PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turrbodan ıslık sesi

lacsdo
20-05-2010, 09:04
Merhaba arkadaşlar,Aracım 40.000 km de 1.6 hdi 90 bg.Dün ilk defa aracımda yaklaşık 90-110 arası giderken ayağımı gazdan çektiğimde sanki turbo ıslık sesi gibi bir süre ses geliyordu gaza basınca ses gidiyor ayağımı gazdan çekince tekrar oluyordu bugün duyamadım.Sebebi hakkında bilgisi olan veya daha önce bu problemi yaşamış bir arkadaş var mı? ???

Ömer Gedik
20-05-2010, 09:28
SAnki dediğinize göre sanırım çok düşük bir ses, bu seste bence normal. Eğer seste artış olursa o zaman bir sorun var demektir. Bizim turbolarımız biraz sessiz çalışıyor normalde ıslık sesi eşliğinde giden araçlarda var. :)

Bu arada aramıza hoşgeldiniz. Her gün yeni arkadaşlar görmek bizi sevindiriyor. Aracım bölümünde aracınızı ve kendinizi tanıtırsanız çok seviniriz.

ysf76
20-05-2010, 09:52
belki alakasız bir yer olacak ama konu güncel diye buraya yazıyorum.308 ler kaç yıl garantili arkadaşlar.?

lacsdo
20-05-2010, 09:56
Belirttiğiniz yerde konumu açıyorum,tanıştığıma bende çok sevindim.

Sanki dememin nedeni ıslık sesi var ama turbo sesi mi emin olamadım.Aracımda teyp pek kullanmıyorum.O yüzden ilk kez karşılaştım diyebilirim.Belki de dediğiniz gibi bizi alıştırdılar motordaki sessizliğe ondandır.Haftaya 40.000 bakımına götüreceğim aracımı bir de orada danışırım artık.

Başka benzer bir şey yaşayan arkadaş olursa paylaşırsanız sevinirim.

lacsdo
20-05-2010, 09:56
belki alakasız bir yer olacak ama konu güncel diye buraya yazıyorum.308 ler kaç yıl garantili arkadaşlar.?

maalesef 2 sene

Taylan43
20-05-2010, 10:37
hyundaide bile 5 sene ya utansınlar!!!!!!!!!!!!!!! >:(

lacsdo
20-05-2010, 10:51
Bizim konu güme gitti ;D

MaLi
20-05-2010, 10:57
ıslak bendede var.
ama çok dikaktli dinlemek gerekiyor.
bide yanınızdan başka 308 veya focus geçersen motor sesini dinleyin.
aynı sesi onlardada duyarsınız.

bende servise gittim ıslık sesi için.
hani dedim başka bişey olmasın.
normal dediler.

Ömer Gedik
20-05-2010, 11:41
Bende de ıslık sesi var buna normal diyorlar. Dediğim gibi bazı araçlarda bu ses çok daha fazla.

Bizim araçlarımızda garanti 2 yıl fakat dikkat ederseniz avrupa araçlarda bu böyle

ysf76
20-05-2010, 11:48
lacsdo kusura bakma kötü niyetim yoktu.fakat ben garantiyi 3 yıl zannediyordum.2 olduğunu duyuınca panikledim.çünkü trigerden ses geliyor sanki.ve benim garanti süresi 5 gün sonra doluyor o zaman.trigeri değişiminde sorun olmaz inşallah.

Abdullah
20-05-2010, 11:56
lacsdo kusura bakma kötü niyetim yoktu.fakat ben garantiyi 3 yıl zannediyordum.2 olduğunu duyuınca panikledim.çünkü trigerden ses geliyor sanki.ve benim garanti süresi 5 gün sonra doluyor o zaman.trigeri değişiminde sorun olmaz inşallah.

ysf76 tirger zaten değişmesi gereken bir parça yani 308 lerde ses gelenlerde değiştiriyorlar sorun olmadan ama garantin dolmadan gitmeni tavsiye ederim. Benim tirgerde dün değişti.
Ayrıca bu turbo sesi kesin benim araçtanda geliyordur ama dikkat etmedim. Buradaki arkadaşlar bilirler benim Tropiğime ne kadar aşık olduğumu ama en son dün serviste olan aracımdan ötürü (bugün hala serviste) bir anda nefret eder oldum aracımdan gerçekten peugeotun sorunlu bir araç olduğunu anladım ama yinede tropiğime bakınca hayran hayran bakmaktan kendimi alamıyorum ;D

lacsdo
20-05-2010, 13:47
rica ederim ysf76 :) umarım sorunsuz değiştirirler

Ben gaza bastığımda çok kısık bir ıslık sesi var bu sesi seviyorumda ama şu anki biraz farklı gazı kestiğimde ve sadece 90-110 arasında yapıyordu.Daha sonra tekrar deneyeceğim ve servise soracağım bakalım nedir açıklamaları.

