PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stop & Start sistemi sorunu

jerpelea
29-12-2013, 23:26
Merhabalar,
Aracım 2013 Peugeot 308 112 Hp Auto6R. Aracımda mevcut olan stop & start sistemi (eco mod) son zamanlarda devreye hiç devreye girmiyor.
Aracımla herhangi bi yerde duraklama yaptığım zaman ECO mod ışığı yanıp sönüyor fakat motoru durdurmuyor. Öncelerinde böyle bi sorun yoktu duraklama yaptığım anda ECO ışığı 2-3 kez yanıp söner sonra motor stop ederdi. Sorunu çözemedim bir türlü. Herhangi bir arıza ışığı falan yanmıyor. Kitapçığında yazan ECO modun devreye girmesini engelleyecek şeylerde yok. Çok denemeler yaptım fakat ECO'yu devreye sokamadım. Klima açıkken denedim, kapatıp 1 km gidip denedim, motor soğukken denedim sıcakken denedim agresif kullanıp denedim sakin kullanıp denedim ama yok sürekli ışık yanıp sönüyor motor çalışmaya devam ediyor. Şuan memlekette değilim aracım yatıyor 2 hafta sonra aslana kavuşup tekrar duruma bakacağım olmazsa servisle görüşeceğim gerçi görüştüm fakat kitapçığı inceleyin orda ECO'nun devreye girmemesinin sebepleri yazar dediler.

Sizlere sormak istediğim böyle bir sorun yaşayan var mı ? Bir de araçtaki yakıt miktarı bu stop&start sistemini etkiler mi ? Çeyrek depodan biraz az yakıt vardı aracımda ama yakıt uyarısı verecek kadarda az değil. 1 ay süreyle araç yatacağı için yakıtı tazelemek istemedim. Gerçi sistemin amacı zaten tasarruf yakıtın az olmasıyla ilgili midir diye sormak saçma oldu ama.. :)

Can ÖNEL
29-12-2013, 23:38
Klima yüksek seviyedeyken bizimki genelde çalışmıyor. Ancak sizinki bu sebepten değilmiş. Yanıp sönmesi zaten devreye girmeyeceğinin göstergesidir. Hava sıcaklığı kaç derecelerde, araçla en uzun kaç km yol gittiniz tek seferde?

307sw
29-12-2013, 23:43
aracınız da sorun yok. sorun; sizin de söylediğiniz gibi aracınızın 2 günde bir veya daha uzun süre yatması. aracınızı hergün kullandığınızda sorun ortadan kalkacaktır. 3008 aracımız var. haftada 3 kez anca trafiğe çıkar, ve ilk çıktığı gün çalışmıyor ancak yapılan kilometreye bağlı olarak devreye giriyor.

asdfg112
29-12-2013, 23:47
hava soğukken motor biraz ısınana kadar girmeyebilir, siz bunu denediğiniz için sizin sorun bundan değil muhtemelen.

ikinci girmeme sebebi de akünün güç kaybetmesi. uzun süre arabanızı kullanmadığınız veya motor kapalıyken çok uzun süre müzik felan gibi güç gerektiren şeyler yaptınız mı? telefon şarj etmek gibi?

eğer akü güç kaybettiyse değişmesi gerekebilir. Ankara Fatih Peugeot'a geçen hafta sordum 750 lira dediler s&s aküsü için, ayrıca garantisinin de 3bin km veya 6 ay olduğunu söylediler. genel merkeze mail attım, bana geri döndüler ve akünün iki yıl garantisi olduğunu bu süre içinde bir problem yaşanırsa ücretsiz değişmesi gerektiğini belirttiler.

benim akümde herhangi bir sorun yok sadece meraktan bunları sordum :) ilerde mutlaka başıma gelir diyerek

jerpelea
29-12-2013, 23:51
Klima yüksek seviyedeyken bizimki genelde çalışmıyor. Ancak sizinki bu sebepten değilmiş. Yanıp sönmesi zaten devreye girmeyeceğinin göstergesidir. Hava sıcaklığı kaç derecelerde, araçla en uzun kaç km yol gittiniz tek seferde?

Cevabınız için teşekkürler. Normal zamanlarda pek dikkat etmediğim için yanıp söndükten sonra devreye girdiğini sanıyordum :) 2. bi aracımız olduğu için bu yeni arabayı şehir içi pek kullanmıyoruz. Yani bu ECO olayını denerken inat edip şehir içi 25-30 km civarı yapmışımdır sonra baktım devreye girmiyor aracı çektim garaja bıraktım öyle şuan memlekette değilim gidince tekrar bakacağım.

aracınız da sorun yok. sorun; sizin de söylediğiniz gibi aracınızın 2 günde bir veya daha uzun süre yatması. aracınızı hergün kullandığınızda sorun ortadan kalkacaktır. 3008 aracımız var. haftada 3 kez anca trafiğe çıkar, ve ilk çıktığı gün çalışmıyor ancak yapılan kilometreye bağlı olarak devreye giriyor.

Hocam sanırım sizin dediğinizden kaynaklanıyor üst mesajımda da yazdığım gibi 2. bir aracımız olduğu için şehir içi sürekli onu kullanıyoruz pejo ise haftada 2-3 kez trafiğe çıkıyor. Özellikle son zamanlarda haftada 1 çıkmaya başlamıştı zaten bu eco sorunu da o zaman baş gösterdi. Daha doğrusu sizin dediğiniz gibi sorun değil aracın yatmasından kaynaklı birşey. Cevabınız için teşekkür ederim.

hava soğukken motor biraz ısınana kadar girmeyebilir, siz bunu denediğiniz için sizin sorun bundan değil muhtemelen.

ikinci girmeme sebebi de akünün güç kaybetmesi. uzun süre arabanızı kullanmadığınız veya motor kapalıyken çok uzun süre müzik felan gibi güç gerektiren şeyler yaptınız mı? telefon şarj etmek gibi?

eğer akü güç kaybettiyse değişmesi gerekebilir. Ankara Fatih Peugeot'a geçen hafta sordum 750 lira dediler s&s aküsü için, ayrıca garantisinin de 3bin km veya 6 ay olduğunu söylediler. genel merkeze mail attım, bana geri döndüler ve akünün iki yıl garantisi olduğunu bu süre içinde bir problem yaşanırsa ücretsiz değişmesi gerektiğini belirttiler.

benim akümde herhangi bir sorun yok sadece meraktan bunları sordum :) ilerde mutlaka başıma gelir diyerek

3 hafta kadar önce en son denemiştim şuan memlekette değilim. Evet dediğiniz gibi araç son zamanlarda yatıyordu bazen can sıkıntısına gidip müzik dinliyordum 10 dk sonra falan kendini kapatıyordu tasarruf modu diyerek. Sonrasında aracı 5-10dk rolantide çalıştırıp sonra kapatıp eve gidiyordum. Bu arada akünün çok fazla güç kaybettiğini düşünmüyorum araç 3bin km'de ağustos ayında almıştık ama gidince kontrol ederim akü şarj aletim var aküde yatmadan dolayı azalma olduysa onunla tamamlarım sanırım. Ayrıca 750 lira çok pahalıymış nasıl bir aküymüş bu ben 150 200 arası birşeydir diye tahmin ediyordum :)
Sorun bu sebeplerden kaynaklı heralde aracın uzun süre yatması falan. Memlekete gidince bakacağım sorun sebebine. Yatmadan mı kaynaklı akünün azalmasından mı yoksa farklı bir sebep mi ...

asdfg112
30-12-2013, 00:53
Varta bosch ve inci akünün s&s sistemi için ürettiği akuler de var. Bunların fiyatları da 250 350 arası değişiyor. Yani servis malına muhtaç olmasak da pahalı bir ürün, ama yaptırdığı tasarrufa değiyor şehirde.

ME173X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

jerpelea
30-12-2013, 01:00
Anladım bilgi için teşekkür ederim akü olayını hiç araştırmamıştım bunu öğrendiğim iyi oldu ben standart akülerden zannediyordum dediğiniz gibi s&s sistemi için özel aküler varmış.

Can ÖNEL
30-12-2013, 11:58
Aküyü ben de standart sanıyordum. Demekki farklıymış. Öğrendiğim iyi oldu. Dilerim bu akü'de önceki araç gibi sağlam çıkar. Önceki 207 orj. aküyle 6.5 yıl yola gitti ve tek seferde marş alırdı.

jacobo
30-12-2013, 13:46
eco moda girebilmesi öncelikle rejenerasyon sürecini tamamlayabilmesi ile ilgilidir.
aracınızı tam çalışma sıcaklığına getirmeden kısa mesafede kullanıyorsanız bu tip belirtiler ile karşılaşmanız doğaldır.
ileri vadede tıkalı DPF ile haşır neşir olmamanız adına arasıra otobana çıkıp biraz sıkıştırmanızı tavsiye edebilirim.

Taylan43
30-12-2013, 15:03
Kış olduğu için kaynaklanıyor olabilir. Uzun yola çıktığımda eco mod çalışmakta fakat şehir içinde yaptığım kmlerde eco mod çalışmıyor. Bunu geçen kışta yaşamıştım. Aracınız gerekli sıcaklığa ermeden eco mod çalışmıyor.

jerpelea
30-12-2013, 15:53
eco moda girebilmesi öncelikle rejenerasyon sürecini tamamlayabilmesi ile ilgilidir.
aracınızı tam çalışma sıcaklığına getirmeden kısa mesafede kullanıyorsanız bu tip belirtiler ile karşılaşmanız doğaldır.
ileri vadede tıkalı DPF ile haşır neşir olmamanız adına arasıra otobana çıkıp biraz sıkıştırmanızı tavsiye edebilirim.

Cevap için sağolun. Evet dediğiniz DPF tıkanma olayını arabayı alırken aracı tanıtan kişi anlatmıştı bende ara sıra imkan buldukça sıkıştırıyorum aracı .

Kış olduğu için kaynaklanıyor olabilir. Uzun yola çıktığımda eco mod çalışmakta fakat şehir içinde yaptığım kmlerde eco mod çalışmıyor. Bunu geçen kışta yaşamıştım. Aracınız gerekli sıcaklığa ermeden eco mod çalışmıyor.

Aynen dediğiniz sebepten kaynaklanıyormuş, bilgi için teşekkürler.

suat3
30-12-2013, 16:32
Aynı sorunu geçen kış yaşamıştım. Bu nedenle üç dört sefer servise gittim. Hatta arabayı iki kere serviste bıraktım tüm araştırmalar yapıldı sistemle ilgili bir problem bulunmadı. Akünün yeterince şarj olmadığını söylediler. Aküyü bir gün şarj ettikten sonra bir problem kalmadı. Zaten havalarda ısınmıştı o zamana kadar. Akünün değişmesi gerekiyormuş. Garantiden değişmeyeceğini ve yaklaşık bin lira fiyatının olduğunu söylediler. Bende o şekilde bıraktım. Şimdi durum şöyle çok soğuk havalarda devreye girmiyor. Bugün ankara da hava 15derece arabayı yarım saat kullandıktan sonra devreye girmeye başladı. Bence bu akü olayı kronik bir sorun halini alacak. Pejo nun stop start sisteminde kullandığı aküler bu sisteme yeterli değil. Başka bir forumda da bu sorunu yaşayanlara rastladım.

jerpelea
30-12-2013, 17:39
Hocam sorun yaşadığınız araç imzanızdaki 2011 model araç ise kısa bi sürede akü problemi olması enteresan. Ayrıca akü değişiminin 1000 lira gibi bi fiyatı bulması düşündürücü. Çünkü Stop&Start sistemini destekleyen aküleri araştırdığımda inci ve mutlu aküler 250 300 lira arasında değişiyor. İnş. kronikleşen bir sorun halini dönüşmez. Bende internette biraz araştırdım ve benim gibi aracını hafta 2-3 kez kısa mesafe kullanan yani genelde araçları yatan kişilerin başına gelmiş bu sorun. Akü şarj aletim var 'black&decker bdv090' diğer aracımın aküsünde kullanıyorum şarj etmesi biraz uzun sürüyor örneğin boşalmış 65 amper mutlu aküyü 40 saatte komple şarj etti herneyse acaba pejonun aküsü içinde kullanabilirmiyim diye merak ettim. Bu arada benim aracın garantisini uzatmıştık 4 yıl garantili toplamda. Acaba akünün ayrı bir garantisi mi var ve varsa süresi ne kadar ?
Zaten servis fiyatı çok fazlaymış ben kendim S&S sistemine ve aracıma uygun akü alıp taktırsam garanti dışı kalır mı acaba aracım..Bu akü işi iyice kafamı kurcalamaya başladı.

reisG
30-12-2013, 17:41
Kızkardeşimin Evo'sunda da S&S sistemi var arıza vermesinden bıktı artık sürekli off düğmesine basılı kullanıyor. istanbul trafiğinde hiçbir faydası yok sadece çalışan sistemleri bozmaya yarıyor.

jerpelea
30-12-2013, 17:44
Kızkardeşimin Evo'sunda da S&S sistemi var arıza vermesinden bıktı artık sürekli off düğmesine basılı kullanıyor. istanbul trafiğinde hiçbir faydası yok sadece çalışan sistemleri bozmaya yarıyor.

