PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plakalar değişecekmiş.....

reisG
29-08-2013, 12:55
Hükümet yine bizi soymanın yolunu buldu. Sudan sebeplerle plakaları değiştirecekmişiz. Yuh olsun artık......Birarada cep telefonu hırsızlığının önlemek için sözde kayıtsız telefonlardan 5 tl almışlardı. hırsızlık durdu mu hayır.. ama gelir iyiydi......

içişleri Bakanı Muammer Güler, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile aynı teknolojiyi kullanacak Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) ile tüm araçların ön ve arka plakalarının çipli modellerle değişeceğini açıkladı.

Güler, 17 milyon 350 bin aracın tamamını kapsayan projenin araç sahiplerine maliyetiyle ilgili bilgi vermedi.

HGS İLE AYNI SİSTEM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun projeyle ilgili önergesini yanıtlayan Güler, şu bilgileri verdi:

“Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) çalışması kapsamında, araç plakası ile cam etiketine yerleştirilmesi planlanan çiplerde sadece güvenlik seri numarası ile plaka bilgisi yer alacaktır. Halihazırda karayolu ücretlendirilmesinde kullanılan HGS ile aynı sisteme ve teknolojiye sahip AKSİS’te sahte/çalıntı araç, plaka ve benzeri güvenlik uygulamalarının desteklenmesi için sistemin fonksiyonları çeşitlendirilecek ve konum bilgisi ile GPS uydu bağlantısı olmayan sistemde kullanılacak çipler kişisel bilgi içermeyecektir. Sistemin gelişmiş ülke örneklerinde olduğu gibi trafik kural ihlallerinin en çok yapıldığı güzergah ve noktalara kurulması ile trafik denetimi yapan ekiplerin sistemin bulunmadığı bölgelerde görevlendirilmesi sağlanmış olacaktır. 2020 yılına kadar trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 oranında azaltılması hedefi ile hazırlanan ve Başbakanlık genelgesi olarak da yayımlanan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda trafik denetimlerinde elektronik denetleme sistemlerinin (TEDES) etkin ve yaygın olarak kullanılması ve yol kullanıcılarına yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi hedeflenmektedir.”

asdfg112
29-08-2013, 14:23
dünyada bu sistemi kullanan var mı? acaba getirisi götürüsü nasıl?

gerçi hiçbir şey hükümetin soyguncu anlayışını gölgelemez ama mantıklı bir şeyse yine düşünülebilir.

emin olduğum tek bir şey var, maliyeti 10 liraysa 100 liraya satar hükümet :(

Can ÖNEL
29-08-2013, 14:38
Bir kaç ay önce haberlerde konuşuyorlardı bu sistemi. Işıklarda geçen araç kamera olmadan çipine göre direk sistemden cezası kesilecek denmişti. Aynı şekilde hız tuzağına düşenlere direk çipe göre cezalar gönderilecekmiş falan filan. Bence takip için daha faydalı şu çipli araç nerelerden nerelere saat kaçta gitmiş gibi sensörlerle takibi yapılabilir. Bu gibi şeyler için vatandaştan ücret almamalılar. Yani vatandaş için ekstra bir durum için para alıyorsun. Bu senin görevin. Normal şekilde de belirlenebilen şeyler bunlar, teşkilatın kendini geliştirmesi için biz mi ödeyeceğiz gerekeni... Memurlara daha az iş düşmesi için yapılıyor bunlar o zman memurları işten çıkartın... Çalışanların maaşlarını da biz verelim...

301gti
29-08-2013, 14:51
Yeni çipli plakaya göre ceza otomatik kesilecek o yüzden tüm plakalar değişiyor. Eskişehir için radar ve hız ihlal tespit sistem kameralarının yerleri açıklandı. 1 eylülde faaliyete geçiyorlar...
http://www.esgazete.com/gundem/plaka-tanima-sistemi-noktalari-aciklandi-h3914.html?fb_action_ids=10151603458028862&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%2210151603458028862%22%3A14221 54821342342}&action_type_map={%2210151603458028862%22%3A%22og.l ikes%22}&action_ref_map=[]