Yasin CCK
20-05-2010, 17:48
Evet çok tatlı kısık bir ses geliyor turbodan, bu bir sorun değil, hatta ben bu sesi yükseltmek için Blow Off takmayı düşünüyorum ;)

MaLi
20-05-2010, 19:34
Evet çok tatlı kısık bir ses geliyor turbodan, bu bir sorun değil, hatta ben bu sesi yükseltmek için Blow Off takmayı düşünüyorum ;)

Blow Off u takınca hemen haberim olsun.
:)
Bende çok istiyorum.

reisG
20-05-2010, 19:38
Blow-off takılı Impreza MKII kullanmıştır. nefis bir olay tabii araç 2.0 lt 286 bg. 4wd ve adı Impreza olunca başka bir dünya oluyor.

ali-34
20-05-2010, 20:01

Daha bugün triger setim değişti garantiden 40.000 km'de aracım. Mutlaka gidin ve değiştirin normalde 850 TL maliyeti var.

ali-34
20-05-2010, 20:02

Ben bir ara baya niyetlendim taktıracaktım ama dizellere pek önermiyorlar =)

Ranilin
20-05-2010, 20:09
Bahsedilen ıslık sesi Turbo dan çıkar doğru ancak sizin durumunuzda bir terslik var. Şöyle ki siz gazı bıraktığınızda ses çıkıyor diyorsunuz ancak turbonun ıslığını duymanız için gaza yüklenmeniz gerekir. Gaz verdiğinizde ıslık çalar (öyle diyelim artık ;D) gazı kestiğinizde susar.

Triger seti değişen arkadaşlara bir sorum olacak. Araçta nasıl bir sorun hissettiniz ? Trigerin sorunlu olup olmadığını nasıl anladınız ?

ysf76
20-05-2010, 20:13
evet bende merak ediyorum.trigerdeki sorun nasıl anlaşılıyor?

ali-34
20-05-2010, 20:14
Triger seti değişen arkadaşlara bir sorum olacak. Araçta nasıl bir sorun hissettiniz ? Trigerin sorunlu olup olmadığını nasıl anladınız ?

Motor rolantide çalışırken ayrıca bir ses geliyor bu bazen bir kayış sesi bazen de bir zincir sesi geliyor ''şangırdama'' diye nitelendirebiliriz =) Bir de arabayı 1. viteste kaldırırken debriyaj tam kavrama noktasına geldiği esnada 1-2 saniyelik zincir sesi geliyor. Çok zor bir şey değil anlamak motora yabancı bir ses hemen anlaşılıyor.

ali-34
20-05-2010, 20:18
Ayrıca bu ıslık sesi bence normal bir şey değil. Arabasında bu ses oluşan ve en sonunda turbosunu değiştirmek zorunda kalan insanlar duydum. Mile bağlı pervanelerden birisi kırık olduğunda da bu sesi yapabiliyormuş. Bence üstünde durulmalı basit bir şey değil sonra masraf açabilir. Eğer bu ses zamanlar artıyorsa zaten durmayın kesin sorun vardır.

lacsdo
21-05-2010, 07:20
2 gündür sesi almıyorum,yine de servise soracağım bakalım kontrol ederler artık.

Benim araba Ekim 2008 acaba triger problem çıkarır mı?Şu anda bir şey yok ama garantisi dolmadan nasıl değiştirtebilirim acaba?İleride problem çıkarma olasılığı yüksek anladığım kadarıyla.

Abdullah
21-05-2010, 08:52
2 gündür sesi almıyorum,yine de servise soracağım bakalım kontrol ederler artık.

