PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima performansi

no_fear
31-05-2010, 13:23
Arkadaslar, acikcasi ben klimanin performansinden pek memnun degilim, yeterince sogutmuyor gibi geliyor.
Diyeceksiniz ki gazi azalmistir. Arabam 2010 model (2009 Eylul cikisli) yani toplamda 2-3 ay klima kullanilmistir, yani gazin azalmasi bence pek olasi degil.

Bunun yaninda araba rolantideyken klimayi calistirdigimde oldukca sarsintili calisiyor sonradan bu sarsinti azalsa da bence pek normal degil.

Sizdeki durum nedir klima konusunda ? Performans ve de sarsinti ile ilgili sorununuz oldu mu ?

Iyi forumlar...

reisG
31-05-2010, 13:36
aklımdan geçen konuyu alıp yazmışsın.
tam hatırlamıyorum ama ya forumdonanımda yada sitemizin ilk kurulduğu dönemlerde bu konu açılmıştı. Bende kesinlikle soğutma performansından memnun değilim. sarsıntı gibi bir şey yok ama füzel soğutmuyor.hatta aracımda klima olduğundan bile şüpheliyim. Şimdiye kadar bizim cam yüzeylerimiz çok geniş bu yüzden ısınma fazla oluyor, soğutma geç olur gibi kelimeler ile resmen kendimizi avutmuşuz. benim aracım henüz 10.000 km yeni oldu ve aldığımdan beri klima çok çok kötü. genelde de bunun böyle olduğu yazılıp çizilmişti. ne yapmak lazım bende bilmiyorum. yine geniş cam yüzeyli eski arabam 206 da klimayı 3 e getirdiğimde ortalık buz gibi olurdu 308 de 5 e getiriyorum banamısın demiyor. >:(

Abdullah
31-05-2010, 13:52
evet klima problemi 308 de mevcut. Özellikle 90HP lerde klimayı açtığınızda bariz bir fark ilk açıldığında özellikle aracın çekişinde bir düşüş ve motordan gelen çalışma sesini duyabiliyorsunuz sonrasında düzeliyor yada biz alışıyoruz ve soğutma performansı çok kötü. fakat 110HP lerde klima açılışında motorda o kadar farkedilmiyor fakat performans açısından yine memnuniyet yaratmıyor sanırım. (Ki Reis abimin aracı hem 120HP hem benzinli) soğutma performansını bir nebze arttırmak için torpidoda bulunan hava kanalını kapalı tutmak önerilmişti bir dönem ama onun pek bir etkisi bulunmuyor maalesef ;(

Yasin CCK
31-05-2010, 14:07
Benim klima performansında bir tutarsızlık mevcut.

Dediğiniz gibi bazen 5'te hiç banamısın demiyor, bazen 3'te üşüyorum 2'ye düşüyorum :-\

Performasıda pek etkilemiyor gibi...

Abdullah
31-05-2010, 14:10
Benim klima performansında bir tutarsızlık mevcut.

Dediğiniz gibi bazen 5'te hiç banamısın demiyor, bazen 3'te üşüyorum 2'ye düşüyorum :-\

Performasıda pek etkilemiyor gibi...

Yasinim 90HP de bayağı etkiliyor ya ;(( ama o tutarsızlık var evet mesela 2 yada 3 de uzun süre çalıştığında yani minumum 30dk üşüyebiliyorsun ama 5 te açtığında sanki hiç klima çalışmıyormuş sadece hava geliyormuş gibi oluyor.

reisG
31-05-2010, 14:13
Sevgili kardeşim Abdullah,senin de dediğin gibi benim afraç 120 bg. benzinli klima devredeki gibi araçta performans düşüklüğü hiç yok. torpidodaki soğutma kapağı kapalı ve klima çalışıyor ama yok gibi çalışıyor.

Gökay
31-05-2010, 14:17
Benim aslında soğutmasından şikayetim yok gibi arkadaşlar sadece çalıştırdığımda meydana getirdiği sarsıntıdan şikayetçiyim.

reisG
31-05-2010, 14:20
Aslında ısıtma ve soğutma herkese göre değişiklik gösterir. Ama 308 klimasında soğutma problemi olduğu aşikardır.

MaLi
31-05-2010, 14:20
düz İzmirdeydim.
hava baya sıçaktı ama klima baya yeterliydi.
benimki 110 luk ama sollamalarda biraz olsun performansın farklı olduğunu anlaşılıyor.
hoş benim araçta 200kg daha ağır.

ama güneşin altında cam tavan açık gezeceğim derseniz o zaman klima hiç bir işe yaramaıyor.
:)

Abdullah
31-05-2010, 14:23
Sevgili kardeşim Abdullah,senin de dediğin gibi benim afraç 120 bg. benzinli klima devredeki gibi araçta performans düşüklüğü hiç yok. torpidodaki soğutma kapağı kapalı ve klima çalışıyor ama yok gibi çalışıyor.

Reis abi bende hep torpidodaki kapağı kapalı tutuyorum ama aynen dediğin gibi soğutma yok ancak uzun süre çalıştığında tatmin ediyor ve 90HP lerde sarsıntı ve performans kaybı cabası ;(

Gökay
31-05-2010, 14:24
Bildiğim kadarıyla dip gaz gibi durumlarda klima kompr. otomatikman devreden çıkıyordu yeni nesil araçlarda peki Pug da durum nedir?Okadar denemedim aracımla...

reisG
31-05-2010, 14:33
ama güneşin altında cam tavan açık gezeceğim derseniz o zaman klima hiç bir işe yaramaıyor.

cam tavan mı o ne ola ki bizde yok biz comfort donanımdayız henüz :D ;D

MaLi
31-05-2010, 14:46

:) :)

no_fear
31-05-2010, 14:48
Benim aracta 110 luk auto6r. Klima acikken pek performans kaybi hissetmedim ama dedigim gibi klima sogutma performansini begenmiyorum.

Anladigim kadariyla cogunluk sogutma performansindan pek memnun degil. Peki otomatik klimalilarda durum nasil ?

Abdullah
31-05-2010, 14:53

yalnız buradaki comfort donanımlıyız HENÜZ ;D henüz kelimesine takıldım ben bu kelimenin altında her an premium olabilirim yada gerekirse tavanı kesip cam tavan yapabilirim gibi birşey hissettim ben ;D hadi hayırlısı ;D

reisG
31-05-2010, 14:55
Mali de premium donnaım ve tabii ki çift tarlı otomatik klima var o yorumu biraz üstte yapmış zaten tabii arcı 7 kişilik 308 SW.Mücahit hocanın yorumu önemli onunki comfort donanım ama cool breeze versiyon otomatik klima onda da var.

reisG
31-05-2010, 14:56

yalnız buradaki comfort donanımlıyız HENÜZ ;D henüz kelimesine takıldım ben bu kelimenin altında her an premium olabilirim yada gerekirse tavanı kesip cam tavan yapabilirim gibi birşey hissettim ben ;D hadi hayırlısı ;D

Abdullah sen bir cinsin. geçen gün sahibinden de bir ilan gördüm 33.000 tl ye 20.000 km.de 1.6 THP premium pack satıyorlar hani istemedim desem yalan olur. babylone u satıp üzerine 2-3 eklesem mi diyorum.

Abdullah
31-05-2010, 15:16

Abdullah sen bir cinsin. geçen gün sahibinden de bir ilan gördüm 33.000 tl ye 20.000 km.de 1.6 THP premium pack satıyorlar hani istemedim desem yalan olur. babylone u satıp üzerine 2-3 eklesem mi diyorum.

;D farkettim abicim hemen niyetinizi o niyet bende de var ama tropix olmadığından bu niyetimi bastırıyorum ;D

Ömer Gedik
01-06-2010, 00:27
Klima dan son dönemde bende sıkıntılıyım. Sizin araçlar yine açık renk ben ne yapayım :D Abant buluşmasında Ozan abimin beyaz güvercinle benim montebello arasında fotoğraf çektirdim. Ama güvercine dokunabilirken montebello yakarım diyordu. Dokunamadım. Benim klima gazı sanırım tükeniyor bir gaz dolumu yapıp yeni polen filtresi takıp denyeceğim.

ali-34
01-06-2010, 00:29
Ben de böyle bir konu açacaktım benden önce davranmışsınız =)

Klimanın performansı çok iyi değil özellikle de 5'e aldığımda üflediği havanın soğukluğu düşüyor. Bir diğer sorun motordan tuhaf sesler geliyor ;D Asıl önemlisi 1. vitesde giderken ayağımı gazdan çektiğimde araba böyle sanki debriyaj hatası yapmışım gibi yalpalıyor. Mesela yavaş yavaş kaysın araba vites 1'deyken gaz verin sonra çekin araba böyle geri atıyor kendini ayağınızı gazdan çeker çekmez. Bu sorun var mı sizde çok sarsıntılı ??

Abdullah
01-06-2010, 00:36
Klima dan son dönemde bende sıkıntılıyım. Sizin araçlar yine açık renk ben ne yapayım :D Abant buluşmasında Ozan abimin beyaz güvercinle benim montebello arasında fotoğraf çektirdim. Ama güvercine dokunabilirken montebello yakarım diyordu. Dokunamadım. Benim klima gazı sanırım tükeniyor bir gaz dolumu yapıp yeni polen filtresi takıp denyeceğim.

Ömer bildiğim kadarıyla kaçak olmadığı sürece klima gazının bitmesi pek mümkün değil eğer gazdan şüpheleniyorsan kaçağa da mutlaka baktır derim ben.

Ali-34 bahsettiğin sorun aynen bende de var =(

Ömer Gedik
01-06-2010, 02:30
1, viteste yaşadığınız olayı zaten yaşamanız lazım :)

Abdullah Klima gazı ya zamanla bitiyor ya da özelliğini yitiriyor.

lacsdo
01-06-2010, 07:45
Arkadaşlar geçen gün servise gittiğimde Aracı test eden teknik arkadaş klimayı farkettim özellikle test etti tamam soğutuyor problem yok dedi!!!

O anda acaba dedim bu arabalarda bir de klima problemli seri mi var kı baktı bu???

Benim ki 90 bg ama yukarıda bahsedilenleri pek hissetmedim sadece fan ı 5 e getirdiğinde gerçekten sanki soğutmuyor gibi hatta o yüzden en fazla 4 e getiriyorum.Klimanın açılıp da performans kaybı yaşamayan araba yoktur heralde.Yalnızca geçen gün mazda3 testi yaptık onda satışçı arkadaşın dediğine göre klima motoru farklıymış güç kaybı yaşmıyormuşsun anlayamadım!

Sizce,
Klimanın fanını farklı devirlerde kullanmanın motorun gücüne ters orantıda bir güç kaybı sizce söz konusu mudur?
Birde örneğin klimayı 2 de veya 1 de çalıştırıp manual sıcaklığı az da olsa arttırmanın performansa ve tüketime etkisi ne olur?

Ozan
01-06-2010, 07:46
Benim araç 3 aylıkken geçen yaz başıma bu soğutmama olayı gelmişti .
Ağustos ayıydı ve aracım 3000 Km.deydi.Bursa'daydım ve İzmir yolu üzerindeki bayiye gittim.Klima gazının azaldığını söylediler ve tamamladılar.Ancak karşıma 30 TL.lik bir fatura çıktı.Ne olduğunu sordum."Aracın ilk 1500 kmdeki bakımında bu şikayetim olsaymış ücretsiz yapacaklarmış."Ancak klima gazı işlemi garantiye girmediği 30 tl yi seve seve ödedik.En az 10 dk. tartıştım serviele.Arabamda vuruk varmı yok,bakıma zamanında gitmişmiyim evet,altını ve sistemi kontrol edin ezik veya altını çarpmadan dolayı bir sorun varmı yok.E ne parası ozaman dedim adamlarda yukarıdaki açıklamayı yapıp 30 tl'mi aldılar.Neyse parasında değilim ancak keriz yerine konmak insanı delirtiyor.Neymiş efendim,1500 bakımda çıksa ücretsizmişte şimdi çıkınca ücretliymiş klima gazı.
Yeni araç alan ve 1500 km bakıma henüz gitmeyen arkadaşlara duyurulur.1500 km.bakımınızda ne olur ne olmaz deyipte klimam arızalı soğutmuyor deyin.

