PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1998 106 1.4 XR Beyaz

HamzaHakkı
24-03-2014, 20:05
Forumda çoğu kişinin bildiği gibi 4 aydır araba arıyordum 5000 lira bütçeyle başlamıştım ama 4 ay içinde bütçeyi biraz daha artırıp sevdiğim bir model olan 106 almak nasip oldu, bu süreçte bana yardımcı olan olmayan herkese teşekkürler. Ailenin ikinci Peugeot'unu aldık :) 193.000 Km'de 4. sahibinden Ankara'dan aldım aracı. Tek parça kaput değişeni var o da çıkma beyaz kaputla değişmiş. Fazla uzatmadan fotoğraflara geçelim. Çok fotoğraf çekemedim şimdilik ama zaten projeleri uygularken bol ol fotoğraf çekeceğim inşallah.

http://i.hizliresim.com/w1Q60b.jpg

http://i.hizliresim.com/epZbaz.jpg

http://i.hizliresim.com/w1Q63b.jpg

http://i.hizliresim.com/e70aLm.jpg

http://i.hizliresim.com/xARDb7.jpg

Sağ ön kapı kilidi bazen tutukluluk yapyordu kendim sökerek yağlayıp teli sıkışan yerden kurtarıp döşemeyi geri taktım. Sanırım orijinal izolasyonu üstündeki
http://i.hizliresim.com/e70aJm.jpg

Bu da araç içindeki sesi azaltmak için uygulayacağım izolasyon malzemesi normalde su yalıtımı için kullanılıyor fakat ses yalıtımına da destek oluyor.

http://i.hizliresim.com/epZbDN.jpg

TanerHoca
24-03-2014, 20:55
hayırlı olsun.güle güle kullan.

Yasin CCK
24-03-2014, 21:00
Hayırlı olsun, cok guzel cok temiz görünüyor :iyi

Tapatalk'tan...

HamzaHakkı
24-03-2014, 21:04
hayırlı olsun.güle güle kullan.

Sağolun hocam teşekkürler.

Hayırlı olsun, cok guzel cok temiz görünüyor :iyi

Tapatalk'tan...

Sağol Yasin abi, fotoğraflarda tam gözükmemiş ama ön kaputun boyasını pek sevmedim tekrar boyatmayı düşünüyorum.

ayı_boğan
24-03-2014, 21:11
Hayırlı olsun Hamza. Kazasız belasız sürüşler, Maşallah Aslan'a. Peugeot yazısını yapmışsın sanırım.

HamzaHakkı
24-03-2014, 21:16
Sağolasın Mert abi evet yapıştırdım her zaman orijinal en iyidir :)

kozanibo
24-03-2014, 21:24
Eliniz nasıl oldu dikiş felan atıldı mi? O yazı için elinizi kestiniz :(

mobil<10kbps

hamzahakki
24-03-2014, 22:22
Yok yok dikiş falan atilmadi, yazidan dolayi değil aracin bagajindaki trim parçayı sökerken oldu elim.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sessizgece
24-03-2014, 22:29
Maşallah. Tekrar hayırlı olsun. Bir ara yakından görürüm artık.

Mobil cihaz

Can ÖNEL
24-03-2014, 22:32
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. :nazar

hamzahakki
24-03-2014, 22:45
Maşallah. Tekrar hayırlı olsun. Bir ara yakından görürüm artık.

Mobil cihaz

Sağol abi uygun olduğun bi gün buluşalım inşallah.

hamzahakki
24-03-2014, 22:45
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. :nazar

Sağolun teşekkürler.

Ömer Gedik
24-03-2014, 22:56
106 orjinal haliyle çok güzel bir otomobil. Keyifle kullanmanı dilerim. Hayırlı uğurlu olsun. :nazar :)

hamzahakki
24-03-2014, 23:04
Sağol Ömer abi dediğin gibi 106 orjinal haliyle kalmali. Şu an aracın üstündeki jantlardan çok rahatsızım, parayı ayarlar ayarlamaz 206 cc janti alacağım.

mechanix
25-03-2014, 09:56
Hayırlısı olsun, maşallah çok temiz araç.
106'ları orjinal halleriyle seven insanları birarada görmek çok güzel oluyor.

