PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor'da Problem.

okann
19-04-2010, 20:11
Arkadaşlar motor-mekanik konusunda çok tecrübem yok ancak bu aralar performansın düştüğünü ve yakıt tüketiminin arttığını hissettim.

Bi anlamaya çalışayım dedim ve bujileri kontrol ettim ve o da ne :o Bujiler aşınmış.

Sonra biraz motorun sesini dinledim ve titremesi biraz abartılı gibi geldi. Ayrıca eksantrik zinciri çok ses yapmaya başlamış.

Servisi aradım ve randevu alıp aracımı komple yürüyen aksam ve motor bakımına sokup ne kadar masrafı varsa halletmek istediğimi söyledim. Ancak en erken cumartesine veriyorlar. Kampanya mı ne varmış aracın yaşı kadar indirim vs.

Son olarak aracım 26.000 küsür km'de ve VTi motor. Önerileriniz bu konu ile ilgili yorumlarınız nedir ? :)

hakan308
19-04-2010, 20:25
bu aralar hastalıkmı ne bu yakıt artışı benimde yakıtım dengesizleşti bi ara 300 kmlerde çeyrek depo yiyordu şimdi 240 250lerde çeyrek depo gidiyor

okann
19-04-2010, 22:14
bu aralar hastalıkmı ne bu yakıt artışı benimde yakıtım dengesizleşti bi ara 300 kmlerde çeyrek depo yiyordu şimdi 240 250lerde çeyrek depo gidiyor

Yav yine iyi Hakan.

Benim zincir koptu kopacak :-[ Öyle ses geliyorki.

Koyulan yağdan da şüphe ediyorum.

Abdullah
19-04-2010, 22:15
arkadaşlar yakıt problemi bende de ar çok yakmaya başladı ama benimki servis zamanı geldi o yüzden 32800 de araç şuan 30.000 bakımı yapılmadı. Okan motordan gelen ses tirger kayışından olabilir mi? Çünkü 2008 model dizellerde böyle bir sorun var ve garantiden değiştiriyorlar onu bir sor istersen.

okann
19-04-2010, 22:19
arkadaşlar yakıt problemi bende de ar çok yakmaya başladı ama benimki servis zamanı geldi o yüzden 32800 de araç şuan 30.000 bakımı yapılmadı. Okan motordan gelen ses tirger kayışından olabilir mi? Çünkü 2008 model dizellerde böyle bir sorun var ve garantiden değiştiriyorlar onu bir sor istersen.

Onu da sorayım servise gittiğimde Abdullah ;)

GLR
19-04-2010, 22:29
benim de servise 2 bin kaldı 54 55 gibi bırakacağım.Şu koltuk nasıl gacırdıyor anlatamam deli olmamak mümkün değil elime baltayı alıp parçalayacağım arabayı o kadar sinir oluyorum.Zaten bu seferde arkadan gelen kuş sesi ve koltuk gacırdaması yapamazlarsa bişey demiyorum.El arabası mı sürüyoruz c sınıfı 40 50 bin tl aralığında satılan araçlar mı ciddi söylüyorum araba kullanmaktan soğudum.

okann
19-04-2010, 22:30
benim de servise 2 bin kaldı 54 55 gibi bırakacağım.Şu koltuk nasıl gacırdıyor anlatamam deli olmamak mümkün değil elime baltayı alıp parçalayacağım arabayı o kadar sinir oluyorum.Zaten bu seferde arkadan gelen kuş sesi ve koltuk gacırdaması yapamazlarsa bişey demiyorum.El arabası mı sürüyoruz c sınıfı 40 50 bin tl aralığında satılan araçlar mı ciddi söylüyorum araba kullanmaktan soğudum.

Ya ben iç sesleri geçtim Ahmet. :)

Araba gitmiyorrrr daha ötesi varmı :'(

GLR
19-04-2010, 22:49
Ya sinirlenip sinirlenip buraya yazıyorum kusura bakmayın.Takılmayacak gibi de değil.O kadar da geziyorum yol yapıyorum.Arabanın bakım periyodları ne vti de?Gidip baktır bakalım.benim 11000 25500 39500 şu anda 52500 km deyim bu bakımın yaklaşık maliyeti nedir bilen var mı?Balataları yeni değişti mazot filtresi vs geçen bakım dı ağır bişey yok sanırım.Silecekleride değiştireceğim.

okann
19-04-2010, 22:54
Ya sinirlenip sinirlenip buraya yazıyorum kusura bakmayın.Takılmayacak gibi de değil.O kadar da geziyorum yol yapıyorum.Arabanın bakım periyodları ne vti de?Gidip baktır bakalım.benim 11000 25500 39500 şu anda 52500 km deyim bu bakımın yaklaşık maliyeti nedir bilen var mı?Balataları yeni değişti mazot filtresi vs geçen bakım dı ağır bişey yok sanırım.Silecekleride değiştireceğim.

