PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğutma Sıvısı

sezer826
25-08-2013, 14:35
Soğutma sıvısı deposunda sıvı minimumda ne yapmalıyım ?

Ömer Gedik
25-08-2013, 21:36
Aracınız su mu eksiltiyor önemli soru bu? Aracınıza max. seviyesine kadar su ekleyip azalma var mı kontrol edin.

Eğer eksiltme tespit edildiyse;
İlk kontrol edeceğiniz parça aracınızda eski mi yeni model mi Soğutma hazne kapağı olduğudur. Peugeot bu kapağı revize etti. Yeni parça kodu: 1306.J5'tir. Ben Servise her gelen aracı kontrol edip değiştiriyorum. Parça 11 TL gibi bir fiyata satılıyor.
Ardından Termostat kontrol edilmelidir. Termostat müşürü contasından kaçak oluşuyor olabilir.

tarabya100
01-10-2013, 21:18
Tavsiye : eksilen suya Saf su ile ilave edin .

wolo
05-10-2013, 16:27
saf su aküye eklenmiyor mu? benim bildiğim yaz kış antifriz dir. kırmızı olanı kalitelidir.

ANKA
14-12-2014, 22:54
Konu eski ama okuyup yanlış bilgi edinmesinler diye bir ekleme yapmak istedim. Ömer'in sürekli dediği gibi kırmızı renkli olan antifiriz bizim 308'lere uygun değil. Orijinal Peugeot antifirizin rengi pembe gibi, yoksa mavi olandan koymak lazım.

Ömer'in yukarıdaki soruda önerdiği 1306.J5 kodlu radyatör kapağını da kontrol etmekte fayda var. Triger değişimi sonrası bana bir miktar su eksilmesi olacağı söylememişti resmi servis ama kendim suyun min'e yaklaştığını görüp saf su eklemiştim. Yakın zamanda kapağı da kontrol edip eski ise yeni kodlu olanla değiştireceğim. Su araba için olmazsa olmaz çünkü. Motordan anlamaya gerek yok arada mutlaka kaputu açıp sıvılara bakmak lazım.

ANKA
18-12-2014, 09:29
Ömer'in dediği kapaktan aldım, bugün takıyorum. Eskisi epey yıpranmış ve iki kapak arasında fark var.
Yeni tip kapak (http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?6723-Anka-n%FDn-2-Aslan%FD/page10)

wolo
19-12-2014, 21:52
neden antifriz yerine saf su tavsiye edilip, benim en kaliteli olarak bildiğim kırmızı antifriz neden bize uymuyor aydınlatırsanız sevinirim.

ANKA
19-12-2014, 22:21
Ömer yanlış hatırlamıyorsam kırmızı antifrizin bizim soğutma sisteminin borularına zarar verdiğini söylemişti. Saf suya gelince antifriz yoktu ben de normal su yerine saf su ekledim. Radyatöre gidecek suyun kireçli olmaması lazım.

wolo
21-12-2014, 17:28
tabi kesinlikle kireçsiz olmalı. benim şaşırdığım, diğer premium markalarda kullanılan kırmızı antifriz bizde neden önerilmiyor?