reisG
25-03-2014, 10:13
Hayırlı olsun. Çok yerinde bir tercih. Araçta LPG var galiba. Bu arada XR modeli olması sebebiyle ön sis farı gibi donanımları da mevcut. Yavaş yavaş kozmetik eksikliklerini de tamamlarsın. Ömer'e bende katılıyorum. orjinal hali ile korunması yerinde olur.

hamzahakki
25-03-2014, 13:38
Sağolun teşekkürler her 106 orjinal kalmali bence :)

Evet LPG var kozmetik eksikliklerden önce daha uygun fiyata halledebileceğim yalıtım işine el attım, şu an arabanin arka kısmı sökülü halde detayli fotoğraflari akşam atarım inşallah.

EmRaH.
25-03-2014, 16:58
Ovvv çok sert :)

Harika Allah kaza bela vermesin . Bir 106 Tutkunu olarak çok sevindim . Kaça aldınız aracı sakıncası yoksa öğrenebilir miyim ?

orhun57
25-03-2014, 17:08
Hayırlı olsun güle güle kullanın yeni aracınızı. Maşallah gayet temiz araç. Yalıtım olayına gelince, bende kendi çabalarımla yalıtım yaptım o sırada benimde karşıma çıktı bu ürün. Lakin sizinde dediğiniz gibi kendisi su yalıtım ürünü. Bunun yerine size önerim benimde kullandığım echabon ses yalıtım süngeri. Yoğun bir yapısı var çokta başarılı bir ürün. Bir yapıştırıcı yardımı ile halledebilirsiniz. Benim aracım konusunda sonlara doğru görebilirsiniz. Yanmayan ve nem tutmayan bir yapısı var size sorun çıkartmaz.

Kazasız sürüşler dilerim.

HamzaHakkı
25-03-2014, 17:13
Çok sağolun teşekkürler. PM den yazdım fiyatı :)

HamzaHakkı
25-03-2014, 17:18
Hayırlı olsun güle güle kullanın yeni aracınızı. Maşallah gayet temiz araç. Yalıtım olayına gelince, bende kendi çabalarımla yalıtım yaptım o sırada benimde karşıma çıktı bu ürün. Lakin sizinde dediğiniz gibi kendisi su yalıtım ürünü. Bunun yerine size önerim benimde kullandığım echabon ses yalıtım süngeri. Yoğun bir yapısı var çokta başarılı bir ürün. Bir yapıştırıcı yardımı ile halledebilirsiniz. Benim aracım konusunda sonlara doğru görebilirsiniz. Yanmayan ve nem tutmayan bir yapısı var size sorun çıkartmaz.

Kazasız sürüşler dilerim.

Sağolun teşekkürler. Bu ürün ses kesmeden ziyade titreşim engelleyen bir ürün 106 larda bu yalıtım hiç bir yerinde yok normalde arabaların en altında bazı kısımlarda bu bant olur ve üstüne ses emici sünger konulur. Dediğiniz ürünü biliyorum üstüne ondan ya da onun başka bir modeli olan ses yalıtım süngeri vardı adını hatırlayamadım onla kaplayacağım.

Uygulama Fotoğrafları telefonda fakat elimi farkında olmadan 4 yerimden kestirdim şu an zor yazıyorum klavyeden akşama bilgisayara atıp yüklerim inşallah.

HamzaHakkı
25-03-2014, 22:10
Arabanın yakıtı ve performansı çok iyi Ankara'dan gelirken düz yolda 180 km/h gördüm biraz daha giderdi sanırım fakat yeni ve tanımadığım bir araç olduğu için zorlamadım 110 Km/h sabit hızla geldim çoğu zaman ve 16 kuruş yaktı bu dediklerimi almadan önce biri dese inanmazdım sanırım. Fakat özellikle 120 km/h den sonra arabanın içindeki yol sesi acayip artmaya başlıyor. Bu durum beni rahatsız etti ben de yalıtım yapmaya karar verdim. Önceki aracımda da buna benzer bir uygulama yapmıştım ve tecrübelerim vardı. Önceki aracımda önce içini komple boşaltmıştım fakat toplarken çoğu parçanın vidasını nasıl takıldığını unuttum ve zorlanmıştım bunun için bu aracımda parça parça yapmaya karar verdim.

