PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik basınç sensörü ve sibop kırılması.

sercanadli
29-05-2014, 10:39
Merhaba arkadaşlar.

Geçenlerde aracımın lastiğini şişirirken hortumu taktığım esnada sibobu kırdım. Birkaç yer egösterdim sensörün değişmesi gerekli dediler.
Biraz araştırma yaptım forumdan Ömer'e sordum. Tamir kiti buldum bir yerde. Fakat olur mu olmaz mı karar veremedim.

Fotoğrafını yükleyip sizinde düşüncelerinizi almak istedim.

http://i.hizliresim.com/jJN4B9.jpg (http://hizliresim.com/jJN4B9)

HamzaHakkı
29-05-2014, 13:22
Tamir kiti olur alip.kullanabilirsiniz bir sorun çıkmaz. Tanesinin 20 lira civarinde fiyati olmasi lazim, lastiği sôktürdükten sonra kendiniz bile takabilirsiniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sercanadli
29-05-2014, 13:30
Teşekkür ederim cevabınız için. Demin donanımhaberde bir arkadaş almış ve taktığını söylemiş hatta linkini bile vermiş. Ben de aynı yerden alıp takmayı düşünüyorum.

HamzaHakkı
29-05-2014, 13:52
En iyisi öyle yapmak çünkü sensörlerin tanesi 180 lira civarinda ki sizin sensörünüzde hiçbir sorun yoktur.

sercanadli
29-05-2014, 14:10
Evet sensör sorunsuz. Parçacıdan sordum 215 lira istediler. Haliyle almadım tabi.

converse10
29-05-2014, 20:15
Ne sönsörmüş ya git arabaya lastik al daha iyi merakımdan sorucam lastim sensörü olmayınca araçta ne gibi sorun çıkartıyor.

sercanadli
29-05-2014, 20:24
Ne sönsörmüş ya git arabaya lastik al daha iyi merakımdan sorucam lastim sensörü olmayınca araçta ne gibi sorun çıkartıyor.

Arabanın çalışmasında,yürümesinde herhangi bir sıkıntı olmuyor. Sadece uyarı belirtiyor,lastik basıncı kontrol dışı diye. Beni şuan rahatsız etmiyor,ama yani bu kadar basit birşey için dünya para ödemek koyuyor. O yüzden inat ettim araştırıyorum.

converse10
29-05-2014, 20:27
Hocam yanlış anlamayın yeni almaktansa tamir kiti o olmazsa çıkmazsını alın geçin derim

sercanadli
29-05-2014, 20:30
Hocam yanlış anlamayın yeni almaktansa tamir kiti o olmazsa çıkmazsını alın geçin derim
Estağfrullah. Zaten şuan rahatsız eden birşey yok. Dediğim gibi iş sadece inada bindi artık. Yarın siparişini vereceğim parçanın. 44 liraya buldum bir yerde. Sonucu buradan yazarım.

HamzaHakkı
29-05-2014, 21:03
44 lira dediği tek sibop fiyati mi eğer öyleyse pahalı ben geçen sorduğumda 25 TL demişti parçacı.

converse10
29-05-2014, 21:09
Biraz araştırma yaptım hava sensörlerinin fiyat aralığı 100-180tl arasında çalışma mantığı nedir sonradan takıldığında araca tanıtılabilir mi?Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

ANKA
29-05-2014, 22:23
Bu konuda Ömer bir zaman birşeyler yazmıştı hatırladığım kadarı ile şu orijinal sistemi kurmanın astarı yüzünden pahalıya geliyor ve sistem sorun çıkarmaya epey meyilli, o yüzden hiç olmaması daha faydalı deniyor. Hatta aracımla nereye gitsem şu planetle araç taranırken bir yerde lastik basınç sistemi yazıyordu benim araçta var mı diye sorduğumda hep "yok, iyi de yok" cevabını verdiler. Mantık olarak çok güzel bir sistem ani hava inmesinde falan uyarı ile hayat kurtarır ama sorun çıkarma ihtimali epey fazla imiş. Olan araçların bazılarında bu sistemin iptal edildiğini biliyorum. Artık sistemden silmek mümkün mü bilmiyorum ama şu ilk mesajdaki sensörlü kısmı çıkarıyorlar.
Başka firmaların sistemleri var sensörleri de ayrıca araca monte ediliyor. Uzun yol nakliye araçlarının bazılarında bu zorunlu olarak takılıyor, sonra firma net üzerinden aracın lastik basınçlarını görebiliyor. Aslında teknolojinin geldiği noktaya bakınca hala lastik basıncının böyle ölçülmesi ilkel geliyor bana, daha nano cihazlar olabilir, ne bileyim akslara falan sensör takılabilir.
Ama İsmail soruyorsa kafasında şimşekler çakmıştır, yarın birgün yapar demedi demeyin :)