Benim araba Ekim 2008 acaba triger problem çıkarır mı?Şu anda bir şey yok ama garantisi dolmadan nasıl değiştirtebilirim acaba?İleride problem çıkarma olasılığı yüksek anladığım kadarıyla.

Tirger genelde 2008 modellerde sorun lacsdo. eğer servisle aranız iyi değilse yada ustalarla pek bu sorunu dile getirmiyorlar sende birşey söylemezsen öyle bırakıyorlar. Sen servise git motordan ses geliyor tirger olabilir mi? 2008 modellerde varmış bu sorun de o zaman çözülür dilleri onların.

lacsdo
21-05-2010, 11:09
Süper, denerim bakalım ne diyecekler.

teoman
27-08-2010, 18:54
rölantide çalışırken ıslık sesine benzer ses duyuyorum, az bi gaz verince kesiliyor hemen, yorum var mı arkadaşlar, ptesi servis yolu gözüküyor ( 1.6 thp motor )

Ömer Gedik
27-08-2010, 19:21
Teoman, eğer klima açıkken yapıyorsa klima borularını kontrol edin

BahadırALTUN
27-08-2010, 20:54
Rolantide ıslık seslerinin hiçbiri turbodan olamaz. Turbo 1500-1750 devirlerden sonra devreye girmiyormu?
Elbette her zamanki gibi başlığa takilmisim sorunun turboyl ilgisi yok.

Kayış yada rulman sesi olabilir belki?

γuяdaeя
27-08-2010, 20:58
Eğer farklı bir şey değilse o ıslık tabir ettiğiniz ses benim VTi'da da var... Motorun kendi karakterik sesi sanırım. Benim hoşuma bile gidiyor, hiç rahatsız olmadım :)

Ömer Gedik
27-08-2010, 22:41
Bahadır abi bahsettiğin sebeplerden ötürü klima kaçaklarından şüphelendim.

teoman
28-08-2010, 01:51
:) klima açıkken ses kesiliyor, devir çok az yükseldiği için, 2 hafta kadar önce devir daim pompa + bazı rulman ve kayışlar değişmişti onlardan şüpheleniyorum, ama 2 hafta sonra mı çıkar bu problem, o ilginç geldi...

γuяdaeя
28-08-2010, 03:21
:) klima açıkken ses kesiliyor, devir çok az yükseldiği için, 2 hafta kadar önce devir daim pompa + bazı rulman ve kayışlar değişmişti onlardan şüpheleniyorum, ama 2 hafta sonra mı çıkar bu problem, o ilginç geldi...

O halde suçluyu bulduk gibi.. :) Ben orjinalinde var sanmıştım. Benim arabanın motorunda alındığından beri böyle hafif bir ıslık sesi geliyor mesela.

ozan308
25-09-2010, 14:50
benim 308de de 1.viteste kalkarken o şangırdama sesi geliyor.servisi aradım sordum getirin kontrol edelim dedi ihmal etmeyin şanzımanı bile indirirsiniz uzun vadede dedi! kıbrısa geçnce ilk işim servise gitmek.aynı sorundan muzdarip olan arkadaşlar sizde ihmal etmeyin mutlaka götürün servise deişsinler ne gerekiosa garanti bitmeden.parça çok pahalı zira...saygılar

Yasin CCK
01-08-2011, 08:56
arkadaşlar bendede turbo devreye girince bi ıslık sesi geliyodu.servis e götürdüm,turbonun içinde dönen bi parçanın kırıldığını söylediler ve turboyu garantiden komple değiştirdiler.bilginiz olsun kırılan parçalar ilerde daha büyük problemlere yol açabilirmiş.

Sizin bahsettiğiniz ses aynı ses olmayabilir, normal şartlarda hafif ıslık gibi gelen ses normaldir, bunu belirtelimde bir paniğe yol açmayalım ;)

İlk mesajınızdan sonra epey bir zaman geçmiş, kendinizi tanıtırsanız seviniriz, keyifli forumlar...

birdilektut
08-12-2011, 13:45
yokuş aşağı inerken o ses bende de oluyor bunu yeni farkettim.önce rüzgar sesi sandım ama değil.nerdeyse bütün sorunlar mevcut bende:)))))

Adem308
28-12-2011, 23:06
arkadaşlar benim aracımda 1.6 HDI 308 92 hp sabah motor soğukken aracımdan baya baya turbo ıslık çalıyor gaza basnca gaza az basıyorum az çok basyorum çok ötüyor ne yapmam lazım servise gtüriyimmi aracım 2500 km de