Önce bagaj ve arka koltuk altı kısmından başladım. Buradaki parçaları sökmesi çok kolay diyebilrim aracı sökerken sadece t9 torx tornavida ve kurbağacık kullandım.

http://i.hizliresim.com/eXQn46.jpg

Önceki aracımda emilkot ve ziftli keçe uygulamıştım fakat yaptığı koku ve sağladığı yalıtım beni memnun etmemişti bu sefer bitüself kullandım bunu kullananlar daha memnun. Üstüne ayrıca yalıtımlı sünger de uygulanacak. Bu göürenen kısımlar için 1 top 10cm* 10 metre bitüself gitti umduğumdan çok gitti. Yarın bir top daha alıp perşembe günü devam edeceğim kalan kısıma.

http://i.hizliresim.com/e2XMP2.jpg

http://i.hizliresim.com/xBpVNL.jpg

Şu an bile arabanın arkasından gelen yol sesinde azalma oldu. Başka 106 kullananlarda da bu yol sesi sorunu var mı acaba?

Ömer Gedik
25-03-2014, 23:42
Tam 16 senelik A segmenti bir araçta pas yok dikkatinizi çekiyor mu? Bunu zaten biliyordum ama görüp tekrar tekrar teyit ediyorum. Bravo Peugeot :iyi

Bu arada yalıtım işinde başarılar. İşlem-sonuç paylaşımlarınız faydalı olacaktır. Birde desibelmetre bulsanız şahane olurdu. :)

hamzahakki
25-03-2014, 23:51
Evet pas yok benim de beğenimi kazandi bu durum. Detayli fotograflarla tekrar yalitim konusu açacagim inş. Desibel metre almayi ben de dusundum alacaktim ama simdi aklima telefonuma bu uygulamayi yukleyebilecegim aklima geldi :D yarin ölçecegim ve kayıt edecegim karsilastirma acisindan iyi olacak bu.

orhun57
26-03-2014, 01:37
Çok yakın bir arkadaşımda 106 gti var. Orijinalliğini koruyan ender bir gti olmasına rağmen dada ses var ama normal hızlarda çok değil, hızlanınca oluyor demeye çalıştığım yaştan dolayı normal bunlar fakat yol sesini sadece araç yapmaz lastiklerde çok büyük etkendir bu konuda bunu da göz önünde bulundurun bence.

Eliniz için üzüldüm, geçmiş olsun. Umarım en yakın zamanda iyileşir. Ellerinize sağlık diyelim...

hamzahakki
26-03-2014, 10:32
Evet benim aracımda da normal zamanda yavas giderken ses yok iç aksam parcalarindan ses gelmiyor zaten sadece yol sesi geliyor. Ön lastikler kis lastigi yeni takilmis arkalar eski jant lastik degistirecegim icin simdilik beklemede. Kesikler derin oldugu için bazen sorun yaşatiyor.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

mechanix
26-03-2014, 11:51
Elinize sağlık çok güzel uygulamalar oluyor.
120 km/h hızı geçince bizim 106'da da yol sesi sıkıntısı başlıyor, bu uygulamayı ben de yapacağım çok hoşuma gitti.
Bu sebeple detayları bekliyoruz.

Ömer, bu arada çok haklısın. Bir de Peugeot'ların kaporta yaramaz diye atıp tutarlar. Ama kaporta işinden anlayan ustalara sorduğunuz zaman özellikle 106'larda pas olayının olmadığını anlatırlar.
Hatta geçen bizim buralarda tanınan bir usta ile aynı konuyu konuşmuştuk.

406team
26-03-2014, 17:33
Maşallah aslana

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HamzaHakkı
26-03-2014, 17:37
Elinize sağlık çok güzel uygulamalar oluyor.
120 km/h hızı geçince bizim 106'da da yol sesi sıkıntısı başlıyor, bu uygulamayı ben de yapacağım çok hoşuma gitti.
Bu sebeple detayları bekliyoruz.

