PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima problemi.

sercanadli
18-06-2014, 16:41
Merhaba arkadaşlar.

Aracımda son zamanlarda klimayla alakalı bir durum dikkatimi çekti. Aracı çalıştırdıktan sonra klimayı açtığımda devreye giriyor,girerken sesi geliyor duyuyorum.
Fakat motorun ısınmasını beklerken birkaç sefer sanki devreden çıkıyormuş gibi ses çıkartıyor. Yani devreye girerken "tık"diye ses gelirken hareket edene kadar bu sesi 3-4 sefer duyuyorum.
Zaten havalandırmaya elimi tuttuğumda zaman zaman sıcak hava yani klima kapalıyken havalandırmayı açtığımızda ki sıcaklıkta bir hava geliyor sonra tekrar soğuyor vs.
Bu durum daha önce başınıza geldi mi? Soğutması da zaten biraz geç oluyor. Geçen sene yaz ayında 18 dereceye ayarladığımda arabamın içi hemen buz gibi oluyordu şimdi 16 derecede zor soğutuyorum.

gonsales
18-06-2014, 21:58
klima gazı kontrolü yaptırsanız

sercanadli
18-06-2014, 22:13
O da aklıma geldi fakat klima motorunun devreye girip çıkması başka bir problem olabilir düşüncesi doğurdu. Belki de dediğiniz gibi gazdan dolayıda olabilir. Zaten bakım zamanı yaklaştı hazır onu sormaya gitmişken bakımınıda aradan çıkartayım yarın.

gonsales
18-06-2014, 22:16
peugeot 407 klima üniteleri ile ilgili kronik bir problem hiç duymadım, umuyorum önemli bir problemi yoktur.

Ömer Gedik
18-06-2014, 22:23
Klima kompresöründe sorun olabilir mi? Sadece otomobil klima işi ile ilgilenen yere veya servise göstermeni öneririm.

sercanadli
18-06-2014, 22:35
peugeot 407 klima üniteleri ile ilgili kronik bir problem hiç duymadım, umuyorum önemli bir problemi yoktur.

Tek bildiğim kronik sorunu çift yönlü klimalı modellerde klapeydi yanlış hatırlamıyorsam parçanın adı. Onun kırılması.

Klima kompresöründe sorun olabilir mi? Sadece otomobil klima işi ile ilgilenen yere veya servise göstermeni öneririm.

Valla Ömer çok aman aman rahatsız etmiyor ama ben biraz titiz bir adamım bu konularda. En ufak ses gelmesinde gösteririm arabamı. Ama dediğin gibi kompresör daha mantıklı geliyor. Çünkü Bir kaç sefer klima devreye girip çıkıyor.

HamzaHakkı
18-06-2014, 22:59
407 ve c5 lerde kronik sorun olarak klape arızası var fakat böyle bi durumda sorun ondan gibi gözükmüyor. Sigorta kutusunda sorun olabilir. Bence direk servise götürün bilgisayarda çıkar sorunun ne olduğu.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eipeksen
19-06-2014, 15:37
bu durumla bende karşı karşıya geldim ve devreye girip çıkıoyrdu ses geliyordu, sonra klima kendini kilitledi ve bozuldu, benden sana tavsiye hemen bakımınıı yaptır yoksa kompresörün bozulacak kardeşim. benşmki bozuldu.şimdi fellik fellik kompresör arıyorum...bende buaraya konu açtım zaten resimlerini de paylaştım...

sercanadli
23-06-2014, 18:36
Merhabalar.

Biraz geç oldu kusura bakmayın araya nişanım falan girdi.
Bugün aracımı gösterdim. Klima kompresörü basınca göre devreye girip çıktığını söyledi usta ve herhangi bir problem olmadığını belirtti.

Hazır gitmişken turbodanda ufak bir ses geliyordu onuda göstereyim dedim. Ustam baktı ve turbo valfinde problem olduğunu söyledi. Bende turboyu ekim ayında değiştirdiğim için garantisinin olduğunu ve servise götüreceğimi söyledim. O da sıkıntı çıkarırlarsa getir ben hallederim dedi sağolsun.
Servise götürdüm arabayı durumu anlattım,onlarda baktılar ve arızanın volandan olduğunu baskı balatayla beraber değişmesi gerektiğini ve 3000 tl masrafı olduğunu söylediler.
Bende geri ustama dönüp söylediklerini anlattım. Tabi durum ustamın dediği gibiydi çünkü yanımda turbo valfine tornavidayla müdahale ettiğinde ses kesiliyordu. Yani servisin söylediğiyle alakası yoktu.

Sonuç olarak,bende daha önceleri Renault yetkili servisinde çalıştığım için az çok servisin işleyiş şeklini biliyorum. Fakat bu kadar sallamayı ilk defa gördüm. Zaten volandan deyince hiç uzatmadan direkt hayırlı işler deyip çıktım servisten.

Ne diyelim Allah fırsatçıların eline düşürmesin.

HamzaHakkı
23-06-2014, 19:13
Gittiğiniz servis yetkili servis mi özel servis mi yetkili servis ise üstüne düşün olayın ve bence turboyu değiştirin.

sercanadli
23-06-2014, 19:30
Gittiğiniz servis yetkili servis mi özel servis mi yetkili servis ise üstüne düşün olayın ve bence turboyu değiştirin.

Yetkili servis hocam. Uğraşmak istemiyorum açıkçası. Çünkü hastam var hastaneye gidip geliyorum sürekli bulduğum boşlukta aracımı bakıma sokacağım.

HamzaHakkı
23-06-2014, 19:32
Yetkili servis hocam. Uğraşmak istemiyorum açıkçası. Çünkü hastam var hastaneye gidip geliyorum sürekli bulduğum boşlukta aracımı bakıma sokacağım.
Geçmiş olsun.. Allah şifa versin

sercanadli
23-06-2014, 19:37
Geçmiş olsun.. Allah şifa versin

Teşekkür ederim. Allah razı olsun.

ayı_boğan
23-06-2014, 19:57
Nişanınız için hayırlı olsun, hastanız için çok geçmiş olsun,Allah şifalar versin.