PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön silecek su püskürtme arızası

e_uludag
16-08-2013, 00:16
Herkese selamlar

Forumda araştırdım ama sanırım bu problemle daha önce karşılaşan olmamış. Sabah yola çıktığımda ön camı temizlemek için silecek kolunu kendime doğru çektiğimde su püskürdü ve akabinde silecekler çalıştı, kısaca problem yoktu. Akşam eve dönerken aynı şekilde kolu çektiğimde aracın tepki vermediği gördüm, püskürtme motoru çalışmıyordu, arka sileceği denedim sorunsuz çalışıyor, sigorta ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi, sigorta panosunu açsam püskürtme motorunun sigortasını bulabilir miyim? Aracımda sonradan takılan xenon ampül vb bir uygulama yok, bir anda neden bu tarz bir problem olmuş olabilir?

şimdiden teşekkürler.

Özdemir
16-08-2013, 07:02
benim de başıma gelmişti su püskürtmüyor fakat silecekler çalışıyordu. dediğiniz gibi sigorta ile ilgili servise götürmüştüm yarım dakika da halletmişti usta sigorta panosunda gerekli değişimi yapmıştı.

e_uludag
16-08-2013, 13:46
benim de başıma gelmişti su püskürtmüyor fakat silecekler çalışıyordu. dediğiniz gibi sigorta ile ilgili servise götürmüştüm yarım dakika da halletmişti usta sigorta panosunda gerekli değişimi yapmıştı.

Umarım benimki de bu şekildedir. Su püskürtme motorunun yanma olasılığı var mıdır acaba?

converse10
16-08-2013, 14:39
bendede aynı sorun oluyor tabi bu sıkıntı arar gerçekleşiyor silme kademesini bir yada ikinciye alınca denediğimde düzeliyor belki hortumun içinde su klamadığından hava yapmıştır diye düşünüyorum.

e_uludag
16-08-2013, 16:02
bendede aynı sorun oluyor tabi bu sıkıntı arar gerçekleşiyor silme kademesini bir yada ikinciye alınca denediğimde düzeliyor belki hortumun içinde su klamadığından hava yapmıştır diye düşünüyorum.

peki böyle bir durumda püskürtme motorunun sesini duymam gerekmez mi?

Can ÖNEL
16-08-2013, 18:51

Çok profesyonel bilgim yok ama sizin sorun kolda olabilir. Kolda temassızlık varsa az ileri alınca çalışıyordur.

Su pompa motorunun yanması için sanırım uzun süre basılı tutmak gerekiyor. Ben yakmadıysam kimse yakmaz.. :) karadenizde çok su gidiyor. Bir de temiz cam takıntım var. Sizin sorun muhtemelen sigortadadır.

e_uludag
16-08-2013, 20:12
Çok profesyonel bilgim yok ama sizin sorun kolda olabilir. Kolda temassızlık varsa az ileri alınca çalışıyordur.

Su pompa motorunun yanması için sanırım uzun süre basılı tutmak gerekiyor. Ben yakmadıysam kimse yakmaz.. :) karadenizde çok su gidiyor. Bir de temiz cam takıntım var. Sizin sorun muhtemelen sigortadadır.

aynı takıntı bende de mevcut, şu forumun en güzel yanı burada kendim gibi orjinal insanları bulabiliyor olmam.

umarım problem dediğiniz gibi sigortadandır.

wolo
16-08-2013, 22:06
arka sileceğe su atıp öndekine atmıyor ise bir gariplik yok mu? benim bildiğim tek motor var. oda önde haznede. ben çok sık kullanırım hiç bir sıkıntı yaşamadım. benim bildiğim susuz çalıştırmak bozuyor.

pisi
17-08-2013, 09:49
Bende çok ilginç bir durum olmuştu bir ara. ön sileceklere su verdiğimde arkada sileceğe su gidiyordu... önden hiç bir şekilde su gelmiyordu. ertesi gün kendiliğinden düzeldi ama epey dumur olmuştum...

e_uludag
17-08-2013, 10:09
arka sileceğe su atıp öndekine atmıyor ise bir gariplik yok mu? benim bildiğim tek motor var. oda önde haznede. ben çok sık kullanırım hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Ben tek motor olduğunu bilmiyordum, o zaman sigorta problemi olmadığı anlaşılıyor. Olay ilginç bir hal aldı.

e_uludag
17-08-2013, 10:10
Bende çok ilginç bir durum olmuştu bir ara. ön sileceklere su verdiğimde arkada sileceğe su gidiyordu... önden hiç bir şekilde su gelmiyordu. ertesi gün kendiliğinden düzeldi ama epey dumur olmuştum...

bende bi kontrol etsem mi acaba, akşam çok kurcalamadan bırakmıştım, belki kendiliğinden düzelmiştir.