Şunu buldum:
https://www.trwaftermarket.com/tr/Urunler/heavy-commercial-vehicles/Lastik-Basnc-zleme-Sistemi/

Şu da epey pratik görünüyor
http://www.sanalpazar.com/Tpms.-Mini-Lastik-Basinci-Izleme-Sistemi-kargo..__isp19314422
(http://www.sanalpazar.com/Tpms.-Mini-Lastik-Basinci-Izleme-Sistemi-kargo..__isp19314422)
İkinci ürün de sibop kapakları çipli ve pilli, pil sinyal yolluyorsa nereye kadar dayanacak, bir de açma kapama tuşu koymuşlar belki o mantıklı olabilir, uzun yola çıkınca açılır sonra kapatılır :)

HamzaHakkı
30-05-2014, 00:17
Sistemi araca uygulamak isterseniz en düşük 500 TL artı işciligi gözden çıkarmanız gerekir orjinal sistem değil tabi yan sanayi üretim orjinalde iki katına yakın olur tahminim. Sistem şöyle çalışıyor fotograftaki sensör basıncı ölçüyor ve bluetooth dalgası gibi dalgayla alıcıya iletiyor lastikteki hava araç için tanımlı olan basıncın altında bir değer ise uyarı veriyor. Bu dalgalar özellikle sinyal bozucu aletlerin olduğu yerlerden geçerken bağlantı sorunu yaşayıp tekrar bağlanıyor. Mesela ben yolumun üstündeki askeri noktalardan ne zaman geçsem lastik basıncı uyarısı alıyorum çünkü sinyal bozucu jammer cihazı var. Bende şu an sensörler takılı değil büyük ihtimal o yüzden sinyal bozucu olan yerlerde bu uyarıyı alıyorum fakat sistemin bozulmasının sebebi büyük ihtimal bu dalgaların kayması ve yanlış değer göstermesinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

ANKA
30-05-2014, 07:41
Peki şu orijinal sensörler sinya yollamak için gereken enerjiyi nasıl sağlıyor onlqtda da pil mi var? Yoksa seiko saat gibi hareketle enerji mi üretiyor?

teachermus
02-02-2015, 00:06
tamir kiti nedir fiatı ne.biraz detaylı bilgi verirseniz sevinirim

teachermus
02-02-2015, 00:09
mrb.tamir kiti dediğiniz sensöre uyumlu bir sibob mu.yoksa lastiği şişirebilmem için bir aparatmı.yoksa dışardaki çerçevemi.sibobu değiştirmeden sadece çerçeveyi demir kısmı yani kırılan yeri değiştirebiliyormuyuum .tapatalk nedir

teachermus
02-02-2015, 00:11
mrb.tamir kiti dediğiniz sensöre uyumlu bir sibob mu.yoksa lastiği şişirebilmem için bir aparatmı.yoksa dışardaki çerçevemi.sibobu değiştirmeden sadece çerçeveyi demir kısmı yani kırılan yeri değiştirebiliyormuyuum

HamzaHakkı
02-02-2015, 01:54
mrb.tamir kiti dediğiniz sensöre uyumlu bir sibob mu.yoksa lastiği şişirebilmem için bir aparatmı.yoksa dışardaki çerçevemi.sibobu değiştirmeden sadece çerçeveyi demir kısmı yani kırılan yeri değiştirebiliyormuyuum

Eğer elinizde sensör var fakat sadece sibop kısmı kırık ise bu kiti alıp değiştirebilirsiniz. Çerçeve dediğiniz kısım nedir anlayamadım?