Ömer, bu arada çok haklısın. Bir de Peugeot'ların kaporta yaramaz diye atıp tutarlar. Ama kaporta işinden anlayan ustalara sorduğunuz zaman özellikle 106'larda pas olayının olmadığını anlatırlar.
Hatta geçen bizim buralarda tanınan bir usta ile aynı konuyu konuşmuştuk.

Detaylı fotoğraf ve anlatımla yeni konu açacağım inşallah hocam.

HamzaHakkı
26-03-2014, 17:38
Maşallah aslana

Sağolun teşekkürler siz de arıyordunuz sanırım 106 vaz mı geçtiniz? :)

406team
26-03-2014, 17:39
Çok aradım ama kafama göre bi araba bulamadım opel corsa aldım :)

HamzaHakkı
26-03-2014, 18:02
Çok aradım ama kafama göre bi araba bulamadım opel corsa aldım :)

Hayırlı olsun.

406team
26-03-2014, 18:03
Teşekkürler :))

hamzahakki
27-03-2014, 18:01
Arka kısmın bitüself yalıtımı bitti. Şimdilik bir tane fotoğraf ekleyeyim akşama yeni konu açacağım.:)

http://img.tapatalk.com/d/14/03/28/uqe4e4ah.jpg

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

SerhatRCZ
27-03-2014, 19:13
Hayırlı uğurlu olsun yeni Aslanınız. MaaşAllah , kazasız belasız kullanın :nazar.

Ömer Gedik
27-03-2014, 19:37
Sadece 106 için değil tüm arkadaşlara örnek olabilir bir çalışma çıkıyor bence. :iyi

HamzaHakkı
27-03-2014, 19:47
Hayırlı uğurlu olsun yeni Aslanınız. MaaşAllah , kazasız belasız kullanın :nazar.

Sağolun teşekkürler.

HamzaHakkı
27-03-2014, 19:48
Sadece 106 için değil tüm arkadaşlara örnek olabilir bir çalışma çıkıyor bence. :iyi

Evet abi bence de her marka araç sahibi yapmalı uygulamayı, ben ilerde 407'nin davlumbaz içlerine de yapmayı düşünüyorum.

HamzaHakkı
13-05-2014, 12:29
Epeydir kafamda sorun olan, aracın yol tutuşunu berbat bir hale getiren, hatta arabamı sattırmayı düşündüren torsiyon sorununu sonunda ortadan kaldırdık. Arabayı cumartesi günü sabah 8'de sanayi'ye götürdüm önce bir fiyat araştırması yapmak için bir kaç esnaf dolandım. Gittiğim esnaflar tanıdık olmasına rağmen çok uçuk fiyatlar çektiler. Kimi 200 TL kendi işçiliğine, 200 TL torna işçiliğine istedi. Neyse ki yetkili servisten ayrılan, yine tanıdık bir tamirciye aracı verdim işini gayet güzel yaptı.

Torsiyonu sökmeden önce fotoğraf çekmeyi unuttum fakat durum epey kötü olmuş, sol arka teker aşırı şekilde sallanıyordu elle oynadığımız zaman. Aşağıdaki fotoğrafı yapıldıktan sonra çektim tamirden önce amortisör burç kısmından çıkmış sadece 3'te 1 lik kısmı amortisörü tutuyordu, yol tutuşunu etkileyen en önemli faktör de buydu. Fakat amortisörler sağlamdı ve burçlar tek satılmıyordu. Ben de Boxer'ın amortisör burcunun 106'ya uyacağını düşündüm ve öyle de oldu, sanki orjinalmiş gibi yerine oturdu. Eğer sadece arka amortisör burcu lazımsa Peugeot Boxer'ın burcunu takabilir, hatta Partner'ın burcu da uyar diye düşünüyorum.

http://i.hizliresim.com/jJQnXL.jpg

SAbah 8'de gittiğim sanayiden akşam 5'de çıkabildim. Gerçi aracı 11'de sökmeye başladık. Araç sabah 11'den akşam 5'e kadar lift'te kaldı :)

http://i.hizliresim.com/DXyJd3.jpg

Araba artık arka lastiklerim eski olmasına rağmen yolu iyi tutuyor, virajlarda güven veriyor.