Aracı ilk aldığımda da bu konuyu merak etmiştim sıkışık trafikde araç sürekli stop edip tekrar çalışıyor yani 1 dk içinde nerdeyse 20-25 kere araç durup çalışmıştı, sonra kapatmıştım s&s'i arabaya bişey olacak diye sonra dedim bunu yapan mühendisler düşünmüştür heralde bunu ondan sonra uğraşmadım kapatmakla :)

suat3
30-12-2013, 18:40
Hocam sorun yaşadığınız araç imzanızdaki 2011 model araç ise kısa bi sürede akü problemi olması enteresan. Ayrıca akü değişiminin 1000 lira gibi bi fiyatı bulması düşündürücü. Çünkü Stop&Start sistemini destekleyen aküleri araştırdığımda inci ve mutlu aküler 250 300 lira arasında değişiyor. İnş. kronikleşen bir sorun halini dönüşmez. Bende internette biraz araştırdım ve benim gibi aracını hafta 2-3 kez kısa mesafe kullanan yani genelde araçları yatan kişilerin başına gelmiş bu sorun. Akü şarj aletim var 'black&decker bdv090' diğer aracımın aküsünde kullanıyorum şarj etmesi biraz uzun sürüyor örneğin boşalmış 65 amper mutlu aküyü 40 saatte komple şarj etti herneyse acaba pejonun aküsü içinde kullanabilirmiyim diye merak ettim. Bu arada benim aracın garantisini uzatmıştık 4 yıl garantili toplamda. Acaba akünün ayrı bir garantisi mi var ve varsa süresi ne kadar ?
Zaten servis fiyatı çok fazlaymış ben kendim S&S sistemine ve aracıma uygun akü alıp taktırsam garanti dışı kalır mı acaba aracım..Bu akü işi iyice kafamı kurcalamaya başladı.

Evet problemi imzamdaki araçta yaşadım. Servis bana tam fiyat vermedi ama yaklaşık bin lira demişti. Piyasada dediğiniz gibi 250liralık aküler var ama servis dışı başka yerde taktırmak çokta mantıklı olmaz sanırım. Sonuçta yeni bir sistem dışardaki ustalara çokta güvenemem. Benim garantim bitti ama sizin araçta akü değişiminden kaynaklı bir problem olursa servis bunu karşılamaz diye biliyorum. Ayrıca problemi aracını uzun süre kullanmayanlar yaşıyor demişsiniz ben hergün kullanıyorum. günlük ortalama 15km yapıyorum.

asdfg112
30-12-2013, 18:45

4 sene içinde akunuz biterse servis ücretsiz olarak değiştirmek zorunda. Servisler bunu başta kabul etmiyor ama peugeot genel merkeze mail atarsanız size benim dediğimi diyecekler ve sizi yanlış bilgilendiren servisin ismini isteyecekler:-)
Bana servis 3bin km veya 6 ay denmişti ama genel merkez garanti süresi içinde biterse ücretsiz değişim dedi.

jerpelea
30-12-2013, 19:32
Evet problemi imzamdaki araçta yaşadım. Servis bana tam fiyat vermedi ama yaklaşık bin lira demişti. Piyasada dediğiniz gibi 250liralık aküler var ama servis dışı başka yerde taktırmak çokta mantıklı olmaz sanırım. Sonuçta yeni bir sistem dışardaki ustalara çokta güvenemem. Benim garantim bitti ama sizin araçta akü değişiminden kaynaklı bir problem olursa servis bunu karşılamaz diye biliyorum. Ayrıca problemi aracını uzun süre kullanmayanlar yaşıyor demişsiniz ben hergün kullanıyorum. günlük ortalama 15km yapıyorum.

Anladım hocam dediğiniz gibi zaten aküden yana bi sıkıntı olursa bende dışarıdaki ustalara güvenipde yaptıramam. Aracımdan uzak olduğum için sorunu deneyerek çözme fırsatım yok o yüzden yorum yapan arkadaşlardan ve internette araştırırken karşıma çıkan bi kaç sitede gördüğüm kadarıyla yatmasından kaynaklanıyor dedim ama tabi %100 sebep bu diyemiyorum sadece aracımda başka bi sorun olmadığı için büyük ihtimal arabanın yatmasından kaynaklı akünün tam performansı veremeyişinden S&S sistemi devreye girmiyor. Memlekete gidince çeşitli denemeler yapacağım kendi çapımda bakalım sorun benim aracımda neden kaynaklanıyor o zaman buraya bilgi veririm.

4 sene içinde akunuz biterse servis ücretsiz olarak değiştirmek zorunda. Servisler bunu başta kabul etmiyor ama peugeot genel merkeze mail atarsanız size benim dediğimi diyecekler ve sizi yanlış bilgilendiren servisin ismini isteyecekler:-)
Bana servis 3bin km veya 6 ay denmişti ama genel merkez garanti süresi içinde biterse ücretsiz değişim dedi.

Sağolun bilgi için dilerim aracın yatmasından kaynaklı aküde hemen problem çıkmaz. Memlekete dönünce aslanı biraz hareketlendirmek lazım yatmak iyi gelmiyor :)

suat3
30-12-2013, 19:35

Benim garantim bitti. Şimdi bir işlem yapabilir miyim acaba. akü dörtyıl içinde bitince mi değişiyorlar yoksa garanti süresi içindemi.

asdfg112
30-12-2013, 21:28
Benim garantim bitti. Şimdi bir işlem yapabilir miyim acaba. akü dörtyıl içinde bitince mi değişiyorlar yoksa garanti süresi içindemi.

Garanti süresi ne kadarsa o süre içinde değişmesi gerekiyor. Yukarıda alıntı yaptığım arkadaşımızın ek garantisi varmış totalde 4 yıl, o yüzden ona 4 sene içinde biterse ücretsiz değişim dedim :-)
Sizin yapabileceğiniz pek bir şey olduğunu sanmıyorum ama :(

asdfg112
30-12-2013, 21:32
Ayrıca akü biterse dışarda bir ustada değiştirmekten hiç korkmayın arkadaşlar. Teknik anlamda çok da servis profesyonelliği gerektiren bir olay değilmiş, herhangi bir usta halledebilir bu meseleyi.
Akü sökülüp takıldığı zaman arabada yenilenmesi, girilmesi gereken herhangi bir kod da yok. Hatta kullanım kılavuzunda şöyle diyor; aracınızı uzun süre kullanamayacaksanız akü bağlantı kablosunu çıkarılmış vaziyette bırakın. Yani bütün enerjiyi 1 ay bence kestikten sonra bile sadece kabloyu yeniden bağlayarak yola devam edilebiliyor. Herhangi bir kod girme, beyin güncelleme vs yok:-)

jerpelea
13-01-2014, 01:38
Aracıma 3 gün önce kavuşmuş bulunmaktayım ve 3 günde yaklaşık 40 km şehir içi yol yaptım fakat stop start sistemi hiç devreye girmedi yine eco ışığı yanıp sönüyor ardından araç normal çalışmasına devam ediyor. Aracın yatmasından ve havaların soğuk olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum bakalım ne zaman devreye girmeye başlıyacak :) Bu arada bu S&S sisteme özel aküleri kendisi şarj etmiş olan var mı ? Elimde Black-Decker BDV090 akü şarj aleti var 6-12 Volt 100 ampere kadar şarj edebiliyor tüm kurşun asit akülerle uyumlu. Eski aracın aküsünü dolu tutmak için kullanıyorum fakat pejoda hiç denemedim acaba bi sıkıntı olur mu ? Gerçi şimdilik o derece ihtiyacım yok ama ilerde lazım olursa diye merak ettim.

asdfg112
13-01-2014, 12:46
Aracıma 3 gün önce kavuşmuş bulunmaktayım ve 3 günde yaklaşık 40 km şehir içi yol yaptım fakat stop start sistemi hiç devreye girmedi yine eco ışığı yanıp sönüyor ardından araç normal çalışmasına devam ediyor. Aracın yatmasından ve havaların soğuk olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum bakalım ne zaman devreye girmeye başlıyacak :) Bu arada bu S&S sisteme özel aküleri kendisi şarj etmiş olan var mı ? Elimde Black-Decker BDV090 akü şarj aleti var 6-12 Volt 100 ampere kadar şarj edebiliyor tüm kurşun asit akülerle uyumlu. Eski aracın aküsünü dolu tutmak için kullanıyorum fakat pejoda hiç denemedim acaba bi sıkıntı olur mu ? Gerçi şimdilik o derece ihtiyacım yok ama ilerde lazım olursa diye merak ettim.

Bence tespitiniz yerinde, araç yattığı için s s problem çıkarıyor. Uzun süre kullanmadiginiz zaman akü kablolarindan + olanını sokebilirsiniz.
Kullanım kitapçığında akünün klasik yöntemlerle şarj edilebileceğini söylüyor diye hatırlıyorum isterseniz siz de bakın.

ayı_boğan
13-01-2014, 14:26
evet araç yattığında oluyor bu durum ve bu zaman zarfından sonra kullanmaya başladığınızda da eco çalışmıyor ama sonrasında normale dönüyor. benimde başıma geldi alıştım artık

tkartin
02-09-2014, 13:07
Selam Aracım 308 2012 Active 1.6 6AutoRh Start-Stop modeli (45.000km)
Bayramda Ankara'dan Mersine giderken Aksaray'da Benzinlikte 15 dkk durdum sonra araca bindim.Kontağı ceviriyorum vitesi N konumuna alın firene basın diyor. ama araç N konumunda. Sonra Pejo yardımı aradım aracı 5 dkk kitleyin acın araç vites konumunu N 'de görmediği için böyle yapıyor dedi. aracı kitledim 5 dkk sonra açtım sorun düzeldi. Aracı çalıştırdım ekranda "dikkat ABS - ESP vs bir sürü hata sıraladı AKÜ lambasını yaktı. Mersine kadar akü lambası yanık gittim. merinde bir ustaya gösterdim.Marş dinamosu dedi. S&S modellerinde içi açılmaz 1.000 TL ye değişir dedi. Sonra Akü'yü ölçtürdüm 12.6 civarındaydı (çalışmadan). İlginçtir. Usta kaputu kapatınca akü ışığı söndü ve sıkıntı kalmadı. bayramda 2 gün gezdim. Aküyü 2 defa farklı zamanda ölçürtürdüm 10.3 lerde geziyor değeri. Bir usta aküyü değiştir dedi. Start Stop akü olacakmış 70 ah. marş basma kuvveti 760 lık olan. pıyada Mutlu-Bosch-Varta-İnci akü var start stoplu. Bu teknolojide en iyisi Varta dediler. Varta 70 ah AGM 760 akü 440 TL fiyat çıktı.

Akü hiç değişmedi tam 2. senesinde (tesisat- alarm vs yok) Aküyü değiştiriyim mi.
Marş dinamosundan olabilir mi ?
Ne dersiniz?

asdfg112
02-09-2014, 16:56
sorunun aküden kaynaklı olması yüksek ihtimal bence.

akü için de birden fazla yerden fiyat alın, bir ara meraktan araştırmıştım, 300-350 civarına bulunabiliyordu bosch falan. mutlu da üretiyor ama bayilere dağıtmıyor, özel istekle getiriyor.

ANKA
02-09-2014, 22:03
Öneri olarak akü sorunu yaşamış biri olarak önerim Genç Doğanlara gidin onlar sizi akü işinden anlayan bir ustaya yönlendirsinler gidin aküyü adam akıllı kontrol ettirin. Eğer sorun aküde ise belli olur. Start stoplu değil aracım ama olsaydı ve değişim gerekseydi Varta tercih ederdim. Mutlu bence yerli falan diye cazip gelse de artık İnci daha kaliteli aküler üretiyor diye duyuyorum.

Bu arada sizi daha ayrıntılı tanımak isteriz, ateş alamaya gelir gibi sru sorup cevap alıp gitmeyin bu sıcak ortamın tadını çıkarın derim.

Tanışma bölümü için:
http://www.forumpeugeot.com/forumdisplay.php?128-Tan%FD%FEma-B%F6l%FCm%FC

Sonrasında da filoya dahil olun Şaşmaz'da tatmin olmazsanız Fatih Peugeot'a gidin derim.
http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?5014-Filo-%DDndirimli-Servis-Hizmeti-%28Ankara%29-Fatih-Motorlu-Ta%FE%FDtlar

tkartin
05-09-2014, 09:51
Teşekkürler. İsmini vermekte sakınca görmüyorum. Ankara Mustafa Saatçi'de Varta S&S 70 ah AGM 760 aküyü depozitolu olarak 280 TL'ye değiştirdim.Türkiye genelinde en ucuz fiyatı kendileri verdi.
Filo indirimi içinde, Ömer Bey'e bilglerimi de gönderdim.
Syg

ANKA
05-09-2014, 18:22
Bence fiyat uygun ben eski aslanın aküsünü servis çağırtıp değiştirttim ve 200 lira vermiştim akü de bosch markaydı. Yeni aslan akü sorunu çıkarırsa ben de 70 amper varta takarım.

tkartin
06-09-2014, 21:00
Bu arada ismini vermek istemedigim bir peugeot yetkili servisi bu akunun kendilerinde 850 tl oldugunu belirtti. Cok ucuk bir fiyat

asdfg112
06-09-2014, 22:25
akü değişince sorununuz tamamiyle çözüldü değil mi?

