PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 Kullanışlı Özellikler

viya
16-09-2009, 10:11
Merhaba Arkadaşlar.
Bu başlık altında araçlarımızı kullanırken, araçlarımızın sahip olduğu güzel özellikleri paylaşa biliriz.
Ben bir kaç tane yazarak başlıyorum.

Comfort araçlar için;
* Follow me home yok densede aracın kontağını kapattıktan sonra far kolunu bir kez sellektör yapar gibi kendinize çekerseniz devreye girer. Belli bir süre sonra far kendisini kapatıyor.
* aracın kontağını kapattıktan sonra 30 sn yada 1 dk içerisinde tüm cam otomatik düğmeleri çalışır durumda oluyor.
* aracın kontağını kapattıktan sonra 30 sn yada 1 dk içerisinde araçtan indiniz baktınız ki camlar açık, araç anahtarınız üzerinde bulunan kumandadan kapama tuşuna basılı tutarsanız tüm camları kapatır, kapıları kitler.
* aracın kontağını kapattıktan sonra 30 sn yada 1 dk içerisinde silecek düğmesini bir kademe açarsanız silecekler camın ortasında kalır kışın çok işe yarıyor.
* araç hareket halindeyken silecek suyu atmak istiyorsanız bir defa silecek butonunu kendinize çekmeniz yeterli, suyu belli bir süre kendisi atıyor. Devamlı kolu kendinize çekmenize gerek yok.
* araçlarımızın klima sistemi klor içermediği için ozon tabakasına zararlı değildir. Gerçekten çok çevreci bir araç.
* Benim gibi Otomatik dizel 308 kullanan arkadaşlar, aracınız tam otomatik moddayken araç sollarken yada fren yaparken direksiyonun arakasında bulunan vites değiştirme kulakçıkları ile vites büyültüp küçülte bilirsiniz. Aracı manuel moda almanıza gerek yok.harika bir özellik.
* yol bilgisayarınızdan gündüz farı özelliğini hep açık tutabilirsiniz. güzel bir özellik farımda açık yolumda.

benden şimdilik bu kadar.
benim bilmediklerimize sizden bekliyorum.
enis.

Ömer Gedik
16-09-2009, 12:25
Paylaşım için teşekkürler gayet faydalı bilgiler olduğunu düşünüyorum.

TanerHoca
16-09-2009, 14:23
bir kaç kısa yolda benden ;D ;D ;D
aracınızı çalıştırıp hareket ettiğinizde çok keyifli dakikalar yaşarsınız.
Kırmızı ışıkta dururken yanınızdakine bakarsanız onun sizin aracınıza baktığını görürüsünüz.
yıkattıktan sonra aracınıza geri çekilip şöyle bi baktığınızda haz duyarsınız.

reisG
16-09-2009, 16:02
eliniz vites kolunun üzerinde iken sadece parmaklarınızın hareketi ile klima kontrolleri yaparsınız.
eliniz direksiyonda iken sadece sol elinizin parmakları ile müzik sisteminin içinde gezersiniz. dünyalara değişmeyeceğiniz çocuğunuz arka koltukta otururken onun güvenliği için arka cam ve kapıları bir düğme ile kilitlersiniz.
ön koltuklarda otururken bilirsiniz ki bir kaza anında özel dizayn kafalıkları boyun omurlarınızı koruyacaktır.
uzaktan kumanda ile kapıları kilitlemeyi unutup evinize gitseniz bile ta en yukardan camınızı açıp uzaktan kumanda ile ve gerçekten uzaktan kapılarınızı ve camlarınızı kilitlersiniz.
boyunuz 1.90 ın üzerinde bile olsa hem önde hem de arka koltuklarda rahat edersiniz.

Eren
16-09-2009, 23:27
bunların hepsi yararlı paylaşımlar, konuyu açan arkadaşı kutluyorum..herkes yeni ögrendigi ne varsa eklerse faydalı olucaktır..teşekkrler..

InsMuh
17-09-2009, 00:28
yağmurlu havalarda geri vitese takarsanız arka sileceklerde otomatik olarak çalışır

reisG
17-09-2009, 08:13
orta konsolda bulunan ve görüntü olarak CD çalarlı bir müzik sistemi olarak görülen parça aslında 308 in tüm donanım ve konfigürasyonlarını yapatığımız bir donanımdır.Buradan yapılan ayarların bazıları,
*gündüz farı aktivitesi
*silecekler çalışırken geri vitese takıldığından arka cam sileceğinin çalışması
*araç hareket ettikten sonra merkezi kilitin aktif hale geçerek kapıları kilitlemesi
*çocuk kilidinin aktive edilmesi
*AUX bağlantısının devree alınması
*torpidonun üzerindeki bilgi ekranının tamamının veya bir kısmının karartılması

okan
17-09-2009, 08:30
Yanlış biliyorsam eğer düzeltin lütfen,hem arka cam kilidinin hemde çocuk kilidinin tek düğmede olması....

viya
17-09-2009, 10:46
Merhabalar,
Bir kaç detay daha,

* Direksiyon altında bulunan Ses sistemi kumanda kolunun, ses arttırma ve yükseltme düğmelerine aynı anda basarsanız. Ses "mute" sessiz moda gelir.
* Sileceği çalıştırdığınızda ilk mode "I" yazan, araç hızına duyarlı moddur. Araç hızlandıkça sileceklerde otomatik olarak hızlanır.

enis.

TanerHoca
17-09-2009, 13:09
araç çalışıyorken check düğmesine bastığınızda bilgi ekranında hangi fonksiyonların ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Ör: silecekler auto veya manuel, otomatik far sensörü on veya off vb.

reisG
17-09-2009, 13:52
bu başlık süper gidiyor, kullanım klavuzunda bunları öğrenebilmek için o garip Türkçe ile tercüme edilmiş kitabı bir kaç defa okumuştum.

Ömer Gedik
18-09-2009, 08:58
Bende ilginç bir iki şey ekleyeyim.

Silecek kolu hangi konumda olursa olsun belli bir hızı aşınca hızını arttırır.

Araç sinyalini çalıştırdıktan sonra belli bir hızı geçerseniz araçta ss yoğunluğu arttığı için sinyal sesiniz fazlalaşır.

Özellikle gece yolculuklarında Konsol üzerindeki ekran gözünüzü alıyorsa Dark tuşuyla bir kısmını veya tamamını kapatabilirsiniz.

Kresk26
24-09-2009, 13:37
Bende çok sevdiğim bir özellik ekleyeyim
Sinyal kolunu hafifçe aşağı veya yukarı istenilen yöne göre oynattığınız zaman 3-5 kere sinyal çalışıp kendi kendine duruyor.Özellikle sık şerit değiştirmelerde çok faydalı bir özellik

otmotvmhndsi
24-09-2009, 18:12
Bende çok sevdiğim bir özellik ekleyeyim
Sinyal kolunu hafifçe aşağı veya yukarı istenilen yöne göre oynattığınız zaman 3-5 kere sinyal çalışıp kendi kendine duruyor.Özellikle sık şerit değiştirmelerde çok faydalı bir özellik

3-5 değilde sanırım 3 kere yanıyor, düzeltelim istedim...

reisG
24-09-2009, 18:43
dikiz aynaları çok iyi bir şekilde konumlandırıldığından çift açılı aynaya gerek duymazsınız.

Ömer Gedik
24-09-2009, 18:46
reisG, 308 lerimizin aynaları Euro4 normalarına uygundur. Dikkat ederseniz yeni araçlarda aynalar yayvan ve büyükçedir.

TanerHoca
24-09-2009, 19:59
keşke 407 ninkilerde öyle olsaydı oldukça kısıtlı bir görüş açısı var oysaki bana göre güvenli sürüşün en temel unsurlarından biri de aynalardır.

ufuk-28
24-09-2009, 21:41
Herkese merhaba. Demin yazdim bayagi ama tam gonderirken benim net gitmis baktim listede yok yazdigim. Benim bir sorum olacak geri vites lambasi ilen ilgili. Sehir ici isiklandirmalar oldugundan sorun yok ama isiksiz ortamda geri vitese takinca gorus alanim 0 yani hic goremiyorum geri vites lambasi cok zayif gibime geldi, acaba diyorum benim arabada ince cam filmi var omu cok etkiliyor? Eger care bulamazsam arka bagajin ustune yedek lamba monte edecegim ama oda cok abest olur diye dusunuyorum.Acaba isiklandirmayi nasil artirabilirim fikri olan arkadas varmi. selamlar

γuяdaeя
24-09-2009, 22:16
keşke 407 ninkilerde öyle olsaydı oldukça kısıtlı bir görüş açısı var oysaki bana göre güvenli sürüşün en temel unsurlarından biri de aynalardır.

Ben 407'yi dizayn olarak çok beğeniyorum ancak içine oturduğumda hayal kırıklığına uğradım. Belki bana öyle gelmiş olabilir ama 308'e göre iç mekan çok dar geldi bana... 308 böyle daha bir ferah ::)

reisG
25-09-2009, 08:10
Herkese merhaba. Demin yazdim bayagi ama tam gonderirken benim net gitmis baktim listede yok yazdigim. Benim bir sorum olacak geri vites lambasi ilen ilgili. Sehir ici isiklandirmalar oldugundan sorun yok ama isiksiz ortamda geri vitese takinca gorus alanim 0 yani hic goremiyorum geri vites lambasi cok zayif gibime geldi, acaba diyorum benim arabada ince cam filmi var omu cok etkiliyor? Eger care bulamazsam arka bagajin ustune yedek lamba monte edecegim ama oda cok abest olur diye dusunuyorum.Acaba isiklandirmayi nasil artirabilirim fikri olan arkadas varmi. selamlar

artık pek çok A,B,C ve D sınıfı araçta nedendir bilinmez ama solda sis lambası sağda ise geri vites lambası bulunuyor yani her iki arka stoplarda da geri vites lambası gittikçe daha az araçta yer almakta. 308 de de sadece sağ tarafta geri vites lambası var. benim araçta cam filmi yok ve arabamı parkettiğim yer de karanlık sayılır ama aydınlatma problemi pek yaşamıyorum. ama bildiğim kadarıyle stoplarda bulunan ampulleri daha güçlü olanlarla değiştirildiğinde fazla ısınmadan dolayı erimeler olduğu yolunda. eğer görüş problemin seni rahatsız edecek gibiyse geri vitese taktığında arka sis lambasını da yak o zaman arkadaki aydınlatma artacaktır.

toper
09-10-2009, 11:30
Merhaba
Bendende ufak bir katkı. otomatik kitlemeyi iptal etmek veya devreye sokmak için iki saat aracın bilgisayarından ayarlamanıza gerek yok.
ön konsoldaki kilit tuşuna uzunca bastığınızda iptal,tekrar uzun bastığınızdada devreye giriyor. ;)

viya
20-10-2009, 08:32
Arkadaşlar,
bence en önemli konuyu da buraya eklemek istedim. Tüm donanım seviyelerinde Cruze control (hız sabitleme ve hız limitlendirme) yaklaşık 200 TL ye takılıyor. Başka hiçbir marka ve model de böyle bir fiyata sonradan ekleyemessiniz.
enis.

reisG
20-10-2009, 12:13
Arkadaşlar,
bence en önemli konuyu da buraya eklemek istedim. Tüm donanım seviyelerinde Cruze control (hız sabitleme ve hız limitlendirme) yaklaşık 200 TL ye takılıyor. Başka hiçbir marka ve model de böyle bir fiyata sonradan ekleyemessiniz.
enis.

Ömer'in son yaşadığını lütfen ilgili topicten okuyun. CC olayı hakkında nerdeyse yüzlerce mesaj yazıldı. evet o paralara takılıyor ama......

Ozan
24-10-2009, 08:53
Bir eklemede ben yapayım
*Aracınız Premium donanımlıysa aracın kilit düğmesine 1 kere basarsanız kapılar kitlenir bunu takip eden 5 sn. içerisinde bir daha basarsanız süper kilitleme devreye girer ve kapılar hiçbir şekilde içeriden kapı kolu ile bile açılmaz.
Yani özetleyecek olursak süper kilitleme ile aracınızı kilitlerseniz hırsız camı kırsa bile kapıları hiçbir şekilde açamaz işini kırılan camdan görmek zorunda kalır.

viya
17-11-2009, 08:45
Otoparkta aracınızı bırakıp alışverişe gittiniz, döndüğünüzde aracın yerini bulamıyorsunuz, kumanda üzerindeki kapama düğmesine bir kez basarsanız arabanız 4lü flaşörler ve iç aydınlatmaları yakarak size yerini söylüyor. Çok kullanışlı bir özellik daha.
enis.

Burak
22-11-2009, 21:37
Dün kullanma kılavuzunu okurken heyecanlandım: Geri vitese takınca aynaların istenilen ayara geldiğini yazıyordu. Denedim olmadı. Sanırım comfort'larda yok. Üzüntü ve muz kabuğu :-\

timucinnn
25-11-2009, 16:49
Premiumda da yok takma kafana :)
Belki Packlerde vardır ya da onlarda da yoktur, hatta bence Türkiye deki araçlarda yoktur...

TanerHoca
24-01-2010, 14:53
* aracın kontağını kapattıktan sonra 30 sn yada 1 dk içerisinde silecek düğmesini bir kademe açarsanız silecekler camın ortasında kalır kışın çok işe yarıyor.

viya yazmıştı.bugünlerde işe yarar.tekrar hatırlatmakta fayda var ;)

Taylan43
24-01-2010, 15:05
arkadaşlar comfortlarda aux girişi var mı acaba? ben baya bi bakındım ama bulamadım ???

otmotvmhndsi
24-01-2010, 15:18
arkadaşlar comfortlarda aux girişi var mı acaba? ben baya bi bakındım ama bulamadım ???

