PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapı sorunsalı

Eren
14-04-2010, 18:13
Arkadaşlar uzun zamandır bu detay canımı sıkıyor. Aracın özellikle ön kapılarını kapatırken fazla agır olmalarından mütevellit aşırı ses yapıyor. Kapı kapandıgında kırıldıgını felan düşünüyorum. Arkadaşların araçlarında özellikle bu detaya dikkat ediyorum Scirocco, Civic ve hatta fiat bravo nun kapıları bile daha yumuşak ve amiyane tabirle tatlı kapanıyor.

Kapılarına herhangi bir işlem yaptıran arkadaş var mı? Varsa işlemleri ve sonucu rica ediyorum.

reisG
14-04-2010, 19:10
benim kapılardan açıldıktan sonra yerinde durmuyor sadece en sona kadar açmak lazım en açılmazsa olduğu gibi geri geliyor. servsite kapıları ayarlatınca problem kalmıyor.

Eren
14-04-2010, 19:39
evet bende de o sorun mevcut, sonuna kadar açmak gerekiyor fln..Peki siz gürültüden şikayetçi degil misiniz? Yani demek istedigim, kapanırken çıkan ses kesinlikle tok bir ses degil..Özellikle ön kapılar böyle bende..

reisG
14-04-2010, 19:55
sevgili Eren o ses ne yazık ki bizim araçlarda değil.eski tip 200 Mercedeslerde tüm Amerikan araçlarında 5 ve 7 serisi gibi BMW lerde çıkar.

Eren
14-04-2010, 20:20
başka bir forumda 308 kullanan bir arkadaş daha aynı dertten muzdaripti, bende belki aramızda aynı sorunu yaşayan vardır, çözüm üretmiştir fln diye düşündüm..Anladıgım kadarıyla hepsinde bu sorun yok, benim araçta arka kapılarda da sorun yok zaten de ön kapılar can sıkıyor..Servise gidip baktırıcam, bakalım hayırlısı artık..Ayrıca yanıt için teşekkürler :)

Ömer Gedik
14-04-2010, 20:54
Eren;

Kapıların zamanla ayarı bozulmuş olabilir yeni bir 308e bakarsanız ses oldukça toktur.

Eren
14-04-2010, 21:00
Haklısın Ömer, bende öyle düşünüyorum açıkcası o yüzden ilk fırsatta servisi ziyaret edecegim..

Abdullah
14-04-2010, 23:17
kapı ayar problemi araçların hepsinde var ve size benden kötü bir haber ne kadar ayarlatsanızda zamanla yine bozuluyor. Kapıyı kapatırken dikkat edin hafif yukarı doğru kalkarak oturuyor. Ben her servise gittiğimde ayarlattırıyorum fakat zamanla sonuç yine aynı.

γuяdaeя
15-04-2010, 01:08
Bizim araçların özellikle ön kapıları epey ağır. Hem açarken zorlanıyor insanlar hem kapatırken.
Kapatma esnasında çıkan o ses biraz da kapı fitilleriyle alakalı. Peugeot bence bu konuda bir iyileştirme yapmalı diye düşünüyorum. Hem uzun yolda gereksiz yere rüzgar sesi de dinlemeyiz böylelikle :)

Eren
15-04-2010, 09:57
Konuyla alakalı fikir belirten arkadaşlara teşekkürler..

InsMuh
15-04-2010, 10:03
açıkçası ön kapının sesi benim de hiç hoşuma gitmiyor. resmen teneke sesi geliyor. tok bir ses yok.
premimum araçlarda ilave fitil vardı ön kapıda. ben taktırmayı düşünüyorum.
acaba aramızda taktıran oldu mu arkadaşlar?

Abdullah
15-04-2010, 10:43
açıkçası ön kapının sesi benim de hiç hoşuma gitmiyor. resmen teneke sesi geliyor. tok bir ses yok.
premimum araçlarda ilave fitil vardı ön kapıda. ben taktırmayı düşünüyorum.
acaba aramızda taktıran oldu mu arkadaşlar?

InsMuh bu fitili bende taktırmayı düşündüm fakat şuan yeni model sanırım 2010 premiumlarda da bu filtili kaldırdılar eğer bulabilirsen bence taktır.

