PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karsan'da PSA üretimi bitti. yerine Hyundai üretilecek.

reisG
31-03-2014, 09:48
Bildiğiniz gibi Karsan firması ülkemizde önceleri Peugeot J9 üretiyordu. Sonrasında tüm haklarını satın larak kendi ismi ile bu minibüsü üretmeye devam etti. Ayrıca MK1 kasa partner'i de üretiyordur. Ancak bu antlaşma bitti. Konu ile ilgili haber.
Çok markalı üretim yapan Karsan’ın, 2008 yılında PSA Peugeot Citroen ile imzaladığı 5 yıllık anlaşma bu yılın başında sona ererken, şirket, enerjisinin büyük bölümünü Hyundai Motor Company’nin Avrupa’ya yönelik olarak yeni geliştirdiği ticari aracın üretimine yöneltti. Hyundai markalı orta sınıf ticari araç, 2014’ün son aylarında banttan inmeye başlayacak. Milliyet'in haberine göre, Karsan’ın Peugeot Partner ve Citroen Berlingo modellerinin üretimi için PSA ile imzaladığı 5 yıllık anlaşma, aralık ayının sonunda bitti. Bu döneme kadar Peugeot ve Citroen markalarına mühendislik hizmetleri vermenin yanı sıra 100 bin adedin üzerinde üretim yapan Karsan, BrenaMenarinibus için otobüs ve Karsan markalı minibüs üretimini de sürdürüyor. Karsan, şu sıralar Renault Truck ve PSA anlaşmalarının sona ermesinden doğan boşluğu, Hyundai ticari araç üretimiyle doldurmak amacıyla hazırlıklarına hız verdi.

Ömer Gedik
31-03-2014, 10:05
Partner'ın ilk neslini üretmişti Karsan. Daha sonra M59 kodlu ikinci nesli de üretti. Hatta M59 kasa kodlu ikinci nesil Partner Tepee çıkmasına rağmen Origin adıyla satılmaya devam etmişti.

ANKA
31-03-2014, 10:30
Ben de sevindim j9 üretilmeyek diye ama sanırım bu serüven j20ye kadar gidecek :(

reisG
31-03-2014, 10:36
ANKA , Karsan J9'u baştan sona garip bir şekle sokarak ancak tasarım detayları devam ederek değişik bir isimle üretmeye devam ediyor. Partner üretimi ise bitirmiş.

mygold
01-04-2014, 10:38
j9 kasa tasarımı cok kötü , baya eskide kaldı bu kasaya hangi motoru koyarsan koy işe yaramaz...

des0uza
02-04-2014, 18:54
Karsan , Peugeot ile j9 konusundaki anlaşması daha önce bitmişti. Anlaşma bitene kadar lisansı Peugeot da olması dolayısı ile araçta herhangi bir degisim yapılmamıştı. Daha sonra ise araçtan Aslan arması kalkıp yerine Karsan logosu (ki Kıraça logosudur) ile pazara J9 Premier ve sonrasında da J10 olarak satışına devam etti. Bu sene basından itibaren ise özellikle ulaşımda engelliler için yatırım yaparak Jest modeli ile satışlarına devam etmekte.
http://img.tapatalk.com/d/14/04/03/ju6ubazy.jpg

Sent from iPhone with Tapatalk

Mustafa_03
02-04-2014, 19:14
Karsan , Peugeot ile j9 konusundaki anlaşması daha önce bitmişti. Anlaşma bitene kadar lisansı Peugeot da olması dolayısı ile araçta herhangi bir degisim yapılmamıştı. Daha sonra ise araçtan Aslan arması kalkıp yerine Karsan logosu (ki Kıraça logosudur) ile pazara J9 Premier ve sonrasında da J10 olarak satışına devam etti. Bu sene basından itibaren ise özellikle ulaşımda engelliler için yatırım yaparak Jest modeli ile satışlarına devam etmekte.
http://img.tapatalk.com/d/14/04/03/ju6ubazy.jpg

Hocam dediklerine aynen katılıyorum. Hani bu 3 aracıda kullanmış biri olarak memnuniyet ve can güvenliği konusunda çok zayıf olduğunu, ama yakıt olarak az yaktığı için birçok mal sahibinin ilgisini çekiyor bu araçlar. Otokarın yeni araç üretmemesiyle piyasa tamamiyle karsana kaldı. Fakat yarın neler olur bilinmez ama, açma kasa araçları( renault master, iveco daliy, mercedes benz 516 CDİ, ford transit) tercih etmek istemeyenler karsan almaya devam edecek gibi gözüküyor.

des0uza
02-04-2014, 19:20
Aslında 2013 yılı temmuz ayında yürürlüğe girmesi gereken ulaşımda engelli insanlarımızın haklarını gözetecek araç üretmek ile ilgili kanun ileri bir tarihe ertelenmese Jest diğer markalara göre çok önde olacaktı. Diğer markların ağırlığı ile kanun uygulaması ileri bir tarihe ertelendi.

Mustafa_03
02-04-2014, 19:35
Temmuz ayında herşey belli olacak.Ne istenilecek veya ne olacak :)

akin
03-04-2014, 13:33
J9 Premier ve j10 da Isuzu motoru kullanılıyor diye biliyorum ben bu arada servisci bir abime sormuştum fiyatları mercedes ve vw göre baya uygun ancak performans olarak çok kötü olduğunu söylemişti

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sessizgece
03-04-2014, 17:44
Konya da hala gözdeler. Hem dolmuş, hemde firma servisleri kullanıyor. Hem performans hemde turu yok

Mobil cihaz