Şu an için klimamdan memnunum.soğutmasından ve ısıtmasından bir şikayetim yok.18 derecede Auto modunda kullanıyorum.Şimdilik yeterli oluyor.Borusan serviste çalışan bir arkadaşım yakıt tasarrufu açısından digital klimalı araçlarda hiçbir zaman en alt derecede yani low konumunda klimanın kullanılmamasını mümkünse bir kaç derece yukarıda soğutma yaptırılması gerektiğini söylemişti.Ozamandan beri bende saplantı oldu klimayı mecbur kalmadıkca en alt derecede kullanmıyorum.

206 GTİ aracımdaki klima kadar performanslı bir kliması olan bir araç daha kullanmadım.2 lt. makina olmasındanmı kaynaklanıyordu bilmem ama muhteşem bir performansı vardı.

Ozan
01-06-2010, 08:03

Oruç fikir kulağa hoş geliyor.Km.de düşük.İmkan varsa düşünülebilir.Pazarlıkla 1000 tl daha düşer gibime geliyor.Siyah olması biraz dezavantaj ama...

reisG
01-06-2010, 08:19
Ozan benide düşündüren o. renk bana hiç hitap etmiyor.benim 308 i alırken de 500 km. de benzer özelliklere sahip bir THP bulmuştum. renk kum gri idi. kırmızıyı çok istediğimizden vazgeçmiştim. aralıklarla THP premium bakmaktayım. eğer böyle az km.de problemsiz bir araç bulursam ve cam tavanı da olursa almaya niyetliyim. ama renk konusu çok önemli oluyor. kırmızı,beyaz ilk tercihim.

Yasin CCK
01-06-2010, 11:03
206 GTİ aracımdaki klima kadar performanslı bir kliması olan bir araç daha kullanmadım.2 lt. makina olmasındanmı kaynaklanıyordu bilmem ama muhteşem bir performansı vardı.

Vaay, hocam demek sizde GT ayrıcalığını yaşayanlardansınız, aracın her türlü performansı süperdi :) Anlatılmaz yaşanır ;)

otmotvmhndsi
01-06-2010, 11:22
Klima kullanırken bir kaç püf nokta vereyim; 308'de bu şekilde kullandığım zaman oldukça etkili performans alıyorum...

Öncelikle Torpido havalandırmasını UZUN YOLDA içecek soğutmak dışında kullanmadığımızdan, şehir içinde kapalı olduğuna emin olun.

Sıcak altında kalmış araca binince yapılacaklar;
1)4 Camıda açın. Yaklaşık 2-3 dk bu şekilde gidin(KLİMA KOMPLE KAPALI KONUMDA)
2) Klimayı Açın. Fanı "3" Konumuna alın, İÇ SÜRKİLASYON'u açın.
3) 5-6 dk içinde içerideki sıcak hava klimadan geçerek soğuk hava olarak içeri girer. Bu noktadan sonra içerisi hafif ılıyıp soğumaya başladığında İÇ SİRKÜLASYON'u kapatın.
4) Artık dışarıdan gelen hava klimadan geçerek soğuyup içeri gelir. İçerideki hava zaten ılık-soğuk olduğundan daha kolay soğukluğu hissedersiniz.
Eğer İÇ SÜRKİLASYON'u başta açmaz iseniz Sıcak arabanın içine soğuk hava atarak soğuk havayı sıcağa çevirmiş olursunuz çünkü sıcak daha baskındır.

Bu şekilde bir klima kullanımında ben sorun çekmiyorum ve klima performansından memnunum. Elbette ANINDA BUZ kesmiyor içerisi ama sıcak yaz günlerinde dışarıda terlemiş vb olarak gelip bir anda soğuk arabaya binip klimadan dolayı hasta olmaktansa yavaş ve ağır şekilde soğuğa ulaşmayı Fransız üreticide daha makul görmüş olmalı...

SAMET010
01-06-2010, 11:25
2 sene civic elegance kullandım klimasına resmen aşıktım açtığım anda içersi buz gibi oluyordu anında sonuc veriyordu fakat şimdi 308 aracımda dedinize aynen katılıyorum resmen sogutmuyor sogutmamak için savaş veriyor baya bi zaman gectikten sonra etkisini gösteriyor kaldı ki bide aracın camları da filmli içerisi cokta ısınmıyor

Abdullah
01-06-2010, 11:39
2 sene civic elegance kullandım klimasına resmen aşıktım açtığım anda içersi buz gibi oluyordu anında sonuc veriyordu fakat şimdi 308 aracımda dedinize aynen katılıyorum resmen sogutmuyor sogutmamak için savaş veriyor baya bi zaman gectikten sonra etkisini gösteriyor kaldı ki bide aracın camları da filmli içerisi cokta ısınmıyor

japon arabalarının kliması muhteşemdir. Hatta en güzel özelliği diyebilirim.

Gökay
01-06-2010, 12:31
Anlaşılan yeni serilerdeki klima perf. kimse memnun değil.Bacanağımda daha önce 206 (1.4) vardı şimdi 207,oda aynı şeyden şikayet ediyor.

Abdullah
01-06-2010, 12:56
Anlaşılan yeni serilerdeki klima perf. kimse memnun değil.Bacanağımda daha önce 206 (1.4) vardı şimdi 207,oda aynı şeyden şikayet ediyor.

evet eski seriler daha da etkiliydi. Bizde de 98 model 306 Griffe vardı. Klimayı açtığımızda resmen donardık içinde aracın.

Yasin CCK
01-06-2010, 14:09
Sanırım Berker'in detaylı ve mantıklı açıklamasını dikkate alırsak mevcut performansı daha iyi hale getirebiliriz ;)

γuяdaeя
01-06-2010, 14:41
Klima kullanırken bir kaç püf nokta vereyim; 308'de bu şekilde kullandığım zaman oldukça etkili performans alıyorum...

Öncelikle Torpido havalandırmasını UZUN YOLDA içecek soğutmak dışında kullanmadığımızdan, şehir içinde kapalı olduğuna emin olun.

Sıcak altında kalmış araca binince yapılacaklar;
1)4 Camıda açın. Yaklaşık 2-3 dk bu şekilde gidin(KLİMA KOMPLE KAPALI KONUMDA)
2) Klimayı Açın. Fanı "3" Konumuna alın, İÇ SÜRKİLASYON'u açın.
3) 5-6 dk içinde içerideki sıcak hava klimadan geçerek soğuk hava olarak içeri girer. Bu noktadan sonra içerisi hafif ılıyıp soğumaya başladığında İÇ SİRKÜLASYON'u kapatın.
4) Artık dışarıdan gelen hava klimadan geçerek soğuyup içeri gelir. İçerideki hava zaten ılık-soğuk olduğundan daha kolay soğukluğu hissedersiniz.
Eğer İÇ SÜRKİLASYON'u başta açmaz iseniz Sıcak arabanın içine soğuk hava atarak soğuk havayı sıcağa çevirmiş olursunuz çünkü sıcak daha baskındır.

Bu şekilde bir klima kullanımında ben sorun çekmiyorum ve klima performansından memnunum. Elbette ANINDA BUZ kesmiyor içerisi ama sıcak yaz günlerinde dışarıda terlemiş vb olarak gelip bir anda soğuk arabaya binip klimadan dolayı hasta olmaktansa yavaş ve ağır şekilde soğuğa ulaşmayı Fransız üreticide daha makul görmüş olmalı...

Berker'in söylediklerine katılmakla birlikte Peugeot sayfasından bir alıntı ekliyorum.

• Polen filtreleri standart ve daha kaliteli bir filtreleme sunan aktif karbonlu olarak iki çeşittir.
• Polen filtresi yılda bir kez veya her 10.000 km'de değiştirilmelidir.
• Klima sistemini en iyi çalışma durumunda bulundurmak için, klimanın her ay en az bir veya 2 kez 5 ila 10 dakika kadar çalıştırılması şarttır.

reisG
01-06-2010, 16:09
polen filtrem değişeli 1 ay odlu. araba 10.006 km.de ve klima soğutmuyor. araca binmeden önce mutlaka önce camları açar içerideki havayı alırım. ve aynen kullanım özelliklerini yazdığı gibi yaparım. sonuç 308 kliması güzel soğutmuyor. benim eski arabamda 206 idi harika soğuturdu.
Sametin sözlerine katılıyorum. 308 kliması soğutmamk için savaşıyor.

BahadırALTUN
01-06-2010, 16:13
407 de soğutma iyi ancak performanstan çok çalıyor gibi. Klima açıkken araç gitmiyor sanki.
Kilima Kapalıykende gitmiyor ama o ayrı bir konu. ;D

reisG
01-06-2010, 16:16
407 1.6 HDI 110 bg.de, motor 1.500 kglık dev bir ağırlık ile savaşıyor. turbo sayesinde elde edilen yüksek tork ile aracı bir seviye de hareket ettirmekte. Bu yüzden bir klima devrede iken ve biraz da yokuş yukarı ise performnsatan çalması çok normal. zaten Bahadır'ın dediği gibi bu motorizasyonlu 407 de performans aracı değil. Performans için 2.0 lt üzeri motorlara uzanmak lazım.

reisG
01-06-2010, 16:17
Bu arada foruma girmekte kesintiler oluyormu bazen ulaşamıyorum. özellikle gün içnde ve son iki gündür.

Abdullah
01-06-2010, 16:20
Bu arada foruma girmekte kesintiler oluyormu bazen ulaşamıyorum. özellikle gün içnde ve son iki gündür.

Bazen oluyor reis abi ama bu dns ayarlarından da kaynaklanabilir. Eğer 4.2.2.0 - 4.2.2.1.......4.2.2.6 ya kadar olan Türk Telekom Harici DNS kullanıyorsanız bu dns i değiştirin veya otomatik al olarak değiştirdiğinizde problem olmayacaktır.

reisG
01-06-2010, 16:57
ofisten girerken problem olmakta 2 gündür.baktırırım.

Yasin CCK
01-06-2010, 17:12
Bende de aynı sorun mevcut evden girerken, safyfa açılması için 1 dk bekliyorum :(

DNS ayarlarınıda kontrol ettim normal, çözemedim ???

Abdullah
02-06-2010, 00:25
Bende de aynı sorun mevcut evden girerken, safyfa açılması için 1 dk bekliyorum :(

Yasin olabiliyor bazen bu sorun bizim forumun hostundan da kaynaklanıyor olabilir ama dns eğer normal ise yazdığım dns leri ayarlayarak deneyebilirsin veya onların yerine 208.67.220.220 ve 208.67.222.222 yi yazabilirsin

Ozan
02-06-2010, 07:22

Yasin olabiliyor bazen bu sorun bizim forumun hostundan da kaynaklanıyor olabilir ama dns eğer normal ise yazdığım dns leri ayarlayarak deneyebilirsin veya onların yerine 208.67.220.220 ve 208.67.222.222 yi yazabilirsin

Yukarıda yazan dns kodlarını aracın radyosundan girerseniz klima performansında %47 artış oluyor
Ben denedim tavsiye ederim

BahadırALTUN
02-06-2010, 07:25
Yukarıda yazan dns kodlarını aracın radyosundan girerseniz klima performansında %47 artış oluyor

;D ;D ;D , süpermiş

Abdullah
02-06-2010, 07:42

+308 ;D

Yasin CCK
02-06-2010, 10:56
Bugün itibariyle sorun geçti ;)

Klima çözümü iyimiş :D Ben nefesi kuvvetli bir hocaya gidip klimaya üfletince geçiyormuş diye duydum :P

pannacotta
02-06-2010, 11:06
bende arabamın klima performansından memnun değilim..bu 308 lerdeki kronik bir problem yada arıza değilde böyle bir çalışma sistemi uygun görmüşler ..

okann
02-06-2010, 17:29
Ben klimaya ihtiyaç duyulmayacak havalarda bile daralıp açarım klimayı. 34 derece sıcakta bile 1. kademede iken üşüyüp kapattığım oluyor. Memnunum yani ;)

Not : Araç vti. 120'lik.

ali-34
02-06-2010, 20:43
Ben klimaya ihtiyaç duyulmayacak havalarda bile daralıp açarım klimayı. 34 derece sıcakta bile 1. kademede iken üşüyüp kapattığım oluyor. Memnunum yani ;)

Sende kansızlık var o zaman bu üşüme normal değil :) 1. kademede klimanın hava kanalları bile soğumuyor ;D

otmotvmhndsi
02-06-2010, 21:00

Sende kansızlık var o zaman bu üşüme normal değil :) 1. kademede klimanın hava kanalları bile soğumuyor ;D

Katılıyorum ;D

okann
02-06-2010, 21:48
Valla yaşıma göre kilomu söylesem hey maşallah dersiniz :D Kansız falan değil direk tosuncuk oluyorum :D

Gerçekten öyle 5-6 dk sonra içerisi buz kesiliyor. ;)

kivanc
03-06-2010, 22:25
Kim ne derse desin bence aslanın klimasına diycek yok bugun Ankarada bi ara 33 dereceyi gördüm(gölge) 3 dakika cam açık kaldı çalıştırmaya mütakip 1 dakika sonra klimayı açtım 2 dakika sonrada camları kapadım. 5 dakika sonrasında ise 3. kademedeyken klima donmak üzereydim:)

reisG
04-06-2010, 07:19

Katılıyorum ;D

bende katılıyorum

okann
04-06-2010, 11:20
Valla bana kalırsa sizin araçların performansı biraz düşük ???