Can ÖNEL
17-08-2013, 10:36
bende bi kontrol etsem mi acaba, akşam çok kurcalamadan bırakmıştım, belki kendiliğinden düzelmiştir.

Su hortumlarını da kontrol edin önce. Bir de ben asla kireçli su koymuyorum. Bagajımda sürekli köy suyu taşıyorum.O olmazsa içme suyuu koyuyorum. Mesela fatsanın suyu 8.5 pH aşırı kireçli asla o sudan bir damla koymam belki hortumlarda kireç birikmiştir diye bir ihtimal yazıyorum. Hortumları ezin bakın biraz.

e_uludag
17-08-2013, 11:56
Su hortumlarını da kontrol edin önce. Bir de ben asla kireçli su koymuyorum. Bagajımda sürekli köy suyu taşıyorum.O olmazsa içme suyuu koyuyorum. Mesela fatsanın suyu 8.5 pH aşırı kireçli asla o sudan bir damla koymam belki hortumlarda kireç birikmiştir diye bir ihtimal yazıyorum. Hortumları ezin bakın biraz.

Golf kullanırken benzinliklerden aldığım cam sularını hiç bir şey karıştırmadan doğrudan hazneye boşaltırdım, bu şekilde kullanırdım. Geçen kış yolda camı silmek üzere su püskürtmek için kolu çektiğimde fıskiyelerden mavi renkli ufak pütürlü parçalar çıktı ve sonra fıskiyeler tıkandı. Meğer büyük oranda normal su, az oranda cam suyu koymak gerekliymiş. O günden beri marketten aldığım kaynak suyu ile cam suyunu karıştırıp koyuyorum.

bende tıkanmadan şüphelendim ama motor sesini duyamayınca aklıma sigortadan olabileceği geldi. Kontrol edeyim bakalım.

e_uludag
17-08-2013, 21:58
Bugün öğleden sonra işim vardı, 308 ile gideyim hem de bir problemi detaylıca inceleyeyim dedim, önce sileceği çalıştırdım bir kere, sonra su püskürttüm problem yok, gittiğim yerden dönüşte tekrar su püskürttüm yine problem yok, çok şükür geçici bir sıkıntıymış. Peugeot yu bir kat daha sevmeye başladım. Aynı durum volkswagen de başıma gelse tüm sistem komple değişirdi herhalde:)

Can ÖNEL
17-08-2013, 23:06
Geçmiş olsun düzelmesine sevindim. :)

e_uludag
18-08-2013, 12:50
Geçmiş olsun düzelmesine sevindim. :)

Fikir ve tecrübelerini esirgemeyen herkese teşekkürler...

EdizSaral
23-12-2014, 15:30
Merhaba Sorun Su fıskiye motorunda. peuogeotlarda ön arka silecek suyu tek parçadan çıkar içinde bilye vardır bilye terse gidince ön e atsanız arkadan da su verebilir.

Aydeniz_
28-12-2016, 12:14
İyi günler, benim aracım da 307. Bir süre önce silecekler kendiliğinden çalışıp duruyordu. Durduğunda da camın ortasında kalıyordu. Sonrasında akü değiştirdim ve bu problemi yaşamadım. Şu anda da ön camda tek taraftan su atıyor, arkadan su atmak istediğimde yine ön camdan tek taraftan atıyor. Bir usta su pompası değişecek dedi, bir diğeri de silecek kolu. Sizin fikriniz nedir acaba?

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mkalay
26-02-2018, 14:03
Merhaba 206+ aracımda ön cam için su fıskiye motoru çalıştığında arka cam fıskiyesinden de su çıkıyor fıskiye motorunu nasıl sökebilirim Bir de motor tamiri oluyor mu?