850 lira fiyat verenin ismini saklamanıza gerek yok :) zaten standart fiyatı o serviste ne yazık ki. bu aküler piyasada yaygınlaşana kadar böyle yüksek fiyattan satacaklar, kaymağını iyi yiyecekler. çünkü kullanıcıların büyük bir kısmı köşe başındaki akücüde bu aküyü bulamayınca servise gidecek.

ben geçen sene sormuştum 750 liraydı o zamanlar. aynı değerlerde olan akü seat servisinde 600 liraydı mesela.

tkartin
07-09-2014, 00:39
Sorun cozuldu. Fakat sokup takmasini bilen bir usta sart. Biraz cetfefilli bir aku degisimi. Bu arada serviste aku fiyati 850. Iscilik 150 Tl :) toplam 1000 TL.

asdfg112
07-09-2014, 10:18
Sorun cozuldu. Fakat sokup takmasini bilen bir usta sart. Biraz cetfefilli bir aku degisimi. Bu arada serviste aku fiyati 850. Iscilik 150 Tl :) toplam 1000 TL.
Sorun cozulduyse süper :)

1000 lira yerine 280 ile kurtulmussunuz, kalan parayla iki buçuk depo mazot alıp turkiye turu atarsınız aslanla artık

Ömer Gedik
09-09-2014, 15:02
Konuya bit Katkım olsun :)

65 ah mutlu start STOP 230 Tl

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/09/915aa98fc7fdb72c1db6fc68f9e885eb.jpg

tkartin
09-09-2014, 15:08
Ömer Bey;
Mutlu akünün Marş Basma Gücü (CCA -EN) ne olarak görünüyor?

Ömer Gedik
09-09-2014, 15:45
650 A değeri değil mi

tkartin
09-09-2014, 16:00
Konuda daha önce bayağ bi araştırma yapmıştım.

65Ah 650A ise 65 kapasite 650 Soğuk marş akımı oluyor. Bu marş basma kapasitesi genelde EFB tip akülerde (klasik aküyegöre 2 kat daha fazla dayanıklılık) kullanılıyor. Eğer yeni nesil bir Start stop akü kullanıyorsanız en az 700 marş akımı olan (AGM tip >klasik aküye göre 3 kat daha fazla dayanıklılık) bir aküyü takmak sağlıklı olacaktır. Zaten fabrika çıkışı araç üzerinde gelen aküde 760A değerinde.

Syg

asdfg112
09-09-2014, 19:53
Konuda daha önce bayağ bi araştırma yapmıştım.

65Ah 650A ise 65 kapasite 650 Soğuk marş akımı oluyor. Bu marş basma kapasitesi genelde EFB tip akülerde (klasik aküyegöre 2 kat daha fazla dayanıklılık) kullanılıyor. Eğer yeni nesil bir Start stop akü kullanıyorsanız en az 700 marş akımı olan (AGM tip >klasik aküye göre 3 kat daha fazla dayanıklılık) bir aküyü takmak sağlıklı olacaktır. Zaten fabrika çıkışı araç üzerinde gelen aküde 760A değerinde.

Syg

dediğiniz çok doğru, araçlarımızdaki akünün orijinal marş akım değeri 760a.

mustafa508
27-09-2014, 02:20
Teşekkürler. İsmini vermekte sakınca görmüyorum. Ankara Mustafa Saatçi'de Varta S&S 70 ah AGM 760 aküyü depozitolu olarak 280 TL'ye değiştirdim.Türkiye genelinde en ucuz fiyatı kendileri verdi.
Filo indirimi içinde, Ömer Bey'e bilglerimi de gönderdim.
Syg
Size bir kez daha sormam gereken bişey var.:)
Bana ankara mustafa saatçiyi ara demişsiniz bende mantıklı buldum ve aradım bana AGM ve EFB akülerden hangisi diye sordular.
Sanırım AGM olan daha iyi bir akü ama fren enerjisi geri kazanımı olan araçlara uygunmuş. Bizim araçlarda öyle bir donanım yok diye biliyorum.
Sanırım siz bu aküden taktırmışsınız.
Bir probleme sebebiyet vermesin?
Yani bu aküyü fren enerjisi donanımı olmasa da kullanmakta bir sakınca yokmudur.

tkartin
27-09-2014, 06:16
http://www.varta-automotive.com/en-gb/products/automotive/blue-dynamic/570-500-065

AGM akunun + olarak belirttiginiz ozelligi mevcut. Bu ozellik +bir imkan sagliyor yani uyumsuzluk degil. Bildigim Q6_Q7 gibi araclarda zorunlu. Ve 760A. Ama EFB tip aku 650A degerinde.. onun icin AGM taktirdik.
EFB tipinin linkinide ekliyorum.

mustafa508
27-09-2014, 10:39
http://www.varta-automotive.com/en-gb/products/automotive/blue-dynamic/570-500-065

AGM akunun + olarak belirttiginiz ozelligi mevcut. Bu ozellik +bir imkan sagliyor yani uyumsuzluk degil. Bildigim Q6_Q7 gibi araclarda zorunlu. Ve 760A. Ama EFB tip aku 650A degerinde.. onun icin AGM taktirdik.
EFB tipinin linkinide ekliyorum.
Anladım teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz

tsinanb
16-10-2014, 12:29
Merhaba abilerim benim de bu konuda yaşadığım bir sorun var. Arabamız 15700 km ye geldi önümüzdeki hafta 15 bin bakımına götüreceğiz bu sorunun çözümünü bulamazsak orda arayacağız. yaklaşık son 2500 km dir arabada s&s devreye girmiyor. Devir saatindeki eco ışığı yanıp sönüyor ama motor durmuyor. Bu 2500 km içinde antalyaya gidip geldik şehir içinde de kullandık ama devreye girmedi sistem. Acaba arabanın bakım zamanı geldiği için mi devreye girmiyor sistem? Ha bi de arabadaki ayak altı ışıklarının tesisatına kapı altı aydınlatması bağlatmıştık bu sorunu yaratmış olabilir mi? Yardım bekliyorum sizden.

tsinanb
18-10-2014, 13:11
Kimse cevap yazmadı görmediniz galiba mesajı 😔

cemoandcemo
18-10-2014, 17:28
Aku zayif olunca devreye girmez start stop sistemi. 100-200 km yol yapip deneyin calisiyor mu diye

cemoandcemo
18-10-2014, 17:29
Uzun yol yapmissiniz orayi gormemisim kusura bakmayin. Tahminen akunuzun omru dolmus olabilir

mustafa508
18-10-2014, 18:02
Merhaba abilerim benim de bu konuda yaşadığım bir sorun var. Arabamız 15700 km ye geldi önümüzdeki hafta 15 bin bakımına götüreceğiz bu sorunun çözümünü bulamazsak orda arayacağız. yaklaşık son 2500 km dir arabada s&s devreye girmiyor. Devir saatindeki eco ışığı yanıp sönüyor ama motor durmuyor. Bu 2500 km içinde antalyaya gidip geldik şehir içinde de kullandık ama devreye girmedi sistem. Acaba arabanın bakım zamanı geldiği için mi devreye girmiyor sistem? Ha bi de arabadaki ayak altı ışıklarının tesisatına kapı altı aydınlatması bağlatmıştık bu sorunu yaratmış olabilir mi? Yardım bekliyorum sizden.
Bu arabaların elektrik sistemine öyle ufak tefekte olsa ek yapmaya gelmiyor. Bunu kendi arabamdaki ledli sis farlarını taktırdıktan kısa süre sonra alternatörün arızalanması sonrası oluşan bir intiba.
Şu sıralarda arabam 89000 km yi geçti 2-3 gün kısa mesafeli (1,5-2 km) kullanım yaparsam bizim start-stop da devreye girmiyor. Eğer 30-40 km lik bir mesafe arabayı kullanırsam en azından 3-4 gün sistem sorunsuz çalışıyor.
Akü seviyesiyle ilgili olduğu aşikar. Nitekim servis bana bundan 3 hafta kadar önce akü zayıflamış değişmesindw fayda var demişti.
Mesele 4 yılda bu akünün bitmesi ama benim gördüğün en uzun ömürlü akü 6 sene gitmişti çolda anormal erken değil.
Birde tabi yenisinin servisteki fiyatı ve varta bosch gibi markaların piyasada olmaması.

Ömer Gedik
18-10-2014, 19:04
Akü gerilimi belirli seviyes üstünde ise STOP start çalışır. Bunu sebebi ise araç STOP ettiğinde geri marş için besleme gereksinimi.

Örneğin klimanız açık ise özellikle yüksek fan seviyesinde ss devreye girmez.

tsinanb
18-10-2014, 20:52
Uzun yol da gittik düzelmedi. Ben de akü ömrünün azaldığını düşünüyorum. Önceki 508 imizin de daha 20 aylıkken aniden aküsü bitmişti servisteyken ve garantiden değişmişti. Bunda da sorun varsa garantiden değiştiririz. Ömer abi kapı altı ışığı etkilemiş olabilir mi? Haftaya servise gideceğiz orada çözüm buluruz.
Ayrıca bir problem daha var son günlerde ortaya çıktı. Merkezi kilitte sorun var diye düşünüyorum. Araba hareket ettikten sonra kapılar otomatik kilitleniyor sonra arabadan inince şoför kapısı açılınca bütün kilitler açılıyordu ama son günlerde sadece tek kapının kilidi açılıyor ve kapıyı kapatıp anahtardan kilitleyince diğer kapılar kilitli olduğu için tek kapı kilitlenmiyor flaşörler 10 sn kadar yanıp sönüyor. Kapıyı kilitlemek için kilidi açıp tekrar kapatmak gerekiyor. Bunla ilgili fikriniz var mı?

woonmalker
07-01-2015, 23:47
Aracim 112 ehdi 308 2013 . son iki gundur isiklarda frene basinca aracim stip ediyor. Toplamda 2 defa oldu . basina ayni olay gelrn var midir? Aku sorunu olabilir mi? Start stop icin ankarada akucu ve aku markasi tavsiye edebilir misiniz? Bugun servis akuden dedi ve 870 tl fiyat soyledi.

mygold
08-01-2015, 01:10
zafer hocam geçmiş olsun.. servis akü içinmi bu fiyatı verdi. eger sorun dedikleri gibi akü ise dışarda değişim yapılarak daha ygun fiyata çözülür. star&stop için mutlu ve incinin guzel aküleri var..tanıdık yok ama mehmeti bir ararsan onun tanıdığı olabilir yada ozel servise yönlendirir..

Kansu_Genc
08-01-2015, 02:24
Hocam o sorun aku sorunu değildir Aku sorun olsa bile en kaliteli akuyu bile 250 tlye halledilir .

Mazotunuzu shellden mi alıyorsunuz ? Nitro yada Fullsave sürekli değişiyorsanız ? Bunların cevabı evet ise ( sorununuz Mazot Müşürü olabilir frene bastiğında yakıtı tanıyamama gibi problemler olabiliyor. Ankarada iseniz size yardımcı olurum.

woonmalker
08-01-2015, 07:52
zafer hocam geçmiş olsun.. servis akü içinmi bu fiyatı verdi. eger sorun dedikleri gibi akü ise dışarda değişim yapılarak daha ygun fiyata çözülür. star&stop için mutlu ve incinin guzel aküleri var..tanıdık yok ama mehmeti bir ararsan onun tanıdığı olabilir yada ozel servise yönlendirir..
Mucahit hocam aku icin bu fiyati verdi servis. Bizimkiler start stop oldugu icin pahaliymis. Konunun birinde okumustum bizim akuleri takmak zor diye o yuzden biraz tirstim kis gunu yollarda kalirim diye :)

woonmalker
08-01-2015, 07:54
Hocam o sorun aku sorunu değildir Aku sorun olsa bile en kaliteli akuyu bile 250 tlye halledilir .