Yasin CCK
04-06-2010, 11:43
Aslına bakarsanız bu karışıklık algıyla alakalı..

Sıcaklık veya soğukluk algısı kişiye göre değişkenlik gösterebilir, kimimiz baharda bile klima açarken kimimiz yazın ortasında klimasız açık cam ile serinleyebiliyor ;)

Thesoldier94
08-06-2010, 23:37
arkadaşlar;
klima performansıyla alakalı olarak bir teklifim var.geçen ay yaklaşık 10 araca sonradan klima montajı yapılmasını inceleme fırsatım oldu.ordaki arkadaşlar klimayı takarlarken mevcut aktarma borularını da dışarıdan (motorun verdiği sıcakğı) gelebilecek etkileri azaltmak amacıyla üstü folyolu altında ise yaklaşık 1cm kalınlığında bir malzeme ile sardılar.sonuç muhteşemdi.

ayrıca klima çalışırken fanlar devreye girdiğinde de tüm sıcak hava, soğuk hava borularına ister istemez sıcak hava yollamaktadır.

benim teklifim sizlere sadece aktarma borusunu (sadece soğuk aktarmayı ) motorun sıcaklığını alamayacak şekilde saklanmasını yapabilecek bir arkadaşım varsa deneyebilirmi? muhtemelen soğuk havayı aktarma borusu motorun içinde çok açıkta kaldığından dolayı aktarması gereken soğuk havayı aktaramadığından araç içinde istenilen soğukluğu hissedemediğimizi düşünüyorum.

Gökay
09-06-2010, 09:30
Pejo söz konusu boruyu izole etmeyi ihmal etmemiştir yada mühendislik tasarımı gereği motor sıcaklığından uzakta tutmuştur diye düşünüyorum.
Yerini bilen yada resimliyen varsa iyi olur tabi ;)

c3xx
03-07-2010, 21:10
Ben de bu konudan şikayetçiyim. Bugün giderken farkettimki klimanın üflediği hava dışardan bile sıcak. Servisi arayıp pazartesi günü için "zorla" randevu aldım, umarım çözülür problemi...

reisG
14-07-2010, 10:02
Dün akşam ofisten çıkarken araba gölgede olmasına rağmen her zaman yaptığım gibi camları açtım havalandırma yaptım. ardından klimayı açtım. içerisini soğutabilmek için 5. kademede tutmak zorunda kaldım. Soğuk kavramı herkese göre göreceli olarak farklılık gösterse de 5. kademede içerisinin azıcık soğuması 10 dk. gibi bir zaman aldı. bugün Berke'yi aradım ilişkilerim de iyi olduğundan telefonda epey sohbet ettik. Klima çalışması sırasında gürültü sarsıntı vb. bir durum olmadığını söyledim. zaten onlarda ilk bunu sordular. sonuçta klima gazında bir azalma veya gazın özeliğini kaybetmesi olabilir dediler. Yarın sabah 09:00 da orada olacağım bir kontrol edecekler. Eşim geçen hafta yazlığa giderken aynen şunu dedi; sana A/C tuşu olan ama A/C si gerçekte olmayan araba satmışlar dedi.Bakalım sonuç ne olacka. Yazın şu sıcak günlerinde klima yeterli performans göstermeyecekse durum kötü....

Yasin CCK
14-07-2010, 10:14
... sana A/C tuşu olan ama A/C si gerçekte olmayan araba satmışlar.

;D

γuяdaeя
14-07-2010, 10:22
Geçenlerde bir şey dikkatimi çekti. Klima açık yolda gidiyorken, sağa veya sola (tam hatırlamıyorum) dönüşlerde soğutma performansı hissedilir oranda artıyordu. Muhtemelen hava akışını etkilediği için olsa gerek :-\

Gökay
14-07-2010, 14:23
Özellikle rolantide dikkatimi çekiyor, klimayı açtığım anda sanki fazlaca titriyor araç.

Hepinizde boylemi?

γuяdaeя
14-07-2010, 14:30
Özellikle rolantide dikkatimi çekiyor, klimayı açtığım anda sanki fazlaca titriyor araç.

Hepinizde boylemi?

Hava sıcakken motora giren hava yeterince serin olmadığından zaten motor biraz düşük verimle çalışır. Eh üstüne bir de klimayı açınca tuzu biberi oluyor... Titreme şeklinde değil ama benim arabada motor epey bir karın ağrısı çekiyor.. Özellikle alt devirlerde yığılmalar, kasılmalar oluyor.

Yasin CCK
14-07-2010, 14:35

Hepinizde boylemi?

Sarsıntı şeklinde olmasa da belirli bir titreme oluyor.

reisG
14-07-2010, 14:35
yarın sabah tüm bilgiyi alacağım bakalım neler öğreneceğiz.

Ömer Gedik
14-07-2010, 16:35

Hepinizde boylemi?

Sarsıntı şeklinde olmasa da belirli bir titreme oluyor.

Rölantide hissedilir bir titreme artışı oluyor.

Gökay
14-07-2010, 17:31
Evet demekki Pejomuza özel bi hissedilir titreme mevcut 8)

Ömer Gedik
14-07-2010, 18:35
Klima perofrmasıyla ilgili bir şey eklemek istiyorum. Soğuk havanın ön cama vurması ve cam-tavan ve arka kısma ulaşmasını beraberinde getiriyor gibi. Bu sebeple önde ben bunalırken arkada klimayı kısarmısın gibi bir tepki aldım. :D Önde torpido üzerinde bulunan havalandırma kanallarını açtığınızda acaip bir soğuma hissediliyor. Ama klimanın çarpması da söz konusu. :S Bir denemenizi rica edeceğim. Birde önemli husus belirteyim klima dezenfektesi ve temiz polen filtresi çok önemli bununla ilgili uygulama fotoğrafları da paylaşacağım.

reisG
14-07-2010, 18:36
10.000 bakımını yaptıralı 1.000 km oldu polen fltresi yeni bakalım yarın sabah serviste neyle karşılacağız. sormak istediğiniz soruları bu veya başka konuda bu akşam bana ulaştırın sabah 08:30 da servisteyim :)

Ozan
14-07-2010, 20:49
Bu yaza harika girdik.Bu sene klimanın işleyişinden hiçbir şikayetim yok.
Bu akşam üstü kızımla annem feribotla Bursa'dan geldi.Onları karşılamaya gittim.Yaklaşık 45 dk. arabayı otoparkta güneşin altında bıraktım.Arabaya bindiğimizde aracın termometresi 36 derece gösteriyordu.Otoparktan çıkıp ışıklara gelmemiz max.3 dk.sürdü.Işıklara geldiğimizde annem klimayı kısarmısın kollarım dondu dedi.(bu arada annem kızımla beraber arkada oturuyordu).Bende klimayı herzaman 18 derecede kullanıyorum.Gerekmedikçe low konumundada kullanmıyorum.Low da kullanmamama rağmen 18 derece 3 dakikada arabanın içini buz gibi yapmaya yetiyor.
Maşallah deyin lütfen...

reisG
14-07-2010, 21:14
maaşallah diyoruz.
tabii çift bölgeli otomatik klimanın farkı daima olacaktır.
yarın benim manuel klimayı da en azında 3 dk.da 20 dereceye soğtabilir hale getirseler süper olacak o zaman bende bir maaşallah isteyeceğim.

Ömer Gedik
14-07-2010, 21:28
Güvercine Maşallah

Çift Bölgeli klimamız olmadı ki açalım serinleyelim. :D

Ozan
14-07-2010, 21:39
Şımartmayın beni.Klima aynı klima sadece görüntü değişik.

γuяdaeя
14-07-2010, 21:50
Şımartmayın beni.Klima aynı klima sadece görüntü değişik.

Valla kocaman bir maşaallah. Sizin aracı kullanma mesafeniz kısa (ev işyeri) o yüzden belki çok fazla kullanmıyorsunuzdur klimayı.
Yaz kış belli periyotlarda çalıştırmak performans açısından önemliymiş.

MaLi
14-07-2010, 22:23
bugün güneşin altında durdu araç.
40 derece idi yol bilgisayarın gösterdiği.

aracı soğutması 5 dakkikayı geçemedi.
Klima daima 21 de duruyor.

Reis abi nin dediğini gibi belki çift bölgeli klimadan kaynaklanıyordur.

Yasin CCK
14-07-2010, 23:25
Hımmm,

Demekki paraya kıyıp çift bölgeli klima almalıymışız :P :D

Maşallah diyelim, soğutma süreleriz çok iyi, analog klimalarda bu sürede soğukluğu yakalayan yok maalesef aramızda :'(

γuяdaeя
14-07-2010, 23:32
Klima aynı klima değil mi Yasin? Kompresör falan da aynıdır heralde. Belki boruların izolasyonundan kaynaklanan farklar olabilir... Neticede çoğunluk 308 klimasının performansından memnun değil.

Ozan
14-07-2010, 23:37
1 takım sıfır lastikli Rinjaniye klimamı satabilirim.Elinde Rinjanisi olan benimle bağlantıya geçebilir

TanerHoca
15-07-2010, 07:07
1 takım sıfır lastikli Rinjaniye klimamı satabilirim.Elinde Rinjanisi olan benimle bağlantıya geçebilir

:D

yakışır ;)

Ömer Gedik
15-07-2010, 10:07
Kompresörleri farklı olabilir. :D Akşama Service box tan kıyas ederim.

reisG
15-07-2010, 12:13
Evet , sabah servise gittim. ev ile servis (Berke oto) arası 3 km. idi. Serv,iste daha önceden tanıdığım Sedat Bey ile merhabalaştık ve klimanın perfomansı konusunda şüphelerim olduğunu söyleidm. Bir kontrol etmelerinin iyi olacağını konuştum.Problemin yüksek hızda (4,5.kademe)ve geç soğutması (8-10 dk.)olarak anlattım. Öncelikle klimanın kullanımının bilgisini anlattılar -ki şöyle imiş.Sıcak havalarda klimayı çalıştırmadan önce camları açarak içerdeki havanın sirküle edilmesi, ardından havalandırma fanının en az 3. kademede 1-2 dk. çalıştırılmasının ardından A/C tuşuna basılması gerektiğini anlattılar. Ben burada eksik olarak havalandırmayı açıp hemen A/C tuşuna bastışımı söyledim. Böyle yapınca borulardaki beklemiş ve nispeten sıcak olan havanın soğuk hava ile karşılaşması sonunda sıcağın bir süre ile baskın olduğu ve soğutmanın bu yüzden geciktiğini anlattılar.Bu şekile çalıştırınca gerçekten 2.kademe de bile gayet iyi bir soğutma elde ettik. Sabah kahvesini orada içip iki sürpriz bilgi aldıktan sonra ayrıldım. Sürprizleri RCZ ve 308 bölümlerinde bulacaksınız. Hemen okuyunuz. ;)

reisG
05-08-2010, 10:36
Klima problemi devam ediyor. A/C düğmesini kırma pozisyonundayım artık. hele Çınarcık'ta şakır şakır terler iken A/C tuşuna bastıktan sonra5.kademede bile ılık hava gelmesi cinleri tepeme çıkarttı. sabah şirketin Roomster'i ile bir yere gittim. klima 2.kademede 1 dk. içinde içeriyi buzdolabına çevirdi. Bende o soğuğu 5. kademe de yarım saat çalıştırsan elde edemiyorsun.bunun ardından kadıköy Açıyı aradım. şikayetimi birbir anlattım. eğer çözerlerse bir şey yok diye beni sallayan Berke'nin servisini arayıp bir güzel söveceğim. Açı da normal derse o zaman Maslak veya Bostancı sanayiye götürüp olayı kökünden halledeceğim. ;D

Ömer Gedik
05-08-2010, 10:39
Klima ile ilgili bende sıkıntı yaşıyordum. Ama havayı ön camdan değil direk yüze doğru ayarlayın. Aksi halde aracın arkası soğuyor. :D

TanerHoca
05-08-2010, 10:44
ömer şu gt ye detailing işlemi esnasında bir de bizim 407 lerin klima performansını test edelim.
ben klimanın çalışmasından memnunum.bir sorun yok.21 veya 22 derecede kullanıyorum klimayı.
gayet yeterli oluyor.

reisG
05-08-2010, 10:50
Klima ile ilgili bende sıkıntı yaşıyordum. Ama havayı ön camdan değil direk yüze doğru ayarlayın. Aksi halde aracın arkası soğuyor. :D

Ömer, olmuyor aracın hiçbiryeri soğumuyor eşimin dediği gibi arabada A/C yok diyorum artık. Her türlü denedim ön cam ayaklar direkt yüz ve bunları her üfleme kademesinde yaptım. zaten insanın eline havalandırma mazgallarında soğuk hava gelmiyor ki nereyi soğutsun. sadece serin hava geliyor.

