PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 110hdiFAP Auto6R için debriyaj seti

aero
03-12-2013, 14:08
Herkese Merhaba,

Aracım 74800 de, kavrama sorun yaratmaya başladı. İstanbul iş trafiği için bence normal. Servis daha idare eder dedi, accelerator vs ayarı ile daha az titreyecek şekilde baskı ayarlandı. Anladığım kadarı ile serinin en pahalı debriyaj setine ihtiyaç duyuyorum. Benimkinde Volant da değişmeli imiş. Hazırlık yapayım dedim ki yetkili servis malzeme+işçilik 2000tl civarı diyor. İnternette balata orjinal volan sachs bir ürün buldum.

http://www.hepsipeugeot.com/PEUGEOT-308-VOLANDEBRIYAJ-SET-KOMPLE-16HDI,PR-6611.html

Acaba bu bana uyar mı? 2011 sonrası için daha ucuz kitler de var. Rulmansız teknolojiye geçmişler, bana olmaz herhalde. Fiyat 650 diyorlar, 350 de işçilik vereyim 1000'e kurtulayım olmaz mı? Yetkili servise gitmek istemiyorum, bu işi temiz yapabilecek özel servis (Atatürk Havalimanı civarı) var mı? Değişim sonrası ayarları ve varsa bilgisayar işlerini yapabilmeli.

Teşekkürler...

Gökay
03-12-2013, 18:55
Accelerator ne ise yariyor acaba?Boyle ayari oldugunu bilmiyordum,
Sikayetiniz yogun durk kalklardaki silkeleme mi?
Disarda yaptirmak en mantikli ama ince ayari varsa degisim sonrasi bilmek lazim.
Gecen kis da 2000 civari demislerdi bana hala fiyat ayni demekki.
Disarda yaptirsan 300 civari cebinde kalir sanirim.Ozaman oyle fiyat almistim.

erener
03-12-2013, 20:30
Ömer size bilgi verecektir.

Gökay
03-12-2013, 20:36
Ferit ustayla gorusmustum ama ayardan falan bahsettigini hatirlamiyorum

aero
04-12-2013, 09:57
Teknik olarak detayları bilmiyorum ama uygulama şöyle; nasıl ki manual araçta debriyajdan ayağınız çekmenizin hızı kavrama hızını değiştiriyorsa, ivme ayarlayıcı bu aksamı ayarladıklarından sonra benim auto6r daha yavaşça bırakır oldu kavramayı. eskiden büyük ve tek bir sarsıntı varken şimdi çok küçük şiddetli birden fazla sarsıntı var. artık sarsıntı diyemem, titreme var. Henüz değiştirmene gerek yok demeleri de gerçekte şu anlama geliyor, araç soğuk starttan sonra büyük sarsıntılar ile yola başlıyor, motor değil debriyaj ısındıktan sonra bunlar yok oluyor. sizin söylediğiniz aşırı ısınma sonrası olan titreme yeni debriyajda bile çok uzun süre zorlanırsa olabilecek birşey. ancak benimki gibi baskı balata ölmeye yakınsa ilk soğuk kavrama en çok rahatsız edeni. Giderek yok oluyor. Manual viteste ya da spor modda bu etki yarıya düşebiliyor. Testi yapan arkadaş ta bunu tavsiye etti. kavrama ısınana kadar manualde tutarsan (zaten iş trafiğinde 10 dk içinde ısınıyor) sorunu çok az hissediyorsun.Bu arada 300 civarı değil, bu parça + işçilik =1000 civarı para artmazsa olmaz. 300 için vıdıvıdı yapmam, yetkili servise giderim.

Gökay
04-12-2013, 10:07
Aciklama icin tesekkurler
Sogukta olan titreme bende de mevcut + yogun durk kalkta olanda
Gittigi yere kadar diyorum :)
Ama ozel ve resmi servis arasinda sadece iscilik kisminda ekonomik olacagini dusunuyorum 2 tarafta orjinal parca kullanicaksa parca fiyatlari pek farktmez saniyorum.

Omerden konuya dahil olmasini bekliyorum :) :)

Ömer Gedik
04-12-2013, 12:53
Öncelikle ilandaki debriyaj aracınızın debriyajı değildir.

Ayrıca Sachs marka ile Orjinal arasında (ki orjinali açtığınızda bu sachs çıktı diyebilirsiniz.) kalite farkı mevcuttur. Bu sebeple işlettiğim serviste kesinlikle orjinal volan ve debriyaj kullanıyorum.