Toplamda maliyeti şu şekilde oldu:

Torsiyon sökme takma: 130 TL
Torsiyon bilyelerinin takılması+ torsiyonun tamir edilmesi+ Amortisör burçlarının takılması: 100 TL
Torsiyon tamir seti çift taraf: 45 TL
Amortisör burcu İki adet:10 TL
İki adet egzoz lastiği: 5 TL
-------------------------------------- +
TOPLAM: 290 TL

Yasin CCK
13-05-2014, 12:33
Hayırlı olsun. Temiz temiz orjinal kullanmaya devam ;)

HamzaHakkı
13-05-2014, 12:38
Hayırlı olsun. Temiz temiz orjinal kullanmaya devam ;)

Sağolasın abi, kullanıyoruz şimdilik bakalım ama gönlüm tek kapı 206 lara doğru kaymaya başladı. 106 dan da pek ayrılmayı düşünmüyorum, aramızda bir bağ oluştu :) bakalım hayırlısı olsun.

307bursa
13-05-2014, 12:41
Hayırlı olsun istediginizin olması sevindirici keyifli günlerde kullanin

Teknolojinin Gözünü Seveyim :-)

Ömer Gedik
13-05-2014, 12:41
Çok çok uygun halledilmiş.Güle güle kullan.

HamzaHakkı
13-05-2014, 12:47
Hayırlı olsun istediginizin olması sevindirici keyifli günlerde kullanin

Teknolojinin Gözünü Seveyim :-)

Sağolun teşekkürler.

Çok çok uygun halledilmiş.Güle güle kullan.

Sağol Ömer abi.

ayı_boğan
13-05-2014, 13:56
Hayırlı olsun Hamza, güle güle kullan,kazasız belasız Maşallah:nazar aslında araç ile sahibi arasındaki bağ önemli.belki 106 kendini sattırmaz bu bağdan dolayı :)

HamzaHakkı
13-05-2014, 14:25
Hayırlı olsun Hamza, güle güle kullan,kazasız belasız Maşallah:nazar aslında araç ile sahibi arasındaki bağ önemli.belki 106 kendini sattırmaz bu bağdan dolayı :)

Sağol abi. Aslında satmamak için bir çok sebep var, şehir içi 18 kuruş yakması, küçük olması sebebiyle trafikteki avantajı, parçasının ucuz olması, sorun çıkartmaması vs. Ama tek kapı beyaz 206 alıp RC görünümü verip kullanmayı düşünüyorum. Bu da büyük bir zevktir diye düşünüyorum. :) Kısmet diyelim satacak olsam da bir iki ay daha binerim.

sessizgece
13-05-2014, 14:44
Hamza hayırlı olsun. Boxer burcu iyi aklına gelmiş. İşi çözmüşsün.

HamzaHakkı
13-05-2014, 14:48
Hamza hayırlı olsun. Boxer burcu iyi aklına gelmiş. İşi çözmüşsün.

Sağol abi. Sürekli bu işin içinde olunca bazı şeyleri böyle uydurabiliyoruz :)

tetiksoner
13-05-2014, 14:57
hayırlı uğurlu olsun...kazasız ve cezasız sürüşler...

HamzaHakkı
13-05-2014, 15:05
hayırlı uğurlu olsun...kazasız ve cezasız sürüşler...

Sağolun teşekkürler cümlemize.

TanerHoca
13-05-2014, 17:26
hayırlı olsun. güvenli sürüşler :iyi

HamzaHakkı
13-05-2014, 18:40
hayırlı olsun. güvenli sürüşler :iyi

Sağolun hocam teşekkürler.

HamzaHakkı
27-06-2014, 21:14
Dün başka bir aracı çalıştırmak için 106 dan takviye yaptık fakat sonra 106 bir kere çalıştı sonra hiç çalışmadı. Olay sanayide olunca direk ustaya götürdüm aracı bilgisayara bağlayıp arızaya bakacaktık fakat bilgisayar aracın beynini görmüyor. 3 tane bilgisayarda denedik sonuç aynı. Usta beyin tamiri yapan birine götürdü beynin kendi yazılımını silebileceğini söyledi tekrar araca yazılım yükleyeceğini söyledi acaba dediği gibi mi olmuştur bilgisi olan var mı?

