PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turboyu patlattık

sercanadli
19-10-2013, 16:53
Merhabalar.

Bayram tatilini geçirmek için gittiğim memleketim Malatya'da bayramın 2. günü aracımın turbosu arıza yaptı. O meşhur ıslık sesini duyunca eyvah dedim. Lakin olan olmuştu ve ses gittikçe artmaya başladı.
4.günü dönecek olmam ve bayram tatili olması beni çok sıkıntıya soktu. Eş dost sayesinde yetkili servisten tanıdık bulduk ve 3.günü aracı servise götürdük. O sırada sanayide falan baya bir dükkan dolaştım fakat açık yer yoktu maalesef.

Yetkili serviste yol yardımı için nöbetçi kalan arkadaş baktı araca ve turbonun değişmesi gerekli dedi. Fakat elimizde var mı yok mu bilmiyorum isterseniz yedek parçacıyı buraya getirtin baktırın dedi. Sağolsun yetkili serviste çalışan bizim tanıdık çıktı ve o yedek parçacıyı getirdi.
Tesadüf geçen yine bir 407 ye takmışlar o yüzden fazladan turbo getirtmişler.

O sırada tabi ben yine her ihtimale karşı sağı solu arıyorum. En son Gaziantep'te çıkma buldum fakat o da içime pek sinmedi.
Neyse,yedek parçacı geldi ve ben kararımı verip değiştirelim deyince usta işe koyulup turboyu değişti.
Turbo 1300 TL,yağ değişimi ve filtresi 100 TL,işçilik ve yol yardımı 175 TL vererek bayramım zehir oldu. Tek tesellim yolda bırakıp perişan etmemesi oldu. Bir de Malatya gibi bir yerde turbo bulduğuma şükür ettim. Malum,büyükşehirlere oranla o taraflarda parça bulmak sıkıntılı oluyor.

Şuan elimde bozuk bir turbo var onu yaptırıp satmayı düşünüyorum. İçinde ki pervane kırılmış. Eğer tamir ettirip satabilirsem ne mutlu bana. Araştıracağım bakalım.

Biraz uzun oldu,sabırla okuduğunuz için teşekkürler. İyi forumlar.

406team
19-10-2013, 16:58
Geçmiş olsun kardeşim aynı sen aracımda vardı 700 liraya değişti içindeki pervaneler kırılmıştı tamir oldu geldi arabanın çekişi nasıl değişti bir bilsen çok fark oldu :)

orhun57
19-10-2013, 19:36
Geçmiş olsun şansınız varmış bayram günü halletmişsiniz. Bayramı zehir etmiş ama beterin beteri var yollarda kalmadınız hiç değilse. Yeni turbonuzu güle güle kullanın.

kvnc35
19-10-2013, 20:55
Geçmiş olsun kötü bir bayram hatırası olmuş...

HamzaHakkı
19-10-2013, 21:15
Çok geçmiş olsun. Turbo nasıl oldu da bozuldu. Yani araç hızlı seyir halinde falan mıydı yoksa, şehir içinde mi oldu olay? Turbo pahalı olmuş biraz şu an 1.6 H.D.I orjinal turboyu 950 tl den satıyoruz.

TanerHoca
19-10-2013, 21:18
geçmiş olsun.

sessizgece
19-10-2013, 22:02
geçmiş olsun. Bayram üzeri yine de iyi yaptırabilmişsiniz. Fiyat bence yolda kalarak rezillik çekme açısından iyi. En azından bence öyle

sercanadli
20-10-2013, 08:04
Teşekkürler arkadaşlar.

Çok geçmiş olsun. Turbo nasıl oldu da bozuldu. Yani araç hızlı seyir halinde falan mıydı yoksa, şehir içinde mi oldu olay? Turbo pahalı olmuş biraz şu an 1.6 H.D.I orjinal turboyu 950 tl den satıyoruz.

Şehir merkezinden köye doğru gidiyordum. Yaklaşık 30 km gittim. Bu süre içerisinde 130-170 arası hız yaptım. Tam köy girişinde turbodan ses geldi. İşlerimi hallettim tekrar şehir merkezine gittim bozuk halde,ustayı arayıp sordum sakıncalı olacağını söyledi bu şekilde uzun yola çıkmak. Yani o durumda 2000 TL dese verecektim maalesef.

