PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 e-HDi 115 HP Auto6R Maks. Hız

jerpelea
06-12-2013, 22:00
Arkadaşlar öncelikle merhaba,

Aracım Peugeot 308 Active 1.6 e-HDi 115 HP Auto6R Aracı ağustos ayında bayiden sıfır olarak aldım.
İlk 2 hafta aracımı fazla zorlamadan kullandım. Emektar Renault 9'um da olduğu için genelde onunla geziyorum o yüzden yeni araç ile fazla km yapmadım. yaklaşık 300 km yapmıştım yanlış hatırlamıyorsam. Neyse aracı aldığım günden beri performansını merak ediyordum. Şehir içinde ani gazlamada hemen tepki verip hızlanması, kısa şehirler arası mesafelerde sollama yaparkenki atikliği gayet iyiydi fakat ben toplam kaç yapacak diye merak ettim ve aracı aldıktan 3 hafta sonra sabah 5 civarında (hava aydınlık ve yol boş olsun diye) çıktım arabayla. Şehir içinde ısıttıktan sonra çıktım yola. Önce yavaş yavaş gaza yüklenmeden 180 kmye çıktım. Geri dönerken ESP/ASR sistemini kapattım aracımı manuel + Spor moda aldım ve gaza yüklendim. Fakat aracım 190 kmye geldi ve orda kaldı. Hafif yokuş aşağı inmeme rağmen aracım 190 km'yi geçmedi. Yani yokuşun sonlarına doğru 194 civarına falan geldi.

İnternette araştırdım falan ama net bir cevap bulamadım. Acaba bu araçlarda elektronik hız kesici veya benzer bi limitör var mı ?

Teşekkürler, iyi forumlar.

sohbet23
06-12-2013, 22:12
Öncelikle hoşgeldiniz iyi forumlar... Aracınızın km si daha yeni olduğundan performansı gayet normal bir kaç alıştırma sonrasında yapacağı km artacaktır.

woonmalker
06-12-2013, 22:13
hocam hayırlı olsun . bende nisan sonunda almıştım aynı araçtan ve hala kullanıyorum . 17000 km yaptım. yaklaşık 3500 km civarı söylediğiniz denemeyi yaptım otomatik spor modda ve 210 u gördüm yaz mevsimi ve 16 inçlik mic. ene. saver lar vardı. eylül ayında da 215 i gördüm. ankara bolu arasında boluya 70 km kala bir düzlük var orda yakaladım değerleri .

jerpelea
06-12-2013, 22:42
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Zaten 1 kere deneme şansım oldu. Kimsenin hayatını tehlikeye atmadan denemek için sabah 5'de denemeyi tercih etmiştim. Neyse şuan 3000 km'de aracım. Tekrar fırsat buldukça deneyeceğim. Zaten asıl amacım limitör gibi bişeyin olmadığını öğrenmekti, her ne kadar genelde 120 km'yi aşmasamda böyle bi limitör olması canımı sıkardı :)

woonmalker
06-12-2013, 23:33
zorlasam 220 yi görür giibydi çünkü sona gelmedi ibre tam olarak ama epey kastı limitör yok gibi :D

mimit
07-12-2013, 09:36
güzel bir eğim yakalarsanız 215 220 km yi görebilirsiniz,ama düz yolda 190 200 km yapabiliyorsa sorun yok demektir,ayrıca yakıtta hız/ekonomi olayında çok fark ediyor, örnek vermek gerekirse,uzun yolda max km. yi görmek istiyorsanız markların ekonomi yakıtlarını kullanmanızı tavsiye ederim,ama biraz daha yaksın biraz daha gitsin derseniz bu sefer performans yakıtlarını kullanmanız gerekiyor. örnek vermek gerekirse ben kendi aracım(112 hp auto6R 308) ile uzun yola çıkmadan önce hep shell fuel save yakıt alıyorum.çünkü bir depo ile yapabildiğim en uzun mesafeleri hep bu yakıt ile yaptım ve son hız 180 km civarında kalıyor, önceden shell gtl vardı şimdi nitro oldu yeni formüllü bir yakıt bu yakıt ile çok daha güzel ara hızlanmalar yakalayabildiğiniz gibi düz yolda 200 km hızı yakalamak hiçte zor değil.normal şehir içi kullanımda da vpower diye bir yakıtları var onu tercih ediyorum, diğer iki yakıtın ortasındaki bir seçenek.

jerpelea
07-12-2013, 13:18
Yorum için sağolun, bende aracı aldığımdan beri vpower kullanıyorum. Neyse garantisi bittikten sonra chip tuning uygulaması yaptıracağım zaten o zamana kadar beni idare eder bu aslan :)

mimit
07-12-2013, 13:56
auto6R için chip ile birlikte o sorunsuz güzel şanzımanın başına gelebilecekleri masraflarını göze almanızı tavsiye ederim,illa olacak diye bir şey yok ama elde edilecek güç şanzımanın üst limitinin de üstüne çıkıyor.

