PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden Böyle ?

reisG
21-08-2013, 08:28
Aslında konu başlığını açarken çok düşündüm. Hafta sonu yaşadığım olayı anlatacaktım ve inanıyorum ki siz dostlardan pek çoğu da benzer hikayeleri ekleyeceklerdi. Türkiye'de ikinci el galerileri ve bayilerinin başta Peugeot olmak üzere bir kaç firmaya karşı saldırıları ve başta Peugeot olmak üzere bu saldırılara karşı harekete geçilmemesi insanı üzüyor. Gelelim konuya;
Çok yakın bir dostum,sahip olduğu Tiguan'ı ve eşinin 1.16 i sini satıp Audi A6 aldı. Eşi haliyle arabasız kalınca araç istemeye başladı. Ofisteki bir arkadaşım da 2010 model g-tronic vitesli 36.000 km.deki millesim 200 donanımlı 207 sini satıyordu. Arkadaşım aracı beğedi fiyatı da 24.600'e indi. Sonrasında bir de 30.000 TL gibi bir fiyata otomatik Opel Corsa bakalım mı dedi ve Topkapı Opel Odak'a gittik. Oradaki satış görevlisi ile konuştuk baz donanımlı 1.2 lt. benzinli easytronic Corsa için 33.700 TL fiyat aldık. Aracı inceler ve arkadaşım ile aramızda 207 mi Corsa mı diye konuşurken ikimiz için de her yönüyle 207 ağır basıyordu. Bu sırada satış görevlisi Peugeot 'un çok güvensiz otomobiller ürettiğini sadece estetik karoseri ile satış yapabildiğini söyledi.Arkadaşım ise hemen euro ncap te Peugeot'un tüm modellerinin 5 yıldız aldığını söyledi. Ve bunun ardından bombayı Opelin satış temsilcisi yaptı. Ve, Euroncap te Fransız ve İtalyan otomobillerinin 40 km ile çarpışma yaptığını Opel gibi Alman otomobillerinin ise 160 km ile çarpışma testine girdiğini söylemesi üzerine; o ana kadar otomobiller hakkında hiçbir şey bilmeyen saf çocuk edasında olan ben taarruza geçtim. euroncap testlerinin 64 km./s ile yapıldığının tüm marka ve modellere aynı standartta olduğunu söyledim. Ara vermeden taarruza devam ettim. Az önce showroom da yanyana sergilenen Mokka ve Traxx'ın Kore'de Daewoo tesislerinde üretildiğini fakat kendisinin bu Mokkayı made in German öteki made in USA olarak söylediğini, saf insanları böyle kandırdıklarının ve ne yazık ki bunda da başarılı olduklarını anlattım. Bu ardı ardına gelen salvolarımdan sonra satış görevlisi karşısındakini tanıyıp normal konuşmaya başladı. ve biz oradan ayrıldık...
İşte cuma akşamı yaşadığım bir olay... Ve sözde mükemmel üretim yapan Alman otomobil firmalarının müşterilerine yaptığı yalan tanıtımlar. ve ne yazık ki Peugeot, Citreon Renault ve Fiat'ın bunlara karşı hiçbir şey yapmamaları........

301gti
21-08-2013, 08:37
Malesef bu tarz olayları zaman zaman bende duyuyorum kendi mallarını iyileyip diğerlerini kötülemek adına ki bu tarz şeyler fransız gruplarında daha fazla.Benim bu tarz insanlara verdiğim tek cevap var madem o kadar kötü neden peki piyasada çok fazla peugeot yada fiat marka araç var, insanlar tercih ediyor ki satılıyor.Bir aracı almadan önce en güzel tavsiye alınacak kişi aracı daha önce sürmüş olan kişilerdir, tecrübeyle sabittir . . .

Yasin CCK
21-08-2013, 08:42
Adamı konuştuğuna konuşacağına pişman etmişsin Reis :D

Dediklerine tamamen katılıyorum. İşin bir başka acı tarafı bu işi yapan pazarlamacı arkadaşların bilgi sahibi olmaması. Bilgi sahibi olupta sırf satış için yalan bilgi vermesi ise çok daha acı. Bununla ilgili onlarca anım var ama anlatmaya vaktim yok :) Aklıma gelen kısa hikaye ise bir arkadaş için Audi bayisine gittiğimizde sohbet için de " ama o Reno motoru kullanıyor bununla bir olur mu " dediğinde kardeşimin " O dediğiniz motorun kaç yıldır dünyanın en prestijli organizasyonu Formula 1'de sayısız başarısı var, sizin motorun ne başarısı var " dediğinde arkadaşın yüz ifadesini görmenizi isterdim :gül4:

Abdullah
21-08-2013, 08:50
vallahi süper olmuş reis abi hiçbirşey bilmiyormuş gibi durup sonradan yalanlarını ortaya çıkartman helal olsun neye uğradığını şaşırmıştır eleman :D

Can ÖNEL
21-08-2013, 08:55
Bu bence araç alacak kişilerin tecrübesizliğinin verdiği bir sonuç. Ne istediğini bilmeyen birine her şey satılır.

Sizin yaşadığınız olay çok yanlış tabiki, keşke satış müdürüyle ufak bir görüşme yapsaydınız. Biz VW fatih'e gittiğimizde abime araç bakmaya gitmiştik. Oradaki satış sorumlusu bizim aracı gördü test sürüşünde, bu araçla siz mi geldiniz dedi evet dedim. Özel bir araç dedi jantlar opsiyon mu dedi yok standart sprortium serisi demiştim. Hayırlı olsun güzel araç dedi. Sonra satış sorumlusuyla masaya oturduk fiyat konuşacağız. Dedik ne kadar? Tam hatırlamıyorum ama 42 bin gibi bir laf dedi. Sonra indirim ne kadar dedik peşin nakit vereceğiz dedik. Biz de indirim yok dedi, nasıl yok peşin alacağız bir indirim olmalı dedik. Yok bizde olmaz dedi. Biz peugeot'tan aldık indirim yapıldı dedim. O zaman o da tavır alıp biz %1 kar marjıyla iş yapıyoruz onlar %17-%15 kar marjıyla iş yapıyorlar haliyle onların çok büyük bir indirim yapma imkanı var dedi. 1 kuruş bile inmedi. Fazla üstelemedim. Zaten alacağımız da yoktu ne kadar inebileceğini merak etmiştik. Ayrıldık.

Ben %1 karla kimsenin bu işi yapacağını sanmıyorum.

Malesef durum dediğiniz gibi müşteriye göre bir tavır söz konusu.

cmr_cihangir
21-08-2013, 09:16
Benzer tatsızlıkları bizde yaşamadık değil. Önceki ay Kartal'da yer alan Doğuş oto da Audi bayisini ziyaret ettik. Bir a4 dikkatimi çekti . İnceleme yaparken satış temsilcisinin aracın içerisinde ön konsolda kullanılan malzemenin diğer firmalarda kullanılan malzemelerden farklı olarak kanserojen madde ihtiva etmediğini -ki BMW ve Mercedes markaları özellikle vurgulanarak arada Peugeot'ya da sallayıp bu firmaları küçümseyip kendi marka ve modelini yüceltmeye çalışmasını bir eksikliğin göstergesi olarak algıladım. Çünkü 2 lt lik dizel bir motora sahip bu aracın muadili Bmw 320 d hem daha güçlü hem de daha modern duruşu ile A4 e göre pek çok konuda üstünlüğü mevcut.

Ömer Gedik
21-08-2013, 09:46
Arkadaşlar Peugeot markası altında 3 farklı bayii de Satış Danışmanlığı yaptım.

2008 yılında Peugeot'un Satış ve Pazarlama eğitimlerini aldım.

Bize öğretilen birkaç maddeyi saymak isterim...
1- Karşı ürünü hiçbir zaman aşağılamayın, kıyas ürünü her zaman aynı zamanda müşterinin tercihlerini haliyle kendisini aşağılamak olur.
2- Satış argümanlarınızı kesin öğelere dayandırın. Eğer iki aracı kıyas edecekseniz net değerler üzerine konuşun. Bu daha iyidir yerine iki araç arasında bizim aracımız 8Hp güç ve 10nm tork fazla üretir gibi.
3-Bilmediğiniz verileri uydurmayın. Sonuçta kimse bütün katalog detaylarını ezberlemek zorunda değildir. Müşteriye emin olmak için kataloğumuza bir bakalım diyerek doğru cevapları verin.

