PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.2 VTI Araç karanlıkta zor çalışıyor

cgrdgn
22-10-2013, 06:07
Merhabalar,
301 1.2 VTI Active model aracım karanlıkta zor çalışıyor. Araç henüz 5000km de ilk alındığı günden beri bu sorun var. Önceden soğukta zor çalıştığını sanıyordum ancak son zamanlarda çok soğuk olmasına ramen araç gündüzleri gayet rahat çalışıyor, ama geceleri ya da kapalı otoparkta çalışmakta zorlanıyor. Servise 1000 km de götürdüm bi problem görmediler(Gündüz kontrol ettiler normal olarak). Sorun çok garip ben de farkındayım ve canım çok sıkılıyor. Sorun neden kaynaklanabilir? Millet dalga geçer oldu sıfır araba zor çalışıyor diye!

GOXIN
22-10-2013, 07:14
İlginç ilk defa duydum. Ama aklıma iş yerindeki bir arkadaşın anlattığı olay geldi. Olay şöyle; yeni araç alan bir kişi yaz ayında her gün dondurma almaya gidiyormuş. Vanilyalı dondurma alıp aracının başına geldiğinde araç sorunsuz çalışıyor ve gidiyormuş ama Kakaolu dondurma aldığında araç çalışmıyormuş. Bu ilginç durumu firmayla paylaşınca bilirkişi gelip durumu kontrol etmiş ve şu sonuca ulaşmış. Vanilyalı dondurmayı alan kışı sayısı çok olmadığı için bekleme süreside doğal olarak azmış ve araç sıcakken çalışmakta sorun çıkmıyormuş ama Kakaolu dondurmada müşteri sırası çok olduğu için doğal olarak bekleme süresi de yüksekmiş bu nedenle araç soğuduğu için çalışmıyormuş. Bu olaydaki gibi bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Aracın karanlıkta yada kapalı garajda çalışma sorunundan çok uzun beklemeden sonra çalışmama sorunu olabilir. Örneğin siz büyük ihtimal akşam park edip, sabah bindiğinizde maksimum 12 saat bekleme yapıyordur ama akşam park edip, ertesi akşam bindiğinizde bekleme süresi 24 saat olduğu için zor çalışıyordur. Deneme olarak atıyorum aracı 2 gun kullanmayıp, ertesi sabah çalıştırmayı deneyiniz. Eğer bunda da sonuç değişmiyorsa bu olay sanırım tarihe geçecektir. Servisler büyük olasılıkla böyle bir şeyi daha önce yaşamadıkları için bulamazlar. Bence Fransaya durumla alakalı bir mail atıp, beklemeye geçiniz. Umarım sorununuz en yakın zamanda çözülür.

Ömer Gedik
22-10-2013, 07:36
Çok ilginç... Goxin'in bahsettiği gibi yaklaşın bence olaya

301gti
22-10-2013, 07:44
Geçmiş olsun hakikaten çok ilginç bir durum

Yasin CCK
22-10-2013, 07:58
Şaşkınlık içerisindeyim :) Goksin hocam ilginç bir noktadan yakalamış. Deneyin bence ;)

BahadırALTUN
22-10-2013, 08:12
Aracınızda otomatik far sensörü varmı? Yoksa veya aracı farları açık şekilde çalıştırmıyor sanız aşağıdaki teoriyi dikkate almayın.

Hatırlamıyorum ancak kontağı çevirince ; araç çalışmadan farları otomatik olarak karanlıkta yakıyorsa ve akünüz zayıf ise araç gerekli voltaj değerine ulaşamadığı için zorlanıyor olabilir mi?

kvnc35
22-10-2013, 11:51
Çok ilginç bir durum gerçekten, umarım kısa sürede çözüme kavuşur..Aklıma gelen nokta aracın çalışmasını kapalı alandaki hava sirkülasyonu etkiliyor olabilrmi acaba ?

powerb
22-10-2013, 14:25
İlk kez böyle birşey duydum ama bence karanlıkla felan alakası yoktur motorun soğukluğu ile alakası vardır diye düşünüyorum.

cgrdgn
22-10-2013, 17:49
Çok uzun süre bekleyip sabah çalıştırtığımda tık diye çalışıyor. Karanlıkta 1 saat bile beklese zorlanıyor. Otomatik far yok ve farları kapatıyorum her seferinde. Araştırmadığım yer kalmadı ama bi sonuç yok.