Stil Paketli ise var.

Torpido gözünde hemen sol tarafta... 2li RCA kablo girişleri var...

umutozerkoca
14-03-2010, 22:37
arkadaslar bi özellikte ben soylıyım yuksek hızlarda frenle beraber ani manevra yaptıgınızda manevra yaptıgınız tarafın sınyalı otomatık yanıyor bı kopege carpmaktan son anda yırttım o zmn fark ettım.

hatan61
26-03-2010, 13:21
Merhaba Arkadaşlar.
Bu başlık altında araçlarımızı kullanırken, araçlarımızın sahip olduğu güzel özellikleri paylaşa biliriz.
Ben bir kaç tane yazarak başlıyorum.

Comfort araçlar için;
* Follow me home yok densede aracın kontağını kapattıktan sonra far kolunu bir kez sellektör yapar gibi kendinize çekerseniz devreye girer. Belli bir süre sonra far kendisini kapatıyor.
* aracın kontağını kapattıktan sonra 30 sn yada 1 dk içerisinde tüm cam otomatik düğmeleri çalışır durumda oluyor.
* aracın kontağını kapattıktan sonra 30 sn yada 1 dk içerisinde araçtan indiniz baktınız ki camlar açık, araç anahtarınız üzerinde bulunan kumandadan kapama tuşuna basılı tutarsanız tüm camları kapatır, kapıları kitler.
* araç hareket halindeyken silecek suyu atmak istiyorsanız bir defa silecek butonunu kendinize çekmeniz yeterli, suyu belli bir süre kendisi atıyor. Devamlı kolu kendinize çekmenize gerek yok.
* araçlarımızın klima sistemi klor içermediği için ozon tabakasına zararlı değildir. Gerçekten çok çevreci bir araç.
* Benim gibi Otomatik dizel 308 kullanan arkadaşlar, aracınız tam otomatik moddayken araç sollarken yada fren yaparken direksiyonun arakasında bulunan vites değiştirme kulakçıkları ile vites büyültüp küçülte bilirsiniz. Aracı manuel moda almanıza gerek yok.harika bir özellik.
* yol bilgisayarınızdan gündüz farı özelliğini hep açık tutabilirsiniz. güzel bir özellik farımda açık yolumda.

benden şimdilik bu kadar.
benim bilmediklerimize sizden bekliyorum.
enis.

Sayın viya,
2010 model Comfort+elk paketli aracımda Sizin yazdığınız "*aracın kontağını kapattıktan sonra 30 sn yada 1 dk içerisinde araçtan indiniz baktınız ki camlar açık, araç anahtarınız üzerinde bulunan kumandadan kapama tuşuna basılı tutarsanız tüm camları kapatır, kapıları kitler." özelliğini denedim ancak açık camları kapatma işlevini bir türlü çalıştıramadım. Bunu aktif etmem için gereken herhangi bir işlem var mıdır? Yardımcı olurasanız memnun olurum
hatan61
Teşekkürler.

Abdullah
26-03-2010, 13:25
hatan61 bu özelliğin olması için elektrik paketin olmasına gerek yok benim aracım hiç bir paket bulunmayan comfort modeli ve bu özellik bulunuyor. Araçtan indikten sonra kumandadaki kapıları kilitleme tuşuna 15-20sn basılı tutarsanız camlar otomatik olarak kapanıyor. Eğer bu işlemi denediğinizde camlar kapanmıyorsa en yakın servise gidip durumu bildirin belki anahtarınız tanımlanmamış olabilir.

hatan61
26-03-2010, 13:32
hatan61 bu özelliğin olması için elektrik paketin olmasına gerek yok benim aracım hiç bir paket bulunmayan comfort modeli ve bu özellik bulunuyor. Araçtan indikten sonra kumandadaki kapıları kilitleme tuşuna 15-20sn basılı tutarsanız camlar otomatik olarak kapanıyor. Eğer bu işlemi denediğinizde camlar kapanmıyorsa en yakın servise gidip durumu bildirin belki anahtarınız tanımlanmamış olabilir.

Abdullah arkadaşım,
Cevap için çok teşekkürler. Tavsiyenize göre tekrar bir deneyip olmazsa servise götüreyim.
Hüseyin

Abdullah
26-03-2010, 13:37

Abdullah arkadaşım,
Cevap için çok teşekkürler. Tavsiyenize göre tekrar bir deneyip olmazsa servise götüreyim.
Hüseyin

Rica ederim Hüseyin. inşallah olur servise gitmene gerek kalmaz.

reisG
26-03-2010, 14:15
ana ekrandan araç konfigürasyonlarından yapılıyor galiba on/off hali gibi. ama normalde zaten aktif olarak gelmesi gerekli

Abdullah
26-03-2010, 16:16
ana ekrandan araç konfigürasyonlarından yapılıyor galiba on/off hali gibi. ama normalde zaten aktif olarak gelmesi gerekli

Reis abi ana ekranda otomatik kilitlenmenin on/off yapılma gibi bir fonksiyonu var fakat camlar için böyle bir fonksiyonu yok diye biliyorum.

Burak
29-03-2010, 10:25
ilginç bir şey oldu radyoyla ilgili; bende 1. kanalda radio virgin var 99.4'de çıkıyor. İzmit'e gittim hafta sonu orada 87'li biryerde çıkıyor, radyo bunu otomatik olarak değiştirdi. Radyodan 1. butona bastığımda kayıtlı frekansın da değişmiş olduğunu farkettim. İstanbul'a döndüğümde tekrar 99.4 oldu. İzmit'e giden arkadaşlar da deneyebilir mi ?

Abdullah
29-03-2010, 11:14
ilginç bir şey oldu radyoyla ilgili; bende 1. kanalda radio virgin var 99.4'de çıkıyor. İzmit'e gittim hafta sonu orada 87'li biryerde çıkıyor, radyo bunu otomatik olarak değiştirdi. Radyodan 1. butona bastığımda kayıtlı frekansın da değişmiş olduğunu farkettim. İstanbul'a döndüğümde tekrar 99.4 oldu. İzmit'e giden arkadaşlar da deneyebilir mi ?

Burak evet aracımızda böyle bir fonksiyon mevcut. hatta ayarlardan bunu on/off yapabiliyoruz yanlış hatırlamıyorsam ayarın ismi REG mod du. Ama tam emin değilim. İstanbulda dinlediğimiz bir radyo eğer başka bir ilimizde farklı frekansdan yayın yapıyorsa otomatik bunu buluyor radyomuz.

berker
29-03-2010, 13:44

Burak evet aracımızda böyle bir fonksiyon mevcut. hatta ayarlardan bunu on/off yapabiliyoruz yanlış hatırlamıyorsam ayarın ismi REG mod du. Ama tam emin değilim. İstanbulda dinlediğimiz bir radyo eğer başka bir ilimizde farklı frekansdan yayın yapıyorsa otomatik bunu buluyor radyomuz.

Evet özelliğin adı RDS (Radio Data System). Bu özelliğe sahip istasyonlar arasında en optimal frekansı bularak onu kullanıyor. Ve daha bir çok özellik neyse. İst-Ank. arasında TRT FM. en güzel örneğidir.

γuяdaeя
29-03-2010, 15:16
İstanbul'daki frekanslar bir bantta, Ankara'daki frekanslar başka bantta olmak üzere, RDS'i kapatıp hafızaya alıyorum istasyonları. Ama ne hikmetse hiç kaydettiğim gibi kalmıyorlar. Mutlaka yolculuk sonrası karışık konserve tadına bakmış oluyorum. Tekrar tekrar yapmak gerekiyor. RDS'i kapatmamın nedeni de sinyalin zayıf olduğu durumlarda durduk yerde radyodan CD çalara geçmesini önlemek. Geçse neyse, öyle takılı kalıyor.

hatan61
05-04-2010, 12:52

Abdullah arkadaşım,
Hüseyin

Abdullah,
ABC Servis anahtar tanımlaması yaptı, şimdi çalışıyor.

Abdullah
05-04-2010, 14:13

Abdullah arkadaşım,
Hüseyin

Abdullah,
ABC Servis anahtar tanımlaması yaptı, şimdi çalışıyor.

hatan61 çok sevindim kolayca halledilmiş oldu bu konuda umarım başka canını sıkan hiçbirşey yaşamazsın aslanında keyifli sürüşler dilerim.

pug308
06-04-2010, 11:16
teybin kullanımı ile ilgili bir sorum olacak . Direksiyonun yanındaki kumandayla sadece teybin hafızasına

kaydettiğimiz 6 adet kanal arasında gezinebiliyoruz bu sayıyı arttırmak mümkün mÜ? yani teybe 10-15 adet

radyo istasyonu eklenebiliyor mu?

Abdullah
06-04-2010, 12:20
teybin kullanımı ile ilgili bir sorum olacak . Direksiyonun yanındaki kumandayla sadece teybin hafızasına

kaydettiğimiz 6 adet kanal arasında gezinebiliyoruz bu sayıyı arttırmak mümkün mÜ? yani teybe 10-15 adet

radyo istasyonu eklenebiliyor mu?

pug 308 teybimizde 6 adet kanal hafızası olduğundan böyle birşey maalesef mümkün değil. Ben 6 kanal yetmediği için şöyle kullanıyorum FM1 de türkçe kanallar var FM2 de yabancı FM3(FM AST diye geçer) de spor ve haber kanalları var 3x6 dan 18 kanal ama tabi kumandadan yine FM i değiştiremediğim için teybin üzerindeki band tuşuna basıp kumandadan sadece kayıtlı 6 kanal üzerinde dolaşabiliyorum.

lacsdo
20-05-2010, 10:50
Çok çok yararlı bir konu olmuş çok teşekkürler

Neredeyse hepsi yazılmış bende bir şey eklemek istedim

Torpido da klima (Buzdolabı var) Yazın koyduğum su+kola benzeri herşeyi soğutabiliyor veya muhafaza edebiliyor.Bunun için torpidonun içinde üst tarafında yuvarlak hava kanalı var buranın çalışması için fan sisteminin cam veya ayaklara doğru değil size doğru olması gerekiyor.İstemiyorsanız çevirip kapatabiliyorsunuz.Ben kışın bazen sadece bu bölümü kullanmak için (Et-Balık koruma) bütün hava kanallarını kapatıp klimayı açıp torpidoda çalışmasını sağlıyorum.Bayağı kullanışlı.

Ozan
23-05-2010, 18:01
Bir eklemede ben yapayım
*Aracınız Premium donanımlıysa aracın kilit düğmesine 1 kere basarsanız kapılar kitlenir bunu takip eden 5 sn. içerisinde bir daha basarsanız süper kilitleme devreye girer ve kapılar hiçbir şekilde içeriden kapı kolu ile bile açılmaz.
Yani özetleyecek olursak süper kilitleme ile aracınızı kilitlerseniz hırsız camı kırsa bile kapıları hiçbir şekilde açamaz işini kırılan camdan görmek zorunda kalır.

.....Diye yazmıştım.

5-6 ay önce herzamanki gibi süper kilitleme ile aracı kilitlemiştim.
Saat akşam 6 civarıydı.Hava yeni kararmıştı.
Birden aşağıdan bağrışmalar duydum cama çıktım baktımki benim aracı patlatmışlar.
Aşağı indim hırsız kelebeği patlatmış elini uzatıp kilidi açamayıncada ön kapının büyük camını kırmış.Ve kapılar açılmadığı için camdan sadece torpido gözüne ulaşmış.
Arabada hiçbirzaman birşey bırakmadığım için sadece torpido gözündeki içerisinde 6 adet cd olan cd kutusunu çalmıştı.
İstese 300 400 adet cd de verebilirdim patlatma diye ama napacaksın.Kader kısmet.
Anlayacağınız süper kilitleme sayesinde masrafım arttı.Bu kullanışlı bir özellikmi siz karar verin >:(
Not: Bu arada merak edenlere yazayım kocaman kapı camı 100 tl.Minicik kelebek camıda 300TL.
Yoğun pazarlıklar sonucu işçilik vermeden hepsini 400'e halletmiştim.Akşam 308 sahipleri olarak cama not kağıtları asmak lazım Sayın hırsız Allahaşkına kelebeği değil büyük camı kır diye.Adam muhtemelen kıyak yaptığını düşünüyordur kelebeği kırayımda bari az masraf açılsın garibe diye ama bizim araçlara uygun bir durum değil bu...

okann
23-05-2010, 18:16
Kelebek tüm cam fitili ile beraber. O yüzden o kadar pahalı

TanerHoca
23-05-2010, 18:16
öncelikle geçmiş olsun son derece sinir bozucu bir durum.

Not: Bu arada merak edenlere yazayım kocaman kapı camı 100 tl.Minicik kelebek camıda 300TL.

böyle anlamsız fiyatlandırmayı başka markalar içinde duymuştum.sebebini sorduğumda tampon, far, kelebek camı vb. gibi hasara maruz kalma oranı yüksek parçaların fiyatlarının da yüksek tutulduğunu söylemişlerdi.
gayet uyanıkça >:(. amaç insanları söğüşlemek.

Ömer Gedik
23-05-2010, 18:30
Ozan abi büyük geçmiş olsun kaportaya hasar gelmedikten sonra çok dert etmemek lazım. Araçta kasko bozulmasın diye mi 400 TL ödedin.

Hocam bence sebebini söyleyen arkadaş yanlış düşüncelere kapılmış. Bazen saçma fiyatlandırmalar olduğu doğru ama genellikle Peugeot parçaları uygun.