Mazotunuzu shellden mi alıyorsunuz ? Nitro yada Fullsave sürekli değişiyorsanız ? Bunların cevabı evet ise ( sorununuz Mazot Müşürü olabilir frene bastiğında yakıtı tanıyamama gibi problemler olabiliyor. Ankarada iseniz size yardımcı olurum.
Merhaba. Dediginiz gibi 4 depodur shellden aliyorum. Ankaradayim. Eger sorun devam ederse size ulasacagim. İlginiz icin tesekkurler. Lakin bu mazotlar kotu diye mi tanimiyor yoksa cok iyi oldugu icin mi ? :)

ayı_boğan
08-01-2015, 11:39
S&S aküleri 900tl civarında.

woonmalker
08-01-2015, 12:11
S&S aküleri 900tl civarında.
Servis ucuz bile soylemis o zaman :)

Ömer Gedik
08-01-2015, 12:31
Mutlunun stop start aküsü var ama bizim araçlara yetersiz kalıyor. Servisteki fiyat doğru. Piyasadan daha ucuza Varta bulunabilir o da 350 tl civarında sanırım. Sorunun sebebini bilemiyorum. Sonuçlanırsa yazmanızı rica edeceğim.

ssgti
08-01-2015, 12:45
Bu tip arızalar ağırlıklı olarak yakıt rail kaptörü arızalarından meydana geliyor. Ayrıca aşırı soğuk günlerde dizellerde alttan geçen yakıt hortumlarında donmalar meydana gelerek ya yakıt hiç gelmiyor yada düşük basınçla geliyor. Yolda rüzgarın etkisiyle yakıt hortumlarından geçen mazotun donması hızlanmaktadır. Rolanti devirlerinde ise aracın stop etmesine varacak veya rölanti dalgalanması yaparak bu durum kendisini gösteriyor. Soğuk günlerde "Euro dizel" tabir edilen katkılı mazot kullanmakta fayda var. Katkılı motorinlerin donma dereceleri daha da yukarda. Ayrıca donma derecesini yukarı taşıyan katkılarda piyasada bulabilirseniz kullanabilirsiniz.

woonmalker
08-01-2015, 12:54
Mutlunun stop start aküsü var ama bizim araçlara yetersiz kalıyor. Servisteki fiyat doğru. Piyasadan daha ucuza Varta bulunabilir o da 350 tl civarında sanırım. Sorunun sebebini bilemiyorum. Sonuçlanırsa yazmanızı rica edeceğim.
Omer hocam sorun cozulurse yazacagim. Bu vartanin akusunu normal bi usta takabilir mi? Zor bir is mi?

Bu tip arızalar ağırlıklı olarak yakıt rail kaptörü arızalarından meydana geliyor. Ayrıca aşırı soğuk günlerde dizellerde alttan geçen yakıt hortumlarında donmalar meydana gelerek ya yakıt hiç gelmiyor yada düşük basınçla geliyor. Yolda rüzgarın etkisiyle yakıt hortumlarından geçen mazotun donması hızlanmaktadır. Rolanti devirlerinde ise aracın stop etmesine varacak veya rölanti dalgalanması yaparak bu durum kendisini gösteriyor. Soğuk günlerde "Euro dizel" tabir edilen katkılı mazot kullanmakta fayda var. Katkılı motorinlerin donma dereceleri daha da yukarda. Ayrıca donma derecesini yukarı taşıyan katkılarda piyasada bulabilirseniz kullanabilirsiniz.
Hocam shellin nitro olanini aldim. Ben de sizin gibi donacagini dusundum ama rolantide 5 dk calistirdim sonra 300 metre kadar gittim ilk isikta durdu. İki gun ust uste oldu ustelik.

ssgti
08-01-2015, 13:02
Cihaza bağlatarak bir arıza kaydını aldırsanız belki sorun gözükür...

atk07
08-01-2015, 13:12
Merhabalar, sorunun kaynağı nedir bilmiyorum ama akü hakkında bilinenler yanlış. Akünüz piyasadaki akülerden değil. Mutlu ve inci de sizin akünüzden yok. Varta ve Bosch marka aküler var şuan piyasada. Takribi 415 TL fiyatları var. Takması servis gerektiriecek bir durum yok (ancak 308'in akü bağlantı yerini bilmiyorum). S&S çalışmadığı için ben eski aracım 2012 Citroen C4' teki S&S aküsünü, yeni aldığım 508'iminki ile değiştirdim. Sorun kalmayınca gidip Varta'nın aküsünü aldım ve taktım. Gerekli malzemeler S&S aküsü, 10mm uzun lokma, belki uzun düz ve yıldız tornavida.

woonmalker
08-01-2015, 13:13
Su soguklar gecince servise goturecegim en acil . umarim yol da birakmaz o zamana kadar

mygold
08-01-2015, 13:51
Merhabalar, sorunun kaynağı nedir bilmiyorum ama akü hakkında bilinenler yanlış. Akünüz piyasadaki akülerden değil. Mutlu ve inci de sizin akünüzden yok. Varta ve Bosch marka aküler var şuan piyasada. Takribi 415 TL fiyatları var. Takması servis gerektiriecek bir durum yok (ancak 308'in akü bağlantı yerini bilmiyorum). S&S çalışmadığı için ben eski aracım 2012 Citroen C4' teki S&S aküsünü, yeni aldığım 508'iminki ile değiştirdim. Sorun kalmayınca gidip Varta'nın aküsünü aldım ve taktım. Gerekli malzemeler S&S aküsü, 10mm uzun lokma, belki uzun düz ve yıldız tornavida.
evet dogru soyluyorsunuz mutlu ve incideki s&s aküler yetersiz kalıyor... şimdi forumda araştırdım bu konu daha önce tartışılmış ordan devam edebiliriz orda gerekli bilgiler var. konu birleştirilmiştir.

Kansu_Genc
08-01-2015, 16:36
Yanlız benim anlamadığım bir konu var 2013 model bir araca sahibim Aracımda 6000 TL lik ses ve multimedya sistemi mevcuttur ve orjinal akü kullanıyorum allah :nazar lardan saklasın daha tık demedi , bu parça kolay bitecek yada tükenecek bir malzeme değill . Hocam hangi servise gittiniz ? bahsettiğiniz rrakamlar akü için yüsek rakamlar ?

Bence Ömerin bahsettiği ve start -stop destekli akü almanız yeterli olur eğer sorun aküde ise ...

woonmalker
08-01-2015, 16:38
Yanlız benim anlamadığım bir konu var 2013 model bir araca sahibim Aracımda 6000 TL lik ses ve multimedya sistemi mevcuttur ve orjinal akü kullanıyorum allah :nazar lardan saklasın daha tık demedi , bu parça kolay bitecek yada tükenecek bir malzeme değill . Hocam hangi servise gittiniz ? bahsettiğiniz rrakamlar akü için yüsek rakamlar ?

Bence Ömerin bahsettiği ve start -stop destekli akü almanız yeterli olur eğer sorun aküde ise ...
Servisi aradim istanbul yolundakini .

Kansu_Genc
08-01-2015, 16:43
Merhaba. Dediginiz gibi 4 depodur shellden aliyorum. Ankaradayim. Eger sorun devam ederse size ulasacagim. İlginiz icin tesekkurler. Lakin bu mazotlar kotu diye mi tanimiyor yoksa cok iyi oldugu icin mi ? :)

Shell in Yakıtlarında katkı maddesi kullanıyor bazı araçlar için bu performans demek oluyor ama bizim araçlarımız için geçerli değil hatta de-avantaj sağlamakta bu sorun ankara bölgesinde çoğalmakta olup hatta servis hakkında bu tip sorunlarla karşılaşılmaktadır . örn Yılbaşından 3 gün önce kız arkadaşımın arabasında meydana geldi 2013 308 sportium akü dediler sonra makineye bağladıklarında Mazot müşürü çıktı Tavsiyem Total Exelium ankara içi en güvenilir istasyon Paris degol Caddesinde ( Emek metro duragından tandoğan istikametine giderken sağ tarafta kalıyor) .

woonmalker
08-01-2015, 16:45
Mucahit hocam da soyledi daha once total kullaniyordum son 3 depoyu shell kullandim ama totalime doncem galiba :)

Bülent
08-01-2015, 16:55
Ben aracımı ilk aldığımda yakında Shell olduğu için oradan almıştım. Forumda arkadaşların önerileriyle ikinci yakıtımı Total Excellium aldım. (Daha üçüncüyü alamadım :) )
Ama forumdaki arkadaşlarıma güveniyorum Total ile devam edeceğim.
Ama gel gelelim çevremde bulunan arkadaşlara deyince herkes ağzı bir karış açık nasıl oradan alıyorsun diyorlar :)

Kansu_Genc
08-01-2015, 16:56
Mucahit hocam da soyledi daha once total kullaniyordum son 3 depoyu shell kullandim ama totalime doncem galiba :)

Araçtaki sorunu serviste Teyit ettirelim derim ve sorun dediğim yerde ise Shell müşteri hizmetleri ile konuşulup cebinizden para çıkmadan halledilebilir. dipnot :)

woonmalker
08-01-2015, 16:57
Araçtaki sorunu serviste Teyit ettirelim derim ve sorun dediğim yerde ise Shell müşteri hizmetleri ile konuşulup cebinizden para çıkmadan halledilebilir. dipnot :)
Havalar iyi olsun az daha ilk isim fatih e gitmek olcak :)

exxil
27-03-2015, 16:37
Arkadaşlar çok eski bir konu ancak stop&start ile ilgili yeni farkettiğim bir tespitimi buraya bu sorunu yaşayanları aydınlatması için yazmak istedim. Bilemiyorum belki daha önce başka bir başlıkta paylaşılmıştır. Aslında bu, yani benim başıma gelen olay, bir sorun değil(miş). Aracım henüz 20000 km de 308 sportium. Son iki aydır soğuk havalardan sonra stop&start yapmadığını farkettim. Her şeyi kontrol ettim. Akü seviyesi iyi görünüyordu, stop&start ışığı çalışıyordu, herhangibir arıza mesajı kaydı yoktu. Ancak her duraklamada eco ışığı yanıp sönüyor ve bir türlü motor durmuyordu. Her şeyi denedikten sonra üzülerek bu kadar düşük kilometreye rağmen bir akü sorunu ortaya çıkabileceğini düşünmeye başlamıştım ki aklıma bir anda sürücü emniyet kemeri geldi. Son bir aydır sadece şehir içinde kısa mesafeler gittiğimden ve günlük düz yol 20 km git-gel yaptığımdan ötürü sürücü emniyet kemerini (çok büyük bir yanlış olmasına rağmen) hep koluğun üstünden takılı bırakmıştım. Aracı sürerken aklıma bu gelir gelmez, kemeri çıkarttım ve emniyet kemeri uyarı sinyalini duyduktan sonra kemeri tekrar taktım ve ilk ışıklarda frene basar basmaz araç anında stop durumuna geçti ve herşey gayet düzgün çalışıyor şu anda.

Kısacası araçlarımızda emniyet kemeri susturucusu olarak kullandığımız aparatlar yahut, emniyet kemerinin kendisi sürekli olarak takılı kalırsa sistem bunu algılıyor ve sanırım bir önlem olarak hiç bir sorun olmasa bile eco işlevini devreye sokmuyor.

mustafa508
27-03-2015, 18:38
Arkadaşlar çok eski bir konu ancak stop&start ile ilgili yeni farkettiğim bir tespitimi buraya bu sorunu yaşayanları aydınlatması için yazmak istedim. Bilemiyorum belki daha önce başka bir başlıkta paylaşılmıştır. Aslında bu, yani benim başıma gelen olay, bir sorun değil(miş). Aracım henüz 20000 km de 308 sportium. Son iki aydır soğuk havalardan sonra stop&start yapmadığını farkettim. Her şeyi kontrol ettim. Akü seviyesi iyi görünüyordu, stop&start ışığı çalışıyordu, herhangibir arıza mesajı kaydı yoktu. Ancak her duraklamada eco ışığı yanıp sönüyor ve bir türlü motor durmuyordu. Her şeyi denedikten sonra üzülerek bu kadar düşük kilometreye rağmen bir akü sorunu ortaya çıkabileceğini düşünmeye başlamıştım ki aklıma bir anda sürücü emniyet kemeri geldi. Son bir aydır sadece şehir içinde kısa mesafeler gittiğimden ve günlük düz yol 20 km git-gel yaptığımdan ötürü sürücü emniyet kemerini (çok büyük bir yanlış olmasına rağmen) hep koluğun üstünden takılı bırakmıştım. Aracı sürerken aklıma bu gelir gelmez, kemeri çıkarttım ve emniyet kemeri uyarı sinyalini duyduktan sonra kemeri tekrar taktım ve ilk ışıklarda frene basar basmaz araç anında stop durumuna geçti ve herşey gayet düzgün çalışıyor şu anda.

Kısacası araçlarımızda emniyet kemeri susturucusu olarak kullandığımız aparatlar yahut, emniyet kemerinin kendisi sürekli olarak takılı kalırsa sistem bunu algılıyor ve sanırım bir önlem olarak hiç bir sorun olmasa bile eco işlevini devreye sokmuyor.

Gerçekten enreresan. Mantığa da yatkın aslında ama bence sadece tesadüf etmişde olabilir.
Konu eski demişsiniz ki gerçekten bu bende 4-5 ay yorum bırakmış, bizim aküde de zayıflama var çoğunlukla sistem çalışmıyor demişim.
Nitekim bundan 2 ay önce,yorumu bıraktıktan yaklaşık 2 ay sonra:) akü öldü ve enteresan olan araç marş alıyor,farlar falan herşey faaldi ancak seviye dengesizleştiğinden arıza ışıklarını yakmaya başladı ve rail müşürü denilen bşr parçanın kısa devre yapmasına neden oldu.
Akü değişince herşey halloldu.
Bence eğer akünüzde bir sorun olup olmadığından emin olun ve varsa değiştirin gitsin.
Çünkü sonradan başka elektronik devrelere zarar verme olasılığınız oluyor. Ben 100 küsür liralık bşr müşürü bozdum ama çok daha pahalıya çıkabilirdi.

exxil
27-03-2015, 19:49
Halısınız. Ben de daha önceki aracimda tecrübe ettim akü sorunun. Ancak su anki aracım daha ikinci yılını doldurmadı ve akü gerçekten iyi kapasitede görünüyor. Yine de servise ugrayacagım bir ara. Ancak bu gün gün boyu araç eco sistemi sağlıklı bir şekilde çalıştı ve benim de aklındaki soru işareti kayboldu.