TanerHoca
21-08-2013, 10:07
hırsızın hiç mi suçu yok!?

en yakın örnek:2008 gibi bir araç gelmiş.kimsenin haberi yok!!!
pejo için konuşmak gerekirse markayı ve ürünleri tanıtım, pazarlama, kullanılan teknolojiler hakkında kamuoyunu bilgilendirme sıfır...

adamlar senin 5 yıl önce kullanıdığın teknolojiyi beş yıl sonra ilk defa kendileri kullanıyormuş gibi sunuyorlar.milletin ancak o zaman böyle bir teknolojiden haberi oluyor.
ford, volvo, mazda, bmw senin motorunu kullanıyor kimsenin haberi yok.var mı ötesi?

Ömer Gedik
21-08-2013, 10:33
Konu aslında Peugeot da değil bence. Maalesef bu konuda tüm markalar zaafiyet gösteriyor. Başkasını yermek kimseye birşey kazandırmaz.

2008 konusunda ben hala kızgınım. Bir tanıtım yok. Broşür çıkmış fiyat çıkmış araç gelmiş ama Peugeot Türkiye oturuyor.

bacadir68
21-08-2013, 10:41
benzer bir olayı ben ford bayisinde yaşadım. tanıdığım ve satış müdürlüğü yapan şahısa diyorum ki ford'da ki motor psa motoru. o da hayır psa ford'dan alıyor motoru. yaa arkadas bu kadar saf mı görüyor bizi acaba. opel'de aynı. millet bayi ile firma ile mahkemelik oluyor. ama o bayi satış rekoru kırıyor. yıllarca opel kullandım. şimdi doğruya doğru fiyat/kalite oranında en iyi markalardan birisi opel'dir. ancak bu kadar sorunlu servis, bayi ve müşterisi varken neden insanlar hala alman fanatikliği yapıyor anlamıyorum. şidmi işin gerçek tarafı alman araçları gerçekten daha muazzam. ancak bu d ve daha üst segmentler için geçerli. hatta d segmenti bile artık alman krallığı yok. bugün bir c180 alıyorsunuz iddia ediyorum 208'in, fiesta'nın içi malzeme görüntüsü ve estetiği c180^den daha iyi. eskiden prestij denilince mercedes gelirdi akla. bugün zibil gibi heryer mercedes kaynıyor, bmw kaynıyor. nerde kaldı bunun prestiji. insanlar gidiyor arka camları elektrikli olmayan bir araca 40000 lira para veriyor. bu kadar ahmak bir toplumda yaşıyoruz işte malesef. neymiş efendim vw alman arabasıymış. töbe töbe ...

Selim Sümer
21-08-2013, 11:35
Ve, Euroncap te Fransız ve İtalyan otomobillerinin 40 km ile çarpışma yaptığını Opel gibi Alman otomobillerinin ise 160 km ile çarpışma testine girdiğini söylemesi üzerine;

Herşeyi anladım sonuçda hepsi birbirine pislik atıyor da "160 km" ile çarpışma testi yılın palavrası olmuş.

Can ÖNEL
21-08-2013, 12:14
Ve, Euroncap te Fransız ve İtalyan otomobillerinin 40 km ile çarpışma yaptığını Opel gibi Alman otomobillerinin ise 160 km ile çarpışma testine girdiğini söylemesi üzerine;

Herşeyi anladım sonuçda hepsi birbirine pislik atıyor da "160 km" ile çarpışma testi yılın palavrası olmuş.

Haklısınız. Bana öyle bir şey dese al şu arabayı git 160la duvara çarp parasını vereyim derdim. Kurusıkı atıyorlar...

Emrah_06
21-08-2013, 18:44
160 la çarpıp 5 yıldız alabilecek araç var mıymış (:

Satıcısın dürüst ahlaklı ve mantıklı olmalısın.

Ne yazık ki bu durum sadece araç için değil her sektörde var.

γuяdaeя
23-08-2013, 03:26
Opel 160'la acılı ezme testi mi yapıyormuş? :)

GOXIN
23-08-2013, 07:43
Opel 160'la acılı ezme testi mi yapıyormuş? :)

Buna çok güldüm. Sık sıkabilirsen, hepsi aynı benim arabam senin arabanı yer muhabbeti yapıyorlar. Sizlerinde dediği gibi Peugeot Türkiye maalesef bu konuda bir şey yapamıyor. 2008 konusu ve bundan önceki modellerde de bu böyle TVde doğrudüzgün reklam bile göremiyoruz. 508 çıktığında bir kaç kere gördüm nasıl sevindim bilemezsiniz, ama başka markalar aynı reklam kuşağında +1 şeklinde ardışık reklam veriyorlar.