TanerHoca
23-05-2010, 18:44
ömer ben peugeot parçaları için değil genel olarak yazmıştım...
örneğin kendi mazdamda da arka stoplar -ön farlar son derece pahalı idi.

ali-34
23-05-2010, 23:53
Benim kelebek camımı arabayı aldığım gün patlattılar arabam daha 33 km'deydi ;D Hiç unutmam 3 Ocak 2009'du tarih. Ve şaka gibi gelecek ama 4 Ocak 2010'da yine patlattılar aynı kelebek camımı. Seneye de 5 Ocak'ta patlatacaklar herhalde birisi beni takip ediyor olsa gerek ;D Şunu da eklemek istiyorum 2. patlatmalarında arabayı açamamış(lar) çünkü cam filmi yaptırmıştım camda 3 darbe izi vardı fakat dağılmamıştı.

lacsdo
24-05-2010, 07:18
Bu arada benim de kelebek daha 1000 km olmadan kırmışlardı.307 si olan bir arkadşım 4 defa patlatıldığını söylemişti.

Kasko sanırım 1. cam parasını hasarsızlığını bozmadan ödüyor.2.cam kırığı için hasarsızlığını bozuyor diye hatırlıyorum.

reisG
24-05-2010, 13:30
Benim yeni yaptırdığım anadolu sigorta kaskoda cam için yılda bir hasarsızlık var ama yanında iki defa hasar yapsam da hasarsızlık bozulmuyor. 18 tl ek prim vererek bu klozu koydurdum.

buraknsx
01-08-2010, 18:10
Arkadaslar arabaya bindiğimde daha arabayı calıstırmadan kontagı acıp radyoyu camları acmayı ıstıyorum. Ama tasarruf modu aktıf diyor hic bir sey calısmıyor. Nasıl kurtulurum bu durumdan. Yardım edin ??? ??? ??? ???

Ömer Gedik
01-08-2010, 19:31
Arkadaslar arabaya bindiğimde daha arabayı calıstırmadan kontagı acıp radyoyu camları acmayı ıstıyorum. Ama tasarruf modu aktıf diyor hic bir sey calısmıyor. Nasıl kurtulurum bu durumdan. Yardım edin ??? ??? ??? ???

Aracı çalıştırarak. :) Tasarruf modu aracın aküsü korumak için var. akünün boşalması ve mağdur olmamanız için etkinleşiyor.

buraknsx
01-08-2010, 20:02

Aracı çalıştırarak. :) Tasarruf modu aracın aküsü korumak için var. akünün boşalması ve mağdur olmamanız için etkinleşiyor.

bu tasarruf modnunu kapatmanın bır yolu yok mu. Diger markalarda anahtar 2 konumuna getirilnce hersey aktıf olur. 308 de kontagı bile acsak olmuyor. Sevmedim bu ozlelliği >:(

Ömer Gedik
01-08-2010, 21:27
Açık kalmasın diye bu özellik aktif hale getirilmiş. Aslında anahtar üzerinde bırakılırsa veya bir şey açık kalırsa bu durum oluyor.

Burak
06-08-2010, 12:59
Yazan oldu mu bilmiyorum ama, Kapıların kilidini kumandadan açtınız, eğer bir süre kapıları açmazsanız kapılar tekrar kilitleniyor.

reisG
06-08-2010, 13:05
Senin söylediğin gibi araba kilitli ve uzaktan kumanda ile açıp 30 sn. içinde aracın herhangi bir kapısını açmaz isen tekrar kilitliyor.

Ömer Gedik
06-08-2010, 13:53
Senin söylediğin gibi araba kilitli ve uzaktan kumanda ile açıp 30 sn. içinde aracın herhangi bir kapısını açmaz isen tekrar kilitliyor.

Reis abi noktayı koymuş. :) Yanlışlıkla cepte vb tuş basması sonucu kapıların açık kalmasını engellemek için yapılıyor.

buraknsx
25-08-2010, 18:28
Arkadaslar benim arac 09 comfort pack. On camın yanındakı kolonda hava yastıgı var bunlar perde hava yastıgmıdır ???

On koltukların yan tarafında hava yastıgı etiketi var ama hava yastıgnın acılabilmesi için herhangi bir kapak yok ??

Ömer Gedik
25-08-2010, 18:31
Direkte yazan Airbag yazısı perde havayastıklarını simgeler. Aynı şekilde koltuktaki airbag yazısıda yan airbaglari simgeler. Yan airbaglar koltukların yanlarından patlar. kapaksızdır. Kokpitte de airbag yazısı var ve kapağı yok o kısımda patlayarak açılıyor.

buraknsx
25-08-2010, 18:55
Ömer Gedik Tesekkurler. Arabayı ikinci el aldıgım için ne var ne yok bilmiyorum. Demekki opsyonel olarak perde hava yastıklarıda eklenmiş. Onceki sahibi saolsun klimayıda digital secmiş :)

ozan308
12-09-2010, 00:29
2009 model 308 comfort kullanıorum stil+elektrk paketli az önce Ömer Gedik arkadaşımızın bahsettiği ön camın direklerinde airbag yazmıyor ama yeri var.bi arkadaşımda 08 model 308 var sadece comfort paket onunkilerde airbag yazıyor bnmki arkadaşımın aracımdan daha donanımlı ama nedense ondan 2 airbag fazla var onuda çözebilmiş değilim...

Ömer Gedik
12-09-2010, 10:59
Ömer Gedik Tesekkurler. Arabayı ikinci el aldıgım için ne var ne yok bilmiyorum. Demekki opsyonel olarak perde hava yastıklarıda eklenmiş. Onceki sahibi saolsun klimayıda digital secmiş :)

Ben teşekkür ederim. Aracınız Comfort donanımlı ise opsiyon olarak almış demekki. :) Ne güzel

Ömer Gedik
12-09-2010, 11:04
2009 model 308 comfort kullanıorum stil+elektrk paketli az önce Ömer Gedik arkadaşımızın bahsettiği ön camın direklerinde airbag yazmıyor ama yeri var.bi arkadaşımda 08 model 308 var sadece comfort paket onunkilerde airbag yazıyor bnmki arkadaşımın aracımdan daha donanımlı ama nedense ondan 2 airbag fazla var onuda çözebilmiş değilim...

Comfort modellerde 500 TL farkla 6 airbag alınabiliyordu ama bu araçlar çok nadir. Genel olarak 2008 modellerde stil paket olmayan en boş araçlarda perde havayastıklı bir araç grubu gelmişti. Hatta bu araçların çoğu Alüminyum Gri ydi. Direkte Airbag yazanlar 6 airbag li diğerleri 4 airbag li. Mesela benim araçta 4 airbag. Aslında sipariş verecekken baktım 6 airbag li olsa alacaktım ama yoktu.

teoman
12-09-2010, 12:01
bişi itiraf ediyim, ben hala arabamda kaç airbag olduğunu bilmiyorum :), manual i kaç kez karıştırdım ama netleştiremedim

teoman
12-09-2010, 12:07
arabanın kitapçığında premium pack modellerde, vitesi geriye attığınızda daha önce kaydedilen ayna poizyonuna göre aynaların pozisyon değiştirceği yazıyo, servise sordum bu sizde yok demişti zamanında, pekte böyle teknik tartışmaya gircek bi arkadaş olmadığı için soramamıştım, bu problem software le ilgili bi problem mi hardware mi acaba, eğer software ise bu kadar kullanışlı bi özellikten neden mahrum bırakırlar...

γuяdaeя
12-09-2010, 14:07
arabanın kitapçığında premium pack modellerde, vitesi geriye attığınızda daha önce kaydedilen ayna poizyonuna göre aynaların pozisyon değiştirceği yazıyo, servise sordum bu sizde yok demişti zamanında, pekte böyle teknik tartışmaya gircek bi arkadaş olmadığı için soramamıştım, bu problem software le ilgili bi problem mi hardware mi acaba, eğer software ise bu kadar kullanışlı bi özellikten neden mahrum bırakırlar...

Opsiyon bir özelliktir o Teoman.. Dediğin gibi yazılımla halledilebilir belki ama işte dilinden iyi anlamak lazım. Ya da her türlü nazını çekecek iyi bir usta lazım :)

Ömer Gedik
12-09-2010, 22:49
teoman parça ile ilgili bir kontrol yapmak lazım bu donanımlı larda ayna değişiyor mu diye oradan fikir edinilebilr.

teoman
12-09-2010, 23:17
katlanır aynalar, en son hangi pozisyona ayarlandıysa o pozisyona geliyor tekrar, sanırım olay yazılım, tembellik etmeyip açsalar şu özelliği....

keremsahin
15-12-2010, 19:38
araç çalışıyorken check düğmesine bastığınızda bilgi ekranında hangi fonksiyonların ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Ör: silecekler auto veya manuel, otomatik far sensörü on veya off vb.

Selamlar

Bahsettiginiz check dugmesi hangisi oluyor? Ben goremedim oyle bir dugme..

Tesekkurler

m_u_r_a_t06
16-12-2010, 15:12
Premium plusta, burada da bahsi geçen, geri vitese aldığınızda daha önce kaydedilen ayna poizyonuna göre aynaların pozisyon değiştirmesi olayını denedim. Kitaptıkça yazdığı şekilde ayarlamayı yaptım. SOnra kontağı kapattığımda aynalar eski haline geldi. Çalıştırıp geri vitese aldığımda geriye göre ayarladığım pozisyona geldi fakat bir daha ileriyede alsam aynalar o pozisyonda kalıyor. Kontağı kapattığım zaman eski haline geliyor. Yani geri vitese aldığınızda aynalar kaydedilen şekilde hareket ediyor fakat sonradan eski haline dönmüyor.

keremsahin
16-12-2010, 19:19
Premium plusta, burada da bahsi geçen, geri vitese aldığınızda daha önce kaydedilen ayna poizyonuna göre aynaların pozisyon değiştirmesi olayını denedim. Kitaptıkça yazdığı şekilde ayarlamayı yaptım. SOnra kontağı kapattığımda aynalar eski haline geldi. Çalıştırıp geri vitese aldığımda geriye göre ayarladığım pozisyona geldi fakat bir daha ileriyede alsam aynalar o pozisyonda kalıyor. Kontağı kapattığım zaman eski haline geliyor. Yani geri vitese aldığınızda aynalar kaydedilen şekilde hareket ediyor fakat sonradan eski haline dönmüyor.

Belki biraz bekleyince eski haline geliyordur. Sonucta park ederken ileri geri yapiyorsun surekli, 30sn -1dk 1. viteste kalirsa normale doner belki.. Bende deneyecegim bu aksam. Deneyimi aktaririm buradan.

TanerHoca
16-12-2010, 21:46

Selamlar

Bahsettiginiz check dugmesi hangisi oluyor? Ben goremedim oyle bir dugme..

Tesekkurler

sevgili kerem kendi aracımın(407) check butonunun -kırmızı ile daire içine aldım- görselini ekliyorum.

http://img143.imageshack.us/img143/9745/resim1eewq017.jpg

γuяdaeя
17-12-2010, 04:26
Bu da 308 VTi otomatikteki... Sağ altta ;)

http://i1012.hizliresim.com/2010/12/17/939.jpg

reisG
17-12-2010, 09:10
Bu sistem kontrol işini orta konsoldaki müzik sistemindeki bir tuştan da yapabiliyorsunuz.
Bu arada Yurdaer, wallpaper olarak kullanılabilecek görsellikte bir 308 gösterge resmi kullanmış. Bu ayrıntıları gördükçe takoz VW lere para verenlere daha da bir garip bakıyorum. :D

keremsahin
17-12-2010, 10:52

Tesekkur ederim cevabiniz icin. Benim aracta o gosterilen yerde servis icin kilometre ayari mi ne var, check yazmiyor. Bir daha bakacagim ogleden sonra.

Bu arada, geri vitese takinca ayna ayarlanamasi benim arabada olmadi. Arabanin ozelligi 2 aylik, 308 premium plus + techno pack+ cam tavan. Belkide serviste ekletmek gerekiyordur ayna ayari olayini..

BahadırALTUN
17-12-2010, 11:03
Geri vitese takınca ayna ayarlaması genellikle elektrikli ve hafızalı koltuklara sahip araçlarda oluyor diye biliyorum . Diğer durumda geri vitese takınca ayna kendini hangi pozisyona göre ayarlayacak?

Gerçi 308 uzmanı arkadaşlarımız az sonra aydınlatırlar hem sizi hemde beni ;)

reisG
17-12-2010, 11:24
Arkadaşlar kullanım klavuzlarında herşey açıkça yazıyor bazı yerlerde tercümelerde kavram kargaşası yaşanıyorsa da herşey orada var. Hatta kullanım klavuzları tam full araçları dikkate alacak şekilde hazırlanmış. Yani bütün donanımları gayet güzel anlatıyor. premium, premium plus gibi donanımlara sahip olan arkadaşlar araçlarının fonksiyonlarını ve kullanım özelliklerini oradan okuyarak öğrenebilirler. Asıl sıkıntı comfort/comfort pack donanıma sahip arkadaşların, kullanım klavuzunda tüm donanımlar tanıtıldığından comfort pakette olmayan özellikleri de varmış gibi arayışa girmeleri oluyor. :)

m_u_r_a_t06
17-12-2010, 11:51

Bu arada, geri vitese takinca ayna ayarlanamasi benim arabada olmadi. Arabanin ozelligi 2 aylik, 308 premium plus + techno pack+ cam tavan. Belkide serviste ekletmek gerekiyordur ayna ayari olayini..