Aslına bakarsaniz çoğu durumda kendim iptal ediyorum zaten Ancak bazen uzun sureli duraklamarda kontağı kapatmaktan çok daha pratik oluyor.

mozenalp
03-09-2015, 20:00
Merhaba arkadaşlar...
Ben daha geçen hafta peugeot 308 1.2 active otomatik araç aldım. Bir iki gün sorunsuz kullandım. Bu günlerde ise aracı çalıştırınca eco off tuşunun ışığı aktifleşiyor ve Start stop özelliği devre dışı kalıyor. Düğmeye bastığımda sıcaklık nedeniyle sistem devre dışı mesajı geliyor. Biraz yol gittikten sonra lambanın ışığı kendiliğinden sönüyor ve eco devreye giriyor. Bu durumun normal olduğunu söylediler. Biraz daha kilometre yapınca durumun düzeleceğini söylediler ama benim içim rahat etmedi. Böyle bir sorunla karşılaşanlar var mı? eco off tuşunun ışığının siz basmadan yandığı ve yine kendi kendine söndüğü oldu mu?

tsinanb
03-09-2015, 21:40
Merhaba arkadaşlar...
Ben daha geçen hafta peugeot 308 1.2 active otomatik araç aldım. Bir iki gün sorunsuz kullandım. Bu günlerde ise aracı çalıştırınca eco off tuşunun ışığı aktifleşiyor ve Start stop özelliği devre dışı kalıyor. Düğmeye bastığımda sıcaklık nedeniyle sistem devre dışı mesajı geliyor. Biraz yol gittikten sonra lambanın ışığı kendiliğinden sönüyor ve eco devreye giriyor. Bu durumun normal olduğunu söylediler. Biraz daha kilometre yapınca durumun düzeleceğini söylediler ama benim içim rahat etmedi. Böyle bir sorunla karşılaşanlar var mı? eco off tuşunun ışığının siz basmadan yandığı ve yine kendi kendine söndüğü oldu mu?
Bizde 1.6 bluehdi var bizde her gün oluyor bu olay. Burda gün boyu hava 40 derecenin altına inmediği için s&s ı pek kullanamıyoruz yaz aylarında. Hava sıcaklığı 36-37 derecenin üstüne çıktığında sistem devre dışı kalıyor. Kullanma klavuzunda da çalışması için gereken şartlarda uygun sıcaklıktan bahsediyor

mozenalp
04-09-2015, 21:00
Teşekkür ederim tsinanb kardeşim. Verdiğin cevap içimi rahatlattı. Demekki bu durumu arıza olarak algılamamak lazım. Aracın motoru korumak için aldığı bir önlem olarak görmeliyiz. Bunun haricinde zaten aracın hiçbir problemi yok. Hatta ben şunu söyleyebilirim, ben hayatımda bu kadar seri, bu kadar kullanması zevkli bir araç kullanmadım. Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin herkese. Ama Bu 308'ler 2. elde de çok değer kaybetmez. Çok tutulur. Yaşamak lazım. Bu kadar atak bir araç inanın kullanmadım.

tsinanb
04-09-2015, 21:36
Teşekkür ederim tsinanb kardeşim. Verdiğin cevap içimi rahatlattı. Demekki bu durumu arıza olarak algılamamak lazım. Aracın motoru korumak için aldığı bir önlem olarak görmeliyiz. Bunun haricinde zaten aracın hiçbir problemi yok. Hatta ben şunu söyleyebilirim, ben hayatımda bu kadar seri, bu kadar kullanması zevkli bir araç kullanmadım. Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin herkese. Ama Bu 308'ler 2. elde de çok değer kaybetmez. Çok tutulur. Yaşamak lazım. Bu kadar atak bir araç inanın kullanmadım.

Rica ederim :) kesinlikle bir arıza değil aracı korumak için alınan bir önlem :) bizim araç da henüz 925 km de ben de çok keyif alıyorum bu araçta dizel olmasına rağmen çok canlı ve atak manuel vites olsa lastik dayanmazdı bana 300 nm tork ile :)

timucinnn
01-10-2015, 10:43
Arkadaşlar selam,
Belirttiğim aracı sakaryadan 2. el olarak aldım ve istanbul a geldim. Yolda start stop sorunsuz çalışıyordu. Trafikte durduğum zaman motor stop ediyor, frenden ayağımı kaldırınca çalışıyordu. Lakin o günden bu yana yaklaşık 3 haftadır start stop hiç bir zaman çalışmadı.
Servise gittim Akü kontrolü yaptılar, akünün orjinal yani ilk aküsü ve 3 yaşında olduğunu vegücü düşük olduğundan ve start stop un bundan çalışmadığını söylediler.
Akü değiştirdim. Banner 70ah start stop akü taktılar. Hala çalışmıyo. Araya bayram girdi henüz gidemedim servise.
Bilgisayara da bağladılar serviste start stop kapalı değil ve arıza uyarısı da yok. Arka arkaya 4-5 gün aracı kullandım yine çalışmadı, yine çalışmadı...

Sizce neden çalışmıyordur bu Start&Stop ?

Ömer Gedik
01-10-2015, 10:52
Start Stop çalışmamasının ilk nedeni her zaman aküdür. Eğer aküden eminseniz öncelikle cihaza bağlamak bir kontrol etmek gerekir. Bu arada Banner marka nedir hiç duymadım? İlk akım gücüne dikkat ettiniz mi?

timucinnn
01-10-2015, 12:41
Bu ilk akım gücü nerede ölçtürülür servisler ölçebilir mi?

Ömer Gedik
01-10-2015, 13:16
Akünün üzerinde yazar

timucinnn
01-10-2015, 15:05
İçime kurt düştü. Ben en iyisi varta taktırayım. varta pahalı diye bunu almıştım. üstüne para vericez mecburen... bu 400 varta 800 dü.

Ömer Gedik
02-10-2015, 05:53
Varta akü 500 tl diye biliyorum ben. 800 çok yüksek

asdfg112
02-10-2015, 10:03
muhtemelen akünün ilk akım değeri düşüktür. 760CCA olması gerekiyor ama piyasada 650cca olan düşük modeller de var, sizinki ondan olabilir.

bosch ve varta aküyü internetten kargo dahil 450 liraya alabilirsiniz, isterseniz özelden link atabilirim. eski akünüz de size kalır, artık satar mısınız birine mi verirsiniz, iade mi edersiniz size kalmış :)

bahsettiğim varta aküyü bayiden 300 lira gibi bir fiyata değiştirmişti ankarada bir arkadaşım ama geçen seneydi, bayi fiyatları bu sene nasıldır bilemiyorum.

edit : inci akünün de start stop modelleri varmış. bizim araçlarımıza uygun olanı 325 liraya satılıyor. bence değerlendirilebilir, pek bir aklite farkı olacağını düşünmüyorum.

Ömer Gedik
02-10-2015, 11:12
Mutlu da AGM olarak akü çıkardı bilginiz olsun.

timucinnn
02-10-2015, 12:13
Haklısınız, fiyat bana da çok yüksek geldi ama 308 imde vartanın bir aküsünü dışardan aldım.
Bu Akü arızalı çıktı ama onlar bunu hiç kabul etmediler, testlere soktular bilmem neler yaptılar her seferinde aracın aküsü akşamdan sabaha kadar durduğu yerde bitiyordu.
Kabul etmediler değiştirmediler en son varta agm almıştım o bayiden takas usulüyle.
Bu olay bana ders olmuştu aküyü servisten almak konusunda. Ama şu an yaşadığım olay da bana bir ders oldu şimdi.
Yarın gidicem değiştirmeye muhtemelen iade almazlar ama varta ya geçicem.

Takılan akü de bu, Banner AGM 570 01

http://www.batuoto.com.tr/banneraku/TypenlisteStarterbatterienTR05.2014D.pdf

bu pdf dosyasında özellikleri yazıyor.

Soğukluk Test akımı 720 yazıyor. Herhalde bahsedilen ilk çalıştırma akımı budur.

timucinnn
03-10-2015, 13:10
Servise gittim akü arızalı çıktı yenisi ile değiştirdiler. 48 saat start stop çalışmaz dediler sonrasına bakıcaz artık.

beyazaslan
20-10-2015, 07:31
NOKTA
Değerli arkadaşlar bende 2012 model 508 sw aldım siyah 407 aracımdan vaz geçtikten sonra
aracın start stop özelliği çalışmıyordu.
Okumadığım forum ve kitapçık kalmadı sonra araç bir gün çalışmadı akü bitti
400 tl verip bir jel akü aldım
1 hafta gene tık yok araçta
başladım denemelere farları teyibi lcd ekranı kapadım başladım sürmeye
ve baya bir süre sonra ışıklarda istop etti ve sistem çalışmaya başladı
akü dolmuştu sanırım.
Sonra 13 derece sıcaklıkta sabahleyin aracı çalıştırdım hemen hareket ettim 500 metre sonraki ışıklarda istop etti
motor soğuktu dışarda hava 13 derece idi yani yol gitmeyi ısınmayı beklemedi.
Kemer takılı değilken araç istop etimiyor çünkü manevra yapıyor bir yere yanaşıyor olabilirsiniz.
buda güzel bir olay ben tam eve gelince kemerimi çözüyor ve rahat rahat istop etmeden manevra yapıyorum.

Taner34
20-10-2015, 13:01
Şirkette kullandığım VW Passattada Kemer takmayınca s&s devre dışı kalıyordu.Bizim Peugeotlarda'da bu sistemin olması güzel (Kemerini takarsan tasarrufu yaparsın) :gül6:

Zulan
20-10-2015, 19:02
Vw CCde kemer takmayınca auto hold sistemide çalışmıyor.

G2 ile takaTuka

boss
26-12-2015, 18:50
Merhaba.Arkadaşlar foruma yeni üye oldum aracımıda yeni aldım sayılır.2013 Model e-hdi sportium ilk aldığımda araba çalışır çalışmaz devreye giren s&s sistemi 2 hafta sonra yani bugünden itibaren çalışmamaya başladı.Aracı işe gidip gelirken kullanıyorum yani ortalama gidiş geliş ortalama 8km. civarı yol yapıyor.Acaba mesafe kısa olduğu için akümü boşaldı akünün boşalıp boşalmadığını nasıl anlayabiliriz ? Birde konuyu baştan sona okudum boşaldığı öngörülen akü s&s sisteminin kendi aküsümü yoksa genel kullanım ve düğer ihtiyaçlar için kullanılan akümü ?

asdfg112
26-12-2015, 22:06
Kısa mesafe ve soğuk havalar dolayısıyla çalışmıyor olabilir. Start stop, arabanın kendi akusunden güç alan bir sistem. Uzun yol yaparsanız düzelir diye tahmin ediyorum

boss
26-12-2015, 23:27
Cevap için teşekkürler.Birde çalıştığı zamanlarda akşam araç ışıkları açıkken duraklayıp s&s devreye giripte araç tekrar çalışırken araç içindeki ışıklar ve normal farlar kısılıp tekrar yanıyormuş gibi oluyor normal birşeymi buda acaba ?

asdfg112
27-12-2015, 10:27
Normal mi bilmiyorum ama aynı problem bende de var arabayı aldığımdan beri. İşin kötüsü mesela ışıklarda duruyorsunuz, sonra yeşil yandı, araba çalışırken farlar sanki selektör yakıyormus gibi parlıyor, öndeki araca ayıp oluyor acele et der gibi :)

boss
27-12-2015, 15:41
Evet aynen söylediğiniz gibi s&s devredeyken araç tekrar çalıştığında selektör yapar gibi ışıklar bi parlayıp normale dönüyor.Bu arada bugün 25-30km kadar yol yaptım s&s hala çalışmıyor akünün değişmesi gerek sanırım.

asdfg112
27-12-2015, 22:20
Evet aynen söylediğiniz gibi s&s devredeyken araç tekrar çalıştığında selektör yapar gibi ışıklar bi parlayıp normale dönüyor.Bu arada bugün 25-30km kadar yol yaptım s&s hala çalışmıyor akünün değişmesi gerek sanırım.

bence aküyü değiştirmek için hiç acele etmeyin. soğuklardan dolayı çalışmıyor olabilir, marşa ilk bastığınızda araçta geç çalışma gibi bir sorun var mı? eğer ilk çalıştırmada zorluk varsa o zaman akünün değişim zamanı gelmiştir bence.

geçtiğimiz haftalarda benim aracımda da start-stop çalışmıyordu. sonra bir gün otonom hareket de çalışmamaya çaşladı (ayağınızı frenden çektiğinizde gaza basmadan hareket etmesi - otonom hareket oluyor). sonra işim gereği 150km yol yaptım ve iki özellik de kendine geldi. ama hala kısa mesafelerde ve çok soğuklarda stop özelliği çalışmıyor. akü 3 seneyi geçmiş, yakın zamanda değişmesi gerekiyor ama ben bu kışı atlatabileceğni umuyorum.

