PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : peugeot 407 al4 otomatik şanzıman yazılım güncellemesi

gonsales
13-07-2013, 21:42
arkadaşlar merhaba bu gün aracıma Peugeot yetkili serviste al4 şanzıman için yazılım güncellemesi yaptırdım, sonuç şaşırtıcı düzeyde olumlu vuruntu falan kalmadı diyebilirim ayrıca vites değişim devirleri gaz pedalı tepkisine göre 2000 ile 3500 arasında değişken ve araç çok daha kararlı seyir ediyor..ayrıca operatör arkadaş basınç değerlerinin yükseldiğini söyledi memnun oldum daha güzel ivmeleniyorum :) bu arada böyle bir güncelleme olduğunuda tesadüf öğrenmiştim bence sıkıntısı olan arkadaşlar bir değerlendirsin derim. bu arada aracım 2.0 16 v benzinli

dirtyharry
14-07-2013, 21:35
Vuruntularin gecmesi ve tepkimelerin iyilesmesi iyi olmus gule gule kullanin bu gincelleme benzinlidemi varmis sadece

bacadir68
15-07-2013, 19:43
benim gibi al4 kullananlara müjdeli haber bu. teşekkür ederiz.

gonsales
16-07-2013, 02:00
bu uygulamanın benzinli dizel ayırımı olduğunu sanmam zaten tüm modellerde kullanılan 4 ileri şanzıman al4 kodlu şanzıman servise danışın bence faydasını göreceksiniz..
Vuruntularin gecmesi ve tepkimelerin iyilesmesi iyi olmus gule gule kullanin bu gincelleme benzinlidemi varmis sadece

akin
16-07-2013, 15:41
Bende götüreyim bu ara o zaman servise 1den 2ye geçerken çok ciddi vuruntu var çünkü bende

Ömer Gedik
16-07-2013, 19:40
Diğer kullanıcı arkadaşlarda durumla iligli bilgi verirse çok faydalı bir konu olacak diye düşünüyorum.

HamzaHakkı
16-07-2013, 19:44
Peki al6 şanzıman için de var mıymış bu güncelleme?

307ukala
17-07-2013, 09:23
arkadaşlar birşey sormak istiyorum bu yazılımıben bir servise sordum istanbul da bana dediki öyle bir yazılım yok sadece şanzıman yeni degistiginde yapılıyr oyle bir yazılım yok yani dedi bende konuyu uzatmadım tam bilgim olmadıgı için şimdi bu bu yazılımı nerede yaptıra bilirim memnun olan arkadaşlar bana bir adres verebilirmi yetkili servis adresi tabiki

gonsales
18-07-2013, 03:54
arkadaşlar herkese selamlar. bu yazılım güncelleme konusu pek şehir efsanesi gibi durmuyor çünkü bu olay aslında motor ile ilgili yaşadığım ciddi tekleme ve stop etme sıkıntısı ile servis ziyaret etmem sonrasında gelişti problem için tüm elektronik ve ateşleme organları chek edildi arıza yada hata kodu tespit edilemedi sonrasında teknisyen arkadaş ( işini iyi biliyor kanaatindeyim ) motor yazılımını tekrar yükleyeceğim dedi sonra aaa bu motorda yazılım güncellemesi mevcut dedi ve güncel sürümü yükledik motor saat sesi bile değişti sanki gidiş akış süperr ( çok da psikolojik bir şey gibi değil ama yine temkinli olmak da fayda var ) teknisyen işin ehli olunca ya şu şanzıman konusunda da motor silk katkı kullanmayı düşünüyorum biraz vuruntu var falan deyinde dur bir şanzıman yazılımına da bakalım derken şanzıman yazılımında da güncelleme gözüküyor dedi arada onu da patlattık oldu bombaaaa...şu an aracı 5 kat fazla seviyorum daha yumuşak bir sürüş keyfi veriyor. servis konularına biraz fazla aşina olduğum için şunu söyleyebilirim bu yazılım işlerine türkiyedeki servisler çok ta aşina değil inanın umurlarında değil adamlar parça söküp takmaya o kadar endekslenmiş ki adamlar artık havada nem fazla en iyisi motoru bir indirelim edasında sök tak değiştir olmuşlar ha birde onların mucizevi olmazsa olmazları mübarek balata spreyleri her derde devadır tüm problemler onunla çözülür :) bu arada benim aracın motor ve şanzıman yazılımı gücel !!!!! araç güncellendi darısı tüm dostların başına saygılar

esppablo
09-12-2013, 13:31
Merhabalar,

Acaba bu yazilimi hangi serviste ve ne kadar ucret karsiliginda guncellettiniz,
Yardimci olursaniz sevinirim

akin
09-12-2013, 18:01
Yetkili herhangi bir peugeot servisinde yaptirabilirsiniz bursadaki tanıdık olduğu icin ben ücret ödemedim

iPhone 'den Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) aracılığı ile gönderildi

bacadir68
09-12-2013, 21:34
Bu konu açıldıktan aonra aracımı Ankara Fatih Peugeot'a götürdüm ve bu güncellemeden hiç bahsetmediler. Ben biraz laf açayım dedim şanzımandan ama sorun yok, olması gereken bu demişlerdi. Güncelleme olsa servis ben talep etmeden önce bana teklif ederdi diye düşünüyorum. O kadar para bayıldık sonuçta.

