PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Forumda ki "TEKNİKER" arkadaşların dikkatine !!!

Emrah_06
26-03-2014, 23:31
Sevgili tekniker arkadaşlar forumda epeyce nufusluyuz gibi gözükmekte o yüzden bu konuyu buraya açmaya uygun gördüm.

Konu İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı ve teknikerlerin C sınıfı uzmanlık derecesinden haksız yere mahrum bırakılması.

Bu konu ile ilgili olarak TEKNİKERLER BİRLİĞİ genel merkezi bir çalışma başlatmış olup Başbakanlığıa ve TBMM dilekçe komisyonuna gönderilmek üzere iki farklı dilekçe şablonu hazırlamışlar. Konu sizinde takdirinizde destek olabilmeniz ve bilgilendirme amaçlı açılmıştır.

Detaylı bilgi almak için özel mesajla bana ulaşabilirsiniz.

Web sitesinde yayınlanan açıklama :

" İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNDA TEKNİKERLER YER ALMALIDIR
6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanun'u adeta teknikerleri cezalandırmış, Kanun kapsamı dışında tutumuştur.

6331 Sayılı Kanun teknikerlerin İş Güvenliği Uzmanı olmasını bir kenara bırakın Teknik Eleman olarak dahi görmek istememiştir.

6331 Sayılı Kanunda madde değişikliği yapılarak teknikerler yetkilendirilmelidir.

Aşağıda yer alan dilekçeleri posta yolu ile ilgili makamlara göndererek mücadelemize destek olmanızı bekliyoruz. "

ilgili dilekçelere ulaşabileceğiniz adresler :

BAŞBAKANLIK MAKAMINA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU HK DİLEKÇE (http://www.tekniker.org.tr/FileUpload/ds91344/File/basbakanlik_is_sagligi_ve_guvenligi_lisans_dilekce _kampanyasi.docx)
http://www.tekniker.org.tr/FileUpload/ds91344/File/basbakanlik_is_sagligi_ve_guvenligi_lisans_dilekce _kampanyasi.docx

TBMM MAKAMINA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU HK DİLEKÇE (http://www.tekniker.org.tr/FileUpload/ds91344/File/tbmm_is_sagligi_ve_guvenligi_dilekce_kampanyasi.do cx)
http://www.tekniker.org.tr/FileUpload/ds91344/File/tbmm_is_sagligi_ve_guvenligi_dilekce_kampanyasi.do cx

Notlar :

*Konu her türlü (siyasi,küçük düşürücü, onur kırıcı ve aşağılayıcı yorumlar hariç) tartışmaya paylaşmaya ve sohbete açıktır.
*Teknikerler birliği bağımsız olmakla beraber her hengi bir siyasi parti kuruluş sendika ve sermayeye ait değildir ve propagandasını dahi yapmaz yapanı barındırmaz.
*Konu açılması için forum kurucusu Ömer Gedik bilgilendirilmiş ve tarafından onay alınmıştır.

GOXIN
27-03-2014, 12:44
Bilgilendirme için teşekkür ederim fakat bir eksik var gibi. Şöyle ki; eksikliği yazılmış ama olsa ne gibi bir faydası olacaktır o konu hakkında bilgi verilmemiş. Yani bundan sonra olursa ne faydası olacak? Bu konuya da açıklık getirebilir misiniz?

sessizgece
27-03-2014, 13:32
Bilgilendirme için teşekkürler Emrah
Yeni iş kanununda iş yerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundalar. Biz teknikerler bir çok haklar yanında bundan da faydalanamıyoruz. Bu nedenle yapılan girişime destek olmamız için hatırlatma yapmış sevgili Emrah.

Mobil cihaz

SerhatRCZ
27-03-2014, 13:47
Bilgilendirme için teşekkürler. Bir sorum olacaktı. İsg uzmanlık sınavları 1-2 senedir var bu hak önceden vardı şimdi mi ellerinden alındı teknikerlerin ? Yani bu zamana kadar alan isg uzmanı oldu mu ? Ve onların akıbeti ne olacak ? Yani bu kanun bundan sonrası için mi geçerli yoksa baştan beri mi böyleydi? Çünkü bende mühendislik mezunuyum ve ben mezun olduğumda bölüm okuyanlara bile hak vardı (mat-fizik-biyoloji). Şimdi teorik bir bölüm okuyana bu hak veriliyorken teknikerlik gibi adı üstünde teknik elemanlara bu hak verilmemesi tuhaf olmuş çünkü makine inşaat teknikerleri iş güvenliği konusunda eğitim alıyorlar. Bölüm mezunlarının da elinden alındı mı bu hak? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Eğitim sistemimizde ki garip durumlara yenisi eklenmiş!

reisG
27-03-2014, 14:11
Bu olay çok uzun bir konu. Önce sadece mühendislik diploması olanlar kurs ve sınav hakkı verdiler. Sonrasında şimdi mühendislik diploması veren ancak daha önce aynı bölümden farklı diploma alarak mezun olanlara hak tanındı. Şimdi daha başka mezunlara gidiyor. Tabii gelir imkanı olan bir konuda haliyle herkes o belgeyi almak istiyor.
Mesela Sehat sen bu kursa gidip sınavı da kazanırsan belgeyi alabilir sonrasında B ve A sınıfı belgeye kadar götürebilirsin.