Ömer Gedik
20-10-2013, 09:24
Geçmiş olsun. Sorunu kendiniz turbo sökülünce gözlemlediniz m?

Ben 300,000 kmnin üzerinde Turbo değiştirmemiş 407 gördüm. Kendi aracımda 230,000 kmde henüz turbo yenilemedim. :nazar

asdfg112
20-10-2013, 09:58
çok geçmiş olsun. bu ıslık sesi hangi durumda geliyor? devir kaç bin civarındayken kendini merak ediyor?

benim aracım 308 henüz 10bin km'de. ikinci viteste gaza yüklendiğim zaman ara ara bir ıslık sesi duyuyorum. performans konusunda hiçbir sıkıntı yok, sesin de normal olduğunu düşünüyorum ama yine de patolojik olan ıslık sesinin karakteristiğini de öğrenmek istiyorum.

şöyle bir link de buldum youtube'da. sizinki de buna benzer miydi?

http://www.youtube.com/watch?v=Jhb0s0Al72I

edit : video ekledim

HamzaHakkı
20-10-2013, 11:54
Teşekkürler arkadaşlar.

Şehir merkezinden köye doğru gidiyordum. Yaklaşık 30 km gittim. Bu süre içerisinde 130-170 arası hız yaptım. Tam köy girişinde turbodan ses geldi. İşlerimi hallettim tekrar şehir merkezine gittim bozuk halde,ustayı arayıp sordum sakıncalı olacağını söyledi bu şekilde uzun yola çıkmak. Yani o durumda 2000 TL dese verecektim maalesef.

Zor durumda olunca yapacak bir şey olmuyor elbet. Sistemi kontrol ettirmenizde fayda var başka bir sorun olabilir bu turboyu da bozmasın.

İlkay
20-10-2013, 15:13
Çok geçmiş olsun. Bayram arası olması kötü olmuş.

301gti
20-10-2013, 15:52
Geçmiş olsun yolda kalmamanız büyük teselli olmuş, kazasız sürüşler ...

EmRaH.
21-10-2013, 07:20
Geçmiş olsun .

Karterin içindeki yağ süzgeçinide değiştirmişsinizdir umarım. Aksi taktirde aynı durum bir daha başınıza gelebilir .

Ömer Gedik
21-10-2013, 11:54
Geçmiş olsun .

Karterin içindeki yağ süzgeçinide değiştirmişsinizdir umarım. Aksi taktirde aynı durum bir daha başınıza gelebilir .

O neden Emrah?

EmRaH.
21-10-2013, 12:59
O neden Emrah?

Kartel içerisindeki yağ süzgeçi sanırm o yanlış söylemiyorumdur umarım , onda ki gözenekler tıkanıyor sorun teşkil edebilir .

sercanadli
22-10-2013, 08:35
Geçmiş olsun. Sorunu kendiniz turbo sökülünce gözlemlediniz m?

Ben 300,000 kmnin üzerinde Turbo değiştirmemiş 407 gördüm. Kendi aracımda 230,000 kmde henüz turbo yenilemedim. :nazar

Teşekkür ederim. Evet turboya baktım sadece pervanenin bir kanadı ucundan kırılmış. Umarım tamir ettirip satabilirim.

çok geçmiş olsun. bu ıslık sesi hangi durumda geliyor? devir kaç bin civarındayken kendini merak ediyor?

benim aracım 308 henüz 10bin km'de. ikinci viteste gaza yüklendiğim zaman ara ara bir ıslık sesi duyuyorum. performans konusunda hiçbir sıkıntı yok, sesin de normal olduğunu düşünüyorum ama yine de patolojik olan ıslık sesinin karakteristiğini de öğrenmek istiyorum.

şöyle bir link de buldum youtube'da. sizinki de buna benzer miydi?

http://www.youtube.com/watch?v=Jhb0s0Al72I

edit : video ekledim

Ses daha rölantideyken ufak ufak başlıyordu. Biraz gaz verince motor soğuksa daha gürültülü bir ses,sıcaksa ıslık sesi tarzında bir ses çıkartıyordu. Videoda ki sese yakın fakat ıslık sesini daha çok andırıyordu. Sanki ambulans sireni gibiydi :)

Zor durumda olunca yapacak bir şey olmuyor elbet. Sistemi kontrol ettirmenizde fayda var başka bir sorun olabilir bu turboyu da bozmasın.
Takan usta ben bu turboyu yağını değiştirmeden takmam dedi. Sadece yağ ve yağ filtresi değişti. Başka da ne yaptı bilmiyorum o anda yanında değildim.

