PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baskı-Balata sorunu

ozkanp
16-06-2014, 11:51
Merhabalar, foruma yeni keşfetmem üzerine yeni katıldım;

2011'de 508 1.6 e-hdi Auto6R modelini aldık. İlk 60.000 km'de hiçbir problem yoktu, ben ve babam birer kez aynı rampada aynı şekilde zorladık. Açıkcası ondan sonra da olduğunu düşünmüyorum ama; kalkışlarda sallamaya başladı araba.

Şu anda 130.000 km'de ve bir anda şanzuman ile ilgili problemler başladı. Boşa atmıyor direk A'ya geçiyor, aynı şekilde geriye de attığınızda direk boşa alıyor oradan a'ya. Ancak vitesi tutarak park edebiliyorsunuz. Servis beyin, baskı balata değişimi gerektiğini söyledi ancak araştırdıklarım doğrultusunda sadece baskı balata diyor yetkili servisler.

Bu arada İstanbul trafiğinde kullanılıyor araçlar.

Sizde de benzer sorunlar oldu mu? Çok alakasız bir karşılaştırma olacak fakat 297.000 km'de fiat g.punto'ya biniyorum onun sadece 1 kere başına geldi (düz vites).

Ömer Gedik
16-06-2014, 13:00
Kullandığın şanzıman robotizedir ve ortalama bu kmlerde debriyaj değişimi gerekir.

Beyin hiç değişmedim görmeden birşey diyemem ama genel olarak
Volan
Baskı Balata Seti
Şanzıman Yağı
Aks Keçeleri
değişir.

Bu aracın baskı balata ömrünü düz ile kıyaslamak anlamsız olur. Benim aracımda 242,000 kmde ve bende bir kez debriyaj balatası değiştim.

ozkanp
16-06-2014, 13:10
Kullandığın şanzıman robotizedir ve ortalama bu kmlerde debriyaj değişimi gerekir.

Beyin hiç değişmedim görmeden birşey diyemem ama genel olarak
Volan
Baskı Balata Seti
Şanzıman Yağı
Aks Keçeleri
değişir.

Bu aracın baskı balata ömrünü düz ile kıyaslamak anlamsız olur. Benim aracımda 242,000 kmde ve bende bir kez debriyaj balatası değiştim.

Evet mantıklı, beyin sanki biraz servisin sivriliği gibi geldi bize de. Zaten aracın garantisi bitti. Ancak merak ettiğim, girdiğimiz her kapı nasıl dayandı o kadar diyor; daha önce uzun süreli otomatik arabamız olmamıştı (Tek kavrama robotik olayını aldıktan sonra öğrendik hatta) , garip değil mi bu kmlerde bitmesi?

Ömer Gedik
16-06-2014, 13:13
Auto6R ler genellikle 100,000 km üstü dayanım sergiliyor zaten. Bence garipsemeleri garip. Ben işlettiğim özel serviste 130,000 kmde Debriyaj söktüm mesela

gonsales
16-06-2014, 21:42
geçmiş olsun, umut ediyorum çok büyük bir problem olmaz

mustafa508
13-09-2014, 13:46
Bence hiçbir anormallik yok. Dedikleri gibi 130.000 km iyi dayanmış, neden derseniz bizde aldıktan sonra öğrendik demişsiniz.
Aslında auto6r'ın sorunlu gibi algılanmasının sebebi bu.
İnsanlar alırken otm. vites deyip geçiyor birde eski tam otm. kullanıcısı olup onun gibi kullanmaya kalkarsa bırakın 130.000 km yi 15-20 bin km de volant baskı balata yı aradan çıkaranlar oluyor.
İstanbul'da ikamet eden abim bir istanbul gezimiz sırasında kendisininde o tarafta işi varmış ataköy galleria denilen yerde buluştuk.Gezdik oturduk ettik neyse tam akşam saatinde eve üsküdar'a dönceğiz bana kendi arabasını verdi bizimkini de o aldı kullanıp denemek istedi.:)
Güya trafiğe girmeyeceğiz diye sağa sola kaçtı durdu bende mecbur takip ettim. Sonuçta dur-kalk 1,5 saat kadar sonra barbaros bulvarına beşiktaş'tan yukarıya, köprüye doğru tırmanmaya başladık. tam o köprüye sapan otobüs duraklarının olduğu yerde önde bizim arabadan dumanlar yükselmeye başladı derken araba vitese geçmemiş falan sonuçta debriyaj yanmış. Araba 2 gün bariz debriyaj balatası koktu. Sonradan anladık ki tüm bu 1,5-2 saatlik yolculuk süresince abim ne yaptığının fakında olmadan gaza hafifçe basarak arabaya yarım debriyaj yaptırarak dur kalk yapmış asıl bomba; barbaros bulvarı malum eğimli olduğundan araba geri kaçıyor diye yokuşta bu şekilde yarım debriyaj ile arabayı tutmuş.(halbuki fren pedalı diye hillholder birşey var dimi :) Tamamen tam otm. kullanma alışkanlığı) yolun tamamını bu şekilde çıkarak debriyajı yakıp bitirmeyi başardı:).
Kısacası dediğim gibi değil 130.000 km benim örnekte olduğu gibi toplamda 25-30 km de bile bitmesi mümkün. Tabi eğer aracınızı iyi tanımıyorsanız. ben bu şekilde arabayı en az 3000-4000 km. daha kullandım ama artık her kalkışta takır takır sallanmaya başlayınca zorlamanın bir manası yok dedik ve sonuçta 35000 km civarı baskı balata volant ve şimdi ne olduğunu hatırlamadığım bir parça değiştirildi.(mailler,genel merkezle telefonlar falan garantiden halloldu) Şimdi araç 86000 km de henüz titreme falan en ufak birşey yok.