Abdullah
05-08-2010, 10:54

Ömer, olmuyor aracın hiçbiryeri soğumuyor eşimin dediği gibi arabada A/C yok diyorum artık. Her türlü denedim ön cam ayaklar direkt yüz ve bunları her üfleme kademesinde yaptım. zaten insanın eline havalandırma mazgallarında soğuk hava gelmiyor ki nereyi soğutsun. sadece serin hava geliyor.

Reis abi bizim araçların kliması kötü tamam ama senin dediğin gibi değil benim araç yani 2.kademede yarım saat içerisinde soğutuyor. Eğer soğuk hava gelmiyor sadece serin hava geliyor diyorsan mutlaka klima gazında veya başka biryerde bir sorun var gibi görünüyor bence servis dışında klima ile uğraşan bir yere baktır abi.

TanerHoca
05-08-2010, 11:04
abdullah yarım saat çok kötü bir süre.eğer öyle ise çoğu zaman giceğin yere vardığında araç içi hala serinlememiş olur.
anadolu şehirlerinde bir yerden bir yere gitmek kaç dakika ki.bu durumda kilma tamamen işlevsiz demektir.

Yasin CCK
05-08-2010, 11:04
Reis tamam çok iyi değil belki klima performansı ama anlattığın kadar değil. Bende biraz geç soğuyor fakat sonra sırayla kademeleri düşürüyorum 2ye kadar yeterince gayet soğuk oluyor içerisi. Soldaki sarı sürkülasyon tuşu ve direk karşıya seçeneği iler kullanıyorum. Sizde bunlara rağmen soğumuyorsa mutlaka kronik bir sorun vardır.

Abdullah
05-08-2010, 11:05
abdullah yarım saat çok kötü bir süre.eğer öyle ise çoğu zaman giceğin yere vardığında araç içi hala serinlememiş olur.
anadolu şehirlerinde bir yerden bir yere gitmek kaç dakika ki.

Hocam evet çok kötü bir süre ama 308 lerde bu kronik bir problem yapacak hiçbirşey yok ki servisin verdiği klasik cevap bizlere :D

Ömer Gedik
05-08-2010, 11:23
Klima da iç devirdaimi de mutlaka özellikle ilk esnada açmak lazım. Daha sonra kapatılabilir. Ama ben 3 dk gib bir sürede bir ferahlama yaşıyorum.

γuяdaeя
05-08-2010, 11:40
Çok fazla klima bağımlısı değilim, nadiren kullanıyorum. Performansı yeterli bulmasam da şu ana kadar aman aman bir sorun yaşamadım. Çok bunalırsam açıyorum ve direk konumunu kullanıyorum.
Bu arada bugüne kadar beni en şaşırtan klima performansını model yılını hatırlamadığım Mitsubishi Galant'ta gördüm. Yok böyle birşey :)

reisG
05-08-2010, 11:53
Arkadaşlar klima problemli. bu kesin. son defa açı da kontrol etsinler çözüme ulaşmazsa sanayide halledeceğim. Yarım saatte soğutma gibi bir şey kabul edilemez. İşte size anlattım 2009 model Skoda Roomster -ki iç hacmi de mini van olduğu için çok geniş 2.kademede 2 dk. içinde buz gibi yaptı ortalığı . Ayrıca sıkıntı şurada bende mazgallardan klima soğuğu gelmiyor.

Yasin CCK
05-08-2010, 11:57
Aman sakin Reis, adamlarada böyle sert anlatma :)

TanerHoca
05-08-2010, 12:03
Aman sakin Reis, adamlarada böyle sert anlatma :)

:D :D :D
koparttın beni yasin...
gözlerim yaşardı.

reisG
05-08-2010, 12:04
Yasin, bu sıcaklarda klimada olmaz ise bitiyorsun. zaten İstanbul trafiği felaket bu manuel klimayı nasıl kullanılacağını da en doğru şekilde bizler burada yazıp çiziyoruz zaten ama benim klima cidden kötü. hele Berke'de adamın klimayı açıp mazgallara elini götürüp ha iyi soğutuyor bir şey yok demesi tam mizahtı zaten. her neyse kimseye kötü davranan insan değilim. tamam der sanayiyi giderim orada da olay çözülür. servislerin birşey çözeceğini yok zaten bunu hepimiz biliyoruz. onlar yağ, filtre, disk değiştirir o kadar.

TanerHoca
05-08-2010, 12:06
Yasin, bu sıcaklarda klimada olmaz ise bitiyorsun. zaten İstanbul trafiği felaket bu manuel klimayı nasıl kullanılacağını da en doğru şekilde bizler burada yazıp çiziyoruz zaten ama benim klima cidden kötü. hele Berke'de adamın klimayı açıp mazgallara elini götürüp ha iyi soğutuyor bir şey yok demesi tam mizahtı zaten. her neyse kimseye kötü davranan insan değilim. tamam der sanayiyi giderim orada da olay çözülür. servislerin birşey çözeceğini yok zaten bunu hepimiz biliyoruz. onlar yağ, filtre, disk değiştirir o kadar.

reis kolçağı ogs nin üzerine monte etme becerisini gösterenlerden ne bekliyorsun ki :D
millete anlatınca önce inanmadılar, sonra da bi taraflarıyla güldüler.

reisG
05-08-2010, 12:26
Sevgili dostum, Berke'dekileri anlattım ellerini koyup bir şey yok dediler, aktif iriyıldaki 10.000 bakımında sen de vardın. gördün olanları aracın bir de önünü çizdirip vermişlerdi geriye. açı yı zaten anlattın son bir defa deneyeceğim. işlerimden vakit ayırıp yakın yollu gidebileceğim yerler bunlar...ne yazık ki.

Gökay
05-08-2010, 12:32
Sorun oldugu kesin ama en merak ettiğim bu sorunu kim bulacak ve bunu bulamayan Pejo sersine neremizle güleceğiz bilemiyorum?

Aklıma gaz kaçağı yada boru kaçaklarından başka soğuk-sıcak düğmesindeki bozukluk geliyor.Sen en dibe yani soğuğa dayıyorsun ama o içeri acaba hangi komutu iletiyor.

Merakla bekliyoruz Reis..

TanerHoca
05-08-2010, 12:34
reis en iyisi o zaman seninde seçenekler arasında belirttiğin gibi sanayide en azından bir durum tesbiti yaptırmak.
sorunu teşhis edip çözüm aramak daha kolay olur.servislerin en büyük sıkıntısı bu zaten.adamlar sorunu kabul etmiyorlar ki çözüm arasınlar.

γuяdaeя
05-08-2010, 12:37
Belirsiz durumlarda hep araya sıkıştırırım... Reis, sorunun sebebi kedidir kedi ;D

safaku
05-08-2010, 12:53
Arkadaşlar bende hafta sonu bakımında klima şikayetimi ilettim. Bakımdan ve değişen filtre'den sonra arkadaşlar kızılötesi sıcaklık ölçer ile beni araca davet ettiler. Klima ızgaralarından yapılan ölçümde 1. konumda derece -9'u gösterdi. Gayet makul bir değer olunca birşey diyemedim. Bence bizim ön camların çok büyük olması güneş ışınlarına biraz fazla maruz kalmamızı sağlıyor. Bu da aracın içinin soğumasını engelliyor. Ancak benim aracımın klimasında ılık üfleme gibi bir şikayetim yok. Sanırım reisG arkadaşın problemi farklı.

TanerHoca
05-08-2010, 12:56
Arkadaşlar bende hafta sonu bakımında klima şikayetimi ilettim. Bakımdan ve değişen filtre'den sonra arkadaşlar kızılötesi sıcaklık ölçer ile beni araca davet ettiler. Klima ızgaralarından yapılan ölçümde 1. konumda derece -9'u gösterdi. Gayet makul bir değer olunca birşey diyemedim. Bence bizim ön camların çok büyük olması güneş ışınlarına biraz fazla maruz kalmamızı sağlıyor. Bu da aracın içinin soğumasını engelliyor. Ancak benim aracımın klimasında ılık üfleme gibi bir şikayetim yok. Sanırım reisG arkadaşın problemi farklı.

keşke reisin örneğindeki gibi elleriyle değilde teknik cihazlarla sıcaklık ölçümü yapan servisin adını da yazsaydın
işini iyi yapanı taktir etmek lazım ;)

reisG
05-08-2010, 13:21
Cumartesi günü göreceğiz bakalım dert neymiş. tabii sorunolduğunu teşhis etmeli ki çözüm olsun. sorun yok derlerse dediğim gibi sanayi de sorunu çözeceğim.

Ömer Gedik
05-08-2010, 13:55
Bugün kısa bir gezintide annem iki defa klimayı kapat dedi. :D Açtığım anda iyi soğutuyor. Artık olumlu özelliklere ekleyebilrim.

Yasin CCK
05-08-2010, 14:02
Bugün kısa bir gezintide annem iki defa klimayı kapat dedi. :D Açtığım anda iyi soğutuyor. Artık olumlu özelliklere ekleyebilrim.

Senin son bakımın büyük etkisi olmuştur Ömer ;)

reisG
05-08-2010, 14:11
Bakımı, Ömer kendi elleriyle yaptı. Montebello ya bebek misali bakar o. Tabii ki sonuç mükemmel olacak.

Abdullah
05-08-2010, 14:44
Arkadaşlar ben klima 30 dk da soğutuyor derken biraz yanlış anlattım sanırım. Araç güneş altında uzun süre kaldığında hemen hemen 30 dakika oluyor. ama garajdan çıkartıp klimayı açtığımda ilk olarak Reis abi aynen sana da söyledikleri gibi klimayı açmadan dışardan gelen havayı kapatarak çalışıtırıyorum daha sonra dışardan gelen havayı açıyorum sonra klimayı açıyorum 2 veya 3. seviyede 10-15dk da hissedilir derecede soğutuyor. Ama beni yine tatmin etmiyor. Çünkü 98 model 306 daki klimamız çok güzeldi o aklıma geliyor yada bir japon arabasının kliması gerçekten bizim gibi içeriyi soğutmak için deveye hendek atlatmaya gerek kalmıyor süper soğutuyor. Bide dikkatimi çeken birşey var Reis abi hadi benim araç 90HP bazen ona kabahat buluyorum ama senin HP ile de sorunun yok 120HP bakıyor oradan bize. Ayrıca servisin klimanın havasını eliyle ölçmeside fiyasko. Bizim tanıdık bir oto elektrikcisi var onun bile özel termometresi var hava kanallarına takıyor dereceyi öyle ölçüyor.

Ömer Gedik
05-08-2010, 14:52
Bakımı, Ömer kendi elleriyle yaptı. Montebello ya bebek misali bakar o. Tabii ki sonuç mükemmel olacak.