Burak
15-04-2010, 13:37
Kapıları ben ayarlattım, bir süre iyi gitti ama sonra yine ayarı bozuluyor. Fitil olayını denemek lazım bence de. Arka kapıların tam açılmadığı zaman kendini kapatması ayarlanıyor, ama tam düzelmiyor.

Not: ben bu konuyu daha önce açmıştım, oradan devam edilse daha iyi olurdu. Moderatörlerin dikkatine.

techn1cal
23-08-2010, 20:26
Bügün Sportium aracı inceledim ön kapıları açıp kapadım çok tatlı bir ses tonuyla kapandı aradaki farkı bulmaya çalıştım :D buldumda kendi aracım premium full baktım ön kapılara :D kapının kapandığı yere sportiumda fitil koymuşlar :D bizim kapılarda ise yok :D sanırım yeterli bu bilgi

reisG
23-08-2010, 21:17
308in ilk çıktığı 2008 modellerden 2009 model yılının ilk yarısına kadar premium donanımda o fitiller vardı 2009 un ikinci yarısında ise bu fitiller iptal edildi. şimdi sportiumlara eklemişler.

γuяdaeя
23-08-2010, 21:45
308in ilk çıktığı 2008 modellerden 2009 model yılının ilk yarısına kadar premium donanımda o fitiller vardı 2009 un ikinci yarısında ise bu fitiller iptal edildi. şimdi sportiumlara eklemişler.

Ne yapacaklarını şaşırdılar.. Premium donanım tabir ettikleri bir araçta ekstra izlolasyon sağlayan kapı fitilini iptal ediyorlar... Cyrano de Bergerac'ın burnuna gelesiceler >:(

reisG
23-08-2010, 21:47
sportiumlarda da ön koltuklardaki virgül şeklindeki ergonomik dizaynı kaldırmışalr. bu benim hiç hoşuma gitmedi. çok büyük rahatlıktı. ben çok beğeniyordum.-ki şimdiye kadarki tüm 308lerde std.idi.

Yasin CCK
23-08-2010, 22:42
Donanım farkı yaratmak için bu küçük detaylarla oynamalarını hiç hoş bulmuyorum.

Ömer Gedik
23-08-2010, 23:12
Arkadaşlar kapılardaki yalıtım ve ses sorunu için fitil içine hortum yerleştirmekle çözüm üreteceğim. Bunu müsait olduğum bir zamanda denemek istiyorum.

okann
24-08-2010, 00:26
Ne kadar dikkat etsem de.

Kapı kapanırken resmen dökülüyor. >:(

γuяdaeя
24-08-2010, 01:35
sportiumlarda da ön koltuklardaki virgül şeklindeki ergonomik dizaynı kaldırmışalr. bu benim hiç hoşuma gitmedi. çok büyük rahatlıktı. ben çok beğeniyordum.-ki şimdiye kadarki tüm 308lerde std.idi.

Koltuğun neresi o Reis anlayamadım? Sırt tarafı falan mı?

reisG
24-08-2010, 07:41
Ön koltuk kafalıkları ayarlanabilir virgül şeklinde idi artık değiller

cmr_cihangir
24-08-2010, 13:02
Evet hafta sonu baktığım premium plusta Reis in dediği ayrıntı dikkatimi çekti. Ancak şunu belirteyim konfor olarak çok göze batmıyorlar. Kafa destekleyicilerinde kalın ve tek parça sünger kullanılmışlar. Bunun dışında bi kaç (menfi, müspet) ayrıntı daha gözüme çarptı. İnşallah araç elime geçtiğinde 2010 ve 2011 model premium 308 leri mukayesesini fotoğrafları ile göstermeye çalışacağım.

γuяdaeя
24-08-2010, 14:23

Tama şimdi oldu :)
Benim arabadaki o kafa desteği özelliğini kaybetmiş. Gevşek yani. O sebeple kullanamıyorum.

cmr_cihangir
24-08-2010, 14:27
Peugeot buna benzer çok şikayet almış olamalı ki 2011 de kafa destekleyicilerin formunu değiştirmişler.

Abdullah
24-08-2010, 15:54

Tama şimdi oldu :)
Benim arabadaki o kafa desteği özelliğini kaybetmiş. Gevşek yani. O sebeple kullanamıyorum.

evet zamanla ne yazıkki o destekciler aynen dökülüyor. Kafanızı koyunca hoopp geri eski konumuna dönüyor. Yani zamanla bir işe yaramıyor.

