PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Auto 6R vites kutusu arıza uyarısı-Akü bitmiş...

ArdBSRN
06-08-2013, 10:20
Arabam yazlıkta ve 1 aydır eşim kullanıyor.Bugun arabayı çalıştırmak istersen bilgi ekranından vitesi kutusu arıza bildirimi almış ve araba çalışmamış.
araç bursada olduğu için bende ne yapacağımı bilemedim neden kaynaklanır ne yapabilirim .
aklıma bilgi menüsünden arıza kayıtları silmek geldi

Ömer Gedik
06-08-2013, 14:47
Aracınız kaç km'de? Ayrıca araç farklı arızalar veriyor mu?

Aracın şanzıman sebebiyle çalışmamasını pek anlayamadım. Aküsünü kontrol ettirdiniz mi?

ArdBSRN
06-08-2013, 15:10
aracım 58.000 km de eşim farklı bir arıza olmadığını söyledi

muhtemelen aküden olduğu kanısına vardık ancak şehir ve ilçe merkezine çok uzakta olduğumuz için bu akşam gidince ben ilgilenebilicem
tarifle takviye denediler ama başarılı olamadılar
ancak vites kutusu arızası neden yazar ki ?

Ömer Gedik
06-08-2013, 15:14
Akü zayıflığı olunca tüm sistemler yeniden başlatma ve güç yetersizliği sebebiyle arıza konumuna geçebilir.

ArdBSRN
06-08-2013, 15:16
Ömer bey
eşim vites kutusu dediğinde çok korktum biran ama umarım aküdendir .yoksa bir çok uğraş beni bekliyor tabiki araya bayram girmesi cabası

bu arada akü değişimini kendim yapabilir miyim bizim araçlarda yeri biraz farklı

ArdBSRN
06-08-2013, 15:45
bu takviye sırasında tık tık yapıyor ama çalışmıyor dedi acaba yanlış mı bağlamışlar kabloları

kaan__
06-08-2013, 19:13
Akünun kutup basini sokup(+ olan yeterli) 15 -20 dk takmadan bekleyin daha sonra kutup basini takip calistirin arizaniz silinir (herhangi buyuk sorun olmadigini varsayarak soyluyorum) ama ilk fırsatta serviste cihaza bağlanıp ariza kaydina baktirin
En pratik çözüm şimdilik sizin icin bu
Endişe etmeyin

Gökay
06-08-2013, 20:22
İyi sadece Vites kutusu arızası yazmış sizde
bende abs asr csr dsr :) arızaları silecekler durmadan calışıyordu farlar yanık vaziyette falan filandı :))

Yani kısacası %99.9 akünüz bitmiş,geçmiş olsun.

ANKA
06-08-2013, 21:49
İyi sadece Vites kutusu arızası yazmış sizde
bende abs asr csr dsr :) arızaları silecekler durmadan calışıyordu farlar yanık vaziyette falan filandı :))

Yani kısacası %99.9 akünüz bitmiş,geçmiş olsun.

Benim araba akü bitince kapılarını açmıştı Gökay'ın yazdığı bu hatalara ek olarak. İbreler çıldırmışcasına oynuyor, bir sürü ...fault uyarıları veriyordu. Aküyü değiştirince düzeldi. Ben de aküden kaynaklandığı kanısındayım. Yazın hele klima falan devreye girince zayıf akü ölüm fermanını imzalıyor.

ArdBSRN
06-08-2013, 22:05
Tesekkur ederim
Ücretsiz yol yardım hakkım varmis akü sorunu oldugunu söylediler yeni akü alıp bağladık sorun çözüldü :-) ilginize teşekkür ederim

ANKA
06-08-2013, 22:24
Geçmiş olsun 3 yıl daha siz de kalırsa 308 aklınızda olsun böyle çat diye bitiyor aküsü :)

wolo
07-08-2013, 07:31
geçmiş olsun. bende başlığı okuyunca korktum şimdi rahatladım. evet bu 308 in aküsü birden bitiyor böyle marşa zayıf basayım uyarayım yok birden gösterge ekranı şenleniyor.

