PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Belli Devirlerde Gelen Uğultu

suloman
19-12-2013, 00:04
Sevgili forum üyeleri,
Aracımı alalı 1 aydan biraz fazla oldu ve aracı daha yeni yeni tanıyorum. Bugün aracı kullanırken belirli devir aralıklarında (vites veya hız farketmeksizin, 1400-1700 dd civarında) motordan sürtme sesine benzer, hafif de araç içinde titreşim oluşturan bir ses duydum. Kalkışta, yavaşlama esnasında belirttiğim aralıklarda ses geliyordu. Servise göstermeden önce sizlere danışmak istedim. Herkese keyifli forumlar...

reisG
19-12-2013, 09:56
Twin scroll turbolu THP motorlarda bahsettiğin devir olan 1400 d/d turbonun devreye girdiği bölge ve 150 bg.lik versiyonlar için 240 NM maksimum torkun elde edilmeye başladığı yer. Sesi dinlemeden bir karar vermek zor ancak ses söylediğin aralıkta ise sanki turbodan yana bir sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.

suloman
19-12-2013, 20:48
Sayın reisG, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Turbo 1400 d/d maksimum torkunu üretmeye başlıyor, ancak şöyle bir durum var. THP'nin tork grafiğini inceledim, maksimum 240 nm'yi 1400-3800 d/d aralığında üretiyor. Ama ses belirttiğim aralıklar harici gelmiyor. Bir de belirtmek isterim, gaza basmasam bile o devir aralığında ses var. Dediğiniz gibi servise göstermekte fayda var. Tekrar teşekkürler.

ahmet_bjk
01-01-2014, 18:48
bahsettiğiniz devirlerde titreşim normal, turbonun sesi ıslık şeklinde gelir , sürtme sesi büyük ihtimalle kayışlardan kaynaklanıyordur. Kayışlar ihmale gelmez biran önce bir tamirciye göstermelisiniz.

suloman
02-01-2014, 00:34
Eğer yanlış biliyorsam düzeltin ancak THP motorlarda triger kayışı değil, zincir olması gerekmiyor mu? Benimde aklıma ilk gelen şey o oldu ancak, bunun zincir olduğu yönünde bilgi aldığım için kayıştan şüphe duymadım. Geçenlerde de özel bir servise uğradım. O kadar ilgisizlerdi ki, neredeyse 2 saat bekledim kimse bakmadı. Bende başka servise giderim dedim ama daha yolum düşmedi.

reisG
02-01-2014, 10:05
VTİ ve THP motorlarda triger zinciri vardır. İyi biline bir yetkili servis veya özel serviste varsa problemin çözümüne gidilecektir.

suloman
03-01-2014, 01:03
İlk peugeot marka aracım olduğu için pek özel servis bilmiyorum. Forumda tavsiye edilen yerlere gittim ancak pek memnun kaldığım söylenemez. Bir de yetkili servislerden birine işim düşmüştü. Orası gerçekten ilgiliydi. Olmazsa paraya kıyıp yetkili de yaptırırım.