PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4. vitesten zor cikma problemi

bodrum7
29-06-2014, 17:06
Arkadaslar bugun yolda giderken aracim 4. vitesten 5. Vitese gecirmeye calistigimda cok zor bir sekilde cikti bunu yolda birkac kez yapti fakat her zaman yapmiyor. Araba dururken bu sorun yok bunu neden yapmis olabilir. Aracim 2011 model active manuel 308. Bu durum basina gelen varmi acaba?

bodrum7
30-06-2014, 14:35
Arkadaslar bu durum basina gelen yok herhalde. Bugun brsey daha dikkatimi cekti mesela 4. Vitesteyim hizlandim 5 e atacam ozaman sorun yok fakat 4. Viteste giderken mesela kirmizi isiga denk geldim 4. Viteste yavasladim iyice durmaya yakin bosa atacam ozaman zor bir sekilde cikiyor vitesen. Her zaman olmuyor ama sadece yavaslarken 4. Vitesten bosa cekerken oluyor bu. Sebep ne olabilir acaba?

karayılan
01-07-2014, 00:00
merhaba arkadaşım aracın 5 vitesmi 6 vitesmi bu konuda bilgi verirsen daha iyi odaklanmış oluruz. ehdi araçlarda 6 ileri madalları geri vites 92 liklerdede 5 ileri normal geri vitesli şanzuman mevcut. 5 vites olan ise aracınız 2. sıra senkromeşlerin gergilerinde sorun olabilir. aynı sorunu 2. viteste de yapmıyorsa aracın altındaki şanzuman gergi ayarından bu ayarlanabilir. ancak iyi bir yere yaptırmazsan sorun daha da derinleşir. eğer araç 6 vites ise hiç ellemeden yetkili servise gidin. çünkü bunlardaki sistem biraz daha farklı umarım yardımcı olabilmişimdir.

bir diğer husus da debriyajın durumu ile alakalı olabilir. eğer kavrama ayırmıyorsa bu problem olur. ancak sadece 4. viteste yapması bu ihtimali düşürür. birde son bişey aracınız 5 vites ise geçerli bir durum vites boşlukları çok fazla olur. yarım geçmede difransiyel kilidine takılabilir ondanda yapabilir. ancak dediğim gibi aracım 6 ileri olmasına ragmen bu şanzumanla alakalı pek bir bilgim yok. 307 imde benzer problemleri yaşadım ona göre varsayımda bulunuyorum keyifli forumlar.

bodrum7
01-07-2014, 05:29
Dostum cevabin icin cok tesekr ederim. Aracim vti motor ve 5 vites. Servise gittigimda gosterecegjm artik. Sekromeşler deyse sorun onarimi pahalimi olur birde ne kadar surer acaba tamir asamasi.

bodrum7
06-08-2014, 18:00
Arkadaşlar aracın bakımı için servise götürdüm, gitmişken de vites geçişlerini kontrol ettirdim fakat usta her şeyin normal olduğunu söyledi. Araç zaten 15000 km de 2012 model. Şehir içinde ara sıra araç yavaşlarken vitesi boşa alırız ya o zamanlar vitesten çıkarmak biraz sert oluyor. Bu araç hızlanırken mesela 3 ten 4 e atacağımız zaman veya 2 den 3 e atacağımız zaman olmuyor. Sadece yavaşlarken vitesten çıkarırken, (takarken değil bakın), çıkarırken oluyor. Ama mesela vitesten çıkaracağım boşa alacağım ya debriyaja bastım , 1 sn filan debriyajda ayağım beklerse o zaman sıkıntısız çıkıyor. Anlatabildin mi bilmiyorum. Fikri olan var mı acaba?

fatihtr
06-08-2014, 18:34
Debriyaja tam basmaz isen vites sert cikar. 1 sn dedigin olayda tam debriyaja bastigin icin olmuyor.
Butun araclarda araclarda ister istemez oluyor.

bodrum7
06-08-2014, 18:45
banada öyle geliyor dostum ama tam basıyormuşm gibi geliyor bakalım biraz daha deneyim bakalım. Gazete filan koyuyorum paspasın üzerine ondanda kaynaklanıyor olabilirmi acaba?