PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meram OTOGAZ hakkında fikriniz.

Emrah_06
11-02-2014, 23:40
Bugün ufak bii yolculuk yapmam gerekti aslanımla Ankara dan Eskişehir yönüne biraz LPG vardı biterse benzinle giderim diye düşünüp her zaman yakıt aldığım opeti geçtim ( her zaman aynı istasyon ve aynı pompa ) yolda LPG bitti önce uyarı verdi bi süre sonra tamamen tank boşaldı ve araç benzine geçti. Var olan benzine kıyamadım (zaten yetmeyecek gibiydi). Yolda opet aradım ama yolum üzerinde yoktu. (shell de yoktu). Bende gittim Meram otogaz dan LPG aldım. ( Opette 2,76 iken meram da 2,56 idi litre fiyatı). Daha önce de tankı tamamen boşaltıp bir çok kez LPG aldım ( tankım 48 litre simit). Tamamen boşken 34-35-36 litre falan yakıt alırken bugün enteresan bir şekilde 44 litre civarında yakıt aldı. Kafam karıştı aynı koşulda maximum 36 litre yakıt alan aracım bu sefer nasıl 44 litre aldı diye ?

Bu konuda sizin bir fikriniz var mı ?

Belki psikolojik ama o yakıttan sonra aracımın performansı olumsuz değişti gibi geldi bana. Ve Pompacıya da neden ucuz diye sorduğum da biz dağıtıcı firmayız ondan ucuz ve diğer gazlara göre daha fazla yol yaparsın dedi.

jerpelea
12-02-2014, 01:46
Hocam tankınız 48 litreseyse ve tamamen boşalmışsa bence tabancayı biraz zorlayarak 44 alması normal. Acaba normalde sürekli aldığınız yerde tabanca atınca tekrar basıyolarmı gaz ? Birde sürekli depoyu boşaltmadan alıyorsanız içinde 4-5 litre kalıyorsa ve 35-36 litre yakıt alıyorsa zaten toplamda 40 41 litreye tekabül ediyordur. Tabancayıda ilk atıştan sonra zorlamıyolarsa normal bir durum bence. Tabi bu benim fikrim çünkü eski aracım renault 9unda 36 litre tankı var ve depoyu sonuna kadar boşaltıp fullettirince 32 litre falan alıyor.

Emrah_06
12-02-2014, 02:00
Şimdi şöyle güvenlik açısından şamandıra yüzde 80 seviyesine ayarlıdır hep. Tankların yüzde 20 si boş kalır. Ben lpg tankı ayarından yüzde 75 dolacak şekilde ayarlattım.

48 litrenin yüzde 75 i 36 lt yapar. Şamandıradan max. 36 litre olunca ses gelmeye başlar ve keseriz gaz pompalamayı şamadırayı zorlamamak için babamdan alışkanlık kaldı. Bugün 44 litre de kaldı. Belki zorlasam 50 55 litre bile alabilirdi orada. Ama şunu merak ediyorum niye neden böyle oldu 36 da kalması gerekirken 44 de kaldı :S

Yasin CCK
12-02-2014, 09:00
Tank tamamen boşaldığı için normal bir durum bence de. Dağıtıcı ve ucuz olması konusunda doğru söylemiş pompacı.

parkmen
12-02-2014, 09:10
Depo içerisindeki şamandıra çok kaliteli dahi olsa, lpg aldığınız pompanın basınç ayarı yüksekse dolumu engelleyemeye bilir. LPG kullanıcılarının çoğunun başına gelir bu. Birde gaz eğer soğuksa depo daha çok alır gaz büzüşmüştür çünkü. Lpgnizi daima aynı istasyonun aynı pompasından almaya gayret gösterin birde litre bazında değil de örneğin 36 litre kaç lira ediyorsa onu hesaplayarak Tl bazında alın gazı. Ayrıca depoyu aşırı doldurmak ligde iyi değildir çünkü lpg sisteminde lpg motora bir pompa yardımıyla değil kendi basıncı ile yürür tank içerisinde sıkıştırma ne kadar fazla ise o oranda gaz motora ilerlemeye çalışır ve buda bir nebzede olsa çok yakmaya neden olur.

Tapatalk...

bacadir68
12-02-2014, 09:10
Bazı dağtıcı firmalar karışım oranını kendi talepleri doğrultusunda değiştire biliyorlar. Muhtemelen aldığınız gazın propan oranı biraz düşüktür.

Pompanın basıncı 8-10 bar aralığında değilde daha yüksekse çok gaz basar, sizin iş böyle olmuş olabilir.