StilGammni
27-06-2014, 22:57
ne yapacağını bilen ellerde olması bu 106 için epey sevindirici :)

Ömer Gedik
27-06-2014, 23:02
Dün başka bir aracı çalıştırmak için 106 dan takviye yaptık fakat sonra 106 bir kere çalıştı sonra hiç çalışmadı. Olay sanayide olunca direk ustaya götürdüm aracı bilgisayara bağlayıp arızaya bakacaktık fakat bilgisayar aracın beynini görmüyor. 3 tane bilgisayarda denedik sonuç aynı. Usta beyin tamiri yapan birine götürdü beynin kendi yazılımını silebileceğini söyledi tekrar araca yazılım yükleyeceğini söyledi acaba dediği gibi mi olmuştur bilgisi olan var mı?

Yazılım ile bu tarz işlemler yapıyorlar mı bilmiyorum ancak beyin tamiri yapıyorlar. Aracın benzin pompası çalışıyor mu baktın mı?

HamzaHakkı
27-06-2014, 23:05
Yazılım ile bu tarz işlemler yapıyorlar mı bilmiyorum ancak beyin tamiri yapıyorlar. Aracın benzin pompası çalışıyor mu baktın mı?

Yok abi çalışmıyor ilk kontağı çevirince ses gelmesi lazım ya gelmiyor.

HamzaHakkı
27-06-2014, 23:07
ne yapacağını bilen ellerde olması bu 106 için epey sevindirici :)

Sağolun teşekkürler elimizden geldiğince orjinale sadık şekilde biniyoruz. :)

Ömer Gedik
28-06-2014, 08:07
Yok abi çalışmıyor ilk kontağı çevirince ses gelmesi lazım ya gelmiyor.

Benzin pompasını söküp soketini kontrol ettir önce elektrik geliyor mu diye? Eğer gelmiyorsa beyin olabilir ancak elektrik geliyorsa pompadandır.

HamzaHakkı
28-06-2014, 08:29
Benzin pompasını söküp soketini kontrol ettir önce elektrik geliyor mu diye? Eğer gelmiyorsa beyin olabilir ancak elektrik geliyorsa pompadandır.
Beyin tamire verildi abi. Usta bir çok yeri kontrol etti soket kablo vs. Çoğu yere elektrik gelmiyor. Bobinler ateşleme yapmıyor mesela.

HamzaHakkı
28-06-2014, 18:13
Beyin tamirinden sonra araç yine beyni sıfırladı tekrar araştırıldı sorun benzin deposunun üstündeki dalgıç pompasından çıktı pompa kısa devre yapiyor ve beyni tekrar bozuyor. Dalgıç pompa değiştirildi ve sorun düzeldi

HamzaHakkı
07-12-2014, 00:09
Bir yıla yakın bir süre beraber olduğum aracımı 206 almak için satıyorum :( Sizlere de söylemeden satmayayım dedim. Forumdan düşünen olursa elimden geleni yaparım.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-sahibinden-bakimli-1998-106-xr-190991967/detay/

ayı_boğan
07-12-2014, 16:03
Hayırlı satışlar Hamza, 206'ya kısa zamanda kavuşman dileğiyle

HamzaHakkı
07-12-2014, 18:07
Hayırlı satışlar Hamza, 206'ya kısa zamanda kavuşman dileğiyle

Sağol abi inşallah.

sessizgece
07-12-2014, 21:11
hayırlısı olsun hamza. umarım iyi bir 206 bulursun

HamzaHakkı
10-12-2014, 11:36
hayırlısı olsun hamza. umarım iyi bir 206 bulursun
Sağol abi inşallah bulabilirim.

HamzaHakkı
26-01-2015, 19:40
Bugün üzülerek de olsa 106'mı sattım :( 206 alacağım için üzüntümü bastırmaya çalışıyorum. 206 aramaya başladım temiz ve bütçeme uygun bir tane denk gelirse alacağım inşallah. Çevrenizde 206 sahibi olup da satmayı düşünen varsa talip olabilirim. :)

elbruz
04-10-2016, 19:23
Çok sağolun teşekkürler. PM den yazdım fiyatı :)

Bende de aynı araçtan var bir kaç sorum var yardımcı olur musunuz?