Çokta öyle olamıyor ya Babam sağolsun :) Bu arada reis abi polen filtresini bir kontrol etmeni öneririm. Aslında yakın olsak gelip bakacağım.

reisG
05-08-2010, 14:54
Abdullah envai çeşit araçt klima durumunu denedim. son bir aydır şirkete gelenlerin arabalarını alıp bir klima testi yapayım diyorum. deneme yaptıklarım değişik mark ave modeller hepis de 1-3 yaş arası arabalar ve sonuç 308 deki klima soğutmuyor oldu. Bakalım servistekiler c.tesi günü işi ciddi mi yapacaklar yoksa yine bir uzuvları ile kontrol edip normal mi diyecekler. :D
Bu arada bu sabahki Roomster testimde araba güneşin altında yanıyordu ve sadece 2 dk. içinde içerisi buz gibi oldu.Ve bu aracın dizaynı gereği her tarafı cam ve iç hacmi MPV formatında

reisG
05-08-2010, 14:55

Çokta öyle olamıyor ya Babam sağolsun :) Bu arada reis abi polen filtresini bir kontrol etmeni öneririm. Aslında yakın olsak gelip bakacağım.

Ömer polen filtresi aktif iriyılda gözümün önünde ve sadece 2.200 km önce değişti. değişmeden önce de klima sıkıntısı vardı zaten

Ömer Gedik
05-08-2010, 15:09

Ömer polen filtresi aktif iriyılda gözümün önünde ve sadece 2.200 km önce değişti. değişmeden önce de klima sıkıntısı vardı zaten

O zaman sorun klima kompresörü veya klima borularında. Araç çalışıyor iken klimayı açıp borularda hava kaçağı sesi var mı diye kontrol edin. Aksi halde kompressör de sorun olabilir. Bider klima tuşuna bastığınızda araçta bir ses oluşuyor ise kompresör devreye giriyordur. Ama doğru çalışmıyordur.

reisG
05-08-2010, 15:13
Ömer verdiğin bilgiler için çok sağol büyük ihtimal senin dedeiklerinden birisi çıkacak ya da ufak ihtimal gaz da sorun var olacak. bakalım göreceğiz.

Burak
05-08-2010, 15:29
Soğutma olmuyorsa ve tüm sistem çalışıyorsa, klima gazı eksilmiş olabilir. Benim önceki aracımda (focus) böyle bir problem olmuştu. Hatta klima açıkken durma esnasında aracın rölantisi bile düşüyordu. Gaz eklenince hem soğutma hem de rölanti problemi kalmamıştı.

reisG
06-08-2010, 08:14
Babylone'un klimasında son durum.Eşim dün Bakırköy Capacity'e saat 13:00 gibi gitmiş ve kapalı otoparka parketmiş. akşam bende iş çıkışı oraya gittim. saat 21:00 gibi arabayı otoparktan aldık. gün boyu serin ve güneşsiz ortamda kalmış olan araçta klimayı test edeyim dedim. 1,2,3 modunda hemen hiç soğuk hava yok 5 te ise ancak elini soğutacak derecede soğuk hava veriyor kesinlikle aracı soğutacak bir performans yok.kokptin sol cama yakın olan yuvarlak mazgalından biraz daha soğuk hava geliyorken ortadaki üç yuvarlak mazgaldan hemen hiç soğuk hava gelmiyor. bakalım yarın sabah serviste neler olacak. Sonuç alamazsam Ümraniye de bir klimacı var ona gideceğim.Adam son olarak bir arkadaşın 2005 model 307 sinin klima problemini çözmüştü.

Abdullah
06-08-2010, 08:28
Babylone'un klimasında son durum.Eşim dün Bakırköy Capacity'e saat 13:00 gibi gitmiş ve kapalı otoparka parketmiş. akşam bende iş çıkışı oraya gittim. saat 21:00 gibi arabayı otoparktan aldık. gün boyu serin ve güneşsiz ortamda kalmış olan araçta klimayı test edeyim dedim. 1,2,3 modunda hemen hiç soğuk hava yok 5 te ise ancak elini soğutacak derecede soğuk hava veriyor kesinlikle aracı soğutacak bir performans yok.kokptin sol cama yakın olan yuvarlak mazgalından biraz daha soğuk hava geliyorken ortadaki üç yuvarlak mazgaldan hemen hiç soğuk hava gelmiyor. bakalım yarın sabah serviste neler olacak. Sonuç alamazsam Ümraniye de bir klimacı var ona gideceğim.Adam son olarak bir arkadaşın 2005 model 307 sinin klima problemini çözmüştü.

Reis abi şimdi kokpitin sol tarafındaki mazgaldan biraz daha fazla geliyor dediğini duyunca acaba dedim motor içerisinden kokpite giren iç kısımdaki hava kanallarında mı bir problem var? Birşey o boruları tıkamış yada o boruların çıkmasına sebep olmuş olabilir mi? Ayrıca eğer Ümraniyedeki usta işini görmezse Reis abi benim tanıdık oto elektrikciside yıllardır klima işiyle uğraşıyor. Oda Ümraniye-Mustafa Kemal de dükkanı ama cumartesi günleri açık değil maalesef =((

reisG
06-08-2010, 08:46
Alakan için tşk. Abdullah, bakalım yarın olay çözülür. o soğuk geliyor dediğim yerde klima soğuğu üflemiyor. yani benim araçta şuanda A/C tuşu var ama A/C yok durumda.Ve havalar çooook sıcak.

Abdullah
06-08-2010, 08:52
Alakan için tşk. Abdullah, bakalım yarın olay çözülür. o soğuk geliyor dediğim yerde klima soğuğu üflemiyor. yani benim araçta şuanda A/C tuşu var ama A/C yok durumda.Ve havalar çooook sıcak.

inşallah önemli birşey yoktur abi sonuçları bekliyoruz serinlesin artık babylone.

γuяdaeя
06-08-2010, 12:24
Kompresör çalışıyor mu, devreye giriyor mu diye sormaya bile gerek yok.. muhtemelen incelemişsindir. Merak ettiğim, klimayı çalıştırdığında alttan su damlıyor mu? Senin borularda kaçak olma ihtimali de var.

Burak
06-08-2010, 12:29
Kompresör çalışıyor mu, devreye giriyor mu diye sormaya bile gerek yok.. muhtemelen incelemişsindir. Merak ettiğim, klimayı çalıştırdığında alttan su damlıyor mu? Senin borularda kaçak olma ihtimali de var.

Bütün klimalar su damlatmaz mı zaten ? :)

Gazdandır gazdandır ::)

acemiasker
06-08-2010, 12:31

Yaklaşık bir ay önce benim de 406'da aynı sorun oldu. AC açılıyor , ama bildiğin sıcak hava üflüyordu. Ama hiç bir yerden soğuk gelmiyordu. Neyse, servis her zamanki gibi komple sistemi değiştirelim bin küsür tl verirseniz dedi :) Bne de Göztepe sanayii de bir elektrikçi var , elektronik mühendisi bir adam. Gittim ona, yaklaşık iki saatli bir çalışma sonrasında kontrol kartının üzerinde bir rölenin çalışmadığını tespit etti, havya lehim değiştirdiler, hazır elletmişken bir de gazını yenilettim. Şimdi buzdolabı gibi mübarek. Maliyeti 150 tl idi.

İstersen tarif ederim, bir de oraya baktırırsın.

γuяdaeя
06-08-2010, 12:38
Bütün klimalar su damlatmaz mı zaten ? :)

Gazdandır gazdandır ::)

İşte ben de onu merak ediyorum.. Problem gazda mı, yoksa başka bir yerde kaçak mı var? Eğilip detaylıca bakmak lazım.

Burak
06-08-2010, 12:56

Yaklaşık bir ay önce benim de 406'da aynı sorun oldu. AC açılıyor , ama bildiğin sıcak hava üflüyordu. Ama hiç bir yerden soğuk gelmiyordu. Neyse, servis her zamanki gibi komple sistemi değiştirelim bin küsür tl verirseniz dedi :) Bne de Göztepe sanayii de bir elektrikçi var , elektronik mühendisi bir adam. Gittim ona, yaklaşık iki saatli bir çalışma sonrasında kontrol kartının üzerinde bir rölenin çalışmadığını tespit etti, havya lehim değiştirdiler, hazır elletmişken bir de gazını yenilettim. Şimdi buzdolabı gibi mübarek. Maliyeti 150 tl idi.

İstersen tarif ederim, bir de oraya baktırırsın.

Komple sistemi yenilemek isteyen servise sevgilerimle.. İşte budur...Tamir edene helal olsun.

reisG
06-08-2010, 13:01

sevgili dostum her şey normal su da damlatıyor, kompresörde çalışıyor. üfleme hızı da normal ama yeterince soğutma yok.

reisG
06-08-2010, 13:03
Hüseyin bende sende olduğu gibi sıcak hava üfleme durumu yok yeterli derecede soğuk hava üflemiyorAma yine de sen bana o yerin etaylarını buradan veya PM den atabilirmisin.Tşk. bence gaz problemi var. o kadar sırtına sırtına vurudm bir türlü çıkaramadı. ;D :Dyarın çözeriz artık. hepinizle sonucu paylaşacağım.

acemiasker
06-08-2010, 13:09
Komple sistemi yenilemek isteyen servise sevgilerimle.. İşte budur...Tamir edene helal olsun.

Yetkili servislerin hemen hepsi böyledir zaten. O sebeple standart bakım işleri dışında bu tip arızalarda çok dikkatli ve araştırmacı olmak lazım. Artık hiçbirşey eskisi kadar zor değil. İnternet elimizin altında. Bir işi kim yapar, kim çözer, ucuza nereden parça bulunur , biraz araştırmayla bulunuyor. Hiç birşey yapamasak, burada bir sürü dost var, yazarız bir cevap veren olur elbet :)

acemiasker
06-08-2010, 13:20
Hüseyin bende sende olduğu gibi sıcak hava üfleme durumu yok yeterli derecede soğuk hava üflemiyorAma yine de sen bana o yerin etaylarını buradan veya PM den atabilirmisin.Tşk. bence gaz problemi var. o kadar sırtına sırtına vurudm bir türlü çıkaramadı. ;D :Dyarın çözeriz artık. hepinizle sonucu paylaşacağım.

Reis , tükanın ismini hatırlamıyorum şu an ama çok kolay tarifi. Şöyleki ;

Göztepe köprüsünün üzerinden sağa yan yola bağlanarak sanayii girişine doğru gidiyorsun. Hemen Sanayii girişinde hemen ilk sola giriyorsun (sokağın hemen başında köşede kıytırık bir büfe var) , sağ koldaki 3. dükkandı diye hatırlıyorum. Zaten tek elektrikçi oradaki. Benim daha önceden de klima kontrol ünitesi komple gitmişti. Hiç ışık yok. Nereye gittiysem yapamadılar. Ben artık e-bay'dan falan araştırmaya başlamıştım ki gene burada 30 tl'ye tamir ettirdim.

Yani çok dandik bir dükkan görüntüsü olmasına karşın çok iyi bir elektronikçisi var.

reisG
06-08-2010, 13:31
Hüseyin çok tşk.ederim

acemiasker
06-08-2010, 13:37
Hüseyin çok tşk.ederim

Rica ederim, umarım problem hallolur.

reisG
07-08-2010, 10:46
Arkadaşlar, bu sabah saat 08:30 da Kadıköy Açı'nın servisine gittim. Serviste tanıdığım yedek parçadan Ayhan beni Harun ile tanıştırdı. Klimanın performansından memnun olmadığımı anlattım. Klimayı detaylı kontrol ettiler , ölçüm yaptılar. Sonrasında soğutmanın yeterli olduğunu söylediler. Serviste bulunan diğer manuel klimalı 308 leri de bana tek tek gezdirip klimalarını açtılar. hatta benim klimayı usulüne uygun kullanmamdan dolayı soğutmanın benim aracımda daha iyi olduğunu da belirttiler. Bende bunu hem gördüm hem de hissettim. Yorumları şöyle oldu. 307'den 308 e geçişte manuel klima performansının biraz düşütüğü söylendi. teknik olarak klima sisteminde içerideki nem oranının belli bir seviyeye düşmesinin ardından soğutma gücünün azaldığını ve bunun kural gibi olduğunu anlattılar. Ayrıca , 307 de ön göğüste toplam 4 mazgal varken 308 de bunun 5 adede çıktığını ana borudan gelen havanın 4 değil 5 kola ayrılmasından ötürü dolayısıyla hem debinin hem de hissedilen serinliğin nispeten azaldığını söylediler. Bu arada ortadaki 3'lü gruptan iki tanesini kapattık, sol ,sağ ve orta da toplam 3 mazgal açık durumda ve 3.kademede hissedilir bir şekilde soğutma oldu.Sonuçta hızlı soğutma için arabanın içinin sıcak olmaması, havanın mutlaka yüze dönük mazgallardan çıkması mazgalların en az 2 tanesinin kapalı olması ve A/C yi açtıktan sonra aracın biraz devirli kullanılması 3.kademede çalışması ve iç sirkülasyon düğmesinin açık olması gerekmekte. Bu haliyle istenen verim alınabiliyor.