Yol bilgisayarı 20.000 diyor. Servis 10.000 :-\

Ömer Gedik
19-04-2010, 23:03
Bujiler aşınmış tan kastınız nedir foto eklyebilir misiniz? Aracınızın önceki bakımı kaç km de yapıldı? Bunları belirtirseniz daha iyi olur. VTI motorların Zincir sistemi sebebiyle biraz fazlaca ses duyarsınız. Ama Sizinki ne boyutta bakmak lazım. 225 40 18 lik lastikler çekişte düşme ve yakıtta artışa da sebep olacaktır bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

Ben aracımı 15-30-45-60-75-90 bin km lerde bakıma götürdüm. Şu ana kadar yürüyen aksam tek parça dahi değişmedi. Mekanik olarak ise garantiden 43 bin kmde triger seti değişti. Şu an herhangi bir sorunum da yok.

γuяdaeя
19-04-2010, 23:07
Okan o zincir sesi benim VTi'de de var ama motor ısınınca azalıyor. Bana söylenen bu modellerde normal olduğu ;D
Çekiş düşmesini özellikle periyodik bakım zamanı yaklaşınca yaşıyorum.. Belki de psikolojik, ama sanki bakıma girip çıkınca düzeliyor gibi :)
Diğer seslere gelince... Alıştım artık. Güzel bir müzikle duymazlıktan geliyorum ::)

okann
19-04-2010, 23:17
Aşınan kısmı işaretledim Ömer ;

http://i42.tinypic.com/bf2vbd.jpg

Yurdaer Abi dediğin gibi motor ısınınca az da olsa azalıyor ama yine de taktım ben :-\

okann
19-04-2010, 23:19
Bakımlara gelince ;

2500 km. ( bunu geçtim )
11000 km.
21000 km.

Bu bakımlarda hava,yağ ve polen filtreleri vs değişti sadece. :)

Ömer Gedik
19-04-2010, 23:33
okann ben bujide bir aşınma göremedim. Birde bujileri hiç değiştirdiler mi?

GLR
19-04-2010, 23:35
Ben de müzik dinleyelim alışırız alıştık diyorum da arabayı da yürüyen müzik seti niyetine almadık. :) Ömer sana test sürüşü yaptırayım benim arabayla bir ara sen dinle birde şu sesleri.Boya koruma yapıyormuyuz?
Okan az önce biraz göz attım bujileri değiştirme aralığını sordun mu?20 30 bin civarı değiştirilebiliyor.

γuяdaeя
19-04-2010, 23:41
Bakımlara gelince ;

2500 km. ( bunu geçtim )
11000 km.
21000 km.

Bu bakımlarda hava,yağ ve polen filtreleri vs değişti sadece. :)

Bizim araçlar 15bin km'de bir giriyo bakıma. Yani Peugeot öyle demiş, kiralayan şirkette o programa uyuyor.

γuяdaeя
19-04-2010, 23:43
okann ben bujide bir aşınma göremedim. Birde bujileri hiç değiştirdiler mi?

+308... için rahat etmeyecekse kararan yerleri hafif zımpara yap. Ya da hiç aşınmayan ve kararmayan bujiler mevcut. Onlardan takılabilir.

okann
19-04-2010, 23:44
Ömer resim temsili kardeşim. Öylesine netten buldum. kare içine aldığım kısım benim bujilerde yanlardan aşınmış. Erimiş. Ben bugüne kadar hiç değiştirmedim.

Ahmet ; Evet ömürleri o civarda. Benim araç da 26.000 km'de. Değiştirme zamanı gelmiş.

Yurdaer Abi ; Bujileri zımparalamak değil de değiştireceğim.

Abdullah
20-04-2010, 00:17
arkadaşlar valla aracın içerisinden gelen seslerden şikayetcisiniz bu yazıları okuyunca şaşırıyorum. Çünkü 308 in ilk parti araçları 2008 model olanlar bende ve Ömer de. 308 de ne sorun var ise ilk bizim partilerde çıkıyor. Bende çok kıl bir insanım ama en ufak ses yok Allah a şükür aracımda.
(Sakın yanlış anlamayın arkadaşlar yalan söylüyorsunuz gibi anlaşılmasın.) Sizin şikayetleri duyunca ben şükrediyorum. Acaba benim araçta ilerleyen zamanlarda böyle mi olacak diyorum fakat Ömer in araca baktığımda olmaz diyor.

GLR
20-04-2010, 00:36
Abdullah disk problemi genelde birçok araçta vardı.Triger seti geçen forumda selahattinin aracında da değişti onda da sesler mevcut.Onun aracı 2009 mesela.Emin ol bu forumda veya dışarıda 308 de aklıma şu an gelmeyenlerle beraber aynı sorunlarla karşılaşan birçok kullanıcı var. ;) Ömer e bakma sen o fanatik yolda kalsa söylemez. ;D sende de seziyorum biraz biraz başlamış. :D Şaka bir yana sizde yoksa ne mutlu keyfini çıkarın aracın.kazasız belasız kullanın inş... :)

okann
20-04-2010, 01:04
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde 308'imin hiçbir problemi yok, tek bir gacırtısı yok diyen arkadaş olursa bende bi daha yok o problem oldu bu problem oldu diye konu açmıyacağım söz :D

Ama şu gerçek ki arabalarımız problemli..

Ha iddiama gelince ; Ahmet'in de dediği gibi Ömer gibi fanatikler iddaama dahil değildir. :D

Abdullah
20-04-2010, 01:21
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde 308'imin hiçbir problemi yok, tek bir gacırtısı yok diyen arkadaş olursa bende bi daha yok o problem oldu bu problem oldu diye konu açmıyacağım söz :D

Ha iddiama gelince ; Ahmet'in de dediği gibi Ömer gibi fanatikler iddaama dahil değildir. :D

araçta tabiki problem var arkadaşlar mesela ben ilk aldığımda sağ arka camdan gelen rüzgar sesini,motordan gelen lökürtü sesini kesmek için çok uğraştım ama sonuçta çözüldü. Ben iç aksamdan şikayetci olduğunuz sesler bende yok diyorum koltuk gıcırdaması,torpidodan,ön konsoldan gelen ses vs.. gibi.

BahadırALTUN
20-04-2010, 07:44

. :D

Arkadaşlar bence problem dediğiniz şeylerin bir çoğu ses, tıkırtı, tısıltı , titreşim ve özellikler lökütrü. Çoğununda kaynağı 45 yanaklı lastikleriniz.
Dünyanın en iyi asfalt kalitesine sahip ülkelerden birisinde üretilen ve malesef ; Türkiye şartları için sadece yüksekliği arttırılarak gönderilen araçlar (Bu benim fikrim belkide doğru değildir) için bahsi geçen şikayetler normal.

Fransız araçlarında araç gıcır gıcır hatta sıfır olsa bile ön göğüsten tavandan kapı içinden tıkırtı gelmesi normaldir. Bütün dünyada kabüllenilmiş bir gerçektir. Araçları problemli olduğunu göstermez. Sadece lökürtü özellikle stop ederkenki ters çalışma+lökürtü karışımı yakıt kalitesi ile ilgili sanırım.

Peugeot u sevelim ve severek binmeye devam edelim. Diğer markalardan olumsuz örnekler vermeye gerek görmedim. Bİliyorsunuzki kötü örneklerin sonu gelmez ve ayrıca kötüden emsal olmaz.

Abdullah
20-04-2010, 07:59

Arkadaşlar bence problem dediğiniz şeylerin bir çoğu ses, tıkırtı, tısıltı , titreşim ve özellikler lökütrü. Çoğununda kaynağı 45 yanaklı lastikleriniz.
Dünyanın en iyi asfalt kalitesine sahip ülkelerden birisinde üretilen ve malesef ; Türkiye şartları için sadece yüksekliği arttırılarak gönderilen araçlar (Bu benim fikrim belkide doğru değildir) için bahsi geçen şikayetler normal.

Fransız araçlarında araç gıcır gıcır hatta sıfır olsa bile ön göğüsten tavandan kapı içinden tıkırtı gelmesi normaldir. Bütün dünyada kabüllenilmiş bir gerçektir. Araçları problemli olduğunu göstermez. Sadece lökürtü özellikle stop ederkenki ter çalışma+lökürtü karışımı yakıt kalitesi ile ilgili sanırım.

Peugeot u sevelim ve severek binmeye devam edelim. Diğer markalardan olumsuz örnekler vermeye gerek görmedim. Bİliyorsunuzki kötü örneklerin sonu gelmez ve ayrıca kötüden emsal olmaz.

Bahadır Bey çok haklısınız bende sizin gibi düşünüyorum. Ama bazı kronik problemleri var aracın. O lökürtü dediğim çalıştırırken değil o doğa bir şey zaten hiç umursamıyor ben çalıştırırken veya stop ederken ki sesi. Yolda giderken hafif bir tümsekten bile yavaş yavaş geçerken araba sallanırya işte o zaman sanki motorun içerisine birşey kaçmışda geziyormuş gibi gelen lökürtü sesiydi benim bahsettiğim. Ayrıca sağ arka camdan inanılmaz sanki cam aralıkmış gibi gelen rüzgar sesi de bazı 2008 modellerde mevcut. Sizin de dediğiniz gibi bu sorunlar beni hiç ama hiç soğutmadı tropik aslanımdan. Ben ona aşığım vazgeçemem ondan o ne yaparsa yapsın ;D

hakan308
20-04-2010, 08:14

Yav yine iyi Hakan.

Benim zincir koptu kopacak :-[ Öyle ses geliyorki.

Koyulan yağdan da şüphe ediyorum.

Allahtan benim arabanın amortisörler sesli çalışıyor kışın onun haricinde üzerinde durduğum bir ses yok tek başıma binince açıyorum tesisatı kendi sesimi bile duymuyorum ama pederle binince arabadan soğuyorum resmen ses kapalı oluyor resmen paletli tanka binmiş gibi hissediyorum kendimi

Bi ara yeni astralara baktım tipi falan güzel alınabilir diye onlarda 45-50 arası fiyatlara gidiyor malesef

hakan308
20-04-2010, 08:18

araçta tabiki problem var arkadaşlar mesela ben ilk aldığımda sağ arka camdan gelen rüzgar sesini,motordan gelen lökürtü sesini kesmek için çok uğraştım ama sonuçta çözüldü. Ben iç aksamdan şikayetci olduğunuz sesler bende yok diyorum koltuk gıcırdaması,torpidodan,ön konsoldan gelen ses vs.. gibi.

camlardan gelen rüzgar sesini nası hallettiniz Abdullah

hakan308
20-04-2010, 08:21

Fransız araçlarında araç gıcır gıcır hatta sıfır olsa bile ön göğüsten tavandan kapı içinden tıkırtı gelmesi normaldir. Bütün dünyada kabüllenilmiş bir gerçektir. Araçları problemli olduğunu göstermez. Sadece lökürtü özellikle stop ederkenki ters çalışma+lökürtü karışımı yakıt kalitesi ile ilgili sanırım.

Ben 205 55 16 continental kullanırken şimdi kullandığım 215 45 17 den daha fazla ses duyuyordum bakalım perşembe servise gidicem baya bi cingar kopacak hürriyet ankara ekine çıkabilirim haberiniz ola o ara forumun reklamınıda yaparm ohhh mis gibi forum şenlenir ;D

Abdullah
20-04-2010, 09:09

Ben 205 55 16 continental kullanırken şimdi kullandığım 215 45 17 den daha fazla ses duyuyordum bakalım perşembe servise gidicem baya bi cingar kopacak hürriyet ankara ekine çıkabilirim haberiniz ola o ara forumun reklamınıda yaparm ohhh mis gibi forum şenlenir ;D

Hakan Rüzgar sesini benim servis halletti ama 4 kere git gel yaptım anca halloldu. Forumun reklamını yaparken düz beyaz ve siyah tşort ile git üzerine de bizim sticker lardan yapıştır ama Hakan. ;D

hakan308
20-04-2010, 10:35

Hakan Rüzgar sesini benim servis halletti ama 4 kere git gel yaptım anca halloldu. Forumun reklamını yaparken düz beyaz ve siyah tşort ile git üzerine de bizim sticker lardan yapıştır ama Hakan. ;D

tamamdır cuma veya cumartesi sabah ankara hürriyet ankara vb.eklerde reklamımızı görebilirsiniz ;D

BahadırALTUN
20-04-2010, 11:53
tamamdır cuma veya cumartesi sabah ankara hürriyet ankara vb.eklerde reklamımızı görebilirsiniz ;D

Reklamın iyisi kötüsü olmaz ;). www.ForumPeugeot.com (http://www.ForumPeugeot.com) ile ilgili tüm reklam faaliyetlerini destekliyorum.

TanerHoca
20-04-2010, 12:02
servise giderken yanında bir miktar da petrol türevi sıvı(gaz yağı, benzin gibi) götürmek iyi olur.
malum servisten memnun olmayıp aracını ateşe vermekte bir seçenek güzel yurdumda... ;)

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=725.0

hakan308
20-04-2010, 16:01
servise giderken yanında bir miktar da petrol türevi sıvı(gaz yağı, benzin gibi) götürmek iyi olur.
malum servisten memnun olmayıp aracını ateşe vermekte bir seçenek güzel yurdumda... ;)

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=725.0

depo yarım dolu servisi ve bulunduğu semti yakmaya yeter heralde ;D