Abdullah
29-12-2011, 14:46
arkadaşlar benim aracımda 1.6 HDI 308 92 hp sabah motor soğukken aracımdan baya baya turbo ıslık çalıyor gaza basnca gaza az basıyorum az çok basyorum çok ötüyor ne yapmam lazım servise gtüriyimmi aracım 2500 km de

bence servise götüreyim mi diye sormayın hemen götürün anladığım kadarıyla aracınız makyajlı kasa ve daha 2500 KM de bir sorun varsa da garantiden hallederler.

eyup_31
29-12-2011, 14:49
durduğun kabahat hemen servise.. :D

Adem308
30-12-2011, 19:14
Evet götürmem mantıklı heralde en kısa zamanda götürücem yanıtlarınız için tşk edtorum bu arada :)

Adem308
24-01-2012, 23:01
Aracımı efe otomotive bırakdım pazartesi günü ihtibariyle direksiyon titremesi için garantiden burçların değiştiğini söylediler usta bana disklerin tornalamaya gönderdik dedi karşı çıkdım dsklerde sıkıntı warsa değişicek dedim bağırdım çağırdım teknik servis elemanı gelip o başka araç sizin aracınızın diskinde sorun yok dedi neyse gelelim asıl olayımıza

Motor soğukken sabahları gaza basnda turbodan gelen ıslık sesi için söyledm motorun soğumasını bekledk ve turbonun pervanesin kalibrasyon olmasını gerektiğini söylediler aracı bırakdım cuma günü gibi alırım sanırım turbo değişicek araç daha 3 binde we aldığım günden beri var bu sıkıntı bakalım ne olacak umarım değiştirirler turboyu...

InsMuh
01-02-2012, 22:53
ıslık sesi benim araçta da vardı. son zamanlarda oldukça arttı. servise götürdüm,
usta dinledi, "turbodan" dedi. değişmesi gerekli ama genel merkeze sormamız lazım dediler.
bugünde aradılar "aracınızı getirin sesini kayda alıp merkeze göndereceğiz" dediler. ne iş ben anlamadım.
anlayan varsa buyursun...

TanerHoca
01-02-2012, 23:18
enteresan ama geçen gün bizzat peugeot bayii sahibinden duyduğuma göre uygulama
aynen böyleymiş.
turbo vb. şikayet olan herhangi bir aksamda garantiden değişim söz konusu ise ses servis tarafından
kaydedilip genel merkeze yollanıyormuş.ses kaydını dinleyen genel merkez duruma göre değişime
onay veriyormuş.

Yasin CCK
01-02-2012, 23:45
Islık :fiuw

ÇΔĞLΔΨΔ∏
01-02-2012, 23:54
pejoların turbosu neden kısa sürede patlak veriyor anlamış değilim

dtvolkan
02-02-2012, 00:23
malesef aracım 21000km de ıslık sesi çok net duyuluyor bende servis yolu göründü :uzgun

InsMuh
02-02-2012, 00:31
Islık :fiuw

ıslık derken bunu kasdetmemiştim
http://youtu.be/suRsxpoAc5w

tAKreS
02-02-2012, 00:47
garantisi olanlar şanslı...Garantisi olmayan birine turbo masrafı ne olur acaba?

InsMuh
02-02-2012, 00:54
1200 tl civarı diye biliyorum.

tAKreS
18-05-2012, 22:20
Aracım ilk kazığını attı maalesef. 2008 model 44000 km de olan aracımın turbosu ıslık çalmaya başladı. Servis 1200 lira fiyat verdi işçilik hariç. bakımları vs ile bana 2000 liraya malolacak sanırım. Maalesef arabadan büsbütün soğudum. yaptırıp satmayı planlıyorum. Sormak istediğim hiç bu sorunla karşılaşan oldu mu? Turboyu servis dışından daha ucuza bulabilir miyim?

Ömer Gedik
19-05-2012, 00:08
Takres

Bahsettiğin üfleme nasıl bir şekilde yansıyor. Turbodan zaten belli bir ıslık duyulur. Ben henüz 44,000 deki aracın Turbo bozacağını düşünmüyorum. Birde Egsoz çıkış bağlantılarını kontrol ettirmeni öneririm.

Ömer Gedik
19-05-2012, 00:09
Birde ilk kazığını atan araçtan nasıl büsbütün soğudun anlamadım :S

tAKreS
19-05-2012, 09:20
En az 3-4 yere gösterdim her yerde turbo denildi. Araç rölantide gaza bastığımda çok belli oluyor bu ıslık sesi keza 1. ve 2. Viteste de çok belli. Eskiden de vardı ama turbonun normal sesi diye hiç önemsemedim.
Bu arada aracımın ilk kazığı ama biraz pahalı oldu maalesef :(

EmRaH.
19-05-2012, 09:46
ıstanbuldan orjınal turboyu cok daha uyguna almanız ıcın sıze yardımcı olabılırım ıstersenız

tAKreS
19-05-2012, 09:51
ıstanbuldan orjınal turboyu cok daha uyguna almanız ıcın sıze yardımcı olabılırım ıstersenız

110 HP için olanlar ne kadar ?

EmRaH.
19-05-2012, 09:58
ozelden lınk atacagım hocam bırazdan. yonetım ızın verırse bu konu altındada paylasabılırım lınkı ..

Ufuk
19-05-2012, 12:26
Birde ilk kazığını atan araçtan nasıl büsbütün soğudun anlamadım :S

Kazığın Büyüklüğündendir :) 2 Milyarlık kazık atsa ben de soğurdum. İnşallah Başımıza Böyle bir sorun gelmez..

TanerHoca
19-05-2012, 12:40
dsg kazığının yanında bu kıymık kalır:gül6:

tAKreS
19-05-2012, 13:23
dsg kazığının yanında bu kıymık kalır:gül6:

yok hocam çok da farklı değil :(

TanerHoca
19-05-2012, 13:26
yok hocam çok da farklı değil :(

tabiki.benim ki sadece latife. yoksa durduk yerde 2.000 lira para vermek hiç kimsenin hoşuna gitmez...

parkmen
19-05-2012, 14:46
Aracım ilk kazığını attı maalesef. 2008 model 44000 km de olan aracımın turbosu ıslık çalmaya başladı. Servis 1200 lira fiyat verdi işçilik hariç. bakımları vs ile bana 2000 liraya malolacak sanırım. Maalesef arabadan büsbütün soğudum. yaptırıp satmayı planlıyorum. Sormak istediğim hiç bu sorunla karşılaşan oldu mu? Turboyu servis dışından daha ucuza bulabilir miyim?
Dostum geçmiş olsun turboyu bence serviste yaptırma direkt pompacıya git hemen hemen hiç bir servis turbo tamiri yapmaz sadece değiştirirler. Turbo değişiminde de yağ karterinden egr'sinden bağlantılı hava hortumlarına kadar her parçanın borunun sökülüp temizlenmesi şarttır ki yeni turbon yada yenilenen turbon sağlıklı çalışsın ileri ki aylarda, hava kanallarında kalan en ufak partikül dahi turboya zarar verebilecek güce ulaşıyor basıncı görünce. İstanbulda olsaydın kefil olabileceğim bir yer vardı.

γuяdaeя
19-05-2012, 15:07
Umarım sorunu kısa sürede çözersiniz.

Bizim Fiorino'da da o ıslık sesi var. Özellikle araç kavramadayken daha belirgin. Bunun için 2 kere servise gittim. Bütün bağlantı kontrolleri yapıldı (turbo hortumu, manifold vs), turbo incelendi sorun yok dendi. Aracın çekişinde hiçbir sorun yok, yakıt tüketimi de gayet normal. Ama özellikle motor soğukken, kavramada o sesi sürekli duyuyoruz. Rölantide veya araç boştayken 2500-3000 devire çıktığında hafif ses geliyor sadece.

tAKreS
19-05-2012, 15:21
Dostum geçmiş olsun turboyu bence serviste yaptırma direkt pompacıya git hemen hemen hiç bir servis turbo tamiri yapmaz sadece değiştirirler. Turbo değişiminde de yağ karterinden egr'sinden bağlantılı hava hortumlarına kadar her parçanın borunun sökülüp temizlenmesi şarttır ki yeni turbon yada yenilenen turbon sağlıklı çalışsın ileri ki aylarda, hava kanallarında kalan en ufak partikül dahi turboya zarar verebilecek güce ulaşıyor basıncı görünce. İstanbulda olsaydın kefil olabileceğim bir yer vardı.
Sağolun...
Turbo tamiri düşünmüyorum hem pahalı hem de çok sağlıklı değil.

Umarım sorunu kısa sürede çözersiniz.

Bizim Fiorino'da da o ıslık sesi var. Özellikle araç kavramadayken daha belirgin. Bunun için 2 kere servise gittim. Bütün bağlantı kontrolleri yapıldı (turbo hortumu, manifold vs), turbo incelendi sorun yok dendi. Aracın çekişinde hiçbir sorun yok, yakıt tüketimi de gayet normal. Ama özellikle motor soğukken, kavramada o sesi sürekli duyuyoruz. Rölantide veya araç boştayken 2500-3000 devire çıktığında hafif ses geliyor sadece.

Bende de çekişte düşme siyah duman atma vs yok ama özellikle 1. ve 2. viteste bir rölantide gaz verince çok rahat duyulan bir ıslık sesi var..

parkmen
19-05-2012, 15:26
Sağolun...
Turbo tamiri düşünmüyorum hem pahalı hem de çok sağlıklı değil.

Bende de çekişte düşme siyah duman atma vs yok ama özellikle 1. ve 2. viteste bir rölantide gaz verince çok rahat duyulan bir ıslık sesi var..
Bu arada aklıma şimdi geldi duman atma çekiş farkı yakıt sarfiyat farkı yoksa en azından yağ basınç seviyesini kontrol ettir derim.

tAKreS
19-05-2012, 17:50
Bu arada aklıma şimdi geldi duman atma çekiş farkı yakıt sarfiyat farkı yoksa en azından yağ basınç seviyesini kontrol ettir derim.

gösterdiğim zaman kontrol ettireceğim...

sinan34
19-05-2012, 20:16
Arkadaşım geçmiş olsun.
2000 yılında benzer bir proplem bende yaşamıştım .Gaza basınca ses artıyor gazdan ayağımı çekince azalıyordu.Opel servisinde katalitik konvertör değişecek 1500tl dediler.Başka yerlere sorduğumdada orta egzoz degişecek 90-150 tl fiyat vermişlerdi.
Dün gibi hatırlıyorum. En son bir paket siğaraya kurtarmıştım. Hava filtre kutusunun kenarı açık kalmış :))
Umarım sende ucuza kurtarırsın.

tAKreS
19-05-2012, 21:25
ihtimaller çoğalıyor git gide :) ankarada özel veya yetkili servis önerisi olan var mı ?

tAKreS
21-05-2012, 16:13
güncelleyim :)
bir sorum olacak konuyu bilen arkadaşlara...
ben turboyu yaptırmasam gittiği yere kadar gitse ne olur? başka bir probleme yol açar mı?
seyir esnasında bir problem yaratır mı ?

Abdullah
21-05-2012, 16:48
ben turboyu yaptırmasam gittiği yere kadar gitse ne olur? başka bir probleme yol açar mı?

eğer dağılırsa seyir esnasında araç belli bir devri ve sürati geçmez muhtemelen bu sürat 30KM ile 50Km arasında oluyor bildiğim kadarıyla.

BahadırALTUN
21-05-2012, 17:40
Ayrıca bu ıslık sesi bence normal bir şey değil. Arabasında bu ses oluşan ve en sonunda turbosunu değiştirmek zorunda kalan insanlar duydum. Mile bağlı pervanelerden birisi kırık olduğunda da bu sesi yapabiliyormuş. Bence üstünde durulmalı basit bir şey değil sonra masraf açabilir. Eğer bu ses zamanlar artıyorsa zaten durmayın kesin sorun vardır.

arkadaşlar bendede turbo devreye girince bi ıslık sesi geliyodu.servis e götürdüm,turbonun içinde dönen bi parçanın kırıldığını söylediler ve turboyu garantiden komple değiştirdiler.bilginiz olsun kırılan parçalar ilerde daha büyük problemlere yol açabilirmiş.

En az 3-4 yere gösterdim her yerde turbo denildi. Araç rölantide gaza bastığımda çok belli oluyor bu ıslık sesi keza 1. ve 2. Viteste de çok belli. Eskiden de vardı ama turbonun normal sesi diye hiç önemsemedim.
Bu arada aracımın ilk kazığı ama biraz pahalı oldu maalesef :(

Başka bir forumdan twin turbo kullanan bilgisine çok güvendiğim bir arkadaşımın benzer konuya verdiği cevaptır. Kendisi bir kaç kere turbo revizyonu yapmış hatta benim M535i ye ilerde takmayı düşünğüm turbo uygulamasını yapacak kişidir. :)

"arkadaşlar shaft dene şey mildir, center bearing de yataklamalardır, belli bir süre sonra aşınma olur ve de o sessiz dönen mil ince düdük gibi bir ses çıkartır, bu mil yamulana kadar herhangi bir sıkıntı yaratmaz basıncında gidişinde ya da yağlamasında... ama miller yamulup da tirbün denen palleri kırarsa o zaman basınç düşer, eğer o mil göbeğini yani içini aşındırırsa bu sefer yağ kanalından yağ da almaya başlar dışarı duman atar...

arızanın adım adım gelişi bu şekildedir...

eğer içini bozmadıysa yani mil ya da paller bozulup eğilip kırılıp housing denen ana kütleyi bozmadıysa, mil paller ve yataklar aynı orj. parça olmak kaydıyla yenilenebilir hiç bir sıkıntı da yaratmaz balansı iyi alındıktan sonra... genelde turbolar dağıldıktan sonra yapılan işlemlerse sağlıklı olmuyor haliyle çünkü orj. ebattaki pallerin çapı küçük kalıyor turbonun içini tornada alıp bozulan kısımları yok etmek gerekiyor, büyük pal takalım diyorlar bu sefer aynı ebat tutmuyor falan derken uydur kaydır bir turbo oluyor...
"

http://imageshack.us/a/img29/5161/turboz.jpg

tAKreS
21-05-2012, 17:40
eğer dağılırsa seyir esnasında araç belli bir devri ve sürati geçmez muhtemelen bu sürat 30KM ile 50Km arasında oluyor bildiğim kadarıyla.

şehirler arası yolda sıkıntı olur sanırım...ama turbo dağılmadan önce baya bir ses çıkarıyormuş sanırım...

Abdullah
23-05-2012, 08:21
şehirler arası yolda sıkıntı olur sanırım...ama turbo dağılmadan önce baya bir ses çıkarıyormuş sanırım...

eski şirket aracı dobloda başıma gelmişti pıstttt etti sadece birde aracın içine hava kanallarından bembeyez bir toz geldi sanki kireç gibi sonrada araç yerinde kımıldamadı tabi bu doblo için geçerli :D

parkmen
23-05-2012, 11:42
Abdullah'ın dediğinin aynısı olur ayrıca minimum 2,500 tl kadar da masraf açar sadce turbo olaki yakıt pompası, egr valfi gibi bağlantılı organlarda için içine karışırsa ufak bir olasılık ama genede ihttimal dahilinde Allah yardımcın olsun demek düşer bize.

parkmen
23-05-2012, 11:44
Renault'lar turbo olmadan da yürüyor ama Kia'lar yürümüyor mesela, Peugeot için durumu bilmiyorum

tAKreS
23-05-2012, 12:18
Valla alırken megane 3 ile ikilemde kalmıştım keşke tercihimi renault dan yana kullansaydım...

mechanix
28-05-2012, 10:25
Bu ıslık sesinin değişik bir versiyonu da benim araçta var. Rölantide ya da araba soğukken değil de özellikle 90-110 km/h aralığında 5. viteste daha net duyuluyor. Ama net dediğim de böyle belli belirsiz bir ıslık sesi. Servisteki usta bile zor duydu hatta "sen de aracı amma dinliyorsun" diye laf soktu. Neyse, turbo sesi değil gibi. Daha çok çınlama gibi geliyor. Debriyaja bastığınızda ya da boşa aldığınızda kestiği için şanzımandan şüphelendik ama servis de net bişey diyemedi. Yorumu olan var mı acaba?

tAKreS
16-06-2012, 17:58
Peugeot servisinde turbo fiyatını sordum. 5500 lira peugeot dan gelene fiyat verdiler. Distribütörden alınan turboya da 1930 lira fiyat verdiler. İşçilik ücretleri hariç. İnternette 1000 liraya satılan turboya servis 930 lira kar koyuyor yani :S...
Ankarada güvenilir turbocu tanıdığı olan varsa bir el atsın :)

tAKreS
17-06-2012, 10:09
güncel :)

tAKreS
21-06-2012, 11:01
Israrla güncel :)
Ankarada tanıdığı usta, turbocu vs olan var mı ???