boss
30-12-2015, 22:36
Marşa basmada simdiye kadar hic soeun cikmadi hep tek sederde calisiyor ama saniyorum s&s icin akunun biraz daha verimli calismasi gerekiyor.Akü icim biraz fiyat arastirdim internet ustunden varta marka 430tl en uygun fiyat gibi fakat simdilik degistirmeyi de dusunmuyorum.2-3 gun boyunca araci her calistirdigimda direk s&s u kapatiyorum. Aracla biraz yol yaptiktan sonra s&s devreye giriyor birkackere s&s yaptiktan sonra tekrardan s&s yapmamaya basliyor.Gittigi kadar gitsin artik ilerde akuyu degistirmek tek care saniyorum.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

asilsinan
05-05-2017, 19:17
Arkadaşlar Merhabalar,
2012 Model 308 1.6 e-hdı 112 lik peugeot aracım var.
Aracı alalı yaklaşık 6 ay oldu. ilk başlarda start-stop çalışmıyordu. Aküsünü İnci Akü Efb olan alıp taktırdım. Hatam şu oldu, takan yerin hangi akünün daha iyi olacağına dair net bilgisi yoktu. Farklı birkaç işlemim vardı yaptırmışken onuda yaptırayım dedim. Ankara'da değiştirdim. Ankara'da çalışmadı fakat uzun yol yapıp İstanbul'a geldiğimde start-stop özelliği çalışmaya başladı. Aradan 1 ay geçince tekrar eco mod ekrandan bile gidip tamamen devre dışı kaldı. Arabayı her çalıştırdığımda eco mod devre dışı demekte. Birkaç yere gösterdim, tesisat sisteminden kaynaklanabileceğini söleyip, bırakılıp komple tesisatını incelememiz gerekir dediler. Aküyü ölçtürdüğümde 13.92 değerini göstermekte. Zaman bulamadığım için bırakamadım. Birde bırakmadan sizlere sormak istedim. Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim. Ankara İstanbul'da bu konuyla ilgili yönlendirebileceğiniz yer var mı?
Şimdiden teşekkürler..

asilsinan
07-05-2017, 22:46
Arkadaşlar, kimsenin bilgisi yok mu? Help Please..

ayı_boğan
07-05-2017, 22:51
Merhabalar, şu konuya göz atın isterseniz;

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?6093-Stop-amp-Start-sistemi-sorunu&highlight=start+stop

asilsinan
07-05-2017, 23:06
Teşekkür ederim.. Fakat önceden de baktım okudum hepsini, oradaki akü sorunu, benim akü Yeni değişti, elektrik tesisatı olabilir mi diye sormak istedim. Belki tanıdık yerler olur oraya götürürüm diye düşündüm. Belki bir arkadaşta bana benzer problem yaşamıştır..

ayı_boğan
07-05-2017, 23:09
Ben o konuda cevap çıkar diye düşünmüştüm, Konuya hakim olan arkadaşlar muhakkak yardım ederler, inşallah kısa zamanda sorununuz çözülür

asilsinan
07-05-2017, 23:27
Çok teşekkür ediyorum tekrar. Bakalım birkaç gün daha bekleyelim.

508ibo
24-05-2017, 16:47
Selamin aleykum.aracimda birkac haftadir s&s devreye girmiyor.arac durdugu zaman eco isareti yanip sonuyor ama arac stop etmiyor.sizce nedeni ne olabilir?simdiden tesekkurler.

converse10
24-05-2017, 18:14
Akünün kontrol ettir hocam

_EsaT_
24-05-2017, 19:03
Yüksel ihtimal aküden kaynaklıdır.

508ibo
24-05-2017, 21:55
Anladim tesekkurler

Ömer Gedik
25-05-2017, 15:33
Bazı koşulları sistem inceleyip S&S çalıştırmayabiliyor. Mesela klima veya düşük sıcaklık veya yüksek sıcaklık gibi...

Ancak genelde bir süredir çalışmayan ECO modu aküyü işaret eder.

Akünüzü 12V 70Amper 760A bir akü ile yenileyiniz. Sistem yine bir süre çalışmaz. Sonra çalışmaya başlayacaktır. Bu da ilave şarj besleme ünitesinin tekrar dolması ile ilgilidir.

508ibo
25-05-2017, 17:53
Bilgiler icin tesekkur ederim.
Ilk satirdaki ihtimallerin hepsini denemistim,olmamisti.birkac sorum var?

_araci cok fazla kullanmiyorum.gunde 5 kilometre haftasonuyla birlikta 100_150 km anca kullaniyorum.s&s akusu bu yuzden zayiflar mi?

_aracim 2014 cikisli akunun omru bitmis olabilir mi?

_akuyu yenilersem ayni sorun tekrarlar mi?sonucta yine az km yapacagim.

_aku sarja baglanabiliyor mu?

_Ve yeni aku nekadardir?

Biraz cok oldu ama aydinlatirsaniz sevinirim.simdiden tesekkurler..

mmusavir
03-07-2017, 08:33
Arkadalar günaydın bugün sabah araca (2017 model 3000 allure ep paket) bindiğimde star&stop'u kapalı olduğunu gördüm (aracı eşim kullanır) bende tekrar açma istediğimde ekranda "eco devre dışı sıcaklık uyumsuz" yazdı kendi aracım olam 2012 model allure 508 de hiç böyle bir durumla karşılaşmadım bu konuda bilgisi olan varmı?

murtibey
03-07-2017, 23:34
Hava sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda devre dışı bırakmanıza izin vermiyor...Yani normal...

mmusavir
04-07-2017, 11:04
BEN DEVRE DIŞI BIRAKMIYORUM ARAÇ KENDİ DEVRE DIŞI BIRAKIYOR TEKRAR AÇMAK İSTEDİĞİMDE " eco devre dışı sıcaklık uyumsuz" DİYOR

Ömer Gedik
04-07-2017, 12:20
Normalde sizin 508inizde de aynı durum var ancak size bunu Eco ışığı yanıp sönmesi şeklinde belirtir. Forumda defalarca belirtmiştik. Eğer Sıcaklık çok yüksek veya çok düşükse ECO kendini devre dışı bırakır. Ayrıca Klima vb tüketimler de ECO modunun çalışmasını engelleyebiliyor.

Lütfen tamamı büyük harf yazmayın.

savassuyu
10-09-2017, 04:37
Bilgiler icin tesekkur ederim.
Ilk satirdaki ihtimallerin hepsini denemistim,olmamisti.birkac sorum var?

_araci cok fazla kullanmiyorum.gunde 5 kilometre haftasonuyla birlikta 100_150 km anca kullaniyorum.s&s akusu bu yuzden zayiflar mi?

_aracim 2014 cikisli akunun omru bitmis olabilir mi?

_akuyu yenilersem ayni sorun tekrarlar mi?sonucta yine az km yapacagim.

_aku sarja baglanabiliyor mu?

_Ve yeni aku nekadardir?

Biraz cok oldu ama aydinlatirsaniz sevinirim.simdiden tesekkurler..

Araç çok çalışmadığında da akü şarj problemi oluyor. Genel de şehir içi eco mod pek açmıyor zaten. bunun da sebebi klima falan açılması. Uzun yolda belli bir kullanımdan sonra yani %85 üzeri çıktığın da otomatik devreye giricektir.
Aynı sorun bende de vardı ve servise gittim
Servisin dediği ECO mod un devreye girmesi için akü ömrünüz %85 üzerinde olması gerektiğini söyledi
Aracım 2012 model ve aküsü orjinal di.. 2017 yılın da değişti.. gerisini sen hesap et
Şarj olmayacağını akünün değişmesi gerektiğini söyledi
Normal akülerden değil bunun aküleri
Alırken start&stoplu akü olmasını söylemelisin
Ben serviste montaj dahil taktırdım 2 Ay önce.. inci marka aküyü 600 TL ye taktılar toplam da.
Piyasa da 600 TLye daha kaliteli aküler alabilirsin ancak garantisi olmuyor..
Sana tavsiyem klima açmadan bir kaç gün sık sık bin uzun KM ler yap. büyük ihtimal düzelicektir.
Düzelmezse tavsiyem serviste değiştir aküyü.. en azından 1 YIL garantisi var. 1 yıl boyunca ECO devreye girmediği her an götürürsün paşa paşa yenilerler.

Ömer Gedik
10-09-2017, 08:25
Akünün her yerde 2 yıl garantisi var. Servise hiç gerek yok.

Start stop un sehirdisina veya uzun yola gerek yok akünüz iyiyse şehiriçinde çalışır ama başta soyledigim gibi yüksek sıcaklık veya yoğun klima sebebiyle devreye girmeyebiliyor.

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NecdetPek
10-09-2017, 11:18
S&S arkadaşların dediği gibi akü ile ilişkili ama akü yeterli dolulukta olsa bile girmediği durumlar var.

Örneğin emniyet kemeriniz takılı değilse devreye girmiyor. Veya devredeyken kemeri çözerseniz anında araç çalışıyor.

Motor aşırı sıcaksa devreye girmeyerek soğutma işlemine devam ediyor. Özellikle kış aylarında motor çok soğukken de devreye girmiyor.

Klima açıkken devreye giriyor ve anlık olarak klimayı kapatıyor. Ayak frenden kalkınca motor ve klima tekrar çalışmaya başlıyor. Ama hava sıcaklığı 35'ler civarındaysa klima durmasın diye devreye girmiyor.

ferit
08-11-2017, 17:56
hayırlı akşamlar. 508'de eko modu her kontakta tekrar devreye girmeyecek şekilde devreden çıkarmanın bir yolu var mı?

ayı_boğan
09-11-2017, 10:13
Aracı çalıştırın ECO Off tuşuna basın

http://imageshack.com/a/img922/2467/ouycoM.jpg

ferit
09-11-2017, 12:52
Aracı çalıştırın ECO Off tuşuna basın

http://imageshack.com/a/img922/2467/ouycoM.jpg

hocam teşekkür ederim. zahmet etmişsiniz ancak sorumu tam anlatamamışım sanırım. tamamen iptal etmekten bahsediyorum

ayı_boğan
09-11-2017, 13:00
Tamamen iptal etmeyi bilmiyorum ama sanırım bir şekilde iptal ediliyordur.Mesela Renault modelinde örnek vermişler

https://www.youtube.com/watch?v=0bsABPGNznA

numan406
09-11-2017, 13:16
hayırlı akşamlar. 508'de eko modu her kontakta tekrar devreye girmeyecek şekilde devreden çıkarmanın bir yolu var mı?

arabaya her bindiğinde bas düğmeye zor değilki hee diyorsunki benim 5 saniyemi alıyor tamamen iptal edicem bunu özel servise gidip bilgisayara bağlatıp yaptırırsın 100 lirayıda bayılırsın başka yolu yok

ferit
09-11-2017, 18:19
Tamamen iptal etmeyi bilmiyorum ama sanırım bir şekilde iptal ediliyordur.Mesela Renault modelinde örnek vermişler

https://www.youtube.com/watch?v=0bsABPGNznA

teşekkür ederim

numan406
09-11-2017, 23:06
renonun sahibi motordan kablo sökmüş aman yapayim deme ilerde arıza verir

Ömer Gedik
10-11-2017, 05:38
arabaya her bindiğinde bas düğmeye zor değilki hee diyorsunki benim 5 saniyemi alıyor tamamen iptal edicem bunu özel servise gidip bilgisayara bağlatıp yaptırırsın 100 lirayıda bayılırsın başka yolu yokÜyelerimize karşı hitabınızı düzeltin. Mesajınız hoş olmamış.

Her insanın farklı talep ve beklentileri olabilir. Saygı duyup bildiğimiz ölçüde cevaplamalıyız.

numan406
10-11-2017, 15:23
Üyelerimize karşı hitabınızı düzeltin. Mesajınız hoş olmamış.

Her insanın farklı talep ve beklentileri olabilir. Saygı duyup bildiğimiz ölçüde cevaplamalıyız.

ömer bey kardeşim benim konuşmam böyle eğer yanlış anlaşıldıysam önce ferit beyden sonra ömer bey kardeşimden sonrada bu ortamdan özür dilerim

ferit
11-11-2017, 00:18
ömer bey kardeşim benim konuşmam böyle eğer yanlış anlaşıldıysam önce ferit beyden sonra ömer bey kardeşimden sonrada bu ortamdan özür dilerim

ben de biraz üzülmüş ancak sizi üzmemek için cevap vermemiştim. artık sıkıntı yok. ilginize teşekkür ederim.

HamzaHakkı
11-11-2017, 17:01
Aracı bilgisayara bağlayıp cihazdan kapatılabiliyor mu bakılabilir. Benim de gereksiz bulduğum bir özellik ama kendimiz sürekli şekilde kapatamıyoruz, sadece kontak kapatılana kadar devre dışı bırakabiliyoruz fakat insan bazen unutuyor ve sürekli bunu tekrarlamak sıkıcı olabiliyor. Özel veya yetkili servise danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

407 exe.b.
11-11-2017, 17:57
Start stop 'un motora herhangi bir zararı var mı?
Yağlama veya ateşleme de uzun vadede sorun yaşatır mı?