Orjinal parça fiyatları da aşağıdaki gibi. Özel mesajla yapabileceklerimi gönderirim.

Volan 1059,33 TL
Debriyaj 321,37 TL
Aks Keçeleri 39,21 TL
Şanzıman Yağı 50TL

wolo
07-12-2013, 15:58
benim aracım 125.000 de ve hala debriyajı değişmedi. gittiğim özel serviste fiyatın ne olduğunu sorduğumda 650 tl yan sanayi 850-900 orjinal parça dediler. volan içinde mi değil mi bilmiyorum, acaba volanı değiştirmek şart mı?

ANKA
07-12-2013, 16:10
Nihayet bir autor6 revizyonu göreceğiz gibi. Fiyatlar 1500 parça artı işçilik gibi görünüyor. Yani yine dışarıda da yapılsa 1700-1800 ü bulacak gibi.
Ömer peki bizim manuellerin baskı balata değişse volanla beraber yine bu fiyatlara mı yapılıyor?
Bu arada umarım en kısa sürede, en hesaplı ve en iyi şekilde yapılır autor6

ANKA
12-12-2013, 01:11
Ömer bugün wheeler dealer isimli programı izledim oradaki tamirci lamborghini için sachs marka balata kullandı acaba dedim ucuza mı kaçtı ama biraz forumları karıştırdım sen daha iyi bilirsin tabi orijinali kadar değil belki ama fena da değil gibi geldi bana. Hani öyle ucuz yan sanayi ürün değil sanırım sachs.

kesendemir
19-12-2013, 15:07
aero dostum,
benim de aracımın kilometrsi 84.000 civarında. sabah şanzıman soğukken özellikle 1. vitesten 2. vitese geçtiği anda eğer gazı azıcık fazla arttırırsam (vites atarken çoğu zaman ayağımı gazdan azıcık olsun çekerim) metal sürtmesi sesi geliyor. Bunu diğer vites aralıklarında yapmıyor.
sizde buna benzer bir sorun var mı? ben de baskı-balatanın bitmiş olmasından şüpheleniyorum.

aero
26-12-2013, 16:19
Arkadaşlar, Öncelikle geç dönüş için özür dilerim. Yeni farkediyorum ki özelden atılan mesajlara da yanıt vermeyi becerememişim, Ömer Bey size de özür. Halbuki aynı gün yanıtlamıştım. Forum işlerinden anlamadığımı anladım. Kesendemir, bahsettiğin etki bende yok. Benimki bariz bir balata bitişi, önceleri pek kabul etmiyordum ama alıştırıyorum kendimi. Yapacak bir şey yok. Muhtemelen seninki son evrelerini yaşıyordur diye tahmin ediyorum.

Habibi
07-02-2014, 13:54
İyi günler arkadaşlar ben forumunuza yeni katıldım. Arkadaşlar benim kullandığım 2009 Model-308 Comfort 1.6 HDI 110 HP Auto6R aracımı bu güne kadar sadece basit peryodik yağ değişimi fren balatalar gibi ürünlerin değişiminden ( motor yağı ve filitleri genel olarak 10000 km de bir değiştirdim, turbo 70000km de tamir gördü) hariç başka bir sıkıntısı olmadan 145000 Km yaklaştı. Motorda daha canavar gibi bir sorun yok ama bu 2-3 gündür belli bir kulanımdan sonra kalkışlarda ve 2 den 3'e geçişte sanki patinaj atacakmış gibi bir titreme var. Gaziantep Gazikent Peugeot servisine gittim bişey yok dediler, ben 'debrajdan değilmi yani dediğimde?'istiyorsan komple seti değiştirelim 2 gün araban serviste kalır 2000TL parça ve 700 TL işçilik alırız dediler, hazır gitmişken Gaziantep'te sanayiyede uğrayıp otomotik vites tamircilerine de danıştım, onların da ortak cevabı volan kaynaklı olduğu ve bunun daha başlangıç olduğu böyle daha 30000 - 40000 km daha yol yapabileceğimi söylediler. Bende peugoet parçaları satan bilinen bir siteden kendileri ile iletişime geçip şase numarasını verdim ve bütün parçaları 950Tl ye sipariş verdim. değişimini yapacak usta da 200Tl işçilik alacağını söyledi. Sizce yanlış mı yaptım, doğru mu? Sonuçta yanlış birşey varsa geri dönebilirim.
saygılarımla,

ANKA
07-02-2014, 16:47
Hangi parçaları sipariş ettiniz? Ona göre daha net bilgi verilir. İşçilik normal gibi ama parçaları ve ustayı bilmeden yorum yapmak zor.

