PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : stromboli için kış lastiklerimi satsam mı?

anakin
20-10-2013, 19:03
merhaba arkadaşlar.308 aldığımdan beri forumları takip ediyorum ve bende de bu yaştan sonra hafif modifiye kaşıntıları başladı:) özellikle sportium modeline hayranım. keşke param daha fazla olsaydı bembeyaz sportium alsa idim. gelgelelim stromboli jantlarına kafayı takmış durumdayım. bu sebep ile elimde bulunan geçen sene alınmış çok az kullanılmış michelin lastiklerimi satmayı düşünüyorum,hatta arabamda ki orijinal alümünyum alaşım jantları ve yeni lastiklerimi de:) sizce manyaklık etmiş olurmuyum tabiri caiz ise:)

sessizgece
20-10-2013, 19:56
bende jant büyütmeyi düşünüyorum. 17 ve ya 18 e geçmeyi planlıyorum. Tek korkum konfor bozulur mu, takırtılar çoğalır mı gibi etkenler. Bence mevcut jantlarınızı hemen satmayın. Tekrar dönüş yapmak isterseniz orijinal jantlarınızı ararsınız. Nacizane fikrim kışlık lastik alacaksanız mevcut jantlarınızı onlarla kullanabilirsiniz. Benim yaptığım hatayı yapmayın ve kışlık lastikleri orijinal ebatlarda 205/55/16 değil de taban genişliği dar olanlardan seçin. 195/55/16 gibi. Tabi ki tam karşılığı taban genişliği mi bilemiyorum. Hem taban daralınca karda, buzda tutunamama sorunu yaşamazsınız, hemde fiyat biraz daha düşer.

anakin
20-10-2013, 20:05
ama zaten elimde kışlık lastik var:) stromboli almak için onu satmak istiyorum. konfor ne kadar bozulur hiçbir fikrim yok açıkçası. ama jant ta arabayı çok değiştiriyor

Gökay
20-10-2013, 22:18
Keyif tabikide sizin ama hangi ildesiniz tam da bilemiyorum.
Ben olsam kisliklarimi satmazdim.Neticede yarin ihtiyaciniz olacaktir.

Özdemir
23-10-2013, 10:51
ama zaten elimde kışlık lastik var:) stromboli almak için onu satmak istiyorum. konfor ne kadar bozulur hiçbir fikrim yok açıkçası. ama jant ta arabayı çok değiştiriyor

Konfor açısından kafanız rahat olsun ciddi bir fark hissetmezsiniz. 2011 premium plus vardı 16", şimdi 2012 sportium var stromboli hiçbir rahatsızlıkla karşılaşmadım görüntüsü ise fazlasıyla tatmin ediyor. kışlık lastik ihtiyacınız yoksa satıp stromboli almak mantıklı bir karar sayılır fakat 225-45-17 için kışlık alacaksanız fiyatlar yüksek.

converse10
23-10-2013, 11:39
Benim jantlarım 18" ben gayet memnunum.Konfor belki belli oranda değişti .Ama arabamın yol tutuşu arttı.Virajlara yüksek hızda daha rahat giriyorum.Ayrıca ışıklarda aracımı inceleyenlerin sayısı fazlasıylada arttı.:-)

anakin
23-10-2013, 21:25
ikinci el bulabilir miyim caba? sıfır fiyatını dahi bilmiyorum

Ömer Gedik
23-10-2013, 23:08
Sıfır Stromboli takımı 1200 TL'ye yakın.

anakin
24-10-2013, 07:37
Lastikle birlikte 2000 e.gelir galiba:(

ozzi
24-10-2013, 09:26
arkadaşlar slm,

özdemir'e msj attım ama buradan size de yazayım.
2010 millesim'im var siyah otomatik ve malesef benzinli :) peugeot dan bir teklif aldım 0 km sportium auto r6 beyaz 55 bin'e veriyorlar.diesel olduğu için performansını merak ediyorum.
alınır mı?eğer alırsam benim de yeni aldığım 2 ay kullanılan kış lastiklerim boşa çıkacak taliplilerini bekliyor olacak :)

teşekkürler

anakin
24-10-2013, 09:54
Benim de kis lastiklerim satilik zaten :)

exxil
03-12-2013, 17:00
arkadaşlar slm,

özdemir'e msj attım ama buradan size de yazayım.
2010 millesim'im var siyah otomatik ve malesef benzinli http://www.forumpeugeot.com/images/smilies/g%C3%BCl1.gif peugeot dan bir teklif aldım 0 km sportium auto r6 beyaz 55 bin'e veriyorlar.diesel olduğu için performansını merak ediyorum.