Can ÖNEL
07-08-2013, 07:59
Geçmiş olsun. İlk mesajı okuyunca insan tırsmıyor değil. Sorun olmamasına sevindim. :)

Özkan
07-08-2013, 10:11
1,5 ay önce benimde başıma akü bitince motor filteresinde su gibi bir uyarı vardı , dedim sıkıntı büyük (: sonra takviye yaptırdık araç çalıştı sorun aküdenmiş.Üstüne birde yol kenarında ustanın gelmesini beklerken polislerde saolsun cezayı eksik tutmamış eve 154 tl fatura göndermişlerdi.

e_uludag
08-08-2013, 01:41
Öncelikle forum peugeot ailesinin ve tüm müslüman aleminin ramazan bayramını kutlarım.

auto6r ile ilgili aylardır aklıma takılan bir soru var, örneğin aracın hızı 60 70 civarı iken 100 metre ileride ışığın kırmızı olduğunu görünce vitesi boşa alıyorum ve ben ışıklara varana kadar yeşil yanıyor bende tekrar D konumuna getiriyorum o anki hızıma göre araç uygun bir vites seçip yola devam ediyor, bunun herhangi bir zararı olur mu? DSG şanzumana sahip passatta bu tarz bir hareket yaptığımda genellikle uygun vitesi tutturamayıp araç o anki hızından küçük vitesi seçip silkme yapıyor. auto6r de bu tarz bir olay yaşamayınca alışkanlık oldu, bu şekilde yavaşlarken araç sıralı vites küçültme yapmadan sarsıntısız duruyor.

İkinci sorum, rampa aşağı bir ışıkta beklerken vites D konumunda iken frenden ayağımı çektiğimde araç yavaş yavaş hareket etmeye başlıyor, hız 5-6 km lere çıktığında gaza basıyorum gaz pedalında bir miktar boşluk hissediyorum ve araç sonrasında kompresöre binip silkeleme yapıyor, bu durumu gidermenin bir yolu var mıdır? Bu arada anlattığım durumda iken kulakçıktan vites büyütmeyi denediğimde 2 ye geçmiyor.

Saygılar...

ANKA
08-08-2013, 08:08
Öncelikle forum peugeot ailesinin ve tüm müslüman aleminin ramazan bayramını kutlarım.

auto6r ile ilgili aylardır aklıma takılan bir soru var, örneğin aracın hızı 60 70 civarı iken 100 metre ileride ışığın kırmızı olduğunu görünce vitesi boşa alıyorum ve ben ışıklara varana kadar yeşil yanıyor bende tekrar D konumuna getiriyorum o anki hızıma göre araç uygun bir vites seçip yola devam ediyor, bunun herhangi bir zararı olur mu? DSG şanzumana sahip passatta bu tarz bir hareket yaptığımda genellikle uygun vitesi tutturamayıp araç o anki hızından küçük vitesi seçip silkme yapıyor. auto6r de bu tarz bir olay yaşamayınca alışkanlık oldu, bu şekilde yavaşlarken araç sıralı vites küçültme yapmadan sarsıntısız duruyor.

İkinci sorum, rampa aşağı bir ışıkta beklerken vites D konumunda iken frenden ayağımı çektiğimde araç yavaş yavaş hareket etmeye başlıyor, hız 5-6 km lere çıktığında gaza basıyorum gaz pedalında bir miktar boşluk hissediyorum ve araç sonrasında kompresöre binip silkeleme yapıyor, bu durumu gidermenin bir yolu var mıdır? Bu arada anlattığım durumda iken kulakçıktan vites büyütmeyi denediğimde 2 ye geçmiyor.

Saygılar...

Vitesi hareket halindeyken boşa almak çok zararlı diye biliyorum. Kullanma kılavuzunda özellikle belirtilmiş. Ben boşa atmaya hiç ihtiyaç duymadım bugüne kadar bence zararlı bir alışkanlık yapmamak lazım. Sonrasında ciddi sıkıntılar çıkabilir. Viteslerin bocalama durumunu nadiren ben de yaşıyorum ama dur kalk yaparken genelde manuele alıyorum sorun olmuyor. gaza basmadıkça vitese geçmiyor araç özellikle yokuş aşağı inerken benbiraz gaz verip ikiye atıyorum sonra o şekilde iniyorum sorun olmuyor.
Önerim kullanımı biraz değiştirin auto r6 ile ilgili bir konu vardı orayı okumakta da fayda var.

