parçalar o tepkiyi yerine getiremiyor; bu yüzden "ECU Güncelleme yapılıyor olabilir mi ? "

Benim düşüncem bu yönde arkadaşlar :)