dirtyharry
09-12-2013, 21:54
Makinaya baglatip sanzumanin guncel surumune bakin zaten tarihten anlasiliyor bende sanzumani guncelledim ama degisiklik hissetmedim ayrica 407 lerin ilk gelen serilerde kullanilan 4 ileri sanziman al4 degil

Ömer Gedik
10-12-2013, 08:25
Bizim forumda niyeyse arkadaşlar tüm 4 ileri otm.lere AL4 diyor. Nedenini henüz çözemedim???

bacadir68
10-12-2013, 08:48
Benimkinin üzerinde kocaman AL4 yazıyor :) çok mutlu oldum.

GhOsT_6887
08-11-2017, 15:38
Konuyu hortlatıyorum fakat belki birinin işine yarar diye yazıyorum. Aracım 2000 406 otomatik vites. Selenoid ve yağ değişimi yapılacak özel serviste. Fakat yazılım güncellemeyi özel servis yapmıyor. Daha doğrusu bilgisi yokmuş. Bende Yetkili Servisi aradım. Değişimden hemen sonra getirmen gerekiyor dedi. 1000 km'yi sakın aşma dedi. Konya Peugeot yetkili servisi yazılım için 120 TL + KDV istedi. Ortalama 2 buçuk saat sürüyormuş.. Belki benim gibi bu bilgileri arayıpta bulamayan bir arkadaşa faydası olur.. Hayırlı günler...

numan406
09-11-2017, 13:35
Konuyu hortlatıyorum fakat belki birinin işine yarar diye yazıyorum. Aracım 2000 406 otomatik vites. Selenoid ve yağ değişimi yapılacak özel serviste. Fakat yazılım güncellemeyi özel servis yapmıyor. Daha doğrusu bilgisi yokmuş. Bende Yetkili Servisi aradım. Değişimden hemen sonra getirmen gerekiyor dedi. 1000 km'yi sakın aşma dedi. Konya Peugeot yetkili servisi yazılım için 120 TL + KDV istedi. Ortalama 2 buçuk saat sürüyormuş.. Belki benim gibi bu bilgileri arayıpta bulamayan bir arkadaşa faydası olur.. Hayırlı günler...

güncelleme yaptırınca bilgi ver hocam benimde 406 otomatik sen yaptırınca arabada gidişinde değişiklik nasıl bilgi verirsin

GhOsT_6887
09-11-2017, 19:37
Hocam aracımda şu an 2 den 1 geçişlerde hafif vuruntu var. Bunun dışında vites geçişleri gayet güzel. Forumlarda selenoid değişimi ile %90 geçtiğini yazmışlar. 17'sinde selenoid ve yağ değişecek(yağ 2000 km aralıklarla iki kez değişti. bu 3. olacak) 18'inde de konya peugeot yetkili serviste yazılım atılacak. İnş. sıkıntı kalmaz. Güncellemeden sonra burda detaylı olarak bilgi veririm..

numan406
09-11-2017, 23:07
sağol benim şanzıman normal bir şikayetim yok ama güncellemyi merak ettim tekrar sağol hocam

GhOsT_6887
10-11-2017, 07:28
sağol benim şanzıman normal bir şikayetim yok ama güncellemyi merak ettim tekrar sağol hocam

Hocam selenoid değişimi yapılmadıysa güncellemeye gerek yok diye biliyorum.. Sizi yanıltmış olmayımda..

numan406
10-11-2017, 15:35
hocam selenoidler önceden değişti 2012 falandı dedim keşke değişmeseydide temizletseydim birde yağ tamamdı ama değiştik işte belki ozaman güncelleme yapmışlardır bende emin değilim

GhOsT_6887
10-11-2017, 21:45
Servisi aradım. Selenoidler değişti ama güncelleme yapılması lazım dedim. Selenoidlerin değişiminden hemen sonra güncelleme yapılmazsa şanzımana zarar verir max. 1000 km, Hemen güncellenmeli o şekilde kullanmayın dediler... Sizinki büyük ihtimalle güncelleme yapılmıştır..

numan406
12-11-2017, 13:40
Servisi aradım. Selenoidler değişti ama güncelleme yapılması lazım dedim. Selenoidlerin değişiminden hemen sonra güncelleme yapılmazsa şanzımana zarar verir max. 1000 km, Hemen güncellenmeli o şekilde kullanmayın dediler... Sizinki büyük ihtimalle güncelleme yapılmıştır..