e_uludag
10-08-2013, 10:20
Vitesi hareket halindeyken boşa almak çok zararlı diye biliyorum. Kullanma kılavuzunda özellikle belirtilmiş. Ben boşa atmaya hiç ihtiyaç duymadım bugüne kadar bence zararlı bir alışkanlık yapmamak lazım. Sonrasında ciddi sıkıntılar çıkabilir. Viteslerin bocalama durumunu nadiren ben de yaşıyorum ama dur kalk yaparken genelde manuele alıyorum sorun olmuyor. gaza basmadıkça vitese geçmiyor araç özellikle yokuş aşağı inerken benbiraz gaz verip ikiye atıyorum sonra o şekilde iniyorum sorun olmuyor.
Önerim kullanımı biraz değiştirin auto r6 ile ilgili bir konu vardı orayı okumakta da fayda var.

aslında şöyle düşünmüştüm. Diyelim ki araç duracak, vites D konumunda ve 4 te, yavaşlarken vites 4-3-2-1 ve alırsam N, baskı balata 4 kere çalışmış oluyor, 4 ten direk boşa alırsam, bir kere çalışmış oluyor. Auto6r teknolojisini çok mu basite alıyorum acaba?:D

Can ÖNEL
10-08-2013, 10:34
aslında şöyle düşünmüştüm. Diyelim ki araç duracak, vites D konumunda ve 4 te, yavaşlarken vites 4-3-2-1 ve alırsam N, baskı balata 4 kere çalışmış oluyor, 4 ten direk boşa alırsam, bir kere çalışmış oluyor. Auto6r teknolojisini çok mu basite alıyorum acaba?:D

Işıklarda kesin duracaksam bende boşa (N) alıyorum. Araç durunca kalkarken vitese(A) alıyorum. Arada araç hareket halindeyken de vitese aldığım oluyor.

ANKA
10-08-2013, 13:37
Araç uzun süre hareket etmeyecekse n ye alınabilir ki zaten siz almasanız bile o kendi kendine boşa alır. Ama hareket halindeyken boşa almak vites kutusuna bence zarar verir. Siz durunca o anlayıp zaten boşa alıyor gaza biraz basınca hemen hareket ediyor klasik otomatik olmadığı için sürekli viteste değil araç ve bu yüzden o kadar az yakıyor. Yani eleştiren ve beğenmeyen olsa da ben seviyorum autor6'yı. Sonraki araç olarak c5 düşünüyorum o da mcp olacak büyük ihtimalle.

sessizgece
10-08-2013, 17:32
Hep aklıma geliyor. Konu gelmişken sorayım. Araç hareket halinde 40-50 ve ya üzeri hızlarda vites geriye alınırsa ne olur??? Bizim geri viteslerde malum mandal yok. Çocuk ve ya biri kazara çarparsa vites koluna R ye geçerse ne olur, acaba?

e_uludag
10-08-2013, 18:19
Hep aklıma geliyor. Konu gelmişken sorayım. Araç hareket halinde 40-50 ve ya üzeri hızlarda vites geriye alınırsa ne olur??? Bizim geri viteslerde malum mandal yok. Çocuk ve ya biri kazara çarparsa vites koluna R ye geçerse ne olur, acaba?

sanırım araç hareket halindeyken böyle bir durumda beyin R ye alma komutunu işlemiyor diye biliyorum.

-Araç hızı 3km/h nin altına düşmedikçe geri vitese geçişe izin verilmez.

miş.

Can ÖNEL
10-08-2013, 21:18
sanırım araç hareket halindeyken böyle bir durumda beyin R ye alma komutunu işlemiyor diye biliyorum.

-Araç hızı 3km/h nin altına düşmedikçe geri vitese geçişe izin verilmez.

miş.

Katılıyorum. Kullanma klavuzunda aynen bu şekilde yazıyor. Sanırım el freni çekikken de otonom çekiş işlevi çalışmıyor.

e_uludag
11-08-2013, 10:12
Katılıyorum. Kullanma klavuzunda aynen bu şekilde yazıyor. Sanırım el freni çekikken de otonom çekiş işlevi çalışmıyor.