Ömer Gedik
12-11-2017, 11:34
Bu işlev orjinal cihaz kodlaması ile devre dışı bırakabiliyor. Bilginize

serars
14-11-2017, 07:56
bende 2015 model 2008 dizel otomatik var. çalışan start&stop bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu. hafta içi 8 km işe gidip geliyorum. daha sonra günlük 8 km üzerinde yol yapınca start&stop çalışmaya başladı. anladığım kadarıyla akünün belli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. her ne kadar 2 yıllık akü olsa da start&stop uyumlu bir akü olduğu için şarjının belli bir limit üzerinde olması gerekiyor. iyi günler......

Hzr34
21-12-2017, 10:55
Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzere Citroen kullanıcısıyım konuda yazan birçok şeyi bende yaşadım. Akü değiştirdim, sıcak-soğuk hava durumunu takip ettim günlük yolculuk mesafem toplam 70 km civarı ama sorun devam ediyor bende araştırmalara başladım. Start stop sistemi -5 ile 30 derece arasında çalıştığını makalelerden öğrendim ayrıca ağrızaya sebebiyet veren sistemin önemli bir parçası olan supercapacitor dedikleri 650F lık bir kondansatör de olabileceğini öğrendim. Aslında start stop sistemimiz hibrit bir sistem ve ayağımızı gazdan çektiğimizde tersinir çalışarak kondansatörü şarj edip stop anında araca gerekli enerjiyi sağlıyor. Bu kapasitör de voltaj dalgalanması olduğunda yada ömrünü tamamladığında start stop devre dışı kalıyor. Ben bu araştırmaya p1aa2 arıza kodunu alıp araştırmaya başlayınca öğrendim. Daha parçayı değiştirmedim ama bir sebebte bu olabilir.

yk2548
22-12-2017, 10:14
Ömer bey bende orjinal cihaz var. hangi menüden kapatılıyor adım adım yazarsanız sevinirim lakin ben şuanda çalışmaması için emniyet kemer ikazını kapattım sürekli pasif oldu ama kemer uyarısı gitti :(

sedat27
24-12-2017, 00:14
Keske sureklk kapali kalma opsiyonu olsaymis!!!

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aokaymaz
26-12-2017, 10:29
Daha önce bendede öyle bir sorun oldu. aküyü değiştirdim düzelmedi. Sorunun sanzıman alıştırmasının yarım kaldığı için yaptığını öğrendim. Önce araç dururken bilgisayardan sanzıman alıştarması yapıldı daha sonra araç trafikte kullanılarak sanzıman alıştrıma işlemine devam edildi. Sonrasında start stop sorunsuz çalışmaya başladı. En ucuz maliyetle olmazsa fren müşürünü d eğiştirin bazen ondan da yapıyor.

kalper
09-08-2018, 07:39
Merhaba Arkadaşlar,
yeni kasa 308 Peugeot Active modelde Eco butonu ne işe yarıyor.
Active pakette Start & Stop çalıştırma özelliği yok.

NecdetPek
09-08-2018, 09:58
Active pakette Stop&Start Eco ile kontrol ediliyor. Kapatırsanız devre dışı kalıyor. Aracınız trafikte kısa süreli durduğuna diğer şartlar uygunsa (aşırı sıcak hava, emniyet kemerinin takılı olmaması vs engeller yoksa), motor geçici olarak stop ediyor. Ayak frenden kalkınca çalışıp devam edebiliyorsunuz. Eco kapatılmışsa bu özellik de kapatılıyor.

Active pakette anahtarsız çalıştırma olmadığı için butonla aracı çalıştırma özelliği de yok. O motoru çalıştırma ve durdurma butonunu kastediyorsanız, doğrudur o özellik active pakette yer almıyor.

Ömer Gedik
09-08-2018, 10:17
Necdet hocam gerekeni yazmış. :iyi

cmr_cihangir
09-08-2018, 10:19
Bence uzun yola giden arkadaşların bu özelliği devre dışı bırakmalarında fayda var. Nitekim 100 -150 km durmaksızın yapılan seyahatlerde pat diye motorun durması beni fevkalade tedirgin ediyor. :S

rocker307
09-08-2018, 18:50
Benim aslanda olmadığı için alışık değilim. Başkasında denk geldiği zaman araba stop etti sanıyorum :D ses sistemi olan araçlarda aküye ek yük biniyor. Start stop varken daha da fazla yük biner herhalde. Şu anda benim aslanda agm akü var; start stop aküleri daha güçlü diye onu tercih ettim

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

jerpelea
16-11-2018, 17:25
Aslanı alalı 5 Sene geçmiş :) Öncelikle araç fazla kullanılmıyor şuan 50.000 kmye yeni geldi. Açtığım konuya istinaden yazayım ; 5-6 aydır stop-start sistemi devreye girmiyor. Aracın aküsü hala ilk aldığımızda üstünde bulunan orijinal akü. Artık sistemi devreye sokacak gücü kalmamıştır aküyü değiştirene kadar kafaya takmıyorum. 1 Ay önce akü şarj aletim ile (Black decker bdv090) aküyü şarj ettim. 14 saatte tamamen şarj oldu gösterdi. Stop-Start harici aküden kaynaklı hiçbir sıkıntı yok. Hala tek marşda çalışıyor araç.

Araç ile ilgili hiçbir büyük problem yaşamadım. Sadece son 1 senedir devam eden ve 2-3 aydır artan 1. vitese ve geri vitese geçerken vuruntu yapma olayı var. (Araç Auto6r) Örneğin aracı park edeceğim 1. vitese küt diye vuruntu yaparak geçiyor, ardından gaza basmaya başladığımda aşırı derece titreme oluyor, ayağımı gazdan çekince araç kendini silkeliyor gibi oluyor. Böyle idare ediyorum. Bazende uzun yolda hafif yokuş aşağı 6. vitesde gazdan ayağımı çekince hafif bi titreşim hissediyorum araçta. Geçen sene şanzımanı kalibre ettirmek için servise götürmüştüm. Araçla test sürüşü yapıp bu normal deyip geçmişlerdi. O gün bu gündür kalibrasyon olayı ile uğraşamadım ki zaten askerdeydim.

1-2 ay içerisinde Ömer beye bakıma götüreceğim bakalım.

Herkese kazasız belasız arızasız sürüşler diliyorum.

ladantela
20-02-2019, 19:05
merhabalar

Aklıma gelmişken yazayım dedim. 3 yıldır 5008 kullanıcısıyım. 30 bin de aldığım araç 70 bin km den sonra start stop sistemi neredeyse hiç devreye girmemeye başlamiştı. Önce 4 yıllık orjinal aküsünü değiştirdim. Yine çok az devreye giriyordu..araç 90 bin km olduğunda debriyaj baskı balata bitme sinyalleri vermeye başladı . Baskı balatayı yenileyince start stop sistemi canavarlaştı. Neredeyse gazı ayağımdan çeker çekmez devreye giriyor ve Formda aktif bir şekilde çalışıyor..Tecrübe diyor ki Debriyaj baskı balatası değişince start stop da düzeliyor. Paylaşayım dedim..

soulless
06-03-2019, 13:15
Merhaba arkadaşlar,

1 ay kadar önce 508 Sw active modelini satın aldım. Neredeyse aldığım günden beri start stop çalışmıyor. Aracı bilgisayara bağlıyoruz, 2 adet beyin hata kodu veriyor (kodları şu an hatırlamıyorum) ve bilgisayar yardımıyla bu hataları sıfırladığınız zaman sistem devreye giriyor ve sorunsuzca çalışıyor. Fakat bir kaç kontak açma kapama sonrasında yine aynı sorun oluyor ve start stop devreye girmiyor. Araç gösterge ekranında eko ışığı yanıyor ama araç stop etmiyor. Böyle bir sorun yaşayar var mı veya bu sorunun çözümü nasıl olabilir?

Ömer Gedik
07-03-2019, 22:53
Merhaba arkadaşlar,

1 ay kadar önce 508 Sw active modelini satın aldım. Neredeyse aldığım günden beri start stop çalışmıyor. Aracı bilgisayara bağlıyoruz, 2 adet beyin hata kodu veriyor (kodları şu an hatırlamıyorum) ve bilgisayar yardımıyla bu hataları sıfırladığınız zaman sistem devreye giriyor ve sorunsuzca çalışıyor. Fakat bir kaç kontak açma kapama sonrasında yine aynı sorun oluyor ve start stop devreye girmiyor. Araç gösterge ekranında eko ışığı yanıyor ama araç stop etmiyor. Böyle bir sorun yaşayar var mı veya bu sorunun çözümü nasıl olabilir?

Start Stop ile ilgili birçok parametre var.

Ayrıa Arızaları yazsanız fikir beyan edebilirdim. Aracı görmeden bişey demek zor.

En sık karşılananlar
Akünün bitmesi
Alternatör gergilerinin bozulması

soulless
08-03-2019, 13:11
Yanıtınız için teşekkür ederim. Aracın 13 ve 30 bin bakımları yetkili serviste yapılmış. Şu an 109.000 km de ve 105.000 bakımları için servise götürmeyi düşünüyorum. Aslında sanayii içinde ofisim ama bu tarz araçlarda yetkili servis işlemi faydalı olabiliyor. Eski sahibi aracın v kayışını değiştirmiş fakat motora okutmamış. Bu araçlarda bu gerekiyormuş. Onu da yaptırdık ve şu an bilgisayarda start stop sistemi, akü dahil hiçbir arıza vermiyor. Araçta sıfır arıza kodu var (Peugeot'un orjinal servis bilgisayarı ile bakıldı) fakat start stop yine de çalışmıyor. Sadece ekranda eco işareti görünüyor ama araç stop etmiyor. O nedenle arıza kodu hakkında size bir yanıt veremiyorum.

soulless
11-03-2019, 14:32
Aracı kullanmaya devam ediyorum. Son 1 haftadır start-stop sistemi çalışmıyorken cuma, cumartesi ve pazar günü kendi kendine çalışmaya başladı. Bir kere bile tık demeden sorunsuzca 3 gün boyunca çalıştı. Bugün ise yine çalışmıyor. Çok enteresan bir durum, ne diyeceğimi veya yapacağımı bilemiyorum.

che970
15-03-2019, 22:57
Merhaba arkadaşlar,

aynı durum bende de var ben aküden kaynaklandığını düşünmüştüm, aküyü değiştitrsem çözülür diyordum siz ne yaptınız?

soulless
21-03-2019, 10:34
aynı durum bende de var ben aküden kaynaklandığını düşünmüştüm, aküyü değiştitrsem çözülür diyordum siz ne yaptınız?

Henüz birşey yapmadım. Aynı sorun devam ediyor. Son dönemlerde, alakası var mı bilmiyorum ama hava ısındıkça diyelim, ara ara çalışmaya başladı. 1 haftadır hiç devreye girmiyordu, 2 gün aralıksız çalıştı şimdi yine çalışmıyor.

Ne kadar bağlantılı bilmiyorum ama sorunun ben de akü olabileceğini tahmin ediyorum. Özellikle gün içinde aracı uzun süre kullanırsam, bir sonraki kontakta start stop çalışıyor. Sanırım akü start stop sistemini çalıştırabilecek kadar şarj olunca sistem çalışmıya başlıyor. Bilemiyorum, benim yaptığım sadece tahmin. Aracı 105.000 km bakımı için servise götüreceğim ve orada kontrol etmelerini isteyeceğim. Sorun akü mü değil mi veya nedir henüz bulabilmiş değilim.

mlyncubaba
29-04-2019, 08:32
merhaba,
2015 model 45bindeki aracımın star-stopu durup dururken çalışmaz oldu.
akü ölçümü yaptırdım herhangi bir aküsel sorun yok. hata kodu vs yok. arac durduğunda eco lambası yanıp sönüyor fakat star stop devreye girmiyor.
sorun ne olabilir?
fikirlerinizi tavsiyelerinizi bekliyorum

Ömer Gedik
29-04-2019, 16:05
Start Stop'un devreye girmemesi için bir çok neden olabilir. Aracınız'ı bir cihaza bağlatmakta fayda var.

Genelde bu sorun akü veya alternatör gergilerinde çıkıyor.

mlyncubaba
30-04-2019, 13:06
Aküyle alakalı olarak sorun olmadığını test ettik.
yetkili servis hasar tespiti için ek maliyetler cıkarıyor mu? cihaz baglamanın var diye biliyorum ama onun dısında aracı kime nereye gösterebilirim.
istanbul avrupa yakası

NecdetPek
30-04-2019, 14:09
Aküyle alakalı olarak sorun olmadığını test ettik.
yetkili servis hasar tespiti için ek maliyetler cıkarıyor mu? cihaz baglamanın var diye biliyorum ama onun dısında aracı kime nereye gösterebilirim.
istanbul avrupa yakasıTek adres var, FP Otomotiv Ömer Gedik.