Emrah_06
22-10-2013, 18:22
Enteresan bi durum ama bi tanıdığımın mazda sıda güneşde çalışmazdı park etmek için hep gölge arardı defalarca enjeksiyon bobini falan değişti. Ama sonucu kontakda buldular bi contanın sıcakda formunun değişip kaçırdığı görüldü ve düzeldi

Emrah_06
22-10-2013, 19:47
bulunduğunuz şehir çok nemli yada kapalı otoparkınız çok rutubetli bi yer mi ?

cgrdgn
23-10-2013, 01:47
Ankara'da yaşıyorum yani nem problemi yok. Otoparkım da rutubetli değil (sıvalar yerinde duruyor:)

perceptron
04-11-2013, 16:06
Benim de aracımda çalışma sıkıntısı var.Karanlıktan değil ama sabahları önce yarım dk. rölantide(yaklaşık 1000 devir) normal çalışıyor,sonra vuruntu biçiminde 700 devirlere düşerek 1-2 dk. çalışıyor.sonra normale geliyor.Dün gece hava sıcaktı.Bu sabah hiçbirşey yapmadı.Bence bu durum ısı ile alakalı.Yani çalıştırmadan önce motorun sıcaklık değeriyle.

ssgti
04-11-2013, 17:53
Zor çalışıyor derken, bir kaç marştamı çalışıyor yoksa uzun süreli marşamı basıyorsunuz?

emrexxcv
04-11-2013, 19:08
Daha neler duyacağız acaba ???

eergin
15-01-2014, 15:08
(301 1.2 vti)Problem belki de cok yakın,cünkü benim aracımda da geç çalışma problemi var.Bu durum sürekli olmuyor.Fakat aracı alalı 2 ay oldu,yaklaşık bi 20 defa geç çalışmıştır.Bazen marşa uzun basıyorum alıyor,bazen de uzunca basmayıp kontak kapatıp tekrar marş yaptığımda kolayca çalışıyor.Servise gittim ve sadece bir defa araç benzin pompasından benzini kesme hatası vermiş dediler ve hatayı sildiklerini belirttiler.Su an 2000 bakımı bekliyorum.Aracın soğukta zor çalıştığını düşünüyorum fakat arkadaşın tespiti de ilginç.Ayrıca araç marşa uzun basıp çalıtıktan sonra rolantide gerekli süre kadar durmayıp 700-600 devirlere kadar inip sarsıntı yapıp istop ta ediyor.Bagaj kapağı problemi var,50-60 km hızdan sonra özellikle sağ tarftan içeri oldukça fazla ses alıyor....

cgrdgn
20-02-2015, 17:12
Nihayet 2 yıl sonra problem çözüldü. Arkadaşlar dün aracı bakıma götürdüm. Sorunun kaynağı beyindeki yazılımdaymış. Yazılımı güncellediler iki gündür çalışırken ve stop ederken en ufak bir sarsıntı ya da zorlama yok. Araç çalışmadan önce bazı değerleri tamamlayamıyormuş o yüzden de ateşleme gerçekleşmiyormuş. Şu an saat gibi çalışıyor. Eğer böyle bir sorunla karşılaşan varsa çözümü budur.

301gti
20-02-2015, 17:58
Geçmiş olsun çözüme kavuşmasi sewindirici:)

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

canmühür
20-02-2015, 18:23
Iyi ama neden karanlıkta?:) yani sorun yazılımsalsa gündüzde yapması gerekmezmiydi?

bacadir68
20-02-2015, 19:31
Porshe'ninde meşhur dondurma hikayesi var buna benzer :)

Adam porshe'siyle dondurma almaya gidiyor. Vanilyalı dondurma aldığında araç çalışmıyor ancak çikolotalı dondurma aldığında araç tek marşta çalışıyor. Tam şikayet böyle. Çok garip değil mi? Otomobil dondurma seçiyor. :) araştırınca sebebi ısı müşürü oldugu anlaşılıyor. Çünkü çikolatalı dondurma için sıra bekliyorsunuz ve motor soğuyor ama vanilyalı dondurmada sıra olmuyor ve motor sıcakken çalıştırmak istenildiğinde çalışmıyor.

Emrah_06
20-02-2015, 22:24
1.5 yıldan sonra sorunun çözülmesi sevindirici :))

İsmet
22-02-2015, 01:31
Bendede ayni problem vardi dalga konusu olurum diye yazmamistim problem cozulduyse servise gitme yolu gozuktu :))

ayzinim
25-02-2015, 15:04
Geç olsun da güç olmasın atasözü tam bu olaylık. Neyse ki sorunu çözebilmişsiniz. Gözünüz aydın.

Uludag
15-10-2015, 19:52
Sorun tam anlami ile çözüldü mu acaba donut alabilmemiz mümkün müdür bende de aynı sorun bas gösterdi zannedersem.

serdarhoca
15-10-2015, 19:59
Cok enteresan bir sorun.. Aracin uzun suren beklemeyle alakasi olsa gerek. Yoksa bir cozum olarak sokak lambasinin altina park edin diyecegim 😄

Uludag
19-10-2015, 14:33
Sorunun karanlikla pek alakası yok aslında, uzun süreli beklediginde sorunsuz marş basıyor fakat aracı kullanıp park ettiniz diyelim 1 saat sonra tekrar kullabmak istediginizde mars uzun alıyor,bu da aksam saatlerine denk geldiyse arkadaslarda böyle bir intiba bırakmış olabilir.Her sabah sorunsuz mars aliyor aracim mesela okula gidip park ediyorum, okul cikisinda da sorunsuz marş alıyor sonra eve gidip park ediyorum 1-2saat sonra bir yere gidecek oldugumda mars iste uzun aliyor.Bu da karanlikta zor çalışıyor intibasi olusturmustur muhtemelen.