TanerHoca
07-08-2010, 10:56
yazdıklarını maddeler haline getirdim:

1-Sonuçta hızlı soğutma için arabanın içinin sıcak olmaması,
2-havanın mutlaka yüze dönük mazgallardan çıkması
3-mazgalların en az 2 tanesinin kapalı olması ve
4-A/C yi açtıktan sonra aracın biraz devirli kullanılması
5-3.kademede çalışması ve
i6-ç sirkülasyon düğmesinin açık olması gerekmekte. Bu haliyle istenen verim alınabiliyor.

reis eğer usulü bu ise aracı kullanmak bile klimasını kullanmaktan daha kolay senin bu tarife göre :P

reisG
07-08-2010, 10:59
Haklısın hocam manuel klimaya sahip bir 308 de klimadan verim alabilmenin kaideleri bunlar. Başka çare de yok. ama bunları yapınca ciddi bir soğuk elde ettim. Bundan sonra araba kullanırken dikkat edilecek ilk şey klima çalıştırılma kurallara sonra senin dediğin gibi sürüş yöntemleri :D

BahadırALTUN
07-08-2010, 11:05
Valla Reis sen performanstan memnun kaldıysan tamamdır sanırım.

Ama ben şunu sorarım mademki bu klima iki mazgalı kapatınca performanslı çalışıyor neden bu kadar mazgal var o halde.
Bu servis usulü çözüm olmuş bence. Aslında bu tip durumlarda sadece kullanım kılavuzuna itibar etmekten yanayım.
Çünkü kılavuz aslında aracın ve donanımlarının nasıl kullanılacağı ile ilgili üreticinin resmi belgesidir.
Kılavuzda iki mazgalı kapatın, devirli kullnın vs gibi ibareler olduğunu sanmıyorum, dolayısı ile bu geçiştirme ve baştan savma çözüm.
Yani özellikle donanımla ilgili kılavuzda yapanı yaparım oldu oldu olmadı bozuktur.

Ama başta dedeiğim gibi soğutma performansı olarak bu şekilde çözülüyorsa ve altı aşamalı prosesten sonra soğuk hava geliyorsa diyece bir şey yok.

reisG
07-08-2010, 11:19
Bahadır, harika yorumlarını zevkle okudum ama araç garantiden çıkana kadar servis usulü çözümler ile devam etmekten başka çare yok. kala kala 6 ay kaldı zaten garantinin bitişine.

Gökay
07-08-2010, 11:20
Valla ben bütün mazgalları açık , sıcak/soğuk düğmesi tam soğukta olmadan ve maksimum 2. üfleme hızında kullanıyorumki bu bize yetiyor.
Bu durumda ya sizin fiziksel sıcak eşiğiniz çok yüksek ki olabilir yada servis usulu çözüm derim ben buna...

Ömer Gedik
07-08-2010, 12:23
Reis abi ilginç bir çözüm olmuş. Sonuç iyi olabilir ama çözüm iyi değil. En iyisi ortadaki mazgala analog saat takip sorunu kökten çözmek sanırım. :D

safaku
07-08-2010, 12:24

keşke reisin örneğindeki gibi elleriyle değilde teknik cihazlarla sıcaklık ölçümü yapan servisin adını da yazsaydın
işini iyi yapanı taktir etmek lazım ;)

Çok haklısın, bakımı yaptırdığım yer Kocaeli Peugeot Servisi Haldızlar Oto.

TanerHoca
07-08-2010, 12:41
Reis abi ilginç bir çözüm olmuş. Sonuç iyi olabilir ama çözüm iyi değil. En iyisi ortadaki mazgala analog saat takip sorunu kökten çözmek sanırım. :D

doğru söze ne denir!

γuяdaeя
08-08-2010, 22:35
Servisin söyledikleri optimum klima performansı elde etmek için yapılması gerekenler.. Bu söylenenleri sen şirketteki Skoda da yapsan demek içerisi buzhane gibi olacak.

γuяdaeя
08-08-2010, 23:43
Şu doğal klima da bir çalışsa artık biraz serinlesek... Şu an bu yazıyı kan-ter içinde yazıyorum Allah inandırsın :-\

reisG
09-08-2010, 07:10
Şu doğal klima da bir çalışsa artık biraz serinlesek... Şu an bu yazıyı kan-ter içinde yazıyorum Allah inandırsın :-\

Yurdaer haklısın. Hafta sonu ve özellikle dün çok sıcaktı. Froum İstanbul'daki buz müzesi ziyaretinde iliklerimize kadar üşüdük. Ama Ceren 15 dk. sonra ben dondum deyince neyazık ki kış ortamından çabuk uzaklaştık.

lacsdo
09-08-2010, 08:46
Bence hava kanallarının kapamanın hiç bir mantığı yok,bilhassa ben açıyorum ve hepsini ayrı yöne çeviriyorum ki aracın içinde her yere soğukluk dağılsın.Bu anlamda çok memnunum.

Yazdıklarınızdan istanbul da olduğunuzu anlıyorum bende istanbuldayım ve 5-10 dakika sonrası 1.seviyeye iniyorum fanda.Sadece bodrum da 40 ın üzerinde güneş altında kaldığında klima biraz zor soğuttu.Belki de soğukluk hissiyatları farklıdır ama kullandığım 1.6 arabalar içerisinde 308 ile diğerleri ben bir farklılık göremedim.Bu konuda en iyi çözüm ortak forumpeugeot buluşma gününde diğer arabalarla kıyaslamamız olacaktır.Eğer klima da sorun varsa garanti süreniz dolmadan bence komple sistemi değiştirtin!

Bir de bir arkadaş belirtmiş kesinlikle katıldığımı söylemek istedim,o da camın büyüklüğünden dolayı gündüzleri camdan araba kesinlikle soğutmuyor!Akşamları böyle bir sorun yok kesinlikle.

reisG
09-08-2010, 09:17
Açıdaki 3 tane manuel klimalı 308 i de denedik. hepisndeki verim aynıydı. 308 in klimasını 308 ile karşılaştırdık yani. Ve herşeyiyle hepsinin aynı. Ama yine manuel olan Corolla ,Roomster, Golf, araçlarada baktım. Bunların içinde en düşük verim 308in klimasında bir şeyi değiştirmeye gerek kalmadı. verim bu kadar. Zaten servisteki bir personel bende 307 var. 307 deki performans bile 308den iyidir. dedi. Böyle kullanacağız. Tabiiki sıcak ve soğuk herkese göre farklılık gösterir. Bana göre 308 zor soğutuyor ve geç soğutuyor. Ama bu diğer 308lere göre değil,diğer pek çok klimalı araca göre performansı zayıf.Ocak ta garanti bitince bir de sıkı bir klimacı da baktırırım. geçer gider.

Abdullah
09-08-2010, 12:01
Reis abi hadi geçmiş olsun şimdiden diyelim ve servisin cevabı konusunda zaten herşey klasik yorum yapmaya gerek yok. :D

γuяdaeя
09-08-2010, 12:09
Reis abi hadi geçmiş olsun şimdiden diyelim ve servisin cevabı konusunda zaten herşey klasik yorum yapmaya gerek yok. :D

Servislere öpücüüüüüük ;D

reisG
09-08-2010, 12:36
Aslında her il için bakımlarımızı yaptıracağımız usta ve özel servisleri bir fihrist gibi hazırlamak iyi olacak diye düşünüyorum. Bu yetkili servisleri de kapsayabilir. Mesela 130 km.deki titremenin çözümü için Abdullah'ın önerdiği Aktifte Yavuz usta, Lastikteki her türlü ihtiyaç için Ömer'in işyeri, Boya vb. işler için x servis veya usta gibi bir başlık açsak mı diye düşünüyorum. Burada her iş için gerekli notlar ve tek yerde çözüm önerileri gelir.

TanerHoca
09-08-2010, 15:04
Aslında her il için bakımlarımızı yaptıracağımız usta ve özel servisleri bir fihrist gibi hazırlamak iyi olacak diye düşünüyorum. Bu yetkili servisleri de kapsayabilir. Mesela 130 km.deki titremenin çözümü için Abdullah'ın önerdiği Aktifte Yavuz usta, Lastikteki her türlü ihtiyaç için Ömer'in işyeri, Boya vb. işler için x servis veya usta gibi bir başlık açsak mı diye düşünüyorum. Burada her iş için gerekli notlar ve tek yerde çözüm önerileri gelir.

son derece yerinde bir konu başlığı olur.örneğin hüseyin de klima problemi ile ilgili ekonomik ve problem çözme odaklı alternatif bir yer önermişti.
deneyimler sonucu elde edilmiş olan bu tür bilgiler bence çok kıymetli ve çok ta işe yayar kanaatindeyim.
amerikayı yeniden keşfetmeye çalışmaktan da kurtarmış olur forum üyelerini ;)

Burak
09-08-2010, 16:35
Bence yine de başka bir yere daha baktırmanda fayda var Reis, ben mesela klimanın performansından memnunum öyle servisin dediği gibi trikler yapmadan hem de. Tek yaptığım 3-4 dakika camlar açık gidiyorum sonra kapatıyorum.

lacsdo
12-08-2010, 10:26

Bence de çok faydalı olur.

reisG
12-08-2010, 12:21
Bu konu başlığı açıldı. Herkesin katkısını bekliyoruz.

Abdullah
12-08-2010, 12:21
evet bu konuyu bir an önce açalım bencede daha öncede konu olmuştu fakat yapmamıştık.

reisG
12-08-2010, 12:22
Konunun açıldığı link....
http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1181.0

reisG
30-05-2011, 08:04
Geçtiğimiz yıldan hatırlarsınız benim klimadan yana olan derdimi.
Bir arkadaşımın Toyota Rav4 2.2 D-4D aracının çift bölgeli otomaik klimasının problemi vardı. Ön sağ tarafa sürekli sıcak üflüyordu. Derindere Toyotada ki servis ustalarından birisi arkadaşıymış. Dün öğlen arkadşımın evine geldi Bende oradaydım. Tüm torpido ve kokpiti 3ümüz söktük. klimanın tüm sistemi söküldü ve sağ tarafa soğuk sıcak hava kanallarını kapatıp açan şefaf plastik parçanın ters dönmüş olduğu görüldü. o parça ters yüz edildi. bütün parçalar monte edildi. problemsiz çalışmakta . Bu kadar basit bir iş için servis tüm klima sistemi değişecek ve 3.000 TL masrafa çıkar demiş.
Bu arada arkadaş benim aracın klimasını kontrol etti. aracı çalıştırdı. klimayı açtı iç sirkülasyon düğmesine bastı araç 2.000 devirde çalışrken üfleme hızını 2nci konuma getirdi. yaklaşık 2 dk. içinde 7 derecelik çıkış sıcaklığı 12 derceden aşağı düşmedi. Ve Peugeot servislerinin aksine (onlar elleri ile kontrol edip klimanız yeterli demişti.)ve benimde dediğim gibi klima performansın yok dedi. Şu an için yapılacka iki şey varmış.
1ncisi klima gazının az olması ihtimaline karşın klima gazı boşaltılacak tekrar yüklenecek ve ölçüm yapılacak.Eğer yeterli performans gösterirse sorun çözülmüş olacak.
Eğer bu sonuç vermez ise 308 de bulununan klima sisteminin gücünün bu araç i.in yeterli olmadığı ortaya çıkıyormuş. Burada yapacak tek şey Peugeot Fransaya şikayet etmek. Bu hafta sonu halletmek istiyorum şu gaz işini

Dreamcatcher
30-05-2011, 08:07
Reis, klimadan senin bahsettiğin anlamda benim de şikayetim vardı,15.000 bakımında gazı tamamen boşalttırıp yeniden doldurttum,nisbeten düzelme oldu.Tamamen boşaltmanın sebebi de gazın bir süre sonra tortu yapması ve performansı etkilemesi,yani üzerine gaz eklenmesi tavsiye edilmiyor..

reisG
30-05-2011, 08:10
Nispeten düzelme oldu demişsin. O zaman büyük ihtimalle problem gazdan yana değil. :'( 308lerdeki klima motor vb. tüm parçaların 307 den kalma olduğunu biliyorum. Hatta bu sistemin 308 için yetersiz olduğunu Berke oto da bir servis yetkilisi söylemiş. bu topikte de önceden yazdığım gibi ön mazgallarının bir kısmını kapatıp öyle kullanın gibi komik bir yorum getirmişti.