İçiniz de cebiniz de rahat eder. Neyse gerçek onu duyarsınız.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

antika
28-12-2019, 10:47
Start-Stop Sistemi Hangi Koşullarda Devreye Girebilmektedir?

Otomobilinizin motor soğutma suyunun sıcaklığı, 60°C nin üzerinde ise; klima veya kaloriferin en üst kademede çalıştırılması haricinde ve düşük seviyede çalışıyorsa,
Aracınızın elektrik yükü, belirlenmiş olan üst limiti aşmadıysa,
Akünün şarjı eğer alt limite düşmemişse,
Öngörülmekte olan bekleme süresince araç hareketsiz olarak duruyorsa,
Düz vitesli bir araç olup debriyaja basılmıyorsa,
Otomatik vitesli bir araç olup frene basılı duruluyorsa,
Buğu ya da ayna çözücü gibi çözücülük ve ısıtma sağlayan sistemler kapalı veya en alt seviyede çalıştırılıyorsa,
Otomobilin direksiyonu, çeyrek turdan fazla olmayacak şekilde herhangi bir tarafa çevrilmiyorsa,
Sürücünün emniyet kemeri takılı ise,
Motorun kaputu kapalıysa,
Sürücünün kapısı kapalıysa Start-Stop sistemi devreye girmeye hazır demektir.

Yukarıda belirtilmekte olan durumların aksine bir durum varsa sistem devreye girmemektedir. Şayet Start-Stop sistemi devreye girdikten sonra yukarıda sayılmış olan durumlardan herhangi birisinin aksine bir değişiklik yapılırsa; sistem kendiliğinden motoru çalıştıracaktır. Yani bu durumda debriyaja basmanızı veya frenden ayağını kaldırmanızı beklemeyecektir. Ayrıca bu durumlar markadan markaya değişiklik gösterebilmektedir.
Görüldüğü gibi bu sistemde olay, birçok farklı etkene bağlı olarak işlemektedir.
NOT : ALINTIDIR

antika
28-12-2019, 10:49
Start-Stop Sistemi 1 Işık Süresince Tasarruf Sağlanmakta Mıdır?
Detaylara girmeksizin bir hesaplama yapılacak olursa; bu hesaplamada hafta içi her gün işinize kendi aracınızla işe gidip geldiğinizi ve haftada 3 gün ailenizle birlikte dışarıya çıktığınızı varsayalım.
İşe gelme ve gitme sürecinde sabahları 5 ışıkta, işten çıkışta da aynı ışıklarda kırmızıya takıldığınızı varsayalım. Yoğun trafiğin olduğu durumlarda, 1 ışıkta birden çok kere beklenildiği durumu es geçerek, hesabı mümkün olduğunca yüzeysel olarak yapalım.
Kırmızı ışık sürelerinin 1 dakika olduğu baz alınarak, ki bazı durumlarda bu süre 100 saniyelere varabiliyor. Hesap yapmak istersek;
1 günde 10 kere kırmızı ışıkta durduk ve toplam olarak 10 dakika bekledik, bu süre 1 haftada 50 dakika oldu (Eğer Cumartesiyi de dahil edersek 60 dakika olur.)
Haftada 3 gün ailemizle birlikte dışarıya çıktığımızı varsaymıştık. Geliş ve gidiş olarak toplamda 10 ışığa takıldık, toplam olarak 30 dakikalık bir zaman oluşur.
Rutin durumların dışına çıkıp, günlük olarak fazladan kullanımları da dikkate aldığımızda günlük 2 dakika (yalnızca hafta içi olarak) daha eklenildiğinde haftalık olarak 10 dakika daha fuzili kayıp oluşmaktadır.
Cumartesi günüde çalışmış olduğunuz kabul edildiğinde tüm bu kayıp zaman, 100 dakikayı bulmaktadır. Yol bilgisayarı olan araçların bir kısmında görülmektedir ki, aracın rolanti halindeki anlık yakıt sarfiyatı saatte 0.6’lık bir değere denk gelmektedir.
Hesabımızda kaybedilen vakti haftalık olarak 100 dakika olarak hesaplamıştık, 1 ayda bu zaman 400 dakikaya ulaşmaktadır.
Yani yalnızca 1 ayda, Start-Stop sistemini kullanarak yaklaşık 4 litre yakıt tasarrufu sağlarsınız. Bu hesap şehir içinde veya daha uzun kilometre yapan kişiler için hesaplandığı zaman daha yüksek rakamlara ulaşılmaktadır. Aracını çok sık kullanan bir kişi iseniz bu 4 litrelik tasarruf 5 litreye ulaşabilmektedir. Yıllık olarak 1 depo veya 60 lire yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.
NOT : ALINTIDIR

01iso
24-08-2020, 22:10
ACİL LÜTFEN BİLGİSİ OLAN YARDIM ETSİN

Selamlar peugeot 308 2016 dizel otomatik aracım var aracın star stop istop ediyor ama frenden ayağmı çekince araç çalışmıyor ekrana aracı boşa alın çalıştırın yazısı çıkıyor aküden dendi aküyü varta star stoplu aküyle değiştirdim olmadı şarj motoru dediler değiştirdim olmadı gergi seti dediler onuda değiştim elektrikçiye gittim yine sonuç yok çıldıracağım yardımcı olacak arkadaşlar varsa minnettar olurum..

defalarca bilgisayara bağlandı hata kodu P1A92 49 ve P1A93 U1334 86 P1A98 04 olarak çıkıyor araç 4 kez star stop çalışıyor fakat 5 incide istop edip çalışmıyor 58 Elektrikçi ustaya gittiğimde bilgisayara bağladığında bu hatalar çıkmadı ...

01iso
30-08-2020, 18:59
Selamlar arkadaşlar acaba avrupa yakasında yazılımla star stopu kapatacak arkadaş var mı ?Varsa lütfen bilgilerini paylaşa bilir misiniz?

Yardımcı olacak arkadaş yok mu acaba ?

rocker307
03-09-2020, 10:30
Yoğunluktan görmemiş olabilir. Maslakta fp otomotiv var isterseniz bir ulaşın ömere yardımcı olmaya çalışacaktır

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayı_boğan
07-09-2020, 17:09
Selamlar arkadaşlar acaba avrupa yakasında yazılımla star stopu kapatacak arkadaş var mı ?Varsa lütfen bilgilerini paylaşa bilir misiniz?

Yardımcı olacak arkadaş yok mu acaba ?

Forumumuzun sahibi Ömer Gedik'in işlettiği Euro Repar FP Otomotiv'in konusunu ekliyorum.Telefon ve adres mevcut

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?12248-Euro-Repar-Car-Service-olduk

01iso
09-10-2020, 19:38
Selamlar peugeot 308 2016 dizel otomatik aracı olan arkadaşlar araç N konumunda iken frene basmadan araç çalışıyor mu deneyen arkadaşlar yazarsa sevinirim bunu sormam da ki amaç bir arkadaş eğer N konumunda frene basmadan araç çalışıyorsa fren müşürü arızalıdır diye söylüyor cevabınızı bekliyorum... Benim aracım N konumunda frene basmadan çalışıyor...

Liko61
01-12-2020, 11:09
merhaba arkadaşlar;
pejo 508 allure aracıma akü almam gerek. uzun süredir start stop çalışmıyor. akü de sinyal vermeye başladı zaten. 2 sorum olacak.
akü ne alıyım ? aküyü EFB alsam sıkıntı olur mu (üzerinde mutlu AGM var)
aracımda basit arızalardan dolayı (kapı kolu sensörü gibi) servis ışığı yanıyor. servis ışığına rağmen akü değiştikten sonra start stop devreye girer mi ?

cevaplarsanız çok memnun olurum..
herkese sağlıklı günler..

arabasevdası
24-08-2021, 08:55
Herkese merhaba aracım 2016 model 1.6 e-hdi s&s 115hp classic edition plus model manuel.
Aracımda iki gündür eco ışığı durmaya yaklaşırken yanıp sönüyor fakat start&stop devreye girmiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz başka sorunlara yol açmasın bu olay. (Akü zayıftır elektronik aksana zarar verebilir vb. sorunlar)

mygold
24-08-2021, 09:32
Herkese merhaba aracım 2016 model 1.6 e-hdi s&s 115hp classic edition plus model manuel.
Aracımda iki gündür eco ışığı durmaya yaklaşırken yanıp sönüyor fakat start&stop devreye girmiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz başka sorunlara yol açmasın bu olay. (Akü zayıftır elektronik aksana zarar verebilir vb. sorunlar)
merhaba. size tuhaf gelebilir ama emniyet kemeriniz takılı değilse s&s çalışmaz. ayrıca cok dik eğimlerde ve havanın sıcaklığına göre de s&s çalışması değişir. bunları deneyin yine de sorun devam ederse akünüzü ölçtürün akü uyumunu kontrol ettirin.

arabasevdası
02-09-2021, 09:23
merhaba. size tuhaf gelebilir ama emniyet kemeriniz takılı değilse s&s çalışmaz. ayrıca cok dik eğimlerde ve havanın sıcaklığına göre de s&s çalışması değişir. bunları deneyin yine de sorun devam ederse akünüzü ölçtürün akü uyumunu kontrol ettirin.

merhaba cevabınız için çok teşekkürler araçla dün trafikte eco mode u kapatıp çok fazla yol yaptım gün sonunda çalıştı sanırım aküsü şarj oldu

daschund
06-10-2021, 15:52
Selamlar ;
Çok uzun zamandır forum da aktif değildim.

Mükerrer konu olmaması adına buradan yazayım.

2011 308 imin Eurorepar akü kaynaklı olarak aküyü 2020 temmuz ayında almıştım.
Akü şişmesi sonucunda start stop devre dışı kaldı.
Aküyü varta ile değiştirdim . Garantiden gelecek yeni eurorepar aküye güvenim yoktu. ki servis çaba harcadı ama akünün değişim kararı bile 10 günde ancak çıktı. bu süreçte haliyle o aküyü kullanmak mantıksız ve tehlikeli olacaktı.

aküyü varta ile değiştikten sonra start stop devreye girmedi . bir süre kendini toparlayacağını düşündüm. ama 1 aydır start stop devreye girmedi.
bilgisayara bağlandığında aracın start stop beyni ve kapasitörünün arızalandığı ve değişmesi gerektiği gerçeğiyle başbaşa kaldım.

start stop devreye girmesin bunda benim için bir sorun yok ama sürekli motor arızası uyarısı vermesi rahatsız ediyor.
bu arızanın başka bir arızaya doğru evrilmemesi için değişeceğim ama rakamlar çok yüksek değişip değişmeme konusunda ikilemde kaldım.

γuяdaeя
06-10-2021, 19:04
Geçmiş olsun. Start stopu devre dışı bırakıp arıza ışığını kapatmanın bir yolu yok mu peki? ECU'dan falan silme gibi mesela.
Bir de start stop aküden kaynaklı mı bozuldu acaba?

daschund
10-10-2021, 06:40
Geçmiş olsun. Start stopu devre dışı bırakıp arıza ışığını kapatmanın bir yolu yok mu peki? ECU'dan falan silme gibi mesela.
Bir de start stop aküden kaynaklı mı bozuldu acaba?

Teşekkürler tatsız bir arıza sağlık olsun diyorum
Akü Kaynaklı Ama Firma Kabul Etmiyor (Akü Firması).. Aküyü Taktırdığım Servis Abi Akünün Arızalı Olması Bozmuş Diyor .
Dtc üzerinden hatalar siliniyor ve bir daha çıkmıyormuş . Ama ona güvenemiyorum , Daha önce babamın Meganeda yaptırdım. beyinde başka sorunlar çıktı.
Yetkili serviste detaylı kontrol ettireceğim. onlarda ilk defa böyle bir sorun gördük dediler .
kapasitör ve start stop beynin aynı anda bozulmasının çok mantıklı değil dediler.
sanırım ilk ben olacağım.

Ömer Gedik
14-10-2021, 21:33
Araçtaki arıza kodu nedir?

Astronot
27-11-2021, 08:15
Aracım 2012 5008. 2 hafta önce 2 enjektör değişimi yapıldı. O günden beri bazen “Motor arızası aracı tamir ettirin” uyarısı çıkıyor, start stop çalışmıyor. Bazen araç bir süre çalıştıktan sonra uyarı kendiliğinden kayboluyor fakat mavi ECO ışığı üç defa yanıyor SS yine çalışmıyor.
Geçen hafta yeni akü takıldı ( Bosch S5 A08 AGM Start-Stop 12V 70Ah 760 CCA) durum yine aynı.
Diagbox'a bağlandığında alınan arıza kodu P1A9C
Bulunduğum yerde PSA araçlar ile özel olarak ilgilenen tamirci yok. İş başa düşüyor.
(Bağlantısı var mı bilmiyorum, yaklaşık bir aydır yolcu emniyet kemeri sürekli takılı gibi duruyordu. Soket altındaki kablolar kopmuş, birkaç gün önce tamir edildi)
Düzeltme: Yeni akünün Lexia cihazı ile araca tanıtılması, sorunu çözmüştür. Start stop da sorunsuz çalışıyor.