teachermus
02-02-2015, 08:01
sensör sağlam.sadece sibobun baş kısmı kırık.sensör hariç sibop tamamen mi değişecek yoksa demir kısmı mı.kit sensörsüz sibobmu yosa dışardaki demir kısmı mı.sibob 40 lira civarındaymış.uygunmudur.

teachermus
02-02-2015, 08:06
sensör sağlam.sadece sibobun baş kısmı kırık.sensör hariç sibop tamamen mi değişecek yoksa demir kısmı mı.kit sensörsüz sibobmu , dışardaki demir kısmı mı yada sibobu değiştirmeye yarayan bir araç mı.araçsa alırken ne diye sorup alacağız.tamir kiti deyince pek bilinmiyor bizim burda.bu değiştirmek için bir araçsaalmak yerine lastikciye değiştirtmek daha uygun olmaz mı.sibobu kendimiz değiştirebilirmiyiz.sibob 40 lira civarındaymış.uygunmudur.

teachermus
02-02-2015, 08:35
ensör sağlam.sadece sibobun baş kısmı kırık.sensör hariç sibop tamamen mi değişecek yoksa demir kısmı mı.kit sensörsüz sibobmu , dışardaki demir kısmı mı yada sibobu değiştirmeye yarayan bir araç mı.araçsa alırken ne diye sorup alacağız.tamir kiti deyince pek bilinmiyor bizim burda.bu değiştirmek için bir araçsaalmak yerine lastikciye değiştirtmek daha uygun olmaz mı.sibobu kendimiz değiştirebilirmiyiz.sibob 40 lira civarındaymış.uygunmudur.

canmühür
02-02-2015, 13:56
Arkadaşım konu bayağ dağılmış şöyle anlatayım benimde başıma geldi yakın zamanda. Basınç sensörü ve sibop olarak iki parçadan oluşuyor eğer sibop yani Demir olan bölümü kırıldıysa ve içindeki o siyah parça yani sensör sağlamsa sadece sibop alıp takacaksınız yok tam tersi sensör kırıksa ki genelde sensör kırılıyor çünki sibopla sensörün birleştiği yer çok hassas o zamanda bir sensör alıp takıcaksınız ben çıkma 80 tl ye kırık olan sensörümü değiştirtmiştim. Ancak sensör takıldıktan sonra lastik 2.5 bar veya üstüne çıkartılıp bir makine ve pp2000 ile araca tanıtılıyor yani sipoptaki basınç zorlanarak ve o aletle tanıtım işlemi yapılıp 1 km kadarda alıştırma yapılıyor. Bu kadar:)

teachermus
02-02-2015, 23:25
sensör sağlam sıkıntı yok.kırılan demir.sibobu değiştireceğim bu durumda.bu sibobun herhangi bir sibob olması farkeder mi. yoksa belli bir özelliği mi olacak.servisler sibob tek başına olmaz diyor ama hala anlamış değilim.bu iki ayrı parça değilmi.birleştirilemez mi.

HamzaHakkı
03-02-2015, 19:52
sensör sağlam sıkıntı yok.kırılan demir.sibobu değiştireceğim bu durumda.bu sibobun herhangi bir sibob olması farkeder mi. yoksa belli bir özelliği mi olacak.servisler sibob tek başına olmaz diyor ama hala anlamış değilim.bu iki ayrı parça değilmi.birleştirilemez mi.

Kusura bakmayın ama bu sorun için üye oldunuz 7 mesaj yazdınız o kadar konu anlatımı ve size özel 2 mesaj var hala anlamadım diyorsunuz ya sizde bir sorun var ya bizde. Eğer sibobunuz kırıksa sensör için uyumlu sibobu alır takarsınız, yok sensörünüz kırık veya arızalı ise sensör değişir bunu anlamayacak ne var ben de onu anlayamadım. Orjinal bir parça olmadığı için yetkili servislerin hepsi sibop tek satılmaz der.

teachermus
04-02-2015, 08:12
Buraları anladım hamza bey bu kısımda sorun yok..Sibob yok diyorlar nerde bulabiliriz.Tamir kiti dediğiniz şey sibob harici bişeymi ben onu sordum.Lastikciye gidince afallamak istemiyorum.7 mesaja gelince şahsamı genelemi diye ayrı yazdığım için görünen 7 mesaj.Değilse tekrar.

canmühür
04-02-2015, 13:47
Sipop olarak her sibop olmaz kardeşim sibop sensörle senkron çalışıyor dolayısı ile siz yalnızca sibop alıcaksınız tabii dediğiniz gibi sibop kırıldıysa. yalnız dalgaya düşmeyin sensör kırılmışsa konu değişir.