parkmen
30-08-2013, 08:43
Arkadaşlar hepiniz hepimiz plaka değişimi olayındaki maddi kısma takılmış haldeyiz eeeee iyi güzelde, hiç çevremizde aracına vurulup kaçılan, çocuğuna karşıdan karşıya geçerken çarpıp kaçan, okul servisine bodozlama girip ölüme neden olup kaçan, otobüs durağında işe gitmek üzere beklerken bir haysiyetsizin hayatına son verip kaçtığı insanlar yok mu? otobanda ilerlerken aynanıza hiç çarpılıp kaçılmadı mı? çocuk bezlerinin camlardan dışarıya fırlatıldığına hiç şahit olmadınız mı? sizi bilmem ama bana oldu 27 yıldır yanlış yazmadım yirmi yedi yıldır bir kamyonu ve şoförünü arıyoruz amcamın ölümüne sebeb olan kamyon ve şoförünü Türkiye sınırlarında polisle beraber hemen her ilde bir kapıya dayandık ama hala bulamadık amcamdam geriye 3 yetim 32 yaşında dul bir kadın kaldı. İnsanlığın selameti için faydanın bence kimden geldiği asla önemli değil eğer insanların can, mal, namus güvenliğini bir nebze olsun korumaya alabilecekse ben şahsen her nevi bedeli ödemeye razıyım, yeter ki kimsenin canı yanmasın, kimsenin trafikten dolayı faili meçhulü olmasın.

e_uludag
30-08-2013, 09:34
Arkadaşlar hepiniz hepimiz plaka değişimi olayındaki maddi kısma takılmış haldeyiz eeeee iyi güzelde, hiç çevremizde aracına vurulup kaçılan, çocuğuna karşıdan karşıya geçerken çarpıp kaçan, okul servisine bodozlama girip ölüme neden olup kaçan, otobüs durağında işe gitmek üzere beklerken bir haysiyetsizin hayatına son verip kaçtığı insanlar yok mu? otobanda ilerlerken aynanıza hiç çarpılıp kaçılmadı mı? çocuk bezlerinin camlardan dışarıya fırlatıldığına hiç şahit olmadınız mı? sizi bilmem ama bana oldu 27 yıldır yanlış yazmadım yirmi yedi yıldır bir kamyonu ve şoförünü arıyoruz amcamın ölümüne sebeb olan kamyon ve şoförünü Türkiye sınırlarında polisle beraber hemen her ilde bir kapıya dayandık ama hala bulamadık amcamdam geriye 3 yetim 32 yaşında dul bir kadın kaldı. İnsanlığın selameti için faydanın bence kimden geldiği asla önemli değil eğer insanların can, mal, namus güvenliğini bir nebze olsun korumaya alabilecekse ben şahsen her nevi bedeli ödemeye razıyım, yeter ki kimsenin canı yanmasın, kimsenin trafikten dolayı faili meçhulü olmasın.

kesinlikle katılıyorum, eğer yeni sistem bu tarz olayları engelleyecekse varsın parası neyse ödeyelim. En azından sevindirici olan hükümetin bu tarz şeyleri de düşünüyor olması.

bacadir68
30-08-2013, 09:36
bence uygulama güzel olacak.

POLISTNBLS
30-08-2013, 11:26
Parkmen arkadaşımızın dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Projenin artısı çok bizler için. Bu projenin maliyeti bizler tarafından ödetilecekse tek eksi yanı bu olur. Hoş, direk plaka parası olarak tahsil edilmese de, vergi fon harç olarak yine vatandaştan alınacağı için sıkıntı yok:gül5:

γuяdaeя
30-08-2013, 15:49
Plakaları app veya benzer biçimde yaparlarsa kimse itiraz etmez :)

ssgti
30-08-2013, 18:41
Araç çalınması, başta emniyet şeridi olmak üzere trafik kurallarına uymayanları yola getirmeye yardımcı olacaktır. Maddi boyutunu abartmazlarsa çok iyi bir uygulama.

kvnc35
01-10-2013, 14:07
Plakaları app veya benzer biçimde yaparlarsa kimse itiraz etmez :)

aynen bizde app isteriz o zaman :) şaka bir yana güzel bir uygulama olur ama inşallah o plakalarında sahtesini piyasaya sürüp kaçak iş yapmaz bizim insanımız...