FL
23-02-2011, 20:22
merhaba 20 gun once berk ede milsiumların kapılarıyla benım aracın kaplarını 15 dk karsılastırdım ve yenı araclarda extra bır fıtıl oldugu goruluyor.

Once servıs bu fıtılın benım araca olmayacagını arka kapıda delık acılması gerektıgını ve bunun yapamayacaklarını ıletttıler aracın kapı ayarı yapılıyordu ve arac geldı baktıgımde fıtılın oturması gereken delıkler benım aractada var fakat fıtıl servıste yoktu ve yurtdısından sıparıs vermelerı gerektıgını ılettıler bende sıparısı verın o zmn dedım bız sapırısı verıp sızı arayalım dedıler beklıyorum.

2 fıtıl 100 tl cıvarında bır paraydı

bılgınıze

MTN
24-02-2011, 09:02
FL Ben o fitilden taktırdım Arka kapıda yerleri var. sadece üstüne siyah bant yapıştırmışlar. 85 tl.

FL
25-02-2011, 15:45
mtn doğrudur bende bugun taktırdım bugun fıtıllerı o eskı kotu berbat kapı sesınde %30-%40 lık bır ıyılesme oldugunu hıssettım.

kapı sesınden rahatsız olanları ıcın faydalı bırsey

Cem B
26-03-2011, 20:25
Araçlar Sıfır iken fitillerde sert oldugundan tok hoş bir ses çıkar benim aracımda hala devam ediyor.Fakat sıfır alıp 78 binde sattıgım eski 308imde bu durum 40 bin civarında usul usul deişmeye başlamıştı.Ben fitillerin sertliğini kaybettiğini düşündüğüm için farklı bir uygulama yapmamıştım.Sert kapamamak gerekli sadece:) Genelde arka kapılar daha hafif olmalarına ragmen onlarda bile tok bir ses çıkıyor.Bir arkadaşın söylediği gibi şimdiye kadar hiçbir zaman yüksek hızlarda rüzgar sesi sorunum olmadı.Rüzgar sesi genelde japon araçlarında fazlasıyla var.

Bu fitil sertlikleri ile ilgili bildiğim kadarı ile piyasada bir sprey satılıyor sertleştirmek için araçtırıp buda uygulanabilir.

m_u_r_a_t06
27-03-2011, 23:59
Benimde ilk aldığımda 100 km/h hızla giderken sağ arka kapıdan rüzgar sesi geliyordu, 2500 bakımında kapı ayarı ile o sorun giderildi, o sırada normalde cift fitilin olmadığı sadece premium modellerde şerit fitil (ayrıntısı nedir bilmiyorum) kullanıldığı söylendi, onun için diğer donanımlara göre daha az rüzgar sesi gelir dediler.
Birde 2007 haziran ayında sıfır aldığım mazda3 arabamda (japon) içeri rüzgar sesi girdiğini hiç hissetmedim rahatsız edici bir rüzgar sesi yoktu. 2011 aralık ayında satıp 308 aldım o güne kadar hiç kapı ayarı yapılmadı, yağ buji filtreler dışında hiçbirşey değişmedi (ampül dahil) klima gazı basılmadı, kapı-cam fitili değişmedi, sigortası atmadı:) ve sattığımda 170000 km idi ve yıllık bakım maliyeti 450 TL idi. Tek kusuru 100 km de 12 Lt yakması idi. Japon arabalarının temel özelliği aldığınız haliyle en az 5 yıl kullanabiliyo olmanızdır. Babamda 2004 2.4 accord var, 496000 km de henüz yapılan ağır bir bakımı olmamıştır....

Cem B
28-03-2011, 00:09
Benimde ilk aldığımda 100 km/h hızla giderken sağ arka kapıdan rüzgar sesi geliyordu, 2500 bakımında kapı ayarı ile o sorun giderildi, o sırada normalde cift fitilin olmadığı sadece premium modellerde şerit fitil (ayrıntısı nedir bilmiyorum) kullanıldığı söylendi, onun için diğer donanımlara göre daha az rüzgar sesi gelir dediler.
Birde 2007 haziran ayında sıfır aldığım mazda3 arabamda (japon) içeri rüzgar sesi girdiğini hiç hissetmedim rahatsız edici bir rüzgar sesi yoktu. 2011 aralık ayında satıp 308 aldım o güne kadar hiç kapı ayarı yapılmadı, yağ buji filtreler dışında hiçbirşey değişmedi (ampül dahil) klima gazı basılmadı, kapı-cam fitili değişmedi, sigortası atmadı:) ve sattığımda 170000 km idi ve yıllık bakım maliyeti 450 TL idi. Tek kusuru 100 km de 12 Lt yakması idi. Japon arabalarının temel özelliği aldığınız haliyle en az 5 yıl kullanabiliyo olmanızdır. Babamda 2004 2.4 accord var, 496000 km de henüz yapılan ağır bir bakımı olmamıştır....