Dreamcatcher
30-05-2011, 08:13
Haklısın bu konuda...çünkü bu aracımdan önce 2 ay süreyle kullandığım 206+ aracımdaki klimanın performansı bundan çok daha iyi idi..

cmr_cihangir
30-05-2011, 08:13
308 de bulununan klima sisteminin gücünün bu araç i.in yeterli olmadığı ortaya çıkıyormuş. Burada yapacak tek şey Peugeot Fransaya şikayet etmek. Bu hafta sonu halletmek istiyorum şu gaz işini

Reis ağabey, zaten 308 lerin bu devasa ön camı yüzünden aracı soğutmak hakikatten güç oluyor. Birde klima istikrarsız çalışıyor ise yazın tam bir işkence olur.

reisG
30-05-2011, 08:29
Haklısın bu konuda...çünkü bu aracımdan önce 2 ay süreyle kullandığım 206+ aracımdaki klimanın performansı bundan çok daha iyi idi..

Bende de 308 den önce 206 x-line vardı 4 yıl kullandım. 2nci kademede üşürdük. 308 de ise ter basıyorrrrrrrrr....
Bu arada Cihan ön camın büyüklüğü sebep olamaz. ya gazın azlığı ya da sistemin yetersiz kalması....Önce bir gaz boşaltıp yeniden yükletip deneyelim. Eğer olmaz ise başka bir yol deneyeceğiz.

cengiz
30-05-2011, 08:52
Ben gazi komple bosalttirip, yeniden gaz bastirdim su an sorunum yok

reisG
30-05-2011, 08:55

Güzel haber içime su serptin. Yoksa hanım aracı sattıracak neredeyse....

Haluk
30-05-2011, 09:11
arkadaşlar sorunum klima ile değil ama fan ile alakalı yeni konu açmak istemediğimden burada yazıyorum.önceki araçlarımda kışın özellikle uzun yolda fan çalışmadığı zamanlarda içeriye sıcağa ayarlı olduğu için sıcak hava gelirdi ve fan çalıştırmaya gerek kalmazdı.ama 308 de fanı çalıştırmadığım zaman içeriye soğuk hava veriyor erzurum gibi yerde düşünün halimi.sorun benim araçta mı yoksa hepsimi böyle yanıtlarsanız sevinirim

γuяdaeя
30-05-2011, 09:18
Sizin sorun daha ziyade hava şartlarıyla alakalı. İç sirkülasyon düğmesini kapatırsanız hava gelmez. Açarsanız hava gelir ama o soğukta istediğiniz kadar sıcak olmayabilir.

ilkaysener
30-05-2011, 09:23
1 Hafta önce bende aracımı Mepa Haramidere'ye götürdüm.Klimadan verim alamıyordum, direk gaz dediler ancak oraya götürmeden önce bir tanıdığıma gazı komple boşalttırıp doldurtmuştum tekrar ölçtüklerinde çok az bir miktarda gaz olduğunu söylediler, yani bir yerden kaçırdığını.Kaçağı bulup onardılar bunun yanında Polen filtresini de değiştirttim şimdi memnunum.

cengiz
30-05-2011, 10:52

Güzel haber içime su serptin. Yoksa hanım aracı sattıracak neredeyse....

Korku daglari deldirdi banada ( esim ayni sekilde tepkide bulunmustu) peugeot ile biraz cebellestikten sonra yaptilar

reisG
30-05-2011, 11:09
Sorun gaz ise zaten peugeot ile uğraşmayacağım. parlarlıya gidip halledeceğim...

Haluk
30-05-2011, 13:15
Sizin sorun daha ziyade hava şartlarıyla alakalı. İç sirkülasyon düğmesini kapatırsanız hava gelmez. Açarsanız hava gelir ama o soğukta istediğiniz kadar sıcak olmayabilir.

önceki araçlarım vectra ve octide böyle birşey yoktu sıcak hava geliyordu.bunda resmen dışarının hava sıcaklığında(-10 ise -10) hava geliyor ben onu kastediyorum

Dreamcatcher
30-05-2011, 13:19
Dışardan gelen havayı kapatma düğmesi var ,onu kapatırsanız dışardaki hava sıcak da olsa soğuk da olsa aracın içine girmez..

γuяdaeя
30-05-2011, 13:40
Haluk bey aracınız dizel. Soğuk havalarda ısınması zaten epey zaman alıyor. Yeterli sıcaklığa gelse bile, rölantide çalışırken belirgin şekilde hararet yine düşer. Vectra ve Octavia'yı bilmiyorum ama benim Fiorino'da da durum aynı. İstanbul'da olmama rağmen kışın hararet çubuğu orta noktayı zor buluyordu. Böyle bir durumda kalırifer fanını hiç açmadan içeriyi ısıtmak zor. Dediğiniz ancak sürekli hareket halindeyken olur ama yine de fan açık kadar randıman vermez.

Haluk
31-05-2011, 09:36
Haluk bey aracınız dizel. Soğuk havalarda ısınması zaten epey zaman alıyor. Yeterli sıcaklığa gelse bile, rölantide çalışırken belirgin şekilde hararet yine düşer. Vectra ve Octavia'yı bilmiyorum ama benim Fiorino'da da durum aynı. İstanbul'da olmama rağmen kışın hararet çubuğu orta noktayı zor buluyordu. Böyle bir durumda kalırifer fanını hiç açmadan içeriyi ısıtmak zor. Dediğiniz ancak sürekli hareket halindeyken olur ama yine de fan açık kadar randıman vermez.

fanı açmadan içeriyi ısıtmak değil amacım zaten 100km gitsemde içeriye hep soğuk veriyor kışın gerçekten can sıkıcı oluyor bu durum.hareret 90 da olduğunda bile aynı durum.fanı 1. kademede çalıştırırken sıcak geliyorda aracın hızı ile birlikte neden sıcak gelmiyor o garibime gitti.

γuяdaeя
31-05-2011, 13:30
Benim benzinli 308'de böyle bir şey olmamıştı ama şu an dizel Fiorino var ve kışın fan çalışmazsa kesinlikle üşüyorum içeride.
Dizel 308'i olan bir arkadaş yorum yaparsa daha aydınlatıcı olur sanırım. Belki de sizin hava kanallarında ya da iç sirkülasyon mekanizmasında problem vardır. Sadece bir fikir ;)

Esat
31-05-2011, 13:34
Wallahi bu bahsedilen sıkıntılar bu forumda degilde başka bi yerde yazılsaydı düşmanlık der ve konuya atlardım antalya seyahatimde arkada oturan arkadaşım bile klimanın çok soguttugunu söyle di ki ayaklara yönlendirmiştim siz düşünün ki benim arabam cam tavan ve tavan açıktı

reisG
31-05-2011, 13:47
Esat, yazın hava ciddi sıcakken ben klimayı açtığımda terliyorum......

Esat
31-05-2011, 13:50
Abi yani 34 dereceyide gördüm arabada gördügümde de yeni çalıştırmıştım hatta kapatınca klimayı içersi bi anda ateş gibi oldu yani yaşın biraz daha ileri olsa antropoz falan dicem :gul5 :gul5(inşallah esprimi yanlış anlamassın abicim)

γuяdaeя
31-05-2011, 13:55
Reis en güzeli klimasında sorun olmadığını söyleyen bir üyemizin arabasıyla, senin arabayı kontrollü olarak karşılaştırmak. Bir nevi kontrollü deney :) Yalnız aklıma takılan birşey var.. Acaba dizel ve benzinli motor olması klima performansını etkiliyor mudur?

reisG
31-05-2011, 14:16
Yurdaer, açı ve berke de comfort donanım benzinli ve manuel klimalı araçlarlar benim aracı karşılaştırdık. benzer performans gösterdiler. bir boş vakitte gazı boşaltıp tekrar doldurtacağım. bakalım ne sonuç verecek.

Ömer Gedik
31-05-2011, 14:31
Manuel klimalar maalesef İki bölgeli otm. klimalara göre kötü çalışıyor. Buda muhtemelen sistemdeki bir parçadan kaynaklanıyor.

Esat
31-05-2011, 14:40
Manuel klimalar maalesef İki bölgeli otm. klimalara göre kötü çalışıyor. Buda muhtemelen sistemdeki bir parçadan kaynaklanıyor.

Bende onu düşünmedim degil açıkçası geçen ben 18 derece eşimde 27 derecede seyir halindeydik :)

γuяdaeя
31-05-2011, 14:56
Bende onu düşünmedim degil açıkçası geçen ben 18 derece eşimde 27 derecede seyir halindeydik :)

Havanı yesinler... gözlüklerini de takmış mıydın? :havali

Esat
31-05-2011, 14:58

Havanı yesinler... gözlüklerini de takmış mıydın? :havali

Sen çözmüşsün işi işte abi :) tabikide gözlüksüz olrumu :gul5 :gul5 :gul5 :gul5 :gul5 :gul5

reisG
31-05-2011, 15:26

Ömer ofiste bir adet Skoda Roomster 1.4 TDI 80 bg. var. manuel klimasında 2nci derecede aracın içinde burnumuz donuyor soğuktan.....
Ama senin yorumun 308 lerdeki manuel ve iki bölgeli otomatik klima yönünden bir karşılaştırmaydı sanırım.

Esat
31-05-2011, 15:28

Ömer ofiste bir adet Skoda Roomster 1.4 TDI 80 bg. var. manuel klimasında 2nci derecede aracın içinde burnumuz donuyor soğuktan.....
Ama senin yorumun 308 lerdeki manuel ve iki bölgeli otomatik klima yönünden bir karşılaştırmaydı sanırım.

Abi işte vw bünyesindeki araçlarında kalitesi bu olsa gerek bizim borada da böyleydi durum muhteşem bi sogutma ve ısıtma vardı

Ömer Gedik
31-05-2011, 15:33

Aynen abi sistem tamamen farklı. Fatih ustayla görüşmelerimde otm. klimaya nasıl geçerim dedim. Herşey değişmeli dedi. :( Yani çözümümüz şu an için yok.

reisG
31-05-2011, 15:51

Abi işte vw bünyesindeki araçlarında kalitesi bu olsa gerek bizim borada da böyleydi durum muhteşem bi sogutma ve ısıtma vardı

bir kliması iyi soğutuyor diye estetik yoksunu VWyi almam

Esat
31-05-2011, 15:53

Abi yapma allah aşkına amortisörleri direksiyonu iç malzeme kalitesi jettanında dışını yabana atma bence...

bir kliması iyi soğutuyor diye estetik yoksunu VWyi almam

muhti
31-05-2011, 19:41

fanı açmadan içeriyi ısıtmak değil amacım zaten 100km gitsemde içeriye hep soğuk veriyor kışın gerçekten can sıkıcı oluyor bu durum.hareret 90 da olduğunda bile aynı durum.fanı 1. kademede çalıştırırken sıcak geliyorda aracın hızı ile birlikte neden sıcak gelmiyor o garibime gitti.

sorununuzu yanlış anlamadıysam çözümünüz aslında çok basit yada ben yanlış anladım bilmiyorum. eğer yüksek hızla seyrederken dışardaki havanın içeri gelmesini istemiyorsanız klimanızın kapalı olması yeterli değildir, kapalıyken iç sirkülasyon tuşuna da basmanız gerekmektedir yani havayı içerden almanızı sağlayan tuşa basmalısınız yoksa dısardaki sıcaklık yada sogukluk bahsettiğiniz gibi aynen aracın içine dolar. .

