PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : acemi aslandan sorular

ehondi
16-12-2013, 11:51
Merhaba arkadaşlar yıllardır kullandığım babayiğit ford taunusumu emekli ettikten sonra nazik 308 e geçince baya bi forum sayfalarında dolaşıp aslanı tanımam gerekti :) forumda bulamadığım bi kaç sorum olacak sizlere cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Öncelikle aracım 1.6 vti premium 2009 model afyonda oturuyorum aracı balikesirden aldım üzerinde akl lpg var ilk sorum bu markayı kullanan arkadaşlar var mı? Eski sahibi yeni yaptırmış o yüzden ilerde sıkıntı çıkartır mı bilemiyorum diger sorum lpg li araç kullanan arkadaşlara benim aslan egzoz susturucusu alınmış gibi kükrüyor gaza basınca hoşuma gidiyor aslında ama uzun yolda rahatsız edebilir servis lpg işleminden dolayı (lpg yi gaz kelebeginden verdiği için) sesin olduğunu söyledi bu tip bir ses lpgli araç kullanan arkadaşlarım da var mı? Son sorum ise gündüz farlarıyla ilgili konsoldan aktivite ettim ama tek lamba yanıyor sistem mi böyle yoksa diğer far uçmuş mu :)) Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler herkese kazasız sürüşler.

reisG
16-12-2013, 12:25
Aramıza hoşgeldiniz. premium donanım 308 için çok iyi bir pakettir.
Aracınızda en az 6 airbag, çift bölgeli otomatik klima, sürücü ve yolcu koltuğu sırt ayarı,yolcu koltuğu yükseklik ayarı yolcu koltuğunun altında gizli çekmece, orta havalandırmada araç kokusu sistemi, yağmur ve far sensörü, atermik ön cam,arka koltuklara yönelik havalandırma, arka koltuklarda kol dayama, elektrikli katlanır aynalar, gövde rengi çıtalar , ayak ve kapı aydınlatma, arka park sensörü, bagaj pandizotunda kapaklı göz, otomatik follow me home ve tip C multi fonksiyonel ekran mevcut.

Ben de VTi motorlu 308 kullanıyorum. Bu motor BMW-PSA ortaklığı ile geliştirilmiş ve segmentinde son yılların en iyi motorudur. Özellik twin scroll turbolu THP serileri ödüle doymadılar.
VTi motorda BMW lerde kullanılan çift vanos sisteminin en geliştirilmişi vardır. Değişken oranlı subap kontrolü ve gaz kelebeğinin mekanik değil elektronik kablolu/by wire/ olması bu motor da özellikle manuel vitesli olanların da kullananın sürüşüne göre işletim sistemini planlayıp zaten atmosferik motor için yüksek olabilen 160 NM torku, gaz kesiciye kadar her an gaz pedalının altında hazır tutar.Motorun karakterini öğrendiğinizde bu özeliği daha iyi kullanırsınız.Triger kayışı olmaması ve bunun BMW modellerinde olduğu gibi zincir tahriği ile sağlanması tok ve güçlü bir sesin çıkmasını da sağlar.

Bu kadar teknolojik bir motorda LPG uygulamaları pek tercih edilmemektedir. Eğer LPG uygulanacaksa prins yada benzeri çok kaliteli ve supap yağlama sistemi olan cihazların kullanılması önemlidir. Ayrıca dönüşümün yapıldığı yerin bu motorlara dönüşüm yapabilecek tecrübeye sahip olması gerekir.

Sizin gündüz farlarından bir tanesinin yanmaması o ampulun kestiğine delalet eder, ampulu değiştirmeniz gerekli.
Bu arada aracınız manuel olduğundan keyifli kullanımları özellikle benzinli kullanım da yaşayacaksınız. Bu araçla mümkün olduğu kadar seri olarak vites değiştirip üst devirlere uygun şekilde çıkmanız lazım. ( bunu kullandıkça hissedeceksiniz) Eğer akıcı trafikte uygun şekilde vitesi üst pozisyona çıkarırsanız 120 km süratte 2500 devirde yaklaşık 5,6 lt/100 km. yakıt ile gidersiniz ve bu da çok iyi bir değerdir. Ancak sürekli düşük süratte ve ort. seçilmiş(3-4 gibi) viteste giderseniz;ki buna örnek İstanbul'un rezil trafiği o zaman yakıt tüketimi 8,5 lt/100 km.ye çıkar.
Resimleri bekliyoruz.