Bizim 308'de otonom çekiş işlevi yok, bu sistem dsg vb tipteki şanzumanların sağladığı gibi güçlü bir itiş sağlıyormu, özellikle dik yokuşlarda? Bir de çekişi yarım debriyajla mı sağlıyor? Ben dsg şanzumana sahip passatı kullanırken şazuman zarar görmesin diye durduğumda sürekli boşa alıyorum, hatta 308 de böyle bir itişin olmaması çok hoşuma gitmişti, ilginçtir peugeot bunu bir eksiklik olarak görüp yeni nesil auto6r ye eklemiş demek.

Can ÖNEL
11-08-2013, 14:46
Otonom çekişte araç atlamıyor tam otomatikler gibi ancak düz yolda oldukça işe yarıyor ilerlemek için frenden çekmeniz yetiyor. Sanırım bunu yarım debriyajla yapıyor emin değilim. Yokuşta ileri götürmüyor gaz vermek gerkiyor, hill holder freni bırakınca kayıyor yani. Ancak diyelim ki yokuş yukarı hız almış çıkıyorsunuz ayağınızı gazdan çektiniz tamamen araç durmuyor yokuş yukarı ilerliyor frene basana kadar.

wolo
13-08-2013, 15:36
ben çok virajlı bulgaristan yolunda manuel kulakçıklarla vites düşürürken bir de vites koluyla oynayayım derken yalnışlıkla 60 km ile giderken geri vitese attım. göstergede R ışığı yanıp söndü sonra N ışığı yanıp sönmeye başladı zaten kendini boşa attı. benim de o an kalbim tekledi ama bir şey olmadı. sadece araç hafif ileri kayıyorken bir iki kez R ye aldığımda gaaarç diye bir ses geldi. iç acıtıcı bir ses ama şu an sıkıntı yok.

sessizgece
13-08-2013, 17:03
teşekkür ederim. Acaba ne olur korkum gitti.

uxll
18-08-2013, 23:33
2 hafta önce aynı şey başıma geldi.dedim yandık şanzıman kilitledi kendini . peugeot yol yardımı aradım akü bitmiş abi meraklanma dediğimde vakıf oldum duruma geçmiş olsun

aykutm
30-09-2013, 14:48
Öncelikle herkese merhabalar, aranıza yeni katıldım. 2009 model auto6r aracımla bugün seyir halindeyken vites kutusu arızalı diye bir mesaj geldi. Yol bilgiyasarından check yaptığımda herhangi bir sorun bulunmadı, Vites geçişlerinde veya hillholder da herhangi bir sorunda yok aracı stop ettirip tekrar çalıştırdığımda ise arıza bilgisi vermedi. Aracı hiç çalıştıramıyor olsam aküden dir diyecem ama araç marşa basınca çalışıyor. Sizce sorun neyden kaynaklanıyordur ??

asdfg112
30-09-2013, 14:54
aracınız servisi özlemiş olabilir :) bazen elektronik uyarılar akünün voltaj değişiminden kaynaklanabiliyormuş. aküsü azaldığı için ABS sistemi uyarısı alanlar bile duydum.
akünüz kaç yıllık acaba?

en doğru cevabı bilgili arkadaşlar en kısa zamanda verir.

aykutm
30-09-2013, 14:58
deme ya servisi özledi şimdi :) akü değişeli 2 yıl oldu.

sohbet23
30-09-2013, 20:47
kazara R konumuna gelince vites araç kendisini direk N konumuna alıyor, bir kez benim başıma geldi aracı triptronic de zannedip vites attım araç direk r konumuna gitti ama ekranda N konumu belirdi bende A ya alıp devam ettim

sessizgece
18-10-2013, 13:39
yeni konu açmak istemedim. Buradan yazayım.
Bayramın 2. günü sabah aracı açtım. Eşya yüklerken silecekler kendi kendine çalıştı. Koldan ve ya sensör mü dedim ama değildi. Sürekli çalıştı. Aracı çalıştırayım istedim, çalışmadı. Silgiler durdu. Elektrik yoktu. Tık bile demedi. Kapıyı kapattım kumandadan kilitlemeye çalıştım kilitlenmedi. Manuel kilitledim, açtım. 1-2 dakika sonra araç çalıştı fakat bu sefer ABS-ESP ışıkları yandı ve sesli uyarı verdi. "ABS arızası" diye yazı çıktı. Köyde olduğumdan servis ve anlayan yoktu. Sıradan elektrikçiye göstermek istemedim.olduğum yerde hafif hareket ederek sert fren yaptım. Frenler tutunca o şekilde 5 dakika sonra hareket ettim. 2-3 km sonra normale döndü ve hala bir sıkıntı yok.
Muhtemelen benim de akü sorunum var. Başka bir problem mi var ?
Yarın servise gideceğim ama sizlerin düşüncelerini almak istedim.