Liste fiyatı yaklaşık 61bin tl olan bir model için çok güzel bir fiyat. Ben de geçen ay beyaz bir sportium aldım 57 tlye ancak indirdim, kendi aracımı da takasa verdiğim için fazla indirim yapmadılar. Ancak yine de iyi bir fiyat diye düşünüyorum. 55bin ise bence bu araç için çok güzel bir fiyat.Diğer markalar bu sınıfta ve donanımda bir aracı 62 den aşağıya kolay kolay bırakmıyorlar. Donanım olarak bu fiyatta kafa tutan sadece Hyundai i30 var onun da dizel otomatiği hem performanstan kaybediyor hem de yakıt tüketimi çok fazla.

308 Sportium'un performansına gelirsek; araçta 1.6 e-hdi dizel motor var. Eğer daha önce 1.6 dizel bir 307-308 kullandıysanız aynı performansı sunduğunu söyleyebilirim. Ancak auto 6R şanzuman yakıt ekonomisi baz alınarak tasarlanmış bir sisteme sahip. Öyle ki ben daha önce 1.4 manuel şanzuman hdi motor kullandığım için ilk başlarda araç seyir halindeyken bu kadar az motor sesi duyduğum için çok şaşırdım, zira sistem 2000-2200 devir civarında doğrudan üst vitese geçiyor. Özellikle şehir içinde kullanırken en düşük hızlarda bile kolay kolay 1. vitese düşmüyor siz müdahale etmezseniz. Tabi bazen 2. viteste 10-15 km hızla gitmeye çalıştığı için motor yığılıyormuş hissi veriyor ya da araç sanki atik değilmiş gibi geliyor ancak ayağınız gaz pedalının tepkisine alıştıkça öyle olmadığını anlıyorsunuz ve gerekli müdahaleler ile nerede ise manuel bir aracın kullanımına yakın bir deneyim sunuyor. Ancak şunu belirteyim auto6r kesinlikle dipgaz yaparak düşünmeden kullanılacak bir sistem değil. Bu şekilde bir kullanım için tam otomatik ya da çift kavramalı sistemler daha uygun. Auto6r ise sürücü ile uyum ve ahenk içinde olduğu zaman çok keyifli bir sürüş sunan bir sistem. Bunların dışında motor çok güçlü. Manuel olara vitese müdahale ettiğiniz zaman hiç zorlanmadan 5bin devir civarına fırlaması beni çok şaşırttı. Eski 1.4 hdi ile 3500-4000 sınırını aşmak çok zor hatta imkansızdı. Tabi araç 5bin devir civarında hemen doğru müdahaleyi yapıp vitesi yükseltiyor manuel bile kullansanız yani, kendisini koruyan akıllı bir sisteme sahip. Ara hızlanmalar eğer düz bir yolda (şehirler arası, otoban vs.) kullanıyorsanız gaz pedalına doğru şekilde müdahale ettiğiniz sürece oldukça iyi.Gerekirse vites düşürerek zaten çok ani bir ivmeleme elde edebiliyorsunuz. Ancak yine tekrar ediyorum auto6r dipgaz kullanılacak bir sistem değil. Bu şekilde kullanan ve hatasının farkında olmayan pek çok insan hayal kırıklığı yaşıyor ve bu sistemi kötülüyor. Tek kavramalı robotize sistemlerin hepsi aynı.

Yakıt olarak ise ben henüz (1200 km de) fabrika verilerine ulaşamadım. Uzun yolda 90 km ile 4 litre civarı yakış elde edilebiliyor. Ancak şehir içi trafiğinde ortalama yakışım 5.6 litre aracı ilk aldığımdan beri 1200 kmdeki karma değerim bu. Kitapçık 3000 km'ye kadar motorun yakışının yüksek olacağını söylüyor. Zamanla göreceğiz ancak zaten eski aracım da 1.4 motora rağmen 5.2 gibi bir ortalamaya sahipti ki çok daha küçük-hafif B segmenti bir araç olmasına rağmen.

Kısacası 308 Sportium bence yeni kasa 308'lerden önce son derece cazip fiyatlara bulunabilecek çok güzel bir fırsat. Eksiksiz donanım ve spor bir görüntü, iyi yakıt, güçlü motor, kısacası tek kelime ile "akıllıca" bir tercih olur. Bu arada büyük şehir trafiğine girenler için start-stop özelliği büyük bir artı. Henüz 1 aydır bu araca sahibim. Kısa bir süre ancak ben şahsen bu aracı tercih ettiğimden dolayı çok çok memnunum. Aracı almadan önce düşündüğüm modeller arasında Focus HB titanium, Toyota Auris mmt skypack 1.4 D4D, i30 1.6 CRDİ elite gibi modeller vardı. Hepsi de bu araçtan daha pahalı. Ve tüm bu modellerin pek çok artısı ve hatta fazlası bu araçta (sportium) toplanmış diyebilirim.

converse10
03-12-2013, 22:15
Exxil kardeşim yazdıkların telefonun ekranına almıyor.