PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 301 El Freni problemi

powerb
08-09-2013, 20:09
Arkadaşlar bugün arabayı dik bir yokuşa park etmek zorunda kaldım.Arabayı park ettim sonra el frenini çektim ayağımıda frenden çektikten sonra baktım araba yavaş yavaş kayıyor çok şaşırdım gerçekten sonra gidip 2 sokak arkaya park etmek zorunda kaldım.Kısacası sorun dik yokuşta araba el freni ile durmuyor ayağımla frene basarsam duruyor.

Sizce sorun ne olabilir direk benim aklıma el freni teli geldi ama araba daha sıfır gibi olduğu için tam emin değilim.Servisi arıyacaktım ama kapalı servis bugün mağlum.

Not:O yokuşta park edili kazık gibi duran başka araçlarda vardı park ettikten sonra gidip özenle baktım hiç birinde takoz vs.. yoktu...

TanerHoca
08-09-2013, 20:30
el freni koluna iyice asılmak gerekebilir.zamanında yıllarca dik bir yokuşa araç park ettim.
el freni koluna iyice asılırdım ve direksiyonu da daima kaldırım tarafına çevirirdim. :)

powerb
08-09-2013, 20:39
el frenine asıldım hatta bir ara kendime güvenmeyip kardeşime bi asıl dedim oda denedi daha fazla gitmiyordu.

Can ÖNEL
08-09-2013, 20:46
Viteste bırakmayı neden tercih etmediniz? Ben hep öyle yaparım. Bizim Kartal kaçırırdı öyle... ondan sonra hiç rastlamadım ki 207mize TUV muayenesinde 6 yılllık arka balatalarla %16ile başarılı geçti. eğer %16yı aşsaymış kusur vereceklermiş. Bir baktrırın bence.

powerb
08-09-2013, 21:16
viteste bırakmayı belki şanzımana felan zararı olur diye bırakmak istemedim ama doğru söylüyorsunuz bırakabilirdim.ama en dik yokuşta bile bence araba kendini tutması lazım boşta olsa bile , eski aracımın kullanma kılavuzunda ''en dik yokuşlarda bile el freniniz aracınızı tutabilir eğer tutmuyorsa servisle irtibata geçin'' gibi bir cümle vardı ordan bildiğim için söylüyorum.

Emrah_06
09-09-2013, 09:26
Aynı sorunu bende yaşadım verilmiş sadakamız varmış ki ucuz atlatmıştım. Biraz eğimli bi yerde aracı çalışır vaziyette bırakıp el freni çekip araçdan indim kapıyı kapatmamla araçdan çat diye bir ses geldi el freni boşa çıkıp araç geri geri gitmeye başladı. Zor bela durdurabilmiştik. Bunu bi kaç defa yaptı. Sonrasında bende el freni denemeleri yaptım. Ne zaman sonuna kadar zorlayarak çekersem el frenini (mandala dikkat ederek) bi süre sonra frenden çok sağlam bir çat sesi gelip araç kaçmaya başlıyor. Elle tutup hızlıca çekip standart bir seviyede bırakınca sorun olmuyor. Ayrıca vitesde demiş bazı arkadaşlar ama bu araç vites de de durmuyor. Yokuş aşşağı birinci vitesde bırakıp ( el freni çekik değilken) durduğumda araç kademe kademe ilerliyor(geri vitesde bırakıp denemedim). Zıplayarak gidiyormuş gibi. El freni ve vites de bile artık tedirgin oluyorum yokuşda bırakırken.

reisG
09-09-2013, 09:29
Aşırı dik bir yokuş değilse (-ki çok dik yokuşta bir sistem mekanik olduğundan tutar) el freninin aracı tutması lazım. eğer bir aksilik varsa vakit geçirmeden servise gidin ve servis elemanı ile siz araçta iken bunu test edin.

powerb
09-09-2013, 09:44
Aynı sorunu bende yaşadım verilmiş sadakamız varmış ki ucuz atlatmıştım. Biraz eğimli bi yerde aracı çalışır vaziyette bırakıp el freni çekip araçdan indim kapıyı kapatmamla araçdan çat diye bir ses geldi el freni boşa çıkıp araç geri geri gitmeye başladı. Zor bela durdurabilmiştik. Bunu bi kaç defa yaptı. Sonrasında bende el freni denemeleri yaptım. Ne zaman sonuna kadar zorlayarak çekersem el frenini (mandala dikkat ederek) bi süre sonra frenden çok sağlam bir çat sesi gelip araç kaçmaya başlıyor. Elle tutup hızlıca çekip standart bir seviyede bırakınca sorun olmuyor. Ayrıca vitesde demiş bazı arkadaşlar ama bu araç vites de de durmuyor. Yokuş aşşağı birinci vitesde bırakıp ( el freni çekik değilken) durduğumda araç kademe kademe ilerliyor(geri vitesde bırakıp denemedim). Zıplayarak gidiyormuş gibi. El freni ve vites de bile artık tedirgin oluyorum yokuşda bırakırken.

Aynen bendede araç zıplayarak ilerliyordu.Bu arada sizin araç daha kötü imiş garantiniz devam ediyorsa kesinlikle servise uğrayın bence.

Aşırı dik bir yokuş değilse (-ki çok dik yokuşta bir sistem mekanik olduğundan tutar) el freninin aracı tutması lazım. eğer bir aksilik varsa vakit geçirmeden servise gidin ve servis elemanı ile siz araçta iken bunu test edin.

Zaten hemen servise gidicemde babam işe gidip geldiği için araba ile götüremiyorum ama cumartesi ilk işim arabayı servise götürmek olacak.

powerb
28-09-2013, 22:13
Son durum

Aynı yokuşta bizim arkadaşın 2013 sandero'sunu denedik sanderoda sanki hiç fren çekilmemiş gibi saldı kendini araba :D fiorino denedik oda çok olmasada saldı anladıkki yokuş baya baya dikmiş :D Garip olan eski aracımda arkalarda disk'ti ondan dolayı aynı yokuşta araba boş viteste bile duruyordu içinde zıplasan bile ötmüyordu frenler bu olaydanda kampana ile ilgili ders çıkardık :D

Ömer Gedik
28-09-2013, 22:35
Araç kayıyor mu sürükleniyor mu???

tolgabşkn
28-09-2013, 22:39
kampana bile olsa araç durması lazım siz yinede el frenini bi ayarlatın serviste bu tip durumlardada lastiği kaldırım yönüne ve aracıda geri vitresine takarsanız hiç sorun olmaz bence geçmiş olsun

powerb
29-09-2013, 08:14
Araç kayıyor mu sürükleniyor mu???
kayiyor yane tekerler donuyor yavas yavas

kampana bile olsa araç durması lazım siz yinede el frenini bi ayarlatın serviste bu tip durumlardada lastiği kaldırım yönüne ve aracıda geri vitresine takarsanız hiç sorun olmaz bence geçmiş olsun
aracin yukunu vitese vermek istemiyorum ondan dolayi ilk once el freni cekip yuku el frenine veriyorum sonra vitese takiyorum.Eski servis deneyimlerimden yola cikarak servisede aslinda pek vermek istemiyorum boyle her aracta olan sorunlar icin cogu kez bir yeri yaparken baska yeri bozuyorlar.