PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boya Ton Farkı

hasan80
04-09-2013, 14:37
Arkadaşlar bugün 308 opak alp beyazı aracımın arka tamponu boyandı tampon diğer parçalara göre çok beyaz duruyor usta ton farkının olmayacağını söyledi ama aracı yıkatmama rağmen arka tampon diğer parçalara göre daha beyaz duruyor acaba zamanla fark kapanır mı yoksa boya tutmadı mı acaba?

mimit
04-09-2013, 14:47
plastik aksam ve sac aksam arasında özellikle açık renklerde hep ton farkı oluyor maalesef.0 km araçlarda bile durum böyle,zamanla fark azalabilir,ama bir sorun olarak aklınıza takılmasın, takıntı halini alırsa sonucu kötü oluyor. 308 den önceki aracım corollanın tamponlarını bir defa serviste iki defada sanayide boyattım ama asla aynı rengi yakalayamadım :D

Ömer Gedik
04-09-2013, 14:57
Çok sırıtmaması lazım. mimit'in dediği doğru sonuçta plastik ile sac bir olmaz. Ancak fark ne kadar o önemli.

Aracın boya koduna göre mi boyandı acaba?

reisG
04-09-2013, 15:03
Ömer'in yazdığı gibi aracın üzerindeki boya kodunun alınıp ona göre boyanması gerekmekte. plastik ile saç bölgelere arasındaki boya farkı dikkate değmeyecek ölçüde olur. Ancak senin aracında çok fark varsa boya koduna göre bir ürün hazırlanmamış demektir.Boya kodlarını ben forumda bir konu açarak vermiştim.

hasan80
04-09-2013, 15:47
Arkadaşlar tekrar boyayı yaptırdığım yere gittim (otto zenith) kurumsal bir yer.Boya farkı olduğunu söyledim.Usta boyanın koduna göre boyandığını hatta kodun olduğu yeri kapıyı gösterdi.Usta tamponun daha çok çok yeni olduğunu zamanla güneş kir vs gibi etkenlerle boyanın biraz daha matlaşıp farkın kapanacağını söyledi ayrıca arka çamurlukların olduğu kısmın kirli olduğunu söyledi oraya pasta yaptı tamponla renk farkını biraz giderir dedi fark çok çok az da olsa kapanmış gibi oldu ama hala tampon ışıl ışıl beyaz diğer parçalar daha soluk gibi zamana bırakıyorum bakalım..

GOXIN
05-09-2013, 07:24
Yeni boyanan ile eski boyanan parça arasında parlaklık anlamında tabiki fark olması normaldir. Aradaki farkı belki boya koruma yaptırarak kapatabilirsiniz? (Boya koruma sırasında yapılan işlemlerle eski kısımları da parlatabilirsiniz.)

hasan80
05-09-2013, 23:18
Dediğiniz doğru boya atılırken direkt fabrikasyon kodunu atıyorlar aracın üzerindeki boyanın eskime,solma gibi etkenleri hesaba katılmıyor.Okuduğum forumlarda bazı boya ustalarının eskime payını hesaba katarak boyadığını direkt fabrika kodundaki boyayı atmadığını söylüyorlar.Bu tarz boya ustasını gören bilen varsa(ist. anadolu yakası) yardımcı olabilirler.

Ömer Gedik
06-09-2013, 08:19
Arkadaşlar boya koduna göre boya hazırlanırken renk tutmama durumları da olabiliyor bilginiz olsun. Bunun eskime yıpranma payıyla alakası yok maalesef.

ahmetyldz
04-01-2015, 12:37
Arkadaslar aracimin sag on camurlugu ve on tampon boyanacak ufak bi kaza sonucu. Ton farkini bi turlu tutturamiyo gittigim yerler. Bana bu gunlerde tavsiye edebileceginiz bir boyaci yani boya yapan yer varsa soyleyebilirmisiniz. Tesekkur ederimm.

Sent from my iPhone using Tapatalk

canmühür
04-01-2015, 13:49
Serviste attırın en doğru rengi onlar ayarlıyor ve atıyor

kırmızı35
04-01-2015, 14:02
Benim aracımda babylone arka kapı ve arka tamponda ton farkı var izmirde yetkili serviste sadece kapıyı boyamak için 700tl istediler bir ay önce bilginiz olsun..

mechanix
04-01-2015, 15:19
Plastik ve sac parçalarda ton farkı sıfır araçta bile rahatlıkla seçilebilecek düzeyde olur. En azından benim gözüm çok rahat seçiyor.
Parça boyama konusu ise her zaman riskli bir konu. Benim bildiğim kadarıyla tek parça boyanıp komşu parçalara da bir miktar boya bulaştırılmadan aynı tonun yakalanması imkansız. Boya konusunda çok titiz çalışan yerler var ve bildiğim kadarıyla onlar da benzer şekilde göz yanılması yaptırarak bu farkı azaltmaya çalışıyorlar. Aksi takdirde tek parça boyanarak aynı rengin yakalanması oldukça zor.

canmühür
04-01-2015, 21:33
Evet yanındaki parçalara sıyırtma dedikleri tekniği kullanıyorlar ama aracı satarken ekspertiz yapılırsa sıyırtma yapılan yerde belli oluyor.

ANKA
04-01-2015, 22:56
Servis de beceremiyor bakmayın burda iş boya ustasında aslında renk doğru olsa bile boyayı atış stili,vernik atışı kuruma yeri ve süresi hepsi rengi değiştiriyor. Okuldan arkadaşın 308inin ön çamurluğu değişti Abc'de boyanıp takılmış inanın çok rahat 2 ton fark var parçada. Hiç arabadan anlamayan biri bile anlar. 1 seneyi geçti ama hala yıkanınca çok net belli oluyor. Güneşte matlaşan boya varsa hele ustanın yeni bir parçayı eskiye uydurması çok zor. Yani genel olarak boya işi çok sıkıntılı ülkemizde. Wheeler dealer i izlerken ağzım açık kalıyordu daha öyle profesyonel çalışan boyacı görmedim.