Benim araçta aynı sizinkiyle, klavuza göre ayarlıyorum, kontağı kapattığımda eski haline geliyor arabayı çalıştırıp geri vitese aldığımda ayarladığım konuma geliyor (geriyi görebileceğim şekilde) fakat sonra tekrar ileri aldığımda aynalar düzelmiyor o şekilde kalıyor ancak kontağı kapatım aynalar otomatik olarak kapanıp açıldıktan sonra düzeliyor.

Bu olayı dün servis müdürünün " o özellik TR deki araçlarda yokki yurtdışındaki en fullerinde var" demesini bekledikten sonra gel dedim oturttum arabaya bak dedim ve yaptım. Adam hayret etti, ama neden eski haline dönmediğini bilemiyor tabikide, ben araştırayım size döneyim dedi. Bişey çıkacağını pek zannetmiyorum ama.. Hatta ordaki başka bir premium plusta denedik onda hiç olmadı

keremsahin
17-12-2010, 11:56
Ben kullanim klavuzuna gore yaptim,olmadi valla. Acikcasi ben bu tarz seylerin direk yazilimla alakali oldugunu dusunuyorum. Eger bir servis ilgilenir, gerekli bilgileri yurt disindan getirtirse calismamasi hicbir neden yok. Ben klavuza gore yaptim fakat olmadi. Hangi servisi kullaniyorsunuz bu arada?

TanerHoca
17-12-2010, 12:06
Benim araçta aynı sizinkiyle, klavuza göre ayarlıyorum, kontağı kapattığımda eski haline geliyor arabayı çalıştırıp geri vitese aldığımda ayarladığım konuma geliyor (geriyi görebileceğim şekilde) fakat sonra tekrar ileri aldığımda aynalar düzelmiyor o şekilde kalıyor ancak kontağı kapatım aynalar otomatik olarak kapanıp açıldıktan sonra düzeliyor.

Bu olayı dün servis müdürünün " o özellik TR deki araçlarda yokki yurtdışındaki en fullerinde var" demesini bekledikten sonra gel dedim oturttum arabaya bak dedim ve yaptım. Adam hayret etti, ama neden eski haline dönmediğini bilemiyor tabikide, ben araştırayım size döneyim dedi. Bişey çıkacağını pek zannetmiyorum ama.. Hatta ordaki başka bir premium plusta denedik onda hiç olmadı

tüm yazdıklarınızdan sonra bu cümleyi sizin söylemeniz daha yerinde olurmuş 8) ;D

m_u_r_a_t06
17-12-2010, 13:42
Ben kullanim klavuzuna gore yaptim,olmadi valla. Acikcasi ben bu tarz seylerin direk yazilimla alakali oldugunu dusunuyorum. Eger bir servis ilgilenir, gerekli bilgileri yurt disindan getirtirse calismamasi hicbir neden yok. Ben klavuza gore yaptim fakat olmadi. Hangi servisi kullaniyorsunuz bu arada?

TEk Oto.

m_u_r_a_t06
17-12-2010, 13:42

tüm yazdıklarınızdan sonra bu cümleyi sizin söylemeniz daha yerinde olurmuş 8) ;D

Aynen öyle :D

muhti
20-12-2010, 23:28
arkadaşlar aynaların geri vites konumundan sonra tekrar normale dönmesi için gerekli şartlar katalogda şu şekilde belirtilmiş..

-aracı geri vitesten cıkartıp 20saniye bekleyiniz. yada
-aynayı katlamak için çektiğimiz pimi orta konuma getiriniz
ayrıca
-araç 10km hızı geçtiğinde ve
-motor durduruldugunda eski konumuna geri döner..

benim araç premium plus daha yeni aldıgım için denemedim bile bu özellik var mı yarın ilk işim bunu denemek olacak..

Yasin CCK
20-12-2010, 23:44
Üzülerek söylüyorum ama büyük ihtimalle bu özellik aracınızda aktif değil :(

Ozan
20-12-2010, 23:44
Şimdiye kadar forumda bulunan premium sahipleri bu özelliği çalıştırmakta muvaffak olamadı.

İnşallah sizin aracınız Avrupa'da bulunan başka bir ülke için üretilmiş olup,talep fazlası nedeni ile Türkiye'ye gelmiştir.Belki bu şekilde ise çalışır.Türkiye paketinde bu özellik aktif değil :(

muhti
20-12-2010, 23:51
hadi ya :( yukarıda 1-2 kişi yapabildigini fakat konumu geri alamadıklarını söyleyince heyecanlanmıstım bende.. :) neyse yinede bi deneyim cıkmadık candan umut kesilmez

Ozan
21-12-2010, 00:01
Heyecanınızı kaybetmeyin.
Azimle denemeye devam :)

keremsahin
21-12-2010, 16:57
Selamlar
Abiler,benim arabada check diye bir dugme yok. :) denemedigim dugme kalmadi fakat hicbiri arac calisirken bahsi gecen isi gormuyor. Iste otomatik silecekler,far..vb.. Bulamadim malesef. Bu arada aracim 2011 ,premium plus.

Ozelliklere benim eklemek istedigim ses yalitimi. Kapilar kapali iken,muzik 5-8 de falan olsun valla korna calsalar haberim olmuyor. Ben ki korna olayina inanilmaz derecede hassasim, nefret ediyorum, mukemmel bir ozellik iyi ses yalitimi.

hakan308
21-12-2010, 19:10
Selamlar
Abiler,benim arabada check diye bir dugme yok. :) denemedigim dugme kalmadi fakat hicbiri arac calisirken bahsi gecen isi gormuyor. Iste otomatik silecekler,far..vb.. Bulamadim malesef. Bu arada aracim 2011 ,premium plus.

Ozelliklere benim eklemek istedigim ses yalitimi. Kapilar kapali iken,muzik 5-8 de falan olsun valla korna calsalar haberim olmuyor. Ben ki korna olayina inanilmaz derecede hassasim, nefret ediyorum, mukemmel bir ozellik iyi ses yalitimi.

Evet 308in ses yalitimi super bnde ses 1de iken disardan hicbir ses duymuyorum ;D ;D ;D

Yasin CCK
21-12-2010, 21:01
Selamlar

Evet 308in ses yalitimi super bnde ses 1de iken disardan hicbir ses duymuyorum ;D ;D ;D

Bende ses 20 iken dışarda kimse birşey duymuyor ;D ;D ;D

TanerHoca
21-12-2010, 21:11
birileri birşey mi diyor ;D ;D ;D

mygold
21-12-2010, 21:22
sesi aç yada kapa sonuçta ses yok ;D ;D ;D

hakan308
21-12-2010, 22:02
Selamlar

Bende ses 20 iken dışarda kimse birşey duymuyor ;D ;D ;D

Ben hic denemedim 20leri 6-7 lerde geziyorum hep arada bi 10 oluyor o kadar ;) 20lere acarsam disardakiler benm icin pek onemli degil ama duyma yetimi kaybedebilirim ;D ;D

Ozan
11-01-2011, 21:36
Bu akşam iş dönüşü kazara aracımın yeni bir özelliğini keşfettim.

Trafikte beklerken yanımda oturan arkadaşıma yeni taktığım pedal setini göstermek için aracın ön iç aydınlatmasını yaktım.Birden ayak aydınlatmaları ve ön kapı altı aydınlatmalarıda öndeki iç aydınlatmalarla beraber yandı.
Hadi ya dedim ve aynı işlemi sadece arka iç aydınlatmaları yakarak tekrar ettim.Arka ortayı yaktığımdada arka kapı üst aydınlatmaları ile beraber arka kapı altı aydınlatmalarıda yandı.Çok hoş bir ayrıntı.

Ömer Gedik
11-01-2011, 21:41
Ozan abi benim 750 de de benzer özellik var. :) Ön ortadaki iç lamabayı yakınca ön+arka+ayaklar yanıyor. :)

m_u_r_a_t06
12-01-2011, 11:09

Trafikte beklerken yanımda oturan arkadaşıma yeni taktığım pedal setini göstermek için aracın ön iç aydınlatmasını yaktım.Birden ayak aydınlatmaları ve ön kapı altı aydınlatmalarıda öndeki iç aydınlatmalarla beraber yandı.
Hadi ya dedim ve aynı işlemi sadece arka iç aydınlatmaları yakarak tekrar ettim.Arka ortayı yaktığımdada arka kapı üst aydınlatmaları ile beraber arka kapı altı aydınlatmalarıda yandı.Çok hoş bir ayrıntı.

Arka kapı altında aydınlatma var mı ? eşik aydınlatmasımı yoksa koltuk altlarında ayak aydınlatmasımı, benim arabada arka alt aydınlatma yokta ondan merak ettim.

Teşekkürr

reisG
12-01-2011, 14:41
Ozan'1ın arabası premium donanım, yeni premium pluslarda, premiumlarda olan bazı özellikler yoktur.

m_u_r_a_t06
12-01-2011, 17:21
Anladım teşekkürler, çünkü daha öncede bahsi geçmişti ve benim arabanın arkasında aramadığım yer kalmamıştı :) demekki bizimkiler de yok.

m_u_r_a_t06
12-01-2011, 17:34
Bu arada kullanışlı özeliklerden sayılabilecek bir konu da, özellikle premiumlar ve iphone kullananlar için, Tv kanallarının uygulamasını indirin ve telefon araç kitine bağlı iken TV açın. böylelikle sesi araç kitinden alıyorsunuz görüntü iphonedan.
Tabi tamamen yolcular için veya park halinde iken seyretmek için kullanıyoruz...

Ozan
12-01-2011, 18:12

Arka kapı altında aydınlatma var mı ? eşik aydınlatmasımı yoksa koltuk altlarında ayak aydınlatmasımı, benim arabada arka alt aydınlatma yokta ondan merak ettim.

Teşekkürr

Ön kapıları açtığınızda eşik aydınlatması vardır.Kapılar kapalı iken eşik aydınlatmaları iç lambayı aştığınızda yada bir kapınız yarım kapanmışsa(tam kapanmamışsa) aradan loş bir aydınlatma sağlar.Daha öncede bahsettim arka kapılarda eşik aydınlatma lambaları benim aracta vardı ancak aktif değildi.Arkada olup olmadığını anlamanız için arka kapıları açtığınızda eğilip altına bakın şayet varsa ve aktif değilse serviste aktif edebilirsiniz.Ayrıca ayak için aydınlatma ön yolcular için var arka koltuklar için yok boşuna aramayın

mimit
18-03-2011, 22:35
şu geri vites ve ayna kombinasyon olayını çözseler süper olur gerçekten,benim sanayideki ustam yazılımını güncelletiyor ona sorup bir denesem mi acaba.

cihatgok
20-03-2011, 23:49
Bir tanede benim aklıma geldi, kontağı kapattıktan sonra 1 dk içinde bazı fonksiyonlar çalışır, cam açma - kapama, ayna katlama gibi....
Böylelikle, a, aaaa benim camım açık kaldı sesleri gelmez diğğer yolculardan.

γuяdaeя
21-03-2011, 00:52
Bir tanede benim aklıma geldi, kontağı kapattıktan sonra 1 dk içinde bazı fonksiyonlar çalışır, cam açma - kapama, ayna katlama gibi....
Böylelikle, a, aaaa benim camım açık kaldı sesleri gelmez diğğer yolculardan.

Anahtarı kontaktan çıkarsanız bile çalışıyor bu özellik. Ama hatırladığım kadarıyla kapıları açmamak gerekiyor.

ANKA
04-06-2012, 19:01
Arkadaşlar bir sorum var, malum önceki mesajlarımda gece sürüşlerinin arkadaki xenon farlı araçlar yüzünden kabusa dönüştüğünü belirtmiştim. Bugün dikiz aynasına nazarlık takmaya çalışırken aynanın altındaki mandalı itince arka taraf filmli gibi göründü ve ayna resmen karardı. Bugüne kadar orada öyle bir parça olduğundan bihaberdim. Ama bunun manuel karartmalı dikiz ayna özelliği olup olmadığından emin değilim. Ama sanırım eskiye oranla daha rahat yolculuk yapabileceğim. Bir çeşit yansıma görüntü oluşuyor gibi geldi bana.
Bu mandalı olup da hiç kullanmayan var mı acaba benim gibi. Bu arada arkadaşlar teknik bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Cem B
04-06-2012, 19:24
Bu mandal hep bilinir ve özellikle gece kullanımlarında hep işe yarar.Özellikle gece kullanımında arkamda xenonlu biri oldugunda bende uyguluyorum

Benim Direksiyon ayarlarında derinlik ayarı oldugunu bi kaç gün önce ögrenmem gibi olmuş sizinkide:)

orhun57
04-06-2012, 19:46
Yıllardır kullandığım bir özellik ilginçtir bunu yeni fark eden veya benim söylememle öğrenen çok kişi oldu :) o yüzden şaşırmadım. Doğanlarda bile var bu özellik aslında. Çok işe yarar hatta geceleri uzun yoldayken hiç normale çevirmem bırakırım öyle kalır.

Abdullah
05-06-2012, 11:32
sürekli kullandığım ve çok rahat ettiğim bir özelliktir. Benim camda zaten filim var ama malum ülkemizde insan olamayan çok insan var uzun farlarını yakan o zaman çok rahat ediyorum :D

reisG
05-06-2012, 11:42
premium pakete sahip 308 lerde std olarak elektronik olarak kararan iç dikiz aynası vardı. Şimdi de active pakette mevcut olmalı.O mandalı işini bir sensor yapıyor.

ANKA
05-06-2012, 12:59
Gerçekten güzelmiş, bu arada bu başlığı nasıl kaçırmışım gözden. Baştan bir okumakta fayda var. Herkese teşekkürler. 308'imi daha çok seveceğim artık :)

keremss
05-06-2012, 16:44
cam açma*kapama tuşlarının yanında bir kilt düğmesi var oradan aktif edebilirsiniz.