Çok geçmiş olsun. Bayram arası olması kötü olmuş.
Teşekkür ederim. Tek tesellim bayram günü yolda kalmamış ve serviste değiştirebilmiş olmam.

Geçmiş olsun yolda kalmamanız büyük teselli olmuş, kazasız sürüşler ...
Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi o benim için çok büyük bir teselli. Özellikle dönüş yolculuğumda otobanda ki trafik ve sağanak yağışı da görünce neredeyse sevinecektim orada bozulduğuna :)

Geçmiş olsun .

Mantıklı aslında ama ben pek gerekli görmedim açıkçası. Sonuçta yağ ve filtre değişti,gerçi pislik kaldıysa karterin içinde yapacak bişey yok ama. Artık şans diyelim.Ne de olsa 1 yıl garantim var :p

Bekir
22-10-2013, 10:50
Geçmiş olsun en azından sorunu çözerek yolculuğunuza devam edebilmişsiniz. Allah beterinden korusun.

dirtyharry
22-10-2013, 13:12
Geçmiş olsun sorununuzun çözülmesine sevindim bu arada aracınız kaç km teydı ?

sercanadli
22-10-2013, 13:18
Geçmiş olsun sorununuzun çözülmesine sevindim bu arada aracınız kaç km teydı ?
Teşekkür ederim. Araç daha 115 bin km'deydi.

HLTYLMZ
22-10-2013, 14:52
Geçmiş olsun sorunu o taraflarda iyi halletmişsiniz kısa sürede. Kırık kanatlı turbo ile uzun yola gitmek motoru bile yiyebilirdi en doğrusunu yapmışsınız.

sercanadli
31-10-2013, 19:32
Geçmiş olsun sorunu o taraflarda iyi halletmişsiniz kısa sürede. Kırık kanatlı turbo ile uzun yola gitmek motoru bile yiyebilirdi en doğrusunu yapmışsınız.
Kusura bakmayın geç gördüm mesajınızı. Teşekkür ederim.

Turboyu taktırdıktan sonra aracımın içerisine motor sesi fazla gelmeye başladı sanki. Acaba ben mi kuruntu yapıyorum anlayamadım. Var mı fikri olan arkadaşlar?

HLTYLMZ
12-11-2013, 14:51
Kusura bakmayın geç gördüm mesajınızı. Teşekkür ederim.

Turboyu taktırdıktan sonra aracımın içerisine motor sesi fazla gelmeye başladı sanki. Acaba ben mi kuruntu yapıyorum anlayamadım. Var mı fikri olan arkadaşlar?

Aracın çekişi ve torku arttığı için titreşimler fazla hissediliyor olabilir :) ya da turbo keçeleri doğru monte edilmedi ise boşluk yapıp titreşimle ses yapıyor olabilir. Motor rolantide çalışırken keçelere (dikkat sıcaktır !!) tornavida, anahtar gibi bir şeyle basınç uygulayın seste veya titreşimde değişiklik var mı bi bakın. Civatalar gevşemiş değilse ses en kısık hale gelene kadar türk usulü esnetme ve kastırma haraketlerini yapabilirsiniz. :D

Ömer Gedik
12-11-2013, 16:20
HLTYLMZ keçe derken neyi kastettiniz? Sanırım ısı kalkanı demek istediniz. Eğer montaj konusunda dikkat edilmediyse bu parça zırıldama şeklinde ses yapar.

HLTYLMZ
12-11-2013, 22:54
HLTYLMZ keçe derken neyi kastettiniz? Sanırım ısı kalkanı demek istediniz. Eğer montaj konusunda dikkat edilmediyse bu parça zırıldama şeklinde ses yapar.

Doğru Ömer Gedik ısı kalkanını ifade ediyordum parçacılarda keçe diye geçtiği için öyle dedim.