Dreamcatcher
31-05-2011, 20:22
Bahsedilen en soldaki düğme basılı olmalı ve ışığı yanmalıdır..

http://img807.imageshack.us/img807/8509/dsc05541.jpg

Güven
31-05-2011, 21:11
iç hava sürkülasyonu dışardan hava almaz ama nem ve buğulanmayada sebep olur... :nargile

reisG
06-06-2011, 16:13
Arkadaşlar benim klima problemini çözebilmek amacıyla bir türlü servise / ustaya gitme vaktim olmadı; bir yandan yoğun işler bir yandan hastaneye gitmeler ile geçmekte zaman.
Fakat dün, araçta resmen sauna ortamı yaşadık. Bugün bizim Ankara'daki şirket merkezinden 308 comfort pack VTi aracı olan arkadaşım geldi. iç sirkülasyon düğmesi açık, debi hızı 2'de motor 2.000 devir/dk. da sabit olarak 2 dk. klimayı çalıştırdık resmen içerisi buz gibi oldu. Aldığımdan beri klima düğmeli ama klimasız bir araç sürüyormuşuz. Bu hafta sonuna kadar mutlaka yaptırmalıyım........

γuяdaeя
06-06-2011, 16:20
Geçmiş olsun Reis, umarım çok ciddi birşey yoktur.

Bu durumda senin klima tertibatında bir sorun var gibi anlaşılıyor. Umarım çabuk çözümlenir problem.

reisG
06-06-2011, 16:39
Ailenin en büyüğü Babaannem artık yavaş yavaş sona yaklaşıyor. Mümkün olduğu kadar son dönemlerinde rahat ettirebilmek için, onunla oluyoruz.

Klima da büyük ihtimal gaz yok yada muhteviyatı bozulmuş. İnşallah mekanik bir sorun yoktur. Çünki garanti Ocakta bitti. Ama geçen yaz servise gittiğimde aynı sorun vardı. Açı oto da adamlar elini mazgala uzatıp problem yok demişlerdi. :tehlikeli

Abdullah
06-06-2011, 16:41
Reis abi bir ara bende senin kadar olmasada şikayetciydim klimadan ama şuan çok memnunum herhangi bir işlemde yaptırmadım içerisi yeterince soğuyor hatta baş ağrıtıyor inşallah en kısa sürede bu sorunu çözerler sıcaklar başlıyor 35 dereceyi bulacakmış =((

Haluk
06-06-2011, 22:58

sorununuzu yanlış anlamadıysam çözümünüz aslında çok basit yada ben yanlış anladım bilmiyorum. eğer yüksek hızla seyrederken dışardaki havanın içeri gelmesini istemiyorsanız klimanızın kapalı olması yeterli değildir, kapalıyken iç sirkülasyon tuşuna da basmanız gerekmektedir yani havayı içerden almanızı sağlayan tuşa basmalısınız yoksa dısardaki sıcaklık yada sogukluk bahsettiğiniz gibi aynen aracın içine dolar. .

iç sirkülasyon tuşunun görevini biliyorum.benim sorum opel ve skoda da böyle bir sorun yokken bunda var sadece benim araca bir sorun mu yoksa pugların hepsinde mi aynı diye öyleyse eğer sorun yok zaten

reisG
09-06-2011, 20:39
klima için parlarlı da Fatih ustanın sihirli elleri işlem yaptı.gaz boşaltıldı. sistem kontrol edilid. 425 gr full gaz basıldı.klima açık halde 2.kademede ısı derecesi çıkış mazgalında 6-7 derece bulundu. ve bu yeterlibir klima soğuğu elde edecek değer. artık klimalı bir 308 sahibiyim. Fatih usta ya buradan tekrar teşekkür ederim. bundan sonra bolca ziyaret edeceğim kendisini.

Esat
09-06-2011, 20:53
Oncelikl sorunun hall olmus cok sevindim abicim bu gun arabaya bindim saat 3 civariydi arabada gunesin altindaydi 43 dereceyi gordum klimaya ragmen sogimadi aracin ici ancak 15 dak sonra fln 39 a dusen sicakliktan sonra sogutma basladi

Dreamcatcher
09-06-2011, 20:56
Esat bu dediğin durumun çok normal olmadığını ve klimamızın yetersiz olduğu sonucuna varıyor ne yazık ki...bugün speedy deki ustanın söylediği kompresörümüzün küçük olduğu ve 307 ile aynı olduğu idi..

reisG
10-06-2011, 09:26
Klimanın kullanımı ile ilgili de datalar aldım .. klimayı şu şekilde kullanmak gerekiyormuş;
Öncelikle eğer mümkünse otomobili güneşten korumak lazım.Bu her bakımdan faydalı oluyor, aracın boyası korunuyor kokpit plastiği korunuyor koltuk döşemeleri solmuyor.
Bu bilgiden sonra gelelim klima kullanımına,

Araca binince içerideki havayı tazelemek için camları açmak gerekiyor.
Havayı devir daim ettikten sonra hava devir daim düğmesini 2ye getirmek klima tuşuna basmak lazım. ve dışarıdaki sıcak havayı alıp soğutmak ile uğraşılacağına içerideki havayı kullanacak şekilde iç sirkülasyon tuşuna basmak lazım. Motor devir göstergesinin 2.000 devirden az olmaması gerekmekte. 2 dk. içinde aracın içindeki hava sıcaklığının belirgin şekilde düşmesi sağlanıyor. Debi düğmesini 2 den fazla açabilrisiniz. ancak kompresörü başlangıçta çok yormamak için 2 dk. kadar 2nci kademede çalışması uygun olurmuş bu süreden sonra 3-4-5nci kademeleri gerekirse kullanabilirsiniz. Ben Dün yeni gaz doldurulmuş klimam ile akşam yaklaşık 34 derece sıcak ve e*5 trafiğinde 1 saat böyle kullandım. aracın için cennet gibiydi. Allah Fatih Usta'dan razı olsun.....

bacadir68
07-05-2013, 14:02
aracı stop ederken klima ve ya havalandırma kapalı olmasına rağmen bazı zamanlar aracın kliması aracın çalışmasıyla birlikte devreye giriyor. bu durum her zaman olmuyor ama haftada bir defa başıma geliyor. özellikle klimayı kapattıktan sonra aracı stop ederim ama her zaman olmamakla birlikte kontağı çevirmemle birlikte klima açılıyor. bunun bir ayarı var mıdır? yoksa bir arıza mıdır? klimanın ve ya havalandırma sisteminin çalışmasında hiçbir anormallik yok. sadece kendi kendine devreye giriyor.

Can ÖNEL
07-05-2013, 16:24
Bizim 207'de de vardı aynısı aracı çalıştırırdım bir bakardım klima açılmış. Çok üzerine gitmemiştim. Ben de merak ettim.

ulas81
09-05-2013, 08:40
bu durumu yeni servise sordum.. otomatik klimalarda olur dedi usta.. pek mantıklı gelmedi ama öyleymiş:anlamadim

reisG
09-05-2013, 12:54
Benim yetkili serviste klimanın soğutma derecesine ellerini koyup bakmaları servislerin bu konuda bilgisi olmadığını gösterir. Sonrasında Fatih usta olayı çözmüştü.
Öncelikle klima düğmesi kapanmadan arabayı stop etmek yanlış. belki de otomaik klimalarda; kliama açıkken arac stop edilirse böyle bir porblem olabiliyor.

stormhan
02-10-2013, 21:52
Merhabalar arkadaşlar,

Sıkıntım klima ile ilgili olunca buraya yazmayı uygun gördüm, umarım yanlış konuda yazmamışımdır. Sıkıntım şu ki; bu yaz başından beri aracımda her ne zaman havalandırmayı çalıştırsam (AC KAPALI) çok kötü bir koku aracın içini kaplıyor:S Ama AC açık konumda olduğunda herhangi bir sıkıntı yok. Yetkili serviste (kaliteli ve garantili olduğunu söylediler) klima temizliği ve bakımı yaptrıdım. Ama maalesef sonuç aynı :kafa özellikle bu soğuk Ankara gecelerinde aracın klimasını sıcak konumda çalıştırdığımda koku bayağı nahoş oluyor. Böyle bir sıkıntı yaşayan, yaşayıpta çözen arkadaşların cevaplarını 4 gözle bekliyorum, iyi akşamlar.

Can ÖNEL
02-10-2013, 21:53
Polen filtresini yenilemeyi denediniz mi? bazen yazın çok çabuk kirleniyor. Sanırım bu kokuyu tahmin edebiliyorum. Bizim eski araçta da vardı, polen filtresi değişince geçiyordu.

stormhan
02-10-2013, 22:07
Polen filtresini yenilemeyi denediniz mi? bazen yazın çok çabuk kirleniyor. Sanırım bu kokuyu tahmin edebiliyorum. Bizim eski araçta da vardı, polen filtresi değişince geçiyordu.
Bakıma 300 km kaldı, polen filtresinin değişimini talep edeyim, inşallah düzelir. Cevabınız için teşekkürler.
Klima peteği temizlenmesi gerekiyor falan yazmışlar bir forumda (hani bizim hiç sevmediğimiz bir markanın forumunda :gül4:), ki bu işte bayağı meşakkatli bir işe benziyor.

http://img17.imageshack.us/img17/1640/petekgolfff.jpg (alıntıdır)

reisG
03-10-2013, 08:34
Polen filtresinin üzerine yapışan yabancı maddelerin koku vermesi olası. Serviste bir baktırıp polen filtresinin değişmesini / kontrolünü istemek gerek.

stormhan
04-10-2013, 10:51
Cevaplarınız için teşekkürler, polen filtresini kontrol ettirip değiştiriyim

wolo
05-10-2013, 16:10
otomatik klimam var sadece ön camın buğulandığı zaman 3-4 saniye içinde buğuyu çözmesi ve eşimin sıcak benim ise nispeten uyanık kalmak ve terlememek için serin tercih etmem sebebi ile çift yönlü klima olması. performansı ne ısıtma ne de soğutmada çok memnun etmedi beni. aracım 110 hp klima pek etkilemiyor. özet olarak manuel de otomatik te olsa klimalarımız/ kaloriferlerimiz pek iyi değil. gerçi bundan önceki aracım manuel astra idi sadece ısıtması biraz daha iyi idi. gerçekten mükemmel ısıtma ve soğutmayı 3.0 cc motorlu mercedes ve bmw lerde gördüm. ancak webasto dan başkası yalan.

N3CAT1
12-08-2017, 19:52
Arkadaşlar bu klimanın bir çözümü yok mu. Yaz döneminde arabadan nefret etmeye başlıyorum. Elim sıkışık. Biraz iyi olsa değiştireceğim arabayı. O dereceye geliyorum klima yüzünden.

2000 model Opel Corsa bile 2 dakikada buzhaneye çeviriyor. Bizimki akşama kadar çalışsa nafile.

ssgti
13-08-2017, 11:53
Kışın klima soğuk konumda ayda en az bir kez çalıştırılmadığında gaz özelliğini yitiriyor ve az soğutuyor. Klimanızın gazı özelliğini yitirmiş olabilir. Ayrıca aracınız cam tavanlı ise klima gündüz güneşli havalarda yetersiz geliyor.

NecdetPek
13-08-2017, 12:10
İstanbul, Antalya, Balıkesir ve Ankara ağırlıklı olmak üzere aracı yoğun şekilde kullanıyorum.

Klimadan sizler gibi şikayetçi olmadım hiç.

Kullanırken dikkat ettiğim noktaları şöyle özetleyebilirim.

1- Bakım zamanı gelmemiş bile olsa yaz başlarında polen filtresini mutlaka değiştiririm. Bu sene şansıma 45 bin bakım tam zamanına geldiği için sıkıntı olmadı. :)
2- Özellikle böylesine cehennem havalarında klima çalışırken büyük oranda dıştan hava alımını kapatırım. İçerideki soğuk havayı sirküle ettiririm. Uzun yolculuklar da ise 2 saatte bir dışarıdan da hava aldırırım.
3- Araç eğer güneş altında veya gölge de bile olsa içi çok ısınacak şekilde beklemişse, klimayı açtığımda camları da açarım. Isınan havanın camlardan çıkıp gitmesini yerini ise klimadan gelen soğuk havaya bırakmasını sağlarım.
4- Hemen hemen hiç bir zaman fan devrini maksimuma getirmem. Araç içi hoşlandığım sıcaklığa geldiği andan itibaren fan devrini var olandan da bir kademe daha aşağıya alırım.
5- Özellikle Antalya'da klimadan gelen havayı doğrudan ön cama vermem. 45 derece sıcakta silecek çalıştırmak hiç hoşuma gitmiyor.:)

Sadece 308'de değil, 301'de ve daha önceki araçlarımda da bu yöntemlere hep dikkat ettim. Hiç bir marka ve modelde klima yetersizliği gibi bir sorun yaşmadım.