Yasin CCK
06-06-2012, 08:16
cam açma*kapama tuşlarının yanında bir kilt düğmesi var oradan aktif edebilirsiniz.

Neyi?

reisG
06-06-2012, 08:58
Neyi?

Bence çocuk kilidini

ANKA
06-06-2012, 21:28
Bagajı öyle büyük ki zemine bir minder koyup cenin poziyonunda mışıl mışıl uyuyabilirsiniz :) Şaka bir yana dizel bir 308'iniz varsa bagajı LPG'li bir sedandan daha büyüktür, gören şaşkınlığını gizleyemez. Bugün LPGli focusu olan bir arkadaşımın bagajı görünce verdiği tepki gibi: "HB ama benim bagaj kadarmış, adam kıvrılır yatar burada...":)

mimit
08-01-2013, 14:13
bu özelliğin sadece silecekleri değiştirmek için değil aynı zamanda don ihtimalinin olduğu zamanlar da kullanabildiğimizi sanırım hepimiz biliyoruzdur.Kullanışlı bir özellik don olduğu zamanlarda sileceklerin olduğu bölgeler buzlanma yapmıyor ve camdaki buzu kazımadan içeriden havalandırma desteği ile çok daha çabuk çözülmesini sağlıyor ama uzun zamandır dikkatimi çeken konu ise arka silecekte bu durum neden olmuyor yani silecek lastiği bile donuyor tabiri caiz ise,rezidans tabi ki buz çözmek için yeterli ama ön silecek ile arka sileceğin bir farkımı var yoksa camlarda mı bir fark var?

Abdullah
08-01-2013, 16:50
tahmin yürütüyorum ve camlarda bir fark olması çok büyük ihtimal çünkü ön camın büyüklüğünden ve rezistans olmamasından dolayı farklı bir malzeme ile yapılmıştır. Silecekler farklı değildir çünkü peugeottan orjinal yedek parça aldığınızda sonuçta aynı marka ve aynı lastik ile üretiliyorlar.

budsing
21-01-2013, 15:28
Arkadaşlar Bizim 308 lerde Follow me Home Var ama diğer follow me home gibi değil sadece arabadan inip çekince oluyor diğer follow me home lar arabanın dışardayken tuş kildine basınca farlar otomatik yanıyor . güzel Bir hava oluyor . Bu normalde varmı _ yoksa nasıl yaptırabiliriz ?

orhun57
21-01-2013, 15:43
Yaptırılmayacak bir iş değil. Bizim diğer arabada var kapıları açınca ışıkları yanıyor. Eğer alarm varsa kolay yapılır demişlerdi bu aydan sonra el atmayı planlıyordum birşeyler öğrenirsem paylaşımda bulunurum.

reisG
21-01-2013, 15:47
Comfort ve access donanımlardaki follow me home şu şekilde çalışıyor. araçtan inmeden evvel farları selektör yapar gibi yaptığınızda 30 sn. kadar farlar açık kalıyor. Premium , premium pack, premium plus ve active paketlerde ise follow me home araç ekranından ve menüsünden ayarlanaıyor. uzaktan kumanda ile budsing'in yazdığı gibi çalıştırılıyor. Bu sistemi caomfort ve access paketlerde uygulamak hem çok masraflı hem de çok uğraştırıcı olur. (elektrikli kapanan ayna yapmak gibi düşünün.)

Can ÖNEL
21-01-2013, 19:14
Karanlıkta aracın kilitlerini açınca farların yanması followmehome olan araçlarda mı sadece yoksa diğer donanımlarda da böyle mi? 207'de follow me home ve otomatik yanan far olmasına rağmen yoktu. İlk sefer gördüğümde bu özellik hoşuma gitti, hala gidiyor . :)

budsing
22-01-2013, 15:02
Karanlıkta aracın kilitlerini açınca farların yanması followmehome olan araçlarda mı sadece yoksa diğer donanımlarda da böyle mi? 207'de follow me home ve otomatik yanan far olmasına rağmen yoktu. İlk sefer gördüğümde bu özellik hoşuma gitti, hala gidiyor . :)
Can Bey Otomatik Far Sensörü Dediğimiz olay tünele girdiğinizde , karanlık bir yerde akşam hava kararmaya başlayınca vs vs. gibi şeylerde farlarınızı elinizle değilde ışığa sensörlü bir şekilde açılan bir sistem . Benim dediğim olayı ReisG Abimiz çok güzel yorumlamış .Aracın akşam açma kilidi tuşuna basınca farların araca binmeden yanması . Sahibindende bir kaç tane buldum fiyat 45 - 60 arası değişiyor fakat onu nasıl takıyorlar araca bir zararı oluyormu onu bilmek gerek .

budsing
22-01-2013, 15:06
http://www.youtube.com/watch?v=_5SLPgvPa0o&feature=relmfu

Bir video buldum bununla ilgili Beyfendi Türkçe Olarak Anlatıyor işte bu sistem 45 tl .

budsing
22-01-2013, 15:09
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-kablo-aksesuar-azalarak-sonduren-follow-me-home-modulu-isik-ve-sure-ayarli-54243323/detay Buda Daha güzel bir sistem 80 TL ..
Buda diğer sistem http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-follow-me-leaving-me-home-modulu-isik-sensorlu-sure-ayarli-104812370/detay 60 TL .

Abdullah
22-01-2013, 15:21
videodaki aracın plakaya dikkat yine mersin pes diyorum artık ;) biz koskoca istanbulda bunları yapacak bir usta bulamadık arkadaş ya peugeot diyince herkes uzak duruyor.

Yasin CCK
22-01-2013, 15:32
videodaki aracın plakaya dikkat yine mersin pes diyorum artık ;)

Mersin merkez, rahatına baksın herkes :cilgin

Abdullah
22-01-2013, 15:37
Mersin merkez, rahatına baksın herkes :cilgin

abi o zaman sen bu işe el atıver sana zahmet. Şu adamı bulup 308 olur mu olmaz mı diye bir sorsan olur derse eğer istanbulda montajı yapabilecek bir referans usta söyleyebiliyor mu bir öğrensek çok iyi olur yahu bizim için ;)

budsing
22-01-2013, 22:01
abi o zaman sen bu işe el atıver sana zahmet. Şu adamı bulup 308 olur mu olmaz mı diye bir sorsan olur derse eğer istanbulda montajı yapabilecek bir referans usta söyleyebiliyor mu bir öğrensek çok iyi olur yahu bizim için ;)
Sahibindende Bir çok ilanda Ne yazıyor biliyormusunuz ?

-2003 Ve Sonrası Peugeot , Citroen Montaj Yapımı Zor o yüzden yapılmıyor . Saçmalıyorlar yahu :D

mimit
22-01-2013, 23:32
Sahibindende Bir çok ilanda Ne yazıyor biliyormusunuz ?

-2003 Ve Sonrası Peugeot , Citroen Montaj Yapımı Zor o yüzden yapılmıyor . Saçmalıyorlar yahu :D

Pekte saçmalamıyorlar aslında :) Fransızların elektrik elektroniği gerçekten çok karışık, Golf 6 ya 1 saat 15 dakikada kusursuz çalışacak şekilde montajı yapılan far sensörü 308 de 6 saat sonunda yarım yamalak çalışır bir hale getirildi. aracın can-bus lı olmasının yanında Fransız olması ayrı bir sıkıntı elektrikçiler için.

daha önceki araçlarıma far sensörü,cam + sunroof modülü,ayna kapama modülü gibi farklı uygulamalar yaptırdım,en kolay olan cam kaldırma modülü bile 406 da sol ön cam için ayrı bir sıkıntı yarattı,sunroof kapalıyken kapıları kilitleyince bu sefer sunroof kapanıyordu falan filan.308 in gösterge aydınlatmalarını far sensörü ile bir türlü aktif hale getiremiyoruz kü bunun için bsi yi bile söküp inceledi usta :)

Şimdi piyasada ürün çok,adaptif dönüş farları için bile bir modül yapılmış eminim oda birçok gelişme gösterecektir zaman içinde,modüllere ulaşmak kolay olduğundan ilk önce ciddi anlamda elektrik elektronik olayından anlayan çok çok iyi bir usta bulmanızı tavsiye ederim.

Malum site üzerinden satış yapan Ankaralı arkadaşı da bir kaç alışveriş sayesinde tanırım ürünleri sıkıntı çıkarmaz,usta montajını yapabilirse.

Abdullah
23-01-2013, 08:48
ilandaki adama mesaj attım uyup uymadığı konusunda ve nerede taktıracağımız konusunda evap geldi buyrun ;)

Merhaba Abdullah bey,

İlan detayımda görünen Peugeot modellerine ve diğer birçok marka - model araca sorunsuz uyum sağladı,

esasen bildiğiniz gibi elektrikçilerin çoğu kolay olmayacak ya da tecrübe etmedikleri işlere yanaşmaz ve birde karalarlar :)

Muhtemelen sizin ne anlatmak istediğinizi bile anlamamışlardır çünkü ürünle birlikte verdiğim montaj ve kullanım talimatnamesini bile bir kere okumuyor bazıları...

İstanbul genelinde her iki tarafta da bu modülün montajını daha önce defalarca yapmış toplamda 5 farklı oto elektrikçi var, alışverişten sonra size bu adresleri verebilirim.

.........................den de bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere, hoşça kalın...

Yasin CCK
23-01-2013, 08:54

Sen el atmışsın işte Apocan ;) Ben de vakit bulursam bir araştırayım :)

Abdullah
23-01-2013, 08:55
Sen el atmışsın işte Apocan ;) Ben de vakit bulursam bir araştırayım :)

ben ankaralı adamla görüştüm abi senden mersin için atak bekliyoruz ;)

budsing
24-01-2013, 10:56
ben ankaralı adamla görüştüm abi senden mersin için atak bekliyoruz ;)

Eğer sahibinnden ' den sipariş verirseniz buraya yazın bizde verelim :)

ahmet_bjk
01-02-2013, 23:11
bir detay da benden :

sis farlarını açtıktan sonra kapatmayı unutma gibi bir durum yok çünkü kontak kapatıldığında otomatik olarak kapanıyor.

GOXIN
04-02-2013, 08:23
Arkadaşlar aracta fark ettiğim iki nokta var ama ne işe yarar nedir bilemiyorum. Birincisi aynaların tam altında ve 3.stop içinde düğmeye benzer bir şey var. Bunlar nedir bir işe yarar mı?

Can ÖNEL
04-02-2013, 09:39
Aynaların altındakiler sıcaklık sensörü, 3.stoptaki de anahtar olabilir. Bagaj kapısı kapanınca stop farı devrede oluyor kapak açılına devre dışı kalıyor olabilir. 207'de sıcaklık sensörü sağ aynanın altında tekti.

orhun57
04-02-2013, 09:46
Arkadaşlar aracta fark ettiğim iki nokta var ama ne işe yarar nedir bilemiyorum. Birincisi aynaların tam altında ve 3.stop içinde düğmeye benzer bir şey var. Bunlar nedir bir işe yarar mı?

3.stopta bahsettiğiniz şey arka camın su fıskiyesi olmasın.

Can ÖNEL
04-02-2013, 09:48

Benim bahsettiğim o değil. :) Kapak açıldığında stopun arkasındaki anahtarı anladım ben, 207de vardı 308e bakmadım.

GOXIN
04-02-2013, 11:52
Aynaların altındakiler sıcaklık sensörü, 3.stoptaki de anahtar olabilir. Bagaj kapısı kapanınca stop farı devrede oluyor kapak açılına devre dışı kalıyor olabilir. 207'de sıcaklık sensörü sağ aynanın altında tekti.

Ayna altı çok uygun değil gibi sıcaklık sensörü için, sonuçta en çok rüzgar alan yer ve doğal olarak gösterge hatalı olmaz mı?

Uppss. Evet doğru :) Ama üzerinde herhangi bir delik göremediğim için bu aklıma gelmemiş.

Teşekkürler arkadaşlar.

ANKA
04-02-2013, 19:47
Şu follow me ile ilgili olarak ben de mesaj yazdım 60 TL'ye satılan kit için gelen cevap şöyle:
Merhaba,

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.

Ankara - ostimde genelde lüks segment araçlara oto elektrik işi yapan bir oto elektrikçim var, durumu kendisiyle görüştüm, Peugeot un birçok modelinin oto elektriği konusunda çok hassas olduğunu, xenon bile takılamadığını söyledi ve uyum konusunda ancak deneme ile tespit yapılabileceğini de ekledi.

Kendisi gerçekten kalifiye bir ustadır, yönlendirdiğim bmw, audi... gibi araçlara sorunsuz montaj yaptı...

Oluşabilecek bir sorunu da göze alarak montajı ancak 100 tl ye yapabileceğini söyledi (normalde 50 tl ye yapıyor), yani herhangi bir sorun olursa ve bu sorun istediği bedeli geçse bile 100 tl ye yapacak.

Araç hassas olduğu için alacağı riski göz önünde bulundurmak zorunda olduğunu söyledi...

Bana ...... numaradn ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere hoşça kalın...

Şeklinde. Anladığım bu sistem bizim 308'lere uymuyor.

mimit
05-02-2013, 00:07
Şu follow me ile ilgili olarak ben de mesaj yazdım 60 TL'ye satılan kit için gelen cevap şöyle:
Merhaba,

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.