HamzaHakkı
04-02-2015, 14:43
Buraları anladım hamza bey bu kısımda sorun yok..Sibob yok diyorlar nerde bulabiliriz.Tamir kiti dediğiniz şey sibob harici bişeymi ben onu sordum.Lastikciye gidince afallamak istemiyorum.7 mesaja gelince şahsamı genelemi diye ayrı yazdığım için görünen 7 mesaj.Değilse tekrar.

O zaman şöyle anlatayım. Sibop yoksa peugeot marka araçların yedek parçasını satan dükkanlardan bulabilirsiniz, sensör yoksa onu da aynı şekilde yedek parçacıda bulursunuz lastikçilerde 407 için sibop veya sensör bulunmaz. Tamir kiti denilen şey sibopun ta kendisidir.

mert_alis
13-01-2016, 20:47
Merhabalar;

Peugeot 407 aracımın ön sol lastiği sibopun dibinden 2 hafta da 1.9 psı düşücek kadar hava kaçırmaktadır. Tamir için lastikçilere götürdüğümde sensörün dibinde bulunan siyah lastik contanın zamanla çürüdüğünden dolayı olduğunu bu contatadan bulmam gerektiğimi bulamaz isem sensörün değişmesi gerektiğini söylediler. Bir lastik conta için komple sensörün değişmesi mantıklı gelmedi, bu tamir kitlerinden satın aldığımızda lastikçilerin bahsettiği lastik contadan da geliyor mu ?

Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

HamzaHakkı
13-01-2016, 23:07
Merhabalar;

Peugeot 407 aracımın ön sol lastiği sibopun dibinden 2 hafta da 1.9 psı düşücek kadar hava kaçırmaktadır. Tamir için lastikçilere götürdüğümde sensörün dibinde bulunan siyah lastik contanın zamanla çürüdüğünden dolayı olduğunu bu contatadan bulmam gerektiğimi bulamaz isem sensörün değişmesi gerektiğini söylediler. Bir lastik conta için komple sensörün değişmesi mantıklı gelmedi, bu tamir kitlerinden satın aldığımızda lastikçilerin bahsettiği lastik contadan da geliyor mu ?

Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Evet gelir, set bu halde

http://www.otokaya.com.tr/modules/catalog/products/pr_01_1121_max.jpg?rev=1429536947

mert_alis
13-01-2016, 23:13
Hamza bey;

Bu kitin satıldığı link mevcut ise sağlayabilir misiniz ?

HamzaHakkı
14-01-2016, 12:20
Hamza bey;

Bu kitin satıldığı link mevcut ise sağlayabilir misiniz ?

Mesaj gönderdim.

mert_alis
14-01-2016, 12:21
Hamza Bey;

Yardımlarınız için teşekkür ederim

zencefil
21-01-2017, 11:27
Ben burdan alıp 2 kez kendim yaptım. Sök tak çok kolaydır.
http://www.hepsipeugeot.com/PEUGEOT-407-LASTIK-SUBAP-TAMIR-TAKIMI,PR-7463.html

Düzenleme: burda biraz daha ucuz.
http://www.peugeotmarket.com/PEUGEOT-407-LASTIK-BASINC-SENSORU,PR-3905.html

murtibey
21-01-2017, 15:52
Peki şu orijinal sensörler sinya yollamak için gereken enerjiyi nasıl sağlıyor onlqtda da pil mi var? Yoksa seiko saat gibi hareketle enerji mi üretiyor?
Sensörler pilli...
Yaklaşık pil ömrü 5 yıl...

ozyvet
21-01-2017, 19:26
Benimde 1 sibopta problem var. Malzemeyi temin ettim ancak henüz degistirmedim https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170121/c5b79052cfbc51f08f20123ccf5a7c29.jpg

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi