PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigorta şirketi ve Eksper saçmalığı (Fikir veriniz lütfen)

Emrah_06
25-04-2014, 20:48
Öncelikle kasko ve sigortalar hakkında genel bi konu varken şuan ayrı açmak istedim konuyu daha çok kişinin görmesi için. ( gerek duyarsanız daha sonra diğer konu ile birleştiriniz)

Geçen hafta kaza ve tecrübe konusunda kurullara uygun halde park edilmiş aracıma geri manevra yapan bir kamyonun çarptığını paylaşmıştım. Olay üzerinden 9 gün geçti ve tramer kurulu onayı ile nihayete erdi.

E sorun nerde burda diyeceksiniz.

Sorun şurda başlıyor. İki sigorta şirketi mutabakata varamamış ve konu tramer merkezine aksedilmiş. Kuruldan karar bugün çıktı. Çarpan araca 100 de 100 kusur verilmiş. Benim zararım karşılanacak mağdur edilmiyorum.

SBM den soruguladığımda bi saçmalıkla karşılaştım. Burda bi saçmalık var.

Olayı şöyle örnekleyelim.

Benim aracım A aracı plakam AA AA AAAA şase no : 1111 hususi
Çarpan Araç B aracı BB BB BBBB şase no : 2222 ticari
Kaza ile alakasız bi araç CC CC CCCC şase no: 3333 hususi

A aracına B aracı çarpıyor. A aracı peugeot yetkilli servise bırakılıyor. B aracının eksperi davet edilip dosya açtırılıyor.

A aracının sigortası ile b aracı sigortası uzlaşamıyor. A aracı sigortası yüzde yüz B aracı kusurlu derken B aracı 75 e 25 e paylaşalım diyor ve A aracı sigortası kabul etmeyip tramer kurumu kararına bırakılıyor. Tramer kuruluda A aracı haklı deyip B aracına yüzde yüz suçlu deyip karar veriyor.

SBM den kontrol ettiğimizde AA AA AAAA plakalı 1111 şase nolu araca BB BB BBBB plakalı 2222 şase nolu araç yerine CC CC CCCC plakalı şase no 3333 olan araç çarpmış gözükmektedir.

Olay esnasında A aracı ve B aracı resimlerle belgeli. Kaza tutanakları tutulu. Her bilgi ve veriler doğru işlenmiş. Her iki araç kullanıcısı tarafından da imzalı.

Peki bu 3333 şase nolu CC CC CCCC plakalı araç ne alaka nerden çıktı ?

Özetle B aracı (ticari) sigortası bozulmasın diye C aracı (husisi ve sigortası bozuk) adına dosya açılmış. Bu nasıl olabilir. Bu evrakda sahtecilik ve hazineyi zarara uğratma değilmidir ? Daha sonra ( B aracının ve C aracının sigortası DEVLETİN SİGORTASI ve yıl sonu denetlemeleri yapılıyor) Benim başım ağrır mı ?

SBM de CC CC CCCC plakalı aracı sorgulmaya çalıştığımda (araç sahibi TC si ile) plakaNo alanı için gönderilen [CC CCCC] değeri sorgu yasaklı değerler arasındadır. Uyarısı vermektedir.

Sizce ne yapmalıyım ?

Ömer Gedik
25-04-2014, 20:54
Öncelikle tramerden itiraz bölümü var oradan itiraz etmeyi dene bence. Ticari araçlardaki hasarla katlanan sigorta bedeli sebebiyle farklı uğraşlara girişmişler ama kendilerine çok daha fazlasına maal olur.

Emrah_06
25-04-2014, 20:59
İtiraz et dediğimde aldığım uyarı şu şekilde Ömer

Hazine Müsteşarlığının 07.06.2012 tarih ve 2012/6 sayılı genelgesi gereğince sadece sigorta şirketlerinin onayladığı tutanaklara bu uygulamadan itiraz edilebilmektedir. Halen değerlendirme aşamasında olan ya da komisyon tarafından onaylanmış tutanaklara itiraz edilememektedir.

Emrah_06
26-04-2014, 15:51
Bahsi geçen sorun karşı tarafın aracı yeni alması noter işlemlerinin tamamlanıp emniyet plaka aktarımı arasında geçen sürede yapılmış olan sigortada yazan plaka manasındaymış " YK " 06 YK (yeni kayıt) 999 .

Şase numarasını da ben yanlış bakmaşım.