Ankara - ostimde genelde lüks segment araçlara oto elektrik işi yapan bir oto elektrikçim var, durumu kendisiyle görüştüm, Peugeot un birçok modelinin oto elektriği konusunda çok hassas olduğunu, xenon bile takılamadığını söyledi ve uyum konusunda ancak deneme ile tespit yapılabileceğini de ekledi.

Kendisi gerçekten kalifiye bir ustadır, yönlendirdiğim bmw, audi... gibi araçlara sorunsuz montaj yaptı...

Oluşabilecek bir sorunu da göze alarak montajı ancak 100 tl ye yapabileceğini söyledi (normalde 50 tl ye yapıyor), yani herhangi bir sorun olursa ve bu sorun istediği bedeli geçse bile 100 tl ye yapacak.

Araç hassas olduğu için alacağı riski göz önünde bulundurmak zorunda olduğunu söyledi...

Bana ...... numaradn ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere hoşça kalın...

Şeklinde. Anladığım bu sistem bizim 308'lere uymuyor.

Benim aracımda sonradan takılan far sensöründen dolayı follow me sorunsuz çalışıyor :) yani araçtan inerken far kolunu çekmeme gerek kalmadan 30 sn kısa farlar yanık kalıyor, ama sadece karanlık ortamlarda uğurlama yapıyor karşılama yapmıyor :)

ANKA
05-02-2013, 20:34
Bu kadar riskden bahsedillince varsın follow me olmasın dedim, artık kısmet olursa yeni araca inşallah. Ben askında bu tip sonradan ekleme donanımlara pek sıcak bakmıyorum. Hele şu ucuz alarm taktıranlar varya aküden kocaman elektrik kablosu ile kırmızı kırmızı elektrik alıp alarma bağlatıyorlar. Yıkamacıda görüyorum içim gidiyor.

mimit
05-02-2013, 21:37
Bu kadar riskden bahsedillince varsın follow me olmasın dedim, artık kısmet olursa yeni araca inşallah. Ben askında bu tip sonradan ekleme donanımlara pek sıcak bakmıyorum. Hele şu ucuz alarm taktıranlar varya aküden kocaman elektrik kablosu ile kırmızı kırmızı elektrik alıp alarma bağlatıyorlar. Yıkamacıda görüyorum içim gidiyor.

Bizim eksiğimiz nitelikli,eğitimli meslek sahiplerinin olmaması,yurt dışında ne araçlara ne projeler yapılıyor,ne özellikler ekleniyor ve kimse sorun yaşamıyor ama nitelikli insan gücü var oralarda yani bizde eksik olan şey.

ANKA
06-02-2013, 22:44
Doğru diyorsun Mehmet, aslında bu işlere profesyoneller el atmalı. Ben elektrik mühendisi falan olsaydım sadece oto elektrik ve elektroniği üzerine çalışabilirdim. Keşke öyle bir yer olsa ve orada da Onno usta gibi her aracın dilinden anlayan 10 numara eleman alınsa. Güzel hayal oldu akşam akşam :)

wolo
13-02-2013, 18:18
aracımdaki her donanımı, opsiyonu kullanıyorum ancak geri vitese alınca sağ aynanın aşağıya inmesi ve teyp in her açılışta sabit bir seste başlaması ( mesela 6-7 gibi başlasın ) bu özellik astra da vardı sürekli bir kademeden başlardı bu ise aracı stop ederken güzel bir parça varsa neredeyse 25 lerde başlıyor tam bir gürültü, yada kıstıysam öyle kısık sürüyorum neden sonra aklıma geliyor açıyorum. bunun bir ayarı yokmudur?
bu ayna inme meselesi çok tartışılmış ancak sonuca varılamamış. e yağmur yağarken silecek açıksa geri ye alınca arka silecek çalışıyorsa bu donanım bu özellik te çalışmalı! babamın birzamanlar sahip olduğu 98/ 525 tds , veya 2002 C 5 te bu özellik vardı ve severek kullanıyorduk bece kesinlikle var ama aktif edemiyoruz

GOXIN
14-02-2013, 08:22
aracımdaki her donanımı, opsiyonu kullanıyorum ancak geri vitese alınca sağ aynanın aşağıya inmesi ve teyp in her açılışta sabit bir seste başlaması ( mesela 6-7 gibi başlasın ) bu özellik astra da vardı sürekli bir kademeden başlardı bu ise aracı stop ederken güzel bir parça varsa neredeyse 25 lerde başlıyor tam bir gürültü, yada kıstıysam öyle kısık sürüyorum neden sonra aklıma geliyor açıyorum. bunun bir ayarı yokmudur?
bu ayna inme meselesi çok tartışılmış ancak sonuca varılamamış. e yağmur yağarken silecek açıksa geri ye alınca arka silecek çalışıyorsa bu donanım bu özellik te çalışmalı! babamın birzamanlar sahip olduğu 98/ 525 tds , veya 2002 C 5 te bu özellik vardı ve severek kullanıyorduk bece kesinlikle var ama aktif edemiyoruz

Ses ile ilgili sorunuzla alakalı radyo ayarlarında Otomatik Ses Seviyesi gibi bir seçenek vardı onu bir dener misiniz? O ayar sanki bu dediğinizi yapıyor olabilir. Ayna konusunda çok güzel bir özellik ama varsa aktif etmek bu kadar zor olmamalı, maalesef bizde yok.

Edit: Ayrıca şu gündüz farlarını açmayı beceremedim, Menude bununla alakalı bir ayar var ama oradan aktif etmeme rağmen çalışmıyor. Bunları serviste mi açtırabiliyoruz?

Yasin CCK
14-02-2013, 08:42
...

Edit: Ayrıca şu gündüz farlarını açmayı beceremedim, Menude bununla alakalı bir ayar var ama oradan aktif etmeme rağmen çalışmıyor. Bunları serviste mi açtırabiliyoruz?

Evett ;)

ANKA
14-02-2013, 11:47
Edit: Ayrıca şu gündüz farlarını açmayı beceremedim, Menude bununla alakalı bir ayar var ama oradan aktif etmeme rağmen çalışmıyor. Bunları serviste mi açtırabiliyoruz?[/QUOTE]

20 TL'ye hallediyorlar. Benim menüde hiç görünmüyordu açtırmıştım.

wolo
14-02-2013, 11:53
gündüz farları menü de görünüyor ve açılmıyorsa ampullerde sıkıntı olabilir benim sorunum öyle çözülmüştü. ilginç bir marka peugeot neden var olan bir özelliği servise giderek aktif ettirmem gerekiyor ki ?

ANKA
14-02-2013, 12:04
Bana denilen seri üretimde comfort donanıma bazı paketler ekleniyor ve fabrikada yeni sitil paketin ek donanımları yüklenmiyor. Mesela comfort stil2 paket aldınız adamlar jantları falan takıyor ama gündüz farını aktif hale getirmiyor gibi. Olabilir dedim bende. Saçma ama oluyor işte.

GOXIN
14-02-2013, 12:35
Ampulde sorun olması ufak bir ihtimal sanırım çünkü aracı sıfır aldım. Bu ampüllerin serviste aktif hale getiriliyor olması saçma geldi açıkcası. Şimdi hiç yoktan servise 20 lira vermek işime gelmiyor. Bilgisayara bağlayıp, hallediyorlar sanırım yoksa diğer türlü bir şekilde halledilirdi.

ANKA
14-02-2013, 17:40
Ben az daha durayım 308 bende kalırsa alacağım o ara kablodan bir de program indirip kendim halledeceğim her şeyi. Ben forumdaki arkadaşlar bilir kaç yeri aradım kaç kişi ile görüştüm hepsi olmaz açılmaz gündüz farları dedi. Diyorum ki far var ama yanmıyor gündüz farı olmasa adamlar ne diye çift duylu ampül taksın ama nafile. En sonunda aldım arabayı gittim servise, dedim ki bana elektrik ustasını çağırın, sonra usta geldi dedim ki usta bak burada ampül var ve yanmıyor bunun yanması lazım. Sonra aldılar aracı içeri 15 dakika sonra gündüz farlarım yanıyordu. Biraz bilip üzerine gidince yapıyorlar.

Sizin araç yeni ise garantidedir para almazlar zaten. Tamamen fabrika hatası çünkü.

wolo
15-02-2013, 00:09
açıkçası bu uygulamayı başka marka da görmedim. böyle saçmalık mı olur? ayrıca bu donanım trafik güvenliği içindir araçların fark edilmesini sağlamaktır. var olan bu özelliği açmak için servis para isterse bu resmen dolandırıcılıktır. kusura bakmayın da 0 araç alıp var olan bir özelliği aktif ettirmek için kimseye zırnık koklatmam yapmak zorundalar. bu önemli ve faydalı özelliği ısrarla isteyiniz. avrupa nın pek çok ülkesinde zaten farlar hep açık zorunda gündüz farı varsa far istemiyorlar led leride kabul ediyorlar. sonuçta arka ve ön parklar, gösterge ve plaka lambaları boşuna yanmamış oluyor. sizin aracınızda bu özellik yoksa farları açar gezersiniz ama ANKA nın da bahsettiği gibi var olanı kullanmamak olmaz.

γuяdaeя
15-02-2013, 02:02
20 TL'ye hallediyorlar. Benim menüde hiç görünmüyordu açtırmıştım.

İyice şaşırmışlar anlaşılan.

ahmet_bjk
15-02-2013, 04:41
2009 modelde de gündüz farı özelliği var mı?

orhun57
15-02-2013, 08:30
2009 modelde de gündüz farı özelliği var mı?

Her modelde var gündüz farı ben bugüne kadar olmayanı görmedim sadece bir kişide aktif değildi o kadar. Araç menüsünden bulabilirsiniz.

GOXIN
15-02-2013, 08:30
Uygun bir zamanda bir servise gidip bu konuyla alakalı isteğimi bildireceğim eğer para isterlerse sanırım orada sorun çıkar.

ahmet_bjk
15-02-2013, 17:24
Evet varmış. Menü de DAY LİGHT İNAKTİVE yazıyordu onu AKTİVE yaptım oldu.

serkan3d
06-03-2013, 15:57
308 kullanırken dikkatimi çeken ve çok hoşuma giden durumlardan biri , özellikle geceleri tünel veya alt geçitlerden geçerken krom kaplı havalandırma çerçeveleri ve gösterge çerçevelerinin etrafında oluşan dönen ışıkların hareketleri ve parlamaları ... gerçekten büyüleyici bir efekt oluşuyor ... bu da 308 in en sevdiğim özelliklerinden biri :)

Yasin CCK
06-03-2013, 16:00
:) Güzel gözlem :iyi

ANKA
10-03-2013, 00:51
Boyunuz biraz uzunsa direksiyonun arasından hararet ve yakıt göstergelerinin sadece yarısını görebiliyorsunuz çok romantik oluyor yarım ay gibi :) Bayılıyorum :)

sessizgece
10-03-2013, 22:41
bugün benim aslanda süper kilitleme olduğunu buldum. Yağmur sensörünü sanırım bir ben sevmiyorum. Olduk olmadık yerde, sinek bile sensöre değdiğinde çalışıyor. :bambam1:

mimit
11-03-2013, 00:22
bugün benim aslanda süper kilitleme olduğunu buldum. Yağmur sensörünü sanırım bir ben sevmiyorum. Olduk olmadık yerde, sinek bile sensöre değdiğinde çalışıyor. :bambam1:

Sensör kapandığı zaman acaba silecekler hıza duyarlı hale geliyor mu? bu erken çalışma yada sık sık çalışma olayı can sıkıcı olabiliyor bazen, yeni tip sensörlerin jelimsi bir madde ile birlikte kullanılmasından hassasiyet artıyor sanırım, 2001 model 406 aracımda sistem biraz daha farklıydı ama sensörün zamanlaması her zaman mükemmeldi.

ANKA
11-03-2013, 00:28
Sensör kabak tadı veriyorsa üzerini bantlayın gitsin :) Ben yağmur sensörünü çok gerekli görmüyorum, ışık sensörü tamam ama yağmur pek gerekli değil gibi. Oldu olacak elleri komple çekelim direksiyondan aslan kendi kendine gitsin :)

sessizgece
11-03-2013, 00:32
hıza duyarlı durumu hiç denemedim.

mimit
11-03-2013, 00:52
Sensör kabak tadı veriyorsa üzerini bantlayın gitsin :) Ben yağmur sensörünü çok gerekli görmüyorum, ışık sensörü tamam ama yağmur pek gerekli değil gibi. Oldu olacak elleri komple çekelim direksiyondan aslan kendi kendine gitsin :)

hocam bende sizin düşündüğünüzün tam tersini düşünüyorum, hani farları bir defa açarsınız ve tamam olur,ama sileceklerin bazen hızlı bazen yavaş çalışması gerekebiliyor,bunun içinde müdahale etmek gerekince direksiyonu tamamen bırakmasak bile parmaklar arkaya doğru bir gidi veriyor :) benim aslanda yok yağmur sensörü zonguldaktayken çok sıkıntı çekiyordum bu yüzden,far sensörünü taktık bir şekilde ama yağmur sensörü daha zahmetli, bosch un bir ürünü var gerçi ama ayrıntılı bilgi yok bir bayi ye sormak lazım :)

Can ÖNEL
11-03-2013, 10:11
Valla ben yağmur ve far sensörünü beğeniyorum. Oldukça sürüşü kolaylaştıran ve konsantrasyonu artıran özellikler (bence). 207mizde de vardı hiç rahatsız etmedi beni, bunda da rahatsız etmiyor. Babamın ilk soruduğu şey yağmur ve far sensörü, onlar çok önemli diyor. Özellikle hızı otomatik ayarlaması, tünele girince kapanması çıkınca çalışması bile yeterli...