SerhatRCZ
27-03-2014, 14:19
Bu olay çok uzun bir konu. Önce sadece mühendislik diploması olanlar kurs ve sınav hakkı verdiler. Sonrasında şimdi mühendislik diploması veren ancak daha önce aynı bölümden farklı diploma alarak mezun olanlara hak tanındı. Şimdi daha başka mezunlara gidiyor. Tabii gelir imkanı olan bir konuda haliyle herkes o belgeyi almak istiyor.
Mesela Sehat sen bu kursa gidip sınavı da kazanırsan belgeyi alabilir sonrasında B ve A sınıfı belgeye kadar götürebilirsin.

Abi o durumu ben biliyorum zaten sınıfımdan arkadaşlar B sınıfı bile oldu. Ancak geçenlerde çıkan bir yasayla o çok para kazanma dönemi bitti. Çünkü çalışanlara prim gününden hak vererek B ve A sınıfı sınavları yapıldı . Yani ilk isg işi çıktığında tüm türkiye de 100 tane bile A sınıfı uzman yokken şuan 7 bin tane var. Oyüzden artık bu maaş durumları da oldukça düştü. Ancak yapılan yanlış isg için çalışmayan kişiler sırf yıl doldurduğu için A sınıfı hakkı kazandı ve tehlikeli maddelerle onlar ilgilenecek bu büyük bir risk!!!

reisG
27-03-2014, 15:56
Serhat haklısın bu iş hergeçen gün boyut değiştiriyor. Mesela biz işimiz gereği yüksek riskli şirketiz. Hayatında gemiye binmemiş bir A sınıfı iş güvenlik uzmanının bizim dev tankerleri denetlemesi gibi komik bir şey sözkonusu.

sessizgece
27-03-2014, 16:17
Aslında isg her meslekde aynıdır. Denetlemeler, dikkat edilecek önlemlerin mantığı aynıdır. Önemli olan isg uzmanının sürekli kendini yenileyerek, teknolojiyi takip etmesidir.

Mobil cihaz

Emrah_06
27-03-2014, 20:07
Bilgilendirme için teşekkür ederim fakat bir eksik var gibi. Şöyle ki; eksikliği yazılmış ama olsa ne gibi bir faydası olacaktır o konu hakkında bilgi verilmemiş. Yani bundan sonra olursa ne faydası olacak? Bu konuya da açıklık getirebilir misiniz?

Faydası şu olacak, eğer meclis kanuna ekleme yaparsa teknikerler için tekniker vasfını kabul edilmiş olur. (ünvanımızı almış oluruz) En önemlisi İŞG uzmanı olmamız için yolumuz önümüz açılmış olur.

Bilgilendirme için teşekkürler Emrah
Yeni iş kanununda iş yerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundalar. Biz teknikerler bir çok haklar yanında bundan da faydalanamıyoruz. Bu nedenle yapılan girişime destek olmamız için hatırlatma yapmış sevgili Emrah.

Abi elbet bir gün devlette tanıyacak teknikerleri. Ön lisans diplomalarımızı hiçe sayıp teknisyen ve ara eleman olarak nitelendirmekten vazgeçecektir.

Bilgilendirme için teşekkürler. Bir sorum olacaktı. İsg uzmanlık sınavları 1-2 senedir var bu hak önceden vardı şimdi mi ellerinden alındı teknikerlerin ? Yani bu zamana kadar alan isg uzmanı oldu mu ? Ve onların akıbeti ne olacak ? Yani bu kanun bundan sonrası için mi geçerli yoksa baştan beri mi böyleydi? Çünkü bende mühendislik mezunuyum ve ben mezun olduğumda bölüm okuyanlara bile hak vardı (mat-fizik-biyoloji). Şimdi teorik bir bölüm okuyana bu hak veriliyorken teknikerlik gibi adı üstünde teknik elemanlara bu hak verilmemesi tuhaf olmuş çünkü makine inşaat teknikerleri iş güvenliği konusunda eğitim alıyorlar. Bölüm mezunlarının da elinden alındı mı bu hak? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Eğitim sistemimizde ki garip durumlara yenisi eklenmiş!

Serhat bu konu gündeme geldiğinde teknikerlerde yasa kapsamında olacaktı. Ne oldu da çıkartıldı bilemiyorum. Muhtemelen bir çok yetkimizin elimizden alınmasına sebep olan MMO odasının parmağı vardır. Amacımız özlük haklarımızı kazanmak ve yetki sahibi olmak. Çok güzel demişsiniz. Teknik eğitim alan kişilerin bu kapsamda uzak tutulması aptalca. Teknik eleman anlayışı fizikçi kimyacı ve baskı yaparak hak arayan ve hakkını alan teknik öğretmenlere ek teknikerler de olmalı kesinlikle.

Mesela biz işimiz gereği yüksek riskli şirketiz. Hayatında gemiye binmemiş bir A sınıfı iş güvenlik uzmanının bizim dev tankerleri denetlemesi gibi komik bir şey sözkonusu.

Abi sonuna kadar haklısın. Bu isg a-b-c sertifikaları kontrollü bir şekilde meslek meslek gruplandırılıp yetkilendirilmedir. Mesela sizin sektörünüz için bir kimyacı İSG uzmanı değil Gemi makinaları muh. isg uzmanı gelmedi. Bir makina teknikeri ise kolaylıkla bir üretim tesisini denetleyebilir. Burda kurumların ucuza kaçmak yerine emek sarf edip sektöründen bir isg uzmanı ile anlaşması gerekir.