Özdemir
23-01-2014, 08:31
Dün 2. köprünün rezil trafiğinde yoğun dur kalklar sonucu "vites kutusu arızası aracınızı tamir ettirin" uyarısı aldım. Neyse ki yolda bir sıkıntı çıkartmadı yolda bırakmadı. Haftaya servise götürüp baktıracağım umarım ciddi bir sıkıntı olmamıştır.

Ömer Gedik
23-01-2014, 10:13
sessizgece

Araçlarımızda ki akü voltajı düştüğü zaman elektrik çeken sistemler yeterli voltajla beslenemez ve arıza verir. Sorununuz kesinlikle akü olarak görünüyor.

Özdemir
Aracı makineye bağlattır. Fren müşürü arızası varsa da dediğin şekilde sorun olabiliyor. Çünkü şanzıman frenden bilgi çekiyor. Yani sonuç olarak akü ve fren müşürünü kontrol etmek lazım.

sessizgece
23-01-2014, 10:29
Ömer sağol. Arızam o günden beri tekrarlamadı. Servis ile görüştüğümde tam kavrayamadı ve tekrarlarsa yol yardımı çağır yerinde bakalım dediler.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Özdemir
04-02-2014, 14:18
Özdemir
Aracı makineye bağlattır. Fren müşürü arızası varsa da dediğin şekilde sorun olabiliyor. Çünkü şanzıman frenden bilgi çekiyor. Yani sonuç olarak akü ve fren müşürünü kontrol etmek lazım.

Ömer, bahsettiğin gibi sorun fren müşürüymüş şu an hallediyorlar serviste.

asdfg112
04-02-2014, 15:04
Ömer, bahsettiğin gibi sorun fren müşürüymüş şu an hallediyorlar serviste.

Sorununuzun çözülmesine sevindim:) fren müşrü benim de aklımda kalsın, bir 6r kullanıcısı olarak belki ben de ilerde karşılaşırım benzer sorunla.
Ücret ve işçilik konusunda da bilgi verebilir misiniz?

mobil gönderi...asus memopad

Özdemir
04-02-2014, 15:16
Sorununuzun çözülmesine sevindim:) fren müşrü benim de aklımda kalsın, bir 6r kullanıcısı olarak belki ben de ilerde karşılaşırım benzer sorunla.
Ücret ve işçilik konusunda da bilgi verebilir misiniz?

Teşekkür ederim. Aracın garantisi devam ettiğinden bir ücret ödemedim.

asdfg112
04-02-2014, 15:52
Teşekkür ederim. Aracın garantisi devam ettiğinden bir ücret ödemedim.

Peki işlem nasıldı arkadaşım? Basit bir şey mi yoksa ustaları uğraştırıyor mu:) ben fren müşrünün tam olarak ne işe yaradığını, nerede olduğunu hiç bilmiyorum ondan bu merakım:)

timucinnn
18-03-2014, 10:31
Selamlar, geçende bir sebepten, 1 yaşındaki aküm 0 lanmış aracın kapıları bile zor açıldı. Araca binip anahtarı çevirdiğimde menuden bilimum uyarıları aldım. "vites kutusu bozuk" "yakıta su karışmış" vs vs. aküyü düzeltince sorunlar ortadan kalktı. Yani bozukluk falan yok sadece beyne elektrik gitmeyince sapıtmış oluyor.
Son sorunun cevabını da şöyle vereyim. 3 yaşındaki oğlum sağ koltukta oturuyordu ve bende normal bir hızla ilerliyordum. Gaza bastım ki araç hızlanmıyor. bir baktım ki vites R ye geçmiş, bizimki ayağıyla vites kolunu itmiş. Sonra yine D ye alıp devam ettim. (D miydi şimdi hatırlayamadım)
Velhasıl, hiçbir şey olmuyor. Yani sanıyorum belli bir hızın üstünde ileri giderken R ye alınan vitesi, sistem kabul etmiyor ve işleme almıyor.