ANKA
11-03-2013, 13:24
Adamın arabası donanımlı olunca özellikleri de sıkıyor bizde olmayınca bilmiyoruz işte ne yaparsın, bizimki gariban aslan :)

Can ÖNEL
11-03-2013, 15:08
Bende cam tavandan şikayetçiyim açınca enseme güneş geliyor kapatınca da daral geliyor... :P :D

ANKA
11-03-2013, 20:28
Hadi bakalım Can coşkun bir kere tutana aşkolsun :) Allah bilir sen otomatik klimadan da sıkılmışsındır :) Çok sıkıldıysan arabadan 2014 yazında talibim senin aslana :)
Şaka bir yana güle güle kullanın arkadaşlar donanımlı araç her zaman iyidir. Benim tek takıntım ESP, dört hava yastığı, klima, otomatik camlar, elektrikli yan aynalardı şükür hepsi var. Şimdilik bana yetiyor ama mesela kararan dikiz aynası, park sensörü, xenon far, otomatik katlanan yan aynalar, perde hava yastıkları... olsa fena olmazdı. Kısmetse diğer araca artık.

mimit
11-03-2013, 20:35
Hadi bakalım Can coşkun bir kere tutana aşkolsun :) Allah bilir sen otomatik klimadan da sıkılmışsındır :) Çok sıkıldıysan arabadan 2014 yazında talibim senin aslana :)
Şaka bir yana güle güle kullanın arkadaşlar donanımlı araç her zaman iyidir. Benim tek takıntım ESP, dört hava yastığı, klima, otomatik camlar, elektrikli yan aynalardı şükür hepsi var. Şimdilik bana yetiyor ama mesela kararan dikiz aynası, park sensörü, xenon far, otomatik katlanan yan aynalar, perde hava yastıkları... olsa fena olmazdı. Kısmetse diğer araca artık.
Dikiz aynası,park sensörü xenon kolay iş hocam onlar için canınızı sıkmayın,katlanan yan aynalarda yapılır da biraz masraflı olur bir çift ayna ve bir modül e bakar o iş, perde hava yastıkları için bişey diyemiyorum.

Can ÖNEL
11-03-2013, 20:57

Hocam ben işin şakasındayım, bize active donanımın auto6r'si için 50000dediler 3bin tl daha verip sportium almak daha mantıklı geldi. Eğer Active donanımda dijital klima olsaydı sportium almazdık. Ancak Dijital klimayı es geçemedik. Çünkü sattığımız 207de dijital klima vardı alışmıştık. Cam tavana kaza anında güvenemiyorum çok tehlikeli geliyor opsiyon olsa almazdık. ;) Full donanım almak 2. elini de etkiliyor diye düşünüyorum. Fiyatını çok etkilemese de satış hızını etkiliyor. Neyse konu çok dağılmasın.

hgonul
23-04-2013, 12:06
Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar her araçta standart fakat çözemediğim konu bizmi aktif hale getiriyoruz yoksa klima çalıştığındamı çalışıyor anlamış değilim ??? çalışıp çalışmadığını veya nasıl çalıştığını bilmiyorum kısacası :)

Can ÖNEL
23-04-2013, 12:11
Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar her araçta standart fakat çözemediğim konu bizmi aktif hale getiriyoruz yoksa klima çalıştığındamı çalışıyor anlamış değilim ??? çalışıp çalışmadığını veya nasıl çalıştığını bilmiyorum kısacası :)

Üstat arka cam rezistansını çalıştıran düğme onları da çalıştırıp üzerinde su damlası varsa kurutuyor ve su tutmuyor. Ben yağmurlu havalarda araca binmeden aynayı bezle silliyorum sonra düğmeye basıyorum bir kaç dakika içinde kupkuru ayna. :iyi Ekstra ayna düğmesi yok yani arka cam rezistansıyla bir. Bende yuvarlak hız ayar düğmesinin sağaltında.

hgonul
23-04-2013, 12:17
Üstat arka cam rezistansını çalıştıran düğme onları da çalıştırıp üzerinde su damlası varsa kurutuyor ve su tutmuyor. Ben yağmurlu havalarda araca binmeden aynayı bezle silliyorum sonra düğmeye basıyorum bir kaç dakika içinde kupkuru ayna. :iyi Ekstra ayna düğmesi yok yani arka cam rezistansıyla bir. Bende yuvarlak hız ayar düğmesinin sağaltında.

Valla çok teşekkür ederim su damlaları yağmur+araç yıkandıktan sonrada beni çok rahatsız eden bi konu ilk fırsatta deniycem hangi tuş neye yarar daha kitapçığı alıp okumak nasip olmadı :)

GOXIN
10-05-2013, 07:56
Arkadaşlar benimde ilk günlerden dikkatimi çeken ama bir türlü buraya yazma imkanı bulamadığım ufak ama çok mantıklı bir özelliği paylaşmak istedim. Arka Rezistansı açtığımızda belli bir süre sonra(buğu tamamen kaybolduğunda) kendiliğinden kapanıyor. Ufak ama çok güzel bir detay.

reisG
10-05-2013, 08:39
Evet arka cam rezistansı otomaik olarak kapanıyor. bu kullanım klavuzunda da yazıyor benim de beğendiğim bir özellik.
Ancak 308 in en iyi özelliği benim gibi 1.92 lik insanların ble içinde takla atacak kadar geniş iç hacime sahip olması.....Bagajının kullanışlılığını ve büyüklüğünü yazmayacağım bile.

GOXIN
10-05-2013, 11:33
Bende sizin gibiyim 1.92 ve inanılmaz rahatım. Babamda Honda Cıvıc var arada ona bınıyorum, ilk bindiğimde içim inanılmaz daralıyor basık bir iç hacmi var. Dediğiniz gibi bagajı hem büyük hem de ufak detaylar çok güzel, alışveriş poşetlerinin asılabileceği askılıklar bile başlı başına bir mükemmellik. Birde her modelinde var mıdır bilemiyorum ama bendekinde Stepneyi çıkartırken üzerindeki plakayı pandizota asabileceğim bir askı var. Böylece tekerleği yerinden çıkartmak kolaylaşıyor, kullanmış olduğum diğer araçlarda böyle bir şey yoktu. Hem plakayı havada tutmak gerekiyordu hem de koskoca tekerleği çıkartmak gerekiyordu. Şimdi aklıma gelen başka bir güzel özellikte geri giderken teyipte çalan müziğin sesinin kısılarak, park sensorunun sesının belirginleşmesi. Boylece "müzik çalıyordu sensorun sesını duyamadım" gibi sorunların önüne geçilmiş oluyor.

Yasin CCK
10-05-2013, 11:48
Bende sizin gibiyim 1.92 ve inanılmaz rahatım. Babamda Honda Cıvıc var arada ona bınıyorum, ilk bindiğimde içim inanılmaz daralıyor basık bir iç hacmi var.....

Japonlar herkesi kendileri gibi sanıyor :gül4:

reisG
10-05-2013, 12:35
Japonlar herkesi kendileri gibi sanıyor :gül4:

Yasşn haklısın,
bundan 3 ay evvel bir arkadaşım 0 km.de yeni kasa Civic sedan aldı. Çamlıca'dan Mecidiyeköy'e kadar aracın arka kotuğunda gitmek zorunda kaldım. ne dizim sığdı ne de başım. aracın boyuyla ters orantılı olarak arka kısmı dar ve alçak.
Bu arada bagaj tabanını pandizota sabitleme halkası gerçekten çok işe yarayan şık bir ayrıntıdır. VW böyle bir şeyi düşünse dergilerde çarşaf çarşaf yüzyılın buluşu diye anlatırlardı.

GOXIN
10-05-2013, 13:08
Yasşn haklısın,
bundan 3 ay evvel bir arkadaşım 0 km.de yeni kasa Civic sedan aldı. Çamlıca'dan Mecidiyeköy'e kadar aracın arka kotuğunda gitmek zorunda kaldım. ne dizim sığdı ne de başım. aracın boyuyla ters orantılı olarak arka kısmı dar ve alçak.
Bu arada bagaj tabanını pandizota sabitleme halkası gerçekten çok işe yarayan şık bir ayrıntıdır. VW böyle bir şeyi düşünse dergilerde çarşaf çarşaf yüzyılın buluşu diye anlatırlardı.

:) VW konusunda haklısın, he birde fanatikleri var, onlarda "..biliyor musunuz bizde bu var derlerdi.

Can ÖNEL
10-05-2013, 14:43
Peugeot iç mekan olarak bence her sınıfta iyi. 195lik kuzenim var basketbolcu 207nin arka koltuğuna oturdu. Buraya bile sığdım dedi. Sonra 206+ aldılar ailecek kullanıyorlar. :)

GOXIN
10-05-2013, 16:10
308i almadan önce yeni kasa çıkarttığı için Clioya bakmıştım. Arka koltuğuna oturduğumda kafam tavana çarpıyordu, eğilerek oturmuştum :)

ANKA
11-05-2013, 16:22
Ben İnsignia'nın ne ön koltuğuna ne de arka koltuğuna sığamadım. Kafam ile tavan arasında ya 2cm var ya da yok. Boğuldum aracın içinde. Benim 308 her türlü geniş ferah bir araç. Bir de şu ön cam inanılmaz bir ferahlık katıyor araca. Zaten 1 yıl içinde bir araç değişikliği yaparsam yine 308 olacak. Daha iyisi çıkana kadar en iyisi bizimki :)

GOXIN
27-06-2013, 16:24
Arkadaşlar araçta yeni bir özellik farkettim, paylaşmak istedim. Durum emniyet kemeri ikaz sesiyle alakalı. İkaz, motoru çalıştırır çalıştırmaz hemen ötmüyor. Özellikle birinci viteste çok hızlanmadıkça ötmüyor, tam olarak sınırına bakmadım ama 20-30 ile giderken hiç ötmüyor. Ama hızlanınca ikinci vitese alınca ötmeye başlıyor. Yine aynı mantıkla kemer takılıyken eğer duracak gibi yavaşladığımızda çıkartırsak ses çıkartmıyor. Garaja girerken boşa alıyorum, kemeri çıkartıyorum ve ses gelmıyor. Ama hızlı giderken kemeri çıkartırsanız hemen ötmeye başlıyor. Bence bu çok güzel bir özellik. Paylaşmak istedim.

İyi sürüşler.

xtreme59
27-06-2013, 16:56
ikaz öterken geri vitese takarsan da susuyor.. :)

ANKA
27-06-2013, 20:48
Hergün yeni bir şeyini öğreniyorum 308'in en çok bu özelliğini seviyorum. Dün döşemeleri lok ile silerken direksiyonu da epey sildim, kollara falan elim çarptı tabi. Sonra dışarı çıktım baktım benim kısa farlar yanıyor içeri baktım farlar kapalı Allah Allah deyip es geçtim sonra acaba bende follow me olabilir mi dedim, bugün arabayı park ettim sonra sol kolu kendime doğru çekip biraz tutup bıraktım baktım kısa farlar yanıyor. Araba neredeyse 1,5 yıldır bende ancak keşfettim. Ancak arabadan inip kapıları kilitleyince farlar da söndü orasını anlamadım. Ama olsun bir özellik daha keşfetmiş oldum.

Gökay
27-06-2013, 20:51
30 sn falan yanik kaliyor diye kalmis aklimda
Kilitlemenle alakali degil yani.

ANKA
27-06-2013, 21:04
O değil de Gökay ben çok net hatırlıyorum o kadar kurcaladım aracı aldığımda ne yaptıysam yanmamıştı bu meret şimdi ne oldu da yanıyor onu anlamadım. Menüde ilgili bir yer de yok ki yanlışlıkla açtım desem. İlginç araç benim aslan.
Benim çok komik bir anım daha var bizde 96 vectra gls vardı sadece sağ hoparlörlerden ses geliyordu ben de sol patlaktır diye hiç uğraşmamıştım arabayı satmadan 2 hafta önce teyp açma kapama tuşunu kendine doğru çekip sağ sol yapınca balans ayarı yapıldığını öğrenmiştim sonra yaptım baktım ki benim sol taraf maaşallah sapa sağlammış :) Tabi 5-6 gün ancak dinledik soldan sonra yeni sahibi dinledi :)

tesla
27-06-2013, 21:57
Kesin yazılmıştır da; anahtar kumandasında kilit tuşuna basılı tutulunca 4 cam da otomatik olarak kapanıyor. (çok estetik görünüyor.)

Aracın camına cam kapanırken elinizi koyunca sıkışma engelleyici sayesinde cam elinizi sıkıştırmadan geri iniyor. Çocuğu olanlar için harika bir özellik.

(volkswagen Golfl'erde yok) Kapılarımız çift conta ile sarılı. (ön ve arka kapının arası dahil) Asla rüzgar sesi olmaz.

