PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam çizikleri

γuяdaeя
04-05-2010, 00:10
Gündüz pek farkedilmiyor ama gece karanlıkta dışarıdan vuran ışığın etkisiyle camlardaki çizikler o kadar bariz belli oluyor ki... Özellikle yan camlarda dikey oluşan cizikler çok can sıkıcı. Araba kirliyken cam açmamak lazım anlaşılan ???

Abdullah
04-05-2010, 10:54
Gündüz pek farkedilmiyor ama gece karanlıkta dışarıdan vuran ışığın etkisiyle camlardaki çizikler o kadar bariz belli oluyor ki... Özellikle yan camlarda dikey oluşan cizikler çok can sıkıcı. Araba kirliyken cam açmamak lazım anlaşılan ???

Aynen Yurdaer abi aracı ilk aldığımda bir arkadaşım söylemişti bak dikkat et yoksa hep çiziliyor demişti. Bende fazla yok ama yinede can sıkıyor.

Gökay
04-05-2010, 13:14
Katılıyorum bu noktaya şöyleki,
Bir dönem Yaris sahibiydim.İlk kasalarından bahsediyorum.Onda cam ve fitiller temas etmiyordu.Haliyle çizilme şansıda yoktu.
Ama mesela yağmurlu havada biz camı açıyoruz hoopp butun suyu fitiller çekiyo ya,Yaris'te cekmezdi temas etmediği için yağmurda zorluk yaşardın bazen..

reisG
04-05-2010, 13:38
Bende araç kirli ve tazolu iken camları açmamaya gayret ediyorum. yıkarkende mutlaka cam çerçevesini içlerine kadar temizliyorum.

Ömer Gedik
06-05-2010, 23:48
Cam da oluşan çizikler için cam pastaları mevcut veya normal pasta da bir nebze faydalı olabiliyor.

Ömer Gedik
06-05-2010, 23:51
Autoglym den bir örnek

http://www.autoglym.com/engb/product-proddetail.asp?v06VQ=FE&Range=1

otmotvmhndsi
07-05-2010, 00:13
Camda oluşan çizikler silecek kaynaklı ya da açma kapama kaynaklı ise bir nebze olsun geçirilebiliyor. Özel Glass Polish ürünleri ile temizlik yapılıyor. Ancak cam yüzeyi- boya yüzeyi gibi yumuşak bir yüzey olmadığı için aşındırarak temizleme ya da çizikleri giderme olayı standart pasta lar ile olacak iş değil.

Cam çizikleri için camın birleşim maddelerinden biri olan " CeriumOxide " tozu belli oranda suya karıştırılıp özel uygulama makinası ile camı aşındırarak çizikleri sıfırlayabiliyorsunuz... Ancak bu uygulamaya TR de rastlamadım. UK ve USA bazlı birkaç sitede ceriumoxide satanlar var ancak uygulaması kesinlikle profosyonellik gerektiren bir işlem...

Ömer Gedik
07-05-2010, 00:46
Cutting seviyesi yüksek pastalarda bir nebze çizik azaltma yapılabiliyor ama her çizik türü için değil tabiki zaten diğerleri için de bir nebze demiştim. :)

otmotvmhndsi
07-05-2010, 08:38
Cutting seviyesi yüksek pastalarda bir nebze çizik azaltma yapılabiliyor ama her çizik türü için değil tabiki zaten diğerleri için de bir nebze demiştim. :)

Cutting seviyesi yüksek pastalar düzeltme yerine çiziyor. İçerdikleri büyük tanecikler normalde vernik tabakası aşınırken küçülüyor. Ancak camda aşınan birşey olmadığı için küçülen tanecikler olmuyor. Dolayısıyla çizikler giderilmediği gibi taneciklerin camı çizme olasılığıda var...

Abdullah
07-05-2010, 09:43
hmm bilmediğimiz birşey daha öğrendik teşekkürler arkadaşlar.

BahadırALTUN
07-05-2010, 12:38
Benim ön camla ilgili problemim var. 15.000 km oldu ve ön cam şimdiden noktacıklarla kaplandı.
Sonu nereye varır bilmiyorum.
Önceki aracı neredeyse bu sebeple sattım desem doğru olur. Şimdi yine aynısı .

Abdullah
07-05-2010, 12:48
Benim ön camla ilgili problemim var. 15.000 km oldu ve ön cam şimdiden noktacıklarla kaplandı.

bizim araçların camları çok yatık olduğundan taşlar direk camda sanırım bu aracı da o yüzden satacaksın Bahadır abi ;(

Ömer Gedik
07-05-2010, 15:46
Berker Vutting Seviyesi yüksek derken 10/10 gibi değerlerden bahsetmiyorum.

otmotvmhndsi
07-05-2010, 22:44

otobanda biraz(CIK) hızlı gitmekten kaynaklı sinek çarpmalarından dolayı olabilir mi acaba?

BahadırALTUN
07-05-2010, 22:48
Olabilir tabi neden olmasın ;)

TanerHoca
08-05-2010, 06:32

camı değiştirtmek daha pratik ve ekonomik bir çözüm olabilirdi :D

ali-34
08-05-2010, 10:00

haha koptum ;D ;D

BahadırALTUN
08-05-2010, 12:48

hocam camı tek satmayız dediler :D bende baktım araç 161000 km olmuş . Komple arabayı değiştireyim dedim. ;D

TanerHoca
08-05-2010, 14:56

hocam camı tek satmayız dediler :D bende baktım araç 161000 km olmuş . Komple arabayı değiştireyim dedim. ;D

en iyisini yapmışsın.çok sürmez bu da kısa sürede o kilometreleri görür gibi geliyor bana. ;)