ANKA
19-03-2014, 01:25
Zaten R'ye yanlışlıkla takınca ciddiye alsa bizim aslanlar şimdi hepimizin kucağında birer autor6 vardı herhalde :)

Ömer Gedik
19-03-2014, 08:21
Fonksiyonel koruma var arkadaşlar sanırım 3 km üzerindeydi.

Tapatalk...

cemoandcemo
19-03-2014, 16:19
Peki işlem nasıldı arkadaşım? Basit bir şey mi yoksa ustaları uğraştırıyor mu:) ben fren müşrünün tam olarak ne işe yaradığını, nerede olduğunu hiç bilmiyorum ondan bu merakım:)

Hocam fren musuru fren pedalinin ustunde bulunan frene bastiginizi algilayan ufak bir parca . fren pedalinin ustune baktiginizda kablolarin bagli oldugu bir soket gorursunuz orasi iste fren musurunun oldugu yer. Fiyatida 14-15 lira bir set degistirmesi kolay :)

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

uzunca961
12-01-2016, 15:40
Benzer durum bende de oldu bugün (308 2010 hdi auto6r 110k) Sabah bindim arabaya kontağı çevirdim bip sesi geldi. Marş bastıktan sonra baktım N üzerindeki auto yazısı yanıp sönüyor. D ye alırken ekranda vites kutusu arızası yazdı. Aküyü ayırdım ama çözüm olmadı. Hatta uzun süreli ayırdım aküyü marş bastıktan sonra N A ya geçti ama tam gaza basacakken yine vites kutusu arızası verdi. Bakalım ne olacak. ihtimallerden biri akü akşam abimden takviye yapıp bir deneyeceğim inşallah düzelir. Olmadı servisi arayacağım mecburen. Son durumu yine yazarım. inşallah masraf büyük olmaz hele birde yakın zamanda ameliyat masraflarım filan oldu bu üzerine tuz biber olur.

BAYKARA
12-01-2016, 18:06

Şahsen tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum; hemen hemen 100-110km hızla çanakkale yolunda ilerlerken birden hapşırık krizine girince nasıl bir refleksse birde vites koluna doğru eğilir vaziyette hapşırınca ( 2012 308 auto6r araç bu arada. ) vites R konumuna geldi. tabi benim ayağım bu ara gazdaydı :)
Ara geri vites konumuna geçtiği an gazı kesti.
Tabi beni fennnnna bi korku sardı. o halde aracı yavaşlatarak emniyet şeridine çektim. vitesi boşa aldım ve içimden "aha işte aldık elimize şanzımanı" dedim. ama d konumuna alıp gaz verdiğimde aslanım salına salına gitmeye devam etti :)))

kral1840
13-01-2016, 09:29
konusu açılmışken bende 5008 e tam otomatik gelmemişken yani 6-7 ay önceydi galiba ankara göralda 5008 testine çıktım.
90-100 arası giderken manueldeyim tabi şanzımanı test ediyorum nasıl bişey diye.
6 ya alıym derken r ye geldi sonra boşa çıktı yanlıkla araç bağırdı :D
meğer vitesten manuelde değilmişim kulakçıkla vites ayarlıyormuşum.

eğer 2-3 sayfadır konuşulan olay olsa vites geri geçebilseydi göralla başım belaya gireecekti.

grkm87
29-01-2016, 14:37
an itibari ile aynı arızayı benim aracımda verdi işin kötü tarafı aküyü daha salı günü değiştirdim

asdfg112
29-01-2016, 22:06
an itibari ile aynı arızayı benim aracımda verdi işin kötü tarafı aküyü daha salı günü değiştirdim

araç sadece uyarı mı veriyor yoksa hareket de etmiyor mu?

grkm87
31-01-2016, 23:12
hareket ediyordu sadece arıza vermişti 1 kere 1 saat öncede bütün uyarıları verdi sağolsun aracım :) abs esp vites kutusu gibi

Sent from my iPhone using Tapatalk

xweser
02-03-2019, 00:09
bugün bu uyarıyı bende aldım. 1 sefer. bir daha yapmadı. acaba akü s.o.s. mi veriyor? araç 60.000 de. akü hiç değişmedi.