Hayatımda gördüğüm en uzun menzilli uzaktan kumanda anahtarı 308'de.

serkan3d
04-08-2013, 21:37
308 sürücü tarafında bulunan gözlük koyma bölmesi güzel bi özellik ancak hiç bir güneş gözlüğü bu alana sığmıyor :) acaba bu kısımın bi aşağı yukarı ayarlama yeri var mı ? ben biraz uğraştım bulamadım ama :) gözlük koyma alanına anahtar koyabiliyorum sadece başka bi işe yaramıyor malesef :)

FKZ
08-08-2013, 16:25
Bi ara baska arabalara heves ederdim de, 308 i kullandikca bagimlisi oldugumun ve daha iyisi olsa dusuncelerimin gectigini hissettim :)) O kadar detayli dusunulmus ki yok yok desem yeridir. Yalniz imkanlar dahilinde tabi de bir arabayi alirken en dolusunu almak gercekten cok daha iyi oluyor. Opsiyon olarak yapabilecegin yapamayacagin herseyi hazir olarak almis oluyorsun.

poisonarpi
16-11-2014, 23:37
Selam arkadaşlar. Bir iki özellik te bu çömez 308 kullanıcısından :)
Araçtan inmeden, açık camları kapatmak için düğmeleri çekip camları kapatıyorken kontağı kapatsanız bile camlar kapanmaya devam ediyor.
Aracın harekete başlama esnasında kapıları otomatik olarak kapatması fonksiyonunu açmak ve devre dışı bırakmak için içerideki kapıları kilitleme düğmesine basılı tutmak yetiyor. Otomatik kapatma on yada off diye görüyorsunuz.
Arka cam sileceğini otomatik hale getiriyorsunuz bu sayede ön silecek aktifken arka silecek kendiliğinden çalışıyor ara ara.
Bir de bir arkadaş şu tasarruf modunu devre harici etme olayını bi hatırlatsa. Aktif hale getirdiğimi hatırlıyorum ama nereden yaptım bilmiyorum :))

tsinanb
16-11-2014, 23:49
Selam arkadaşlar. Bir iki özellik te bu çömez 308 kullanıcısından :)
Araçtan inmeden, açık camları kapatmak için düğmeleri çekip camları kapatıyorken kontağı kapatsanız bile camlar kapanmaya devam ediyor.
Aracın harekete başlama esnasında kapıları otomatik olarak kapatması fonksiyonunu açmak ve devre dışı bırakmak için içerideki kapıları kilitleme düğmesine basılı tutmak yetiyor. Otomatik kapatma on yada off diye görüyorsunuz.
Arka cam sileceğini otomatik hale getiriyorsunuz bu sayede ön silecek aktifken arka silecek kendiliğinden çalışıyor ara ara.
Bir de bir arkadaş şu tasarruf modunu devre harici etme olayını bi hatırlatsa. Aktif hale getirdiğimi hatırlıyorum ama nereden yaptım bilmiyorum :))
Stop&start sistemini mi kastettiniz?

jerpelea
16-12-2014, 02:15
Stop-Start sisteminden bahsediyorsanız direksiyonun sol aşağı tarafında sigorta kutusu kapağının orda -far ayar düğmesinin yanında- tuş var ona basıp devreden çıkartabiliyorsunuz.

Bu arada @tesla hocam asla rüzgar sesi almaz yazmışsınız ama benim araç aldığım günden beri sol taraftan hafif rüzgar sesi alıyor son 2 aydır dahada fazlalıştı bu ses. 1-2 kere Tokat'ta servise götürmüştüm sprey sıktılar ikincisinde kapıları ayarladılar gönderdiler fakat değişme olmadı. Şoför kapısından ve arka yolcu kapısından geliyor. İlk başlarda yolcu kapısından gelen ses fazlaydı şimdi aynı şekilde şoför kapısının camından da geliyor. Acaba tekrar servise götürsem mi ? Normal garanti Ağustos ayında bitiyor. +2 yıl uzatması var.

Viruse
05-01-2015, 17:40
Evet özelliğin adı RDS (Radio Data System). Bu özelliğe sahip istasyonlar arasında en optimal frekansı bularak onu kullanıyor. Ve daha bir çok özellik neyse. İst-Ank. arasında TRT FM. en güzel örneğidir.

Arkadaşlar o dediğiniz sistem AF (Auto Frekans) modudur. Peugeot' lara has bir özellik değil sadece bir çok oto teyp de mevcuttur. RDS denilen sistem (Radio Data Systems) FM vericiden gelen bilgileri ekranda göstermeye yarar (Radyo kanalının telefon numarası, adı, çalınan parça gibi)

Bugün piyasada bulunan bir çok marka ve modellerde mevcut. Cihazınızda da mutlaka AF vardır. Bastığınızda bir işlem yapmıyormuş gibi durur ancak arkadaşımızın dediği gibi şehirler arası frekans değiştiğinde otomatik olarak bulur.

ozanoymak
18-04-2015, 10:05
Diğer kasalarda varmı bilmiyorum ama ben de premium plus var sağ yolcu koltuğu altında bir çekmece mevcut koltuk ayarı yaparken kazara farkettim.

wolo
05-05-2015, 00:43
Bende 2 güneş gözlüğü ve bir gece sürüş gözlüğü var ( sarı çok matah bir şey değil ) hiç biri sığmıyor ben oraya hiç bir şey koyamıyorum buna bir çözüm bulan var mı acaba?
Yazıldı mı bilmiyorum premium donanımda ön koltukların altında çekmece oluyor ve arka panzidotta her iki taraftan açılan bir kapaklı göz oluyor. Uzaktan kumandalı teybin ses arttırıp azaltma düğmelerine ikisine birden basınca mute yani sessiz pozisyona geçiyor.

rocker307
05-05-2015, 05:31
Elciklere gözlük kılıfı takılabiliyor, ben 307ye yapmıştım..

KARADENİZ
11-05-2015, 00:09
arkadaşlar telefon bluetooth'a bağlıyken konuşma bittiğinde direksiyonun yanındaki src tuşuna tek basmada kapanmıyor ancak uzun basılı tuttuğunda aramayı bitirmek seçeneği çıkıyor.bunun bir çözümü var mıdır acaba?yoksa bunlar böylemidir?

KARADENİZ
11-05-2015, 00:20
bu arada hıza duyarlı ses sistemi de mevcut araçlarımızda.hız ve kabin gürültüsü arttıkça müzik sesi de yükseliyor.diğer paketleri bilemiyorum ama Premium plus da mevcut

ANKA
11-05-2015, 22:45
Çok seri artmasa da evet bende de var bu özellik. Sesi de ismail kanıma girdiğinden beri beğenmemeye başladım hoparlöre de el atacağım sanırım.
308 herşeyi ile çok güzel bir araba bence. Hep diyorum iyi ki 308 ile tanışmışım çok mutluyuz :)

wolo
12-05-2015, 11:06
Yeni bir şey fark ettim daha önce yazıldığını da görmedim paylaşayım.
Aracımı bir haftadır kullanmıyordum sadece içerisine oturup teyp dinliyordum akü daha yeni olduğundan çalıştırma gereği de duymamıştım. yarım saatte ekonomi moduna geçmesi gereken teyp artık 10 dakikada hatta en son 2 dakikada bir ekonomi moduna geçiyordu bakalım ne kadar dayanacak diye kapandıkça inatla açtım ve artık pazar günü hiç açılmadı. Bugün gideyim biraz çalıştırayım diye gittiğimde kapı kilitlerini açtığımda katlanır aynalarım açılmadı, birkaç kez daha kilitleyip açmama rağmen aynalar açılmadı. Kontak verdiğimde gösterge ışıkları bile yanıp söndü yani yanık kalamadılar o derece bir ekonomi yapmış araç sinekten yağ çıkarıyor :) aracı takviye yapmadan kendi gücü ile çalıştırdım ondan sonra aynalar açıldı. Biraz uzun anlattım ama özellik çok hoşuma gitti yani araç akü gücünün sadece tek bir marş alacağını öngördüğü zaman tüm elektrik harcayacak ekipmanları kapatıyor sonra kendine gelince çalıştırıyor. Bu harika bir özellik. tabi Mercedes te bir ileri adımı varmış analog saatin bile elektriğini kesiyormuş ki düşünün ne kadar az elektrik sarfiyatı yaptığını onu bile düşünmüş adamlar bravo.

KARADENİZ
14-05-2015, 00:03
arkadaşlar bugün cd dinlerken parçaları hep tek tek atlayabildiğini gördüm.10'ar 10'ar atlama ya da direkt parça numarasını yazabilme özelliği yok mu bu sistemde?yardımcı olursanız memnun olurum.

erener
14-05-2015, 07:02
arkadaşlar bugün cd dinlerken parçaları hep tek tek atlayabildiğini gördüm.10'ar 10'ar atlama ya da direkt parça numarasını yazabilme özelliği yok mu bu sistemde?yardımcı olursanız memnun olurum.

Citroen C4 'lerde radyo kanal tuşlarından parçanın numarasını tuşlayınca direkt o şarkıya atlıyordu. Bizim araçlarımızda ise ne böyle tuşlama nede 5er yada 10ar ilerletme var.

KARADENİZ
16-05-2015, 00:50
arkadaşlar Premium plusta standart olduğunu öğrendiğim tavanda ambians ışığını ben bulamadım.nereden yanıyor ve nasıl bişe acaba.dikiz aynasının üzerinde arasıra yanan turuncu küçücük bir ışık var o olamaz herhalde değil mi?:D başka merak ettiğim konu da cam açma kapama düğmelerini tek dokunuşta kapanıp açılacak şekilde nasıl ayarlayacağız?bilgi sahibi arkadaşlardan fikir bekliyorum

KARADENİZ
16-05-2015, 01:04
Citroen C4 'lerde radyo kanal tuşlarından parçanın numarasını tuşlayınca direkt o şarkıya atlıyordu. Bizim araçlarımızda ise ne böyle tuşlama nede 5er yada 10ar ilerletme var.

teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için

KARADENİZ
20-05-2015, 23:45

bu arada keşfettiğim bir özelliği paylaşayım;müzik sistemi üzerindeki LIST REFRESH tuşuna bastıktan sonra OK a basarsanız cd ya da usb içerisindeki parçaların listesi ekrana geliyor.buradan ilerleme ya da geri alma tuşlarından birine basılı tutarak hızlı bir şekilde istediğimiz parçayı bulabiliyoruz

akisioglu
05-11-2015, 15:17
Aynen Abdullah Bey ve Berker bey 'in dediği gibi. REG ( Registration Radio Station ) -(Kayıtlı radyo istasyonu) demektir.Özellikle seyahat eden arkadaşlar için
çok kullanışlıdır.İzmir 1. kanalda ise İstanbul 'a gittiğinizde de 1.kanal da olur.Yeter ki ulusal yayın yapan bir radyo olsun.

ali51
03-02-2016, 18:15
2009 model 308'imde mp3 çalarda dinlediğim şarkının isimi bilgi ekranında neden görünmüyor? Sadece parçanın bitmesine kalan zamanı yada oynatıldığı süreyi gösteriyor. Teknik bi problemmidir?benmi birşeyleri yapamadım? Yoksa olmayan bir özelllikmi acaba? Arkadaşlar forumda yeniyim ve yanlış yaptığım birşey varsa kusura bakmayın.

mimit
03-02-2016, 19:34
İndirdiğiniz mp3 dosyalarının id tag bilgileri olmadığı için çıkmıyor olabilir.2010 aracımı referans alarak yazdım bu bilgiyide. Birde teybin bazı düğmelerine basılı tutunca değişik özellikleride aktif edebilirsiniz. Şarkıcı ismi seçme, müzik türüne göre müzikleri sıralama gibi ☺

ali51
04-02-2016, 00:42
İndirdiğiniz mp3 dosyalarının id tag bilgileri olmadığı için çıkmıyor olabilir.2010 aracımı referans alarak yazdım bu bilgiyide. Birde teybin bazı düğmelerine basılı tutunca değişik özellikleride aktif edebilirsiniz. Şarkıcı ismi seçme, müzik türüne göre müzikleri sıralama gibi ☺
Sorunumu dinleyip cevapladığınız için çok teşekkürler ''mimit'' bey. Dediğiniz şey sebep olabilir haklısınız ama garip birşey daha var. Teyp üzerindeki ''LİST'' yazan tuşa bastığımda şarkı isimlerini görebiliyorum.İş o şarkıyı çalmaya geldimi şarkının dakikası ve saniyesini gösteriyor. Yeni bir cd doldurarak veya başka bir cd ile tekrar deneme yapayım bakalım... Aracı alalı daha 3-4 gün oldu ayrıca dediğiniz gibi teybin üstündeki tüm tuşları kullanmayı denedim. Hatta ihtimali, var diye düşünerek kombinasyon bile yaptım :anlamadim ama olmadı. HERNEYSE EN AZINDAN SİZİN ARAÇTA OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİNİZ İYİ OLDU. Ben 308'lerde o özellik yok diye korkuyordum. Bi şekilde çözmem ümidiyle.Tekrar TŞKLER

CaglarB
04-02-2016, 09:51
artık pek çok A,B,C ve D sınıfı araçta nedendir bilinmez ama solda sis lambası sağda ise geri vites lambası bulunuyor yani her iki arka stoplarda da geri vites lambası gittikçe daha az araçta yer almakta. 308 de de sadece sağ tarafta geri vites lambası var. benim araçta cam filmi yok ve arabamı parkettiğim yer de karanlık sayılır ama aydınlatma problemi pek yaşamıyorum. ama bildiğim kadarıyle stoplarda bulunan ampulleri daha güçlü olanlarla değiştirildiğinde fazla ısınmadan dolayı erimeler olduğu yolunda. eğer görüş problemin seni rahatsız edecek gibiyse geri vitese taktığında arka sis lambasını da yak o zaman arkadaki aydınlatma artacaktır.

Arka sisi açmak hiç aklıma gelmemişti reis :) hay aklınla bin yaşa yahu

Silivrili3
24-03-2018, 13:38
selam arkadaşlar 2008 model vti otomatik vites için aynaları sonradan katlanır nasıl yapılabilir

mimit
29-03-2018, 19:31
selam arkadaşlar 2008 model vti otomatik vites için aynaları sonradan katlanır nasıl yapılabilir

aynaları katlanır olanlar ile değiştirmek gerekiyoriayrıca cam katlama özelliği için kontrol panelinin de değişmesi gerekiyor birde bilgisayar ile sistemin aktfi edilmesi.