Ömer Gedik
07-02-2014, 18:52
Gerekli parçalar
Volan
Debriyaj Seti
Hidrolik bilya
Aks keceleri
75W80 Şanzıman yağı

Manuel araca göre demontaj ve montaj farkları bulunur.

Demonte etmeden önce bilya cihaz vasıtasıyla ayarlanır. Montaj sonrası Bilya-debriyaj ve Şanzıman alıştırma yapılır. İşi bilmeyen ustayla ve cihaz olmadan bu iş olmaz.

Parçaların orjinal olmaması ses, vuruntu ve titremeli kalkışlara sebep olur. Montaj ürünü olarak satılan mallar orjinal değildir.

Habibi
27-02-2014, 23:11
Arkadaşlar iş güçten dolayı biraz geç dönüş yapıyorum, özür dilerim.
Volan ve Debriyaj Seti (sach markalar), Hidrolik bilya , Aks keceleri , bütün parçalar geldi, benim usta ve arkadaşları da bunu yarım günde anca söküp taktılar ve bu sök tak işleminde baştan sona yanlarnda durup izledim ve gerektiğinde yardım ettim. Çünkü usta ilk defa bu auto6 r nin şanzumanını indiriceğini söylemişti. Ama bundan önce bizim 307 ile 407 ninkini değiştirmişti sorunsuz ve 308 nazaran onlar daha az süre almıştı. 308'ninkini sökmek bayağı uğraştırdı. Usta yardımcılarıyla söktü taktı ama sizinde belirtiğiniz gibi demonte etmeden önce bilyayı cihaz vasıtasıyla ayarlamayı unuttu ki kendiside montalamayı yaparken aklına geldi. Sonra montajı bitti. Sıra Şanzıman alıştırmasına geldi bigisayara bağladı ama artık saat akşam 9'a geliyordu. dedi gerisini sabah yapalım çnk ilk defa yapacağım, biraz zaman alır. araba ile kısa bir tur attık, baktım vites geçişlerinde motor kısa bir süre boşa çıkıyo sonra kavrama başlıyor. Onuda hiç riske bırakmadım servise verdim 100 Tl şanzuman alıştırmasınıda onlar yaptı. Şimdilik herhangi bir sorun yok. Sadece arabayı teslim alırken krank zincirinden sanki biraz ses geliyor dediler bakılırsa iyi olur diye, ne kadar süremi alır bu iş diye sorduğumda seris yetkilisi parça Türkiyede yok gelirse 3 iş günü dediler, ben de teşşekürlerimi iletip ordan çıktım. Bu arada şanzumanı söken ustam bir daha böyle bir araç gelse 'abim cenazemiz var bizim çabucak cenazeye yetişmemiz lazım deyip kepenekleri kapatırım' diyordu. sebebini sorduğumda abim bu araç bir gün daha burda kalsa ocağıma incir ağacı diker bak öğleden buyana gelen müşterilere mahçup oldum. Ki Allah var doğru söylüyordu. Bu arada yaklaşık 3000 Km yol yaptım sorun yoktur çok şükür.
maliyetine gelinecek olursak

200Tl debraj işçilik
100Tl Yetkili servis Şanzıman alıştırma
950 TL bütün parçalar hepsıpeguet.com

PEUGEOT 308 AKS KEÇESİ SOL 312144308 1608816780308 14,41 TL x1 14,41 TL PEUGEOT308 AKS KEÇESİ SAĞ 312146308 18,65 TL x1 18,65 TL PEUGEOT 308 DEBRİYAJ RULMANI (EURO 4 MOTOR) 1.6HDI (MCP OTOMATİK ŞANZIMAN) 9801117680308 2041A4308 183,70 TL x1 183,70 TL PEUGEOT 308 VOLAN DEBRİYAJ SET KOMPLE 1.6HDI 0532Q4SET308 588,98 TL x1 588,98 TL

saygılarımla,

ANKA
28-02-2014, 08:13
Hayırlı olsun yeni kavrama. Sanırım forumda ilk oldu maliyet olarak epey hesaplı olmuş bence. İşçilikte ve parçada sıkıntı yoksa ki öyle görünüyor gayet iyi olmuş. Kazasız belasız güzel günlerde kullanmaya devam edin aslanı.