Dreamcatcher
21-06-2012, 11:19
turbocu volkan..
tel: 533.3708537
Hemşerimdir..
Selamımı söylemen yeterli :)

tAKreS
21-06-2012, 12:23
sağolasın abi...adres vs var mı? yeri nerdedir...
bir de google da biraz baktim da sanırım şahine falan turbo takmış...bizim arabalardan da anlar değil mi ?

Dreamcatcher
21-06-2012, 12:29
Hertürlü turbodan anlar,sadece turbo işi yapar,efendi ve dürüst bi çocuktur,telefonla ara yerini sana tarif eder..

tAKreS
21-06-2012, 14:24
yardımın için çok sağol abi..:)

Dreamcatcher
21-06-2012, 14:41
yardımın için çok sağol abi..:)
Rica ederim..

tAKreS
21-06-2012, 17:11
evet turbocuya gösterdim milinde kırık var dedi...sadece mil değişirse 400 turbo komple değişirse de 1200 lira fiyat verdi...mil değiştirme işinde bir sıkıntı vs olmazsa değiştirmeyi düşünüyorum...bu konuda fikri olan var mı ?

Ömer Gedik
21-06-2012, 17:47
Mil kırık ne demek yahu :S Mil boşluk yapar da öyle kırılsa araç hiç gitmez.

Çekiş kaybı var mı araçta ve ıslık sesi ne boyutta.

tAKreS
21-06-2012, 17:54
Mil kırık ne demek yahu :S Mil boşluk yapar da öyle kırılsa araç hiç gitmez.

Çekiş kaybı var mı araçta ve ıslık sesi ne boyutta.

Milin pervanelerinin kanatlarından biri dedi...Ya da bu tarz birşey :) ıslık sesi aracın camları kapalı bile olsa içeriden duyuluyor...Çekişte düşüş yok siyah duman vs de yok...

Ömer Gedik
21-06-2012, 18:32
Peki aracı hiç makineye bağladınız mı? turbo basınç kaybı uyarısı vermeli.

tAKreS
21-06-2012, 18:37
Yok aracı hiç makineye vs bağlatmadım...Ama bizde bu tarz bir uyarı lambası olması gerekmez mi ?

Adem308
31-08-2012, 16:32
Arkadaşlar askerdeyim suanda ramazan bayramında babamlar geldi işte aracın kolduğuna oturdum zlemişim aracımı biraz turlıyayım dedim ki demez olaydım baktım yine ıslık sesi bu sefer bariz bi şekilde hemde canım sıkıldı babama söyledm işte aracı servise bırakmış efe'ye bu sefer baya baya sert knştm servstekilerle bzzat kendm gçen sefer turboyu revizyon ettklerni söyledir iyice çıldırdım bi arkadaşım efe de çalşgnı öğrendim muhasebesnde aradım knşp derdimi anlattım bizzat kendsi ilgilendi saolsun mail atmşlar almanyaya cevap geldi turbo gelicek sıfır değişicek turbo belgede istedim bu işlemlerin olduğuna dair 3, kez de turbo arıza yaparsa mahkemeye wericem artık gerçekden sinir bozucu bişey oldu turbonuzdan tık ses gelsn garantiliyse götürün hakkınızı arayın bnce turbo önemli bişey çnki garantsi btnce başnıza bela açabilir başıma geldi focus wardı önceden turbo patladı 2bin liaranın selamı var dediler paylaşmak istedim burda.

yonzum
19-08-2013, 10:22
Arkadaşlar merhaba,
Epey bir eski konu ama sorunlar güncel olunca yeni konu açmak istemedim açıkçası. Bende ki problem, gaz kesildiğinde ıslık sesinin gelmesi ve devir saatine göre azalarak sesin devam etmesi - gaz vermedikçe-. Son bakımda turbonun yakın zamanda değişmesi gerektiği söylendi. Tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
407 1,6 HDİ 109 HP 89.000 km
Teşekkürler..