Bİrden fazla japon araçlarına bindiğim için Corolla 3 nesil,civic 2 nesil deneyimlerimden yola çıkarak paylaştım bilgileri.Yeni nesil araçların hiçbirinde büyük sıkıntılar zaten yaşanmıyor bu sizin accordunuz içinde geçerli olabilir genel olarak araçların çıkardıkları masraflardan çok kapı ve rüzgar sesiyle ilgileniyoruz ki zaten düzgün kullanıldıgında bakımları düzgün yapıldıgında çoğu aracı uzun kilometreler kullanabilirsiniz bu konuda ÖMER GEDİK en büyük örneğimiz.çoğumuz genç insanlarız 40 bin lira gibi fiyatlar verip 330 bmw de alabiliriz düşük modelli de olsa hepimizin peugeot kullanmasının nedenlerinden biri masrafsız olmaları süspansiyon dışında eh diyebileceğimiz durumlarının olmaması özellikle fiyat durumuna da baktıgımızda.
Yıllık bakım maliyeti 450 derken? siz sadece yıkattınız aracınızı sanırım yada hiç kilometre yapmadınız Yılda 1 kez servise gidiyorsa buda normal ki bahsettiğiniz kilometreler ile yapılan masraf inanılmaz.Her bakımda hafa filtresi değişse o kadar etmez

m_u_r_a_t06
28-03-2011, 15:39

Bİrden fazla japon araçlarına bindiğim için Corolla 3 nesil,civic 2 nesil deneyimlerimden yola çıkarak paylaştım bilgileri.Yeni nesil araçların hiçbirinde büyük sıkıntılar zaten yaşanmıyor bu sizin accordunuz içinde geçerli olabilir genel olarak araçların çıkardıkları masraflardan çok kapı ve rüzgar sesiyle ilgileniyoruz ki zaten düzgün kullanıldıgında bakımları düzgün yapıldıgında çoğu aracı uzun kilometreler kullanabilirsiniz bu konuda ÖMER GEDİK en büyük örneğimiz.çoğumuz genç insanlarız 40 bin lira gibi fiyatlar verip 330 bmw de alabiliriz düşük modelli de olsa hepimizin peugeot kullanmasının nedenlerinden biri masrafsız olmaları süspansiyon dışında eh diyebileceğimiz durumlarının olmaması özellikle fiyat durumuna da baktıgımızda.
Yıllık bakım maliyeti 450 derken? siz sadece yıkattınız aracınızı sanırım yada hiç kilometre yapmadınız Yılda 1 kez servise gidiyorsa buda normal ki bahsettiğiniz kilometreler ile yapılan masraf inanılmaz.Her bakımda hafa filtresi değişse o kadar etmez

Konuyu fazla dağıtmak istemiyorum, aslında söylemek istediğim kendi adıma konuşayım, 2500 km deki aracımın rüzgar sesi gelmesinden dolayı kapı fitillerinin sökülüp altına yapışkanlı bir madde sürülüp yapıştırılması daha sonrada çekiçle kapının ayarlanması hoşuma gitmediği için söyledim (ki bu aslında hiçbirşey forumda çok daha ciddi sorunlar yaşayan arkadaşlarımız tabi ki de var) Ama kullandığım japon arabalarında böyle bir sorun yaşamadım onu söylemeye çalışıyorum, belki bana öyle denk geldi onu da bilemiyorum. Zaten 308 alırken de fiyat=donanım+performans denklemiyle yola çıktık herkesin bu arabayı seçmesinde illakı mantıklı bir şey var o konuda hemfikiriz.

Bu arada benim bakım masrafı olarak saydığım sadece yıkama değil + bahşiş :)