Sağolun hocam demekki günceleme yapılmış öyle bir sıkıntı varsa ihmal etmeyin sizde

GhOsT_6887
12-11-2017, 15:53
Sağolun hocam demekki günceleme yapılmış öyle bir sıkıntı varsa ihmal etmeyin sizde
Sağolun, bende biraz titizim o konularda. Malum yetkili servis fiyatlarından dolayı özelde değişim yapılacak. Max 200 km mesafeden sonra güncelleme yapılacak. Sıkıntı olmaz inş.. Son durumu yazarım burdan :iyi

GhOsT_6887
18-11-2017, 20:46
Dün orjinal selenoidler ile Mobil1 ATF 71141 şanzıman yağını taktık aracıma. Bugün uyararslan peugeot yetkili servisine gittim. Aracımı ana bilgisayara bağladılar. Güncelleme internet üzerinden fransadan peugeot fabrikası bağlanarak atıyormuş. Fransaya bağlandı aracım ama son güncelleme yüklenmiş çıktı. Zaten selenoidleri değiştirdiğimde çıkan selenoidler orjinal fabrika da takılan selenoidler değildi. Yeni tip selenoidlerdi. Muhtemelen benden önceki sahibi selenoidleri değiştirdikten sonra güncelleme yaptırmış. Motor ve şanzıman güncellemesi çıkmadı aracım için.. Yeni selenoidlerden sonra aracımın vites değişimi ve vites düşüşleri daha kararlı oldu.. 2>1 deki hafif vuruntu %90 azaldı. Yok diyebilirim. Psikolojik mi bilmiyorum ama araç daha iyi gidiyormuş gibi geldi. Konya yolunda deneme yaptım. LPG'de 5 bin devirde 190 km/s hıza ulaştım. 4 vites bir şanzıman için gayet yeterli geldi bana.. Çok şükür şimdilik çok memnunum...

numan406
21-11-2017, 21:08
Dün orjinal selenoidler ile Mobil1 ATF 71141 şanzıman yağını taktık aracıma. Bugün uyararslan peugeot yetkili servisine gittim. Aracımı ana bilgisayara bağladılar. Güncelleme internet üzerinden fransadan peugeot fabrikası bağlanarak atıyormuş. Fransaya bağlandı aracım ama son güncelleme yüklenmiş çıktı. Zaten selenoidleri değiştirdiğimde çıkan selenoidler orjinal fabrika da takılan selenoidler değildi. Yeni tip selenoidlerdi. Muhtemelen benden önceki sahibi selenoidleri değiştirdikten sonra güncelleme yaptırmış. Motor ve şanzıman güncellemesi çıkmadı aracım için.. Yeni selenoidlerden sonra aracımın vites değişimi ve vites düşüşleri daha kararlı oldu.. 2>1 deki hafif vuruntu %90 azaldı. Yok diyebilirim. Psikolojik mi bilmiyorum ama araç daha iyi gidiyormuş gibi geldi. Konya yolunda deneme yaptım. LPG'de 5 bin devirde 190 km/s hıza ulaştım. 4 vites bir şanzıman için gayet yeterli geldi bana.. Çok şükür şimdilik çok memnunum...

Hadi hayırlı olsun hocam güle güle kullan kazasız belasız inşALLAH

tkcabin
22-11-2017, 03:48
Dün orjinal selenoidler ile Mobil1 ATF 71141 şanzıman yağını taktık aracıma. Bugün uyararslan peugeot yetkili servisine gittim. Aracımı ana bilgisayara bağladılar. Güncelleme internet üzerinden fransadan peugeot fabrikası bağlanarak atıyormuş. Fransaya bağlandı aracım ama son güncelleme yüklenmiş çıktı. Zaten selenoidleri değiştirdiğimde çıkan selenoidler orjinal fabrika da takılan selenoidler değildi. Yeni tip selenoidlerdi. Muhtemelen benden önceki sahibi selenoidleri değiştirdikten sonra güncelleme yaptırmış. Motor ve şanzıman güncellemesi çıkmadı aracım için.. Yeni selenoidlerden sonra aracımın vites değişimi ve vites düşüşleri daha kararlı oldu.. 2>1 deki hafif vuruntu %90 azaldı. Yok diyebilirim. Psikolojik mi bilmiyorum ama araç daha iyi gidiyormuş gibi geldi. Konya yolunda deneme yaptım. LPG'de 5 bin devirde 190 km/s hıza ulaştım. 4 vites bir şanzıman için gayet yeterli geldi bana.. Çok şükür şimdilik çok memnunum...Bu islemler icin ne kadar ödediniz hocam sakincasi yoksa bende 206 otomatik aracimda yapmayi planliyorum bu anlattiklarinizi

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

GhOsT_6887
22-11-2017, 07:48
Bu islemler icin ne kadar ödediniz hocam sakincasi yoksa bende 206 otomatik aracimda yapmayi planliyorum bu anlattiklarinizi

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Selenoidler(600 TL) ve yağ(150 TL) ve işçilik(150 TL) için toplamda 900 TL ödedim. Servis şanzıman güncellemesi için 120 TL+ KDV istiyor. Benim araca güncelleme çıkmadığı için ücret ödemedim.. Ekstra Şanzıman katkısı(Liqui Moly ATF Additive) kullandım 50 TL ona verdim..