Ömer Gedik
07-12-2013, 14:45
Performans sorunu diye okuyunca insanda araçta çekiş sorunu mu var algısı oluşuyor? Aracın fabrika verisi de 190 km/h zaten. Bunun üstüne evet çıkabilir ancak bunlar hava koşulları, yol eğimleri , aracın anlık durumu gibi etmenleri bağlar.

Konu ismi bahsettiğim sebepten değişti.

woonmalker
07-12-2013, 15:32
Yorum için sağolun, bende aracı aldığımdan beri vpower kullanıyorum. Neyse garantisi bittikten sonra chip tuning uygulaması yaptıracağım zaten o zamana kadar beni idare eder bu aslan :)

Bende ilk aldigimda sizin gibi chip olayini dusunuyodum sanirim omer hocanin actigi bir konuda sanzuman tork dayanikligini gordum ve vazgectim. Bence vites gayet guzel ust hizlarda siir gibi yormuyor ve uzmuyor. Gecisleri iyi kullandikca daha fazla zevk aliyorum. Ekonomisi ise muhtesem :)

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

jerpelea
07-12-2013, 17:15
Bende ilk aldigimda sizin gibi chip olayini dusunuyodum sanirim omer hocanin actigi bir konuda sanzuman tork dayanikligini gordum ve vazgectim. Bence vites gayet guzel ust hizlarda siir gibi yormuyor ve uzmuyor. Gecisleri iyi kullandikca daha fazla zevk aliyorum. Ekonomisi ise muhtesem :)

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet dediğiniz gibi zaten şuanda memnunum fakat garanti bittikten sonra bu uygulamayı araca zarar vermeyecek şekilde yaptırmak istiyorum. Bakalım zaman ne gösterecek.

Performans sorunu diye okuyunca insanda araçta çekiş sorunu mu var algısı oluşuyor? Aracın fabrika verisi de 190 km/h zaten. Bunun üstüne evet çıkabilir ancak bunlar hava koşulları, yol eğimleri , aracın anlık durumu gibi etmenleri bağlar.

Konu ismi bahsettiğim sebepten değişti.

Başlık için kusura bakmayın. Teşekkürler. :)

auto6R için chip ile birlikte o sorunsuz güzel şanzımanın başına gelebilecekleri masraflarını göze almanızı tavsiye ederim,illa olacak diye bir şey yok ama elde edilecek güç şanzımanın üst limitinin de üstüne çıkıyor.

Forumda araştırma yaparken eski bir mesajınıza denk geldim orda farklı şeyler söylemişsiniz.

chip sonrası 112 hp lik motor normal bir uygulama ile 138 140 arası bir güç veriyor tork olarak ta 310 320 civarı bu değerde şanzımanı kırmaya yetmez,daha agresif yazılımlarla daha yüksek değerler alınabiliyor ama evotech başta olmak üzere bir çok firma uygulamalarını araca uygun halde yapıyor ve yaptıkları işlem sonrası garanti veriyorlar.Ankarada yaptırmak isteyen olursa Evotech konusunda yardımcı olabilirim. sizin istediğinizi değil araç için uygun olan yazılı yapıyorlar.

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?1030-Chip-Tuning-Powerbox-hakk%FDnda&p=137899&viewfull=1#post137899

Benim istediğimde zaten sizin bu yorumunuzda ki olay yani aracın sınırlarını zorlamadan yapılabilecek en verimli chip uygulamasını yaptırmak. Bakalım garanti bittikten sonra yaptıracağım için daha 2 sene var. O zaman kadar neler olur kim bilir :)

mimit
07-12-2013, 18:21
evet hocam ama bütün araştırmalar sonucunda hiç kimse söylediğinin arkasında durmadı, bir tek evotech den olumlu dönüş oldu oda aracın gücünü düşük tutuyorlar yani internette düz viteslerde 140 145 i görürken 120 hp olmasada olur.

içime sinseydi şimdiye çoktan yaptırmıştım beni,onun yerine double din alıyorum tesisatı geliştiriyorum.

jerpelea
07-12-2013, 19:08
Haklısınız aslında tesisatı, dış görünümü güzelleştirmek adına yapılabilecek bi sürü şey var. Chip işini en iyisi en sona bırakayım. Açıkcası son araştırmalarımdan sonra benimde kafam yatmadı.