GhOsT_6887
22-11-2017, 07:49
Hadi hayırlı olsun hocam güle güle kullan kazasız belasız inşALLAH
Amin... Allah razı olsun. Rabbim cümlemize kazasız belasız kullanmak nasip etsin.. :iyi

mimit
24-11-2017, 12:41
Selenoidler(600 TL) ve yağ(150 TL) ve işçilik(150 TL) için toplamda 900 TL ödedim. Servis şanzıman güncellemesi için 120 TL+ KDV istiyor. Benim araca güncelleme çıkmadığı için ücret ödemedim.. Ekstra Şanzıman katkısı(Liqui Moly ATF Additive) kullandım 50 TL ona verdim..

al4 de bakım sonrası yazılım güncellemesi yapılmasa bile, yağ eksiltme sayacının sıfırlanması ve arızaların silinmesi gerekir,ayrıca yağın tamamı boşaltılamadığı için kısa süre içinde tekrar bir yağ değişimi yapılması tavsiye edilir.Bazı modellerde gaz pedalının da tekrar tanımlanması gerekir kick down ın sağlıklı çalışabilmesi için.

GhOsT_6887
24-11-2017, 21:10
al4 de bakım sonrası yazılım güncellemesi yapılmasa bile, yağ eksiltme sayacının sıfırlanması ve arızaların silinmesi gerekir,ayrıca yağın tamamı boşaltılamadığı için kısa süre içinde tekrar bir yağ değişimi yapılması tavsiye edilir.Bazı modellerde gaz pedalının da tekrar tanımlanması gerekir kick down ın sağlıklı çalışabilmesi için.
Haklısınız. Ben 2 defa yağ değişimi yaptım. 3. seferde selenoidlerle birlikte yağı tekrar değiştirdim sağlıklı bir değişim olsun diye.. Ustamda özellikle söylemişti en az 2 defa değiştirmek lazım diye ben 3 kez değiştirdim :) Şanzıman güncellemesi için bağladıklarında dediklerinizi de yaptılar sanırım çünkü kendi ustam da bilgisayara bağlayınca km sayacı sıfırlanmış dedi.. Gaz pedalını bilmiyorum ama.. Ustama sorayım... Teşekkürler bilgiler için...

numan406
27-11-2017, 18:16

yağ eksildiğinde zaten uyarı veriyor uyarı vermedende değiştrsek olur mu ?

Baykev
12-06-2019, 11:44

Merhabalr bende uzun süredir takip ediyorum ama üye değildim bugün üye oldum,
2006 407 2.0 benzin otomatik bir aracim var, daha önceden hafif olmak üzere vites gecişleri hafif hissettiriyordu, bu aralar 2 den 3 ve dörde gecerken sanki kendini öne atar gibi yapıyor hissettiriyor ve aracı geriye (R)alırken hafif bir tık sesi geliyor belli belirsiz, selenoidlerle ilgisi olabilirmi , sizde selonoid ile ilgili sıkıntılar yasamızsınız, selenoidleri degiştirtsem servise gidip yazılım attırabiliyormuyum? Ücreti nedir ? Kusura bakmayınrahatsız ettiysem

charizma034
08-08-2020, 23:05
Merhabalr bende uzun süredir takip ediyorum ama üye değildim bugün üye oldum,
2006 407 2.0 benzin otomatik bir aracim var, daha önceden hafif olmak üzere vites gecişleri hafif hissettiriyordu, bu aralar 2 den 3 ve dörde gecerken sanki kendini öne atar gibi yapıyor hissettiriyor ve aracı geriye (R)alırken hafif bir tık sesi geliyor belli belirsiz, selenoidlerle ilgisi olabilirmi , sizde selonoid ile ilgili sıkıntılar yasamızsınız, selenoidleri degiştirtsem servise gidip yazılım attırabiliyormuyum? Ücreti nedir ? Kusura bakmayınrahatsız ettiysemSelenoidlerini bilgisayara taksın eger çalışmıyorsa değişim yaptırırsın boşuna masraf etme bence yagını değiştirdikten sonra farkı anlayacaksın benim sorunum bu şekilde çözüldü

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi